Innovatieprijs ivoor Martien van Kempen Venray richt blik op toekomst Zwerf vuilacties 'Ik heb niet eens tijd om in mijn neus te peuteren' 'Racen' in Ferrari's tl Kapel aan Deurneseweg hersteld leid voor nieuw ieleid eerder inzetten Wandeling voor het goede doel Versleijen Agri BV River Woods WOMAN !H MAN WOMAN j EN MAAS Donderdag 23 september 2004 - Pagina 7 Afgelopen woensdag zijn de teelden van Antonius Abt en bponsus de Liguori teruggeplaatst het heiligenhuisje langs de jeurneseweg ter hoogte van de Iroesenweg. Daarmee is de grote pknapbeurt afgerond, die de atste tijd heeft plaatsgevonden, ipel aan de Deurneseweg in 1920 gebouwd door Jan oels uit Venray. die zo naamheili- en uit de familie wilde eren. In 1982 maakten cursisten van de Vrije Academie nieuwe beelden. De kapel stond toen al jarenlang leeg. In het afgelopen jaar is door leden van de Stichting Kruisen en Kapellen veel werk verzet om het stucwerk te vervangen en de afwatering rondom te verbeteren. Mede dank zij de steun van eige naar Vroomen en de organisato ren van de Oldtimertoertocht is het werk afgerond. De Venrayse stichting heeft eigenhandig de oorspronkelijke kleuren uit de jaren '20 weer teruggebracht, die gehavend onder het stucwerk vandaan kwamen. Antonius Abt is hier na Maria de meest populaire volksheilige. In de gemeente staan zeven veldkapellen, die aan hem gewijd zijn. De meeste stich tingen zijn honderden jaren oud, deze kapel is de jongste in de rij. Sint Antonius-Abt is een echte boerenpatroon met zijn bescher merschap tegen de pest en vee ziekten. Het is niet voor niets, dat op zijn naamdag 17 januari tot in de jaren '20 van de vorige eeuw de köpkesmert bij de grote Antoniuskapel van Veltum werd gehouden. Alfonsus van Liguori is 'zeld zaam' in een kapelletje, de stich ter van de orde der redemptoris ten verwacht je eerder in een kerk van de kloosterorde. De redemptoristen waren in de eer ste helft de grote propagandisten van de volksmissies. Mogelijk was dat toentertijd mede reden voor een plaatsje voor hun heilige voorganger, maar waarschijnlijk waren er een Toon en Fons in de familie Poels, die zo onbewust voor deze merkwaardige combi natie van heiligenverering zorg den. .eunse varkenshouder wint 50.000 euro De 3e Herman Wijffels inovatieprijs 2004 is gewon den door Martien Kempen uit inen. Voor zijn nieuwe con cept van een varkensstal ont ving hij 50.000 euro. Van iempen ontving de prijs vori- ge week donderdag uit han- van SER-voorzitter H. ïijffels en bestuursvoorzitter de Rabobank H. ïskerk. Daarmee werd hij E50.000 rijker om zijn bedrijf iempfarm BV verder te ont velen. I Martien van Kempen heeft een movatieve varkensstal bedacht Jrmee de mest in de stal via tbanden dagelijks wordt afge- erd. Hierdoor wordt de ammo- cuitstoot drastisch vermin derd. Omdat mestbanden niet fptimaal in een traditionele stal men worden geïnstalleerd, fcam Van Kempen op het idee ;om een staalconstructie in de stal- jjouw toe te passen. Hierdoor is het mogelijk de stal in twee ver- ffiepingen te bouwen. Op deze mwwijze heeft de Leunse var- lenshouder inmiddels ook li aangevraagd. Martien van Kempen was blij fcrrast met de prijs: 'Je hoopt Martien van Kempen tussen zijn varkens die, dankzij het nieuwe systeem, betere leefomstandigheden kennen dan hun soortgenoten in traditionele stallen. natuurlijk dat je bij de eerste drie zit, maar als je dan ook nog eerste wordt is dat helemaal mooi. Mooi vanwege de prijs en de cheque maar het is tevens een erkenning voor het idee waar we de laatste jaren mee bezig zijn geweest'. Daarnaast ziet van Kempen de prijs ook als een opsteker voor de branche. 