Bijzondere huldiging voor Limburgse Olympiagangers Bond Heemschut te gast op St. Anna "De mensen lachen en huilen met je" Kroegtijgers gezocht De Foekepot, een wereldschool Een tasjesroof en dan m «a. c Steun aan project Schenking Wonen Venray CORNELCO safety Laat ook uw tuin winterklaar maken Bel voor een najaarsbeurt GERTJAN REIJNDERS VENRAY 06 20 43 99 57 Slokje op? Laat je rijden Paaltje Controles Winkeldieven Geen akkoord Nestlé ginai PEEL EN MAAS Donderdag 7 oktober 2004 - Pagina Onder auspiciën van de Bond Heemschut houdt de provinciale commissie Limburg op zaterdag 9 okto ber haar Heemschutdag op de Sint Anna-inrichting in Venray en biedt de deelne mers gelegenheid om kennis te maken met de manier waar op psychiatrische patiënten in het begin van de twintigste eeuw ver van de samenleving werden verzorgd. Tijdens deze excursie kan men de klassieke spanning ervaren tus sen enerzijds de wens tot behoud van gebouwen en park in hun his torische context en anderzijds de veranderde opvattingen in de geestelijke gezondheidszorg en de noodzaak om de exploitatie op een nieuwe manier rond te krij gen. De traditionele inrichtingspsy- chiatrie heeft haar tijd gehad en de grote psychiatrische inrichtin gen van weleer worden fors inge krompen of gaan de poorten slui ten. In Venray voltrekt zich dat proces in volle omvang. Begin vorige eeuw werden hier twee krankzinnigengestichten gebouwd. Het mannengesticht Sint Servatius en het vrouwenge sticht Sint Anna. Van deze laatste inrichting gaat binnenkort de poort voorgoed op slot. Terrein en gebouwen worden verkocht en het 45 hectare grote terrein krijgt een woonbestemming. De inrichting is een waar cultuurmo nument. Een representatief en gaaf voorbeeld van een Nederlandse psychiatrische inrichting uit de twintigste eeuw Enkele gebouwen en delen van het parklandschap zijn als rijks monument aangemerkt. Maar de op handen zijnde herbestemming houdt een bedreiging in voor dit monumentale erfgoed. Reden voor een aantal Venrayse organi saties om zich in te zetten voor behoud van dit 'Monument van Zorg'. Het Vincent van Gogh Instituut, de eigenaar van Sint Anna, stelt voor deze Heemschutdag haar accommodaties ter beschikking en verleent alle medewerking aan een gevarieerd dagprogramma. Het dagprogramma vermeldt naast rondleidingen een bezoek aan het museum van het Vincent van Gogh Instituut en een lezing van Twan van Els over de geschie denis van Servaas en Sint Anna. Namens het provinciebestuur van Limburg en het gemeentebe stuur van Venray zal achtereen volgens depute Odile Wolfs en wethouder Frits Ruijten de dag bijwonen. Cocky Roelofs, vrijwilligster van de Zonnebloem Het werk van de Zonnebloem wordt bijna vol ledig gedragen door de belan geloze inzet van de vele vrij willigers, die in hun vrije tijd proberen om langdurig zie ken, lichamelijk gehandicap ten en lichamelijk hulpbehoe vende ouderen de persoonlijke aandacht te geven, die zij zo hard nodig hebben. Het vrijwilligerswerk bestaat uit verschillende facetten, zoals het regelmatig bezoeken van gasten, het invullen van bestuursfuncties in de plaatselijke en regionale afdelingen, het organiseren van de diverse activiteiten en het ver zorgen en begeleiden van gasten tijdens de vakantieweken en boot- 1 reizen. Vandaag een portret van een vrijwilligster, die als verpleeg kundige vaak op bootreizen en vakantieweken meegaat en daar naast regelmatig gasten thuis bezoekt: Cocky Roelofs uit Venray. Ze is gehuwd en woont al bijna 35 jaar in Venray. Begin jaren '60 ging zij werken in de verpleging. Tijdens haar werk in het Laurentius ziekenhuis in Breda werd ze door oudere collega's enthousiast gemaakt voor het werk van de Zonnebloem. „Wat is er mooier dan als vrij willigster daadwerkelijk een hel pende hand toe te steken aan langdurig lichamelijk zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende medemensen?", zo vraagt Cocky zich af. "Vooral als je weet, dat zij nu eens een week lang onbeperkt kunnen genieten van een heerlijke