Renovatie D'n Oesterham Koester uw monument -. "Pasjes leren is tegenwoordig minder belangrijk" I Café d'n Terp bestaat 10 jaar Eerste Plofballen Party 50 Jaar in de bloemetjes I Xerox in Ride for the Roses Mannen LU verdacht van St. Antonius Abt Gilde succesvol Collecte Kankerbestrijding Niets! Geslaagd f inbraak 'aginaj PEEL EN MAAS Donderdag 2 sepptember 2004 - Pagina 9 3 'Een mens gaat gemiddeld drie keer in zijn leven op dansles' laat g. Jeanne Janssen weten. Zo komt het dus voor dat thans meerdere i-n generaties uit een gezin les heb- 9 ben bij de Venrayse dansschool. 'Maar je ziet nu ook vaak kinderen kg komen waarvan de ouders vroe ger ook al dansles hebben gehad, k Dat is een van de leuke dingen als 9' je ergens al zo'n lange tijd geves tigd bent'. Hoeveel mensen les kg. hebben gehad van Jeanne en Paul weten ze niet. 'Ongeveer 15.000' ka" sfi'§tj?a'ul^aar,ijks volge^ zo'n duizend ïhénsen tussen de 2'en r - 82 jaar een cursus, waarvan velen al talloze jaren. In die 25 jaar heeft er wel een aardverschuiving plaatsgevonden rondom het dan sen. 'Vroeger ging men op dansles om het dansen te leren. Pasjes leren is tegenwoordig minder belangrijk geworden Waar veel mensen voor komen is het sociale contact. Even een dag in de week eruit zijn' aldus Paul 'Van de andere kant is de jeugd tussen 12 en 18 jaar momenteel minder geïnteresseerd in dansen dan vroeger. Daar staat dan wel tegen- Woensdag 1 september is het 50 jaar geleden dat Henk Vermeulen uit Oostrum ken nis maakte met het bloemen- vak. In 1954 trad Henk Vermeulen als 14-jarige in dienst bij vader Keyzers van bloemenzaak "de Eeuwige Lente" te Venray. Later werd de bloemenzaak overgenomen door zoon Joost en zijn vrouw Elly. Henk groeide mee in het vak en zijn werkzaam heden bestonden uit het kweken van bloemen op de klef', het maken van bloemwerk, bruids werk, rouwbloemwerk e.d., het bezorgen door weer en wind van bloemen en planten bij de klanten thuis op de bakfiets, het schrob ben van het trottoir op zaterdag en bovenal het goede contact met de klanten. Henk was een trouwe kracht met een groot verantwoor delijkheidsgevoel en altijd stipt op tijd. Na 30 jaar werkzaam te zijn geweest bij "de Eeuwige Lente" besloten Joost en Elly Keyzers in 1984 om hun bloemenzaak te beindigen. De bloemenactivitei- ten werden overgenomen door Tuincentrum Thuylshof. Henk Vermeulen en 2-leerling bloem- bindsters, Antoinette en Gerry verhuisden mee naar Thuylshof. Henk werd verantwoordelijk voor de bloemsierkunstactiviteiten en starte vanuit de kelderruimte van Thuylshof. Die was destijds inge richt als noodbinderij omdat de nieuwbouw nog niet gereed was. De jaren die volgde waren jaren van groei en bloei en grote veran deringen op het vakgebied. Voor Henk bleven de (sociale) contacten met zijn klanten, bezoekers en collega's altijd van groot belang. In 1992 werd Thuylshof Intratuin Venray en volgde wederom een grote ver bouwing en diversen veranderin gen. Henk werkt momenteel samen met een enthousiast bloembind- stersteam waarin zijn hoofdrol voornamelijk het rouw)bloem- werk is. Volgend jaar zal Henk definitief afscheid nemen na ruim 50 jaar werkzaam te zijn geweest in het bloemenvak. Vandaag de dag is dit heel erg bijzonder. Het sprak voor zich dat Henk woensdag nu eens zelf in de bloemetjes werd gezet. Gemeenschapshuis D'n Oesterham in Oostrum werkt momenteel aan een groot renovatieprogramma. Het vroegere parochiehuis dat gebouwd werd in de vijftiger jaren van de vorige eeuw en werd uitgebreid in de zeventi ger jaren wordt grootschalig gerenoveerd en het achterstal lig onderhoud wordt wegge werkt. natuurlijk kosten de werkzaam heden handenvol geld. Met onder steuning van diverse fondsen kan onder meer het podium ver nieuwd worden. Ook wordt het platte dak gerepareerd