tankoverlast: waar rek je de grens? Koester uw Monument(en) Gevarieerd nieuw seizoen I i r *'*°n 1 i mt:r r 1 J Wervingsactie donorregister Lagerhuis op locatie Vriendendag in oorlogsmuseum f iJüüuijJ Sütfhma Kinder postzegelactie van start ILCnST Bedevaart Honderdvijfentwintigste jaargang - week 37 - donderdag 9 september 2004 EL EN MAAS nile Beurskens is de grote nnaar van de fotowedstrijd i Nieuwsblad Peel en Maas Combi Dom Melskens. nsdag nam de Swolgenaar j hoofdprijs in ontvangst: fotocamera ter waarde o of tri 399 euro. De Canon Ixus £rd uitgereikt door Theo jabbers van Comi Dom elskens. Waarom juist deze foto? Theo jabbers is duidelijk in zijn uitleg. De belichting en compositie van deze foto zijn precies goed. Het is geen gemakkelijk foto om te maken vanwege de invallende duisternis. De kwaliteit van deze foto sprong er uit echt uit." Op de foto zijn de vrouw (Emmy) en kinderen (Lara en Jorrij van Emile schelpen aan het zoeken op het strand in Denemarken. Nieuwsblad Peel en Maas en Combi Dom Melskens mochten dit jaar ruim tachtig inzendingen ontvangen. Er wer den in de afgelopen weken al vier weekprijzen uitgereikt. In Limburg doen 344 basis scholen mee aan de jaarlijkse actie van de Stichting Kinderpostzegels Nederland. De 14.594 kinderen uit groep 7 en 8 gaan vanaf woensdag 29 september langs de deuren om kinderpostzegels te verko pen. Met de opbrengst steunt Kinderpostzegels projecten voor kinderen, in binnen- en buitenland. Landelijk hebben 5.908 basis scholen zich ingeschreven en zul len 256.978 kinderen aan de actie deelnemen. De cijfers zijn verge lijkbaar met die van vorig jaar, toen 5.923 basisscholen zich aan meldden en 259 271 kinderen meededen. De actie bracht 8.5 miljoen euro op. In Limburg werd 533-100 euro opgehaald. Kinderpostzegels steunt kinde ren die het slachtoffer zijn van geweld, discriminatie of armoede, kinderen die ernstig ziek of gehandicapt zijn. De voorkeur gaat uit naar projecten waarin kin deren zelf meedenken en mee doen. Initiatieven die ruimte bie den aan de veerkracht en het initiatief van kinderen en die aan sluiten bij hun voorkeuren, zijn volgens Kinderpostzegels kansrij ker en effectiever. Ook in Limburg steunt Kinderpostzegels tal van projecten. Kijk op www.kinderpostzegels.nl voor meer informatie. De eerste kin derpostzegelactie vond plaats in 1948, naar een idee van een onderwijzer uit Waarder (Zuid- Holland). De eerste kinderpostze gels dateren echter al van 1924. Daarmee is Nederland, na Zwitserland, het tweede land ter wereld dat een speciale toeslag op postzegels invoerde om het 'misdeelde kind' te helpen. Voor de uitbreiding van het clubhuis van De Peelspeurders in Venray, inclusief de inrichting van het gebouw voor gehandicapte scouts, is door de Stichting Kinderpostzegels 5000 euro gere serveerd. Dit Venrayse project is een vap de vele projecten die met de verkoop van de zegels worden ondersteund. k. Een schildersbedrijf uit erlingsbeek wil graag weten aar het precies aan toe is et zijn 'hindercirkel' voor ïnkoverlast. In de nabijheid n het bedrijf worden name- k binnenkort woningen bouwd. Als die huizen bin- n de hindercirkel komen te ^en, kan dat het bedrijf zijn lieuvergunning kosten. De ad van State moet uitsluitsel ven. let schildersbedrijf van H. ëemers zit al vele jaren aan de [testraat in de dorpskom van rlingsbeek (gem. Boxmeer), emers wil het bedrijf binnen finbare tijd overdragen aan poon. Hij is echter bang dat bouw van een vijftal nieuw- wwoningen aan de •hekken, op enkele tientallen ters afstand, roet in het eten •it. Er geldt namelijk een 'hin- cirkel' van 50 meter rond het Irijf. Als daarbinnen woningen men te staan, vreest Creemers n milieuvergunning kwijt te ken. Om dat te voorkomen, stapte schilder naar de Raad van He. Volgens hem hebben de meente Boxmeer en de provin- Noord-Brabant