Subsidie voor Castenrayse kerkramen i. 12 V2 jaar Hay Verstraelen wint fotowedstrijd Berden voorzitter platform criminaliteit Teken voor mensenrechten Collectanten ontvangen Zilveren Krab Winkeldieven BEZORGEN? Dorpsraden- overleg Veldeke- Venray Loterij Zonnebloem: 17.098 euro Hardcore Impact O U> A Tvl O U> E peel en maas Donderdag 2 september 2004 - Pagina 7 c ety It verde b arkt. buiten k opt Je sec- eisel ts ervice- ambib musi .t sterk Afgelopen maandag hebben de 26 bij het Lokaal Historisch platform Venray aangesloten organisaties tijdens de algeme ne vergadering besloten een :erh ubsidie van 3000 euro beschikbaar te stellen voor de restauratie van drie gebrand- f schilderde ramen in de assort Castenra>se St-Matthiaskerk. re'* i Het platform, een koepelorgani satie voor stichtingen en vereni gingen die zich inzetten voor cul tuurhistorie en behoud van cultureel erfgoed, deed dit tijdens een feestelijke jubileumvergade ring ter gelegenheid van het eer ste lustrum. De subsidieaanvraag voor de ramen was ingediend goed|d°or het Comité Restauratie irktsij Kerkgebouw Castenray, waarin !- [behalve het kerkbestuur en de Wpsraad ook de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray participeert. Ook deze jstichting vormt een onderdeel van het Venrayse platform. In de apsis van het priesterkoor van de Castenrayse kerk bevinden Ijzich drie gebrandschilderde ramen. Het middelste raam is een geschenk van de parochie aan !Cjrj;fs pastoor Rieter, die van 1941-1953 ,in Castenray pastoor was. In 1951 vierde hij zijn 25-jarig priester- :feest en bij die gelegenheid werd er door de parochianen geld inge- i zameld, dat bestemd werd voor een gebrandschilderd raam in de .•zojuist herbouwde kerk. Tijdens I -de Tweede Wereldoorlog waren i er in Castenray diverse inwoners die onderduikers herbergden en SJÏ een groot aantal van deze onder- duikers droeg eveneens uit dank- J baarheid voor de opvang een financieel steentje bij aan dit A R cadeau. 1 De opdracht voor het ontwerp van het gebrandschilderde raam J werd gegeven aan de bekende too I Limburgse kunstenaar Charles Eijck. Deze werd op 24 maart 1897 in Meerssen geboren als vijf- Buil de in een gezin van 14 kinderen. diI Toen hij elf jaar was, werd hij getroffen door roodvonk en tyfus H en ten gevolge daarvan werd hij ||B| doofstom. Met 14 jaar kwam hij als decorateur te werken bij H Ceramique, een aardewerkfabriek ■■Éi in Maastricht. Daar tekende hij versieringen op serviesgoed. In 1915 ging hij werken bij een schildersbedrijf in Maastricht en via d& schrijfster Maria Viola, :unstredactrice van het landelsblad, kwam hij op de 'Kunstacademie in Rotterdam terecht, waar hij ook leerde liple- zen. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werd hij door ondervoeding iopnieuw zwaar ziek en na zijn herstel liet hij zich inschrijven op de Rijksacademie in Amsterdam, waar hij onder leiding van een aantal gerenommeerde profes soren studeerde. Als kunstenaar maakte hij een goede ontwikke ling door. maar wonende in de Jordaan ondervond hij bittere armoe. Voor zijn eindexamenwerk 'De Verloren Zoon' verwierf hij een groot geldbedrag, dat besteed moest worden aan een driejarige studie van kunstobjecten in Frankrijk en Italië. In dit laatste land ontmoette hij de Zweedse schilderes Karin Meyer, met wie hij in 1924 in Stockholm trouwde. Het echtpaar kreeg twee kinderen van wie er één deels verlamd raakte. Voor zijn schilderwerken kreeg Charles Eijck een Internationale