'De varkenshouderij is de afgelopen jaren alleen maar negatief in het nieuws gekomen en dat is niet altijd terecht geweest. Door deze prijs weet de buitenwacht dat men binnen de branche ook aandacht heeft voor zorg en milieu'. Want behalve een positief milieueffect zorgt het stalsysteem van Van Kempen er ook voor dat de varkens 70 tot 95% minder last krijgen van longaandoeningen. Hij is bij het realiseren van zijn stal niet over één nacht ijs gegaan. Hij deed met medewerking van zijn broer praktijkproeven in de Verenigde Staten. Vervolgens paste hij het systeem in zijn eigen bedrijf toe. Door de constructie van de stal is het mogelijk de stal in twee verdiepingen te bouwen. De stal verbruikt geen energie voor verwarming. De dieren leve ren immers voldoende warmte. De buitenlucht wordt gezuiverd en in de stal gelaten ter ventilatie. De jury oordeelde dat het nieu we concept van een varkensstal van Van Kempen voor een beter dierenwelzijn en betere werkom standigheden voor de varkens houder zorgt. De jury voorziet grote marktansen in de hele EU voor deze nieuwe stal. Ook Martien van Kempen ziet die kan sen. 'We zijn momenteel nog in een fase om de laatste kinderziek tes eruit te halen. Ik verwacht dat we begin volgend jaar zover zijn dat we de stal ook in de markt kunnen gaan zetten'. Begroting Provincie Limburg leputeerde Staten van iurg willen de 24 miljoen euro die aan het begin van de ïlitieperiode zijn vrijge- ikt voor beleidsintensive- ing versneld inzetten in |004/20 0 5. Ook streven GS iximale flexibiliteit na bij het inzetten van deze gelden, nen de gestelde meerjarige >elen. I' Dit stelt het college van GS in e begroting 2005 die ter behan- aan Provinciale Staten is tngeboden. De begroting is >gesteld op grond van de voor- rsnota In het debat rond deze [nota is door Provinciale Staten reed steun uitgesproken voor de Boor GS ingezette uitvoeringsprio- liteiten. De begroting kent een fcsultaatgerichte vernieuwende Jpzet, waarbij effecten eenduidig frijn te meten de midtermreview in het H)rjaar van 2005 zal het ingezet- beleid tussentijds worden geë- fclueerd. Op basis van mogelijk pranderde inzichten en ontwik- Klingen kunnen Provinciale Baten dan bij die midtermreview |ijzigingen doorvoeren in beleid n gekozen richtingen, j De begroting 2005 sluit met een praamd tekort van 1,9 miljoen Dit wordt gedekt uit de alge- pene reserve. In de jaren 2006, *007 en 2008 vertoont de meerja- fnbegroting overschotten van 7spectievelijk 18 miljoen euro, £,9 miljoen euro en 19,5 miljoen uro. Dit verschil kan in hoofd- k worden verklaard uit inciden tele lasten in 2005 van globaal 21 piljoen euro. Reden hiervoor is jdat het college van GS uitdrukke lijk gekozen heeft voor het ieder x. opnieuw beoordelen van uit- gsgereed zijnde projecten. Hen voorbeeld: in het verleden |werd jaarlijks rekening gehouden giet een structureel bedrag voor jetspaden. In de huidige opzet is Jiermee geen rekening gehouden, jtopende het jaar zal op basis van j|itelijke uitvoerbaarheid uit de jalgemene middelen geld worden vrijgemaakt voor realisering van een fietspadproject. Ook in de res terende jaren van deze coalitiepe riode wordt deze systematiek gehanteerd. Op deze wijze voert het college van GS uit wat in het coalitieakkoord is afgesproken en creëert het ruimte om bij te stel len. In 2005 krijgt het fonds