(Seen extra raadsvergadering bestemmingsplan buitengebied Parkeerverbod op de Boterbloem voor ISteun Werkgroep Deportatie Uitvoering 'kruimelwerk' Wethouder Emonts reikt VVE-certificaten uit VieCuri de beste MULTIFLEX LENZEN CONTACTLENZEN L3|§^ Huiselijk geweld TBS-woningen niet in bestemmingsplan ONS WERK VERLENGD! De twee resocialisatiewonlngen van tbs-kliniek de Rooyse Wissel zijn niet terug te vinden het bestemmingsplan Servaashof. Vorige donderdag tijdens de inspraakavond vroeg een bewoner van de Stationsweg hoe het zat. Want de gemeen teraad heeft immers bepaald dat het Vincent van Gogh Instituut op Servaashof de tbs-woningen moet toelaten. Theo van Tilburg, hoofd Ruimtelijke Ordening, legde uit dat een resocialisatiewoning geen apart begrip is voor het bestem mingsplan. "De exacte omschrijving is daarom niet terug te vinden. Er komen allerlei type woningen die daarvoor dienst kunnen doen." Een straatbewoner merkte op dat een tbs-woning dus ook aan de Stationsweg kan komen. Van Tilburg moest dit bevesti gen. "Qua bestemmingsplan luidt het antwoord 'ja'." TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN VAN JOB COX+RUBEN CREEMERS zaterdag 25 en KOOP- zondag 26 sept, van 12.00 - 18.00 uur Wilhelminastraat 1c - Venray (op plek voormalige Hentobar) •Leidsters peuterspeelzalen en leerkrachten basisonderwijs PEEL EN MAAS een abonnement waard CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND <X> KURSTJENS - w;jHEBB^u;Me l UFNRAY - NnnRnFRHOF 20 - TEL. Q478 - 550630 VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 PaginfiEL EN MAAS Donderdag 23 september 2004 - Pagina 5 Natuurlijke sckoonkeid, dtfecvoricte stnwKr ïk tniKarckitectHHT Verkiest u zich te omringen met een afspiegeling van Moeder natuur, dan brengt Rien van Mierlo u op ideeën. Een bosrijke idylle, doorsneden door een klaterende waterpartij bijvoorbeeld Ontwerp, aan leg en onderhoud weet u bij deze bij 'Tophoveniers' aangesloten vakman in vertrouwde handen. VAN MIERLO Rjen van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur De kinderen van de Venrayse basisscholen vragen nog eens nadrukkelijk aandacht te schenken aan de verkeersveiligheid en de Landweert. Beide scholen hebben een actiemaand waarin aandacht wordt gevraagd voor de verkeers veiligheid. Via gerichte acties wordt aan de ouders gevraagd rekening te houden met de druk ke verkeerssituaties bij het halen en brengen naar beide scholen. Met name de ouders die hun kin deren met de auto naar school brengen wordt gevraagd rekening Sinds vorige week geldt een arkeerverbod op de Boterbloem, et gedeelte tussen de emelsleutel en het Duizendblad, it besluit is genomen na overleg issen de gemeente Venray en de enravse basisscholen de Vlaswei te houden met de drukte en daar uit voortvloeiende onveilige situ aties. Het parkeerverbod is een van de maatregelen om de verkeers veiligheid rondom de beide basis scholen te vergroten. De Werkgroep Herdenking 0eportaties 1944 gemeente Venray is bijzonder ingeno men met een royaal gebaar van Steenhandel Kusters uit Beide. Deze firma heeft name lijk besloten om de benodigde materialen voor het opmetse len van zes herdenkingsmo- pumentjes geheel gratis Beschikbaar te stellen. Al ruim acht maanden is de verkgroep, die ressorteert onder let Lokaal Historisch Platform Venray, bezig met de organisatie rondom de oprichting van monu mentjes die moeten herinneren aan de razzia's en deportaties die in oktober en november 1944 plaatsvonden. Deze monumentjes maken deel uit van een regionaal project. Besloten werd om in de door razzia's en deportaties getroffen dorpen plaquettes te plaatsen die aan deze trieste oor logsepisode moeten herinneren In tegenstelling tot de overige gemeenten heeft de Venrayse werkgroep daarbij gekozen voor granieten platen, die uit Afrikaanse steen gehouwen zijn. De platen zijn bewerkt in China en worden momenteel door de firma Martens-Drieshen uit Venray