'De militairen zijn allemaal fveilig aangekomen' Groep opent Geleide Wapens haar poorten 'Het is zo leuk om mensen gelukkig te maken' Lintje voor Koos Swinkels Aantal klachten gelijk, toename overtredingen Aandacht voor Ontwikkelingen De Wendel De prijs voor Casa Azul is 1 fles gratis bij 12 flessen GRATIS bij Brandweer wedstrijden in Renkhuizen TUIN ONTWERP AANLEG ONDERHOUD GERTJAN REIJNDERS VENRAY 06 20 43 99 57 Getuigenoproep Gewond Agente mishandeld PaginJ PEEL fcN MAAS Donderdag 2 september 2004 - Pagina 5 Ervaringen van het thuisfront (1) Op 27 augustus is mijn vader Vertrokken naar Afghanistan, om precies te zijn naar de loofdstad van de provincie hlan, Pol-e-Khomri, in het irden van het land. De imende vijf maanden zal ik lere week vertellen hoe wij uitzending ervaren, »1 pap daar in o ianistan, al wij hier als ;zin (om privacyredenen irdt de naam van de schrijf- niet vermeld). Dit is ons laatste weekje samen, [et vertrek van pap nadert, ledereen komt nog even op ■^bezoek of belt. Opa en oma natuurlijk, paps zussen, vrienden en collega's... Ik heb mijn vader nog nooit zo vaak aan de telefoon gezien als in de afgelopen dagen. 'Ja ik ga op reis', zegt hij altijd, alsof het om een vakantietrip naar de Canarische Eilanden gaat. De dag voor zijn vertrek is een stressdag. Er moet nog van alles gebeuren. De laatste instructies: hoe moet de filter van het aquari um schoongemaakt worden, hoe werkt telebankieren, wat voor boor heb je nodig om gaatjes in een dakpan te maken? Zelf leg ik pap nog uit hoe hotmail en msn (chatprogramma) werken, want over een aantal maanden is er internet in Afghanistan. In de eer ste weken zal er maar weinig con tact zijn, hetzij schriftelijk. Bellen via de satelliet is veel te duur en van een telefoonlijn hebben ze daar nog niet gehoord. Uiteindelijk is het al bijna twee uur als iedereen in bed neerploft. Een klop op de deur haalt me om iets na zeven uur weer uit mijn slaap. Slaapdronken loop ik de trap af, waar pap met zijn kop koffie op de bank zit, in zijn hoek je. Een laatste knuffel, een kus... Dat uniform dat nu in mijn gezicht drukt maakt me bewust van de realiteit: pap gaat echt weg. Even prikken de tranen in mijn ogen, maar ik verdring ze. Ik wil niet huilen, want dan moet mam ook huilen. 'Veel plezier', zeg ik, om maar iets te zeggen. Vervolgens kruip ik weer terug in mijn bedje. Maar slapen kan ik niet meer. Ik lig maar in bed te draaien en te denken, zelfs schaapjes tellen helpt niet. Ik kom niet verder dan één schaap. Ook al is pap al zo vaak weggeweest, deze uitzen ding is toch anders. Afghanistan... een onbekend land, veertig jaar oorlog achter de rug. Niemand weet eigenlijk wat ze in de toe komst nog kunnen verwachten. De stad waar pap zit heeft in ieder geval geen elektriciteit, geen stro mend water en geen riolering. De eerste maanden zullen de militai ren in tenten moeten slapen, ter wijl ondertussen het kamp wordt opgebouwd. Luxe is ver te zoe ken daar, dat is één ding dat zeker is. Na twee dagen stilte komt het eerste bericht vanuit het verre Oosten. De militairen zijn alle maal veilig aangekomen en zijn inmiddels al begonnen met de opbouw van het noodkamp. Het mailtje van de ICDP, het Informatie Centrum De Peel meldt ook dat de bevolking een vriendelijke en verwelkomende houding lijkt aan te nemen. Dat is toch weer een geruststelling. Ik hoop dat dit zo blijft... Je dochter Optreden van Hind In 2004 bestaat de Groep Geleide Wapens tien jaar op Jluchtmachbasis De Peel. Om dit 'te vieren worden op zaterdag 4 september voor iedereen de poor ten geopend. Tijdens deze dag jninnen de bezoekers van 10.00 tot 16.00 uur kennismaken met het personeel en materieel van de Groep Geleide Wapens. De