vakan tie, op de boot of op een mooie locatie." Cocky vindt het belang rijk, dat niet alleen de gast, maar ook de partner, die vaak al het hele jaar door de zorg heeft voor zijn of haar partner, een fijne vakantie aangeboden kan wor den, zodat ook deze eens tot rust kan komen. Ze vertelt dat je als vrijwillig ster tijdens deze weken een spe ciale band opbouwt met de men sen, die aan jouw zorgen worden toevertrouwd "Je gaat met of zonder rolstoel met hen wande len, de mensen vertellen je over hun verleden, hun werk en hob by's, ze lachen en huilen met je." Afscheid nemen aan het eind van de vakantieweek gaat volgens haar dan ook vaak gepaard met veel tranen. Sinds ze met pensioen is, bezoekt Cocky ook mensen thuis. Ze wil mensen, die eenzaam zijn het gevoel geven erbij te horen door een praatje met ze te maken en ze een ondersteunend gevoel te geven door hen ontspanning aan te bieden via een door de Zonnebloem georganiseerd uit stapje, reisje of theaterbezoek. Cocky geeft aan dat dit vrijwilli gerswerk haar veel voldoening geeft. Ze vindt dat ze goed wordt ondersteund door de Zonnebloemvereniging, die de vrijwilligers ondersteunt en aan stuurt, en doet een beroep op nieuwe vrijwilligers. Cocky is twaalf keer als ver pleegkundige mee geweest met het Zonnebloemschip. dat in 1985 te water werd gelaten en waarop duizenden mensen een onvergetelijke vakantie hebben gehad. Uit eigen ervaring weet Cocky dat het Zonnebloemschip niet meer voldoet aan de eisen van deze tijd. Met een harten kreet doet zij een oproep aan iedereen om bij te dragen aan het nieuwe schip, zodat de Zonnebloem-passagiers ook in de toekomst kunnen blijven genieten van dat weekje vakantie! Het giro nummer is 145, t.n.v. de Zonnebloem te Breda. Bij de Zonnebloem is altijd plaats voor energieke vrijwilligers die zich willen inzetten voor de zieke en gehandicapte mede mens. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot Will Welles, bestuurslid bezoekwerk van de regionale afdeling Venray, tel: 630143. 'Ambassadeur' Leopold van Asten en Ron van der Hoff De Limburgse deelnemers aan de Olympische Spelen en de Paralympics zijn vrijdag door Gouverneur mr BJ.M. baron van Voorst tot Voorst benoemd tot 'Ambassadeur van Jong Limburg'. De Olympiagangers krijgen deze eretitel voor hun bijzondere sportprestaties in Athene. Verantwoordelijk gedeputeer de voor Sport, Odile Wolfs, overhandigde de ambassa deurs elk een subsidie van 1-500 euro. "Voorwaarde is dat de sporters dit bedrag, naar eigen keuze, besteden aan een breedte- of topsportproject voor jongeren in Limburg. Hiermee kunnen de ambassa deurs bijvoorbeeld hun eigen sportdiscipline promoten bij de Limburgse jeugd", aldus de gedeputeerde. De prestaties van de Limburgse sporters tijdens de Olympische Spelen in Athene zijn niet onopge merkt gebleven. De provincie Limburg spreekt met deze huldi ging haar waardering hiervoor uit. Sport is een belangrijk onderwerp binnen het thema Jong zijn in Limburg. Sport biedt immers vele mogelijkheden voor jongeren om zich te ontplooien in de maat schappij De provincie wil de komende jaren dan ook extra faci liteiten geven aan jongeren die de ambitie hebben om topprestaties te leveren. Jonge topsporters heb ben een uitstekende voorbeeld functie en zetten met hun presta ties Limburg als een dynamische, jonge provincie op de kaart. De deelnemers aan de Olympische .Spelen en de Paralympics in Athene én de benoemde Ambassadeurs van Jong Limburg zijn: Rens Blom, Leopold van Asten, Bart Brentjens, Karei Dormans. Trazy Looze, Eugene Martineau, Bas Peters, Jolanda Slenter, Mark Veens, Pieter Custers. Ron van de Hoff, Nico Freriks en Daniël Mensch. Boris Titulaer uit Venlo ontving als eer ste Limburger deze eretitel. Met de subsidie van 1.500 euro kan elke sporter zijn of haar ambassadeurs schap concreet invullen met sport- projecten voor Limburgse jonge ren. Het betreft dan met name breedte- of topsportprojecten in Limburg. Zowel het Huis voor de Sport als het Olympisch