van tekst voorzien. De overige gemeenten hebben gekozen voor geanodiseerde aluminium platen. Dat de Venrayse werkgroep koos voor graniet had als reden dat dit materiaal een meer monumentale uitstraling heeft. Verder vond men dat de alumi nium platen veel te kwetsbaar en tie weinig krasbestendig waren. Postoperatieve wondinfec- ies (POWI) betekenen vaak Diet alleen extra leed voor de >atiënt, maar ook een langere opnameduur of een verhoog- 'e kans op heropname én niet e vergeten extra kosten, linnen VieCuri Medisch -entrum voor Noord-Limburg vordt veel aandacht besteed an het voorkomen van wond- ofecties. Om die reden heeft *n POWI-projectteam van VieCuri meegedaan aan een ^genaamd 'Doorbraak'-pro- eet van het Kwaliteitsinstituut toor de Gezondheidszorg, het -BO. Bij deze projecten wer- ten multidisciplinaire teams Van ziekenhuizen nauw samen om de patiëntenzorg te («beteren. Onlangs kwam het POWI-projectteam van PkCuri - op basis van de -haalde resultaten - als beste uit de bus tijdens een bijeen komst in Utrecht. In totaal deden negen ziekenhuizen mee aan dit project. Postoperatieve wondinfecties ontstaan meestal op de operatie kamer. Daarom moet juist daar actief worden ingespeeld op dit grote probleem. Zo is de methode van ontharen, de toediening van antibiotica op het juiste moment en het op temperatuur houden van de patiënt erg belangrijk. Al deze maatregelen leiden - in com binatie met de basale voorzorgs maatregelen - tot vermindering van de infecties. Het CBO was vooral onder de indruk van de inzet en het grote enthousiasme van het POWI-pro- ject-team en de actieve manier waarop gewerkt is aan het ver minderen van het aantal infecties. Ook de originaliteit van de door gevoerde verbeteringen en de interne communicatie scoorden hoog. Verder sprak het CBO het vertrouwen uit dat de opgedane kennis en ervaring met anderen worden gedeeld. VieCuri is bijzonder trots op dit geweldige resultaat, temeer daar zich onder de 'concurrenten' twee academische en drie topkli nische ziekenhuizen bevonden. De prijs houdt in dat VieCuri een professionele poster mag presen teren tijdens het jubileumcongres van het CBO, dat onderdeel uit maakt van de International Conference of the International Society for Quality in Health Care op 19 oktober in Amsterdam. Dat de werkgroep een goede keuze heeft gemaakt met de duur dere granieten platen, bleek vori ge week donderdag op een bij eenkomst in Helden, waar tijdens een vergadering de overige Noord- en Midden-Limburgse dor pen de aluminium plaquettes kre gen uitgereikt. Reeds bij de pro ductie waren enkele platen behoorlijk bekrast, tot groot onge noegen van de Stichting Herdenking Deportatie Oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg. De leverancier van de aluminium platen was vooralsnog echter niet bereid voor enige tegemoetko ming te zorgen. Met het plaatsen van de granie ten plaquettes op gemetselde zuil tjes van één meter hoogte, heeft de werkgroep gezocht naar uni formiteit imde zes gemeentelijke monumentjes. Dat Steenhandel Kusters uit Heide de bouwmate rialen gratis beschikbaar stelt, is een financiële meevaller voor de groep. Het is trouwens niet de eerste keer dat de heer Kusters zich begaan voelt met de Venrayse gemeenschap. Ook bij andere projecten toonde hij meer maals zijn sociale gezicht door stichtingen, verenigingen en ker kelijke organisaties tegemoet te komen. Hieraan zou het Venrayse gemeentebestuur een voorbeeld kunnen nemen, want onze vroede vaderen hebben met de afwijzing van een subsidieverzoek de maat schappelijke relevantie en het brede draagvlak van de herden king duidelijk niet onderkend. Zelfs een kleine financiële bijdra ge zou een goed signaal van betrokkenheid bij het lot van de vele gedeporteerden en hun fami lieleden geweest zijn. Het mooie gebaar van Steenhandel Kusters bezorgt de Werkgroep Herdenking Deportaties in elk geval weer iets minder financiële kopzorgen. En