De 'Mobiele Uitkijk' op vier wielen in Meerlo Dorpsraad in Tienray krijgt vorm Meerlo-Wanssum kiest voor één exploitant Poolse docenten op bezoek... St. Nicolaascomité schrapt collecte w €18, Toeristisch platform Vertraging werk aan N554 Sint Maarten afgelast Toon Hermans Huis PEEL EN MAAS Donderdag 4 november 2004 Thijs Ewalts, student industriële vormgever, ontwierp volkswagenbusje met balkon In de Hoofdstraat in Meerlo staat sinds een aantal weken een bijzonder volkswagenbus je geparkeerd. Het markante busje is één van de drie afstu deerprojecten van de 25-jarige Thijs Ewalts, student indus triële vormgeving in Eindho ven. Wat maakt dit busje spe cialer dan andere volkswagenbusjes? "Het busje heeft de naam 'Mobiele Uitkijk' en is het eerste van de drie afstudeerprojecten die ik moet afronden als onderdeel van mijn eindexamen. In het busje is een balkon gebouwd, dat je uit het busje kunt draaien als je staat geparkeerd. Als je bijvoor beeld ergens van de omgeving wilt genieten, kun je dit doen vanaf een vijf meter hoog bal kon." Het ontwerp van de 'Mobiele Uitkijk', het balkon in het busje, draagt de signatuur van Thijs Ewalts. Hij heeft er bij het ontwer pen rekening mee gehouden dat de basis van de constructie voor iedere bus hetzelfde is en de 'Mobiele Uitkijk' dus in iedere bus te construeren is. Ewalts heeft de inhoud van dit afstudeerproject zelf samengesteld. Dit kan omdat hij op de afdeling 'Man and Leis ure' zit. Deze studenten mogen hun afstudeerprojecten zelf samenstellen. "Het idee van de 'Mobiele uitkijk' zat al een tijdje in mijn hoofd. Nu kreeg ik de kans het idee op papier te zetten en het ook daadwerkelijk uit te voe ren. Erg leuk was dat." TECHNISCHE ANIMATIE Thijs Ewalts heeft nog geen reactie gehad van mogelijke kopers voor het busje, of van eventuele opdrachtgevers. "Dat komt omdat ik de eindpresentatie voor potentiële opdrachtgevers, kopers en andere belangstellen den nog niet heb gehouden. Dat volgt nadat ik de andere twee pro jecten ook heb afgerond. Ik heb de 'Mobiele Uitkijk' alleen nog maar voor de docenten gepresen teerd die deze opdracht moesten beoordelen. Zij waren enthou siast. Na mijn eindpresentatie kijk ik wel of mensen geïnteresseerd zijn in de bus en mijn ideeën. Ik laat me verrassen." Om wel al klaar te zijn voor de markt, heeft Thijs Ewalts een technische animatie van de 'Mobiele Uitkijk' gemaakt. "In dit filmpje laat ik zien hoe ik het bal kon in de bus heb gemaakt en hoe het balkon bediend kan worden. De bus is in ieder geval geheel vei lig om in te rijden en om, wan neer de bus stilstaat, op het bal kon te zitten. Dat is nu nog mijn eigen verantwoordelijkheid. Mochten mensen interesse heb ben in de bus of het ontwerp, dan zal ik een aantal techneuten vra gen zich over de constructie te buigen en er berekeningen op los te laten." ARCHITECTUUR IN BERLIJN Als Thijs Ewalts klaar is met zijn opleiding, wil hij graag stage Het ontwerp van de 'Mobiele Uitkijk', het balkon in het busje, draagt de signatuur van Thijs Ewalts. lopen in Berlijn. "Het lijkt me geweldig een kijkje te nemen in de architectuur in Berlijn. Op zich ligt mijn opleiding niet direct in de lijn van de architectuur, maar ik zou er graag mee verder gaan. Ik hoop in december mijn andere projecten te hebben afgerond, zodat ik in januari of februari in Berlijn aan de slag kan gaan. Er moet hiervoor nog wel het een en ander worden geregeld", lacht de ambitieuze en bijna afgestudeerde industriële vormgever. De dorpraad in Tienray begint steeds meer vorm en inhoud te krijgen. Dat meldt initiatiefneemster Truus Knoops. "Uit een enquête die we in het dorp gehouden heb ben blijkt dat de bewoners het belangrijk vinden dat er een dorpsraad komt. Er hebben zich zelfs al vijf mensen gemeld die in de dorpsraad zitting willen nemen. Op woensdag 10 november komen we weer bijeen om de plannen voor de dorpsraad verder uit te werken en kennis te maken met elkaar. Dan pas wordt ook de knoop definitief doorgehakt. Maar het streven is