Steunpunt Limburg is bereid de sporters hulp en steun te bieden bij het besteden of toewijzen van de subsidie aan één of meerdere projecten. Wonen Venray heeft de dorpen 600 euro toegezegd. Dat is één euro voor ieder huurhuis op de tien kerkdorpen Dat meldde voorzitter Sieb Nijssen maandag in het dorpsradenoverleg. De reden is dat bewoners op de dorpen nauwelijks lid zijn van de huurdersvereniging. Ook zitten in het bestuur geen vertegenwoordi gers uit de dorpen. De huurdersvereniging wordt financieel onder steund door Wonen Venray. De bijdrage van 600 euro is nu een tege moetkoming voor de dorpen. Unieke wedstrijd in Feestcafé De Koets Feestcafé De Koets zal in de maanden november en december op de vrijdagavonden het café overlaten aan (vrienden)groepen die willen proberen een kroeg met elkaar te runnen. En de strijd aan willen gaan met andere groe pen om antwoord te krijgen op de vraag wie uiteindelijk het beste een café kan laten draaien. Wat is de bedoeling? Elke groep moet uit zes perso nen bestaan, te weten vier rede lijk ervaren tappers, een ober/gla- zenophaler en een feest-dj. De leden van de groep krijgen van De Koets een bedrag van 200 euro, dat ze moeten besteden aan sfeer- verhogende zaken die ze zelf mogen kiezen. Ze worden tijdens de avond ondersteund door drie medewerkers van De Koets zelf, die tevens de juryleden zijn. De groep die op één avond de mees te omzet draait en het meeste feest maakt, wint een gratis avondje uit. Eerst heerlijk eten bij eetcafé De Graaf en daarna de hele avond gratis drinken bij De Koets. De spelregels krijgen de deeklnemers van te voren te horen, de belangrijkste is echter dat er in een team geen (ex- )medewerkers van De Koets mogen zitten. Elke deelnemer krijgt sowieso een personeels-t- shirt van De Koets dat mogen houden. Belangstellenden kunnen zich vanaf donderdag 7 oktober inschrijven in Feestcafé De Koets in Venray. Er zijn maar een aantal vrijdagen beschikbaar, dus ben er snel bij. Voor meer info: Twan van Bussel, tel. 06-53397682. Bedrijfskleding 6 persoonlijke beschermingsmiddelen Keizersveld S2-f. 5803 AN Venray Tel (0478) 568418 Fax (0478)568718 lnlo@cornelco.nl - Internet: www.comelco.nl Basisschool De Foekepot in Venray is een wereldschool. Dat predikaat krijgt een school niet zomaar. Hiervoor moet een school aan een aantal voorwaar den voldoen. Het moet een school zijn waar iedereen zich welkom en thuis voelt. Er moet een veilige sfeer zijn, waarin alle grote en kleine mensen op een plezierige manier met elkaar omgaan en samenwer ken. Wederzijds respect en ver draagzaamheid zijn belangrijke uitgangspunten, die het denken en doen bepalen. Verschillen in uiterlijk, land van herkomst of cul tuur worden gerespecteerd. Tegen ongewenst gedrag - zoals pesten, achterstelling, bedreiging of uitsluiting - wordt corrigerend opgetreden. Er is een gedragspro tocol, waarin de kinderen geleerd wordt om op een goede manier met elkaar om te gaan. Heel regel matig komt in alle groepen het onderwerp pesten aan de orde. De kinderen leren dat pesten voor alle betrokkenen erg vervelend is. Ze leren ook hoe ze dit probleem zelf kunnen oplossen als het onverhoopt toch gebeurt. De leer krachten blijven hier zeer alert op zodat er tijdig ingegrepen kan worden. Vanaf de groepen 1/2 leren de kinderen om steeds meer zelf verantwoording te dragen. Dat komt niet alleen terug in de sociale omgang met elkaar maar ook in het zelfstandig werken in de klas. Van 11 t/m 22 oktober zijn op de Foekepot interculturele weken. In alle groepen wordt er dan uitgebreid aandacht besteed aan de verschillen tussen de vele culturen, waarmee de kinderen op school kennis maken. De ouders van de kinderen van de Foekepot komen uit heel veel ver schillende landen. De kinderen brengen daarom van huis uit informatie mee over al deze ver schillende culturen. Natuurlijk is iedereen nieuwsgierig naar de moskee, die naast de school gebouwd is. Hij is nog niet hele maal klaar maar alle groepen gaan er een kijkje nemen en