Uitbreiding luchtmachtbasis De Peel van start Gulden Humor voor Pierre Cnoops DeMKB Op de motor door de regio Leunse kunstenares exposeert Goede start SV Ven ray En verder: 1 del ES iefstal gsm automatiseerder BRUIDSMODE EXKLUSIEF MAASBREE - 77-4651989 SS, BRUIDSMODESHOW: maandag 27 september 2004 ÏÏÏ5Ï5%Z ongen dé specialist /oor tegels, sanitair en tegelwerken! ION Automatiseren met minder kosten en minder tijd Honderdvijfentwintigste jaargang - week 38 - donderdag 16 september 2004 L EN MAAS Nieuws uit Meerlo-Wanssum 11 Kunst Cultuur 13 Sport 16-23 Gemeentelijke mededelingen 24 Kerkelijke diensten 26 id, Ciety Bevrijders het wel bevrijders van ly die zondag eregasten :n bij de dodenherdenking Brits Oorlogskerkhof? er zijn echt mensen die zich maken over zo'n vraag en :maal gaan uitzoeken of de ""van Wapenbroeders wel dc personen voor de herdenk- heeft uitgenodigd Ik vraag waar wc het eigenlijk over co, zestig jaar na dato. -r lerid evrijders zijn toch bevrijders, ofzc stricht,Alkmaar, sterdam of Venray hebben ost van de nazi's, dat zal me rst wezen. En of die oud-stri- s nu van de Anglo Dutch van de Market Garden iiety of de 3de Britse interie divisie zijn. Pool. e aft erikaan, Fransman of Brit, lijkt toch niet zo belangrijk. De ad mijmeerden hebben er toch len voor gezorgd dat ook en eChray en omgeving na hevige in e vechten werd bevrijd? En daar we ze ontzettend dankbaar r, want nu hoeven we ten- iste geen Duits te praten en :n bockwurst of sauerkraut te en of het Duitse voetbalelftal I te moedigen. Maar nu eventjes zónder kheid: Het gaat bij zo'n eenkomst toch om de dachte? Het eerbetoon aan de 'oorl nsen die gevallen zijn voor :odai ze vrijheid moet tijdens een denjierdenking toch centraal van( tan? z chrijvi Het heeft in mijn ogen weinig om aan de vooravond van '60 roler trbevrijding in Venray' 'oorlog'! gaan voeren over de vraag wie wel of niet uitgenodigd mogen t kW! >rden voor zo'n herdenking, lat dat toch gewoon aan de kent jnd van Wapenbroeders over,[ Engel e al jaren zorgt een indruk-l iet co ekkende en tot in de puntjes organiseerde herdenking waar ijna) iedereen vol lof over reekt. Maar goed: ik ben van de oorlog en heb misschien tinig recht van spreken.; I Hannes Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Investering 28 miljoen euro voor komst 665 landmachtmilitairen uit Ede De uitbreiding van lucht machtbasis De Peel in Vredepeel verkeerde het afgelopen jaar in een impasse. Door bezuinigingen bij Defensie en een reorganisatie bij de Groep Geleide Wapens lagen de nieuwbouwplannen stU en werden ze ook in grijpend veranderd. Nu komt er weer schot in. Volgende maand worden de eerste bouwvergunningen aangevraagd en in februari/maart 2005 gaat de schop de grond in op vliegba sis De Peel. Het oorspronkelijke invester ingsbedrag van 55 miljoen is bijna gehalveerd tot 28 miljoen euro. Er is afgezien van complete nieuw bouw en een totale herinrichting van de basis. De uitbreidingen worden nu ingepast binnen de huidige ruimtelijke structuur. Het was de bedoeling dat na de sluiting van de Prins Maurits kaz erne in Ede, gepland in 2007, 1000 landmachtmilitairen zouden verhuizen naar De Peel. Samen met 1100 aanwezige luchtmacht- militairen zou De Peel straks werk gaan bieden aan 2100 personen. Maar een grote bezuinigingsoper atie gooide roet in het eten. Er komen nu 'slechts' 665 militairen en burgers over uit Ede. De