en gedeel telijk vernieuwd, komt er nieuw meubilair, geschikt voor senioren, en krijgt het gebouw een nieuw likje verf. Verder wordt de geluidsinstallatie verbeterd en worden de archiefruimte en de nieuwe archiefkasten gereno veerd. Een van die fondsen die het gemeenschapshuis steunt, is het Nationaal Fonds Ouderenhulp. Dit fonds reikte onlangs een che que ter waarde van 3000 euro uit aan het bestuur van D'n Oesterham. De afdeling Venray van dit fonds, in de personen van mevrouw H. Huybers-Bonants en heer P.J. Wientjens, reikte tijdens een bijzondere vergadering van het bestuur de cheque uit aan de voorzitter van het bestuur de heer H. Valckx. De bijdrage van dit fonds heeft het mogelijk gemaakt om een twintigtal armstoelen en een ver betering van de geluidsinstallatie te realiseren zodat ook de oude ren met veel plezier, met een goed geluid en met een lekkere zit in het gemeenschapshuis kun nen verblijven. Het Nationaal Fond Ouderenhulp zamelt geld in voo projecten die direct ten goed komen aan de kwetsbare-oud< ren. Het fonds ontvangt een de< I van zijn gelden uit de verkoo I van de bekende Zomerpostzegeï die elk voorjaar uitkomen. Helaas is er in Oostrum no geen verkooppunt van dez Zomerzegels. Mocht iemand int<i resse hebben om in maart of apr de verkoop van deze zegels te wi 1 len verzorgen in Oostrum, da kan hij zich in verbinding stelle met de secretaris van het Bestuu j Mart Kusters (0478-588180) Uiteraard stelt D'n Oesterhar, voor deze verkoopacties va Zomerzegels een geschikte ruin. te gratis ter beschikking. Het St. Antonius Abt Gilde wist tijdens de vrije gildedag in Soest weer fraaie resultaten te behalen. Maar liefst tien zilveren schilden gingen naar de Blitterswijckse gildeleden. De prijzen die het gilde in de wacht wist te slepen: eerste prijs voor vendeliers in groep van zes personen en meer. eerste prijs L. Willems met het standaardrijden in de optocht, eerste prijs E. Langenkamp muziektrommen ereklasse, eerste prijs E. Langenkamp gildetromwed- strijden, eerste prijs korps klosschieten, tweede prijs N. Hendrix ven delen in de C-klasse. derde prijs R. Hendrix vendelen in de C-klasse. tweede prijs M. de Koning jeugdvendclen en een gedeelde vierde prijs W. v/d Water jeugdvendclen. Het grootste succes boekte het gilde echter in het algemeen klassement. Te midden van 34 andere gilden werd een prachtige eerste prijs behaald voor de algemene indruk én presentatie tijdens de optocht en het défilé Het is inmiddels tien jaar gele den dat Paula Bardoel met haar -zussen Willemien en Ans in Oirlo d'n Terp openden. Als café annex cafetaria vervult deze horeca nu al een decennium een sociale func tie in dit kerkdorp. Want d'n Terp is meer dan alleen een horeca-onderneming. Al enige tijd wordt er ook brood en banket verkocht van Bakkerij Smits uit Lottum. Na de sluiting van de Rabobank is bij d'n Terp een pinautomaat geïnstalleerd die voorziet aan de plaatselijke behoefte. "Dergelijke faciliteiten zijn belangrijk voor een klein dorpsgemeenschap. Voor ee plaatselijke ondernemer is he dan vanzelfsprekend dat daar da op ingesprongen wordt. De afgelopen vier jaar is Paul met haar echtgenoot Gerrit allee doorgegaan. Sindsdien is de caft taria een Smulwereld cafetari geworden. Het komend weekeinde wore het jubileum gevierd met enkel optredens op vrijdag en zaterdag avond. Meer hierover in de adve tentie op de horecapagina in dez krant. Cheque Nationaal Fonds Ouderenhulp Ook dit jaar zal in de periode van 6 tot en met 11 september bij u aangebeld worden door een col lectant van KWF kankerbestrij ding. Tot voor kort beter bekend onder de naam Koningin Wilhelmina Fonds. Dit jaar is niet alleen de naam maar ook het bekende logo veranderd. Maar de kreeft als herkenning is gebleven. Het thema van de collecte van