Harold öf LENSSEN Lezers waarderen fanray Familie Panhuis naar Euro Disney 11 Badmeester is geen babysit" Kunstencentrum vaart nieuwe koers Promotieonderzoek in Venray Van woonhuis naar droomhuis 40^ op Lezing over verfilmde boeken V) PEEL en maas Donderdag 7 oktober 2004 - Pagina 11 KEUKENINRICHTING Om aan u en uw keuken de volle aandacht te kunnen schenken werken wij uitsluitend op afspraak Stayerhofweg 2b Wanssum (0478)539020 Van der Velpen constateert een groot enthousiasme binnen zijn organisatie. "Iedereen heeft er ontzettend veel zin in. Toch staan er voor de toekomst nog een aan tal veranderingen op stapel. We zullen ons in ieder geval continu moeten aanpassen aan de ontwik kelingen binnen de kunst. Door de nieuwe organisatiestructuur kan dat heel goed. Nu al zijn er ideeën vanuit verschillende disci plines om samen projecten te star ten. Dat is een goede zaak." Wat Van der Velpen meer zor gen baart is het financiële plaatje. "Nu al is bekend dat er voor 2007 grote bezuinigingen op stapel staan, met name voor de afdeling Beeldend. Dat heeft grote conse quenties voor de organisatie. Tarieven zullen daardoor omhoog schieten met alle gevolgen van dien. Daarover zullen we met de gemeente aan tafel moeten gaan zitten. Bovendien stijgen onze kosten jaarlijks meer dan de diver se subsidies die wij krijgen. We zullen daarom ook op zoek gaan naar een nieuwe geldstroom, sponsoring. Hier en daar gebeurt dat al in den lande, maar we zijn ons ervan bewust dat het niet een voudig zal zijn om via deze weg middelen binnen te halen. Daar moeten we heel reëel in zijn." Door zeer zorgvuldig naar de symptomen bij GGZ-patiën- ten met psychosen te kijken, kan de diagnostiek hiervan worden verbeterd. Hierop aansluitend kan er dan een effectieve behandeling met onder meer medicatie worden voorgeschreven. Dat is één van de conclusies van het Engelstalige proefschrift 'Atypicality, clinical studies concerning atypical psycho ses' van Dr. F.M.M.A. van der Heijden (1969), psychiater in opleiding bij de GGZ-groep Noord- en Midden-Limburg. Van der Heijden promoveerde onlangs aan de Universiteit van Utrecht op dit onderzoek. Van der Heijden stelde zich met het onderzoek ten doel om het inzicht in de diagnostiek en de (sub)typering van psychotische stoornissen te vergroten. Ook wilde hij neurobiologische facto ren opsporen die betrokken kun nen zijn bij de werkzaamheid van antipsychotica. De studie heeft een zogenaamd fenomenologisch deel waarin de symptomen van de verschillende psychosen in kaart werden gebracht en een neuro biologisch deel waarin o.a. de effectiviteit van antipsychotica bij schizofrenie werd onderzocht. Aanleiding voor de studie is de ervaring van Van der Heijden dat psychiaters bij het stellen van hun diagnose sommige ernstige psy chosen te snel in verband bren gen met schizofrenie of manisch- depressiviteit. De klinische praktijk leert bovendien dat er bij komende factoren een rol kunnen spelen die eveneens consequen ties hebben voor de behandeling. Onder 139 patiënten van de opname-klinieken van de GGZ- groep in Venray onderzocht Van der Heijden twee typen psycho sen, de cycloïde psychose en psy chosen die gepaard gaan met kata- tonie. Aan de hand van nauwkeurige observaties ontdek te Van der Heijden dat de sympto men van deze psychosen anders zijn dan van schizofrenie. Betreffende katatone psychosen, o.a. gekenmerkt door lichamelijke verstarring en spierstijfheid, ont dekte Van der Heijden dat er vaak lichamelijke oorzaken aan te wij zen zijn. Dergelijke nuancering in de diagnostiek heeft volgens Van der Heijden consequenties voor de behandeling van deze aandoe ningen. Het