wapensystemen Patriot en Stinger zijn te bezichtigen, maar ook luchtverdedigingseenheden van de Landmacht en andere lan den (Groot-Brittannië en Duitsland) zijn vertegenwoor- digd. Er zullen veel interactieve demonstraties te zien zijn op het onderdeel. Bezoekers kunnen onder andere proefrijden in aller lei voertuigen, de klimwand bedwingen en demonstraties met bewakingshonden bijwonen. Boven luchtmachtbasis De Peel zal deze zaterdag een spectaculai re vliegshow te zien zijn met onder andere een demonstratie van het PC-7 demoteam, een fly- by van een KDC-10 en een F-60 met parachutisten. Er is deskun dig personeel aanwezig om uitleg te geven. Tevens kunnen de bezoekers informatie verkrijgen over het werken bij de Luchtmacht. Op 4 september is er vele muzikale ondersteuning. Als hoogtepunt zal Hind (bekend van Idols 1) een optreden verzorgen. De toegang is gratis. Van de sta tions Venray en Deume wordt gratis busvervoer ingezet. Op dinsdag 7 september zal tij dens de vergadering van de Dorpsraad Oostrum speciaal aan dacht besteed worden aan de ont wikkelingen binnen De Wendel, specifiek met betrekking tot de locatie Nieuw Spraeland.aan de Wanssumseweg. Tijdens deze ver gadering zal mevrouw Harink, directeur behandeling van De Wendel, een toelichting geven op de voorgenomen uitbreiding van het behandelaanbod en de daar mee gepaard gaande activiteiten. Hierbij zal tevens een toelichting gegeven worden op de bouwacti viteiten die dit met zich mee zal brengen. De Wendel hecht er veel waarde aan om de Oostrumse gemeenschap vroegtij dig te informeren over en waar nodig te betrekken bij de nieuwe ontwikkelingen binnen de locatie Nieuw Spraeland. Laat u zich informeren op deze avond. Verder zal tijdens deze avond het nieuwe logo van de dorpsraad worden gepresenteerd en zal de ontwerper ervan bekendgemaakt worden. De dorpsraadvergade ring in gemeenschapshuis d'n Oesterham begint om 20.00 uur. PEEL EN MAAS een abonnement waèrd Bond van Wapenbroeders is meer dan herdenken alleen I (Door Tamara van der Broek) Twintig jaar bestaat de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en omgeving nu. Voor deze tijd kregen de veteranen uit de Tweede Wereldoorlog en andere oorlogen geen erkenning, en vele honderden mensen werden tijdens de herdenkingen vergeten, gewoon omdat hun naam ner gens geschreven stond. Maar dat is nu voorbij. Henny Meijer (62) was erbij toen de Bond van Wapenbroeders in 1984 werd opgericht. Nu is hij al 20 jaar bestuurslid van de bond. De reden dat de afdeling Venray pas veertig jaar na de bevrijding van Nederland is opgericht is heel eenvoudig. Eerder hoorden de veteranen er niet bij en ging de 4 mei herdenking meer uit naar de omgekomen joden tijdens de holocaust en andere burgerslacht offers, vertelt Meijer. "Het heeft 30 jaar geduurd, voordat de vete ranen uitgenodigd werden op deze 4 mei herdenking. Het heeft 35 jaar geduurd, voordat ook de anderen werden herdacht, zoals de gesneuvelden in Indonesië, Korea en de blauwhelmen. Eerder hoorden die er gewoon niet bij. De oorlog had slachtoffers en de oorlog was door en tegen de Duitsers. Dat was belangrijk, maar dat er een wereldoorlog was in Azië, dat lezen we niet in de schoolboekjes." Toen de bond uiteindelijk in september 1984 werd opgericht, werd er één besluit genomen: dat er jaarlijks op het Britse kerkhof aan de Hoenderstraat, waar 700 mensen liggen begraven, een her denking wordt georganiseerd. Maar ook worden diegenen her dacht, die anders zouden worden vergeten. Helden en anderen wiens naam niet op een monu ment staat, puur en alleen omdat ze op dat moment niet bij de bur gerlijke stand stonden ingeschre ven, zegt Meijer. Maar de bond is er niet alleen om te herdenken, er is