Majeure Projecten verder gestalte. Het saldo van dit fonds zal volgens prognose na de jaarafsluiting 2004 globaal 28,7 miljoen euro bedra gen. In de loop van 2004 zijn de kaders van dit fonds verder uitge werkt en opgenomen in de pro grammabegroting 2005. Het fonds wordt voornamelijk gebruikt voor projecten waarvan nut, noodzaak en uitvoeringsge reedheid worden aangetoond. De bedragen die uit dit fonds vers trekt worden zijn eenmalig en zijn vooral bedoeld voor themaover- stijgende projecten. Het college is op dit moment in gesprek met de regio om te bekij ken welke projecten hiervoor in aanmerking kunnen komen. In het voorjaar van 2005 vinden, in het kader van de midterm- review, de eerste toekenningen plaats. De vrijgemaakte middelen voor beleidsintensivering zijn groten deels al geautoriseerd met het voorjaarsdebat. Concreet betekent dit dat reeds tweederde van de vrijgemaakte beleidsintensive ringsmiddelen daarmee in de eer ste helft van deze coalitieperiode zijn uitgegeven. De inhoudelijke extra accenten in de verschillende thema's kunnen als volgt worden samengevat. Voor Thema 1, Ondernemend Limburg, ligt het accent op de ontwikkeling van de technologische topregio, in het bijzonder met een aantal concrete projecten (w.o. MKB), de revitali sering van Chemelot en de start van de Research businesscam- pus DSM. In thema 2, Jong zijn in Limburg, wordt de beleidsintensi vering vooral ingezet voor het ver sterken van jongerenparticipatie, op ontplooiing via sport- en cul tuurparticipatie (waarbij de actie ve inbreng van jongeren voorop staat) en op preventie en bevorde ren jeugdzorg in eigen of natuurlij ke omgeving. In thema 3, Veilig leven in Limburg, zijn mogelijkheden voor een verdere intensivering van de aanpak van grensoverschrijdende criminaliteit. Bestuurlijke handha ving heeft daarbij grote prioriteit alsmede bestrijding van jeugdcri minaliteit. In thema 4, Ruimte voor Limburg, is onder meer de uitvoering van het reconstructie plan van belang en is verdere intensivering van de rol van bui tengebiedmakelaar mogelijk. Bij thema 5, Vitale kernen en buur ten, worden mogelijkheden gezien op het gebied van stedelij ke vernieuwing en het effectiever maken van het leefbaarheids fonds. Dereguleren blijft een van de hoofddoelen. Het gaat dan niet alleen om het afschaffen van onnodige regels, maar vooral ook om een andere manier van wer ken, gericht op een betere en effi ciëntere dienstverlening. Maatschappelijke partners, bur gers en bedrijfsleven moeten dat direct merken. Om de gestelde doelen te kun nen realiseren vinden GS het essentieel, dat de ontwikkeling van personeel en organisatie struc tureel aandacht krijgt om de resul taatgerichtheid te vergroten. Met het oog hierop zal een meerjarig programma (Verbeterend veran deren) worden vastgesteld met daarin concrete, in 2005 uit te voeren acties. In deze begroting 2005 hebben GS geen andere taakstellende bezuinigingsmaatregelen opgeno men dan die reeds in het coalitie akkoord zijn vastgelegd. Dat wil niet zeggen dat het college van GS als gevolg van de voorgenomen bezuinigingen in de Rijksbegro ting 2005 geen maatregelen zullen gaan nemen. Voor de behandeling van de begroting op 12 november zullen GS op dit punt nog nadere voorstellen doen. Kiwanisclub .Venray De Rooyse Ladies organiseert op zondag 17 oktober een gezins wandeling met een gids en een wandeling voor volwasse nen door de Geijsterse Bossen. De opbrengst hiervan gaat naar het Kindervakantiewerk. Deze