exposeert bronzen beelden in Venray rote finale alentenjacht De Kans Liesbeth Rutten aan de Rabobank Koester uw Monument(en) M.CHST KAST OP MAAT TIEVIENS HOUT Uw kast interieur geheel volgens eigen idee ingedeeld. DAT KAN!! Bezoek onze showroom of maak 'n afspraak Tel: 0478-588223 Oude Oostrumseweg 12 Liesbeth Rutten uit Leunen is in Venray en omgeving geen onbekende kunstenares. Haar werk is zeer gewild. Van 19 sep tember tot en met 31 oktober zijn haar werken te zien in galerie en beeldentuin "De Lochting". Haar atelier in Leunen staat momenteel goed vol. Veel beelden zijn weer 'thuis' om vanaf zondag geëxposeerd te worden. Al vele jaren is Liesbeth een veel gevraagd exposante in diverse galeries en beeldentuinen in Nederland. "Vrienden en bekenden hebben al regelmatig gevraagd om eens wat dichter bij huis te exposeren", ver telt Liesbeth. "Aan dat verzoek en het verzoek van galerie De Lochting kom ik nu graag tege moet." Veel werken van Liesbeth Rutten zijn overigens ook in Venray te zien zoals het 'Oostrums bolwerk' op de hoek Mgr. Hanssenstraat- Geijsterseweg, de grote kandelaar en trapleuningen in de Oostrumse kerk, 'In vertrouwen' bij de huisart senpraktijk op Antoniusveld, 'Onderonsje' en 'Weerzien' in de Jerusalemtuinen en het beeld 'Shelter' in de hal van Wonen Venray. Momenteel werkt zij aan een kunstwerk met de titel 'Geborgenheid' dat geplaatst zal worden in de Engelse Tuin bij het gemeentehuis. Daarnaast heeft zij reeds jaren lang ervaring met het ontwerpen en realiseren van opdrachten voor particulieren en bedrijven. Verder heeft ze jarenlang een jubileumge schenk, dat DSM aan jubilarissen aanbood, ontworpen en gemaakt en ook de 'Orde van Verdienste', die jaarlijks in het Vincent Van Gogh Instituut wordt uitgereikt, is van haar hand. "Werken in opdracht is niet altijd gemakkelijk: het is vooral 'de kunst' om aan te voelen wat de opdrachtgever verwacht en dat te 'vertalen' naar een ruimtelijke vorm", zegt ze. "een traject van samenwerking dat evenveel met communicatie te maken heeft, als met vormgeven en de ene keer boeiender is dan de andere, Je ont dekt ook vaak mogelijkheden met het materiaal waar je anders nooit op gekomen zou zijn, bijvoorbeeld de vraag van Xerox Company in 2003: Zij wilden een zogeheten Balanced Achievement Award (een soort prestatieprijs) uitgevoerd hebben n.a.v. een reeds gemaakt vignet dat geometrisch van vorm geving was en erg kleurrijk. Het verzoek was dan ook om er, om wille van de helderheid, gekleurd glas in te verwerken: Zowel de geometrische vormgeving als het gekleurde glas waren nieuwe aspecten voor mij. Het was een uit daging die tot een verrassend en succesvol resultaat heeft geleid: Het beeld is een wisseltrofee waar jaarlijks om gestreden wordt door alle deelnemende Xerox bedrijven over de hele wereld en dat zijn symboliek van 'veelzijdig, helder en dynamisch' goed weergeeft. Een volkomen andere vorm van opdrachten uitvoeren zijn de graf monumenten. Daarin spelen vooral de emoties van de nabestaanden een grote rol. Dat is voor mij dan ook het enige dat telt: "Geef ik goed weer wat de nabestaanden willen (laten) zien." Een emotio neel proces dat vaak heel aangrij pend is maar ik zie het als een uit verkoren taak om dat te mogen vormgeven, ook als het pijn doet." Liesbeth Rutten werk is op een aantal aspecten herkenbaar. "De figuratieve beelden zijn veelal dub belfiguren waarmee het zoeken naar geborgenheid wordt weerge geven. De 'Einzelgangers' tonen vaak de zoekende dolende mens, de pelgrim, altijd onderweg en op zoek, moe en met afgezakte sok ken maar to„ch ook