dit jaar is: Er is een middel tegen kan ker. Daarbij is de 'g' die voor 'een' staat bedekt met een 1 en een 2 euro munt. Geld is heel hard nodig voor het onderzoek naar het ontstaan van kanker en naar genezingsmethoden. Gelukkig kunnen steeds meer mensen zeg gen dat zij genezen zijn van kan ker. Iedereen weet u wel dat Lance Amstrong genezen is van kanker. Maar ook in Nederland hebben we een topsporter die met succes behandelt is voor kan ker. Lange afstandszwemmer Maarten van der Weijden is dank zij onderzoek dat professor Löwenberg met steun van het KWF gedaan heeft genezen van lymfklierkanker. Maar ondanks dit en andere successen is er nog veel onderzoek nodig. Onderzoek dat mogelijk gemaakt wordt door de bijdragen die de collectanten huis aan huis zullen ophalen. Op adressen waar niemand thuis is zullen zij een enveloppe achter laten waarmee men zelf een bij drage kan opsturen. Op zondag 5 september gaan de deuren van café Herberg de Peel in Ysselsteyn open voor de eerste Plofballen Party. Enkele leden van zaalvoetbalvereniging van dit gezellige Ysselsteynse café vonden dat het nodig was om de vakantie op gepaste wijze af te sluiten. En eigenlijk heb je maar een paar ingrediënten nodig voor een dergelijk vakantie-afscheids feest: een leuke kroeg met vol doende tapkranen, topbands en sfeervol publiek. Die kroeg was natuurlijk snel gevonden. Als thuisbasis voor de zaalvoetballers en hun horde supporters staan Johan en Liesbeth garant voor een topavond. Over voldoende tap kranen hoef je je ook geen zorgen te maken, reken maar dat ze zul len lopen. Topbands zijn in deze regio voldoende te vinden. Zo zal tijdens de Plofballen Party voor het eerst in hun (en ook in onze) geschiedenis de Achterbendt optreden in Ysselsteyn. Deze heren uit het wereldse Geysteren houden zich naast filosoferen vooral bezig met schèle wazel. Dit heeft geleid tot motto en lijf spreuk Hald owwe nek. Hun eer ste opnames waren zo shocke rend dat ze nog steeds achter slot en grendel schijnen te liggen. Achterbendt staat in ieder geval garant voor zakken met lol en emmers met bier. Weer terug in Ysselsteyn is de formatie Clover. Deze rockforma tie stond al vaker op de planken zoals bijvoorbeeld op de Ysselsteynse kermis, het Jera On Air festival en ook Herberg de Peel werd al eens platgespeeld. Nadat het café weer is opge bouwd durft de organisatie het toch aan om Clover opnieuw een poging te laten wagen om het dak er af te spelen. Clover speelt vette rockcovers maar heeft in de loop der jaren ook prachtige eigen nummers afgeleverd. Er gaan tevens geruchten dat Clover bin nenkort naar België verhuist want binnenkort zal de nieuwe site www.clover.be de lucht in gaan. Clover, zwaar explosief dus. Ook op het podium tijdens de Plofballen Party de funk/soul for matie Going La Paz. Gedragen op de Blues Brothers Revue traditie schotelt GLP het publiek dampen de soul, opzwepende funk en snerpende blues voor. Maar liefst negen topmuzikanten geven alles wat ze in zich hebben (en dat is heel waf) om de dansvloer te ver anderen in een grote swingende, zwetende menigte. Zet de beade mingsapparatuur maar vast klaar, je zult het nodig hebben. Stichting Venray Monumentaal Deze week: gemeentêlijk monument, Venrays tweede kapelanie aan de Raadhuisstraat 18. In 1846 koopt het echtpaar Janssen- Van Vosselen (van beroep tap per) een stukje grond met woning (het huidige rechter gedeelte van de kapsalon, rood-bruin geschilderd met wit stenen fries aan dakrand) Het echtpaar exploiteerde een café dat de Burggraaf werd genoemd (hoek Raadhuisstraat-Stationsweg). In 1867 bouwen zij de huidige kapelanie waarna er nog verschil lende families hebben gewoond, o.a. een lapper. Daarna staat het pand bij het kadaster beschreven als priesterhuis .Dit is zichtbaar aan de