om voor het einde van het jaar een dorpsraad of dorps platform in Tienray te heb ben. Dat is gewoon belangrijk voor het dorp." Truus Knoops is niet alleen inwoonster van Tienray, maar ook raadslid van PK Meerlo-Wanssum. Als raadslid kreeg ze in de afgelo pen jaren zoveel vragen vanuit de bevolking dat ze besloot het initia tief voor het oprichten van een dorpsraad te nemen. Omdat ze niet alleen de kar wil - en kan - trekken, plaatste ze enkele maan den geleden een oproep in het Tienders Krantje waarin ze men sen vroeg zich aan.te melden voor de dorpsraad. De dorpsraad-in-oprichting bestond de afgelopen maanden uit zes personen, zegt Truus Knoops. "Samen besloten we een enquête uit te schrijven onder de lokale bevolking. De centrale vraag in die enquête was natuur lijk of de inwoners van Tienray vinden dat er een dorpsraad moet komen. Maar er werd bijvoor beeld ook gevraagd aan welke onderwerpen de dorpsraad aan dacht zou moeten schenken. We kregen 48 reacties. Niet veel, maar gelukkig waren ze wel alle maal unaniem positief. Alle respondenten vonden het belangrijk dat Tienray een eigen dorpsraad krijgt. Er hebben zich nu tien mensen opgegeven als werkgroeplid en vijf mensen als lid van de dorpsraad. Een positie ve ontwikkeling." AANSPREEKPUNT Truus Knoops vindt het belang rijk dat er een dorpsraad in Tien ray komt. Niet alleen als aan spreekpunt voor de gemeente, maar ook als aanspreekpunt voor de plaatselijke bevolking. In Tien ray staan de komende tijd genoeg zaken op de rol die het waard zijn om als dorpsraad te bespreken, meent Knoops. "Er zijn volgens mij genoeg speerpunten waar we ons voor kunnen inzetten. De reconstructie van de provinciale weg N554 die nu weer is uitge steld bijvoorbeeld, woningbouw, bestemmingsplannen, het kloos ter, de invulling van het kermis terrein. Daar zouden we als dorps raad toch aandacht aan moeten besteden." Hoeveel mensen uiteindelijk lid worden van de dorpsraad zal blij ken tijdens de vergadering van 10 november. Mocht het licht op groen gaan, dan zal de raad -of het platform- formeel opgericht wor den en een openbare vergadering worden uitgeschreven, waarin de Tienrayse bevolking kennis kan maken met de raad en suggesties kan doen. Gebroeders Verstappen zorgen voor organisatie kermissen De gemeente Meerlo-Wans sum wil met ingang van het nieuwe jaar de kermissen in de dorpen laten organiseren door één exploitant: de gebroeders Verstappen uit Uden. Dit om de kwaliteit van de kermissen te waarborgen en beheersbaar te houden. Binnenkort gaat de gemeente met de exploitant rond de tafel zitten om nadere afspra ken te maken over de invul ling van het contract. Burgemeester en Wethouders van Meerlo-Wanssum willen niet tornen aan de kermissen in de kerkdorpen. De gemeente wil uit het oogpunt van efficiency echter wel zo weinig mogelijk geld kwijt zijn aan de kermissen. Omdat er behalve de kermis vaak weinig andere, grote festiviteiten in de kerkdorpen zijn, is het belangrijk de kermis in ere te houden, menen B en W. De inwoners beschouwen de kermis van ouds her als een echt dorpsfeest, een activiteit die de saamhorigheid en leefbaarheid bevordert. De gemeente Meerlo-Wanssum vindt echter wel dat de dorpen rondom de eigen kermis ook nog andere activiteiten op touw zouden moe ten zetten om er een speciaal dorpsfeest van te maken en draag vlak voor de kermis te creëren. B en W gaan binnenkort met de dorpsraden rond de tafel zitten om over de kermissen te praten. KWIJNEND BESTAAN Veel kermissen in de kleine dor pen leiden de laatste jaren een kwijnend bestaan. Exploitanten verdienen vaak weinig en laten steeds vaker verstek gaan. Twee jaar geleden kwam op de kermis in Geijsteren de pachter bijvoor beeld niet opdagen. Om dit soort problemen te voorkomen wil de gemeente nu duidelijke afspraken maken met één exploitant die ervoor zorgt dat er genoeg en goede attracties tijdens de dorps kermissen zijn en dat de kermis ook op de afgesproken datum plaatsvindt. De gemeente heeft vertrouwen in de