raag Insigne Gewonden 'oor Libanon-veteraan rmand Lucas Meerlo-Wanssum "Dit moeten we vaker doen" Sacraments processie in Blitterswijck Website voor jongeren Jongerensozen naar Lazy Play Day €18, lorpbroekstraat (krijgt nieuw asfalt Service rubriek peel en maas Donderdag 2004 - Pagina Meer erkenning voor oorlogsveteranen Dat er vandaag de dag 3 Nederlandse militairen actief azijn in Irak en Afghanistan, iet iedereen. Dat Nederland- militairen in de jaren igentig gestationeerd waren 1 in Bosnië, is evenmin verge- ten. Maar dat er eind jaren I zeventig en begin jaren tachtig l ook Nederlandse militairen in I Libanon gelegerd waren, lijkt Wel uit het collectieve geheu gen verdwenen. Tussen 1979 i 1985 werden achtduizend iderlanders uitgezonden [aar het zuiden van het door jurgeroorlogen verscheurde |and. Eén van hen is Armand s (45), sinds 1992 woon- ig in Blitterswijck. Hij Iwordt nog dagelijks met de gevolgen van de oorlogsver- I schrikkingen geconfronteerd, fin een monoloog blikt hij I terug op wat hij meemaakte in ibanon, gaat hij in op hoe het em terug in Nederland ver- ng en vertelt hij over wat het l'draaginsigne gewonden' - dat Tiij op 17 september krijgt [opgespeld door burgemeester - voor hem betekent. "In 1978 tekende ik voor vier r als beroepsmilitair. Net na de niddelbare school. In het leger ^ilde ik verder studeren. Ik werd ipgeleid tot technisch specialist. )aama kreeg ik te horen dat ik laar Libanon zou worden uitge- inden. Daar woedde al jaren een rgeroorlog. De Verenigde [Naties hadden er een vrede- ïacht, UNIFIL. Begin 1979 kreeg ok Nederland het verzoek troe pen te leveren. Ik hoorde tot de tweede lichting. De voorberei ding was achteraf gezien een lachertje. Niemand wist wat er in Libanon precies aan de hand was. Je kreeg de indruk dat het om een betaalde vakantie ging. Om maar mensen te lokken, werd bijvoor beeld gezegd dat je er op zee kon gaan surfen. Nou, ik kan je vertel len dat ik de zee voornamelijk uit de verte heb gezien. Meteen bij aankomst in Beirut kreeg ik al een geweldige cultuurschok: het stonk er verschrikkelijk, de gebouwen die er nog stonden zaten vol kogelinslagen en her en der stonden kapotgeschoten vliegtuigen. Heel het land leek op Enschede kort na de vuurwer kramp. Als ik al het idee had van een betaalde vakantie, dan was dat meteen de eerste dag hele maal weg. Het gevaar lag overal op de loer, dat voelde je gewoon. Ons werk bestond voorname lijk uit patrouilleren. Al snel liep ik een eerste klap op. Bij een patrouille werd ik kort gegijzeld en kreeg ik een wapen tegen mijn hoofd gedrukt. Ik onderging een schijnexecutie, weliswaar was ik lichtgewond, maar de schrik zat er goed in. Terug in het kamp kreeg ik te horen dat ik niet moest zeuren en gewoon door moest gaan. Van enige begeleiding of nazorg was absoluut geen sprake. Na dat eer ste incident volgden snel andere: mortierbeschietingen, een maat die werd gedood en zelf was ik er zo slecht aan toe dat ik per heli kopter naar een militair veldhos pitaal vervoerd moest worden. Een angstaanjagende ervaring: ik was half buiten bewustzijn, lag te ijlen en de helikopter werd ook nog eens onder vuur genomen. Kort voordat mijn tijd in Libanon er op zat, overleed mijn stiefvader. Na de begrafenis moest ik eigenlijk terug, maar ik mocht hier blijven om mijn moe der en mijn veel jongere broer en zus te verzorgen. Ik richtte al mijn energie op mijn familie. Herinne ringen aan Libanon verdrong ik zoveel mogelijk. Maar toch waren er nachtmerries, flashbacks en een constante alertheid. Ik herin ner me nog dat ik rond oud op nieuw in Venray boodschappen deed en er plotseling vuurwerk werd afgestoken. Mijn instinctie ve reactie was om op de grond te gaan liggen. Voorbijgangers keken me raar aan, maar wisten zij veel? Op medeleven vanuit het leger hoefde ik ook niet te reke nen. Er was geen enkel begrip en respect voor wat we in Libanon hadden meegemaakt. Ik werd eerst weggestopt in Oirschot en daarna heb ik mijn tijd uitgediend op de kazerne in Blerick. Vervol gens ben ik weer gaan studeren. Uiteindelijk heb ik meer dan twaalf jaar gewerkt als projectlei der voor justitie. Ik werkte met vluchtelingen die leden aan oor- logs- en geweldsproblematiek. Herinneringen aan Libanon bleef ik wegstoppen. De lichame lijke littekens zijn vervaagd, maar met de littekens op mijn ziel is het heel anders. Ik praatte er nooit over, reageerde me op een ver keerde manier af en was heel Armand Lucas: "Het gevaar lag overal op de