promotieonderzoek werd uitgevoerd op diverse opname-kli nieken van de GGZ-groep in Venray waar hij de afgelopen jaren ook als arts-assistent heeft gewerkt. Op deze manier was het mogelijk om de bevindingen van het onderzoek terug te koppelen naar de dagelijkse praktijk, Deze samenhang is erg belangrijk. "Onderzoek begint en eindigt in de dagelijkse praktijk en niet in een kamer met een computer. De onderzoeksvragen zouden ook idealiter voortkomen uit de klini sche observaties en de vragen van patiënten en behandelaars. In onze klinieken willen we de behandelingen en de verleende zorg steeds blijven toetsen aan wetenschappelijk onderzoek en de ervaringen van de patiënten. Op die manier kunnen we de zorg voor de patiënten verder optimali seren". aldus de promovendus. De GGZ-groep Noord- en Midden-Limburg heeft een erken de A-opleiding voor medisch spe cialisten, o.l.v. prof dr. W.M.A. Verhoeven. De opleiding telt 12 plaatsen en duurt in totaal vieren eenhalf jaar. De medisch specialis ten in opleiding werken op ver schillende afdelingen binnen de instelling. De GGZ-groep is een fusie van het Vincent van Gogh Instituut, een APZ, en de Riagg Noord-Limburg. Hobbymarkt in Overloon Ih Gemeenschapshuis Overloon aan het 14 Oktoberplein in Overloon wordt op zondag 17 oktober een hobbymarkt gehouden. De persoonlijke creativiteit van de exposanten komt hier duidelijk tot zijn recht door hun stijl, werkwijze, gebruikte materialen en technieken. Voor belangstellenden bestaat gelegenheid zich op te geven voor de speciale cursussen. Tijdens de hobbymarkt worden er ook kaarten verkocht waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Nationale Vereniging De Zonnebloem. De entree bedraagt 2.50 euro voor volwassenen: kinderen tot 10 jaar gratis. Fanray magazine heeft afge lopen voorjaar en zomer een onderzoek gedaan onder lezers en adverteerders. Die waarderen het blad hoog met het rapportcijfer 7 respectie velijk 7,5» j jo het derde jaar van zijn bestaan heeft fanray magazine in kaart gebracht hoe het blad gele zen en gewaardeerd wordt en waar behoeften van lezers liggen. Ook en vooral ten behoeve van de adverteerders. Het onderzoek in de vorm van een schriftelijke enquête is gehouden in het hele verspreidingsgebied van fanray magazine. Dat is de gemeente Venray en de regio in een straal van ongeveer twintig kilometer daar omheen, te weten de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Sevenum, Deurne, Boxmeer, Bergen. St. Anthonis en Gennep. Met een gedroomde uitslag: 89% van de respondenten in de regio kent fanray; 97% daarvan leest het blad ook. In Venray is de uitslag zelfs nog beter: alle respondenten gaven aan fanray te lezen, een 100% score dus. En bijna de helft gaf aan fanray magazine altijd van voor tot achter te lezen. De ande re helft bladert en leest de meeste artikelen. En, goed nieuws voor de adverteerders, 46% van de lezers heeft ooit actie onderno men naar aanleiding van een arti-. kei, advertorial of advertentie in fanray magazine. Gevraagd naar eventuele wensen gaf een aantal lezers aan graag meer achter grondinformatie over evenemen ten te willen lezen in fanray, en ook meer over de dorpen. Het uit eindelijke rapportcijfer dat zij fan ray magazine gaven: een 7. UITSTRALING GOED Daarnaast heeft fanray onder zoek gedaan onder (potentiële) adverteerders. Ook die zijn zeer tevreden over het magazine. 