"Gezelligheid wordt leuk als er ook inhoud is" Carjump groot succes Veel vragen over Turks jongeren centrum Leerwerkplekken in beroepsonderwijs Winkeldiefjes opgepakt Dorpsraad Merselo Mationale collecte gehandicapten Creatieve flavond Seminar voor verenigingen MODE PREMIEREDAGEN DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG A.S. VAN OORSCHOT MODE Zeventiende VZO fietstocht Ook in 2005 gehandicapten sport bij Powerman 'gin%EL EN MAAS Donderdag 9 september 2004 - Pagina 7 ymposium bij jarige Industriële Club Venray ken Vijftig jaar geleden werd de ndustriële Club Venray (ICV) pgericht. De initiatiefnemers an destijds, waaronder dhr. 0ek Nelissen van het getijk- lamige bouwbedrijf, wilden net deze club vooral de indus- riële ontwikkeling in Venray timuleren. Tegenwoordig leeft de club met name een ociaal en maatschappelijk arakter. 'Vijftig jaar geleden stond de ndustrie in Venray nog in de kin erschoenen. De eerste grotere edrijven vestigden zich destijds 1 Venray. Een aantal onderne- ners, waaronder Loek Nelissen, >aul Burgman, Ed Knoet en ,ambert Laurensse trokken des- jjds de kar" vertelt Fred Welschen, de huidige voorzitter mten Op donderdag 9 september ver- •adert de Merselose dorpsraad >m 20.00 in D'n Hoek, Grootdorp )9. Op de agenda staat naast de poortgang van de mogelijkheden poor woningbouw in Merselo ook de stand van zaken van het dorps ontwikkelingsprogramma. Daarnaast wordt stilgestaan bij de poortgang van het wandelpaden- jroject en mogelijke projecten in 2005. De vergaderingen van de dorpsraad zijn openbaar en jelangstellenden zijn van harte welkom. I De Nationale Collecte •Verstandelijk Gehandicapten vindt plaats in de week van 27 •september tot en met 2 oktober. fOok mensen met een verstandelij ke handicap hebben een eigen '11. Als we goed naar hen luiste- :n kunnen we hen helpen, om Ich zoveel mogelijk volgens hun jgen wil te ontwikkelen. Vandaar it jaarlijks de nationale collecte irdt georganiseerd om de moei- jke weg beter begaanbaar te pknrVan 1 juli 2003 tot en met 1 juli 2006 wordt extra aandacht besteed aan de honorering van (projecten op het gebied van klein schalige woonvormen voor vier tot twaalf personen met een ver standelijke handicap. In de week van 27 september tot en met 2 oktober komt er een collectant bij u aan de deur. U r geeft toch ook? U kunt uw bijdra ge ook overmaken op giro i 122222 t.n.v. Stichting Nationale Collecte Verstandelijk Gehandicapten te Utrecht. Wilt u meewerken aan de col- Tecte-administratie, als colllectant, ils wijkhoofd, als plaatselijk orga- lisator of als rayonleider? Voor tadere informatie kunt u zich venden tot het landelijk bureau 'an de collecte, telefoon: 030- [363777. Kijk ook eens op de vebsite: www.ncvg.nl. Er wordt nog gezocht naar lensen die als collectant in de emeente Venray willen meehel- fen. Voor meer informatie of ipgave kunt u contact opnemen iiet mevrouw Direks-Van ïtterdijk. telefoon 0478-581096. 16 september is er •n creatieve avond in het ADOR- [ebouw, Wittevrouwenstraat •ostrum. Aanvang 20.00 uur. 