loer, dat voelde je gewoon" goed in het camoufleren van emo ties. Dat heeft me twee relaties gekost. De deksel van de beerput bleef al die tijd op en neer gaan, maar pas een paar jaar geleden is hij er echt afgegaan. Ik kreeg een flinke burn-out en kwam terecht in een programma voor oorlogs veteranen van het Centraal Mili tair Hospitaal in Utrecht. Daar werden mij de ogen geopend. Ik dacht dat ik de enige was die moeite had met het verwerken van zijn oorlogsverleden, maar er bleken heel veel lotgenoten te zijn. Er bleek ook een naam voor te zijn: PTSS, Post Traumatisch Stress Syndroom. Mij werd geleerd over mijn ervaringen te praten en ze te delen met ande ren. Ik kreeg inzicht in mijn situ atie en kan er nu gelukkig iets beter mee omgaan. Het Ministerie van Defensie heeft meer aandacht gekregen voor de geestelijke begeleiding en nazorg van uitgezonden militai ren. Geleidelijk komt er nu een veteranenbeleid op gang. Beter laat dan nooit, zou je bijna zeg gen. Het is heel goed dat er meer begrip en maatschappelijke erkenning komt. Mede daarom doet het me heel goed dat ik het 'draaginsigne gewonden' krijg, hoewel ik eerlijk gezegd als een berg opzie tegen de dag van de uitreiking. Maar ik hoop dat deze erkenning me ook helpt bij de verdere verwerking van de perio- de-Libanon." Politiek tevreden na werkbezoek aan haven Het leek wel een beetje op een toeristisch tripje. Een avondje uit waarvoor je in toe ristische oorden toch al snel en eurootje of 15 neertelt. Met een rondvaart door de haven, een gratis optreden van een dameskoor voor de deuren van restaurant-café Tante Jet aan de Maas in Blitterswijck en wat sportieve actie op de rivier zelf. Want precies op het moment dat rondvaartboot Filia Mosae de jacht- en indus triehaven achter zich liet met aan boord zo'n beetje de hele Meerlo-Wanssumse politiek, durfde een stoere jetskiër, van Duitse afkomst natuurlijk, het aan om het college van B en W en de politiek te verrassen met een 'act' op het water. Het water spoot hoog op, wat natuurlijk tot grote hilariteit onder de bootgasten leidde. "Dit programma hebben we speciaal voor jullie opgezet", grapte burgemeester Hahn met een brede grijns op zijn gezicht. Nieuwsblad Peel en Maas reisde mee met de poli tiek, die zich dinsdagavond persoonlijk - maar op een ont spannen manier- op de hoogte wilde liet brengen van de staat van onderhoud van de haven in Wanssum. "Ik vind dit een goed initiatief', stak Carla Brugman van PK Meer lo-Wanssum maar meteen van wal. "Nu kunnen we met eigen ogen zien hoe de haven er vanaf het water bijligt. Ja, ik ben wel voorstander van werkbezoeken op locatie." Ruim een uur later is ze nog steeds dezelfde mening toegedaan. En aan de reacties te horen, zijn eigenlijk alle Meerlo- Wanssumse politici het met haar woorden eens. "Prima, dit moeten we vaker doen", vond ook Bert Cremers (WD). "Ik heb nu kun nen zien dat het onderhoud hard nodig is. Als we niks doen, zitten de schepen door de afkalving van de oevers binnenkort een keer vast en dan kost het de gemeente nog veel meer geld. En daarbij, het is ook wel gezellig om met z'n allen eens een keer op een boot te discussiëren. Maar ik blijf me afvragen of de Wanssum niet te klein is om zo'n megaproject als Het Nieuwe Wanssum te dragen." Onder leiding van 'spreekstal- meester' Frans Geurts, hoofd grondgebiedszaken van de gemeente Meerlo-Wanssum, kre gen de gasten op de boot onder meer informatie over de staat van de oevers, de noodzaak van de baggerwerkzaamheden en de aan leg van damwanden en trappen. Hij vertelde hen onder meer dat ook het slib in de jachthaven sterk vervuild is, vooral door aanslib bing vanuit de Maas en de scheep vaart, dat de damwanden ervoor zorgen dat bij hoogwater het slib niet al te snel wegspoelt en dus gerepareerd of nieuw aangelegd moeten worden en dat er trappen en leuningen bij moeten komen om de veiligheid van de schippers en de passagiers te waarborgen. De politieke vertegenwoordigers hoorden zijn woorden aandachtig aan, maandag staat het revitalise ringsplan jacht- en industriehaven immers op de agenda van de raadsvergadering. De gemeente Meerlo-Wanssum moet ongeveer één miljoen euro uittrekken voor achterstallig onderhoud en bagger-(werkzaam- heden) aan de haven. De onder- Wetbouder Holl legt uit... houdsvoorziening van 270.000 euro is daarvoor veel te klein. Vol gens het bureau Tauw is voor een complete 'opknapbeurt' ruim vier miljoen euro nodig, maar het col lege van B en W wist dat bedrag al terug