Kunst Cultuur Een verrassende wandeling door het Odapark chouwburg Venray pent met Umoja ieuwe expositie in lalerie De Lochting De Veluwse Cantorij in Mariakapel Unieke expositie Job en Ruben 100% Timboektoe Feestmuziek Stoelen matten in De Locht Gaudi' nader belicht in het Odapark Donderdag 16 september 2004 - Pagina 13 Het Odapark, het centrum voor hedendaagse beeldende kunst in Venray, nodigt lief hebbers van kunst en natuur uit voor een speciale rondlei ding. Op zondag 19 septem ber verzorgen medewerkers van het Odapark vanaf 13.00 uur een wandeltocht door het prachtige natuurpark en langs unieke kunstwerken. Wie het beeldenpark reeds kent wordt ook met klem uit genodigd: de bezoekers wor den tijdens de rondleiding verrast met muziek, theater en literatuur. Omdat het Odapark in de hui dige vorm reeds vijf jaar nationa le bekendheid geniet, worden ter gelegenheid de kunstenaars uit het beeldenpark in het zonnetje gezet. Zondag 19 september valt samen met de opening van het nieuwe seizoen van het Odapark, een goede gelegenheid om de bezoekers meer inzicht te ver schaffen in het leven en werk van de betreffende kunstenaars. Als eerste expositie in het nieu we seizoen kunnen bezoekers snuffelen in de Projectruimte, waar kunstenaars uit het beel denpark hun archieven open hebben gesteld: BuitensteBin- nen, ofwel de kunstenaars van buiten laten zich (van) binnen kennen. Neem de tijd om een kijkje te nemen, snuffel door de archieven en blader door de documenten. Een bezoek aan BuitensteBin- nen vormt een perfecte combina tie met een speciale rondleiding door het beeldenpark. Daar kunt u de kunstwerken in hun volle pracht aanschouwen, waarna u binnen een glimp gegund wordt van de wereld achter de kunst werken. Benieuwd bijvoorbeeld naar ander werk van Linda Ver- kaaik? Wilt u weten wat de cultu rele achtergrond is van Yang Sha- obin? Dit en nog veel meer wordt u allemaal duidelijk op zondag 19 september. Daarnaast biedt deze dag u uiteraard de mogelijkheid recent geplaatste werken te bezichtigen zoals 'Field of Honor' van Kees Bierman. 'Alia Luce da Lontano' van Ineke Otte of van Iréne Prinsen. Tijdens de speciale rondleiding zult u verrast worden op een manier, die u doorgaans niet meemaakt. Hoe en wat blijft een verrassing en u komt er alleen achter als u komt. Vanwege die verrassing hebben we de tijden van de rondleidingen vastgesteld op 14.00 uur en 15.30 uur. Vanaf 13-00 uur bent u echter al wel kom in het Odapark, waar tl tevens alle informatie kunt vin den aangaande de nieuwe pror grammering. Wanneer gaat bij voorbeeld LAT, Living Apart Together van start? Naar welke kindervoorstellingen kunnen de allerjongsten? Welke ensembles komen dit seizoen naar het Oda park? Wat heeft Literair Café Ven ray dit jaar in petto? Kortom, zon dag 19 september is een dag die u, als kunst- en cultuurliefheb ber, niet mag missen. ina ijfEEL EN MAAS De opera De Parelvissers is zondag 3 oktober te zien in de Venrayse schouwburg len over dieren. Zonder Erik van Muiswinkel, maar mét de voltalli ge VOF bezetting in een prachtig decor. De kinderen en de ouders mogen weer klappen, zingen, dansen en, af en toe meehelpen zoeken naar de Lapjeskat! Donderdag 30 september Hold Tight, It's 60's Night. Deze voor stelling was al tijdens de voorver koop uitverkocht. Zondag 3 oktober. Opera Mati nee-voorstelling om 14.30 uur. De Parelvissers Staatsopera Tatarstan. Metershoge handgeschilderde wanden; gouden lambriseringen en spiegellijsten; een zacht blau we formica vloer; rijke, schitte rende kostuums en een verrassen de en soms sprookjesachtige verlichting; dat waren de uiterlij ke ingrediënten van de operahit van het vorige seizoen: De Parel vissers in de productie van het inmiddels in Nederland bekende operahuis uit Tatarstan. Voeg daarbij de schitterende stemmen van zangers uit de hele Russische Federatie (en zelfs daarbuiten zoals Korea en Duitsland), het gevoelig spelende orkest onder leiding van de Italiaanse dirigent Marco Boemi en het beroemde meesterwerk van Bizet krijgt een zelden vertoonde adembenemen