gebroeders Ver stappen, die al vele jaren van de partij zijn in de verschillende dor pen. Zij kregen van de gemeente de voorkeur boven twee andere exploitanten die de dorpskermis sen wel op touw wilden zetten. De gemeente Meerlo-Wans sum verstrèkt 1000 startsubsi die aan het Toeristisch Plat form Meerlo-Wanssum, dat nog dit najaar definitief van start gaat. Het platform, dat bestaat uit ondernemers in de toeristische sector, gaat initia tieven ontplooien die het toe risme in de gemeente een moeten geven, ët platform wordt aanspreek punt voor ondernemers, burgers, gemeente, politiek en VW Noord- en Midden-Limburg. Met sponsorgelden probeert het diver se projecten te realiseren. Zo heeft het platform ideeën voor de ontwikkeling van een toeristische website, een infobord en folder- punt en wil het arrangementen samenstellen in samenwerking met bedrijven btónen de gemeen te. In tegenstelling tot eerdere berichten start de provincie Limburg dit jaar niet meer met de werkzaamheden aan de provinciale weg N554 (Horst- Wanssum) in de kernen van Tienray en Meerlo. De bedoe ling was in september te star ten met de werkzaamheden, maar door een vertraging in de voorbereiding is de start verplaatst naar februari 2005. Bewoners en belanghebbenden krijgen binnenkort meer informa tie van de provincie over de plan ning en werkzaamheden. Bij de reconstructie worden de Burge meester Ponjeestraat in Wanssum, de Hoofdstraat in Meerlo en de Spoorstraat in Tienray aangepakt. Het asfalt wordt vervangen, er worden fietspaden aangelegd en de trottoirs worden opnieuw bestraat. Bovendien worden bij de ingangen van de dorpen Tien ray en Meerlo drempels aangelegd en wordt net voor de bebouwde kom van Meerlo - aan de kant van Wanssum - een vluchtheuvel aan gelegd voor overstekende fietsers. Ook worden tegenover het tuin centrum aan de Ponjeestraat in Wanssum enkele parkeerplaatsen aangelegd. Heeft u vragen, dan kunt u con tact opnemen met de provincie Limburg, afdeling Provinciale Wegen, de heer C. Gurian, tele foon: 043-389 99 71. Sint Maarten in Meerlo gaat vrij dagavond niet door vanwege het plotselinge overlijden van een achtjarige jongen uit Meerlo. Dit heeft de organisatie van het feest besloten. De jongen was jeugdlid van SV Meerlo, de voetbalvereni ging die samen met de dorpsraad en jeugdorganisatie Doema zorg de voor de organisatie van Sint Maarten. Zondag werd ook het voetbalduel tussen SV Meerlo en SVOC'01 al afgelast. Sint Maarten wordt nu gevierd op woensdag 10 november. Op 23 november wordt er In het Toon Hermans Huis Venlo, een (inloop)huis voor mensen met kanker en hun naasten, een lezing gehouden door mevrouw B. Dols, Genetisch Consulent Kli nische Genetica, met als titel: Erfelijkheid en kanker. De lezing begint om 14.00 uur in het Toon Hermans Huis, Nieuwstraat 41a in Venlo. U kunt zich telefonisch aanmelden tot één week voor aanvang van de lezing op tel. 077-3211433. De toegang is gratis. Voorbereiding uitwisseling leerlingen in volle gang Een groepje docenten van de middelbare scholen uit de Poolse plaats Wasosz en haar buurgemeente Rawicz werkte deze week op uitnodiging van de Stichting Vriendenden- kring Meerlo-Wanssum/ Wasosz een meerdaags pro gramma af in de regio Meerlo- Wanssum. De Poolse gasten brachten onder meer een bezoek aan het Raayland Col lege in Venray en het Dendron College in Horst als voorberei ding op de uitwisseling van leerlingen van deze scholen met leerlingen uit het voortge zet onderwijs van Wasosz en Rawicz. Het is de bedoeling dat de uit wisseling van middelbare scholie ren in het volgend schooljaar 2005-2006 gaat plaatsvinden. De 'Comenius projectgroep' onder zoekt nu de mogelijkheden en onmogelijkheden van een derge lijk programma, waarin leerlingen van het Dendron College Horst en het Raayland College Venray twee weken in Polen (in respectievelijk Wasosz en Rawicz) in gastgezin nen zouden verblijven. Het is de bedoeling dat de leerlingen onder meer een bezoek aan concentra tiekamp Auswitz brengen. Andersom