ook de grote steun in de rug, zowel financieel als anderszins, van het Lokaal Historisch Platform Venray vormt voor de leden van de werkgroep een geweldige sti mulans. Desalniettemin blijft er nog een financiële hobbel te nemen, maar wie weet ligt er nog iets in het verschiet. Vorige week maakten we de data bekend, waarop de herden kingsdiensten en onthullingen in Castenray, Heide, Leunen, Oirlo, Oostrum en Veulen plaatsvinden. In Veulen werd echter een vergis sing gemaakt met de datum. Daar wordt de plaquette niet onthuld op zaterdag 6 november, zoals aangekondigd, maar reeds op zaterdag 9 oktober. Om 19-30 uur is er een herdenkingsdienst in de plaatselijke parochiekerk en aan sluitend zal de onthulling plaats vinden. Wethouder Emonts reikt op woensdag 29 september om 19.30 uur certificaten uit aan de peuterspeelzaalleidsters en de basisschoolleerkrachten die werkzaam zijn op de WE locaties in Venray. Bij het begin van het schooljaar 2002-2003 zijn twee peuterspeel zalen samen gaan werken met de basisscholen Flierefluit en Foekepot en in het begin van het schooljaar 2003-2004 een peuter speelzaal met de Toverbal in de zogenaamde WE- Regeling: de Voor-en Vroegschoolse Educatie. De peuterspeelzalen Speelhuis, Speeldoos en Kleurdoos zijn respectievelijk gevestigd in de basisscholen Flierefluit, Foekepot en Toverbal, waardoor een inten sief contact mogelijk is tussen peuterspeelzaalleidsters en basis schoolleerkrachten, en tussen peuters en kleuters. Van 2,5 jaar en doorlopend tot en met groep twee van de basis school krijgen peuters en kleuters eenzelfde (taal)stimuleringspro- gramma aangeboden met als doel te voorkomen dat er in groep drie van de basisschool een (taalach terstand bestaat. Het extra pro gramma geeft een intensieve en gestructureerde begeleiding aan de doelgroepkinderen en wordt door gekwalificeerd personeel uitgevoerd. De gemeente krijgt voor de WE rijksmiddelen ter beschik king. die onderdeel zijn van het Gemeentelijk Onderwijs Achterstandenbeleid. Om te zorgen dat de-WE suc cesvol verloopt is een intensieve samenwerking met het consulta tiebureau ontstaan. Vooral de toe geleiding naar de peuterspeelzaal is daarbij belangrijk. Het resultaat is dat het percentage doelgroep peuters, dat één van de drie WE peuterspeelzalen bezoekt is toe genomen. Basisscholen constate ren, dat er een verschil is tussen de peuters die een peuterspeel zaal hebben bezocht en peuters, die dat niet hebben gedaan. Bij de WE peuterspeelzalen is ook een spel-aan-huis consulente in dienst, die éénmaal in de veer tien dagen het gezin van de peu ter bezoekt. Zij speelt met de peu ter thuis, zodat ouders kunnen zien hoe zij hun peuters kunnen begeleiden. De (WE)peuterspeelzalen in de kern Venray zijn tevens landelijk uitgekozen om deel te nemen aan een training Interactief Voorlezen. Het voorlezen van prentenboeken levert het meest op voor de taalontwikkeling als leidsters er in slagen de peuters aan het denken te zetten over het verhaal. Twee jaar lang zijn de leidsters en de basisschoolleerkrachten van groep 1 en 2 door BCO des kundig gemaakt om het WE-pro- gramma Piramide uit te kunnen voeren. Daarom overhandigt wet houder Emonts de certificaten op 29 september om 19 30 in het gebouw van de Clockert op de Merseloseweg onder het genot van een hapje en een drankje. Kritiek op magere jaarplannen Reconstructie Er heerst onvrede over de jaarplannen 2004 en 2005 van het reconstructiedistrict Venray en Meerlo-Wanssum. Het eigenlijke doel, de herin richting van het platteland, komt nauwelijks van de grond in de eerste twee uitvoeringsja ren. De projecten die wel wor den opgepakt dienen vooral recreatie en natuur. Het is leuk en aardig om een wandelthemaroute in Merselo aan te leggen. Of dat baron Weichs de Wenne zijn kasteelruine in Geijsteren kan opknappen en dat visvijvers in Swolgen en Tienray verplaatst kunnen worden. Maar met deze projecten schiet het