Een nieuw bedrijf krijgt de ruimte... Restauratie gebrandschilderde ramen Wereldwinkel Ven ray Kaaskenner in halve finale ..TT. ARTS KEUKENS Om in te lijsten! www.ak.nl De Koekebakkers op tv Collecte Prinses Beatrix Fonds Geslaagd Hobby manifestatie Elke Nieuwenhuis ontwerpt wijzerplaat voor horloge Bewegen op maat SPO Venray C Mantelzorger PEEL EN MAAS Donderdag 9 september 2004 - Pagina If weer of geen weer, 15 september ziet u meer... SEPTEMB eb In de maand september geeft Hahebo BV maar op alle gebruikte kantoorkasten Voor alle acties geldt OP OP Hahebo BV*Transportcentrum 8, 5835 CT Beugen Tel (0485) 36 26 26 Fax (0485) 36 20 33 E-mail info@hahebo.nl Openingstijden Hahebo BV: Ma. t/m Vr.: 8.00 u -17.30 u Za. en Zo. gesloten Deze acties gelden tot en met 30 september 2004 en zijn niet geldig i.c.m. andere acties van Hahebo BV. BADKAMERS keuken-en badkamerontwerp fabricage gas, water en electra stucadoorwerk tegelwerk kleine verbouwingen KI Be Dt H< Vc Dl Cl' Be Vo Sl< ne Be Ini Be Ad kaï Lie Dr Mc Op gei Fa' Sp< Fa' Fa' Fa' Wi Beugenseweg 11, Boxmeer tel 0485 57 319t De drie kunstvolle ramen in de apsis van het priesterkoor in de Castenrayse kerk wor den momenteel gerestaureerd. Vorige week schreven we over het middelste gebrandschil derde raam van de Limburgse kunstenaar Charles Eyck. Vandaag krijgt u informatie over de maker van de andere twee ramen. Evenals het raam van Charles Eyck zijn deze beide ramen een geschenk van de parochianen bij gelegenheid van een zilveren priesterjubileum. Het betreft hier pastoor Geurts (van 1953 tot 1962 pastoor in Castenray) die op Beloken Pasen 1958 zijn 25-jarig priesterfeest vierde. Omdat in dat zelfde jaar de parochie Castenray ook 25 jaar bestond, werd het geweldige bedrag van f 4500,- bij elkaar gebracht voor twee gebrandschilderde ramen. De opdracht werd gegeven aan de toen 30-jarige kunstenaar Hans Truijen. Hans Truijen werd in 1928 in Soerabaja uit Limburgse ouders geboren als één van een eeneiige tweeling. Zijn vader was de in Venlo geboren Charles Truijen en zijn moeder heette Van Schoonhoven-van Beurden en was geboren in Roermond. Toen Hans Truijen vier jaar oud was, keerde het gezin terug van Nederlands-Indië en woonde tij delijk in Nijmegen, totdat zijn vader directeur-generaal werd op het Ministerie van Economische Zaken en ze naar Den Haag ver huisden. Hans Truijen ging studeren aan de kunstacademies in Arnhem, Den Haag, Rotterdam en Maastricht. In deze laatste stad begon hij in 1951 een opleiding aan de Jan van Eyck Academie en volgde de schilderklas en de gla zeniersopleiding. In 1955 studeer de hij cum laude af en ging wonen en werken in Den Haag. In 1956 won hij de gouden medaille van St.Gobain met een internationale prijsvraag voor de beglazing van een kerk in Lugano. Met zijn ontwerp trok hij de bij zondere aandacht van veel kunst kenners uit binnen- en buiten land. Begin 1959 werden de door hem vervaardigde ramen in de Castenrayse kerk geplaatst. Het was tevens het jaar dat hij zich met vrouw en kind in Zuid- Limburg vestigde, waar hij meen de zijn talenten het beste te kun nen ontplooien. TAFERELEN Behalve in de Castenrayse kerk had hij vier jaar eerder al glas-in- loodramen gemaakt in het gebouw van de Boerenleenbank en de jongensschool in Sevenum. Kunstcritici vonden dat hij met de Castenrayse ramen duidelijk had aangetoond, dat zijn stijl 'een gezonde ontwikkeling' had door gemaakt. Na de ramen in de Castenrayse parochiekerk volgden nog tal van gebrandschilderde ramen en wandschilderingen. Zo maakte de kunstenaar in 1968 acht pop-art ramen voor de St.Martinuskerk te Wyck-Maastricht. Het