de vertolking die door pers en publiek wordt bejubeld. Het ergste wat een organisatie kan voorkomen; het aankondigen van een evenement op de ver keerde datum. Dat gebeurde deze keer de organisatie van het muzi kaal festijn in Merselo. Aan de pers werd keurig doorgegeven zaterdag 25 september, terwijl het evenement in werkelijkheid op zaterdag 18 september is. Dus wie wil genieten van de Merselo- se Rosentaler en de Venrayse Royal City Band is komende zater dag van harte welkom in café/zaal Dn Tommes aan het Grootdorp in Merselo. De entree is gratis. Het optreden begint om 21.00 uur. Op zondagmidag 19 september is de stoelenmatter aan het werk in De Locht waarbij gebruik wordt gemaakt van natuurlijke materialen zoals biezen, bamboe schil en pitriet. Voor het fijnere werk moet u zijn bij de demonstratie Richilieu- borduurwerk. Dit speciale borduurwerk werd veel beoefend in Franse nonnen kloosters. Het vraagt veel vakman schap en eindeloos geduld. Mon nikenwerk dus maar dan voor dames. Er is een expositie ingericht met als titel "Bomen en mensen, een oeroude relatie". Het museum is elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. De spe ciale activiteiten op zondag begin nen rond 14.00 uur (www.delocht.nl). Schouwburg Venray start t nieuwe theaterseizoen 4-2005 met een bruisende w van Umoja op woensdag september. Het is bruisen- show over de rijke muzika- historie van Zuid-Afrika, alle rollen worden door jongeren uit de die allemaal ofessionele opleiding genoten. Na het succes vorig jaar, is er op veler een nieuwe Neder- tournee van dit unieke en zangspektakel. is over de hele wereld iresiièn enorm succes. Een verteller aeemt het publiek mee op reis 'waarin het verhaal van Afrikaanse muziek van vroeger tot nu wordt verteld. Verschillende muzikale iromingen wisselen elkaar in loog tempo af in prachtige kos- uums die allemaal een eigen jetekenis hebben. Van de ritmi- che Afrikaanse stammuziek tot lei swingende gospel, van de rit mische jazzmuziek uit Sophia pwn met de bekende nummers ap Miriam Makeba, Ladysmith Öfck Mambazo en Hug Masekala ot de hedendaagse hiphop. 'Vrijdag 24 september, aanvang 1Ö 00 uur de grote finale van De Ins met twee keer een gastop- fden van Dizzy jazzdance. De is is een schouwburguctiviteit delinoprbij aan nieuw talent de kans ingenfPrdt geboden om zich op een groot podium te presenteren. Vorig seizoen zijn er tijdens drie voorronden vijf finalisten door een vakkundige jury gekozen tot finalisten van de Schouwburg avond op 24 september. Tijdens deze finale wordt er gestreden om de publieks-, pers- en vakprijs. Het belooft een afwisselende avond te worden met zang, muziek en cabaret En., deze avond wordt het ook twee keer genieten van een kleurrijk dans- spektakel van Dizzy Jazzdance, o.l.v. Wilma Keijzers. Zaterdag 25 september cabaret met Lebbis W2P. Deze voorstel ling is tijdens de voorverkoop uit verkocht. Zondag 26 september van 12.00 - 17.00 uur Festival 'Uit de Kunst' Bruisende culturele dag, vol met amateurkunstpresenta- ties. Koopzondag, veel podia, pre sentaties, stands, boekenmarkt. Volledige programma leest u vol gende week. Cabaret met de Berini's op dins dag 28 september, aanvang 20.00 uur. Zet twee doorgewinterde Rotterdammers in een klein dorp je op het platteland. De één zoekt er rust en ruimte, de ander ont vlucht de hektiek van de grote stad. Maar wat ze meenemen, naast een niet door te komen sta pel verhuisdozen, is zichzelf. Hoe moeilijk het voor een stedeling is te integreren op het Hollandse platteland en hoe moeilijk het is voor een dorp om deze 'buiten landers' in hun gemeenschap toe te laten, zie je in 'Noorderstil'. Een tragikomisch verhaal met hilari sche momenten, afgewisseld en ondersteund door prachtige muziek. Kortom: weer een mooie nieuwe aflevering in het vervolg verhaal van het leven van De Beri ni's. Woensdag 29 september, 14.30 uur theatervoorstelling voor alle basisschoolleerlingen met VOF de Kunst, beesten. VOF de kunst op avontuur De heren van VOF de kunst hebben het wederom niet gemakkelijk. Na de gymlessen in