Groep Geleide Wapens in Vredepeel heeft een grote reor ganisatie achter de rug waarbij 365 functies vervielen. Vorige week woensdag in de commissie Middelen gaf het voorlichting steam, bestaande uit Ralf Francissen, John Voncken en Ralf Tieken, tekst en uitleg. Voncken vertelde dat De Peel afscheid nam van het Hawk-wapensysteem en dat het aantal squadrons is teruggebracht van zeven naar vijf. Op'de vliegbasis werken nu nog 700 personen en na de komst van de militairen uit Ede komt het aan tal uit op bijna 1400. Deze getallen zijn minder hoog dan aan vankelijk werd gedacht. Maar burgemeester Waals vindt dat van een teleurstelling geen sprake is. "Integendeel. Want waar vind je nog een bedrijf dat honderden nieuwe arbeidplaatsen schept en voor bijna dertig miljoen euro investeert. Daar moeten we als gemeente juist heel blij mee zijn." Hoeveel gezinnen uiteindelijk naar Venray zullen verhuizen is ongewis. Maar het zullen er niet zo heel veel zijn. Ruim de helft van de militairen heeft een kort dienstverband. Drie jaar geleden bleek uit een enquete dat 52 van de 1000 personeelsleden uit Ede van plan waren naar deze regio te verhuizen. Majoor Tieken hield een ruime marge aan. "Het zal ergens liggen tussen de nul en honderd gezinnen." De sterk verouderde kazerne in Ede wordt afgestoten. De Prins Maurits kazerne ligt ingeklemd tussen woonwijken en kan niet meer worden uitgebreid. Vandaar dat de grondgebonden luchtverdediging van de land macht wordt samengevoegd met die van de luchtmacht in Vredepeel. Door de bezuiniging is ook de komst van dertig Leopard rupsvo ertuigen naar De Peel van de baan. "Misschien dat er tijdelijk nog vijftien van deze zware tanks komen lichtte Tieken toe. "Er verhuizen wel zo'n driehonderd vrachtwagens en jeeps mee. Maar er komt geen munitieopslag van de landmacht op De Peel." De nieuwbouw in Vredepeel moet in de eerste helft van 2007 klaar zijn. Daarna begint de ver huizing die gefaseerd tot in 2010 zal doorlopen. Er zal niet vaker geoefend worden in de omgeving van Vredepeel. "Nee. daarvoor wijken we uit naar de heide in Oirschot of naar Groningen of we gaan oefenen in Polen." John Voncken vertelde dat de reorganisatie veel impact heeft gehad op de vliegbasis. "Want een derde van de functies is vervallen. Nog niet iedereen die ontslagen is heeft een nieuwe baan gevonden. Er zitten nog enkele mensen werkloos thuis." In juni 2003 werd een streep getrokken door de oorspronke lijke plannen. In januari van dat jaar werden op De Peel al grote stukken bos gekapt vooruit lopend op de nieuwbouw. Achteraf blijkt deze kaalslag onn odig te zijn geweest. "Als de nieuwe plannen eerder bekend waren dan hadden we inderdaad minder bos gekapt", zegt pro jectleider Francissen die vertelde dat de herplantplicht slechts gedeeltelijk op De Peel plaatsvin dt. "Want mochten we ooit in de toekomst tocli weer uitbreiden dan is daarvoor al ruimte geschapen. De overige bomen worden herplant op andere mili taire oefenterreinen in Limburg." ifdef ;ervi( 1 kan taa uwk( 1727 j|e politie heeft aangifte 'genomen van de diefstal van n gsm en een fiets van een 24- ;e man uit Leunen. De man ite zondagmorgen rond 03.00 op de Albionstraat toen hij "est stoppen omdat er een tep jongeren op het fietspad 'nd. Een Van de jongens uit het 'epje vraagt het slachtoffer of mag bellen. Hij aarzelt even geeft dan zijn splin- lieuwe gsm. De man verliest contact