Kunstprijs, maar financieel ging het hem minder voor de wind. Slechts armoe viel hem ten deel. Daar kwam pas een einde aan, toen vrienden voor hem in Parijs een tentoonstelling organiseerden, waarbij al zijn geëxposeerde werken verkocht werden. Na enkele exposities in Amsterdam en Den Haag kwamen de opdrachten binnen. Voor ver schillende kerken werd hij rond 1930 gevraagd, om muurschilde ringen te maken. KUNSTZINNIGE VLEUGELS In 1933 kwam Charles Eijck in contact met de toen reeds beroemde glazenier Joep Nicolaas en volgden studiereizen naar Zuid-Frankrijk, Portugal en Noord- Afrika. In 1934 vestigde hij zich in Zuid-Frankrijk en bleven de opdrachten binnenstromen. Zo maakte hij o.a. werken voor de Nederlandse Paviljoens op de Wereldtentoonstellingen in Brussel(1935) en Parijs(1937) en vervaardigde hij acht gebrand schilderde ramen voor het stoom schip 'De Nieuwe Amsterdam'. In 1938 keerde Charles Eijck terug naar Zuid-Limburg, waar hij de rest van zijn leven bleef wonen. In Zuid-Limburg maakte hij ook de Tweede Wereldoorlog mee en moest hij zich vrijwel beperken tot het schilderen van het leven in het Geuldal. Omdat geld toenter tijd maar weinig waarde had, betaalde hij veel rekeningen met schilderijen, zodat veel van zijn kunstwerken bij diverse particu lieren en bedrijven belandden. Na de bevrijding in 1945 kon hij zijn kunstzinnige vleugels weer verder uitslaan en volgden al spoedig een aantal zeer vere rende opdrachten, zoals het schil deren van het statieportret van de nieuwe koningin Juliana, die in 1948 koningin Wilhelmina opvolgde. Langzaam maar zeker maakte Charles Eijck ook steeds meer furore als glazenier en ontwierp hij prachtige gebrandschilderde ramen in verschillende kerken. Maar ook in de stationshal in Maastricht, in het sanatorium in Hornerheide en in het DSM Researchkantoor in Geleen wer den in de eerste helft van de vijfti ger jaren gebrandschilderde ramen geplaatst En het was ook in deze periode, dat hij de opdracht kreeg voor het raam in de pas herbouwde parochiekerk in Castenray. In november 1951 was het schets ontwerp voor het raam klaar en de totale kosten gingen 2000 gul den bedragen. Bij de viering van het Zilveren Priesterfeest van pas toor Rieter op 1 april 1951 was een bedrag van f 1200,- toege zegd, zodat besloten werd het tekort aan te vullen met de ver koop van oud papier. Op 5 december 1952 werd het nieuwe raam, betaald en wel, in de apsis op het historische priesterkoor van de Castenrayse parochiekerk geplaatst. Charles Eijck verwierf ondertus sen veel bekendheid met zijn schilderwerken op plafonds en muren in tal van kerkgebouwen. Ook ontwikkelde hij zich als zeer verdienstelijk beeldhouwer, getui ge de prachtige beeldengroep ter herinnering aan de bevrijding en de prachtige kruiswegstaties in o.a. Zeist en Maastricht. Er volgden nog tal van etsen, tekeningen en schilderwerken en in 1962 hielp hij een arm kerkje in Noord-Frankrijk opknappen. Hij beschilderde er 200 m2 aan muren en plafonds en plaatste er vijf gebrandschilderde ramen. Hij betaalde alles uit eigen zak. Hij ging door met schilderen totdat hij in 1980 ernstig ziek werd en op 2 augustus 1983 kwam er een einde aan zijn veel bewogen en uitermate kunstzinni ge leven. De uitvaart vond plaats in de door hem ontworpen St.Josephkerk te Meerssen. luden en dood Van deze bekende tekenaar, schilder, glazenier, beeldhouwer en bouwmeester, Charles Eijck, heeft Castenray in de parochie kerk een gebrandschilderd raam. In