organisatie verzorgt elk jaar een week vol activiteiten voor alle kinderen in Venray De wandeling is de eerste activi teit van de Venrayse Kiwanis Ladies, een club die nu zo n ander half jaar in oprichting is. De wan delingen zijn bedoeld voor groot en klein. Voor de korte gezins wandeling van ongeveer twee uur (met gids) kan men inschrijven tussen 9.45 uur en 10.00 uur bij het informatiebord Boschhuizen (aan de Maasheseweg vanuit Venray achter Hotel Asteria op het eerste bospad rechts). De gids. J. Teeuwen, zal deze wandeling begeleiden en alles vertellen over wat er groeit en bloeit in deze bos sen. Voor de wandeling van 12 kilo meter kan men inschrijven tussen 10.00 uur en 11.00 uur, ook bij het informatiebord Boschhuizen De kosten voor beide wandelin gen zijn 6 euro voor volwassenen en 4 euro voor kinderen tot en met 12 jaar. Voor alle deelnemers wordt gezorgd voor een hapje en een drankje. Voorinschrijven kan bij B. Verhoeven, tel: 510619, e- mail b.e.verhoeven@home.nl Inwoners gaan meedenken over visie 2015 De gemeente Venray zal in de maand november de Venrayse samenleving uitno digen mee te denken over de toekomst van Venray. Dit staat in het communicatieplan behorend bij de strategische visie-ontwikkeling 2015 waar de gemeente op dit moment aan werkt. De maand november wordt uit geroepen tot 'de maand van de toekomst. In deze maand worden burgers in de gelegenheid gesteld mee te denken over wonen, wer ken en recreëren in Venray Hoe ziet Venray er in 2015 uit en waar houden we ons dan mee bezig: zijn we een stad of dorp, is de bevolking- jong of oud, is het groen of staat er beton? Maar ook: zijn de terrassen leeg of vol, zijn er genoeg studiefaciliteiten, enzo-- ie M. m ee&r-Heerr VAA(Z /oüe&J trt ve Mete ryp ot&e nv^lAÏJO 56U ltd voort. De gemeente zal op een vijftal thema-avonden haar voorlopige visie hierover ontvouwen en is vervolgens benieuwd naar die van haar inwoners. Ook externe partijen zoals toonaangevende maatschappelijke instellingen en bedrijfsleven in de regio en ver der daarbuiten worden voor de bijeenkomsten uitgenodigd .De bevindingen worden nauwkeurig opgetekend en zullen deel uitma ken van de uiteindelijke visie die volgend voorjaar gereed moet zijn. "Waar willen we heen en hoe moet onze gemeente er in de toe komst uitzien, dat is de vraag die we onszelf moeten stellen", aldus loco-burgemeester Jan Driessen. "De strategische visie komt voort uit het collegeprogramma 'bestuurskracht een kwestie van kiezen' en stelt ons in staat keuzes te maken. Als je je als gemeente op een positieve manier wilt blij ven ontwikkelen naar meer wel vaart en welzijn, dan moeten we het er wel met zijn allen over eens zijn waar we in 2015 willen staan. Voor de gemeente is de visie rich tinggevend en kaderstellend voor de toekomstige invulling van beleid". De gemeente Venray heeft al voorwerk verricht door onderzoek te plegen naar trends en ontwikkelingen en door te lui steren en discussiëren met maat schappelijke en sociale sectoren en het bedrijfsleven. feliciteert Martien van Kempen van Kempfarm BV te leunen met de Herman Wijffels Innovatieprijs Castenrayseweg 14 Oirlo Tel: 0478-571941 ww.versleijen.com Op vrijdag 1 en zaterdag 2 okto ber geven de initiatiefnemers een duidelijk signaal: burger wees ver antwoordelijk voor je eigen omge ving en houd deze schoon. De acties vloeien voort uit de aan dacht die tijdens de behandeling van de begroting door de politiek voor zwerfvuil is gevraagd. Dit resulteert in een