geldt precies hetzelf de. Een groep Poolse leerlingen krijgt in de regio Meerlo-Wans sum een soortgelijk programma voorgeschoteld. De uitwisseling moet aan allerlei eisen voldoen om in aanmerking te komen voor de taaisubsidies die in het kader van het zogenaamde Comenius- project door de Europese Unie beschikbaar worden gesteld, ver telt Riny Hahn, secretaris van de Stichting Vriendenkring Meerlo- Wanssum/ Wasosz. "Natuurlijk is er ook tijd voor ontspanning, maar het zijn zeker niet zomaar plezierreisjes. De leerlingen zijn al gedurende het schooljaar bezig met de voorbereiding op de uit wisseling (lessen geschiedenis, cultuur, Engelse taal etc.) en zul len ook in het gastland samen bezig zijn met een lesprogramma. Ja, er komt heel wat voorberei ding bij kijken." BEZOEK AAN POLEN In juni reisde een delegatie van uit Meerlo-Wanssum al af naar Wasosz en Rawicz om een en ander voor te bereiden en deze week waren de Poolse leraren te gast in Meerlo-Wanssum. Naast een bezoek aan het Raayland en Dendron College namen de Pool se gasten ook een kijkje in het Odapark in Venray en werden ze in het Meerlo-Wanssumse en Ven- rayse gemeentehuis ontvangen door respectievelijk burgemees ter Hahn en burgemeester Waals. Poolse docenten brachten deze week een bezoek aan het Raayland College Parallel aan het bezoek van de leraren, bracht ook de directrice van een revalidatiecentrum in het Poolse plaatsje Wolow (vlakbij Wasosz, red.) een bezoek aan de regio Meerlo-Wanssum, om ken nis te maken met de diverse manieren en kanten van gehandi capten- en ouderenzorg in Neder land. Zij nam onder meer een kijk je bij De Wendel in Horst, verzorgingshuis Berkele Heem en verpleeghuis Elzenhorst in Horst en woonzorgcentrum Maasdui nen Staete in Bergen. "Dit bezoek staat los van de uitwisseling van de leerlingen", legt Jos Nauts, bestuurslid van de Stichting Vrien denkring Meerlo- Wanssum/Wasosz, uit. "Zij kwam met het verzoek en wij stellen haar in de gelegenheid om zich op de hoogte te laten stellen van hoe wij het hier in Nederland doen in de zorg. Een van de doel stellingen van onze sticht ook het aanknopen en ondt den van contacten tussen M Wanssum en Wasosz. Daat het juist om. Het is belangii mensen elkaar leren kenn begrijpen, en wie weet uit dit bezoek wel een of samenwerkingsvorm wa mensen uit Wasosz hun mee kunnen doen." VRIENDSCH Meerlo-Wanssum heeft ruim 12,5 jaar hechte schapsbanden met de gemeente Wasosz, een agr, gemeente met ongeveer! inwoners. De gemeente ligil honderd kilometer zuid-a van de Duits-Poolse grens,I de oorlog hoorde dit gebit) Duitsland. Zo heette Was ger Hermstadt, de plaats w heren van het platteland bl woonden. Sinds 1992 zijnd] den tussen W_sosz en M| Wanssum met het jaar s geworden, vooral door des bare wederzijdse bezoekt! n het! gemeentebestuurders, kin: jeugdt! ouders, kunstenaars, set* ;ht v< muziekgezelschappen em nemers. rtopf Via de website wwwu^taLsF wanssumwasosz.nl belangstellenden meer inftfction verkrijgen over de vriends 5 tot banden van de gemeenteII ichou Wanssum met Wasosz. I ten op nieuwsblad Peel en Maasi feest regelmatig op de hoogte i 12 ja; den van de activiteiten stichting. Voor meer inft^jendin kunt u ook contact opnei Riny Hahn, telefoon: 698030. IDUWt volw; Hij komt... hij komt.... dankzij ondernemers Meerlo wee itcnib tnray. ink uit fetiv e\lmg< bzn< fed mg 1.00 ui fcomi n Ritr Het St. Nicolaascomité in Meerlo zal in november voor het eerst sinds jaren niet langs de deuren gaan om de inwo ners van het dorp een finan ciële bijdrage te vragen voor de intocht van Sinterklaas. Vanwege het commentaar dat de vrijwilligers tijdens de jaar lijkse collecte regelmatig te horen krijgen van mensen zonder kinderen heeft het comité besloten de rondgang door het dorp dit jaar van de agenda te schrappen. "Jam mer, want de collecte leverde ons toch altijd een mooi centje op. Maar veel vrijwilligers zagen er als een berg tegenop om dit jaar weer huis-aan-huis te collecteren. Ze hebben een nare smaak aan