'oortacties bij NLW-Groep Acties rondom basisscholen IC Veel ophef over geheimzinnige brief recherche Venrayse bevrijders: ja of nee? la zestig jaar weerzien met bevrijder College bezoekt Oranjebuurt "Directeur minder scheelt een ton" m Vrouw overleden na val Gewond Snelheidscontroles KASTSYSTEMEN WielHermkes ginajEL EN MAAS Donderdag 16 september 2004 - Pagina 3 iondag bij de herdenking L de bevrijding van Venray nd op het Britse militaire jhof aan de Hoenderstraat 1 bijzondere ontmoeting ^ts. Maria van Staveren uit __n herkende na zestig jaar sen de vele Engelse oud- mtairen één van de bevri- s van Veulen. Jjkwas vlakbij de ingang toen net uit de bus stapten. En ik [ffcende er direct eentje van. Dat zelfde type met die bril. Ik kende hem van de bevrijding van Veulen", vertelt Maria van Staveren (69). Zij hield hem tij dens de viering in de gaten. Uiteindelijk stapte ze op hem af. En inderaad het bleek waar te zijn. Deze Engelsman had in okto ber 1944 vanuit Deurne Veulen bevrijd. "Het is heel frappant. Het liet me niet los. Hier moest ik meer van weten. Ik heb hem zes tig jaar niet meer gezien. Maar ik heb thuis nog veel foto's van de oorlog en de bevrijding. Hij staat met een stel andere militairen op een foto. Die heb ik nog vaak zit ten bekijken. Hij heeft nog bijna dezelfde bril op." Maria van Staveren kreeg zijn adres. Het is W. Evans uit Wolverhampton. De Veulense bezoekt regelmatig de herdenking aan de Hoenderstaat. "Ik ga hem binnenkort schrijven. Hij is hier ook vaker geweest. Maar tussen zoveel militairen in heb ik hem nooit eerder herkend." Veulen werd op 18 oktober 1944 bevrijd. De Engelse mili tairen werden opgehouden aan de westkant van Veulen omdat het front tussen Leunen en Veulen in lag. Maria van Staveren woont nog steeds in de voorma lige boerderij Eijkenhof aan de Veulenseweg. Ze is de jongste van een gezin van tien kinderen. "Ik was negen jaar toen de Engelsen met hun tanks langs ons huis reden. Maar ze konden -niet verder. Ik weet nog dat het hele erf en de schuren vol stonden met Engelse tanks. Twee dagen later moesten we evacueren. We gin gen te voet naar Slangen en vanaf daar zijn we met legerauto's naar kamp Vreekwijk in Deurne gebracht. Waarschijnlijk heb ik Evans ook in Deurne ontmoet. Maar dat weet ik niet zeker. Vlak voor nieuwjaar keerden we terug naar huis. De militairen waren allemaal vertrokken. Het lag er verlaten bij en alles was kapot geschoten." royï 2 Uk: epin 26 v« nd Vi i 684' heel Limburg vonden week acties plaats in de iale werkvoorziening, i isdagochtend hielden FNV- en een poortactie bij NLW- oep in Venray. Bij de ingang «den in de vroege ochtend ertOunfletten en actiefolders uit- snï won e achl ime if gereikt aan de werknemers. 'Wij zijn goed, wij zijn niet gek', luidt de actiekreet van de vak bond. Op 30 augustus liep het ultimatum af dat de vakbonden ABVAKABO, FNV en CNV aan de werkgevers in de sociale werkvoorziening hadden gesteld. Die hebben het ultimatum afgewezen omdat er gezien de economische situatie en de kabi netsmaatregelen geen ruimte zou zijn voor verbeteringen van de CAO. De vakbonden zijn het er niet mee eens dat de arbeidsvoor waarden slechter worden en de werknemers in de sociale werkvoorziening erop achteruit gaan. 'Dit is voor ons onaccept abel en daarom gaan we actievo eren'. aldus de pamfletten. Deze week worden ludieke prikacties aan de poorten gehouden. Op vrijdag 17 septem ber is er een regionale actiebi jeenkomst in congrescentrum Koningshof in Veldhoven. En op 2 oktober is er in Den Haag een landelijke manifestatie die zich vooral richt tegen het kabinets beleid. nderen basisscholen vragen aandacht voor verkeersveiligheid. iaast de jaarlijkse actie van 'Wij gaan weer naar '«■Jioor wordt er rondom de irayse basisscholen de iswei en de Landweert een iemaand gehouden, waarin aandacht wordt besteed Jor de verkeersveiligheid Alndom deze scholen. AC kalenders