Apekooien hebben zij in deze voorstelling te maken met allerlei beesten en moet VOF op zoek naar de Lapjeskat! Deze lapjeskat word gezocht door een vriend die de hulp inroept van de heren van VOF de kunst. Waar zou de Lap jeskat zitten? Zit ie op de noord pool? Of heeft ie zich verstopt in de jungle? Misschien zit de lapjes kat ergens waar niemand het ver wacht? Kortom, VOF de kunst moet de hele wereld over om hem te vinden en komen onder weg allerlei dieren tegen die soms wel, en soms niet de waarheid vertellen over het verblijf van de alom bekende Lapjeskat. Een ding is zeker, ze doen heel erg hun best om hem te vinden al leidt dit soms tot hilarische momenten, De muziek van VOF de kunst spreekt voor zich. na twaalf kin- dercd's gaan de heren deze keer vooral veel liedjes zingen en spe- ecteaC ran 19 september tot en met 31 tober is de eerste expositie van nieuwe seizoen 2004-2005 met drie kunstenaressen Liesbeth Bitten, Corian de Dreu en Aldona pchowska. {Liesbeth Rutten vindt de inspira- ie voor haar werk voornamelijk in Wee hoofdthema's die zij zowel jguratief als abstract gestalte |eft.Zo zijn er de solitaire figuren veelal de emotionele gesteld- j ^Beid van het individu verbeelden j Hp de dubbelfiguren die de aspec- van de mens-in-relatie laten De solitaire figuren zijn meestal gebouwd met, voor haar van nbolische waarde zijnde, ver gelijke natuurprodukten. Tak- veren, bladeren, zaaddozen I zijn met touwen en boetseer- aaneengebonden en smeerd Haar dolende pelgrimfi- ten zijn zoekenden in de ruimte; 't vermoeide en afgezakte sok- n 'open zij toch fier, met opge ien hoofd, voort en tonen •menten van bezinning en/of twijfeling. De dubbelfiguren verbeelden bestal een zoektocht naar ver- fdenheid, in de ruimste zin van woord. Gebruikte structuur- >chillen accentueren de open- lotenheid in de vorm. iesbeth streeft in haar werk 'ieen eenvoudige en heldere paal en accentueert dit door f" eigen manier van patineren 'erken. De finishing touch gaat door tot in de details en daarom werkt zij ieder beeld zelf af. De meeste beelden zijn contras terend gepatineerd; deels diep donker, deels groen of bruin geoxi deerd en is, in detail, de brons- kleur weer opgeschuurd, om het licht te vangen en te weerkaatsen. Corian de Dreu schildert tekens van bestaan als een archeoloog die materiële resten blootlegt. Zij schildert abstracte composities die uit verf en andere materialen bestaan. Dit in combinatie met transpa rante en pasteuze verflagen, die voor een doorwerkte en levendige huid zorgen. Blauwen en gele okers bepalen het kleurpalet, getrokken potloodlijnen en inker vingen completeren het geheel. Al werkend ontstaan een soort platte gronden, rechthoeken al dan niet met inkepingen, deel uitmakend van het symetrisch opgebouwde beeld. De plattegronden zijn niet meer dan een suggestie van ruim te. Fysiek zijn ze niet te betreden. Het zijn geschilderde plekken waar ruimtes zichtbaar worden.Plaatsbepalingen voor de geest, sporen die zijn achtergela ten.. De lijnen beschrijven de reis van het ene gevoel naar het ande re. Aldona Stachowska laat de mens zien, in al zijn onbevangenheid en kwetsbaarheid. Hierdoor worden wij ook gecon fronteerd met onze eigen kwets baarheid. Zij brengt mensen tot leven vanuit haar gedachten, maar meer nog vanuit haar gevoel van het moment. De compositie krijgt gestalte in haar hoofd en wordt vervolgens omgezet in een tastba re verschijning op papier, doek of paneel. Haar figuren maken een voort durende ontwikkeling door. De kiem wordt gelegd in de potlood tekening. Hieruit ontstaat een menselijke figuur, geconstrueerd in korte, dunne, beweeglijke lij nen, dansend over het papier. De lijnen lijken voor één tel op hun plaats te vallen, bundelen hun energie en nemen voor even een stilstaande positie aan, zoals een balletdanser dat doet. Dan glijden ze weer weg. In dat ene moment geven zij vorm aan een mens die in al deze oplosbare werkelijkheid een emotie herbergt. Deze vluchtige schets wordt de basis van heel wat latere schilderij en, waarbij de oervorm steeds evo