90% van hen leest fanray, 96% beoor deelt de uitstraling van fanray als goed. De helft van de adverteer ders meldt dat de naamsbekend heid van hun bedrijf door het adverteren in fanray is toegeno men, terwijl een kwart ook aan geeft dat dat nieuwe klanten heeft opgeleverd. Bovendien gaf een aantal adverteerders aan meer vra gen over bedrijf of naar produc ten te krijgen. Over de adverten- tiekosten in relatie tot het verspreidingsgebied en de oplage was het merendeel van de adver teerders zeer tevreden. Alleen in relatie tot de meetbare respons op hun advertenties gaf ruim de helft aan de kosten relatief hoog te vinden. Al met al waardeerden de adverteerders fanray magazine echter met een 7,5- Hoofdredacteur Paul Jansen is erg blij mét deze uitslagen. "Het is niet alleen plezierig om te weten dat lezers het blad waarderen. Maar ook dat we kunnen aanto nen dat de adverteerders hun doelgroepen, consumenten én bedrijven in de regio, met fanray magazine prima kunnen bereiken. Uiteraard nemen we de kritiek punten ter harte. Voor wat betreft de redactionele invulling hebben we daar al meteen gehoor aan gegeven. Wat de advertentiekos- ten betreft: naarmate fanray maga zine groeit in advertentievolume, zullen tarieven omlaag kunnen. Daar werken we aan." Integratie met Vrije Academie een feit Winnaar actie Combi Dom Melskens Bij het kopen van een huis komt heel wat kijken. De meeste mensen doen dat niet dagelijks en een goede voorbe reiding is dan ook absoluut noodzakelijk. Op 21 oktober organiseert de Rabobank over dit onderwerp, in samenwer king met een aantal deskundi ge sprekers, een informatiebij eenkomst in de schouwburg aan het Schouwburgplein 1 te Venray. Het wordt een interes sante avond met een afwisse lend programma, die afgeslo ten wordt met een inspirerend woonthema. Wij nodigen alle belangstellenden van harte uit hierbij vanaf 19-30 uur aanwe zig te zijn. De aanwezigen krijgen alle informatie die ze nodig hebben om met succes een woning aan te schaffen. Zowel een nieuwbouw als een bestaande woning. Vereniging Eigen Huis geeft onder meer antwoord op een aantal belangrijke vragen. Weet u bij voorbeeld hoe een koopovereen komst tot stand komt? Hoe u moet onderhandelen en wanneer u een bod moet uitbrengen? En hebt u er al over nagedacht of u wel of geen makelaar inschakelt? Achteraf kunt u deze informatie nog eens rustig nalezen in het boekje van de Vereniging Eigen Huis dat u op deze avond cadeau krijgt De Rabobank zal als grootste hypotheekverstrekker van Nederland alles vertellen over het financieren van een woning. Verschillende hypotheekvormen komen aan de orde. Van de spaar hypotheek tot en met de genera tiehypotheek. Aanwezigen weten dus niet alleen waar ze bij de aan schaf van een woning op moeten letten, maar ook hoe ze dat droomhuis het beste kunnen financieren. De avond wordt afgesloten door binnenhuisarchitect Hans Slim. In een inspirerende presen tatie neemt hij de aanwezigen mee in de wereld van de binnen-1 huisarchitectuur. Voorbeelden, anekdotes, bijzondere verhalen 1 en natuurlijk veel direct bruikbare woontips passeren de revue. En hij weet waar hij over praat! Hans Slim schreef verschillende boeken waaronder het succesvolle 'van woonhuis tot droomhuis'. Hij was zeer intensief betrokken bij het programma TV-Woonmagazine met de woonmetarmofose en pre senteerde woonitems in bijvoor beeld Eigen Huis Tuin. Koffietijd en Klussen Wonen. Daarnaast geeft hij persoonlijke adviezen en verzorgt hij cursus sen. Bezoekers van het seminai maken tevens kans op een van de 10 cd-rom's van Hans Slim. Met dit interieurprogramma kunt u op' een eenvoudige manier spelen met uw inrichting. Wilt u graag aanwezig zijn opi de informatieavond, dan kunt u dat via (0478) 530 300 laten weten. Zwembad De Sprank kiest voor veiligheid Als je bij Laco gaat zwem men ben je nooit alleen. Bij het zwembad zijn altijd één of meer