Synthese in nieuw kantoor Met een broek en een tricot achter op de melkwagen lotaryfeest evert 13.000 >uro op )ag van de Mantelzorg er Leerbedrijf Niets! van der putt Advocaten LETSELSCHADE? Dorpsraden- overleg Startende ondernemers - Pag'"L en maas Donderdag 28 oktober 2004 - Pagina 7 otary Club Venray, onderdeel Rotary International, wilde op feestelijke wijze stilstaan bij gegeven dat haar moederorga- jatie dit jaar haar 100 jarig 0UCTEk[aan viert. Passend binnen het achtegoed van Rotary vonden Venrayse Rotarians echter dat i dergelijk feest aangegrepen est worden om gelden bijeen [rijgen voor de ondersteuning de hulpprogramma's waar ary Venray aan werkt. Tijdens diner variété onlangs in De tte Hoeve konden de 160 (beta- de) gasten, uit de wijde omtrek zelfs het buitenland, genieten i een uitstekend diner dat ;ookt werd door een vrijwilli- s team van amateur Rotary iray koks, dit echter onder de zielende leiding van René enen en Bertus Lieftink, twee ikoks uit de omgeving, die hun dewerking. met het oog op het ede doel, hieraan gegeven heb- Tijdens het diner kon men steren naar de close harmony i het zanggezelschap Confetti, zigeunergitaren van Gadjo en slot The Amazing Trumpets, zonder was ook het optreden n de Florale Vormgevers uit irst Een muzikale show met iemkunst in de hoofdrol, dens de avond werden er izienbarende kavels geveild en »rd de uitslag van een loterij kendgemaakt. Bet diner variété stond derhal- in het teken van een hulppro- 10 uur lag r is ik ■en gramma dat Rotary Venray start ten behoeve van een dorp Birmese vluchtelingen in Thailand: Huay Thorn Village. Het gaat hier om een groep katholieke Birmese die in verband met de onderdrukking die het huidige totalitaire regime in Myanmar (huidige naam van Birma) uitoe fent, naar Thailand gevlucht zijn. De mensen leven daar beneden de armoedegrens. In dit project werkt Rotary Venray nauw samen met de Rotary Club in Chang Mai (Thailand). Met deze Rotary club onderhoudt Venray al jaren goede banden. Deze Thaise Rotary club verleent veel ondersteuning aan dit project ter plaatse. Middels de samenwerking met deze Thaise club kan uitstekend zicht gehou den worden op de doelmatigheid waarmee fondsen besteed wor den. Het ligt overigens in de bedoeling van de Venrayse Rotaryclub niet alleen in financië le zin steun te verlenen aan dit vluchtelingendorp, maar er bestaat tevens de intentie om eigen leden als hulpverlener ter plekke uit te zenden. Naast dit project ondersteunt Rotary Club Venray tevens het project Hospice Zenit. Dank zij de mede werking van vele vrijwilligers en omdat velen hun bijdrage om niet gegeven hebben en er anderzijds gul gegeven werd, is de verwach ting dat deze avond een positief saldo oplevert dat de 13.000,- wellicht te boven zal gaan. Zorgt u voor een ander? Dan :nt u waarschijnlijk mantelzor- Wist u dat een op de tien iburgers zorgt voor een ander in de naaste omgeving? itelzorg wordt onbetaald en k vanzelfsprekend gegeven uit inlijke betrokkenheid. Zorg die soms behoorlijk zwaar kan zijn Op 10 november vindt de jaar lijkse Dag van de Mantelzorg plaats. Dit is bedoeld om op één jag in het jaar speciale aandacht tan mantelzorgers te schenken. Dikwijls verrichten mantelzorgers hun zorgtaak in de anonimiteit, 1 terwijl ze dag en nacht klaar staan cn in touw zijn om hun hulpbe hoevende naaste bij te staan. iens de Dag van de Mantelzorg is alle aandacht gericht op de vele itelzorgers die Nederland telt. raast is het de bedoeling om :n die (nog) geen mantelzor- ;er zijn, te laten stilstaan bij de iitie van mantelzorgers en de iblemen waarmee zij te maken ten. Tevens wil de organisatie iddels de Dag van de itelzorg ook meer bekendheid en aan het begrip mantelzorg, it jaar is het thema van de Dag van de Mantelzorg 2004 Respijt en Respijtzorg. De term respijt betekent: even vrijaf. Het is goed om eens vrijaf van de zorg te nemen en een eigen invulling aan die vrije tijd te geven. Om dit te kunnen doen is het echter nood zakelijk dat iemand anders de zorgtaken van de mantelzorger