van beide scholen. In overleg met de gemeente is nu een parkeerverbod (buiten de parkeervakken) ingesteld op de Boterbloem tussen de Hemelsleutel en het Duizendblad. De verbodsbordenworden vrijdag 17 september met de nodige fes- lijk let name de ouders die hun ren met de auto naar school igen worden gevraagd reken- te houden met de drukte en rpit voortvloeiende onveilige laties. Iedere morgen en mid- |j| komen en gaan ruim zeven- iderd kinderen van en naar de de basisscholen. In de drukke, ille straten rondom beide olen ontstaan daardoor «verzichtelijke verkeerssitu- to deze problemen aan te 'ren hebben beide scholen hen anderhalf jaar geleden de êfkgroep KANS (Kinderen ders Naar School) opgericht. IES.|?e KANS-groep bestaat uit de :ersouders en leraren van scholen. Het vorig jaar deze groep ook al een actie gehouden, waarin diverse ren over de rijrichting en >arkeren zijn gemaakt met de ers. Bovendien is er toen op Scholen veel voorlichting u even en zijn er controles ouden. Ondanks deze acties istateren de scholen nu dat en ander verslapt is, en dat de os, met name bij slecht weer, er groot is. Daarom is de NS- groep in overleg gegaan 1 de gemeente en de verkeer- lide. Dit resulteert nu in een reersactiemaand aan het begin het schooljaar. eerste week geven de olen in de lessen extra aan- nt aan de verkeersveiligheid dom school, waarbij er rningen en werkstukken naakt worden, themahoeken van fden ingericht en discussies 22 rden gevoerd rondom het mberma verkeersveiligheid. De frs worden opnieuw herin- aan de afspraken die tijdens I eefste KANS-actieweek kt zijn. informatie is ook terug te op de websites en school- tiviteiten op beide scholen onthuld. Zo wordt op de stoepranden met krijtstrepen, aangegeven waar niet meer geparkeerd mag worden. De verkeersouders en de ver keerspolitie gaan voortaan regel matig controleren. Ook gaan de kinderen rode kaarten uitdelen aan automobilisten die een overtreding begaan. Vanaf de vierde en laatste actieweek gaat de verkeerspolitie regelmatig handhaven rondom school. Kinderen moeten veilig en verant woord naar school kunnen. Veel Afgelopen week was er nogal wat ophef over een 'geheime' brief van de regionale recherche aan burgemeester Waals. Het ging over de Turkse groepering die aan de Langstraat een studiecentrum en internaat wil beginnen. In het advies van de recherche wordt deze groep omschreven als streng orthodox en wordt neergezet als de Staphorster variant bin nen de Islam. Waals wilde niets zeggen over het bestaan van de brief. Terwijl wethouder Emonts er eveneens het zwijgen toe deed. "Al zou ik er weet van hebben, dan zou ik nog niets over zeggen", zei hij in de commissie Maatschappelijke Diensten. Omwonenden van de Langstraat zijn evenwel in het bezit van de brief en maakten tij dens hun inspraak gretig gebruik van enkele citaten. Zij willen niet zeggen van wie ze de brief hebben. Maar ze laten wel los dat het schrijven afkomstig is uit 'Oostrum.se contacten'. Want in Oostrum heeft de stichting Turks jongerencentrum twee jaar gele den tevergeefs geprobeerd een studiecentrum op te zetten. Ook toen kwamen er veel protesten uit de buurt. Dorpsraadvoorzitter Joos Linskens zegt evenwel niets van de brief te weten. "Ik ken de brief niet en hij is ook nooit binnen de dorpsraad besproken." Oud- voorzitter Harry Holtackers verk laart eveneens niets van de brief te weten. "Ik heb het nooit gezien." De bewuste brief is in januari 2003 door R. Boelens, hoofd van de regionale recherche, geschreven aan burgemeester Waals. Er staat geen 'geheim' of 'vertrouwelijk' op. Daardoor dachten de buurtbewoners er ook vrijelijk gebruik van te kunnen maken. Woordvoerder Van Raaij van de politie Limburg-Noord laat weten dat het alleen een advies aan de gemeente Venray is. "Hoe zij daarmee omgaan moeten ze zelf weten. Alleen gaan we er wel vanuit dat de gemeente dat zorgvuldig doet. Wij zouden die brief in