de vorige col lecte overgehouden", legt voorzitster Anita Goumans desgevraagd uit. Toch zal de goedheiligman de kinderen uit Meerlo dit jaar natuurlijk niet vergeten. Op zon dag 28 november brengt de Sint samen met zijn Zwarte Pieten een bezoek aan het kerkdorp van de gemeente Meerlo-Wanssum. En ook dit jaar zal Sinterklaas op een bijzondere manier ontvangen wor den. Na het welkom om 14.00 uur op het gemeentehuis, worden de festiviteiten voortgezet in zaal 't Brugeind, vertelt Anita Goumans. "Sinterklaas is altijd een leuk kin derfeest, ook in Meerlo. De kinde ren van de peuterspeelzaal en groep één tot en met vijf van de basisschool hebben liedjes en dansjes ingestudeerd voor de Sint en er wordt altijd een ludieke act op touw gezet voor de kinderen. De ene keer is er een Piet kwijt, de andere keer durft hij niet van het dak van het gemeentehuis af te komen. En aan het eind van de middag mogen alle kinderen op het grote podium de Sint een hand komen geven en ontvangen ze van hem een 'gezonde snoepzak', met daarin een appel of een manda rijn, een speeltje, een taai-taai en een 'krentenmenneke'. De inhoud van de zak wisselt regelmatig, maar we proberen het toch altijd een beetje gezond en leuk te hou den." STEUN ONDERNEMERS Anita Goumans is blij dat het comité er ook dit jaar weer in geslaagd is om de eindjes finan cieel aan elkaar te breien. Dankzij de steun van de plaatselijke onder nemersvereniging, vertelt de Meerlose er snel bij. "De onderne mers van Meerlo verdienen een pluim. Zonder hen was het niet mogelijk geweest om Sinterklaas op een fatsoenlijke manier te vie ren. Zij zorgen ervoor dat alle kos ten dit jaar zijn afgedekt." Veel mensen staan er namelijk niet bij stil wat een bezoekje van de kindervriend het comité kost, denkt Goumans. "De mensen vin den het normaal dat de Sint komt. Maar het moet toch allemaal betaald worden: de pepernoten en het fruit voor de kinderen en het eten en drinken voor de figur anten. En af en toe moet er natuur lijk ook een nieuw pak of een ander boek voor Sint en Piet besteld worden. En dan hebben we het echt niet meer over 'dub- beltjeswerk'. Gelukkig komen de figuranten voor een appel en een ei naar Meerlo omdat ze het zo'n leuke middag vinden. Ik hoef ze maar te bellen en ze staan klaar." Met het geld van de collecte haalde het comité, dat bestaat uit acht vaste vrijwilligers en een leer kracht van de basisschool, jaar lijks toch altijd een paar honderd euro op. "Maar zonder sponsoren is het feest niet te betalen. Er komen toch ruim tweehonderd kinderen naar Sinterklaas. We kun nen altijd rekenen op de steun van de plaatselijke ondernei groenteboer, de bakker, geind en ook de superm; de omgeving, Cl000 en ders: altijd staan ze voor or Dit jaar sponsort Li broodjesservice uit Mei voorbeeld de broodjes Sint en zijn Pieten. En in hl den heeft de ondernemei ging al het stof voor het de Sint betaald en heeft boek gesponsord. Dan toch ook gauw over een van een paar honderd ei zijn er heel blij mee dat ze weer financieel willen maar houden tevens ons De ondernemersverenigi dat natuurlijk niet jaar in blijven doen." Voor volgend jaar moi vrijwilligers dus op zoek na andere manier om geld in b! je te krijgen voor het bi Sinterklaas. "Natuurlijk prachtig zijn als zich een sponsor zou melden", erkenl mans. "Nee, een collecte df zeker niet meer. Dit jaar zei weer een grote collectebus) zaal waarin ouders een bij kunnen doen. We willet iedereen vragen om dat doen, want we kunnen hi goed gebruiken. Ik hoop ouders ons ook echt willi nen, hun kinderen hebbel een prachtige middag is ze toch wel wat waard?' - 7A Een jaarabonnement kost u slechts so Naam: Adres: Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas ;en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Postcode Woonplaats: 7 Tevens machtig Ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld^, van mijn bank- of girorekening af te halen. j Barikreknr.: rhandtekening: X y Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 12