waren foto- - grafische bee'den die via screen- druk op het glas kwamen, De ramen trokken internationale belangstelling. Aan opdrachten had Hans Truijen geen gebrek. Behalve veel glas-in-loodramen maakte hij o.a. muurschilderingen voor schepen en kleuterscholen, enkele tapijten en tal van portretten. Zijn voor keur ging onmiskenbaar uit naar het vrije schilderen en zo zijn tal van opmerkelijke schilderijen ont staan die op ex-posities grote belangstelling trokken. In 1970 trok Hans Truijen zich als vrij schilder terug in zijn ate lier op Huize Retersbeek in Klimmen, waar hij sinds 1964 met zijn gezin woonde. In het hele land werden tal van exposities aan zijn kunstwerken gewijd. Vermeldenswaard is zeker nog zijn interieurbeschildering in 1978 van het Romaanse kerkje in Oud-Lemiers en de Koninklijke Onderscheiding, die hij in 1997 ontving voor zijn bijdrage aan de Nederlandse schilderkunst. Wanneer we de drie ramen op het priesterkoor van de Castenrayse kerk bekijken, dan zien we duidelijk het verschil in stijl tussen de makers, Charles Eyck en Hans Truijen. Waar de eerste werkte met diepe, gloed volle kleuren, schilderde Hans Truijen in heldere kleuren en mag zijn stijl best modern genoemd worden. De uitbeelding op de twee buitenste ramen is min of meer aangepast aan de gotische bouw van de kerk. Veel meer dan bij het raam van Charles Eyck heb ben bij de beide ramen van Hans Truijen de duidelijke loodtekenin- gen in de taferelen een eigen functie. Opvallend zijn ook de zui vere kleuren van de verschillende stukken glas, waaruit de ramen zijn opgebouwd. Ze geven het geheel een moderne uitstraling en flankeren prachtig het werk van Charles Eyck. Qua afbeeldingen vormen de drie ramen één geheel, omdat ze de drie belangrijkste fasen uit het leven van Jezus Christus laten zien: Zijn geboorte, Zijn lijden en de daaropvolgende dood en Zijn verrijzenis. BANKREKENING Het linker raam laat in de bovenste panelen de geboorte van Jezus zien. Maria en Jozef met het kindje en daaroverheen gebo gen het hoofd van de ezel in de stal. Geheel rechts staan de drie koningen die met hun gaven Jezus komen eren. Daarboven twee engelen, van wie de één een lint met het woord 'Gloria' vast houdt en de ander op een bazuin blaast. Onder de panelen met de afbeelding van Jezus' geboorte zien we de herders met één schaap. De onderste panelen laten God zien als de schepper van onder meer de mens. We zien Adam en Eva onder de boom des levens. Het rechter raam stelt de verrij zenis van Jezus Christus voor. Jezus rijst op uit het graf, terwijl helemaal bovenaan de engelen Hem reeds opwachten. Opvallend is de kroon die een van de enge len boven Jezus' hoofd houdt. Verder zien we de verbaasde gezichten van Jezus' familie en van zijn volgelingen. De onderste panelen worden weer in beslag genomen door een heel ander tafereel. Hier is Jonas, of Jona, met de walvis afgebeeld. Het ver haal gaat dat Jona van een schip overboord werd gegooid, omdat hij niet naar God had geluisterd. Maar God wilde hem redden en Hij stuurde een walvis die Jona opslokte. Drie dagen en nachten verbleef Jona in de buik van de walvis, waar hij zijn tijd door bracht met bidden tot de Heer, zijn God. Toen spuwde de walvis op bevel van God Jona weer uit op het strand. In de bijbel vormt het boek van Jona een apart onderdeel. Het is het 32ste boek van het Oude Testament. De Castenrayse dorpsgemeen schap mag geweldig trots zijn op de drie gebrandschilderde ramen op het priesterkoor van de plaat selijke kerk. Twee grote kunste naars, Charles Eyck en Hans Truijen, zijn de makers. Twee autoriteiten met