prachtige, warme kleuren worden het lijden en de dood van Jezus Christus uitgebeeld. Deze taferelen beslaan het middenge deelte van het raam en bestrijken zes panelen. Aan de linkerkant van de montant (de van kalksteen gemetselde, verticale stijl in het midden van het raam) zien we Christus aan het kruis hangen met daarachter een aantal lansen, die Romeinse soldaten suggereren. Er is slechts één soldaat afgebeeld. Veel belangrijker zijn de treuren de mannen en vrouwen bij het kruis met hun uitdrukkingsvolle gelaat schuin omhoog naar de gekruisigde Jezus Christus gericht en een blik die zowel medelijden als liefde uitstraalt. We zien o.a. Christus' moeder Maria en Maria Magdalena. Ook Johannes is pro minent afgebeeld. Tegen hem zei Jezus: "Maria is nu uw moeder" en tegen Maria zei Hij: "Johannes is nu uw zoon." Gekleed in een fel rood gewaad omarmt Johannes de voet van het kruis, geknield in een houding die zijn aanhankelijk heid voor Jezus goed tot uitdruk king brengt. Aan de rechterkant van de mon tant zijn de twee gehangen moor denaars duidelijk in een bijrol afgebeeld. De onderste vier pane len laten twee voorafbeeldingen van Christus' kruisoffer zien. Allereerst het offer van Melchisedech. Evenals Christus kruisoffer is ook dit bijbelse tafe reel meermaals in de kerkelijke kunst uitgebeeld en ook Charles Eyck gebruikte het voor het raam in de Castenrayse kerk. Melchisedech was ten tijde van Abraham een priester-koning van Salem. Men neemt aan dat met Salem de stad Jerusalem bedoeld is. Toen Abraham op een dag terugkeerde van een veldslag, trad Melchisedech hem tegemoet met brood en wijn en terwijl hij deze aan Abraham aanbood, zegende hij hem. Omdat Jezus zichzelf opofferde aan het Laatste Avondmaal onder de gedaante van brood en wijn, wordt Melchisech's offer gezien als een voorafbeelding hiervan. Alle pries ters die nadien van God tot alle volkeren zijn uitgegaan, doen het zelfde in het geheim van de con secratie tijdens de H.Mis, een geheim dat Melchisedech reeds lang tevoren door Gods Geest kende. De andere voorafbeelding van Christus' kruisoffer is het offer van de aartsvader Abraham, die zijn enige zoon Izaac wil offeren. Op zeer hoge leeftijd kregen hij en zijn vrouw Sara nog dit kind, waarnaar ze altijd zo hevig ver langd hadden. Om zijn geloof op de proef te stellen, beval God Abraham zijn geliefde zoön te offeren. Abraham geloofde rots vast in God en op het moment dat hij zijn zoon wilde offeren, greep God in. Uiteindelijk offerden vader en zoon een lam, hetgeen in die tijd niet ongebruikelijk was. In de bovenste twee panelen heeft Charles Eyck twee engelen afgebeeld, waarvan er één de lijk-, wade van Christus vastheeft. De kunstenaar is heel figuratief te werk gegaan en heeft gebruik gemaakt van gloedvolle en krach tige kleuren. Rood is dieprood en blauw is diepblauw. Het is duide lijk van een geheel andere kunst stijl dan de beide andere gebrand schilderde ramen op het Castenrayse priesterkoor. Over deze ramen en de maker hiervan kunt u volgende week lezen. Gerard Berden, directeur van Berden Mode en Wonen BV, is door Jan Schrijen, korpsbeheerder van de politie Limburg-Noord, officieel benoemd tot voorzitter van het Regionaal Platform Criminaliteitsbeheersing (RPC). In het RPC gaan over heid en bedrijfsleven in Noord- en Midden-Limburg nauw samenwerken met als doel de criminaliteit gericht tegen het bedrijfsleven terug te dringen. Berden gaf in zijn toespraak aan dat het aantal delicten waarmee het