éénmalige actie rondom zwerfvuil. Vrijdag 1 oktober: de Gumbusters (professionele kauwgomverwijderaars) brengen een bezoek aan Venray en pakken in het centrum de kauwgomover- last aan via demonstraties. Ook is er die dat een straatartiest aanwe zig om het winkelend publiek te entertainen. Het begint om 16.00 en duurt tot 20.00 uur. Tijdens de aanwezigheid van de Gumbustres leert de gemeente Venray de jeugd omgaan met hun kauwgom. Kom kijken en/of oefenen op het schouwburgplein van 18.00 tot 19.30 uur. Zaterdag 2 oktober: de grote zwerfvuilactie zelf: Venray ruim(t) op. 's Morgens gaan de diverse groepen onder leiding van een politicus in de gehele gemeente 1 Venray zwerfvuil prikken en/of rapen, 's Middags brengen ze dit afval naar het schouwburgplein, daar vindt de grote slotmanifesta tie plaats. Al het ingezamelde 1 afval wordt daar gewogen, omdat er een prijs vraag aan verbonden is. Degene die raadt hoeveel afval 1 er op die dag wordt ingezameld wint een weekendreis naar Euro 1 Disney. Ervaringen van het thuisfront (4) Op 27 augustus is mijn vader vertrokken naar Afghanistan, om precies te zijn naar de hoofdstad van de provincie Baghlan, Pol-e-Khomri, in het noorden van het land. De komende vijf maanden zal ik iedere week vertellen hoe wij deze uitzending ervaren, zowel pap daar in Afghanistan, al wij hier als gezin (om privacyredenen wordt de naam van de schrijf ster niet vermeld). Deze week zat pap een beetje in een dip toen we hem aan de lijn hadden. 'Ik ben blij als ik weer thuis ben', zei hij en dan te beden ken dat we net de eerste drie weken achter de rug hebben. Hij baalt van al het zand en stof, de hitte en de beestjes. Verder komt hij om in het werk. De siësta is inmiddels afgeschaft... geen tijd voor. 'Maar', zegt pap, 'slapen kun je toch niet in zo n tent, want je drijft er je bed uit.' Stof en zand zitten overal en de muggen laten geen kans benut om je op te vre ten. En dan zijn er nog zandvlieg- jes. 'We eten nog steeds uit blik en 's avonds is er niets te doen.' Je kunt een spelletje spelen of koffie drinken, maar om tien uur is ieder een moe en gaat slapen... morgen is het immers weer vroegdag. 'De tijd duurt hier gewoon heel erg lang', zo vatte pap het kort samen. Een vriend/collega van pap bevestigt dat de eerste weken zwaar zijn, maar in elk geval hoef je je niet te vervelen, relativeert hij. Zelf was hij om die reden het liefst nu gegaan, maar hij vertrekt pas tijdens de tweede ronde in januari. 'Dan staat er een gespreid bedje.' In tegenstelling tot pap heeft hij wel zin om naar Afghanistan te gaan: 'Ik ben gewoon benieuwd naar het land, ik ben nog nooit in Afghanistan geweest, dus dat wil ik wel eens zien.' Zo zie je maar weer hoe ver schillend mensen erover kunnen denken. Mama schrijft ondertussen ijve rig door en we zijn allemaal wel benieuwd wanneer we papa's eer ste brief ontvangen. Papa schrijft namelijk niet graag en zoals hij aan de telefoon zelf zei: 'Ik heb nu helemaal geen tijd om te schrij ven. Ik heb niet eens tijd om in mijn neus te peuteren!' Mam koopt bergen met leuke kaartjes op de markt voor pap. Want als je ergens in 'the middle of nowhere' zit. ben je blij met alles dat aan huis herinnert, vertelde paps col lega. Zelfs met zoiets simpels als een plastic emmertje en schepje. 'Dan kun je tenminste weer tien minuten lachen.' De kaartjesman op de markt (die bij de Albert Heijn) let er bij het inkopen van kaartjes zelfs al op, welke kaartjes geschikt zijn om naar familie in verwegistan te sturen. Zelf heeft hij ook kinderen in het leger, dus hij is wel bekend met uitzendingen. Alle mensen om ons heen leven erg mee en zijn ontzettend behulpzaam. 