ieder geval niet naar buiten brengen." Raadsgriffïer Koos van Eekeren had maandagavond bij de ver gadering van de fractievoorzitters de brief in bezit. Die wordt nu ter inzage gelegd voor de raads- en commissieleden. Zoals dat bijna een jaar geleden ook gebeurd is op verzoek van commissielid Tineke Lamers (Samenwerking). "Op haar verzoek hebben we een dossier aangelegd over dat Turkse centrum. Daar zat die brief ook bij", verklaart Van Eekeren. "Want de brief is niet vertrouwelijk. Het valt niet te controlen of er een kopie van gemaakt is die buiten het gemeentehuis terecht is gekomen." Dat is dus wel gebeurd, laat Tineke Lamers desgevraagd weten. Zij heeft in november 2003 een copie van de brief gemaakt en die overgedragen aan bewoners van de Langstraat. Zij is zich van geen kwaad bewust. "Ik snap die dat iedereen zo loopt te spektakelen. En ik begrijp die uit leg van Emonts in de commissie al helemaal niet."Wat wel geheim schijnt te zijn is een ander rapport van de sociale recherche dat eve neens betrekking heeft op de Turkse initiatiefnemers van het jongerencentrum. Maandagmiddag is een 79-jarige vrouw uit America overleden, nadat zij in een museum aan de Beemdweg in Wanssum van de keldertrap was gevallen. Daarbij liep zij dusdanig letsel aan haar hoofd op dat de vrouw ter plaatse overleed. Zij was met een gezelschap vrouwen op bezoek in het museum en liep naar een hoek van de ontvangsthal Daar is de vrouw door onbekende reden van de keldertrap gevallen. ouders willen ook dat hun kind zo vroeg mogelijk zelfstandig naar school gaat. Het autoverkeer rondom school levert in combinatie met fietsende en lopende kinderen en ouders veel ergernis en onveiligheid op. Maar met een gezamenlijke inzet van ouders, school en andere belanghebbenden in de buurt, kan de situatie verbeterd worden, hopen de scholen. Daarom hebben ze bij de Vlaswei en de Landweert de oud ers gevraagd zich aan een vri jwillige rijrichting te houden. Ouders die toch met de auto komen wordt gevraagd vanuit de Kruidenlaan over de Boterbloem naar de scholen te komen. Bovendien wordt aan hen gevraagd om niet op de stoep te parkeren, niet langer te blijven staan dan noodzakelijk en gebruik te maken van de parkeerplaatsen in de omgeving. Liefs van de grote parkeerplaats bij de nabijgelegen Plusmarkt. Praktische zaken die de verkeersstroom rond beide scholen versoepelen. Bovendien geven de scholen ouders tips over hoe de kinderen al op jonge leeftijd alleen, maar wel veilig, naar school kunnen lopen of fietsen. Ten slotte is zelf standige mobiliteit belangrijk voor de gezonde ontwikkeling van kinderen. Volgens een onder zoek van 3VO kunnen kinderen die hierin belemmerd worden, enkele jaren achterstand oplopen in hun ontwikkeling. Onderzoek heeft ook aangetoond dat de gemiddelde leeftijd waarop kinderen zelfstandig naar school gaan in de afgelopen 25 jaar is gestegen van 6 naar 8.5 jaar. 'Uiteraard kunnen ouders veel beter met hun kinderen gaan lopen en fietsen. Door de dagelijkse routine leren kinderen vanzelf gevaarlijke situaties te (h)erkennen en vervol gens ermee om te gaan. Kinderen kunnen zo veel eerder zelf aan het verkeer deelnemen dan wanneer zij vooral in de auto op de achter bank zitten. Ouders moeten zich ook gaan beseffen dat de grootste verantwoording bij de ouders ligt', aldus de scholen in een pers bericht. Make me beautyfull Succes zonder naald of mes Beautytec sim effectieve behandeling Rimpels Littekens Pigmentstoringen Couperose Grove huid Verleden tijd!!! Huidverzorginginst. Eveline Gommans 0478 589210 0611 10 7917 Leunseweg 57 Leunen Een 23-jarige automobilist uit Venray is maandagavond ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis. De man reed met zijn auto over de Eindstraat en reed daar pardoes tegen een boom. Omdat hij zijn autogordel niet gebruikte knalde hij met zijn hoofd tegen de voorruit en liep daarbij hoofd- en nekletsel op. Op