'pgave bij Nel Camps vóór 12 totember, tel 583243. U mag 'k een briefje bij haar in de bus •en (Mgr. Hanssenstraat 2). De 'mes gaan deze avond een ierfstkrans maken o.l.v. Martine 7eijs. Het volgende meebrengen: jl rolletje wikkeldraad, strokrans iet een doorsnede van 30 cm, •el veel eikenblad (klein for mat), hortensia en sedum (ander jteriaal mag natuurlijk ook). PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur van de ICV. De ICV speelde des tijds, en speelt ook nu nog, een niet onbelangrijke rol bij de ont wikkeling van de industrie in Venray. Maar wie of wat is dan die Industriële Club? "Wij zijn een club van directeuren van grotere bedrijven die eikaars belangen behartigen, onder andere richting overheid" aldus Welschen. "Het bijzondere is dat wij als directeu ren bij elkaar komen, met elkaar overleggen, regelmatig eikaars bedrijfsstrategieën bespreken en, wat niet onbelangrijk is, besluiten nemen die direct uitgevoerd kun nen worden". Besluiten in het belang van de Venrayse industrie, maar ook in het belang van de Venrayse gemeenschap. "Grotere bedrijven hebben vaak te weinig ook voor wat er in de regionale maatschappij gebeurt. Deze club kan zich daar actiever in opstel len. De ICV is sponsor van een groot aantal activiteiten zoals het Odapark, de Schouwburg, de Camavalshal, het TOC en het con venant met de scholen. Ook diverse kunstwerken in Venray en het Carillon in de Grote Kerk zijn mede dankzij de ICV gerealiseerd. Daarnaast hebben veel leden zit ting in besturen van diverse orga nisaties op cultureel en maat schappelijk gebied. Op deze wijze willen we een steentje bijdragen aan de lokale maatschappij." Ook wordt samengewerkt op het gebied van milieu, de beveili ging van industrieterreinen en oefent de club beleidsmatig invloed uit op gemeente en pro vincie, daar waar het gaat om bij voorbeeld de inrichting van indus trieterreinen. Wat dat laatste betreft is er bijvoorbeeld jaarlijks overleg met de gemeente Venray. "We stellen zo de gemeente in staat om van onze expertise gebruik te maken. Helaas wordt daar in onze ogen nog te beperkt gebruik van gemaakt." Alhoewel de ICV geen "borrel genootschap" is, is gezelligheid niet onbelangrijk. "We zijn een club, geen vereniging, geen statu ten, samen besluiten nemen en snel uitvoeren. Daarnaast mag het gezellig zijn, en dat wordt alleen maar leuker als er ook inhoud is" aldus Welschen. "Dat is de kracht van onze club". Ter gelegenheid van het 50- jarig jubileum organiseert de ICV op vrijdag 10 september a.s. om 13.30 uur in Hotel Asteria te Venray een symposium met als thema "Kansen en bedreigingen voor de industrie in Noord- Limburg". Drie topsprekers geven hun visie op het thema, te weten: Chris Dewulf, Algemeen Directeur LIOF, die de industriële ontwikkelingen in Noord-Limburg nader zal analyseren. Jan Aalberts, President Directeur van Aalberts Industries, die met name het belang van ondernemer schap zal aangeven. Prof. Dr. Martin Kropff, Algemeen Directeur Kennis eenheid Plant Universiteit Wageningen, die de problematiek maar ook de kansen in de Agrarische Industrie met name in de regio Noord-Limburg zal behandelen. Aan het einde van het symposium zal er een panel discussie plaatsvinden met ruim 200 ondernemers uit de regio Het eerste lustrum van Carjump Veulen was afgelopen zondag een daverend succes. Mede door het uitzonderlijk mooie weer trokken ruim 4000 toeschouwers samen rond de crash-zone op het car- jump-terrein. Het programma was er dan ook naar. Allereerst was er de 'gewone' carjumpwedstrijd. Daarnaast was er de car-shoot waarbij auto 's zonder motor met behulp van een lier over de schans werden getrokken. Bij deze auto's werd gepoogd om deze in volle vlucht te laten bot sen met een auto die uit een kraan vanaf 40 meter werd losgelaten. Dit lukt slechts een maal maar dat bleek al voldoende om dit onder deel als supersensationeel te beti telen. Als afsluiter werd de band TradeMark met een helicopter ingevlogen waarna de after-jump party kon beginnen. TradeMark maakte haar faam waar en onder een super-sfeer werd er gefeest tot in de kleine uurtjes. De uitslag van de carjump was als volgt. 