overneemt. Deze vervangende zorg heet respijtzorg. In Noord- Limburg worden op 10 november in een aantal verzorgingsinstellin gen rozen uitgedeeld aan mantel zorgers. In het verzorginghuis het Schuttersveld vindt dit plaats van 10.00 -11.00 uur en in het ver pleeghuis Beukenrode van 14.30 - 15.30 uur. Verder wordt er die dag in Venray een Hollandse Avond verzorgd in gastencentrum De Witte Hoeve. De avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur en muzi kale medewerking wordt ver leend door Venraynaar Geert Pelzer Hier kunt u aan deelne men evt. samen met één intro ducé door zich op te geven voor 1 november bij: Synthese. Steunpunt Mantelzorg, Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, telefoon: 077- 3978500 E- mail: unithorst@synthese.nl Zorggroep Noord-Limburg is [geroepen tot Nederlands ïerbedrijf van het Jaar voor Irijfsadministratie. De uitver- iezing werd bekendgemaakt tij- lens de Nationale linistrateursdag 2004 in ■sum. Eerder was al bekend dat •rggroep, samen met nog drie idere bedrijven, was doorge- fongen tot de finale van deze :stigieuze wedstrijd. In totaal idden zich 107 bedrijven inge- 'hreven. In Bussum nam Lucien tet, hoofd van de afdeling tanciële Administratie, namens roep Noord-Limburg de prij- en gelukwensen in ontvangst. :halve de eervolle titel -drijf van het Jaar waren dat 'n fraaie sculptuur en een geld- ijsvan 2.500 euro, te besteden een maatschappelijk relevant lerwijsproject Zorggroep )rd-Limburg biedt zorgdien- Ren aan meer dan tienduizend 'ten. Bij /de onderneming wer- 4.450 mensen en 1.650 vrij willigers. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! W|jdag tussen 9.00-17.00 uur Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Na vele jaren zoeken is wel- zijns instelling Synthese in Venray er eindelijk in geslaagd om een nieuw pand te vinden. Vanaf maandag 8 november is het hoofdkan toor van Synthese niet meer gevestigd in sociaal-medisch centrum De Clockert aan de Bergweg, maar in het voorma lige gebouw van accountants kantoor A&A aan de Leunseweg 51. Op dinsdag 9 november worden de deuren van het nieuwe kantoor voor het publiek geopend. In janu ari wordt een open dag voor belangstellenden gehouden. De directie van de welzijnsin- stelling is erg tevreden over de nieuwe locatie aan de Leunseweg. "Het gebouw voldoet aan alle eisen van deze tijd", vertelt direc teur J. van Lieshout. "In de Clockert zitten we veel te krap. In dit pand zijn de kamertjes te klein en er is bijvoorbeeld ook geen air conditioning. Er is de laatste jaren niet meer in het gebouw geïnves teerd, alleen het meest noodzake lijk onderhoud is verricht. In ons nieuwe kantoor krijgen onze 43 medewerkers een flexibele werk plek op de eerste verdieping, de klanten kunnen op de begane grond bij een informatiebalie met al hun vragen terecht. Daar komen ook de spreekkamers, informatiehoek en vergaderruim- Van Haren Autobedrijven Venray/Boxmeer tes. Ja, met de verhuizing gaat een hele oude wens van ons eindelijk in vervulling." Het voormalige kantoor van A&A ligt centraal in Venray, vlak bij de A73 en Deurneseweg en is dus goed bereikbaar. Er is tevens een kantine voor de 43 perso neelsleden van Synthese en er zijn fatsoenlijke wacht- en vergader ruimten. Het pand beschikt tevens over 42 eigen parkeer plaatsen. "We gaan er met ons nieuwe kantoor op alle fronten op vooruit", vindt manager M. Vincken. "De verhuizing is nood zakelijk vanwege de slechte staat van het huidige gebouw. Maar ook hebben we nu een eigen ves tiging, we hoeven het gebouw niet met andere instellingen te delen. De Clockert is een sociaal- medisch centrum, mensen die alleen maar informatie willen lopen hier niet zo snel naar bin nen. Ook omdat we hier op de eerste etage zitten. Ik denk dat die drempel in ons nieuwe moderne gebouw een stuk kleiner wordt." CENTRUMLOCATIE Directeur Van Lieshout noemt het nieuwe kantoor 'een lot uit de loterij'. "We wilden per se een locatie in of dichtbij het centrum en niet bijvoorbeeld op Keizersveld. De mensen moeten snel en eenvoudig bij ons