zullen worden rondgeleid door het mos keebestuur, Natuurlijk krijgen ze daarbij ook enige uitleg. Omdat Unicef erg actief is voor minder fortuinlijke kinderen in andere delen van de wereld wil len we dit jaar het werk van Unicef eens extra benadrukken. In de klassen wordt gewerkt met een project van Unicef dat gaat over oorlogskinderen. Een moei lijk onderwerp, maar wel de moeite waard om eens bij stil te staan. Vrijwilligers van Unicef zul len gastlessen komen geven en ook aanwezig zijn op de open avond. Unicef is afhankelijk van giften en daarom worden al de groepen Wereldklas en zal de school een donatie storten op hun rekening. Ook de opbrengst van de komende kerstmarkt zal ten goede komen aan Unicef. Op 21 oktober is er last but not least van 18.30 - 19.30 uur een inloop avond. Deze avond wordt georganiseerd door de Oudervereniging. In het bijzonder ouders, die afkomstig zijn uit anderen "landen zijn dan heel actief om iets te laten zien of laten proeven uit hun cultuur. Door de hele school kunt u genieten van diverse klanken en lekkere hapjes uit verschillende landen. Mensen, die het leuk vinden om eens te komen kijken zijn van harte wel kom. Deze avond is een van de hoogtepunten van de school en een absolute aanrader. Tijdens deze avond zult u erva ren dat de Foekepot een multicul turele samenleving in het klein is, met veel respect en aandacht voor al het eigenen van iedereen. Anne (36 jaar) wandelt in de winkelstraat. Plotseling scheurt er een scooter met hoge snelheid langs en in een flits trekt de jon gen achterop de tas met geweld van haar schouder. Ze valt en laat de tas los. Beurs, bankpasjes en rijbewijs, alles in een keer weg. Nadat ze enigszins van de schrik is bekomen regelt zij opvallend rustig alles wat noodzakelijk is: Aangifte doen, bankrekeningen blokkeren enzovoort. 's Avonds heeft Anne last van hoofdpijn en ze is moe. Maar Anne denkt - en haar familie benadrukt dit ook - "Geluk gehad, het had alle maal veel erger kunnen zijn". Tot een paar dagen later. De hoofd pijn houdt aan. Anne slaapt slecht en wordt angstig wanneer er iemand plotseling binnenkomt of achter haar staat. Ze gaat het liefst niet meer alleen op straat, hier voor schaamt Anne zich wel een beetje. Uiteindelijk neemt ze alsnog contact op met Slachtofferhulp. Hulp welke ze in eerste instantie, gelet op de geringe ernst van de gebeurtenis, niet noodzakelijk vond. Aandacht voor de psychische gevolgen van ingrijpende en schokkende gebeurtenissen. Meer begrip voor mensen die kampen met de psychische gevolgen van een eenmalige ingrijpende of mis schien wel levensbedreigende situatie, dat is het doel van de Nationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid op 11 oktober. Ieder jaar worden anderhalf mil joen mensen geconfronteerd met een schokkende of ingrijpende gebeurtenis: een inbraak; een auto-ongeluk; een aanranding of verkrachting; geweld; een (natuur)ramp; het plotselinge ver lies van een dierbare; enzovoort Slachtoffers kunnen hiervan in de war raken en allerlei psychische problemen ontwikkelen zoals angst- of schuldgevoelens, slaap problemen, concentratieproble men, somberheid en in het ergste geval een depressie of posttrau matische stressstoornis (PTSS). Ze kunnen het gebeurde niet van zich afzetten ook al willen ze dat graag. Goede voorlichting voor de omgeving en het slacht offer is dan ook van groot belang. De omgeving speelt een grote rol bij het verwerken van een schokkende of ingrijpende gebeurtenis. Een slachtoffer dat voldoende gelegenheid krijgt om hierover te vertellen, goed wordt opgevangen en voldoende steun krijgt verwerkt deze beter dan slachtoffers bij wie dat niet zo is. Accepteren dat iemand tijdelijk in de war is na een schokkende gebeurtenis en het serieus nemen van de verhalen en klachten van het slachtoffer is meestal al vol doende om te herstellen. Lukt het niet om na verloop van tijd de draad weer op te pakken dan kan verdere hulp gezocht worden. Informatiemateriaal wijst u de weg naar de