veel meer. De bond brengt veteranen bij elkaar. "Op het moment dat je zestig wordt en je minder te doen hebt, komen vaak de jeugdherin neringen terug en ontstaat er een behoefde met anderen daarover te praten", weet Meijer. De Wapenbroerders bieden deze gelegenheid. Twaalf keer per jaar is er een bijeenkomst, met soms een lezing, een uitstapje en voor de vrouwen een kienavond. Meijer: "Hief is dan voldoende gelegenheid om te praten en erva ringen te delen met mensen die je begrijpen." OORLOGSWEDUWEN En ook bekommert de bond zich om de achtergebleven fami lieleden van gesneuvelde militai ren, zoals de Britse oorlogswedu- wen, voor wie het pas in 1986 voor het eerst mogelijk was het graf van hun man te bezoeken. Aangedaan vertelt Meijer over zijn ervaring met zo'n oorlogswedu we. "Die vrouw stond te snikken bij een steen en op dat moment voel je je zo machteloos. En dan pak je zo'n mens, om ze genist te stellen. En dan zijn ze je zo dank baar, dat jij dat voor hen mogelijk hebt gemaakt met je clubje, dat ze eindelijk na zoveel jaren dat graf konden bezoeken. En dan vraag je: waarom ben je niet eerder gekomen? En wat blijkt? Op dat moment in 1986. hadden deze weduwen een weduwenpensioen van 57 pond per week. zo'n 85 euro. Daar moesten ze de huur en het voedsel van betalen. Daar konden ze dus geen buitenlandse reizen van maken." Verontwaardigd over dit luttele bedrag besloot Meijer destijds er werk van te maken. "Dan zeg je tegen Thatcher (red.: de toenmali- 1 ge Britse premier): doe er eens iets aan! En voordat je het weet wordt je uitgemaakt als nationale vijand." Uiteindelijk wist Meijer met behulp van de vele media- aandacht zijn doel te bereiken en in januari 1992 kregen de oorlogs weduwen er zeventig procent netto bij. "En dat geeft je een goed gevoel. Je helpt mensen, biedt mensen troost. Het is zo leuk mensen gelukkig te maken, die eerst zo ongelukkig waren. Daar doe je het voor." OORLOGSINVALIDEN Het waren niet alleen de vetera nen, de gesneuvelde soldaten en de oorlogsweduwen die in de ver getelheid geraakten, maar ook de oorlogsinvaliden kregen vaak niet het respect en de aandacht die zij voor hun opoffering verdienden. Daarom maakte de afdeling Venray het ook voor hen mogelijk naar Nederland te komen en de herdenking bij te wonen. "Dat is toch een soort verwerkingspro ces. Er was een man met een trau ma, elke nacht beleefde hij die explosie weer. Maar hij was blij hier in Nederland te zijn. Hier kreeg hij de aandacht en het begrip dat hij nodig had. Die ene week betekende zoveel voor men sen. Venray bracht een atmosfeer die uitnodigt om te praten. En dat Henny Meijer: "Wij als de Bond van Wapenbroeders staan dus achter het ingrijpen in Irak en Afghanistanomdat voor ons ooit hetzelfde is opgeofferd" is belangrijk." Meijer werd zelf in de oorlog geboren in Nijmegen. In oktober 1944 moest het gezin vluchten en bij terugkomst was het huis onbe woonbaar. "De oorlog heeft ook zijn wissel getrokken op mij. En heeft dus alleen maar nieuwsgie righeid gewekt. Als eigenwijs kind heb ik steeds vragen gesteld en dat doe ik feitelijk nog steeds. Bovendien vertelden mijn ouders veel over de oorlog. Dat alles heeft mij geïntrigeerd." Toen de bond hem bij de start vroeg te hel pen, wilde hij dit dan ook graag, al was het alleen maar om zijn nieuwsgierigheid te voeden. Meijer gelooft in het voortbe staan en de noodzakelijkheid van de Bond van Wapenbroeders. "Maar we hebben wel nieuwe jonge veteranen nodig om straks ons werk voort te zetten." Nu er zoveel militairen uitgezonden worden, lijkt het erop dat de hele krijgsmacht veteraan zal worden. "Zodoende zal de vraag naar een verzamelpunt blijven bestaan", denkt Meijer, die achter uitzen dingen van