te brengen naar één miljoen door alleen de hoogstnoodzakelij ke werkzaamheden uit te voeren. "Het is en blijft veel geld. Maar we kunnen niet anders. We willen een goed functionerende haven en die moet daarom ook goed onderhouden worden", legde wethouder Derikx nog maar een keer uit. Toch liet PK Meerlo- Wanssum dinsdagavond tijdens de boottocht al doorschemeren van dat bedrag nog wat af te wil len dingen. Fractievoorzitter Theo Francken meende dat bijvoor beeld het aantal trappen in de haven beperkt kan worden omdat lang niet overal schepen aanme ren om te laden of te lossen. Hij gaat akkoord met de 500.000 euro die nodig is voor baggerwerk zaamheden, maar denkt op ande re punten (verlichting, kaden, trappen) nog flink wat geld te kunnen besparen. In de laatste commissie Ruimte gingen de ove: rige partijen akkoord met de extra kostenpost van 706.000 euro. Dit bedrag wordt vanuit de algemene reserve in de onderhoudsvoorzie- ning gestort. De fracties vinden dat de gemeente nu door de zure appel heen moet bijten, omdat ze in het verleden het onderhoud heeft laten liggen. In de afgelopen jaren is er veel te weinig geld opzij gelegd om de achterstallige werk zaamheden aan zowel de jacht- als de industriehaven uit te voeren. De haven moet bijvoorbeeld hele maal uitgebaggerd worden. Het gaat om circa 10.000 m3 slib dat mogelijk verontreinigd is. De kos ten hiervan, inclusief de afvoer, bedragen circa 500.000 euro. Maandag zal de raad uitsluitsel geven over het bedrag dat ze uit wil trekken voor de haven. Frans Geurts vertelt over de problemen in de haven... Bewoners willen maatregelen tegen hardrijders I De Dorpbroekstraat in Meer- I lo wordt volgend jaar helemaal Tiitgefreesd en voorzien van ien nieuwe deklaag. Ook het rottoir krijgt een opknap- )eurt. De gemeente gaat bekij ken of er nog maatregelen genomen worden om de veilig heid op de weg te vergroten. J Vooral de vele hardrijders op jjde weg zijn de bewoners van l'de Dorpbroekstraat al jaren "a doorn in het oog. Zij hiel- n eerder een handtekenin genactie om hun verzoek ïacht bij te zetten. Wethouder )erikx had al een gesprek met |de buurt. I Dinsdagavond na afloop van het Jtëzoek aan de haven ging de poli- |fiek op locatie de situatie bekij ken, Volgens wethouder Derikx 1 de gemeente op de Dorp- •ekstraat moeilijk drempels san aanleggen omdat aan deze Feg ook de brandweerkazerne jtvestigd is en de spuitgasten niet pelemmerd mogen worden in de Uitvoering van hun taak. I De bewoners klagen ook over |het feit dat de weg als sluiproute f ordt gebruikt tussen Meerlo en IJienray "De bewoners hebben *n; maar het is moeilijk om N deze wensen tegemoet te F°tnen", legde Derikx dinsda'g- r°nd uit. "Éénrichtingsverkeer is optie en we moeten ons T^gen of we hier wel of geen tavullende voorzieningen om het verkeer af te remmen kunnen en willen aanleggen. Ik weet de oplossing momenteel ook niet, we zijn beperkt in onze mogelijkhe den. En de bewoners zelf hebben ook geen concrete oplossing voor het probleem." De Dorpbroekstraat wordt besproken als het onderhoudsplan van de gemeente op de agenda van de commissie Ruimte komt. Tegen die tijd hoopt de wethou der ook meer over de plannen met de weg te kunnen vertellen. LANGEVEN De politiek ging dinsdagavond ook nog even kijken op de Lange- ven, de weg tussen Wanssum en de sportvelden in Geijsteren. Deze straat staat al jaren op de rol om opgeknapt te worden, maar de vraag is of dat wel nodig is. Van daar ook dat wethouder Derikx het verstandig vond om de poli tiek op locatie te informeren over de staat van de weg. De Langeven wordt vooral gebruikt als fietsroute en door landbouwverkeer. Moeten we er niet gewoon een fietsroute van maken en de functie van de weg veranderen? Moeten we de weg niet onttrekken aan gemotoriseerd verkeer? Moeten we de Langeven wel opknappen? Het zijn slechts enkele vragen die wethouder Derikx de fracties dinsdagavond voorlegde om eens over na te den- In Blitterswijck trekt op zon dag 12 september weer een sacramentsprocessie door de straten. Het dorp kent twee processies per jaar, één rond Sacramentsdag in juni en één rond 8 september (ter ere van de feestdag van O.L. Vrouw Geboorte, patrones van de parochiekerk). Voorafgaande aan de processie draagt pastoor Hans te Boekhorst een hoogmis op in de parochie kerk waarna de stoet zich in beweging zet De plaatselijke zangkoren, het St. Antonius Abt Gilde en de fanfare luisteren deze eretocht op. Bij de rustaltaren wordt gezongen en muziek