twee dichtgemetselde ramen aan de noordgevel. De later gebouwde tweede etage is te zien aan het verschil in bakstenen en verschil in hanekam aan de voorgevel boven de ramen.In de eerste helft van de vorige eeuw was het het domicilie van twaalf kapelaans. Daarna deed het pand dienst als school en opvanghuis.De kapelanie dreigde onder de slopershamer te vallen om ruimte te maken voor een appartementencomplex. Zover is het gelukkig niet gekomen. Een vrijstaand woonhuis van twee etages, gedekt door een zadeldak van rode Hollandse dak pannen. evenwijdig aan de straat. In het midden een brede houten deur met twee hardstenen treden ervoor, met aan weerszijden een ijzeren krul. Deze krul herhaalt zich in de armatuur van de meta len lantaarn naast de deur.Aan beide zijden van de woning een poort, waarvan aan de rechter kant een fraai smeedijzeren dub bel hek- 100 jaar oud- afkomstig van het kerkhof van het Zuid- Franse plaatsje Sergeac. Na de oorlog werd het pam hersteld o.l.v. de Venlose arch: tect J.Kayser. Het is nu de oudst overgebleven kapelanie ii Venray.Een min of meer symt trisch gebouw met een symetr sche tuin .De tuin van de oud' kapelanie is weer in ere herstel' en was eens een lommerrijk oor< waar kapelaans, lopend over d brevierpaden, mijmerden over d zonden en zegeningen van d Venraynaren. Een steen met d Latijnse inscriptie boven de vooi deur 'Pax-Intransibus': 'vrede aai hen die hier binnentreden'. Kent u ook zo'n bijzonder monumentale plek in Venray c een van haar Kerkdorpen??Wilt j reageren of wilt u ons een digit, j foto ter beschikking stellen?/On adres is:Secretariaat Stichtin i Venray Monumentaal, p/a Groen i Hart 7,5801 SX Venray.E-mail ver raymonumentaal@hccnet.nl 25 Jaar dansen bij Janssen RTTi Dit najaar is het alweer 25 jaar geleden dat Jeanne en Paul Janssen begonnen met het geven van dansles in Venray en omgeving. Oorspronkelijk in Horst, maar later ook in Venray. Sinds 1983 is het dans- en partycen- (Q tram gevestigd op de huidige locatie aan de Raadhuisstraat maar worden er ook nog les sen bij Partycentre "De Riet in mq Horst en Gemeenschapshuis C?0 "De wingerd" in Sevenum ver zorgd. De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie man nen uit Venlo van 19. 19 en 20 jaar oud, een 16-jarige jongen uit Den Helder en een 20-jarige inwo ner van Stadskanaal aangehouden. De politie kreeg die nacht een melding van een aantal mannen met twee auto's dat zich verdacht ophield op de Gildestraat in Holthees. Toen ze arriveerden hoorden de agenten glasgerinkel. Even later zagen ze een 19-jarige man uit Venlo en 20-jarige man uit Stadskanaal naar één van de auto's komen. De mannen hadden een breekijzer bij zich. Daarop zijn ze aangehouden. De tweede auto waarover gesproken werd door de getuigen bevond zich niet meer in de Gildestraat, maar werd even later op de Pastoor van Boxtellaan in Overloon aangetrof fen. In de auto lagen een 19 en 20-jarige inwoner van Venlo en een 16-jarige jongen uit Den Helder te slapen. Omdat de man nen niet aan konden geven waar om zij daar in de auto lagen te sla pen en ze eerder die nacht gezien waren in het bijzijn van de eerder aangehouden mannen, zijn ook zij aangehouden. De twee verdach ten die in Holthees werden aange houden bekenden die nacht een woninginbraak gepleegd te heb ben. Alle verdachten zijn in verze- kering gesteld voor verder onder zoek. Afgelopen zondag werd voor de zevende maal de sponsorfiets tocht Ride for the Roses gehou den, ditmaal in Oldenzaal. Deze tocht is op initiatief van Tour-win naar Lance Armstrong opgestart, wereldwijd, ter ondersteuning van de kankerbestrijding. Dit jaar nam ook een afvaardiging van Xerox Venray deel, te weten veer tien werknemers samen met zeven vertegenwoordigers van Xerox Amstelveen. Tijdens een uitstekend georganiseerde tocht en onder massale en enthousiaste belangstelling van de Twentenaren legden zij samen met ruim 8.000 andere fietsers FACINGS Lül 100 km fietsend af. Ze besteedden zo op een spor tieve wijze aandacht op de nood zaak van meer onderzoek naar en voorlichting over kankerbestrij ding en zamelden met alle deelne mers ruim 400.000 Euro voor het KWF in. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Moniek Hendrickx uit Oostrum is aan de Katholieke Universiteit Nijmegen afgestudeerd in de stu dierichting Orthopedagogiek. Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken WielHermkes KFUKFN- FN INTFR1FURBOUW MKtKÊÊKÊRÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBKÊÊBBÊBHBBÊÊÊBÊËKB Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 oöi Hoogveld www.wielhermkes.nl over dat kinderen tegenwoordig al vanaf 2 jaar in grote getale komen dansen. Daarom vinden Jeanne en Paul het ontzettend belangrijk om alle trends te vol gen en zo de interesse voor het dansen actief te houden. 'Wij zijn al een aantal jaren aangesloten bij CREA DANCE INTERNATIONAL, een Duitse organisatie met aange sloten bedrijven uit vele landen in Europa en zelfs Azie die af wilde van het strakke imago dat een dansschool 25 jaar geleden nog had met uitsluitend les in de klas sieke dansen zoals Wals, Foxtrot en de Latijns-Amerikaanse dansen. Als CREA danscentrum wordt ook uitgegaan van datgene de mensen van nature in zich heeft. Men krij gen volgens een speciaal ontwik keld concept op een ontspannen manier dansles en kan zo ontdek ken wat ieder persoonlijke capaci teit is. Men leert zonder het zelf in de gaten hebben' legt Jeanne uit. Inspelen op trends is daarbij heel belangrijk. 'Nu is de Argentijnse Tango dankzij Maxima actueel, maar ook de Carribische dansen als Salsa en Merengue omdat mensen vaker naar dat deel van de wereld op vakantie gaan. Bovendien steekt nu Breakdance weer de kop op. Trends die we in de gaten houden en waar we op inspelen, vaak zelfs mee voorop lopen' aldus Paul Janssen. Het dans- en partycentrum staat overigens niet alleen bekend om haar danslessen. 'De naam zegt het al, dans- en partycentrum. Ook voor feesten en partijen kun nen mensen bij ons terecht. Het complex is dan ook erg in trek om bruiloften te vieren. Bovendien liggen dansen en feest vieren dicht bij elkaar'. Jeanne en Paul werken ook veel aan de beeldvorming van het dan sen. 'Veel mensen hebben nog een verkeerd idee over dansen en dansles. Dat heeft met name te maken met de onbekendheid. Laatst klopte iemand die ging trouwen bij ons aan om nog voor zijn huwelijk dansen te leren. Het leek wel alsof hij een pakje boter kwam kopen. Nu, na drie lessen, denkt hij daar anders over en is hij serieus geïnteresseerd geraakt' vertelt Jeanne. Sinds 1993 organiseren Jeanne en Paul ook reizen voor de cursis ten. 'Duitsland, Tsjechië, Amerika en zelfs Indonesië, Maleisie en Sri Lanka hebben al op het program ma gestaan. Daarmee bieden we de leerlingen een belangrijke meerwaarde aan binnen de bele vingswereld van ons danscen trum. We zijn daarmee in eerste instantie gestart als een soort uit wisseling met andere scholen. Nu zijn dat hele actieve vakanties geworden waarbij de gezelligheid voorop staat. Dat is ook het beeld van de gemiddelde danscursist. Ze komen in eerste instantie voor de dansles en blijven vervolgens voor de gezelligheid, en om ken nissen te ontmoeten in een onge dwongen sfeer'. Bij dans- en partycentrum Janssen zal er het hele seizoen regelmatig stilgestaan worden bij het jubileum. Zo is er een speciale aanbieding voor startende dan sers, een cabaretavond, en een Halloween Party voor kinderen terwijl voor begin 2005 een reü nie voor oud-leerlingen op het programma staat.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9