reconstructieplan zijn doel voor bij. De vrees bij de politiek is dat de herinrichting van het platte land zo niet van de grond komt. Alhoewel het reconstructieplan een looptijd heeft van twaalf jaar. De gemeenten moeten ook bereid zijn geld uit te trekken in hun begrotingen en dat is nog steeds niet het geval. Theo Mulders (Samenwerking) sloeg dinsdagavond de spijker op de kop. De commissies Ruimte (Meerlo-Wanssum) en Stedelijke Ontwikkeling (Venray) hadden een gezamenlijke bijeenkomst met voorzitter Éisso Woltjer van de gebiedscommissie en de wet houders Jac Derikx (Meerlo- Wanssum) en Frits Ruyten (Venray). Mulders noemde de gehonoreerde projecten 'krenten uit de pap'. "Het zijn slechts enkelvoudige projecten. Terwijl de ozpet is dat gestapelde proble matiek wordt aangepakt. Door geld uit te trekken voor deze recreatie- en natuurdoelen torpe deren we de toekomst", stelde het raadslid van Samenwerking. Bert Cremers (WD) vreest dat het vooral bij praten blijft en dat er weinig wordt uitgevoerd. De reconstructie is vooral bedoeld om meerdere problemen tegelijk op te lossen. Zo levert het verplaatsen van een intensieve veehouderij vlakbij een natuurge bied milieuwinst op en kan door het verdwijnen van de stankcirkel tevens woningbouw weer moge lijk worden. Ook is het de bedoe ling dat bedrijven die willen uit breiden, en dit op de huidige locaties niet meer kunnen, samen te voegen op nieuwe landbouw ontwikkelingslocaties. Maar deze doelen zijn nog veel te hoog gegrepen voor het district Venray en Meerlo-Wanssum. Het blijft bij wat 'gerommel' in de marge, zo luidt de kritiek. Alhoewel er ook grotere projecten op stapel staan zoals de herinrichting van de Molenbeek in Meerlo. Eisso Woltjer trok zich de kri tiek aan. "Er is inderdaad nog onvoldoende uitgekomen. De ingediende projecten dienen vaak maar één operationeel doel. De dubbelslag zit er niet in. Maar we krijgen die bredere projecten niet zomaar op tafel. En wat moeten we dan? Als we niets doen dan verspelen een of twee jaar. We willen het jaar 2005 niet zomaar laten lopen", zei Woltjer die eraan toevoegde terughoudend te zijn met de verplaatsting van bedrij ven. "Want dat is een zaak van de ondernemers zelf. We kunnen hen wel stimuleren naar landbouwont- wikkelingsgebieden te gaan." Theo Mulders ziet in de eerste periode van vier jaar weinig van de grond komen. Hij beschouwt de jaren 2004 en 2005 zo goed als verloren. "We halen nu alleen de krenten uit de pap. Daardoor kun nen we over twee jaar geen gesta pelde projecten meer bij elkaar voegen. Een totaalaanpak ont breekt. Het gehele grondgebied inrichten en herverdelen gaat zo mis", voorspelde hij. Ook WD'er Cremers had zijn bedenkingen. "We moeten hier nog eens goed naar kijken. Er moet geen geld weggegooid worden waar we later spijt van krijgen." De politie heeft woensdagmiddag een 43-jarige man uit Venray aan gehouden op verdenking van huiselijk geweld. Daarbij heeft hij een 54-jarige vriendin uit Venray mishandeld. De politic werd gewaar schuwd waarna de verdachte werd aangehouden. Hij is overgebracht naar het politiebureau, waar hij voor verder onderzoek in verzekering is gesteld. neiniuruiewtu i i i jtuuic komen te vervallen, en burgerwo ningen, vrijkomende agrarische bebouwing en cultuurhistorische panden. In de commissie Stedelijke Ontwikkeling was het opvallend dat de inbreng van PvdA, Lokaal Aktief en WD zo minimaal was. Alleen de specialisten Patrick van der Broeck (CDA) en Theo Mulders (Samenwerking) gingen dieper op de materie in. Het bestemmingsplan buitengebied is voor de bewoners van groot belang. Want veel bouwaanvra- gen zijn opgeschort omdat het oude bestemmingsplan, daterend uit 1981, volledig achterhaald was. Het verkrijgen van vrijstel ling betekent een dure en tijdro vende artikel 19-procedure. Vandaar dat veel initiatieven in het buitengebied noodgedwon gen niet van de grond zijn geko men in afwachting van het nieu we