de Nederlandse mili tairen naar Irak, Afghanistan en Soedan staat. "Wantzo berede neert hij, "in Nederland liggen 40.000 geallieerde oorlogsgraven. Als die 40.000 mensen toen had den gezegd: Iaat die Hollanders in hun eigen sop gaarkoken, hadden we dit gesprek nu in mogelijk Siberië gevoerd. De plannen lagen er al", weet hij, "om de hele Nederlandse bevolking naar Rusland te sturen. Wij als de Bond van Wapenbroeders staan dus achter het ingrijpen in Irak en Afghanistan, omdat voor ons ooit hetzelfde is opgeofferd." Op zondag 12 september om 11.00 uur vindt er weer een her denking plaats op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat in Venray. Zo'n honderd gasten uit het Verenigd Koninkrijk zullen deze herden king bijwonen, waaronder vele oud-bevrijders en oorlogswedu wen. Verder zal op 14 september het vierde lustrum worden gevierd in zaal 't Brugeind te Meerlo. Daar zal dan ook het jubi leumboek (zie foto) worden uitge reikt aan de leden van de Bond. Ook de Britse gasten zullen hier bij aanwezig zijn. Wijn van de maand september Voor de meeste zit de vakantie er weer bijna op. De laatste koffers uitpakken, kinderen weer naar school en even nagenieten van de afgelopen weken. Gedurende uw vakantie hebben wij echter niet stil gezeten. We hebben in goede samenwerking met Casa Azul voor u een prachtige aanbieding weten los te peuteren. Wanneer u 5 flessen koopt krijgt u er van ons Wanneer u echter 36 flessen koopt I krijgt u er maar liefst I Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt gedurende de maand september DUS 2.99 5+1 en 36+12 Merseloseweg 2-8, 5801 CD Venray Tel. 0478 - 51 56 16 Fax 0478 - 51 34 94 E-mail wijnhuisvenray@home.nl Zaterdag 11 september veran deren de bedrijfsnamen Xerox/FIextronics voor de 31 ste keer in Renkhuizen. Op deze dag organiseert de bedrijfsbrandweer van Xerox/Flextronics haar bedrijfsbrandweer wedstrijd voor bedrijfsbrandweerkorpsen. Uit de provincies Brabant en Limburg zullen deze dag acht ploegen hun uiterste best doen om Renkhuizen uit de brand te helpen. Als wed strijd wordt er een situatie gecreëerd waarbij directe inzet en hulpverlening van de brandweer gewenst is. Bezoekers kunnen van dichtbij meemaken hoe pro fessionele hulpverlening functio neert. De deelnemende ploegen zijn in start volgorde; Bavaria NV uit Lieshout, Facilities Wetering uit Weert, Cehave uit Veghel. Heineken Ned. BV uit Den Bosch, Philips Lighting uit Weert, Ocè - Technologies uit Venlo, NedCar uit Born en de Tech. Universiteit uit Eindhoven. De eerste ploeg zal om 08.00 uur starten, en de laat ste om 16.00 uur. Medewerkers en belangstellenden zijn deze dag van harte welkom, om de verrich tingen van de diverse brandweer korpsen te volgen. Koos Swinkels uit Venray is maandagavond door burge meester Waals koninklijk onderscheiden. Dit gebeurde in De Kemphaan, tijdens de eerste lustrumviering van het Lokaal Historisch Platform Venray, waarvan Koos Swinkels mede-oprichter en voorzitter is. Swinkels is al meer dan dertig jaar actief op het gebied van de regionale archeologie en de streekgeschiedenis. Zo was hij onder meer mede-oprichter en, van 1972 tot 1987, voorzitter van Veldeke Venray. Vanaf 1981 is hij voorzitter van de Stichting Kruisen en Kapellen en sinds maart 2003 is hij lid van de pro vinciale adviescommissie voor het culturele erfgoed. Van zijn hand verschenen vele publicaties, waaronder boeken over de geschiedenis van Veltum en de Venrayse 'monumentjes van devo tie'. Koos Swinkels is voor zijn vele verdiensten op cultuur-histo- risch gebied benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Rapport Milieuklachten en ongewone voorvallen 2003 In 2003 is het aantal milieu- klachten dat bij de