1 SanderJansen 22,37 2.Rob de Weert 20,55 3.'Timmermans agri 19,29 4.Nijsen/Granico 18,71 5.Kellenaers 18,58 6.Aswin Arts 7.DeJordaan 8.De Daltons 9.Guido Vermeer 10.Bert Steeghs 11.VanHeijst 12.De Beurs 13-Allemanscafe 14.Edwin Cox 15.Patrick Baltussen 16.d'n Trechter 17.Patrick Baltussen 18.Van Dijck 19.Mario Litjens 20.d'n Trechter 2Ï.The pink ladies 22.Patrick Baltussen 23.Dë Boemers 5,30 24.Willems/Hagens 2,90 25Rongen 0,00 Ook de Zuid Nederlandse trap- tractorbehendigheidwedstrijden waren een groot succes. 85 kids demonstreerden hun kunnen op de kleine trekkertjes. Hier luidde de uitslag als volgt: 0-5 jaar.Nick Peeters 6/7 jaar: Geert Rasing 8 jaar en ouder: Fons Classens Mensen die in het tumult verge ten zijn om een dvd te bestellen kunnen bellen met het volgende telefoonnummer: 0478-511630. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben voor de duur van een jaar aanvullende mid delen beschikbaar gesteld voor de inzet van drie functio narissen jeugdwerkloosheid in het middelbaar beroepson derwijs. Deze functionarissen gaan leerlingen van een prak tijkgerichte opleiding in het middelbaar beroepsonderwijs helpen met het vinden van een leerbedrijf. In een jaar tijd moeten 200 nieuw ingeschreven leerlingen alsnog aan een leerbedrijf worden geholpen. 100 leerlingen die hun leerwerkplek kwijtraken moeten op een nieuwe leerbaan geplaatst worden. Leerlingen in het middel baar beroepsonderwijs die een duaal leertraject (willen) volgen, vinden steeds moeilijker een leer bedrijf. Hierdoor kunnen zij hun opleiding niet starten of afronden. Deze ontwikkeling biedt slechte perspectieven voor de jongeren zelf maar evenzeer voor de Limburgse economie. De partners op de Limburgse arbeidsmarkt. verenigd in het Vertrouwenspact Werkgelegenheid Limburg, willen de uitval uit het onderwijs door een gebrek aan leerwerkplaatsen reduceren. Daarom gaan zij voor de duur van een jaar drie functio narissen jeugdwerkloosheid inzet ten. Op dit moment moeten leer lingen zelf voor een leerbedrijf zorgen voordat ze met een oplei ding kunnen starten. Vinden zij dit niet, dan staan ze aan de kant. Met het inzetten van functionaris sen jeugdwerkloosheid neemt het onderwijs de verantwoordelijk heid op zich een leerbedrijf voor deze groep leerlingen te verzor gen. Gedeputeerde Martin Eurlings: "De aanpak van de jeugdwerkloosheid staat boven aan onze agenda. De functionaris jeugdwerkloosheid slaat een brug tussen onderwijs en het bedrijfsle ven. Hij zorgt ervoor dat de jonge re de leerbaan krijgt die hij nodig heeft. Hij vervult dus een sleutel positie." De Provincie Limburg voert al een aantal activiteiten uit om de jeugdwerkloosheid actief te bestrijden. In het kader van het project 'Jeugd en Werk' bereidt de Provincie Limburg momenteel samen met het werkveld innova tieve activiteiten voor. zoals de Banenbuddy en een Vliegende Brigade van ambitieuze onderne mers. Deze moeten leiden tot meer banen, stageplaatsen en leerbanen voor jongeren. Daarnaast stelt de Provincie de Limburgse Organisatie voor Zelfstandig Ondernemers (LOZQ) financieel in staat het 1000-leerba- nenplan te realiseren. Met de komst van de nieuwe functiona rissen geven de Provincie Limburg en het Vertrouwenspact Werkgelegenheid Limburg het middelbaar beroepsonderwijs een grotere verantwoordelijkheid in het vinden van een leerbedrijf. e-mail: redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-af dei ing