met fier opge heven hoofd doorgaand. Mijn abs tracte beelden zijn vaak monumentaal van vorm maar ook zeer fragiel. Ze zijn kwetsbaar opgebouwd met veren (tederheid) en takken (groei en vergankelijk heid). Deze beelden komen het beste tot hun recht in een uiterst lichte en rustige omgeving" Tot 1990 was Liesbeth Rutten actief als keramiste. Sindsdien maakt ze uitsluitend bronzen beel den. "Als keramiste was ik vooral bezig met vormgeven met als thema zowel het figuratieve en functionele als het abstracte (vazen en schalen die niet functioneel waren maar qua vormgeving we! heel bijzonder). Op het laatst was het vooral een gevecht met de zwaartekracht van de klei; ik wilde almaar omhoog maar de klei bleef altijd maar zakken. Dat ging ik ondervangen door combinaties te maken met ijzer en glas. Toen ik daarmee klaar was ben ik overge stapt op brons; dat gaf de nieuwe mogelijkheid om vrijer in de ruim te te kunnen werken en fragieler constructies te kunnen bouwen: In ieder geval geen gevecht meer met de zwaartekracht, wat dan ook leidde tot veel nieuwe uitdagingen en heel ander werk. Het gieten van de bronzen beel den doet Liesbeth Rutten niet meer zelf omdat dat lichamelijk te zwaar is geworden. "Het patineren blijf ik zelf doen; dat is de finishing touch waarmee een beeld zijn definitieve uitstraling krijgt: Dat is letterlijk spelen met vuur om de gewenste kleur in het beeld te krijgen; ik zou het geen mens kunnen uitleggen hoe dat moet, dat doe ik op mijn gevoel." Liesbeth Rutten hoopt nog lang zo te mogen werken. "In mijn ate lier voel ik me als een vis in het water en zie dit werk dan ook het liefste als spelen met materiaal, vorm vinden in het vormeloze. Het wonderlijke is dat er altijd iets uit komt waar meer in zit. Vaak geef ik onbewust vorm aan m'n gevoelsle ven en is het iedere keer als dat gebeurt een wonder om te herken nen wat ik gemaakt heb. Veel beel den houd ik dan ook zelf en zijn niet te koop!" Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl EEL Honderdvijfentwintigste jaargang - week 38 - donderdag 16 september 2004 EN MAAS Arts veertig jaar in dienst Hij begon als puber achter de balie en is veertig jaar later iog steeds in dienst van de lbobank. Sjef Arts (55), assu- jotieadviseur van Rabobank fvenray Meerlo-Wanssum, her- inert zich nog goed hoe hij in JÏ964 zonder enige ervaring aan de slag ging in het bank kantoor in hartje Venray. "Ik 1 net van de MULO af en leerde het vak in de praktijk. Computers waren er niet in die |tijd, je moest bijvoorbeeld de rente met de hand op de reke- ingen van de mensen bij- hrijven. Ja, er is inmiddels [veel veranderd, maar het langrijkste is dat ik nog [steeds met erg veel plezier r mijn werk ga." J En dat komt vooral door zijn [fijne collega's, voegt hij er snel aan Toe. "De hele week lopen ze al te jgen dat ik dat toch vooral even [noest benadrukken in mijn ver- Üaal." Hij kan er zelf hartelijk om lachen, Sjef Arts, die sinds ruim [een jaar vanuit het kantoor in psselsteyn, waar het adviesteam zekeringen van de Rabobank is idergebracht, werkt. Een ding staat als een paal Wil water: de Oostrummer belt zich prima thuis bij de Rabobank. Maar dat is ook niet [rreemd, na veertig trouwe dienst- Inmiddels behoort tot jostrummer zo'n beetje tot de jedel van de Rabobank. In al jaren heeft hij heel wat men- zien komen en gaan. Zelf heeft 'nooit echt' de behoefte om te veranderen van baan. ben hier op 15-jarige leeftijd en heb me weten op te tot assurantieadviseur, was er wel een nieuwe uil- Een nieuwe cursus, of een functie binnen de bank. heb ik zo'n beetje alles