irfan Bach en Mozart tot oyd Webber en llheodorakis Meerlo-Wanssum oerderijen in chijnwerpers de Cursussen in Meerlo-Wanssum Cabaretavond in zaal 't Brugeind Limburgse Aovend in Meerlo Service rubriek St. Maarten Pagina I EN MAAS rtig jaar Gemengd Koor Wanssum Donderdag 4 november 2004 - Pagina 11 de veertig jaar van zijn heeft het Gemengd Wanssum zich ontwik van voornamelijk kerk- tot een veelzijdig koor steeds missen opluis- ar daarnaast veel meer mars heeft. Onder- und door een groep koper- (leden van fanfare wordt op hoog eau gezongen. Dit hele jaar vinden er activiteiten lats in het kader van het Komende zaterdag zangavond en op 20 de eigenlijke vie- van het jubileum met er meer een receptie en Voorzitter Ger :n en secretaris Will Gie- fïruijen belichten de •denis, het karakter en •telling van het koor staan uiteraard ook stil bij jubileum acti viteiten. Ifeall-mag-in-ipr Ger Rutten is al leertig jaar lid en 33 jaar voorzit- pn Gemengd Koor Wanssum. weel zich de aanleiding voor >richting nog goed te herin- "Pastoor Slots wilde graag temmige muziek in de kerk. >m werden de twee bestaan- [koren. het Gregoriaans kerk en het dameskoor, samenge- (d Als dirigent hadden we ikelijk de heer Terschluse. it van de basiliek van Keve- Op zondagen was hij echter |d verhinderd omdat hij dan in relaer moest spelen. Dat was lurlijk geen ideale situatie. Zo zijn we terechtgekomen bij Nico van de Kroonenberg. Dat was iemand die zijn sporen al had ver diend in de wereld van harmo nieën en fanfares." Nico van de Kroonenberg zou een stempel op het koor drukken dat er tot op de dag van vandaag op is blijven zitten. Will Gielen- Truijen (31 jaar bij het koor. waar van 23 als bestuurslid): "Nico heeft al vrij snel na zijn komst een groep koperblazers aan het koor toegevoegd. Niet verwonderlijk gezien zijn achtergrond, maar wel uniek in de koren wereld, De mis sen waren in die tijd regionale happenings. Vanwege de muziek kwamen tientallen mensen uit dorpen uit de omgeving hier naar de kerk. Ook toen er later andere dirigenten kwamen, bleef de kopersectie bestaan Wanneer er een nieuwe dirigent wordt aange steld, is handhaving van de koper- groep zelfs altijd een uitdrukkelij ke voorwaarde." In de beginjaren lag het accent in het repertoire van het koor heel nadrukkelijk op kerkmuziek. Ger Rutten: "Ik denk dat we de eerste jaren voor negentig pro cent kerkmuziek zongen. In de loop der jaren is dat veranderd. Dat heeft te maken met de veran derende positie van de kerk in de maatschappij, maar ook met de ontwikkeling van het koor. En je moet eerlijk zijn: wil je je aantrek kingskracht niet verliezen, dan moet je verder kijken dan alleen de kerk en kerkmuziek. Tegen woordig is het repertoire heel divers. De tijden van louter Bach en Mozart zijn voorbij. We zingen nu bijvoorbeeld ook stukken uit musicals van Andrew Lloyd Web ber." Toch zijn de banden met de kerk blijven bestaan. Will Gielen- Truijen: "We luisteren nog een maal per maand een mis op Daar naast nemen we sinds enkele jaren deel aan een Vierkorencon- cert. Dit wordt georganiseerd samen met de koren uit Helden, Sevenum en Velden. Verder doen we jaarlijks mee aan de gemeente lijke korenavond en verzorgen we mede de kerstviering in Wans sum. Af en toe nemen we zelf het initiatief om ergens te gaan zin gen, zoals in woonzorgcentrum Maasduinen Staete in Bergen." GENOEG LEDEN Het koor telt op het moment 54 leden: twintig mannen en 34 vrouwen. Ger Rutten: "Dat we zoveel mannen hebben, is in ver gelijking met andere gemengde koren een luxe. Sowieso hebben we geen klagen over het aantal leden. Wel zouden we er graag wat jongeren bij krijgen. Nu zijn de jongsten rond de veertig. Elke vereniging heeft het tegenwoor dig moeilijk jongeren aan zich te binden. Maar ze zijn denk ik ook een beetje bang voor het hoge niveau. Vierstemmig zingen is iets anders als het doorsnee jeugd- en jongerenkorenrepertoire. Het koor - momenteel onder lei ding van Fred Walraven uit Tege- len - heeft ervoor gekozen de acti viteiten in het kader van het veertigjarig bestaan over