lueert. Het frivole lijnenspel van de tekening wordt al gekenmerkt door iets dat in de andere media nog veel nadrukkelijker tot ontwik keling komt: de fragmentatie van de figuur De kunstenaars zijn op zondag middag 19 september vanaf 14.30 uur aanwezig in de galerie. IJ bent van harte welkom. Gale rie De Lochting, Laagheidseweg 16 Venray, telefoon 0478-585173- Open: zaterdag en zondag van 13-00 tot 17.00 uur en na afspraak. De beeldentuin is tijdens deze expositie ook geopend. Op woensdagavond 22 september presenteert het Odapark een bijzondere lezing. Geert Dekkers en Alex de Vliegere houden dan een dialezing over Antoni Gaudi, de beroemde en illustere Spaanse bouw meester. De lezing begint om 20.00 uur in het Thee huis. Antoni Gaudi was al bij zijn leven een legende. Over de publiciteitsschuwe Gaudi is weinig bekend en dat maakte hem zo geheimzinnig. Bij wie zijn bouwwerken aanschouw de werd die geheimzinnigheid alleen maar groter. De 'Sagrada Familia' in Barcelona is daar een voorbeeld van, de imposan te en nimmer voltooide kathe draal. Tijdens de lezing in het Thee huis zullen Geert Dekkers en Alex de Vliegere de ontwerper "zelf aan het woord" laten om een inzicht te geven in het leven en werk van Gaudi en in de oorsprong van zijn ideeën. De makers van de band-diapro ductie hebben heel Spanje en Mallorca doorkruist om al zijn bouwwerken te fotograferen en in de 105 minuten durende lezing worden zij in hun volle glorie getoond. Dekkers en De Vliegere zijn vooral verknocht aan het onderwerp. Zij geven de Gaudi- lezing voor bibliotheken en ver enigingen en op verzoek. "We willen onder andere graag in contact komen met gelijkge stemden over dit onderwerp." Dekkers heeft een filmische achtergrond, maar was ook jarenlang nieuwslezer voor de Amsterdamse kabeltelevisie. Daarnaast was hij als acteur te zien in o.a. Zeg' 'ns Aa en De Zomer van '45. De Vliegere heeft ruime ervaring in archi tectuur-fotografie en zijn muzi kale achtergrond zorgt voor de totstandkoming van de geluids banden van de lezing. Noteren dus in de agenda: woensdag avond 22 september, aanvang 20.00 uur. De entreeprijs is vijf euro. Ruben Creemers en Job Cox, ooit (en nog steeds!) gezworen én gedreven street-art kunste naars, hebben de afgelopen jaren in 't geniep geroken aan de schil derkunst Verf dus, en doek. Weerbarstig materiaal dat een andere attitude verlangt dan het snelle(re) werken met de spuit bus. Die kennismaking is hen zo goed bevallen dat hun atelier nu tè vol dreigt te raken. Bovendien willen zij er mee naar buiten want ze willen dat anderen er ook eens op reageren. Dat het dus te koop is hoeft geen verder betoog. In een kortdurende maar heftige tentoonstelling presente ren zij een selectie uit hun werk. Plaats van handeling is een klein(er) winkelpand, vooraan in de Wilhelminastraat waar voor heen de Hentobar was, nummer IC - met dank aan Jos van Meijel. Als u op vrijdagavond 17 septem ber door de Grotestraat gaat wan delen of winkelen kunt u het niet missen - gedurende de openings avond is er een dj aan het werk. Open: vrijdag 17 september om 17.00 uur - daarna op zaterdag 18 september van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag 19 september van 13.00 tot 19.00 uur. Op zondag 26 september start het nieuwe muziekseizoen in de Mariakapel in Holthees. De werk groep activiteiten Mariakapel is bij zonder verheugd dat zij de muziek- kring De Veluwse Cantorij uit Apeldoorn en omgeving bereid gevonden heeft om dit openings concert van het seizoen te komen verzorgen. Het concert begint om 15.30 uur. Het programma van dit concert laat een afwisselend beeld zien van op zich allemaal zeer boeiende en fraaie composities, en dat dan uit gevoerd door een koor met top kwaliteit. Het programma zal voor namelijk bestaan uit wereldlijke werken van Italiaanse componis ten en van Nederlandse componis ten die hun werkterrein in Italië hadden. Voor de pauze zal de nadruk liggen op muziek uit de late Renaissance, de zestiende eeuw, o.a. Gesualdo en Orlando di Lasso. Na de pauze ligt de nadruk op de twintigste