medewerkers die toe zicht houden. Maar toch.... een ongeluk zit soms in een klein hoekje. Om er voor te zorgen dat het in de zwemba den veilig is voor iedereen, heeft de directie van Laco enkele regels ingesteld. Zo ook in zwembad De Sprank in Venray, één van de achttien sport- en recreatiecentra van Laco in Nederland. De nieuwe regels zijn hard nodig, vertelt Thijs Vullings, manager van De Sprank. In het afgelopen jaar kwam het immers regelmatig voor dat ergens in Nederland een jongen of meisje dreigde te verdrinken of echt ver dronk in een zwembad. Ook in Venray scheelde het niet veel. Net voor de zomer wist het badperso- neel mede door attent reageren van een aantal kinderen die aan het zwemmen waren een jongen van vijftien jaar net op tijd te red den van de verdrinkingsdood. Samen met de andere managers van Laco ging Vullings om de tafel zitten om een aantal regels op te stellen die de veiligheid van de bezoekers moeten waarborgen. De grootste problemen worden veroorzaakt doordat er onduide lijkheid is over de zwemvaardig- heid van de bezoekers, vertelt Vullings. "Door het schoolzwem men en het aanbod van particulie re zwemlessen was het de laatste jaren vanzelfsprekend dat kinde ren van een jaar of 9 konden zwemmen. Het strenge systeem van vroeger dat je het zwemdiplo ma zichtbaar op je badkleding moest dragen is al lang afgeschaft. Doordat er tegenwoordig in veel gemeenten bezuinigd wordt is schoolzwemmen niet meer van zelfsprekend. Hierdoor komen er weer steeds meer kinderen in onze baden die niet kunnen zwemmen. Het is onverklaarbaar dat ouders kinderen naar het zwembad sturen terwijl men weet dat ze niet of onvoldoende kun nen zwemmen." Ook komt het voor dat ouders hun zeer jonge kinderen afzetten bij het zwembad en ze 's middags weer op komen halen. "Het zwembad mag dan de hele dag voor de opvang van de kinderen zorgen. Daar passen we vanaf nu voor, onze badmeesters zijn geen babysits!", zegt Vullings. In het zwembad gelden voor taan de volgende regels: 1) Kinderen onder de acht jaar mogen alleen in het zwembad als zij worden begeleid door een meezwemmende ouder of verzor ger van ten minste 18 jaar; 2) Kinderen tot twaalf jaar die niet of niet goed kunnen zwem men, moeten zwemvleugeltjes met voldoende drijfvermogen dra gen; 3) Kinderen en volwassen die niet goed kunnen zwemmen, worden uitsluitend toegelaten in die gedeelten van het bad waar ze met het hoofd boven water kun nen staan. De medewerkers van De, Sprank zullen erop letten dat iedereen zich houdt aan deze afspraken. Dat begint al aan de balie. Kinderen onder de acht jaai die zonder begeleiding komen 1 zwemmen, krijgen geen toegang tot het zwembad. Ook in hei zwembad zelf letten de medewer kers van het zwembad goed op ol de bezoekers kunnen zwemmen Merken zijn dat iemand niet goed! of niet goed genoeg kan zwem men, dan nemen zij maatregelen "Dat kan betekenen dat eer. zwemmer niet in het diepe gedeelte mag komen of verplicht j wordt zwemvleugeltjes te drager Ja, we gaan soms strenger optre den. Helaas kunnen we niei anders, we vragen onze bezoe kers om begrip hiervoor. De vei ligheid komt bij ons op de eerste plaats", besluit Vullings. Donderdag 21 oktober verzorgt Jos Hodenius in de bibliotheek Venray de lezing: het boek is beter dan de film. De uitdrukking 'het boek is beter dan de film' kent iedereen waarschijnlijk wel. Maar geldt dit voor alle verfilmde boeken? Of is dit een kortzichtige benadering? Neerlandicus Jos Hodenius verzet zich tegen deze algemene opvatting en legt uit waarom. Hij zal kort ingaan op de herkenbare voor- en nadelen van de volgorde waarin je het boek leest of de verfilming