het hele jaar te spreiden. Will Gielen-Truij- an 5 tot en met 11 november Het Nederlandse platteland 'volop in beweging. Veel his- 'rische boerderijen verliezen un oorspronkelijke functie en orden gesloopt of ingrijpend pouwd. Dat betekent een reigend verlies aan cultuur- Itorische en landschappelij- waarden. Om de aandacht p deze problematiek te vesti- Mi werd vorig jaar door de LTB afdeling Venray e.o. voor e eerste maal Boerderij in het F 8e<>rganiseerd. Gezien het leces is besloten om dit eve- eoient ook dit jaar weer te rganiseren, echter in een ïder gedeelte van de gemeen- Venray en bovendien in een Veelte van de gemeente ^rlo-Wanssum. Boerderij in p licht wordt dit jaar gehou- fn van 5 tot en met 11 novem- Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478- 522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo. Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum. Constantijnstraat 7. 5864 BJ Meerlo. tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerio@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a. 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08003)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg. Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg. tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500. fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19.30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur. Speciaal voor inwoners uit de gemeente Meerlo/Wanssum wor den door de Volksuniversiteit Venray in het najaar cursussen op locatie uitgevoerd. Bijvoorbeeld 'Reanimatie, als elke seconde telt'. Ieder uur overlijden in ons land twee mensen aan de gevol gen van een hartinfarct voordat zij het ziekenhuis bereiken, omdat levensreddende hulp in de vorm van hartmassage en mond-op- mondbeademing te laat komt of in het geheel niet gegeven kan worden. Veel van deze mensen kunnen in leven blijven, wanneer grote groepen van de bevolking kunnen reanimeren en er dus geen kostbare seconden verloren gaan! Omdat reanimatie niet geleerd kan worden uit een boek je, biedt de Volksuniversiteit i.s.m. de Nederlandse Hartstich ting een cursus aan, waarin prakti sche training met behulp van een oefenpop en onder deskundige leiding gegeven wordt. Een cur sus voor iedereen die als elke seconde telt zijn medemens kan helpen. Deze cursus van drie les sen start op dinsdagavond 9 november in Wanssum. De gratis cursus weerbaarheids- training voor vrouwen wordt door de Volksuniversiteit Venray uitgevoerd i.s.m. de politie. De cursus is voor alle vrouwen vanaf 17 jaar uit bovenvermelde gemeenten die willen leren meer zelfbewustzijn uit te stralen en die zich weerbaarder op willen stel len als ze worden lastig gevallen. Tijdens de cursus komen onder andere aan bod: aandacht voor houding, uitstraling, oogcontact en stemgebruik; leren van tech nieken om uit bepaalde grepen van een dader los te komen; hoe een verrassingseffect te bewerk stelligen; hoe te leren om in even wicht en balans te blijven; leren om geen onnodige energie te ver spillen; leren om te gaan met de intuïtie en tips voor veiligheid op straat en thuis Onder begeleiding van een agente, die op een zeker moment tijdens de cursus wordt geassi steerd door een mannelijke colle ga, wordt gewerkt met groepen van minimaal acht en maximaal twintig personen. Naast het wer ken aan mentale weerbaarheid wordt er ook geoefend in licha melijke weerbaarheid, houding en verdediging. Deze cursus van zeven bijeenkomsten op maan dagmiddag wordt uitgevoerd in Meerlo en start bij voldoende belangstelling op 1 november. Bowen-therapie is niet het juis te woord, eigenlijk moet er staan Bowentechniek. Maar bij het woord techniek denk je gauw aan een technisch onderwerp, terwijl het hier gaat om een natuurge neeswijze. Een techniek met ongekende mogelijkheden. Het is een behandeling waarbij weinig wordt gedaan en het effect heel groot kan zijn. Er wordt een zach te rollende beweging met de huid over de spieren gemaakt, op bepaalde specifieke plaatsen. Het zelfherstellende vermogen van het lichaam wordt zo