te gemakkelijk bijbehorende wijziging van het 'temmingsplan goedgekeurd. Us als Creemers niet direct in problemen komt met zijn ieuvergunning, is de kans op re problemen levensgroot, wel iedere uitbreiding van het kijf betekent immers een ver- Hing of verschuiving van de dercirkel. En het schildersbe- jf staat juist op het punt om in n nieuwe spuitcabine te inves- Volgens de provincie is Creemers' vrees voorbarig. Er staan immers al woningen op minder dan 50 meter afstand van het bedrijf, dus feitelijk verandert er niet zo heel veel. De gemeente daarentegen beaamt dat meer dui delijkheid op dit front voor ieder een wenselijk is. Creemers zelf zou het liefst zien, dat de grenzen van zijn hindercirkel voor eens en voor altijd worden vastgesteld. Of zoiets een haalbare kaart is, is maar de vraag. Daarom zijn alle betrokkenen het er in grote lijnen over eens, dat verhuizing van het bedrijf op den duur wellicht de enige reële optie is. Voorlopig is dat toekomstmuziek, want zo'n verhuizing wil Creemers uiteraard niet volledig uit eigen zak betalen. Positief punt is, dat alle partijen in goed overleg zoeken naar de beste oplossing voor iedereen. Het oordeel van de Raad van State kan daarbij als hulpmiddel die nen Over ongeveer zes weken zal de Raad uitspraak doen. Meer dan een half miljoen Limburgers blijkt de keuze of men wel of geen orgaan- en/of weefsel- donor wil zijn, (nog) niet te heb ben vastgelegd bij het Donorregister in Kerkrade. Dat is ruim de helft van alle Limburgers van boven de 18 jaar. Daarom start het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ) een donorwervingsactie in de provin cie Limburg. Vanaf 15 september krijgt elk Limburgs huishouden een oproep in de brievenbus om zich als donor te laten registeren. Centrale boodschap van de actie: laat je nabestaanden niet in onze kerheid; schrijf je in als donor! Wie zijn of haar wensen over orgaan- of weefseldonatie niet laat registreren bij het Donorregister, schuift in wezen die keuze door aan de nabestaanden. Tijdens de speciale actie in Limburg zal ook Ramen Deuren Serres lorsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl een radiospot uitgezonden wor den waarin een arts het belang aangeeft van donorregistratie met het donorformulier. Naast de reguliere verspeidingspunten (huisarts, apotheek en gemeen ten) zal het donorformulier ook beschikbaar zijn in alle postkanto ren en bibliotheken. Het formu lier is ook te downloaden op de site www.donorvoorlichting.nl of telefonisch aan te vragen via het informatienummer (0900) 821 21 66 0.10 per minuut). Op zondag 12 september gaat de parochie St. Petrus' Banden tra ditiegetrouw ter bedevaart naar Oostrum. Het feest van Maria Geboorte op 8 september is daar toe de aanleiding. Sommige leden van het kerkkoor en een aantal parochianen zullen te voet om half negen vanaf de Grote Kerk vertrekken om op tijd voor de Hoogmis van half tien in Oostrum aan te komen.Ook zullen koorle den en ander belangstellenden - iedereen is van harte welkom - per fiets of per auto aan deze bedevaart deelnmen. Het volledi ge kerkkoor St.Petrus Banden luistert in de kerk van Oostrum de liturgie op met Gre De achtste editie van het Venrayse Lagerhuis wordt georganiseerd door de Venrayse Vrouwenraad in samenwerking met de activi teitencommissie van het Brukske Aktief. Niet zoals te doen gebruikelijk op de derde vrijdag van september maar wel op de derde vrijdag van oktober, dus op vrijdag 15 oktober in wijkcentrum De Kiosk in het Brukske. Inloop vanaf 19.00 uur, aanvang dis cussie om 19.30 uur. De stelüngen hebben betrek king op in Venray spelende kwes ties zoals o.a. groenvoorziening in de wijken, politiek, verkeer en veiligheid. De debators worden uitgenodigd om precies te zeggen waar het op staat, zonder inge wikkelde formuleringen of poli tiek jargon, gewoon recht