internationale faam op het gebied van de glaze nierskunst. Restauratie van de drie ramen is dan ook alleszins gerechtvaardigd en mag ons zeker wat waard zijn. Laten we met zijn allen meehelpen, om deze kunst werken tot in lengte van jaren voor Castenray en onze gemeente te behouden. Ten behoeve van de restauratie van de kerk en van de gebrand schilderde ramen is een speciale bankrekening geopend, waarop iedereen die een financieel steen tje wil bijdragen, een geldbedrag kan storten. Men kan dit doen op rekeningnummer 12.81.87.573 t.n.v. Parochie H. Matthias Castenray onder vermelding van Restauratie Kerkgebouw. De Castenrayse dorpsgemeenschap zal u zeer dankbaar zijn. De Koekebakkers, een dartteam van café D'n Oldtimer, is zaterdag 11 september te zien op televisie. Vanaf 13.00 uur nemen de Venrayse darters deel aan de spel- programma's Woordzoeker en Dagstrijd van RTL-4. "We zijn live op televisie te zien", weet Wiel Hendrix, de nestor van het gezel schap, te vertellen. "Arno Verhaegen had ons opgegeven zonder dat de rest van de ploeg daarvan wist. En hij werd ook nog uitgeloot!" Lachend: "Ja, zo zijn wij er weer ingeluisd. We moeten om 10.30 uur in Aalsmeer zijn." De Koekebakkers is een vrien denteam, of beter gezegd: een familieteam. De broers Arno Verhaegen en Marcel Verhaegen doen mee aan Woordzoeker, Peter v/d Laar en Wiel Hendriks aan Dagstrijd. Van 12 tot met 18 september collecteert het prinses Beatrix Fonds voor spierziekten. Meer dan 40.000 collectanten bellen dan aan voor een vrijwillige bij drage. Wie de collectant mist kan een gift overmaken op giro 969 ten name van het Prinses Beatrix Fonds. Het Prinses Beatrix Fonds is het Nationaal Fonds voor de bestrij ding van spierziekten," polio, de ziekte van Parkinson, de ziekte van Huntington, Multiple Sclerose en spasticiteit. Het Fonds is in 1956 opgericht. Sinds die tijd financiert het weten schappelijk onderzoek naar de bestrijding van de néuromusculai- re aandoeningen. Ook behartigt het Fonds de belangen van patiën ten die aan deze ziekte lijden en hun familieleden. Het steunt de landelijke patiëntenbelangenver enigingen waarbij in totaal onge veer 40.000 mensen zijn aangeslo ten. Deze verenigingen zijn bijzonder actief met tal van activi teiten. Het gaat om de Vereniging Spierziekten Nederland, de Parkinson Patiënten Vereniging, de Vereniging van Huntington, de Multiple Sclerose Vereniging Nederland en de BOSK (Vereniging van Motorisch Gehandicapten en hun quders). Voor informatie over deze col lecte: Lies van Bavel-van Nieuwenhoven, Albionstraat 9, 5809 AB Leunen, tel. 582193- Maurice RJ.A.E. Kwakkernaat is aan de Universiteit TU Eindhoven geslaagd al ingenieur ir. elektro techniek Zondag 12 september organi seert Hobbyshop Nellie Snellen een grote Hobbymanifestatie in Cultureel Centrum De Wingerd in Sevenum. De Hobbymanifestatie begint om 10.00 uur en duurt tot 16.30 uur. De entree is vrij. Aan deze creatieve show werken meer dan dertig landelijke beken de auteurs en demonstratrices mee. Met deze demonstraties krijgt u een goed beeld van de nieuwe hobby-technieken en trends voor het komende lentesei zoen. kaarten maken is weer ruim vertegenwoordigd zoals Queree, Trapunto, de nieuwe Incire click-, rijg- en insteek ponsen, Lucido, kristalponsen, Mattiemallen, ach tergrond-, engels- een alpofabet embossing, schwitch-embossing,, borduren op papier, stempelen, en veel meer. Tijdens de hobby manifestatie presenteert Nellie haar nieuwe technieken Queree, Pontura en nieuwe Incire click-, Rijg- en insteekponsen. Bij ver schillende demonstraties kunt u profiteren van leuke aanbiedin gen die