binnen kunnen lopen voor informatie. Op de begane grond komt om die reden ook een infohoek waarin mensen zelf op zoek kunnen naar informatie in boeken, folders, tijd schriften en op internet. En het is straks ook mogelijk vergaderruim te bij ons te huren." Synthese is een onderneming voor hulp- en dienstverlening op sociaal-cultureel en maatschappe lijk gebied en is opgericht in 1996. Synthese werkt vooral in opdracht van de gemeenten Arcen en Velden, Bergen, Gennep, Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Sevenum en Venray en heeft kantoren in Venray, Horst en Bergen en ver schillende bijkantoren voor spe ciale doeleinden. Burgers en organisaties kunnen bij de instel ling terecht met allerlei vragen op sociaal gebied. Bij Synthese werken 120 profes sionele dienstverleners op het gebied van maatschappelijk werk, jeugd- en jongerenwerk, ouderen werk. opbouwwerk en peuter- speelzaalwerk. Het kantoor in Venray is het grootste omdat de gemeente Venray de grootste opdrachtgever is en omdat de meeste specialisten van Synthese in dit kantoor werken. De letselschade-advocaat helpt u meestal kostenloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kostenloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl De Stichting Dorpsradenoverleg vergadert op maandag 1 november in gemeen schapshuis Gelderkoel in Heide. De vergadering begint om 20.00 uur Op de agenda staan onder andere een gesprek met wethou der Driessen over de invulling van de kermissen; Inkomende en uit gaande stukken: a) provincie Limburg: uitnodiging rondetafel gesprek DOP's 1-11-2004 (afge meld) b) CDA Venray. toezending Jubileum boekje c) Landelijk Centrum Opbouwwerk Zwolle: Dorpswaardering/Dorpsplan d) Gemeente Venray: Verzoek om kerstboomvemietiging te regelen met dorpen en e) De Peel-linkt: cursusaanbod opzet website. Verder op de agenda de bespre king van de website van het dorpsradenoverleg. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur De Kamer van Koophandel Limburg-Noord organiseert op zaterdag 6 november een gratis Startersdag. De dag staat in het teken van informatie en advies voor iedereen die overweegt een eigen bedrijf te starten of recent een eigen bedrijf gestart is. Naast de presentatie van ondernemers uit de praktijk over de start van hun bedrijf kunnen bezoekers workshops bijwonen over diverse onderwerpen of gewoon op een informele manier met elkaar erva ringen uitwisselen. De Startersdag van de KvK Limburg-Noord vindt plaats van 10,00 uur tot 16.00 uur in Venlo in het gebouw van de Fontys Hogeschool. Voor het vol ledige programma en aanmel dingsformulier kijk op: www.kvk.nl/startersdag. WINTERSCHILDER Wij zetten alles weer strak in de verf en zorgen voor een perfecte wandafwerking. Gerrit Winnen (93) mede-oprichter jubilerend SV Ysseisteyn Onlangs ontmoetten Gerrit Winnen en Martin Houben elkaar in een zaaltje van Schuttersveld in Venray. Winnen is de enige nog in leven zijnde oprichter van de Ysselsteynse voetbalvereni ging. Houben is de huidige voorzitter. Ze willen beiden eens gezellig over de club gaan praten. Over vroeger en nu, maar het wordt hoofdzakelijk over vroeger, want zolang als Gerrit Winnen op zijn praat stoel zit is er amper tussen te komen. Martin Houben zijn ogen glin steren als Gerrit Winnen vertelt. "Het is pure nostalgie. Prachtig om te horen hoe SV Ysseisteyn op zo'n spontane manier ontstaan is. Natuurlijk is het heel anders dan in het begin toen ze alles zelf uit moesten zoeken. Nu hebben we een mooi sportpark, en veel leden. Driekwart van de school jeugd zit in de vereniging. We hebben in totaal 596 leden. Een geweldig aantal. Natuurlijk zijn daarbij ook een aantal niet actieve leden. Het verenigingsleven leeft ontzettend in Ysseisteyn." Winnen reageert gevat: "Het ver enigingsleven is altijd goed geweest in Ysseisteyn. Alleen ontzettend jammer dat het op het moment zo slecht gaat met de club." Ondanks zijn hoge leeftijd van 93 jaar blijkt hij zijn oude club nog altijd in de media te volgen. "Ach", reageert Houben, "we spelen in de vierde