advertentie@vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Hoe gaat een vereniging of stichting om met de vele Arbo- regels en hoe werven zij vrij willigers? Op 11 oktober neemt Rabobank Venray Meerlo-Wanssum haar ver nieuwde kantoor aan het Schouwburgplein in Venray in gebruik. Op 12 november wordt het kantoor officieel geopend. In het kader van deze opening organiseert de Rabobank in de periode september 2004 tot april 2005 diverse activiteiten voor ver schillende doelgroepen. Een van deze activiteiten is een seminar voor Verenigingen en Stichtingen. Op maandagavond 20 septem ber houdt Rabobank Venray Meerlo-Wanssum een seminar voor verenigingen en stichtingen in zaal De Houtwerf van Roelanzia in Ysselsteyn. De ontvangst is vanaf 19.30 uur. Het programma duurt ongeveer tot 22.15 uur. De Rabobank heeft een interes sant programma samengesteld. Het eerste thema op het program ma is de Arbo-regelgeving. Ook voor verenigingen en stichtingen gelden diverse regels op dit gebied. De heer Hetem van Civiq (Instituut Vrijwilige Inzet) zal de deelnemers wegwijs maken in de regels. Het tweede thema zal ook zeker aanspreken. De heer Tuijtelaars van het NECP (Nederlands Expertise Centrum Projecten) zal namelijk een workshop geven over de werving en behoud van vrijwilligers. Daarbij ontvangen de verenigin gen en stichtingen ook een werk boek waarmee ze direct aan de slag kunnen. Heeft u geen uitnodi ging ontvangen, maar wilt u dit seminar toch graag bezoeken dan kunt u zich via (0478) 530 300 aanmelden. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss De politiek wil toch een vin ger in de pap houden over de komst van een Turks jonge rencentrum aan de Langstraat. Dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling dreig den de fracties buitenspel te komen staan. Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) meldde vooraf dat vergunningverle ning voorbehouden is aan het college. Alhoewel het anders op de agenda stond. De raad moest een voorbereidingsbesluit nemen om via de provincie met een artikel 19.1 vrijstelling te krijgen van het bestemmingsplan. Het voormalige winkelpand op Langstraat 49 heeft nu nog de bestemming woondoeleinden. Ruyten vertelde dat de provincie de regels onlangs veranderd heeft waardoor dit sneller afgehandeld kan worden met artikel 19.2. De commissieleden zaten met tal van onbeantwoorde vragen en vroegen Ruyten om meer informa tie. Enkele omwonenden volgden het debat op de publieke tribune. Sinds dat de stichting Jongerencenrum Venray vorig jaar het pand van Van Haren kocht is er in de buurt onrust ont staan. De Turkse stichting wil er een huiswerkbegeleidingscen trum plus internaat oprichten voor leerlingen van 13 tot 18 jaar. Twee jaar geleden huurde de stichting een ruimte aan de Stationsweg in Oostrum. Ook toen kwamen er protesten en moesten de Turken de verbouw plannen stoppen en naar een andere locatie uitzien. Het college wil ditmaal wél groen licht geven. De locatie aan de Langstraat, waar vroeger een garagebedrijf geves tigd was, zou meer centraal lig gen. De ingediende plattegrond laat een slaapzaal, eetzaal, kanti ne, docentenkamer, twee lesloka len, twee gescheiden gebedsruim tes voor mannen en vrouwen en twee gescheiden vergaderzalen zien. De buurtbewoners zeggen niet tegen de stichting te zijn maar tegen het internaat. Woordvoerder J. Vorst vond het pand daarvoor ongeschikt omdat er, behalve het voorplein, geen buitenruimte is. In het beleids plan hebben ze gelezen dat de nadruk op religieuze activiteiten ligt. "Jongeren die op dit moment het pand bezoeken