namens Nellie Snellen daar worden aangeboden. Een bezoek aan de hobbymanifestatie is zeer de moeite waard. Voor mensen met rolstoel of rollator is een speciale voorziening getrof fen zodat ook zij alle demonstra ties kunnen zien. Tijdens de Hobbymanifestatie is de winkel aan de Markt 23 geopend, hier gelden die dag veel aanbiedingen. Regelmatig probeert Wereldwinkel Venray haar assorti ment uit te breiden. De nieuwste aanwinst is een collectie cd's met wereldmuziek van het label Putumayo. Eind 2003 bestond het label Putumayo World Music tien jaar. Sinds de zeventiger jaren is Dan Storper de eigenaar van de Putumayowinkel in New York, die handgemaakte kunst en tex tiel uit Zuid-Amerika verkoopt. Toen Dan Storper destijds de lokale indianen in carnavalskle ding zag dansen bij de rivierbed ding van de Putumayo in Zuid- Colombia wist hij ineens de naam voor de winkel. Storper ontwerpt en verkoopt kleding en muziek is aanvankelijk een bijproduct, maar de sector muziek wordt steeds belangrijker en zo ontstaat in 1993 de Putumayo World Music onderneming. Er zijn inmiddels al 40.00 cd's verkocht. Zij zijn mak kelijk te herkennen door de vrolij ke afbeeldingen van de kunstena res Nicole Heindl. Het zijn kleur rijke, folkloristische en enigszins naïeve illustraties, die duidelijk maken waar Putumayo voor staat: het combineren van traditionele en eigentijdse muziek om zo cd's te produceren die mensen over de hele wereld raken. In de Wereldwinkel zijn de cd's te koop voor 15,95 euro per stuk. Bij aankoop van twee cd's krijgt u er een sampler cd bij. Hier staat een aantal liedjes van verschillen de cd's op. Om wat titels te noe men is er Brazilian Groove, Nuevo Latino, A musical Odyssey, World Reggae, Women of Africa, American Blues, French Café en Sahara Lounge. Kom eens wereldwinkelen op Henseniusstraat 3a. Normale ope ningstijden, tel. 588571. De jaarlijkse strijd om het gouden Kaasmes, de prijs die bij de eretitel hoort, wordt gevoerd door vijfentwintig kaasspecialisten uit het hele land. Kaaskenner Lyanne en Ric van Ric de Louw in Venray is er daar één van. In de maand september worden de winkels, de ondernemers en hun medewerkers twee maal beoordeeld door een zware vakju ry. In de eerste dagen van oktober worden vervolgens de vijf geno mineerden in beide groepen bekendgemaakt. De genomineer den krijgen begin november kri tisch bezoek van de finale-vakjury, die vooral het gevoerde beleid nog eens kritisch doorneemt en van een consumentenjury, die zich vooraf niet bekend maakt. De eerder dit jaar op meer dan 120 punten kritisch beoordeelde en gecertificeerde kandidaten komen uit het hele land en beho ren tot de top van de Nederlandse kaas- en delicatessenwinkels. Zij strijden om de eretitel Nederlands Beste Kaasspeciaalzaak 2005 of Beste Specialiteitenwinkel van Nederland 2005. De wisselprijzen bestaan uit het felbegeerde Gouden Kaasmes en de Trophique Supérieur. De winnaars worden op dins dag 16 november aanstaande bekend gemaakt en in het zonne tje gezet in Evenementencentrum Hart van Holland te Nijkerk. De winnaars van al deze prijzen blij ken jarenlang te profiteren van hun overwinning. Hun klanten leven heel sterk mee. Nieuwe klanten stromen van heinde en verre toe en belonen de onderne mer en zijn medewerkers voor hun prestaties. Sommige designers moeten eerst wereldwijde erkenning hebben voordat er een horloge naar eigen idee vervaardigd wordt. Elke Nieuwenhuis uit Venray ziet deze droom al op 5-jarige leeftijd uitko men. Onlangs kreeg Elke van de directeur van Prisma horloges een zelf ontworpen kinderhorloge aangeboden. In een landelijke wedstrijd