juiste hulp: Gratis informatiepakket op te vragen bij de GGD Noord- en Midden- Limburg, 077-8504848 of bezoek de website www.nadeschok.nl De politie Limburg-Noot heeft in de week van 25 se tember t/m 1 oktober tegen totaal zestien automobilist* proces-verbaal opgemaa nadat bleek dat ze te veel alc hol hadden gedronken. I controles zijn gehouden Venray (3), Venlo (3 Maasbracht (3), Blerick (2 Horst (2), Siebengewald, Hoi en Roermond. De bestuurde kregen rijverboden tussen één en elf uur. In Venray werd zaterdag 25 se tember een 37-jarige automobil uit Venray aangehouden op - Bachstraat met te veel drank achter het stuur. De man probe- de de controle te ontlopen door de buurt van de Zuidsingel omtn kende bewegingen te maken via het tankstation te rijden. 1 werd op de Leunseweg staandej houden waar hij werd onderw- pen aan een blaastest die misluk Hij stapte daarop in de auto reed weg naar de Bachstraat wt hij werd aangehouden. Na e ademanalyse op het politiebure kreeg de man een rijverbod opj legd voor elf uur. Bij contn bleek de man nog een boete hebben openstaan van 75 euro hij niet kon betalen. Zijn ai werd aan het bureau gestald dwangmiddel. Het rijbewijs van man werd ingevorderd. Tev* bleek de auto niet verzekerd, man kreeg in het kader van sn recht een dagvaarding uitgereikl Een 33-jarige motorrijder Vierlingsbeek is maandagavo tegen een paaltje gereden op provincialeweg in Vorti Mullem. De man zag vermoede een heuvel over het hoofd, werd gelanceerd met zijn mo en reed tegen een paaltje aan zijkant van de weg. Hij is v< onderzoek overgebracht naar I ziekenhuis. In het politiedistrict Venray in de periode van 27 septemf t/m 5 oktober in totaal 14." automobilisten gecontroleerd hun snelheid. Hiervan krep 1.276 weggebruikers een proc verbaal. De controles vont- plaats in Castenray, Genn Horst, Leunen, Oostrv Sevenum, Venray, Wanssum Ysselsteyn. De hoogste snelh die met de radarauto werd gel ten, was op de Middenpeelv ter hoogte van Sevenum: een', jarige man uit Polen reed daar km/u waar 80 km/u de limiet1 Zijn rijbewijs is ingevorderd opgestuurd naar Justitie 1 Roermond. 1 Verder zijn 31 bestuurders' een staande controle geverfc seerd voor het niet dragen van verplichte autogordel. Tv bromfietsers zijn beboet voor niet op hebben van een helm. In Venray zijn de afgeloj week twee aanhoudingen inz winkeldiefstal verricht. Een j soon werd doorverwezen n bureau HALT en een zaak w afgehandeld door middel van s recht. In een winkel aan de Grt straat is vrijdag een 39-jarige ir uit Venray aangehouden. Hij I een zaklamp en twee pakjes ba rijen proberen te stelen. De ii is gehoord en de zaak is via si recht afgehandeld. In een winkel aan De Blee! maandag een 15-jarige jongen' Oirlo aangehouden. De jonj stopte snoep en een blikje dr? in zijn zak. Hij is overgedra; aan bureau HALT. De vakbonden en de dire«j van Nestlé hebben geen akko bereikt over de voorgemon inkrimping van het bedrijf. Ne, in Oostrum wil 70 van de werknemers ontslaan. Dat is gens de directie van het bet nodig omdat er komend jaar ei le afdelingen verdwijnen. De a ling aardappelverwerking wt overgenomen door Rixona, dochterbedrijf van Aviko. De naire afdeling, die soepen, sau en bouillon maakt, wordt uitei eind maart 2005 overgehe\ naar andere vestigingen Europa. De bonden willen da minder banen verdwijnen. Op oktober praten de partijen w verder. De gemeente Venray stelt een bedrag van 2500 euro beschikb aan de Vereniging Innovatief Platteland (VIP) voor het proj Duurzame Regio Energie. Het project stelt zich-ten doel om de haalbaarheid te onderzoel van de oprichting van een organisatie die de regionale activiteiten initiatieven op het gebied van duurzame energie bijeen brengt. heeft brede steun voor het project gekregen, hetgeen zich uit in su dies van onder meer het ministerie van LNV en (zeer waarschijn! d*. Europese Unie. Met de bijdrage van de gemeente Venray wordt project financieel sluitend gemaakt.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9