spreken niet over een studiecentrum maar over een moskee." De Langstraat-bewoners willen ook weten waarom de stichting in Oostrum geweerd is. Volgens hen is dit mede op advies gebeurd van de regionale recherche die de stichting als 'streng orthodox' en 'gericht op het geven van islami tisch onderwijs' had omschreven. "Waarom kon het in Oostrum niet en op de Langstraat wel", vroeg Vorst zich af. Ook willen de omwonenden weten hoe het zit met de bodem sanering van het voormalige gara gebedrijf en ze wijzen op de mogelijkheid planschade in te die nen. Woordvoerder Vorst zei 'ont zettend verbaasd' te zijn dat nu ineens het college de politiek niet meer hoeft te horen.'"Dit kan toch niet waar zijn. We zijn bij zonder gegriefd." Leonie Cals (WD) sprak van veel vragen en onduidelijkheden. Wat houdt het jongerencentrum in? Hoeveel leerlingen komen er? Wat is de werkwijze? Ontstaat er overlast? Bert Linskens (PvdA) vond het lastig dat de raad nu het nakijken heeft. "Er is ruis over het toekomstig gebruik. En gezien de voorgeschiedenis aan de Stationsweg zou er wel een raads voorstel moeten komen." Patrick van der Broeck (CDA) vond dat het college er rekening mee had moeten houden dat deze kwestie zo gevoelig ligt. Hij stelde daarom voor het wel volgens arti kel 19.1 af te handelen. Maar amb tenaar Aarts meldde dat dit onmo gelijk is. "Als dit zo naar de provincie gaat dan sturen ze het direct terug. Want dit geval valt voortaan onder de bevoegdheid van het college." De CDA'er wilde weten hoe. zoals destijds in Oostrum, de komst nog kan wor den afgeblazen. "We willen ook meer informatie over de stichting. En hoe zit het met integratie en geloofsonderwijs? En wat zijn de overwegingen van het college dat op de Langstraat wel kan?". Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) ziet in deze locatie geen verschil met Oostrum. "Want de meeste Turken wonen in Brukske. Dan maakt het qua afstand toch geen verschil. En we zijn tegen een internaat want dat is niet meer van deze tijd", zei Van den Hoek die vond dat de discus sie verder in de commissie Maatschappelijke Diensten gevoerd moet worden. "En daarbij moet het bestuur van de stichting ook worden uitgenodigd." Petra van Duijnhoven (Samenwerking) wees erop dat het Raayland College al een huis werkbegeleidingsinstituut heeft. Ze vroeg om een raadsdiscussie. "Want van veel zaken hebben we geen weet. Hoe zit het met de recherche, het beleidsplan, de planschade, het pand waar ook een spuiterij en een benzinepomp bij waren, hoeveel en welke jon geren komen er, is het regionaal en hoe wordt het gefinancierd?". Wethouder Ruyten verklaarde dat het college er zich niet snel vanaf wil maken. "De provincie heeft afgelopen zomer ruimere mogelijkheden toegestaan en daardoor kan deze procedure sneller. Het heeft dan ook geen enkel politiek motief. Maar ik proef dat het een gevoelig onder werp is. Dat neem ik mee naar het college. En ik zeg de gevraagde informatie toe. Want duidelijk heid is heel belangrijk." Al zeventien jaar biedt de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers Heide-Leunen- Merselo-Veulen-Vredepeel- Ysselsteyn belangstellenden een fietstocht aan door de omgeving van de aangesloten dorpen. De opbrengst wordt besteed aan een goed doel. Dit jaar is dat de Stichting Venray Monumentaal, die in de hele gemeente Venray aandacht vraagt en heeft voor het behoud van monumenten, o.a. via een wekelijkse rubriek in de Peel en Maas met als titel: Koester uw monument. Ook verzorgt deze stichting activiteiten in Venray rondom de