gespeeld. Jaarlijks tonen ook veel passanten belangstelling voor de processie. Pastoor Te Boekhorst en het comité dat zich inzet voor het behoud van de processies hopen ook nu weer op veel belangstel ling van jong en oud. Ook belang stellenden van buiten het dorp zijn van harte welkom, niet alleen als toeschouwer maar ook als deelenemer. De redactie van jongerenweb- site www.meerlowanssumvoor- jou.tk is op zoek naar enthousias te jongeren die willen meedenken over de inhoud van deze site. Lijkt jou dat wat of heb je goede ideeën? Neem dan con tact op met de redactie vih: meerlowanssumvoorjou@hot- mail.com, of bel naar Maartje Kunen, tel: 06-42710365 0478- 532456. De gemeente ondersteunt het initiatief voor de jongerenwebsi- te en hoopt via deze site te weten te komen hoe jongeren over de gemeente denken en wat zij vinden van plannen die de gemeente maakt. Als blijkt dat er onder de jeugd van Meerlo-Wans sum behoefte is aan informatie via het web, zal de gemeente bekijken of de speciale website een structureel onderdeel kan worden van haar communicatie met jongeren. Op zaterdag 11 september gaan tien jongerensozen uit de omgeving van Horst de strijd met elkaar aan tijdens de eer ste editie van Lazy Play Day. Deze dag is door de sozen gezamenlijk georganiseerd en wordt mede mogelijk gemaakt door het gezamenlijke sport - project 'Sport 3' van de gemeentes Sevenum, Horst a/d Maas en Meerlo-Wansum. De dag wordt om die reden dan ook geopend door afgevaardig den van deze gemeenten. Iedere soos laat één of meerde re teams van minstens zes perso nen onder haar naam meestrijden. In totaal zijn meer dan tweehon derd jongeren tijdens deze dag aan het sporten. De onderdelen waarop de teams op het terrein De Witte Hel in Horst gaan strij den variëren van een spectaculai re stormbaan tot aan het originele tikspel blokjesroof. De sozen die deelnemen zijn OJC Niks uit Horst, OJC Wat- jang?!? uit Oirlo, OJC Knor uit Meterik, OJC CanLx uit Lottum, OJC Gaellus uit Tienray, OJC Car touche uit America, OJC Phoenix uit Hegelsom, Plan-K uit Grubben- vorst, OJC Merlin uit Meerlo en OJC Walhalla uit Sevenum. Deze sozen hebben een afvaardiging in de organisatie van deze dag, die als doel heeft de sozen nader tot elkaar te brengen. De sportdag op het terrein De Witte Hel in Horst begint om 10.00 uur en duurt tot omstreeks 18.30 uur. Een jaarabonnement kost u slechts 50 lk word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: - Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld Jr van mijn bank- of girorekening af te halen. Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478- 522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3,3864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer- lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- i 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo. tel: 691726, fax: j 692626, e-mail: fysiomeerloèhet- 1 net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem® worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG. RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg :l L 99. Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma j t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- V der- en jeugdzorg, volwassenen- 1 zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en ji bewustzijn, mw D. Van Dijk, j Mgr. Aertsstraat 515866 BG Swolgen, tel: 077-4632297- Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim- 1 burg, Drie Decembersingel 48, j Postbus 3165, 5902 RG Venlo. i Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu- sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a. 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken. Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings- zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 I Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. I 0478-692028. Voor bezoekwerk: 1 tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN t Horst, tel. 077-3978500. fax 077- i 3978505, email: unithorst@svnthese.nl. i www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor- matie, advies en bemiddeling. Voortel, afspraak077-3978500. j Steunpunt voor Mantelzor- j gers. Inloopbijeenkomst elke j derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19.30 - 21.30 uur Algemeen Maatschappelijk J Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 0900-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van - 10.00-12.30 uur

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11