pen dag lemeentearchief Venray Kunst Cultuur Crescendo Ysselsteyn speelt in Venrayse toekomst Zilveren reünie Sint Nicolaas in 0JC Puree 'Gewoon te Gek' j Venray Expositie Vredes- posterwedstrijd Verkoop van handwerk Zoo Experience Doe mee met het Literair Receptie harmonie St. Catharina |3Sl Europarlementariër Ria Oomen 'beschermengel' VMK Ronnie Drew Redhotchili- bastards Paginal I EN MAAS Donderdag 28 oktober 2004 - Pagina 19 Op zaterdag 30 oktober 2004 rindt in de raadzaal van het imeentehuis in Venray een ipen dag plaats van het leentearchief. Iedereen is isen 10.00 uur en 16.00 uur in harte welkom voor een [peurtocht in het Venrayse rieden. Iedereen heeft een eigen archief. Denk aan een verzame- kelijb ling van diploma's, bankafschrif- °PJ ten, koopcontract van het huis, 10 uu brieven van oma, foto's van fami- allel - aelid van >opti i m n« van iC), ila lie en vrienden en tekeningen van de kinderen. Ook de gemeente bewaart archieven: archieven van het gemeentebestuur die terug gaan tot ongeveer 1500 en archie ven van parochies, verenigingen en personen. Ook zijn er foto's, kranten en films. Al deze bronnen maken het archief tot het geheugen van de Venrayse samenleving. Op zater dag 30 oktober vindt in heel Nederland de Landelijke Archie vendag plaats (www.archieven- 1- -K'**-'- v -jl. dag.nl). Ook het Venrayse archief opent zijn deuren. Tijdens de open dag vinden tal van activitei ten plaats. Belangstellenden kun nen kennismaken met een aantal van de archiefschatten van de gemeente Venray: bijzondere, ontroerende en vermakelijke documenten. Ook is er een foto expositie en een boekenmarkt waar boeken en brochures te koop worden aangeboden voor weggeefprijzen. Bijzondere aan dacht is er voor de stamboomon- S De foto 'Waterplezier in de jaren 1920' laat zien hoe bij een regenbui de hoek Marktstraat Schoolstraat blank stond. Foto: Gemeentearchief Venray. derzoekers. Zij kunnen allerlei bestanden raadplegen die door de vrijwilligers van het archief zijn samengesteld. Tevens is er moge lijkheid tot het ruilen van bid prentjes. De Landelijke Archie vendag opent de Week van de Geschiedenis. eew onp [erip li* ie pa •orali lieu Opi ■acht -giol d spc nol )e b ar alios Wie kan zich de naam Puree nog herinneren? Heel wat 'midlif- ers' uit Leunen waarschijnlijk. Vijfentwintig jaar geleden sloot dit Leunse jongerencentrum zijn deuren. Op zaterdag 28 mei 2005 is er een reünie voor oud-bezoe- kers. Jongerencentrum Puree is ontstaan uit de vele zogenaajnde kippenhokbars die eind jaren zestig in de dorpen populair waren. In 1968 t/m 1972 telde Leunen zelfs twaalf van deze bars en steeds meer stemmen gingen in die jaren op om de Leunse jeugd een eigen onderkomen te geven. Dit kwam er uiteindelijk in 1972 en Puree was een feil. Voor de vijfde reünie wil de organisatie 300 uitnodigingen versturen of mailen. Het adressen bestand heeft de organisatie echter niet actueel kunnen houden. Mensen die na 2000 verhuisd zijn of niet eerder een uitnodiging hebben ontvangen, kunnen hun (gewij zigd) adres en of mailadres door geven aan Ed Stevens, tel: 0478- 510332 of per e-mail: reunie.ojc.puree@home.nl. Het feest wordt gehouden in Leunen. De locatie en het verdere programma worden later bekend gemaakt. Vanaf 20.30 uur gaat de reünie van start. Op het LBM concours in de Maaspoort in Venlo heeft Harmo nie St. Catharina Leunen-Veulen- Heide afgelopen zaterdag 82 pun ten behaald in de derde divisie. Een fantastische prestatie Ze zijn heel erg trots op de prestatie die de leden en de dirigent hebben geleverd. Met een overwegend jeugdige groep die voor de eerste keer op concours ging in een hogere divisie, ondersteund door de ervaren jongeren, is er muziek van hoge kwaliteit neergezet. Ze hebben de nek uitgestoken om een repertoire te brengen volgens het nieuwe concoursregelement. Daarin zijn ze grandioos geslaagd. Het werd een optreden waaraan de muzikanten een jaar lang hard hebben gewerkt met veel extra repetities. Terecht waardeerde het publiek dit met een