baliewerk, administratie, en verzekeringen. Ik 'zit' nu al 25 jaar in de verzekerin gen, en die functie past eigenlijk het beste bij mij. Want ik kom graag onder de mensen." VERENIGINGSMENS Sjef Arts werd geboren in Merselo, woonde nog vier jaar in Wanssum, maar voelt zich toch vooral verbonden met Oostrum. Ruim 28,5 jaar woont hij er nu en in de loop der jaren is hij uitge groeid tot een bekend gezicht in het dorp, iemand die zich graag inzet voor de plaatselijke gemeen schap. Arts is onder meer voorzit ter van de voetbalclub, secretaris van de dorpsraad en is ook nog nauw betrokken bij de carnavals vereniging. Als assurantieadviseur van de Rabobank komt die bestuurservaring en kennis van het verenigingsleven hem goed van pas. Want hij komt niet alleen bij particulieren en bedrijven over de vloer, Arts adviseert ook veel clubs en stichtingen. "Het leuke van het hele 'verzekeringsgebeu- ren' is dat je veel contact hebt met mensen en het werk daardoor ook erg afwisselend is. Elke klant is anders, heeft andere wensen. Daarbij doe ik ook de afhandeling van schadegevallen die moeilijk verlopen, ben ik sinds vier jaar teamleider van het cliëntenadvies en zit ik in de sponsorcommissie. Nee, ik verveel me absoluut niet." TIJDEN VERANDEREN Natuurlijk heeft Sjef Arts de wereld van de bank in de loop der jaren zien veranderen. De intro ductie van de computer, het digita le tijdperk dat zijn intrede deed, de fusie met Rabobank Zevenrode, de kantoren die in enkele dorpen werden gesloten. De Oostrummer maakte het allemaal van dichtbij mee. In veertig jaar tijd is ook de Rabobank steeds commerciëler geworden. "Je ontkomt er niet aan Sjef Arts: "Rabobank staat dicht bij de mensen" Tijden veranderen. Maar ik vind nog steeds dat de Rabobank mid den in de samenleving staat. Dat is altijd geweest en dat moet ook zo blijven in de toekomst. Het is niet voor niks dat de medewerkers van de Rabobank zaterdag een bank hebben geplaatst in veertien dor pen in ons werkgebied. Die betrokkenheid bij de mensen heb ik als werknemer van de Rabobank altijd als erg waardevol ervaren.' Waar hij de bank heeft geplaatst laat zich raden: Oostrum, het dorp waar hij graag woont en waar hij vrijdag een feestavond krijgt aan geboden door de Rabobank. Het (besloten) feest vindt plaats in gemeenschapshuis D'11 Oesterham en is alleen bedoeld voor familie, medewerkers en genodigden Kans is een schouwburg- iteit waarbij aan nieuw t 'de kans' wordt geboden zich op een groot podium ienteren. Vorig theater- oen zijn er tijdens drie jorronden vijf finalisten wr een vakkundige jury Kozen tot finalisten van de [izikale avond op vrijdag 24 ptember in Schouwburg nray. Het belooft een zeer wisselend programma te >rden met zang, dans, uziek en cabaret. De avond ordt geopend en afgesloten et een kleurrijk dansspekta- ;1 van Dizzy Jazzdance, o.l.v. üma Keyzers. Stichting Venray Monumentaal Tijdens deze grote finale-avond orden er drie prijzen uitgereikt, et publiek bepaalt wie de win- lar wordt van de publieksprijs, vakjury reikt de vakprijs uit en winnaar van de persprijs ont- ngt uit handen van de aanwezi- pers een persoonlijke persmap. De avond wordt gepresenteerd )0r Boudewijn de Hen. udewijn is bij de luisteraars van nroep Venray bekend van het ikelijkse programma Horizon, te derde woensdag van de and staat radio Horizon in het en van schouwburgnieuws. De ateragenda wordt besproken 1 aantal artiesten zijn telefo- ch rechtstreeks in de uitzen- g aanwezig. let eerste optreden van De ins wordt verzorgd door het •aretduo WEG, Wiljan Swiggers Gert Paans. WEG staat voor 1 