in werking gesteld. Bowen-techniek kan een snel en opzienbarend effect heb ben, 2-3 behandelingen zijn soms voldoende. Zowel acute als chro nische aandoeningen kunnen behandeld worden Bij acute klachten denken we b.v. aan sportblessures en spit, bij chroni sche klachten b.v. aan rug- en nekpijn, RSI, hooikoorts, hoofd pijn, astma, chronische vermoeid heid en bedplassen. Bowentech niek geeft niet alleen ontspanning op fysiek gebied, maar ook emo tioneel en mentaal. Hierdoor krij gen de mensen het gevoel weer lekker in hun vel te zitten. Er wordt minder gedaan dan de behandeling van de ziekte, de t weglaten geeft behandeling van de zieke, dus hoe minder hoe beter. Deze lezing is op maandag avond 1 november in Meerlo. Voor informatie over cursussen en de lezing kunt u bellen met de Volksuniversiteit Venray 0478- 580185 (maandag t/m donderdag tussen 9 00-15.00 uur). Ook (le voormalige boerderij van de familie Smits aan de Gun in Swolgen staat de komende week volop in het licht. nemen om deze routebeschrijving goed te kunnen lezen Het rijden van de verlichte boerderijenroute is de moeite waard, ook voor uw kinderen. Voor meer informatie kunt u terecht bij de volgende per sonen: Kees de Weert, tel: 0478 - 51 09 66 of 06 - 48 49 25 83, Edu- ard Maas, tel: 0478 - 69 12 66 of Marieëtte Nelissen, tel: 0478 - 57 87 00. Zaterdag 6 november Carnavalsvereniging De Vöskes zet in samenwerking met sport- en feestzalencom- plex 't Brugeind weer een Lim burgse Aovend op touw. Dit muzikale festijn wordt voor de vierde keer in successie geor ganiseerd. Dit jaar heeft de organisatie diverse Limburgse topartiesten kunnen contrac teren, zoals De Patronaats Knopple, De Geraniejums, Christ Coppus en als afsluiter Big Benny. Tussen de optredens door ver zorgt Rainbow Entertainment een disco. De Limburgse Aovend wordt gehouden op zaterdag 6 november vanaf 20.30 uur in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo. De entree aan de dagkassa bedraagt acht euro. In de voorverkoop kosten de entreekaarten 7 euro. De voorverkoopadressen zijn: Peters Textiel en Woninginrich ting in Meerlo, tel: 691278, sport en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo, tel: 691283 en Bakkerij Sijbers in Meerlo, tel: 691392 samen met hun ouders en andere belangstellenden om 17.45 uur op 't Plein, waar een deskundige jury de mooiste zelfgemaakte lam pions zal uitzoeken. De winnaars worden beloond met een mooi prijsje. Er zal vooral gelet worden op de inbreng van de kinderen zelf. Om 18.00 uur presenteert groep 8 op de stoep van de kerk het verhaal van St. Maarten. Na afloop van dit verhaal zal de prijsuitreiking zijn van de mooiste lampionnen. Daarna gaan de kin deren onder begeleiding van de drumband van Moed en IJver en St. Maarten in een optocht naar de brandstapel bij de Roeken bosch. Daar zal St. Maarten de brandstapel in de brand steken, waarna de kinderen kunnen genieten van wafels en warme chocomelk. De organisatie van St. Maarten is in handen van Oudervereniging Kinderpret. en: "Op nieuwjaarsdag zijn we begonnen met het zingen van een lied op de dorpsreceptie. Daarna hebben we op 4 mei de Mauthau- sen-Liederen van Mikis Theodora- kis opgevoerd. Dat is een liede rencyclus die herinnert aan de verschrikkingen in de Duitse con centratiekampen. Een heel aan grijpende, indrukwekkende voor stelling waarvoor we veel lof hebben gekregen." In juni is het koor met koper- groep vervolgens een weekend naar Luxemburg en Trier geweest. Komende zaterdag wor den de festiviteiten voortgezet met de opvoering van een aantal liederen uit de Wanssumse revue van vijftien jaar geleden, een her- optreden van het inmiddels opge heven jongerenkoor en het zin gen van smartlappen. Plaats van handeling is recreatie- en party centrum De Zandhoek, waar vanaf 20.00 uur iedereen welkom is (geen entree). De jubileumviering voor de leden en kopergroep vindt plaats op 20 november, 's Middags is er dan eerst een etentje. Dit wordt 's avonds gevolgd door een H. Mis (opgeluisterd door het koor met koper), een receptie en een feest avond (voor