staande ovatie. Het bestuur van de harmo nie vindt dit een receptie waard. Die zal plaatsvinden op zaterdag 6 november van 19.00 tot 20.30 uur in Zaal Mariens. eer® mal lirillef rend lok a! steel kra: troo' laat eddd iseö lezer» *klu> PW Toneelvereniging Oirato uit Oirlo brengt dit jaar het stuk Gewoon te Gek van schrijver Ton Davids op de planken. Hebben de bewoners van de Speykstraat een probleem? Een van de huizen in de van de Speykstraat is bestem peld tot project voor opvang en hegeleiding van ex-psychiatrische patiënten, oftewel, 'ex-gekken' zoals zij zichzelf noemen. Buren, hegeleiding en gemeentebestuur hebben daar elk zo hun eigen mening over. En dan blijkt langza merhand dat het woordje 'gek' een nogal rekbaar begrip is. Want ^ie is dat nou eigenlijk en wie Diet? Op deze vraag wordt mis schien wel een antwoord gegeven op een van de volgende avonden. In elk geval is het een toneelstuk wat zeker de moeite waard is om te zien. Op zaterdag 6 november om 20.00 uur en zondag 7 novem ber om 19.00 uur brengt toneel vereniging Oirato uit Oirlo het stuk Gewoon te Gek op de plan ken in gemeenschapshuis De Linde in Oirlo. Het stuk zal ook te zien zijn in Schouwburg Venray op zondag 28 november om 20.00. Gewoon te Gek is een blij spel van schrijver Ton Davids. Het toneelstuk staat onder leiding van regisseuse Jolanda Dijkema. Meer info op website: http://mem- bers.home.nl/hebing.vullings/oira to/ Sint Nicolaas bezoekt op 14 november Venray. Hij zal om 14.00 uur op zijn schimmel ver trekken vanuit de Dr. Poelsstraat. De volgende route zal hij met zijn gevolg rijden: Dr. Poelsstraat, Julianasingel, Poststraat, Grote straat, Schoutenstraatje, School straat, Marktstraat. In de stoet gaan mee politie en Rode Kruis, MMSK St. Petrusbanden, heel veel zwarte pieten, groot en klein, koetsen, Kon Harmonie Euterpe en Schutterij 't Zandakker. Om ongeveer 14.30 uur zal Sint Nico laas ontvangen worden door bur gemeester Jos Waals. Sint Nico laas laat weten dat hij niet zo erg onder de indruk is van de zwerf- vuilactie die pas georganiseerd werd in Venray en vraagt alle kin deren die hieraan meegedaan heb ben zeker te komen kijken. Alle andere kinderen zijn uiteraard ook van harte welkom. Vanaf 13.30 uur is er op de Grote Markt in het carré een afwisselend pro gramma ingevuld door echte Cir cuspieten, Christoffel, Rowans, Dizzy, omroep Venray en de IVM zanggroep. Een en ander zal onder andere plaatsvinden op een heuse cat walk. Sjang Vollenberg zal weer live verslag doen van alle activitei ten op de Grote Markt. Na de rondgang in het carré zal Sint gaan rusten in het Sinterklaashuis. Het is nu 116 jaar geleden dat Sint Nicolaas voor het eerst Venray heeft bezocht. De organisatie van de feestelijke intocht wordt tradi tiegetrouw verzorgd door het Sint Nicolaas Gilde Venray, opgericht in 1640. In de week van 29 oktober tot 5 november kunt u in de biblio theek van Venray genieten van een bijzondere tentoonstelling. Gedurende een week zullen een groot aantal tekeningen te bewonderen zijn die gemaakt zijn door 11- tot 13-jarige kinderen van zeventien basisscholen uit Venray en directe omgeving. Samen met veel andere Neder landse kinderen hebben zij in wedstrijdverband opnieuw hun idee over Vrede aan het papier toevertrouwd, dit jaar naar aanlei ding van het thema: Geef vrede een kans. De wedstrijd wordt georgani seerd door de Lions Club Venray. Vrijdag 5 november, tussen 14.00 en 15 30 uur, zal een deskundige jury met als voorzitter burge meester Jos Waals bepalen welke drie tekeningen de beste genoemd mogen worden. De makers ervan kunnen een leuke prijs tegemoet zien. Voor de eer ste keer dit jaar heeft de wed strijdcommissie een Publieksprijs ingesteld. Alle kinderen tot en met 15 jaar kunnen in de tentoonstellings- week op een stembiljet aangeven welke tekening naar hun mening de beste is. De biljetten zijn in de bibliotheek aanwezig en kunnen na gebruik in een daarvoor bestemde verzamelbus gedepo neerd worden. De maker van de door deze kinderen