€18, Bouw jeugdsoos Blitterswijck kan beginnen Meerlo-Wanssum Antoon Rutten viert veertigjarig Kauwenplaag in Meerlose Hoofdstraat Nieuwe lampen in Meerlo SOS: Wilde Ganzenactie loopt goed Service rubriek Versnipperen tuinafval Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld Jr van mijn bank- of girorekening af te halen. 'handtekening: Bankreknr.: 'Rama' noemen ze hem in Indonesië. Pater. Pater Antoon Rutten (66) uit Wans sum. In januari 1965 reisde hij op 26-jarige leeftijd voor het eerst af naar het eiland Jakar ta, om in een parochie op circa l60 kilometer afstand van Bandung aan het werk te gaan. Een jaar eerder was hij in het Brabantse St. Agatha tot priester van de orde van de kruisheren gewijd, in juli 1964 om precies te zijn. 1964, de tijd vliegt, vindt ook Antoon Rutten, die momenteel in Wanssum verblijft en zondag in zijn geboortedorp zijn veer tigjarig priesterjubileum viert. Het is inmiddels een traditie. Om de vier jaar komt Antoon Rut ten terug naar Wanssum. om tot rust te komen, bij te kletsen met familie, vrienden en bekenden en in de watten gelegd te worden door zijn zus Annie. Of beter gezegd: zijn tweelingzus Annie. "Wij hebben een speciale band", vertelt Antoon Rutten. "Dat is altijd zo geweest en zal altijd zo blijven. We kennen elkaar door en door, ook al wonen we al jaren ver uit elkaar, het contact is altijd goed geweest. Bij haar voel ik me thuis, bij mijn andere broers en zussen voel ik me te gast. Dat bedoel ik niet verkeerd, maar Annie voelt me gewoon het beste aan. Laat me rustig mijn gang gaan. De eerste twee keer dat ik naar Wanssum terugkeerde, ver bleef ik nog bij onze ouders. Maar na hun overlijden heb ik altijd bij Annie gelogeerd. Dit is al de acht ste keer." Hij kijkt zijn tweelingzus lachend aan. Het is duidelijk: pater Antoon Rutten is blij weer even terug te zijn bij zijn twee lingzus, in het dorp waar hij gebo ren en getogen is. "Het is fijn om mijn broers en zussen weer eens te zien en in Wanssum rond te kij ken. Ik fiets graag en heb al wat oude vrienden gesproken. Het is Ondanks bezwaren gewoon lekker om er even uit te zijn en een beetje vakantie te vie ren." Lachend: "En om te kaarten met mijn broers. Wat we voor spelletje we spelen? Rikken, dat kennen ze in Indonesië niet." LEVENSWERK Pater Antoon Rutten is nu bijna twee maanden in Nederland en reist eind oktober weer terug naar zijn 'levenswerk': Indonesië. Want aan dat land heeft hij in de loop der jaren zijn hart verpand. Hij is inmiddels zelfs Indonesisch staatsburger. Maar hoe is hij in godsnaam in Indonesië terechtge komen? "Onze orde heeft drie missiegebieden: in. Brazilië, Congo en Indonesië", legt Antoon Rutten uit. "Een oud-oom, bis schop Goumans, heeft in Indone sië gewerkt. Het leek me leuk om zijn werk voort te zetten."" De parochie van de Wanssumse pater telt liefst 6000 parochianen. Het gebied is net zo groot als Noord-Limburg. Wat het parochiewerk betreft, beperkt hij zich niet tot een zuiver pastorale invalshoek. Hij spreekt ook over de bevolking, de soms grote ver schillen in de sociaal-economi sche situatie en over het onder wijs. "Natuurlijk moest ik in het begin eerst de moeilijke Soenda- nese taal, die in dat district wordt gesproken, leren. Het Indone sisch, de tweede taal, heb ik van de mensen op straat geleerd." PROJECTEN Ook kreeg Antoon Rutten - samen met pater Tjeu Kuppens uit Tungelrooy - in die beginperio de erg veel steun van de Zusters onder de Bogen uit Maastricht. "Die hebben ons erg geholpen bij het opzetten van projecten in de gezondheidszorg, de landbouw en het onderwijs." Hij zei het al eerder: Indonesië is mijn levenswerk. De ogen van pater Antoon Rutten beginnen te stralen als hij vertelt over de men sen in zijn parochie, over de buurtbewoners warmte die ze uitstralen ondanks de vaak miserabele omstandighe den waarin ze vaak moeten leven. Als pater- maar vooral ook als mens- geeft het hem veel voldoe ning dat hij veel mensen de hel pende hand kan bieden of een steuntje in de rug kan geven. "Het doet je goed om in de onzekere situatie waarin het land verkeert, een zekere