eeuwse compo nist Mario Castelnuovo Tedesco, Florentijn van geboorte maar wegens zijn joodse afkomst gevlucht naar de V.S. In de liederencyclus Romancero Gitano van Mario Castelnuovo Ted esco wordt medewerking verleend door de gitarist Frans ten Cate. De Veluwse Cantorij wordt geleid door de vaste dirigent Greet Aanen. Greet Aanen is'sinds 1982 als dirigent aan de Veluwse CanTorij verbonden. Zij volgde de opleiding piano en school-muziek aan het conservatorium te Utrecht en zang en klavecimbel in Hilversum. Ook volgde zij een aantal cursussen voor interpretatie en directie, o.a. bij Nicolaus Harnoncourt en Kurt Thomas. Sinds enige jaren leidt zij in Apeldoorn het merendeel van de Bach-cantate-projecten van de AFZ. Zij is tevens als docent ver bonden aan de Hogeschool Win- desheim in Zwolle. Plaatselijk en regionaal geeft zij adviezen en cur sussen voor stem- en koorvorming Frans ten Cate studeerde gitaar aan het conservatorium in Lïtrecht en is momenteel als leraar verbon den aan de Muziekschool Markant te Apeldoorn. Samen met Wim Merlijn vormt hij het Apeldoorns Gitaarduo, en hij maakt ook deel uit van diverse andere ensembles waaronder Unda. Frans is tevens oud-lid van de Veluwse Cantorij. De Muziekkring De Veluwse Cantorij is in 1971 opgericht met de ambitie om met een goed gese lecteerde groep muziekbeoefe naars nieuwe wegen in te slaan op het gebied van vocale muziek, zowel uit renaissance en barok als uit latere perioden: ook de eigen tijdse muziek krijgt aandacht. Zo ontstond een gevarieerd en verras send repertoire, aantrekkelijk voor zowel uitvoerenden als toehoor ders. Bij de samenstelling van een programma wordt in het algemeen een zorgvuldig gekozen thema als leidraad gehanteerd In haar meer dan dertigjarige bestaan trad de Cantorij behalve in Apeldoorn op in vele andere plaat sen in binnen- en buitenland, zoals de kathedralen in Canterbury, Wells en Bristol en in de Domker ken te Schlesswig en Naumburg. De Veluwse Cantorij werkt al vele jaren mee aan de jaarlijkse advents- dienst in de kapel van Paleis het Loo. Ook nam de Cantorij deel aan de International Masterclass in 1997 te Apeldoorn o.l.v Colin Carr. De artistieke leiding was steeds in handen van gerenommeerde musici, zoals Maarten Kooy, Meti Smit Duyzentkunst, Jan Kleinbus- sink en de laatste drieëntwintig jaar Greet Aanen. Kaarten voor dit bijzondere con cert kosten 8,00 per persoon, voor kinderen tot en met 12 jaar bedraagt de entreeprijs 4,00. Kaarten zijn te bestellen en te reserveren bij de bekende voorver koopadressen in Holthees, mevr Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478 - 636480, en bij de fa. Wijenberg. tel. 0478 - 636390. Kaarten kun nen ook besteld worden via de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl, en vanaf een half uur voor aanvang van het con cert bij de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschikbaar zijn. Boekrecensie in Peel en Maas De ochtend na het succes volle discofeest komt Kars erachter dat er geld is gesto len. Het moet wel een bekende geweest zijn. Ze schrikken behoorlijk als Romeo met een gloednieuwe camera aankomt. Kars beschuldigt hem van diefstal en de spanning loopt hoog op. Als Isa's vriendje met een ander zoent, is voor Isa de vakantie echt verpest. Om hem terug te pakken probeert ze de knappe Kylian te versieren. Maar hij gaat er totaal niet op in. Wat zit erachter? 100% Timboektoe is het twee de boek in de Timboektoe-serie. Over het eerste deel. See you in Timboektoe, schreef de pers: Deze met vaart vertelde verwikke lingen worden uiteraard verslon den door tieners' (Elsevier). 'Ze krijgt en houdt jongeren aan het lezen. En dat is wel een ver dienste' (Leeuwarder Courant). Carry Slee (1949) is een van de succesvolste schrijvers van kin- der- en jeugdboeken in Neder land. Haar werk, waarvan drie mil joen exemplaren over de toon bank gingen, werd vele malen door de Nederlandse Kinderjury en Jonge Jury bekroond. Het boek is te koop in boekhan del Van den Munckhof. Prijs; 13,50 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13