uitgekozen tekening kan eveneens een prijs tegemoet zien. Zij verzoeken de ouders hun kinderen te stimule ren de tentoonstelling te bezoe ken en hun stem uit te brengen. In Zorgcentrum Het Schutters veld aan de Bergweg om Venray wordt op 5, 6 en 7 november weer de jaarlijkse handwerkver- koop van de Welfare gehouden. Gedurende drie dagen wordt het handwerk, dat in de afgelopen periode is gemaakt door bewo ners van het zorgcentrum, de flat en aanleunwoningen te koop aan geboden. Het zullen ongetwijfeld drie gezellige dagen worden en ook nu is er weer van alles te vin den op het gebied van haken, breien en borduren. Denk maar eens aan truien, sokken, slofjes, dassen en mutsen, schorten, pan- nenlappen, dekservetten en placemats, tafellakens (ook damast), gehaakte en geborduur de kleedjes, allerlei soorten wens-, kaarten, kussens, knuffels, pop pen en ballen, kralenkettingen, klein haak- en borduurwerk en nog veel meer. Op zaterdagmiddag is er boven dien een demonstratie kettingen maken van glaskralen. In de boedelkraam zijn tweede hands spulletjes te koop en kunt u meedoen aan de loterij en het enveloppenspel. De opbrengst is dit jaar bestemd voor een extra activiteit voor de bezoek(st)ers van de welfare en de bewoners van het zorgcentrum. De trekking van de loterij is op zondag om 16.00 uur gevolgd door een tombola. De tentoonstelling is geopend op vrijdag 5 november van 19.30- 21.00 uur; zaterdag 6 november van 14.00-16.30'uur en op zondag 7 november van 10.30-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. Wie zal dat betalen? De gemeente Venray heeft november uitgeroepen tot de maand van de toekomst. Toneelvereniging Crescendo uit Ysselsteyn brengt op zon dag 14 november om 20.00 uur de komedie Wie zal dat betalen? van Carl Slotboom in de Venrayse schouwburg. Dit toneelstuk speelt zich af in de (nabije) toekomst van Ven ray: december 2004. De Grote Markt in kersttijd. We horen de schapen van de levende kerststal blaten en het caril lon kerstliedjes spelen. Annemiek en haar vriendin Suus leiden hotel Het Zwaantje. De zaak draait echter niet zo goed: er is geen geld om het lek kende dak te repareren en de gasten moeten daarom noodge dwongen eten in de lounge. Ook Karei Bosman heeft geldzorgen. Zijn huis staat in brand en samen met zijn vader Johannes en zijn zusje Gijsje zoekt hij, midden in de nacht, onderdak in deze her berg. De tot over zijn oren ver liefde hotelgast Frans vraagt aan Suus of ze met hem wil gaan schaatsen op de kunstijsbaan. Of misschien wel gezellig funs- hoppen? Het is immers koopzon dag. Karei heeft een advertentie in de Peel en Maas gezet waarin een Amerikaanse notaris hem oproept zich te melden in ver band met een omvangrijke erfe nis. Deze advertentie hoeft hij alleen maar te laten lezen aan de overige hotelgasten en vanaf dat moment kan hij een luizenleven tje gaan leiden. De regie is in handen van de Venrayse zange res en actrice Josje Oudenhoven, die met deze productie haar 1 regiedebuut maakt bij Crescen do. Kaarten voor deze bijzondere voorstelling zijn te verkrijgen bij 1 Joke van Asten tel. 541667 of 1 Willie Koonings tel. 545105 en bij de schouwburg zelf. Bent u 14 november verhinderd? Geen nood. Deze productie wordt bovendien nog gespeeld op vrij dag 10 en zondag 12 december om 20.00 uur in gemeenschaps huis De Smelehof in Ysselsteyn. 1 Ronnie Drew (Irish Folk) geeft op zondag 31 oktober, aanvang 20.00 uur, een theaterconcert in Schouwburg Venray. Ronnie Drew zette met de Dubliners Ier land op de landkaart. Als bandlid van de meest roemrijke folkband uit de geschiedenis is Ronnie Drew medeverantwoordelijk voor de gigantische folkrevival die sinds de zestiger jaren plaatsvindt. Met zijn Dubliners zorgde hij er voor dat de wereld te weten kwam dat achter het Verenigd Koninkrijk nog een eilandje ligt, namelijk Ierland. Ronnie Drew maakt momenteel een Nederlands Duitse tour met gitarist Mike Hanrahan (ex Stockton's Win frontman) en multi-instrumenta- list Siard de Jong (o.a. Bennie Jolink en