rustfactor voor de mensen te kunnen zijn Het geloof is voor veel mensen een houvast in een onzekere wereld, de kerken zitten in tegenstelling tot Nederland bomvol." Pater Antoon Rutten is erg trots op het goedlopende ziekenhuis in het dorp, dat mede dankzij de parochiekas werd gebouwd. "Maar we hebben bijvoorbeeld ook een school voor zo'n zeventig kansarme kinderen in de leeftijd van 12 tot 15 jaar opgezet. De jon gens worden op deze school opgeleid tot timmerman, de meis jes leren hoe ze het huishouden kunnen regelen en hoe ze baby's moeten verzorgen. Dat project is een groot succes, je ziet hoe belangrijk het is dat deze jonge mensen zelfvertrouwen krijgen. Ze kunnen zich nu redden in de maatschappij." ARM LAND En dat is knap, wil hij maar zeg gen, want Indonesië is allesbehal ve een rijk land. Slechts een klein deel van de bevolking heeft genoeg -of heel veel- geld, de meerderheid moet zich echter redden met minimale middelen. "Een timmerman verdient omge rekend zo'n honderd euro, een goede leraar 120 euro. Ik heb me al verbaasd hoe duur Nederland is geworden, zeker ook ten opzich te van vier jaar geleden. Als ik me toch bedenkt wat je met honderd euro in Indonesië allemaal kunt doen..." Want er kan in het land nog erg veel verbeterd worden. De pro jecten waarop de Wanssumse pater in de afgelopen jaren zijn stempel heeft gedrukt, zijn bijna allemaal kleinschalig van aard, en gericht op de 'kleine' man of vrouw. Het gaat onder meer om projecten op het gebied van de gezondheidszorg, de landbouw of het onderwijs. "Vanwege de onrustige situatie in het land heb ben we op dit moment geen grootste plannen of projecten opgezet. Het is gewoon moeilijk om voor de mensen iets te doen op de langere termijn. Zo hadden we bijvoorbeeld een plan voor een waterproject, om een aantal dorpen via een 'waterleiding' te voorzien van goed drinkwater. Daar was ook geld voor beschik baar. Maar als je met zo'n projet als katholiek pater- aan komt zet ten, zijn er altijd fanatiekelingen die je tegenwerken. Want Indone sië blijft een overwegend islami tisch land. Alleen in ons dorp is circa 30 procent van de mensen katholiek." En die mensen dragen de 'witte pater' op handen. In juli werd het veertigjarig priesterjubileum in zijn eigen parochie op grootse wijze op een paar zondagen ach ter elkaar gevierd. Met dans en zang, sport en spel en een feest- menu voor ruim 1300 mensen. Antoon Rutten heeft genoten van het feest, maar kijkt ook al uit naar de viering van zijn priesterju bileum in zijn geboorteplaats Wanssum. Zondag 26 september om 10.30 uur is er een feestelijke jubileum- mis in de kerk, met aansluitend van 11.30 tot 13.00 uur een receptie in het plaatselijke gemeenschapshuis. Mensen die de projecten van pater Antoon Rutten willen ondersteunen, kunnen een bijdra ge storten op rekeningnummer 156308304 ten name van Antoon Rutten. "Ik zal er persoonlijk voor zorgen dat het geld goed besteed wordt", besluit Antoon Rutten. Ondanks bezwaren van de buurt heeft het college van B en W van de gemeente Meerlo- Wanssum besloten dat de bouw van een jeugdhonk in Blitterswijck kan beginnen. Burgemeester en wethouders blijven bij hun besluit de vesti ging van de soos aan de Maas- weg toe te staan. Om toch ook de buurtbewoners tegemoet te komen, komt er een zoge naamde begeleidingscommis sie, waarin behalve omwonen den ook vertegenwoordigers van de gemeente en jongeren organisatie DIM zitting nemen. Deze commissie gaat onder meer gedragsregels opstellen voor het gebruik van de soos £n is aanspreekpunt voor de burgers, als die toch last heb ben van de soos. Het jeugdhonk wordt gere geerd in het gebouw 'aan de Maasweg, waarin ook de peuter speelzaal is gevestigd. Stichting DIM verbouwt het gebouw, om het geschikt te maken als soos. De jongerenorganisatie moet bij de verbouwing aan allerlei eisen vol doen om geluidsoverlast tegen te gaan. Desondanks maakten vijf omwonenden bezwaar tegen het plan, omdat ze vrezen voor over last. Ze gingen met huh grieven zelf naar de commissie Bezwaar en Beroep, die concludeerde dat de door de gemeente verleende bouwvergunning