werd haar ontwerp voor een wijzerplaat tussen de 2600 inzenders als een van de mooiste gekozen. In Artis werd haar het unieke eenmalig vervaardigde horloge met de door haar ontwordpen wijzerplaat over handigd. De wijzerplaat is een kleurige collage met o.a. een regen boog, sterretjes, zonnetje en andere kleurrijke elementen. In december van het vorig jaar viel Elke ook al in de prijzen met een tekenwedstrijd van de VW .En als je op deze leeftijd al opvalt met je tekeningen zullen we in de toekomst zeker nog vaker iets van haar ver nemen. Op basisschool De Keg, waar Elke na de vakantie naar groep 2 gaat, hoopt zij nog vele tekeningen te kunnen maken. Op de foto laat Elke aan de heer Verlinden de tekening zien die als basis diende voor het kinderhorloge. Verlinden Juwelier maakte Elke attent op de ontwerp wedstrijd uitgeschreven door Prisma horloges Nederland. ils hei' zegtë- w WO' ten m. >enti De overheid verschuift op ai lei manieren verantwoorde! heid ten aanzien van gezondir naar de individuele burger, natuurlijk bent u als individu burger voor een deel verantw delijk voor de manier waarot met uw gezondheid omgaat zeker kunt u hierin ket maken: u bepaalt zelf of u w1 niet stopt met roken, u bet zelf of u voldoende beweeg bepaalt mede of uw gewicht! de pan uitrijst, u bepaalt medtr u risico's wilt lopen ten aam van hart en bloedvaten etc. natuurlijk weet u dit allemaal v maar wanneer bent u bereid tó in actie te ondernemen: als hefJ laat is of als uw huisarts zegt het moet of als het voor iem: uw omgeving te Iaat is! Fysiotherapeuten of bew< deskundigen, zoals dat woordig meer genoemd vo kunnen u daarin onderstel met name daar waar hel mei bewegen een belangrijke speelt. Met fysiotherapie benti jaren vertrouwd, maar preve? ]n moeten we nog aan wennen. nieu, Wij als fysiotherapeuten bjjeefi nen al in een vroeg stadium spel I rol spelen in het voorkomen ray h dreigende problematiek z^spei klachten van het bewegingsa^wicl1 raat en klachten welke dootten.' bewegingsapparaat te beïni den zijn: verhoogde bloedd^^ overgewicht, diabetes. Bij tv "Spee is het zeker verstandig met Van d huisarts te overleg voort Begeleiding kan in groepsveit Sen c of individueel, op kosten vat le sp verzekering of voor eigen r^anaf ning, afhankelijk van diagnos "et dl medische noodzaak. °Jer" Wiltu meer informatie PS| kunt u contact opnemen i ien 0 Fysiotherapeuten/Bewegen veldei Maat, H. Schambergen, M éister Heijster, T. Wintels-v.d. Gt den f Eindstraat 32, 5801 CR Ver, tegen tel. 0478-550255, e-mail: h Mr her.eindstraat@hetnet.nl Stichting Primair Onderwf^^ Venray en regio vergadert op derdag 16 september om uur op SBO Fc Groenewoltsepad 2 in Venrav vergadering bestaat uit een oi baar en een besloten deel. If inwoner van Venray kan openbare gedeelte van de j*005 dering bezoeken. Graag hoon bestuur van te voren of er be! r stelling is i.v.m. de grootte va. maar vergaderlocatie (0478-516215 jjk, O! toen In h Blauw Op 7 oktober vindt in U 0 een regionale ontmoeting plaats voor mantelzorgers Limburg. Deze dag is geofj seerd door de LOT, Verenij j™"r'e van en de Steünpiu ^eu| Mantelzorg in Limburg. Dc jMi vindt plaats in de kasteelhoen an v< Grote Hegge in het schilders Mi ge plaatsje Thorn. Een Limbi! ird verteller is uitgenodigd en nis zorgers krijgen een uitgeb lunchbuffet aangeboden. Heb aQ tact met elkaar, de muziek et oai activiteiten zullen u een geze iet V( en ontspannende dag bezoi Voor meer informatie kwjoelma bellen naar het Coördinatie! Mb Mantelzorgondersteuning 1 e Noord-Limburg, t.a.v. F' Verkuijlen Tel. 0478-526262 Vol

Peel en Maas | 2004 | | pagina 18