klasse. Voor Ysseisteyn is dat heel goed, maar het kan evengoed soms moeilijk zijn." Als voorzitter draagt hij zorg voor de technische zaken van de voetbalclub en de korfbalclub en een aantal algeme ne zaken, waarbij hij veel moet delegeren. Hij realiseert zich de moeilijke positie waarin de voet balclub thans verkeert: "We staan tweede van onder. Het zal moei lijk worden dit jaar. We hopen op de jeugd, om daarmee in de komende jaren een betere basis te krijgen, en over een jaar of zes een betere doorstroming te krij gen van de junioren naar de senio ren. Ysseisteyn heeft altijd in de vierde klasse gespeeld. Vroeger, met de provincie-indeling speel den we eerste klasse onderafde ling. Daarin zijn we een keer gedegradeerd om het jaar daarop meteen weer te promoveren. Met de nieuwe indeling werd de com petitie ineens sterker door het toevoegen van Brabantse clubs, maar we hebben altijd stand gehouden in de vierde klasse." DOUCHE Winnen: "De voetbalclub is op een avond, na de missie, opge richt. We zaten toen in zaal Keizers. Met z'n twaalven, op 29 oktober 1929. met onder andere de broers Herman, Pierre en Gerla van As, Jeu en Sjaak Smeets, en Sjaak Janssen. De 31e oktober hebben we maar weer opnieuw vergaderd, want toen kwamen er twee nieuwe leden bij. Sjeng Geurts was een van hen. Gewoon. We waren allemaal boe renjongens. Ondanks het harde werken was er toch tijd om te sporten. Het waren hier toen alle maal gemengde boerenbedrijven. Wat landbouw, wat vee. Dat hield in dat niet iedereen mee kon. Eén van de zonen moest wel thuis blij ven om te melken, want we waren de hele dag onderweg. De week erna bleef wel een andere zoon thuis. We kwamen op vele plaatsen, maar weet je, het liefst kwam ik op Servaes. Daar stond altijd een sigaar op tafel, en, Servaes was de enige met een douche. Mooi om er aan terug te denken, prachtig! Ysseisteyn was één geheel, en dat is het nog steeds!" Houben: "Een wedstrijdbal kost nu rond de 40 euro." "De eerste bal", reageert Winnen, "kostte vijf gulden. Die ballen van toen moest je met een veter dichtknopen. Prachtballen, maar rond waren ze niet. In '47-'48 werd Ysseisteyn kampioen. De opbrengsten van de entree was veertien gulden en vijfenvijftig cent. Dat hele bedrag ging naar de fanfare. Zo ging dat toen bij ons. De ene vereniging zorgde wel voor de andere. We betaalden een kwartje contributie in de maand. Eind veertiger jaren werd het een dubbeltje per week. De club heeft in de loop der tijd verschillende namen gehad. De beginnaam was Viktoria. Die naam is in de oorlogstijd veran derd. Mocht niet van de Duitsers Viktoria klonk te Duits. Er is nog een clublied van geweest." Houben: "Gerrit, tijdens de komende feestavond zullen wij dat lied zingen. Daar wordt nu hard voor geoefend." Na Viktoria heette de vereniging RKSV Ysseisteyn en tegenwoordig SV Ysseisteyn. Winnen: "De eerste wedstrijd herinner ik mij nog goed. Meester Reinders woonde in Griendtsveen en was een autoriteit daar in het dorp. Hij zou wel even een voet balwedstrijd regelen. Achteraf bleek dat ze daar hadden afge sproken dat ze de Ysselsteyners niet te dik moesten inmaken. Ha, maar Ysseisteyn won dik. En in Venray, rond 1930 zou Venray kampioen kunnen worden, maar Ysseisteyn won. Meester Mulders, onderwijzer in het Peeldorp, vond na de wedstrijd onderweg een lauwerkrans. Mulders ver moedde dat die krans waarschijn lijk voor Venray bedoeld was geweest." "In 1931 moest ik in militaire dienst. Precies op kermismaan- dag. In plaats van naar de kazerne te gaan heb ik met twee paarden het voetbalveld, dat toen achter Van Dijk lag, omgeploegd en opnieuw ingezaaid. Ik heb gepro beerd om te zeggen dat ik dacht in juli op te moeten komen, ter wijl ik wist dat ik in juni moest gaan. Na vier dagen ben ik toch maar naar de kazerne in Blerick gegaan." Gerrit Winnen voetbalde rechtsbuiten. "Jawel, en ik heb ook wel eens een goal gemaakt. We hebben ooit eens een wed strijd met 6-1 gewonnen. Drie goals van onze Toon en van mij. Om en om." Dertien jaar heeft Gerrit Winnen gevoetbald. "Ik