met de jongen en ziet dat een andere jongen op zijn s springt en wegfietst in de tóng van Venray. De man beerde er nog achteraan te toen maar bleef uiteindelijk achter. Doordat de man 'gedronken kon hij de politie en duidelijk signalement van de "ers geven. De Limburgse buuttereedner Pierre Cnoops zal op zaterdag 27 november in Venray de Gulden Humor 2004, de hoog ste onderscheiding van de Samenwerkende Limburgse Vastelaovesvereniginge (SLV), in ontvangst nemen. Cnoops is de eerste persoon die daarmee zowel de Gouden Narrenkap, een andere hoge onderscheiding van de SLV als ook de Gulden Humor in zijn bezit krijgt. Afgelopen dinsdag werd bekend dat buutereedner Pierre Cnoops (l.) eind november de Gulden Humor ontvangt. Rechts van hem Hugo Stappers, de Venrayse voorzitter van de Samenwerkende Limburgse Vastelaovesvereniginge 1 VERTROUWDE 1 ADRES De Orde van de Gulden Humor wordt ieder jaar uitgereikt aan een bekende Nederlander, Belgisch Limburger of een bekend persoon uit de Duitse grensstreek. De onderscheiding kan overigens ook aan verenigin gen, stichtingen etc. worden uit gereikt. Vaak hebben deze zich verdienstelijk gemaakt voor de bevordering van de levensbli jheid, de humor of de vaste- laovend en zijn zij niet uit puur commercieel oogpunt betrokken bij de vastelaovend als zodanig. De uitreiking van de Gulden Humor heeft voor de SLV tevens het doel de bekendheid van de vastelaovend te bevorderen maar ook de beleving van de vaste laovend zowel landelijk als eure- gionaal op een hoger niveau te tillen.Volgens de besturen van de SLV en De Piëlhaas staat bij Pierre Cnoops de humor op zijn lijf geschreven. Op de wijze waarop hij dit uitdraagt kan men in Limburg alleen maar trots zijn. Als echte ambassadeur van de humor weet hij dit niet alleen in Limburg maar in het hele land uit te dra gen. Al meer dan 4x11 jaar weet hij jaarlijks het vastelaovespubliek te verrassen met zijn grote gevoel voor humor. Cnoops zelf vindt het een hele eer dat hij deze onderscheiding in ontvangst mag nemen. Hij is er zeer trots op dat hij deze gave, die hij naar zijn zeggen van zijn vader georven heeft, al vele jaren in goede gezondheid heeft mogen uitdragen. "Humor is belangrijk in de dagelijkse communicatie. Dat maakt ernstige zaken een beetje smeuïger. Humor is ook ernst want uit de kern van serieuze onderwerpen ontstaat juist de humor. Humor is dan ook voor iedereen onmisbaar. Ik hoop in ieder geval om er samen met de SLV en De Piëlhaas een leuk feest van te maken", aldus Cnoops, die ook Professor is van de Narren Universiteit Limburg en ook als Ridder in de Orde van Oranje Nassau koninklijk is onderschei- den.De uitreiking van de Gulden Humor vindt altijd plaats op de laatste zaterdag van november. Dit jaar is dat in Venray, bij gele genheid van het 6x11 jaar bestaan van vastelaovesvereniging De Piëlhaas. Eerder ontvingen in Venray Jeu Sprengers en Paul van Vliet de Gulden Humor. Andere illusterere voorgangers zijn onder andere Joseph Luns, Pierre Huyskens, Jack Poels, Lei Meijssen en vorig jaar nog Willem Vermeend. Bedrijfsautomatisering b.v. Keizersveld 25 5803 AM Venray tel. 0478-585457 email: info@jds.nl www.jds.nl in Maaspoort Venlo. Aanvang 20.00 uur. Kaarten 10,-. Reserveren 077-4651989 Aiie maten TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray Tel.: (0478) 55 04 10 mvw. rongen vof.nl I S E R I N G

Peel en Maas | 2004 | | pagina 1