dinsdagmiddag 21 sep tember van half drie tot vijf uur brengen burgemeester en wethouders van Venray een werkbezoek aan de Oranjebuurt. Deze buurt wordt op het moment volledig gereconstrueerd. B en W komen nu met eigen ogen de voortgang van de werkza amheden bekijken. Bij de reconstructie van de Oranjebuurt wordt de riolering vervangen door een gescheiden stelsel zodat het schone regenwa ter in de grond kan infiltreren. Ook het uiterlijk van de buurt verandert, met name door de komst van 30-km zones, eenricht- ingswegen, nieuwe bestratingen en groenvoorzieningen. Het nieuwe ontwerp is in nauwe samenwerking met de bewoners van de wijk tot stand gekomen. De uitvoering van de reconstruc tie is verdeeld in fases om de over last voor de buurt te beperken. Op dit moment is de uitvoering van fase 6 en 7 in volle gang. B en W worden ter plaatse geïn formeerd door medewerkers van de afdelingen Openbare Ruimte. Deze afdeling is verantwoordelijk voor de uitvoering en begeleiding van het project. Daarnaast is de klankbordgroep oranjebuurt met een aantal leden aanwezig om hun werkzaamheden en activiteit en voor de wijk toe te lichten. Omdat de Petrus Banden school een hele centrale plaats in de buurt inneemt presenteert de school zich deze middag ook. Naast een evaluatie van de werkzaamheden is er tevens gele genheid om nog eventueel bestaande knelpunten te bespreken. Het gezelschap zal eerst een bezoek brengen aan de straten die al klaar zijn, zoals de Prins Bernhardstraat en Oranjestraat en daarna aan de straten die nu open liggen, de Kolkweg en Min. Charles Ruysstraat. Om de verschillen tussen nieuw en oud nog eens te zien wordt de rondgang afges loten in de Mgr. Nolensstraat en Dr. Poelsstraat. Deze straten gaan in het voorjaar van 2005 op de schop en hiermee wordt dan de hele reconstructie afgerond. Jac van Sinten was afgelopen zondag present bij de dodenherdenking op het Britse Oorlogskerkhof in Venray. Met gemengde gevoe lens, want onder de aanwezige Britse bevrijders was slechts een enkele soldaat die betrokken was bij de bevrijd ing van het Veulen en één sol daat die bij Overloon gewond was geraakt, nog voordat Venray bevrijd was. "Waar waren onze" Venrayse be vrijders?", vraagt hij zich ver baasd af in een ingezonden brief elders in dit blad. Het verbaast de Venraynaar dat de aanwezige gasten uitsluitend leden waren van de Anglo Dutch Bond, waaronder ook een aantal oorlogsweduwen, en van de Market Garden Society. "Waar blijven toch onze werke lijke bevrijders? Namelijk de 3de Britse Infanterie divisie. Als je over het kerkhof loopt zie je de namen en regimenten van hun gevallen kameraden op de grafste nen staan. De Suffolks, de Warwicks, de Norfolks, de East Yorks, de South Lancashires, enz." Volgens Van Sinten is het niet moeilijk om de juiste mensen naar Venray te krijgen. Sterker nog, navraag leerde hem dat veel veter anen van deze divisie binnenkort naar Venray komen en in alle anonimiteit hun gevallen kamer aden herdenken. Van Sinten ziet dit als een gemiste kans. Volgens de Venraynaar gaat het niet om een persoonlijke aanval op de Bond van Wapenbroeders. "Uiteindelijk hebben zij de her denking in Venray levend gehouden. Want eerlijk is eerlijk: als zij niet het initiatief hadden genomen, dan was er niets gebeurd. Dat mag ook gezegd worden. Alleen is het jammer dat de uiteindelijke eregasten, onze bevrijders, nooit uitgenodigd wer den." Van Sinten zette verder vraagtekens bij de lengte van herdenking, bijna anderhalf Ook voor ménig Britse veteraan veel te lang. Henny Meijer van de Bond van Wapenbroeders is het niet eens met de kritiek van Van Sinten. "Er waren wel dégelijk enkele mensen aanwezig bij die betrokken zijn geweest bij de Waals in commissie De gemeente Venray heeft twee directeuren. Naast gemeen tesecretaris Piet Lucassen is Paul Manders begin dit jaar aangesteld als interim-directeur. "Ik weet niet of dat een juist