Danny Guinan). Nu al meer dan dertig jaar toert Drew de wereld over en er zijn maar weinig mensen die hem niet ken nen. Voor wie het nog niet weet: zijn karakteristieke zware zang stem laat zich volgens kenners nog het best te vergelijken met het geluid van steenkolen die onder een schoenzool vermalen worden. Vooral in Nederland en Duitsland heeft Drew met zijn band altijd veel succes gehad, afgeladen zalen, tophits en jaloer- smakende platen cd verkopen. Sinds 10 jaar werkt hij als soloar tiest, is graag geziene gastzanger bij U2, Shane McGowan (Portu- gues) en Elvis Costello. Met zijn terugkomst in het theater is hij weer terug waar het voor hem allemaal begon: als 15-jarig jonge tje op de planken in het theater. Zaterdag 30 oktober vanaf 22.00 uur spelen in café 't Podium twee bands, te weten Riddle en de Red- hotchilibastards. Riddle is deze avond het voorprogramma. Riddle brengt rockcovers van diverse grootheden uit de geschiedenis van de rockmuziek. Vele nummers zullen de gasten bekend in de oren klinken. Al met al is Riddle een prima opwarmer voor de hoofdact van deze avond, de Redhotchilibas- tards. De Redhotchilibastards is zoals de naam al enigszms doet ver moeden een tributeband van de Red hot chili Peppers. De Redhot chilibastards brengen de energie van de Red hot chili peppers over op het publiek. De excentrieke rocksensatie wordt op een waar heidsgetrouwe manier neergezet door deze, in binnen- en buiten land zeer gewilde formatie. Deze avond zullen vele hits van de Red hot chili peppers de revue passe ren. Voor de fan is dit een avond die men niet mag missen, voor de liefhebber van rockmuziek een absolute aanrader! Meer informatie over dit optreden of andere optre dens is te vinden op www.podium- venray.nl onder de kop agenda. e-mail: redactie@ vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Het Venray's Mannenkoor is vorige week, op uitnodiging van de CDA-europarlementariërs Camiel Eurlings en Ria Oomen, afgereisd naar Brussel, 's Och tends werd in de bomvolle kathe draal Goedele de hoogmis gezon gen. 's Middags gaf het koor een concert in het historische hart van Brusse en 's maandags wer den de zangers ontvangen in het Europese Parlement. Na een rond leiding werd het koor toegespro ken door Ria Oomen. Daarna kreeg de voorzitter van het VMK het woord. In zijn toespraak maakte hij gekscherend duidelijk dat de herverkiezing van Ria Oomen te danken is aan het Ven ray's Mannenkoor. Mevrouw Oomen kon deze hilarische uit eenzetting wel waarderen. Veri volgens benoemdeCTheo Janssen Ria Oomen tot 'beschermengel' van het mannenkoor. De achter grond van deze benoeming moet gezocht worden in een tweetal uitspraken door de europarlemen tariër in haar dagboek: 'Er is in Lünburg heel veel muzikaal talent. Ik ben daar trots op', en 'Het gaat toch om het plezier bij het maken van muziek en het er naar luiste ren'. Dit was voldoende aanlei ding om de titel 'beschermengel' en een beeld van de luitspeler aan te bieden. Camiel Eurlings en Ria Oomen werden door de voorzit ter als gast uitgenodigd voor het kerstconcert van 23 december. Het koor geeft daar een ambiti eus concert samen met het LSO. Tijdens dit concert zullen er twee wereldpremières worden uitge voerd. Op maandagavond arri veerden de twee bussen terug uit Bmssel in Venray. Het koor kan terugkijken op een zeer geslaagde reis. Beleef in de herfstvakantie in Zoo Pare Overloon voor het eerst de activiteit Zoo Experience. Kinderen kun nen als Zoöloog op onderzoek in het park. Door zelf te ruiken, voe len, proeven, zien en horen ont dekken de jeugdige onderzoekers hoe de dieren hun zintuigen gebruiken. Zoo Experience is elke middag in de herfstvakantie (behalve woensdag en zaterdag) en kost 3,00 Euro per persoon; dit is exclusief entree. De vijf zintui gen, ogen, oren, neus, mond en huid, zijn erg belangrijk in de die renwereld. De ene diersoort, zoals de wasbeer, heeft een goed ontwikkelde tastzin, terwijl uilen gespecialiseerd zijn in 'kijken in het donker'. Vlinders