'Als ik hulp nodig heb, moet ik gaan uitloten wie mij mag helpen", grapte mam dan ook al. Maar vele handen maken licht werk en het is natuurlijk altijd fijn zoveel men sen om je heen te hebben. Pap mag dan wel weg zijn. helemaal alleen zijn we niet. Je dochter Actie voor zieke kinderen op luchtmachtbasis De Peel Voor zo'n zestig Ferrari- bezitters zijn op zaterdag 25 september niet hun auto's de gebruikelijke publiekstrekkers maar de ernstig en chronisch zieke kinderen uit het Radboud Ziekenhuis die de hele dag met hen op pad gaan. Zij krijgen een dag vol plezier en ontspanning aangeboden. Meerijden in de colonne van zestig eigentijdse en klassieke Ferrari's, een puzzelrit door Gelderland en Brabant, spektakel en 'racen op de Luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel, karten en eten in het ANAC Indoor Kartcentrum en tal van cadeautjes en herinneringen om mee terug te nemen naar het ziekenhuis, Een ontroerende, onvergetelijke dag voor zowel de kinderen als hun familieleden en begeleiders, georganiseerd door de Ferrari Club Nederland in samenwerking met de Stichting Doe een wens en de oncologie-afdeling van het Radboud. Het wordt alweer de derde Ferrari Doe een Wens dag. Eerder werden het evenement Italia a Zandvoort en de DAF testbaan in St. Oedenrode bezocht. Nu gaan de merendeels rode Ferrari's en hun enthousiaste inzitters Nijmegen en omgeving op stelten zetten. Een hele dag meerijden in een Ferrari is voor veel jongens en meisjes een droom. Het enthou siasme als zo'n droom wordt gere aliseerd is groot gebleken, dat de Stichting Doe een Wens de Ferrari Club Nederland verzocht nog maals zo'n dag te organiseren. Voor de club is het een onvoor stelbare hoeveelheid werk, maar er werd van harte 'ja' tegen dit verzoek gezegd. Veel clubleden reserveren voor dit mooie evene ment graag zowel een dag vrij als hun Ferrari, en ze betalen er hovendien insrhriifpeld voor Tn combinatie met de bijdragen van de sponsors maakt het mogelijk de kinderen extra vorstelijk te onthalen, en hierdoor kunnen ook hun familieleden en medisch begeleiders van nabij genieten van hun plezier tijdens deze dag. Een dag even zonder zorgen. Zaterdag 25 september arrive ren de deelnemende Ferrari's tus sen 08.00 en 10.00 uur bij het Radboud ziekenhuis; een genot voor ogen en oren. Om 10.00 uur wordt er gestart voor een puzzel- rit van zo'n anderhalf uur. Publiek kan dan komen zien wie er het meest glunderen: de bestuurders of hun jonge passagiers. De lunch wordt gebruikt op de Luchtmachtbasis De Peel, waar kan worden genoten van specta culaire demonstraties en waar de jonge passagiers temidden van tal loze veiligheidsmaatregelen ook even van de echte Ferrari snelhe den kunnen proeven. Vervolgens gaat het stuur weer richting Nijmegen, voor een finish bij het ANAC Indoor Karteentre, waar de passagiers zelf gaan sturen en zich in een kart even Michael i Schumacher kunnen voelen. De prachtige dag, door zoveel men- 'y sen belangeloos georganiseerd en begeleid, wordt afgesloten met j een gezamenlijk diner. En reken 1 maar dat de energie die er deze 1 dag vrijkomt zowel de kinderen 1 i als hun begeleiders goed zal doen 11 PAUL BROUWER MODE wilheiminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 wwwpaulbrouwer.nl ■i Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7