bedrijfsleven te maken heeft toeneemt. "42% van de kleine bedrijven in Limburg heeft de llaatste drie jaar geen maatregelen genomen om criminaliteit te voor tkomen. Er zal dus extra aandacht naar preventie moeten. Het RPC stelt ons in staat om een en ander anders te gaan organiseren. De intentie is om in alle kerngemeen ten tenminste één project op te starten om op maat en naar behoefte specifieke vormen van criminaliteit terug te dringen, waar het plaatselijke bedrijfsleven last van heeft", aldus Berden. In het RPC nemen vertegenwoordi gers afkomstig uit het bedrijfsle ven van de LOZO, Kamer van Koophandel, LWV, de regionale driehoek van de Politie Regio Limburg-Noord (Korpsbeheerder, Korpschef,* Hoofdofficier) en de Provincie zitting. Het Veiligheidsprogramma van het kabinet voorziet in de oprichting van een RPC in elke politieregio. Het RPC biedt het bedrijfsleven de mogelijkheid tot een gezamen lijke en afgestemde aanpak van veiligheidsproblemen. De politie heeft vrijdagmorgen in een winkel aan de Kiosk een 38-jarige man uit Oirlo aangehou den op verdenking van winkel diefstal. De man probeerde levensmiddelen met een waarde van 9,66 euro mee te nemen zon der te betalen. Hij werd meegeno men naar het politiebureau waar bleek dat hij nog een boete van 42 euro had openstaan die hij gelijk betaalde. De politie heeft vrijdagavond een 23-jarige Pool aangehouden in een winkel aan de Kiosk op verdenking van win keldiefstal. De man probeerde levensmiddelen ter waarde van 3,30 euro mee te nemen zonder te betalen. Ook hij werd meege nomen naar het politiebureau voor nader verhoor. Amnesty Venray verzamelt handtekeningen voor de mensen rechten in Europa. Komende zaterdag staat Amnesty met een stand bij Albert Heijn. De Europese Unie spreekt zich vol gens Amnesty nauwelijks uit over mensenrechten in Europa. Amnesty roept de Nederlandse overheid op om haar verantwoor delijkheden te nemen als voorzit ter van de EU en zich krachtig uit te spreken voor de mensenrech ten. Binnen Europa vinden nog steeds tal van mensenrechten schendingen plaats, meent de organisatie. Zo wordt het Europees asielbeleid volgens Amnesty voor sommigen onmen selijk strikt. In Portugal en Tsjechië worden nog steeds Roma (zigeuners) gediscrimineerd. Ook vindt er nog steeds buitensporig geweld plaats, bijvoorbeeld in het Italiaanse Genua tijdens een demonstratie van andersglobalis- ten. In veel landen worden daders van geweld tegen vrouwen niet gerechtelijk vervolgd. In de strijd tegen het terrorisme is het in het Verenigd Koninkrijk mogelijk om verdachten van buitenlandse afkomst zonder aanklacht en pro ces voor onbepaalde tijd vast te houden. Wie een met een handte kening de Nederlandse overheid op haar verantwoordelijkheden wil aanspreken, heeft zaterdag 4 september de kans. Amnesty Venray staat van 10.00 tot 16.00 in de Albert Heijn aan het Henseniusplein met petitielijsten. Amnesty Venray is een onderaf deling van Amnesty International. De Venrayse afdeling werkt nauw samen met andere regionale Amnestygroepen en met het lan delijk secretariaat in Amsterdam. Met tal van acties brengt Amnesty Venray mensenrechtenschendin gen en vooral de strijd daartegen onder de aandacht van de inwo ners van de gemeente Venray. Daarnaast zet de groep zich actief in voor gewetensgevangenen en het behoud van mensenrechten overal ter wereld. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Aurniua-, ner&megx Mcfmj M£TMU£4U IS cstt-/öm4up Zaoc&S SMPr... /•vT Stichting Dorpsradenoverleg Venray vergadert op maandag 6 september in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan onder andere de volgende pun ten: voortgang website, gebieds gericht werken, verslag commis sies en werkgroepen bestemmingsplan buitengebied, lokale omroep Venray, behoud ziekenhuis Venray, instandhou ding kleine landschapselementen, wonen welzijn en zorg en recon structie en nieuws uit de dorpen. Op dinsdag 7 september organi seert Veldeke-Venray een excur sie naar 't Zonnelied in Wanssum. 't Zonnelied is een museum voor volksdevotie aan Beemdweg 13 in Wanssum. Diny en Martien Franssen-Wijnhoven hebben in de loop van heel wat jaren een grote verzameling religieuze voorwer pen vergaard. Deze kruisbeelden, wijwaterbakjes, huiszegen, rozen kransen, misgewaden, beelden, boeken, prenten en ga zo maar door...stammen uit de voormalige kerk in 't Bruukske, uit andere kerken, kloosters. Ze zijn ook vaak geschonken door particulie ren. Het gehele huis van Diny en Martien is door het presenteren van deze devotionalia veranderd in een wel heel bijzonder muse um: alle muren, van vloer tot pla fond, zijn volledig in beslag geno men door de tentoonstelling van de duizenden religieuze voorwer pen. Het zo enthousiaste echtpaar weet bij ieder voorwerp een ver haal te vertellen. Op dinsdag 7 september gaan ze met belang stellende Veldeke-leden naar dit interessante museum op bezoek. Ze worden om 19.00 uur met kof fie verwelkomd; daaraanvolgend verzorgen Diny en Martien een rondleiding van ongeveer één uur. Vervolgens kunnen ze naar eigen smaak en belangstelling naar de devotionalia kijken. Daarbij zijn alle mogelijke vragen welkom. Voor de instandhouding en onderhoud van het museum is een vrijwillige bijdrage welkom. Wie zelf niet over vervoer beschikt, wordt verzocht even te bellen met Wim Baken. tel. 583504. De opbrengst van de Zonnebloemloterij, die dit jaar voor de 36e maal werd gehouden, heeft in de regio Venray, door de grote inzet van weer vele vrijwilli gers, het mooie bedrag van 17.098 euro opgebracht. De Zonnebloem dankt dan ook alle Iotenverkopers en trouwe onder steuners. De loterij is een van de belangrijkste bronnen van inkom sten voor de totale vereniging. De opbrengst komt zowel het plaat selijke, regionale als het landelijke Zonnebloemwerk ten goede. Met de opbrengst worden tal van aan gepaste vakanties, excursies en andere activiteiten - zoals rond vaarten en theatermiddagen, gefi nancierd. Hieraan nemen jaarlijks heel veel langdurig zieken, licha melijk gehandicapten en hulpbe hoevende ouderen deel, ook uit de regio Venray. Op maandag 15 november wordt op het Nationaal Bureau in Breda de trekking van de Nationale Zonnebloemloterij 2004 verricht door de notaris. Er zullen 5020 aantrekkelijke geld prijzen getrokken worden met een totale waarde van 164.500,00, waaronder de hoofd prijs van 15.000,00. De uitslag wordt zo snel moge lijk na de trekking bekend gemaakt via: het internet op www.zonnebloem.nl; een speci aal telefoonnummer 0900)0633 (het nummer kost 0,18 per minuut); teletekst Nederland 1, 2, 3 vanaf 15 november 17.00u gedurende enkele dagen. Op zaterdag 4 september zal in OJC Dingus aan de Hoenderstraat 10 in Venray de vijfendertigste Hardcore Impact party plaats gaan vinden. Als special guests zullen van de partij zijn de dj's; Hard-Fact en Dezeac HARD-FACT van de Underground Society uit Lelystad. De Underground Society, die in de culty hardcore de laatste jaren furore heeft