ziet. De ver filmingen van literaire meester werken vormen de leidraad van deze lezing, zoals de twee ver filmingen van Vladimir Naboko\ Lolita (1955) door Stanly Kubricl (1961) en Adrian Lyne (1997). Dt lezing is van 19.30 tot 21.30 uut 1 in de bibliotheek Venray Merseloseweg 59. Entree: 3, voor leden, 4,- voor niet-leden Graag vooraf aanmelden in dt bibliotheek of per e-mail: obven ray@obvenray.nl PEEL EN MAAS een abonnement waard muziekleerlingen naar zo'n 2700 leerlingen op meerdere kunstvlak- ken. Een van de belangrijkste ver anderingen is het aanstellen van afdelingscoördinatoren geweest. Zo zijn er nu vijf coördinatoren, voor dans, beeldende kunst, muziek, onderwijs en projecten en een aparte coördinator voor HaFa (harmonie en fanfare) oplei dingen. De muziekschool ver zorgt immers voor 25 muziekge zelschappen uit de gemeenten Venray, Meerlo-Wanssum en Horst de opleidingen." Inmiddels is de organisatie uit gegroeid tot een volledig geïnte greerd instituut voor kunsteduca tie in de breedste zin van het woord. "Qua organisatie behoren wij momenteel tot een van de middelgrote instituten van Nederland", stelt Van der Velpen. "Onze eerste doelstelling was om de leerlingen, die in het verleden naar het SKV gingen, te behou den. Dat is voor 90% gelukt. Wat dat betreft moet ik mijn medewer kers een groot compliment geven want zij hebben in een zeer korte tijd enorm veel werk verzet." Het uiteindelijke doel van het Kunstencentrum is een loket te zijn voor kunsteducatie in Venray en omgeving. "Niet alleen voor particulieren, maar ook voor bedrijven en andere organisaties zoals scholen. Samenwerking is daarbij primair, ook met de schouwburg, musea etc." Vul in en winDe actie van fotospeciaalzaak Combi Dom Melskens in Venray is een groot succes geworden. De opzet was eenvoudig maar doeltreffend. Klanten die de afgelopen maan den foto's bij Dom Melskens lie ten afdrukken, konden een bon netje invullen en meedingen naar een bijzonder fraaie prijs: een dag trip voor het hele gezin naar pret park Euro Disney in Parijs. Uit de vele honderden bonnetjes werd door Theo Klabbers van Combi Dom Melskens deze week de win naar getrokken: de familie Panhuis uit Leunen. Vader en moeder Panhuis gaan samen met hun zoontje Jeroen en dochtertje Iris binnenkort naar Frankrijk om een dagje samen te genieten in Euro Disney. Op de foto de fami lie Panhuis en Theo Klabbers (links) van Combi Dom Melskens. 1 Directeur Ko van der Velpen van het Kunstencentrum heeft een drukke periode achter zich. "Het faillissement van het SKV zat er natuurlijk al aan te komen maar wij konden pas zaken concretise ren nadat het faillissement defini tief was uitgesproken. Dat was eind juni. Voor die tijd hebben we natuurlijk wel allerlei voorberei dingen kunnen treffen en princi pe-afspraken kunnen maken", aldus Van der Velpen. Toen de SKV in financiële pro blemen kwam hebben de gemeenten Horst en Venray het Kunstencentrum benaderd om de taken van de SKV over te nemen. Voor Horst geldt dat overigens alleen voor de muzieklessen "Wij zijn in het gat gesprongen en heb ben met beide gemeenten goede onderhandelingen gevoerd. Vervolgens hebben wij een com plete reorganisatie door moeten voeren", vervolgt Ko van der Velpen. "We groeiden immers van een organisatie met 40 medewer kers naar 75, gingen van 1500 Met het faillissement van de de SKV in Venlo is de al lang gewenste integratie tussen de Vrije Academie en het Kunstencentrum Jerusalem in een stroomversnelling geko men. Vanaf dit seizoen heeft het Kunstencentrum een vol ledig pakket aan kunsteduca tie in de aanbieding.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11