Berst Genieten, maar ook 't Weemoedig en Geil en Wij. jrgens, Ginder. WEG staat voor veel dingen, maar wellicht h nog het meest voor Wiljan En ft. Twee veelzijdige Bredaase Pstenaars die met 'de bal' een nderlijke voetbalshow op de aken zetten. Er wordt >ouwd, gezongen en vooral ;>eeld Het is fysiek theater met duidelijk levensbeschouwen- ndertoon: Als je iets hebt, dan ,]'e het kwijt en ben je het jt ben je geheid klaarwakker in erkelijkheid! tweede deelneemster is elle van den Homberg, een 'n opleiding zijnde jjsassistente uit America zingen als haar grootste Curfew, met de energieke zangeres Biance Zeegers, staat garant voor een knallend optreden hobby. Ze zingt ruim drie jaar in een band 'F-act' en heeft reeds veel optredens op haar naam staan. Tijdens de finale zingt ze drie nummers, White Flagc van Dido, Objection van Shakira en I've got the Music in me van Kiki Dee. De afsluiter voor de pauze is een optreden van Poco Phantom; Lucie van de Berg, Dorieke Smedts en Yvonne Poels. Drie Venrayse meiden voor wie muziek en dans de grootste hobby is. Hun deelna me aan de jaarlijkse Traay Out van het Raayland College viel bij het publiek zo ontzettend in de smaak dat de keuze om aan De Kans mee te doen een uitdaging werd. En dan zelfs nog doordringen tot de finale. Het publiek kan genieten van een voordracht op vleugel, klarinet en dans. Na de pauze krijgt de band Curfew de kans. Curfew is een zeer ambiteuze en gedreven startende rock-machi- ne. De band bestaande uit Jan Keijnemans (zang), Biance Zeegers (zang), Ingo Seuren (gitaar), Dino Hamzic (gitaar), Bart Jeuken (drums) en Roel Holleman (bas), is in 2003 gevormd. Alle bandleden zijn ervaren muzikanten en afkomstig uit ver schillende bands. Mede hierdoor is het repertoire vrij gevarieerd. AC/DC, Metallica en Iron Maiden zullen voorbij komen, op de hie len gezeten door Anouk, Skunk Anansie, Guano Apes en Bon Jovi. Curfew werkt hard aan een avond vullend programma en is tevens van plan om in de toekomst eigen geschreven nummers te gaan spe len. Kortom, Curfew staat nu al garant voor een knallend optreden en in de nabije toekomst voor een overweldigende avond. Het laatste optreden is een dans- optreden. Digna Giesberts, Rachelle Janssen en Milou Hermans. De drie meiden uit Horst brengen Spaanse dansen en noemen zich Las Empresas. Milou heeft reeds opgetreden op de megafestatie Racism Beat It Festival in Den Haag en de Melkweg in Amsterdam. Met z'n drieën hebben ze bij het publiek hoog gescoord tijdens de vier spektakelshows in de Merthal te Horst. De prachtige eigen gemaak te Spaanse kleding, fantastische muziek en sfeervolle belichting maken dat het een bijzonder optreden wordt. Tijdens het juryberaad kan het publiek nog volop genieten van een spectaculair optreden van Dizzy Jazzdance o.l.v. Wilma Keyzers. Een afwisselend programma dat zeker voor het publiek aantrekke lijk genoemd mag worden. Er zijn nog verschillende toegangskaart jes 8,00) bij de kassa van de Schouwburg Venray te verkrijgen. De kassa is geopend maandag t/m vrijdag van 10.00-15.00 uur en één uur voor aanvang van elke voor stelling. Voor deze en alle andere voorstellingen verwijzen wij u graag naar onze geheel vernieuw de. site www.schouwburgven- ray.nl Huis-aan-huisactie Piëlhaasbier van start Het succes van de verkoop van het Venrayse Piëlhaasbier wordt geprolongeerd. Zaterdag 18 sep tember start een huis-aan-huisactie in verschillende wijken van Venray. Leden van de commissie Prinsepróclemasie van vastelaoves- vereniging De Piëlhaas trekken ero puit om hun 6xll-jubileumbier hoogstpersoonlijk te