gemaakt, heeft onlangs een eigen label opgericht en in korte tijd maar liefst twee platen gereleasd. Enkele nummers van deze twee platen zijn overgenomen op cd's van Masters of Hardcore (MOH) en Neophyte Records. De Underground Society' timmert in de laatste tijd flink aan de weg, vooral dj Hard-fact en dj Dezeac. Verder zijn er, zoals altijd weer, de nodige dj's van het Hardcore Impact DJ Team van Dingus pre sent en wordt alles hosted by MC O.S.A. Café/kassa open: 19.00 uur. Zaal open: 21.00 uur. Entree: 8 euro. Minimumleeftijd 16 jaar (legitimatie verplicht). Op donderdag 2 en vrijdag 3 september inloopdagen. Kom kennismaken met onze nieuwe collectie. SCHOUTENSTRAATJE 16 VENRAY Onderscheidingen KWF Kankerbestrijding in Oostrum Gedurende een lange reeks van jaren loopt de collecte van het KWF al in Oostram. En al meer dan 25 jaar zorgen de dames Wolters en Reintjes dat alle collectanten tijdens die ene week in het jaar met de bekende bus langs de deur gaan en de bevolking vragen om hun bijdrage. Reden genoeg voor KWF Kankerbestrijding om deze dames in. het zonnetje te zetten. Immers, zonder hen en de 120.000 andere De dames Wolters en Reintjes zetten zich al jaren in voor de bestrijding van kanker vrijwilligers zou de kankerbestrij ding in Nederland op een ander niveau staan. Uit handen van promotor Van der Vliét ontvingen zij dan ook onlangs de Zilveren Krab, voor hun verdiensten gedurende lange tijd. Hij memoreerde nog dat niet alleen het KWF op hun steun mag rekenen, maar ook andere organi saties gebruik mogen maken van f hun diensten. Tijdens een gezellig samenzijn I kwam veel ter sprake. Van de I kant van beide dames kwam natuurlijk de verzekering, dat tij dens de Nationale Collecteweek, j die van 6 t/m 11 september in Oostrum (en omstreken) wordt gehouden, de collectanten weer ii op pad gaan ten behoeve van de 1 kankerbestrijding Volgende week uitreiking hoofdprijs Hay Verstraelen uit Tienray is de vierde en laatste week- winnaar van de fotowedstrijd van Nieuwsblad Peel en Maas en Combi Dom Melskens. Vrijdagmorgen ontving Verstraelen de prijzen uit han den van Paul Geene van Combi Dom Melskens. Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas hebben, na het succes in de vorige vakan tieperiode, ook dit jaar weer de handen in elkaar geslagen voor een fotowedstrijd. Stuur uw leuk ste vakantiefoto in en u maakt kans op een van de vier weekprij- zen of de hoofdprijs, een digitale fotocamera ter waarde van maar liefst 399 euro. Bij deze wedstrijd horen natuurlijk leuke prijzen, beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens en uitgeverij/boek handel Van den Munckhof in Venray. De inzender van de mooi ste foto - en worden vier week- prijzen uitgedeeld- krijgt een boe- kenbon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en een gratis vergroting van uw vakantiefoto van Dom Melskens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars dingen overigens, net als alle andere inzendingen, gewoon mee met de hoofdprijs die volgende week donderdag, 9 september, bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs bestaat uit een Canon Ixus met een waarde van maar liefst 399 euro. Voor de fan- tastische hoofdprijs maakt Paul Geene en Theo Clabbers samen met redacteur/fotograaf Henk Lammen van Peel en Maas een keuze uit de ingezonden foto's. Hay Verstraelen (links) ont vangt uit handen van Paul Geene van Combi Dom Melskens de weekprijzen

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7