bestemmingsplan. Wethouder Frits Ruyten (Lokaal Aktief) zei er zelfs zijn politieke lot aan te ver binden als november 2004 niet gehaaid zou worden. Dit wordt nu een maand later. Met deze ver traging konden alle partijen leven. Van der Broeck constateerde dat er 'goede stappen in de juiste richting zijn gezet'. Hij noemde de doorwerking van het recon structieplan en het bom-plus prin cipe als goede voorbeelden. Maar toch was het CDA niet helemaal tevreden. Zo is de klankbord groep sinds december 2002 niet bij elkaar geroepen. De verruim- ming van de inhoud van burger woningen van 500 naar 600 kubieke meter, noemde Van der Broeck achterhaald. De raad heeft immers een motie aangenomen waarin een maximale inhouds maat venalt. "Die 500 m3 is twin tig jaar geleden bedacht. Maar nu kijken we hier heel anders tegen aan. Er is geen zinnige reden voor een uitbreiding tot 600 m3- Stel in plaats daarvan kwaliteitseisen aan een gebouw", zei Van der Broeck die opnieuw pleitte voor zijn stok paardje 'ontwikkelingsplanolo- gie'. Dat in vrijkomende agrarische bebouwing kinderopvang of zorg boerderij wordt toegestaan vindt de CDA'er te beperkt. Het raads lid wil veel ruimere mogelijkhe den, zoals ateliers, en ook moet inpandige woningsplitsing moge lijk zijn. De CDA'er wil ook dat er meer haast gemaakt wordt met de actu alisering van de overige twintig procent van het bestemmings plan. "Hier mag geen anderhalf jaar overheen gaan. Deze herzie ning moet nu al in de steigers staan en het moet duidelijk zijn over welke thema's het gaat. Want dit leidt anders tot onduide lijkheid." Van der Broeck doelde op de nieuwe handreiking van de provincie die de gemeenten veel meer beleidsvrijheid biedt. Venray is er niet in geslaagd dit geheel te verwerken in het bestemmingsplan. Het CDA pleit daarom voor een nog een paar maanden uitstel. "Want die twee of drie maanden kunnen er ook nog wel bij." Alle partijen steunden het CDA- voorstel de maximale kuubmaat bij burgerwoningen te schrappen. Theo Mulders (Samenwerking) vond eveneens dat de mogelijkhe den voor vrijkomende agrarisch bebouwing verruimd moesten worden. Hij pleitte voor spoed bij de doorvoering van de soepelere regels van de provincie. "Er moet zo snel mogelijk een plan van aan pak komen voor de handreiking van de provincie." Wethouder Ruyten wilde de maximale inhoudsmaat van 600 kuub nog niet los laten. Hij legde uit dat de kwaliteitseisen in de Welstandsnota nog te vaag zijn. "Dit moet verfijnd worden. De normen en eisen moeten eerste duidelijk zijn voordat dit losgela ten kan worden." Ambtenaar Elsebeth de Landmeter zei te vre zen voor juridische risico's. "Want we kunnen niet teveel afwijken van het ontwerpplan. We lopen dan het gevaar dat de Raad van State het bestemmings plan op onderdelen gaat schor sen." Ruyten zegde toe dat in de com missievergadering van november de lijst van cultuurhistorische panden aan de orde komt. Dan zal ook duidelijk zijn wat de ruimere mogelijkheden voor deze waarde volle gebouwen zijn. Ir komt in november geen tra raadsvergadering voor vaststelling van het bestem- ingsplan buitengebied. De ilitieke fracties gingen mee akkoord dat dit nvangrijke bestemmings an, waaraan al acht jaar werkt wordt, in de raadsver- idering van 21 december op e agenda komt. Indien de gemeenteraad dan jn goedkeuring geeft dan ligt er ,g geen compleet geactualiseerd istemmingsplan. Want de ont- jkkelingen in het buitengebied bij de provincie (deregulering) apelden zich de laatste tijd zo iel op dat het praktisch en juri- jsch onmogelijk was alle nieuwe |HiKels op te nemen. Het plan dat ^B21 december wordt vastge- ld is voor circa tachtig procent ctueel. De resterende twintig rocent wordt in 2005 en 2006 oor middel van partiële herzie- ingen bij de tijd gemaakt. Vier belangrijke onderwerpen jn wel meegenomen. Het aan- gvergunningenstelstel, dat is m n

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5