milieu- klachtentelefoon van de Provincie Limburg is inge diend (1613) ongeveer gelijk aan 2002 (l6l8). Het aantal overtredingen dat bij de onderzoeken naar aanleiding van die klachten is geconsta teerd is bijna verdubbeld. In 2003 vonden er 264 overtre dingen plaats. In 2002 waren dit er 140. Grotere aandacht voor de fol low up van milieuklachten door de Provincie lijken hieraan ten grondslag te liggen. Het aantal ongewone voorvallen bij Limburgse bedrijven is toegeno men met 23. Extra aandacht voor toezicht op correcte meldingen door de Provincie verklaart deze toename. In 2003 is het totaal aan tal milieuklachten met een totaal aantal van 1613 in lijn met 2002 (1618). Opvallend is echter dat er bij onderzoek naar aanleiding-van die klachten in 2003 in 264 geval len sprake was van een overtre ding. In 2002 bedroeg het aantal overtredingen 140. De toename kan verklaard worden door de grotere aandacht voor de follow- up van milieuklachten in het kader van de professionalisering van de klachtenafhandeling door de Provincie. In de klachten top-10 verschijnt het bedrijf Charlemagne op een derde plaats. Oorzaak hiervan is de piek aan klachten naar aanlei ding van de opslag van een kool stofproduct op het terrein van het bedrijf. Via verwaaiing is dit in de nabijgelegen woonwijk terechtge komen en heeft daar tot overlast geleid. Het aantal ongewone voorval len bij bedrijven in Limburg in 2003 bedraagt 138. In 2002 waren dit er 115. De toename is met name veroorzaakt door het aantal meldingen van DSM (toena me van 9), Vinamul (toename van 8) en DSM Pharma (toename van 7). Bij DSM vertoont het aantal ongewone voorvallen een stijging van 44 in 2002 naar 53 in 2003 Nader onderzoek hiernaar heeft vastgesteld dat de ongewone voorvallen in belangrijke mate werden veroorzaakt door bedrijfs storingen (38) en bedieningsfou- ten (9). Bij DSM werd tevens in 2003 het toezicht op het adequaat melden geïntensiveerd. De extra aandacht die het toe zicht op de uitvoering van de mei- dingen ongewone voorvallen bij ij de provinciale handhaving in j,! 2003 heeft gekregen kan de reden zijn voor de toename van de onge- wone voorvallen bij bedrijven in Limburg. HOVENIERS De politie is op zoek naar getui- j gen van een verkeersongeval tus sen een auto en een bromfiets op zaterdag 28 augustus rond 20.30 uur op de rotonde Leunseweg - Zuidsingel. Bij dit verkeersonge- I val raakte een 16-jarige bromfiet ser gewond aan zijn heup. Hij kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. De politie is op zoek naar getuigen die meer kun- nen vertellen over de toedracht van het ongeluk. Zij kunnen con tact opnemen met de politie van de basiseenheid Venray-Centriim, telefoonnummer 0900-8844. j' Een 59-jarige automobilist uit Venray is zondagmorgen rond 06.15 uur gewond geraakt bij een aanrijding op de Maasheseweg. Het slachtoffer werd met beenlet sel naar het ziekenhuis overge- bracht. De man is vermoedelijk i door vermoeidheid van de weg afgeraakt en tegen een boom aan de linkerkant van de weg aangere den. De man zat bekneld in de auto en het duurde enige tijd voordat de brandweer hem uit zijn benarde positie had bevrijd, De politie heeft afgelopen week een 26-jarige man uit Merselo aangehouden die een agente had mishandeld. Het voor- val vond in de nacht van 30 op 31 juli plaats op de Gouden Leeuw. De verdachte sloeg tijdens onge regeldheden zonder enige aanlei ding de vrouw in het gezicht. Zij liep hierbij een hersenschudding en kneuzingen op. Op 20 augus tus meldde de man zich vrijwillig bij de politie. Hij werd voor ver hoor ingesloten. Nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, werd hij weer in vrijheid gesteld

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5