voor z'n raap in duidelijke (Venrayse) taal. Zoals altijd is de rode draad die door deze avond loopt: poli tiek is niet alles, maar alles is wel politiek. Voelt u zich aangespro ken? Wilt u meedebatteren? Meldt u aan als kandidaat bij Leonie Cals, tel. 0478-546667 of Petra van Duynhoven, tel. 0478-512293 of Piet Molmans, tel. 0478- 511873- De vorm waarin gepre senteerd wordt is ontleend aan het Vara tv-programma Lagerhuis waarin Paul Witteman en Marcel van Dam optreden. De discussie in Venray, aan de hand van een zestal stellingen, met bovenge noemde thema's wordt dit jaar geleid door Petra van Duynhoven. De jury wordt gevormd door de winnaar van 2003: Gerard de Beijer, die geassisteerd wordt door Leonie. Belangstellenden kunnen na afloop inschrijven om (op eigen kosten) met de winnaar van het Venrayse Lagerhuis (die de reiskosten vergoed krijgt) een bezoek te brengen aan de opna me van een tv-uitzending van het Vara Lagerhuis in Amsterdam. De zaal is voor publiek geopend vanaf 19.00 uur en de discussie start om 19.30 uur precies. De afsluiting is naar verwachting rond 22.00 uur. De toegang is gra tis - u bent van harte welkom om uw instemming of afkeur te laten blijken bij de argumentatie zoals die door de debators naar voren wordt gebracht. Gezien de onder werpen die ter discussie gesteld worden, belooft het een interes sante avond te worden. Op donderdag 16 september wordt in Overloon in het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum de jaarlijkse Vriendendag gehouden van de Stichting Vrienden van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum. De Stichting Vrienden bestaat dit jaar vijftien jaar. Primair doel van de stichting is het financieel en anderszins ondersteunen van het museum in PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur zijn educatieve taak en doelstel ling. Het programma van de Vriendendag begint om 10.30 uur. De traditionele lezing in het ochtendprogramma zal dit jaar worden gehouden door de oud inspecteur Generaal der Krijgsmacht Igen bd KLu C. de Veer met als onderwerp: Ontwikkelingen Nederlandse Veiligheidsbeleid en de gevolgen voor de zorg voor de veteranen. Tevens zal in het middagprogram ma van deze Vriendendag gespro ken worden door de museumdi recteur, drs. S.N. Temming, over de stand van zaken betreffende de uitbreidingsplannen van het museum. Stichting Venray Monumentaal Deze week: Merck toch hoe sterck is het thema van de open monumentendag 2004. Het gaat daarbij dan om monumenten van verdedigingswerken, te denken valt daarbij aan burchten, kaste len, kazernes, grenspalen, waterli nies, bunkers, complete vestiging steden enz. Verdedigingswerken waarmee de mens in de loop der tijden geprobeerd heeft zich te beschermen tegen aanvallers wer den allemaal tijdens hun bouw even sterk en onneembaar geacht. Maar stuk voor stuk wer den ze achterhaald door nieuw wapentuig. De stenen myren door het buskruit, de baksteneq^ forten door de brisantgranaat en de waterlinies door de bommen werper. Toch hebben al die ver dedigingswerken een duurzame en diepe afdruk nagelaten in het aanzien van Nederland. Verspreid over heel Nederland zijn bunkers en kazematten te vinden. Op het grondgebied van de gemeente Venray zijn nog 30 kazematten aanwezig in de Peelraamstelling langs het Defensiekanaal (thans Peelkanaal). Een aantal zijn nog in redelijk gave staat. In het kader van de open monumentendag 2004 verschijnt er een boekje waarin de geschiedenis van de P^eehagm^telling, uitvoerig wordt beschreven. Dit boekwerkje is vanaf 10 september te verkrijgen bij de VW, Museum 't Freulekeshuus en de boekhandels V.d. Munckhof en Cuypers in Venray. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitale foto ter beschik king stellen? Deze kunt u sturen naar het: secretariaat, Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymonumentaal@hccnet.nl Literair Café Venray: Songwriter Thé Lau verzorgt op donderdag 16 september een lezing voor het Literair Café Venray-regio. Hij bijt daarmee de spits af van het nieuwe literaire seizoen dat weer een gevarieerd program ma biedt. Ook dit seizoen doen schrijvers van naam, zoals Joost Zwagerman en Rosita Steenbeek, weer Venray aan. De bijeenkomsten zijn voor iedereen toegankelijk. Niet alleen Rosita Steenbeek en Joost Zwagerman verzorgen komend seizoen een lezing in het Literair Café, op respectievelijk 7 november 2004 en 22 mei 2005. Ook Abdelkader Benali, die in 2003 de Libris Literatuurprijs won met zijn roman De langverwachte geeft acte de presence (13 maart 2005), evenals Peter Winnen (10 oktober 2004), die zelf nog mee aan de wieg van het Venrayse Literair Café stond. Singer/song writer Thé Lau, de voormalig voorman van The Scene die begin dit jaar zijn debuutroman Hemelrijk presenteerde, opent het literaire seizoen op donderdag 16 september om 20.00 uur in het Theehuis in het Odapark aan de Merseloseweg in Venray. Verder verzorgt ook de eigen Proza- en Poëziekring in het nieu we seizoen weer een literaire och tend, met het thema natuur (10 april 2005). En in samenwerking met Schouwburg Venray presen teert het Literair Café op zaterdag 5 maart 2005 een theateruitvoe ring van de bekende roman Max Havelaar. Daarnaast bevat het pro gramma uiteraard ook de inmid dels bij veel liefhebbers bekende activiteiten: Literatuur om te smullen bij Tante Jet, voordrach ten in Schuttersveld en de kerst ochtend met Mallemoer. Uiteraard is er ook weer de uitrei king van de Raadselige Roos, voor de twaalfde keer inmiddels, op 23 januari 2005. Wie nog een poging wil doen om met zijn literaire talent de begeerde trofee in de wacht te slepen, kan tot 1 okto ber a.s. zijn gedicht en/of verhaal insturen. Verder werkt het Literair Café, in aansluiting op de poëzie wandelroute, ook aan een poëziefietsroute langs beeldende kunst in de gemeente Venray. In voorbereiding zijn ook nog een bijeenkomst in samenwerking met VU-podium, waar een beken de schrijver/wetenschapper geïn terviewd wordt en activiteiten in het kader van de kunstmanifesta tie LAT."U kunt dus weer getuige zijn van een verdere groei en bloei van het Venrayse literaire leven en een springlevend Literair Café", schrijft voorzitter Paul van Doesum in zijn voorwoord van het programma. Het Literair Café Venray-regio bestaat bij de gratie van zijn dona teurs en sponsors. Paul van Doesum: "Zonder hun financiële steun en warme belangstelling voor de literatuur en alles wat daarmee samenhangt, kan niet gerealiseerd worden, wat elk jaar weer tot stand komt: een pro gramma dat gezien mag worden." Het Literair Café Venray-regio wordt gesponsord door Boekhandel Martin Cuypers, Jansen Houbiers Communicatie Actuariële Zaken, Rabobank Venray Meerlo-Wanssum en Letterkundig Centrum Limburg. De bijeenkomsten van het Literair Café zijn voor iedereen toeganke lijk. Donateurs profiteren echter van aantrekkelijke kortingen op de entreeprijzen. Wilt u meege nieten van de activiteiten van het Literair Café én draagt u het een warm hart toe? Word dan dona teur voor minimaal 16 euro per jaar. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Ans Theunissen-Janssen van het bureausecretariaat, tel. 0478- 582948. Of kijk op www.literair- cafe-venray.nl. KAST P MAAT Uw kast interieur geheel volgens eigen idee ingedeeld. DAT KAN!! Bezoek onze showroom of maak 'n afspraak Tel: 0478-588223 Oude Oostrumseweg 12 Maatwerk in financiële zekerheid BERGEN (0485)34 8011 www.summa.nl De Summa Totaalpolis voor particulieren, het Box-4! concept of een Summa hypo theekadvies. een aantal goede voorbeelden van het maatwerk dat wij leveren. 0IRL0 (0478)85 04 00 PANNINGEN (077) 850 40 00

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15