verkopen. Voor wie dit heerlijke pilsener nog niet heeft geproefd, biedt De Piëlhaas alsnog de gelegenheid voor een nadere kennismaking. Een doos met 24 flesjes bier kost 12,50, inclusief statiegeld. Daarnaast zijn ook Piëlhaasglazen a 1,95 te koop, alsmede bijbeho rende schorten a 5,95 per stuk. Wie de verkopers op zaterdag 18 september mist, kan ook terecht bij de tijdelijke verkooppunten. Dit zijn de EuroStore (Zuidsingel 14) en PLUS Van Dijck in Landweert (Kruidenlaan 159), waar het bier vanaf vrijdag 17 september ver krijgbaar is. Zij verkopen het jubi leumbier zolang de voorraad strekt. Sinds de herintroductie van het Venrayse Piëlhaasbier begin augus tus, verloopt de verkoop voorspoe dig. Het bier dat vele jaren geleden voor het laatst werd gebrouwen, is door Vastelaovesvereniging De Piëlhaas opnieuw op de markt gebracht ter gelegenheid van hun 6x11-jarig bestaan. Het Piëlhaasbier werd vroeger gebrou wen in de Venrayse brouwerij Rutten. Het bier verschijnt in beperkte oplage. Begin augustus nam mevrouw Rutten-Tielen namens de voormalige brouwerij Rutten de eerste doos bier in ont vangst. Die overhandiging vormde het officiële startsein voor de ver koop van het jubileumbier. Deze week:Muvero, een indus trieel gebouw - het industriële erf goed aan de Stationsweg in Oostrum. Op tal van boerenerven doen de kleine ketels, voorheen gebruikt bij de thuisslacht, nu dienst als bloembak. De Muvero(mulders-venray-oostrum) fabriek is in de jaren 50-51 het eerste grote bouwproject in de gemeente Venray na de Tweede Wereldoorlog. Tegenwoordig valt het gebouw aan de Stationsweg niet meer zo op door zijn grootte in vergelijking met andere grote bedrijfsgebouwen van nu. Na de oorlog pleegde Muvero nieuw bouw aan de Stationsweg: Eén van de vroegste voorbeelden van moderne fabrieksgebouwen in Venray (architecten Gebr.De Vries 1950).Deze architecten realiseerden verschillende fabrieksgebouwen. Dit is een van de vroegste voorbeelden in Venray. Het huwelijk tussen beton en baksteen, zij bepalen beiden het aanzicht. Het gebouw heeft een monumentale, krachti ge vormgeving waarin de afge ronde vorm domineert .De fabriekshal die door het golvende sheddak een zekere zwier ver krijgt, ligt ingeklemd tussen twee torentjes, die schwung hebben gekregen door de bolle dagkan ten van de met beton omlijste kozijnen en de ongewone kroon lijst met vierkante ramen.De halve bogen met ramen zorgden voor veel licht,Deze bogen zijn opgebouwd uit keramische fles jes.zo'n hol flessendak isoleert goed.Toevallig waren deze flesjes in de handel en in Oostrum voor het eerst in Nederland toegepast. Een markant gebouw, karakteris tiek voör de tijd waarin het gebouwd is: men wilde aan de ene kant laten zien er te zijn voor de eeuwigheid en aan de andere kant laten zien dat het nooit meer zo zou zijn als vroeger. Het pand wordt nu gebruikt als bedrijfsver zamelgebouw; de huidige eige naar heeft onder meer de voorge vel in oude staat hersteld. Een glas en lood raam in de gang van het gebouw verraadt de familiaire oorsprong van de Mulders- ketel- fabriek.Het raam toont de stam boom van de familie met de zes kinderen (bron: Architect, in Nrd- en Mid-Limb. 1900-2000, red.C. Colsen en Jansen en Janssen Kent u ook zo'n bizondere beelbepalende monumentale plek in Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een (digitale) foto ter beschikking stellen? Deze kunt u sturen naar het secretariaat van de Stichting Venray Monumentaal/ p/a Groene Hart 7, 5801 SX te Venray. E-mail ven- raymonumentaal@hccnet.nl

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15