iedereen toeganke lijk) met een optreden van de plaatselijke band Ondiep. De jubi leumactiviteiten worden op 31 december afgesloten met een H. Mis in de kerk. He verlichte boerderijenroute is en toeristische autoroute die in Avonduren verreden wordt. De 'cht- trok vorig jaar maar liefst ""O deelnemers. Er is dit jaar cn route uitgezet van maar liefst 5 kilometer in Meerlo, Tienray, ^olgcn, Blitterswijck, Wanssum, •eysteren. Oostrum, Castenray en Mo, dan 180 boerderijen, °oimoerderijen en andere mooie |n dc route gelegen objecten torden door middel van bouw en flink in het licht gezet. Het lnz>cht van de gebouwen in de jnkere avond geeft verrassende Keten. Zichtbaar zal zijn dat de toners van het buitengebied en de agrarische sector de afgelopen jaren veel gedaan hebben aan het verfraaien van de gebouwen. EXTRA ELEMENTEN Wat vorig jaar bijzonder opviel was dat een groot aantal boerderij en door de bewoners 'opgeleukt' waren met extra elementen, zoals bijvoorbeeld stropoppen, oude werktuigen of het gebruiken van verlichte pompoenen. Iets dat door de deelnemers aan de tocht erg op prijs gesteld werd. De lichten zullen van 5 tot en met 11 november branden van 18.30 uur tot 22.30 uur. In de route is een wedstrijdelement ingebouwd. De hoofdprijs van deze wedstrijd waaraan elke deel nemer aan de verlichte boerderij enroute gratis kan deelnemen, is een rondvlucht boven het gebied dat tijdens de tocht verlicht wordt. Het start- en eindpunt van de route is Sport- en feestzalencom plex 't Brugeind, De Leeuwerik 33 te Meerlo. Hier is tevens een uitge breide routebeschrijving te verkrij gen. Omdat de route in het donker gereden wordt, wordt aangeraden een leeslampje van thuis uit mee te Happy Miel op vrijdag 26 november Humoristisch en verhalend cabaret van hoog niveau is op vrijdag 26 november te zien in sport- en feestzalencom plex 't Brugeind in Meerlo. Tijdens deze eerste cabaret avond in 't Brugeind staat Miel Verstappen met zijn pro gramma 'Happy Miel' op de planken. Kaarten voor deze voorstelling kosten 3,50 euro in de voorverkoop en 4 euro aan de kassa. Voor aanvang, tijdens de pauze en na afloop van de voorstelling verzorgt zanggroep Just for Fun uit Meerlo een optreden. Twan en Gertie Kleeven van 't Brugeind hopen dat de cabaret avonden een succes worden en zich mogen verheugen in een grote publieke belangstelling. "Het weer eens wat anders", zegt Twan Kleeven uit, "met de caba retvoorstelling hopen we een ander publiek te trekken. Mocht er genoeg belangstelling voor zijn, dan willen we in de toe komst in de wintermaanden vaker aan cabaret gaan doen." In het programma 'Happy Miel' is Miel op zoek. Op zoek naar duidelijkheid. Duidelijkheid in zijn eigen wereld die hij vroe ger zo goed leek te begrijpen. Hij verlangt terug naar de momenten van eenvoud Op zijn eigen wijze zoekt hij naar evenwicht, naar wijsheid, naar een stukje van zijn grijs kwijt Miel speelt, confronteert, ontroert en lacht. En hoopt voor eens en voor altijd af te rekenen met zijn eigen genuanceerdheid. Miel Verstappen begint zijn cul turele loopbaan jaren geleden al bij dagblad De Limburger. Als bezorger. Vervolgens maakte hij vijf jaar lang deel uit van het Nij meegse cabaretduo Miel Ik. Zij maakten in de periode 1996-2001 drie avondvullende cabaretpro- Miel Verstappen is vrijdag 26 november te gast in 't Briigeind in Meerlo gramma's en belandden twee maal op het podium van het Leids Cabaret Festival. Het duo hield op te bestaan en vanaf dat moment bepaalt Miel zijn eigen koers. Met 'Happy Miel' beland de Miel in 2003 opnieuw in de halve finale van het Leids Cabaret Festival, waar hij nu definitief niet meer welkom is... Daarnaast behaalde hij diverse prijzen tijdens de clubkampioen schappen van tafeltennisvereni ging TopSpin in zijn geboorte plaats Arcen. Zie voor meer info: www.happymiel.nl. Blitterswijck viert op vrijdag 12 november het feest van St. Maar ten. De kinderen verzamelen zich Het koor telt op het moment 54 leden: twintig mannen en 34 vrouwen.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11