proeven met hun pootjes en slangen rui ken met hun tong. Gekleed als echte onderzoekers, met lab-jas en bril, voeren de kinderen onder begeleiding van de 'Hoofd-Zoö- loog' verschillende opdrachten j uit. Kunnen ze het verschil horen tussen een gevaarlijke poema en j een onschuldige kat? Hoe goed is hun reukzin ontwikkeld en door- staan ze de misleidende smaken-1 test? Zoo Experience start om 13 30 uur en kost 3,00 euro per persoon, dit is exclusief entree. In verband met beperkte deelname, is reserveren noodzakelijk. Inschrijvingen kunnen telefonisch of bij de kassa worden doorgege-1 ven. Op de website van Zoo Pare 1 Overloon, www.overloonzoo.nl, kan worden bekeken welke dagen nog kan worden deelgeno men aan Zoo Experience. De opgave voor de maand oktober luidt als volgt: Ik zag haar aan, en, diep bewogen, Smolt ziel met ziel in een. O toverblik dier minlijke ogen, Wier flonkring op mij scheen! O zoet gelispel van dien mond, Wiens adem de eerste kus verslond! "Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig?" Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1. 5801 RR Venray, tot vrijdag 19 november a.s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave. Poëzieliefhebbers doet uw best! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet. spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor men sen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Na deze ronde is de stand: De heer J. Craghs 80 punten. De heer G. Keijzers volgt met 70 punten; mevr. L Colsen heeft 50 punten, mevr R. van Daal staat nu op 40 punten en mevr. L Geurts scoorde tot ni toe 20 punten. Het fragment van de vorige maand was afkomstig uit het gedichi "Interieür"van J.P.Rawie. De dichter heeft in zijn studeerkamer nie mand meer nodig; hij is voortdurend in gesprek met mensen uit zijr nabijheid, die gestorven zijn en de dood voorbij zijn. Zijn leven lijki voorbij, mislukt. Maar als hij dan het genoegen smaakt om een prachti ge dichtregel te formuleren, kan hij er weer tegen: het verscheur) heelal lijkt weer heel te worden en zorgt ervoor dat hij het gevoe krijgt weer aan de schepping deel te nemen. J.P. Rawie: Interieur In dit met boeken volgestouwd vertrek Heb ik steeds minder anderen van node. Met al mijn aan de dood ontstegen doden Ieder nacht stilzwijgend in gesprek. Bij wie is wat ik liefheb nog in trek Het meeste is al eeuwen uit de mode. Van wat ik deed, uit nood of om den brode, Rest enkel de grandeur van bet echec. Maar ook al bood het leven nog zoveel Waar ik mijn tanden op heb stukgebeten, Een regel en de wereld raakt vergeten. Een rijm en bet verscheurd heelal wordt heel Alleen achter mijn schrijftafel gezeten Heb ik opnieuw aan heel de schepping deel De eerstvolgende, ongetwijfeld weer spraakmakende bijeenkomst ii het Literair Café is met Rosita Steenbeek als gast op 7 november 2004 Victor Elfrink zal haar interviewen. Verder worden dit seizoen vet wacht Librisprijswinnaar Abdelkader Benali op zondag 13 maart ei Joost Zwagerman op zondag 22 mei 2005. Voor "Literatuur om t< smullen" kunt u zich nu al opgeven bij de heer J. Battels van "Tante Je aan de Maas". Deze avond vindt plaats op 19-11-'04. Mallemoer (19-12 '04) en de uitreiking van De raadselige Rozen voor proza en poëzii (23-1-05) completeren het geheel. Op zaterdag 5 maart 2005 kunt u genieten van de theatervoorsteliin] "Max Havelaar" met aansluitend in samenwerking met schouwburg a bibliotheek een boekenbal! Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio tegen betaling van een minimale bijdrage van _16.00 per jaar - kaï contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activ teiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgt stuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van d bijeenkomsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literal Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1. 5801 R! Venray, tel. 0478-582948 maar ook op de aantrekkelijke website www.literair-cafe-venrav.nl

Peel en Maas | 2004 | | pagina 19