besluit geweest is", zei Waals in de commissie Middelen. "Met een directeur min der verdien je wel een ton." Burgemeester Waals vindt dat het ambtenarenapparaat, nu de reorganisatie vrijwel is afgerond, ook een bijdrage moet leveren aan de bezuinigingsoperatie. "Dat kan door afvloeiing of door meer te produceren. Dat mogen we verwachten van een volwassen organisatie. We moeten dan ook niets buiten de discussie laten." Met ingang van 2006 moet de reorganisatie jaarlijks één miljoen euro opleveren. In liet politiedistrict Venray zijn vorige week in totaal 8.126 automo bilisten gecontroleerd op hun snelheid. Hiervan hebben 918 wegge bruikers een proces verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Horst, Mook, Gostrum, Sevenum en Venray. De hoogste snelheid die met de radarauto werd gemeten, was op de Middenpeelweg in Sevenum: een automobilist reed daar 120 km/u ter wijl 80 km/u de limiet is. Achttien bestuurders zijn bij een staande controle geverbaliseerd voor verschillende overtredingen. Negen bestuurders zijn bij een staande controle geverbaliseerd voor het niet dragen van de verplichte autogordel en bij een snelheidscontrole met de lasergun werden negen automobilisten staande gehouden en gever baliseerd omdat zij werden betrapt op te snel rijden.Maandagmiddag zijn bij een snelheidscontrole op de Grotestraat in Vierlingsbeek de rijbewijzen ingevorderd van een 44-jarige man uit Bergen en een 48- jarige man uit Vieriingsbeek. De automobilisten reden respectievelijk 115 en 120 km/u terwijl maximaal 60 km/u is toegestaan. In totaal kregen acht automobilisten een bekeuring voor het overschrijden van de maximumsnelheid. Af ¥1 AVJ KEUKEN- EN I N T E R IE U R B O U W Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 ais Hoogveld www.wielhermkes.nl bevrijding van Venray en bij de gevechtshandelingen die ook daarna nog volgden bij de bevrijd ing van de rest van de gemeente Venray." Een van hen is John Sleep, die zondag een krans legde bij het monument. "Hij is in de strijd om Venray gewond geraakt, op de plek waar nu langs de Overloonseweg het oorlogsmonu ment staat." Meijer haalt ook nog enkele andere voorbeelden aan. "We zijn twintig jaar geleden met deze mensen in contact gekomen en hebben ze destijds uitgen odigd. De laatste jaren komen deze mensen op eigen kosten naar Venray om bij de bevrijding aanwezig te zijn." Volgens Meijer is de herdenk ing in Venray een zeer bijzondere. "Wil je de essentie van de her denking goed uitdrukken, dan ontkom je er niet aan om de her denking in twee talen te doen. Bovendien mag je bij zo'n gele genheid niet de spontaniteit van de sprekers wegnemen." Meijer heeft van meerdere mensen ver nomen dat de herdenking lang duurde "Maar ik heb dat niet als een klacht opgevat." Dat de herdenking op het Britse Oorlogskerkhof niet op 18 okto ber is, heeft volgens Meijer meerdere redenen. Op 18 okto ber kwamen de eerste Britten Venray binnen. Het duurde nog ruim een maand voordat heel Venray bevrijd was. Venray heeft overigens geen traditie voor wat betreft het vieren van de bevrijd ing op 18 oktober, ook vanwege het feit dat er rondom de bevrijd ing destijds weinig te vieren viel vanwege de enorme schade en de vele doden. "Dat de Bond van Wapenbroeders voor een her denking in september heeft gekozen, heeft ook te maken met het feit dat met de operatie Market Garden op 17 september 1944 de aanzet werd gegeven tot de bevrijding van onder andere Venray en omgeving. Een datum is dan niet belangrijk, bovendien is het weer in september aange namer." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray 1 5800 AA Venray •M 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmuncloiof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail; asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof:nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tei. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3