had te weinig centen, daarom werd ik maar scheidsrechter. Fluiten leverde toen drie gulden per wed strijd op", lacht hij, "een hoop geld voor die tijd". VUT-ACTIEF In '42 vertrok hij naar de Noord-Oostpolder in een poging het oorlogsgeweld te ontvluch ten. De polder was nog vrij gebied. Winnen moest daar hard werken. "Ik moest daar kunstmest strooien. Nadat het gras ingezaaid was kreeg ik een paar zakken kunstmest en zo'n driewielertje om de mest mee te strooien. En vervolgens maar kilometers lopen met dat ding, langs de weg en over de dijken. Aan de ene zijde de polder, en aan andere de zee. Prachtig. Ik heb nog even in Kampen gevoetbald, want daar zaten nog enkele jongens uit deze streek. In '44 ben ik teruggeko men omdat het toen te gevaarlijk werd in de polder. Maar kort nadat ik was teruggekeerd barstte hier de hel los. De Slag rond Overloon werd gevoerd. Twee maanden later trouwde ik en ging aan de Overloonseweg wonen, een boerderijtje kort bij de plek waar nu het oorlogsmonument staat Ik had daar een gemengd bedrijf, wat varkens, koeien en kippen. Vanaf toen heb ik nooit meer wat aan voetballen gedaan Mijn broer Toon bleef nog tot zijn zeventigste jaar scheidsrechter." Jeu Marcelis en Ine van Houdt- Stevens zijn erbij komen zitten. Marcelis is terreinbeheerder bij SV Ysseisteyn en al vijftig jaar ver enigingslid. Ine van Houdt is voor zitster van de korfbalafdeling en inmiddels ook al 40 jaar bij de club, al zij het met een korte onderbreking. Marcelis luistert geboeid naar de verhalen van Winnen. Als hij hoort van het omploegen en inzaaien van het veld, vertelt hij over Thei Sanders. "Tijdens de kampioensreceptie in '58 beloofde Leo Janssen om het speelveld eenmaal per jaar met de tractor te maaien. Maar in de zesti ger jaren maaide Thei met een gazonmaaier het hele veld. Gelukkig voor hem was er toen nog maar een veld. Echt waar, zo'n klein gazonmaaiertje dat je vooruit moet duwen. Nu, nadat de gemeente alles heeft geprivati seerd. doen we alles zelf, maar wel machinaal." Marcelis verzorgt als terreinbeheerder de velden, de kantine, de kleedruimten en ver richt tal van werkzaamheden. 'We zijn met een vast groepje van vijf. VUT-actief noemen we ons wel eens gekscherend. We buur ten veel, noem het maar een hangplek voor ouderen. Gewoon lekker kletsen." PROFBROEKJES Ine van Houdt vertelt over haar beginjaren. "De korfbalclub stond toen nog los van de voetbalclub. Het korfbal trok veel leden weg bij de KPJ, de Katholieke j Plattelands Jongeren. Het bestuur I daarvan vond dat niet leuk, want haast iedereen was lid van de KPJ. We speelden in een wit sport- hemd met opgerolde mouwen, talenca rokjes en van die pof- v broekjes. We hadden voetbal- schoenen met stalen neuzen I Winnen: 'Wij waren al blij met 'n box en een tricot." Gerard Winnen hoort de ande ren geduldig aan. Maar op het moment dat zij ook maar even zwijgen, vertelt hij onverstoor baar weer verder. Hij zit nou een maal op zijn praatstoel. "We gin gen in de beginjaren altijd met een open vrachtwagen naar de wedstrijden, een wagen waarmee elke dag de melkbussen werden opgehaald. Maar we gingen ook wel vaak op de fiets. We hebben heel wat afgelachen. We hadden veel supporters. Zo was er Linders, knecht bij Fleurkens- Mulders. Hij moest 's avonds vaak werken. Jawel, Linders lustte ze goed. Hij ging eens mee op de fiets, maar die fiets viel tijdens de rit ineens onder zijn benen weg. Daar stond hij dan midden op de weg, niet begrijpend wat er was gebeurd. En van Gerla van As. Die wilde ook wel eens rechtsbuiten staan, want Jeu Keizers-van-de- smid scoorde van daar uit telkens doelpunten. En toen er uiteinde lijk eens geruild werd, scoorde Jeu vanuit een andere positie. Gerla wist niet hoe hij het had." Martin Houben, Jeu Marcelis, en Ine van Houdt luisteren vol belangstelling. Gerard Winnen kan prachtig vertellen. Het was een mooie avond vol prachtige vertellingen. Over een ding zijn ze het samen eens: Ysseisteyn is een dorp om trots op te zijn.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7