internationale Open Monumentendag die voor de achttiende keer gehouden wordt in het tweede weekend van september. In samenwerking met Rabobank Venray Meerlo- Wanssum, is een tocht uitgezet die door het werkgebied loopt van zowel de VZO als de Rabobank. Ter gelegenheid van de opening van haar vernieuwde gebouw schenkt de Rabobank aan alle dorpen in haar werkgebied een picknickbank. De VZO fiets tocht voert u dit jaar langs de veertien picknickbanken. Deze worden op zaterdag 11 septem ber geplaatst in Blitterswijck, Castenray, Geysteren, Heide, Leunen, Meerlo, Merselo, Oirlo, Oostrum, Smakt, Veulen, Vrede- peel, Wanssum en Ysselsteyn. Er zijn twee tochten uitgezet van ieder ongeveer 40 km lang. De ene start in Ysselsteyn, de andere in Wanssum. Beide tochten komen halverwege samen bij de rustplaats, de Rabobank in Venray. Het is ook mogelijk om vanaf de rustplaats, Rabobank Venray, te starten. De mogelijk heden: start kerkplein Wanssum; blauwe route Wanssum-Venray- Wanssum; start Herberg de Peel- Ysselsteyn; groene route Ysselsteyn-Venray-Ysselsteyn en start Rabobank Venray Kempweg, blauwe of groene route. Men kan dus kiezen voor een tocht van 40 km of voor een combinatie van beide tochten en zo 80 km fiet sen. De tochten lopen probleem loos in elkaar over en een duide lijke route omschrijving ontvangt men bij de start. Het inschrijfgeld bedraagt 3,00, voor kinderen tot 12 jaar 1,00. De combinatie met de Open Monumentendag op 12 september, waarbij bijvoor beeld de Peelraamstellingen bezocht kunnen worden, zorgt eveneens voor voldoende afstap- mogelijkheden. Na het succes van dit jaar gaan ook in 2005 Powerman en de sportwedstrijden voor mensen met een beperking hand in hand. Op 23 en 24 april vinden in het centrum van Venray handbike, wieler wedstrijden en een duathlon plaats. Daarmee krijgt het geslaagde initiatief van de Invaliden Sport- en Belangen Vereniging Venray e.o.. het Wieier Comité Venray en de Stichting Powerman Holland f een vervolg. In 2003 werd John Raadschelders, de voorzitter van s de Stichting Powerman door het NOCNSF benaderd om evene menten voor sporters met een beperking te organiseren. Datr leidde tot het EK Powerman. gecombineerd met het open NK Handbike en een Avondcriterium. De organisatie geschiedde onder auspiciën van de Nederlandse Triathlon Bond en de Koninklijke Nederlandse Wieier Unie. Daarnaast werd er ook een omlijstend programma georganiseerd dat bestond uit amusement en een prominenten- cq. sponsorenwielerwedstrijd. De organisaties heeft nu voor 1 2005 NLW Groep en TV Limburg als hoofdsponsor weten aan te trekken. Daarnaast is de i Rabobank Venray-Meerlo- t Wanssum medesponsor van dit 1 evenement. Henk van der Pas, algemeen directeur van de NLW Groep in Venray zegt hierover: "Wij onder- steunen dit evenement van harte, omdat het gaat om gemotiveerde mensen, die uitstekende presta ties neerzetten. Wij herkennen i dat vanuit ons bedrijf." De organi satie streeft ernaar om in de toe komst internationale wedstrijden voor sporters met een beperking op het programma te krijgen. Een Europees kampioenschap is daar bij niet uitgesloten. De politie heeft in een winkel aan de Kiosk twee winkeldiefjes aan gehouden. Het betrof twee vierjarige inwonertjes van Venray. De kin deren probeerden etenswaren met een totale waarde van ongeveer 5 euro te stelen. De jongetjes zijn naar het politiebureau gebracht. De ouders van de kinderen kwamen hun kroost bij de politie afhalen en zijn op hun verantwoordelijkheden gewezen.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7