niet aan de eisen van brandveiligheid voldeed. Op de tekening stond slechts één vluchtroute, maar uiteindelijk ble ken er toch twee vluchtroutes te zijn in het gebouw, waarna het college de verbouwing alsnog kon goedkeuren. De bewoners kunnen in beroep gaan bij de rechter, om het besluit van de gemeente als nog ongedaan te maken. En dat kan de verbouwing weer vertra gen Ook de stichting DIM is op de hoogte gesteld van de laatste stand van zaken. Zij kan meteen begin nen met de bouw van de soos, op eigen risico. Want het besluit van het college kan in beroep door de rechtbank alsnog geschorst of afgekeurd worden, met alle (finan ciële) gevolgen van dien. Het zou overigens niet de eerste keer zijn dat de Stichting DIM wordt geconfronteerd met een vertraging. Al vijf jaar knokt de stichting voor een eigen home voor de Blitterswijckse jeugd tus sen de 12 en 21 jaar. Uit een onderzoek naar de leefbaarheid van de kleine kernen kwam sterk naar voren dat er behoefte was aan een jongerencentrum voor de jeugd van 12 tot 21 jaar. Om die wens handen en voeten te geven, werd Stichting DIM opgericht. In 2002 al stelde de gemeenteraad geld beschikbaar voor de bouw en dit jaar moest de jeugd wachten op de commissie Bezwaar en Beroep, die er drie maanden voor nodig had om uitspraak te doen over de bezwaren uit de buurt. Het gemeenschapshuis in Blitters wijck is inmiddels klaar, maar de gemeente vreest een provinciale subsidie van 66.000 euro mis te lopen voor zowel de verbouwing van het gemeenschapshuis als het honk. Voor 1 december moet namelijk duidelijk zijn wat de ver bouwingen kosten en de gemeen te is bang dat op die datum het honk nog niet klaar is. De kosten van het gemeenschapshuis zijn wel bekend. "De wethouder gaat de provincie om uitstel vragen. Wellicht dat we alvast een deel van de kosten kunnen indienen, die van het gemeenschapshuis. En dat we in een later stadium de bouwkosten van de soos alsnog inleveren bij de provincie. Moch ten we geen uitstel krijgen, dan kan de verbouwing toch gewoon doorgaan. De gemeente betaalt dan alsnog het toegezegde deel van de verbouwing", zegt woord voerster Sylvia van Nispen van de gemeente Meerlo-Wanssum. DIM zorgt dan zelf voor de rest van het bedrag. Donderdag 23 september 2004 - Pagina 1 peel en maas Zondag mis en receptie in Wanssum Verloskundigenpraktijk Horst er J Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas ej Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marlon Theunissen en i| Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen me tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-1i 522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of dondei dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas- j toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij- j dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens 'j bergen, F.J.P. van Arensbergen j Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.3C1 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uu V en van 17.00 tot 18.00 uur, zo jï van 12.00-13.00 uur, spoedrecep ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 Al Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax 692626, e-mail: fysiomeerlo@het li net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogewe; 99. Postbus 242, 5900 AE Venlo tel: 077-3550222. Geopend: ma j t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin1 der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie er dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51. 5866 BG j Swoleen. tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, i-J Postbus 3165, 5902 RG Venlo. ij i. Bureau Klantenservice: bereik- j baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraa 40a, 5864 BG Meerlo. i; Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX j Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 1 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, j 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis- handeling, Postbus 219. 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings j I zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray-Swolgen, Secretaris [I I.B.A. Arts. Generaal Dempsy straat 21, 5866 BM Swolgen. Tel 0478-692028. Voor bezoekwerk tel. 04784)92364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 Hb Horst, tel. 077-3978500, fax 077 j 3978505, email: unithorst@synthese.nl j www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling! Voor tel. afspraak 077-3978500 i j Steunpunt voor Mantelzor j gers. Inloopbijeenkomst elk< derde dinsdag van de maand var j 10.00 - 12.00 uur. Tevens op ditj dag avondopenstelling van 19.30 I 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk j Werk. Voor tel. afspraak 077 j 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. var 10.00-12.30 uur De statige Moeraseiken in de Meerlose Hoofdstraat zijn de laatste tijd de overnachting- plaats van vele tientallen en soms honderden kauwen. Buurtbewoners spreken van een ware kauwenplaag. Vlak voor het donker wordt strij ken de zwarte kauwen neer in de kruinen van de grote eiken. Ze maken daarbij voortdurend veel lawaai en laten veel uit wilde Ganzen, de landelijke ontwikkelingsorganisatie die o.a. bekend is van de tv-acties, heeft het bestuur van Stichting Ontwik kelingssamenwerking Meerlo- Wanssum laten weten dat de acties voor het kindertehuis in Chili goed verlopen. De basis scholen van Swolgen en Geijste- ren hebben namelijk acties gehouden en samen in totaal een bedrag van 1857 euro overge maakt naar Wilde Ganzen ten behoeve van het Chileense kin dertehuis. Wilde Ganzen heeft dat bedrag inmiddels aangevuld tot een bedrag van 2158,76 euro. „Met de fantastische inzet van de leer lingen, de schoolorganisaties en de medewerkers van de scholen werpselen vallen. Wat de buurt ook probeert, de kau wen komen elke avond terug en veroorzaken erg veel over last. Van de Wild Beheers Eenheid Meerlosebaan heeft de buurt begrepen dat in Ysselsteyn de afgelopen twee jaren met succes de kauwen zijn verjaagd met behulp van een soort lichtkogels. Daarvoor is in Venray speciaal is de actie een groot succes geworden. Door de inspanningen van de leerlingen en de jeugd is het totaalbedrag bereikt", meldt Rachida Boukhriss van Wilde Ganzen. Het gaat overigens nog over een tussenstand. Er komt nog steeds geld binnen voor het kinderhuis via acties van kinde ren. Ook de opbrengst van de voettocht van jan en Jana Bex- kens uit Tienray wordt door Wilde Ganzen aangevuld. Tot vorige week was er zo'n 1500 euro binnengekomen voor de voettocht Afgelopen weekend werd SOS Meerlo-Wanssum ver-, rast met een gift van 1540 euro, voor elke gelopen kilometer één euro, van een verpakkingenbe- drijf uit America/Venray. een pistool aangeschaft. De buurt heeft een beroep gedaan op het gemeentebestuur van Meerlo- Wanssum met het verzoek mede een oplossing aan te dragen. De jagers van de wildbeheereenheid zijn bereid om hun medewerking te verlenen als politie, gemeente en provincie toestemming verle nen. Als die er komt worden enkele lichtkogels afgeschoten en de kauwen verjaagd. Op zaterdag 2, 9,16 en 23 okto ber kunt inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum van 09.00 -11.30 uur weer gratis grof tuinafval en/of snoeihout (géén stronken en wortels) inleveren bij het overslagstation, Kulertsweg 4 in Wanssum. De gemeente heeft daar een machine laten plaatsen waarin het afval wordt versnip perd. Deze snippers worden daarna afgevoerd en verder bewerkt tot er een compost ont staat dat weer gebruikt kan wor den in bijvoorbeeld plantsoenen. Deze inzameling geldt alleen voor inwoners van de gemeente Meer lo-Wanssum. e-mail: redactie® vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS In Meerlo is een begin gemaakt met het vervangen van de oude straatlantaarns. Die stonden links en rechts midden op het trottoir en waren vaak een sta-irf-de-weg voor moeders/vaders met kinder wagens en bolderwagens. De oude lataarnpalen waren ook ver sleten. De nieuwe lantaarnpalen, die ook en modernere uitstraling hebben, worden aan de zijkanten van de stoepen geplaatst zodat er meer ruimte is op de trottoirs. foto Marijn Poels Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11