Een muzikaal afscheid Kunst Cultuui De archieven Buitenste Binnen in het Odapark Fietstocht langs monumenten van verdediging Open Monumentendag in Venray Groeten uit Vierlingsbeek! Carjump in Veulen Norea, dochter van Evit Had ik maar..., Internationale dansen Oogstdag in De Locht Zin in zingen Expositie Kristianne Tummers Oud papier Expositie PEEL EN MAAS Donderdag 2 september 2004 - Pagin, Beelden van Servaas (slot) Aan alles komt een eind. Dit is de laatste aflevering van de serie 'Beelden van Servaas'. De strekking van de serie was, om de lezer op een ongedwon gen wijze kennis te laten maken met een inrichting die in menig opzicht een monu ment kan worden genoemd en die van grote betekenis is geweest voor onze Venrayse geschiedenis. Er valt nog veel te verhalen. Over het leven van alledag, over de dokter en de verpleger. En natuurlijk over de behandelingen van vroeger zoals de insulinekuur, de elektroshock, de slaapkuur en de permanente badverple- ging. Over al deze zaken en nog veel meer zal worden ver haald in het boek 'Honderd jaar psychiatrie in Venray', dat volgend jaar zal verschijnen. De geschiedenis van Servaas en Sint Anna komt ook aan de orde in een cursus van de Volksuniver siteit Venray die - bij voldoende deelname - op maandag 27 sep tember van start gaat. De cursus wordt gegeven in de vorm van dialezingen. Voor meer informatie kan men terecht bij de Volksuni versiteit. We besluiten deze serie met een stukje over de harmonie van het gesticht. De Belgische Broeders van Liefde richtten in nagenoeg al hun gestichten en internaten een muziekgezelschap op dat bij allerlei feestelijke gele genheden voor de muzikale noot moest zorgen. Zo ook op Servaas, waar reeds in 1908 een fanfare het levenslicht zag. Oprichter was niemand minder dan broeder Virgile van Petegem, de overste van het gesticht die zelf ook de dirigeerstok ter hand nam. In 1931 werd het fanfarege zelschap uitgebreid met enkele klarinettisten en zo werd de fanfa re omgezet in een harmonie Bovenstaande foto dateert van midden jaren dertig. Enkele bekende Venrayse muzikanten zijn te herkennen, zoals Jan Lamers, Willem Lucassen en Jean van den Tillaart. Dirigent was toen Broeder Gerbrandus die de wind er goed onder hield. De har monie hield wekelijks haar repeti tie en verzuim werd de muzikan ten zwaar aangerekend, met als resultaat een uitstekend repetitie- bezoek. Men trad op bij tal van gelegen heden. Jubilea, kerkelijke feesten, processies, pelgrimages naar Smakt, Tienray en Oostrum, De harmonie van Servaas in de dertiger jaren. Vlnr. Ie rij: Willem LucassenPiet van den Brandt, Broeder Ger brandus (dirigent). Engelbert van Passel en Jan Huebers. 2e rij: NN. Leo Snijders. Frans Pluijm. Jean van den Tillaart, Thei Luijpers en P. Bosch. 3e rij: Jan Lamers, Karei Coenen, NN, NN. Bovenste rij: NN, Toon Luijpers, Jan van Lin en Ties van Rooy. toneelvoorstellingen, dansavon den en wat al niet meer. Na een stille periode in de jaren zeventig leefde de harmonie in 1982 weer helemaal op en telde op dat moment liefst 25 muzikanten Maar zoals gezegd, aan alles komt een eind. Eind 1994, na een bestaan van meer dan 85 jaar, besloten de muzikanten om er mee op te houden. De prachtige koperen grote trom, ook wel 'Turkse trom' genoemd, kreeg een plaatsje in het museum van het Vincent van Gogh Instituut als blijvende herinnering aan een muziekgezelschap dat op bijzon dere wijze uiting gaf aan de eigen gestichtscultuur. En met dit muzi kale afscheid besluiten we ook deze serie Beelden van Servaas. Met dank aan u lezer voor de aan dacht. Twan van Els Tijdens het weekend van de Open Monumentendagen 11 en 12 september is ook het Konings kerkje in Vierlingsbeek weer geo pend. Het Koningskerkje heeft dan een speciale tentoonstelling in huis. Er is die dag een gedeelte te zien van de verzameling oude ansichtkaarten van Martien Bra kels. Martien Brakels heeft een grote verzameling Vierlingsbeek- se kaarten opgebouwd, daarvan komen er ongeveer 50-60 in het Koningskerkje te hangen. De ten toonstelling draagt de naam Groe ten uit Vierlingsbeek! een eeuw ansichtkaarten. En niet voor niets, want het zijn bijna allemaal Vier- lingsbeekse ansichten en sommi ge inderdaad 100 jaar oud. De ten toonstelling, met uitvergrotingen van de kaarten, geeft een fraai overzicht van het Vierlingsbeekse uiterlijk in de afgelopen eeuw. Het oude stationsgebouw, gemeentehuis, de oude kerk en de. nieuwe gebouwen die daar voor in de plaats zijn gekomen. Een interieurbeeld van de jeugd herberg, het huidige Huis ter Maas. Straatgezichten roepen een nostalgische verzuchting op, zeker als je ze vergelijkt met het verkeer van nii. Winkeltjes herin neren aan nog andere verdwenen winkels. Ook de achterkanten van de oude prentbriefkaarten wek ken een verleden tijd: de postze gels en stempels, de oude hand schriften en het verhaal van de geschreven tekst. De kaarten zijn vanuit Vierlingsbeek verstuurd naar allerlei oorden, ver weg en dichtbij, interessant om je in te verdiepen. Ook leuk is het om te zien welke bedrijfjes de ansichten lieten drukken en te koop had den. Groeten uit Vierlingsbeek! Is nog te zien tot en met 26 septem ber in het Koningskerkje aan de Spoorstraat 17 in Vierlingsbeek. Geopend op zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur. Inl.: Martien Brakels 0478- 632030 of Kristianne Tummers 0478-631401. Veulen viert op zaterdag 4 en zondag 5 september ker mis. En hoe! Bezoekers kun nen twee dagen lang niet alleen genieten van tal van kermisattracties, ook zijn er spectaculaire activiteiten op touw gezet zoals een carjump en rondvluchten met kleine tweepersoons vliegtuigjes. Veulen biedt de bezoekers dit kermisweekend tal van leuke acti viteiten aan. Zo kunt u bijvoor beeld vliegen in kleine tweeper soons vliegtuigjes onder begeleiding van een gediplo- In sommige situaties vinden mensen het moeilijk om voor zichzelf op te komen, om hun mening te geven. Ze denken dat er ruzie van komt, of ze weten niet zo gauw wat ze moeten zeg gen. Of ze hebben geleerd dat ze beter hun mond kunnen houden, dat een ander het toch beter weet. Naderhand denken ze: "Had ik maarMensen die vaak achteraf spijt hebben, die niet tevreden zijn dat ze niets gezegd hebben, kunnen baat hebben bij een cursus. Er is een assertiviteits- cursus speciaal voor 55-plussers. De eerstvolgende begint half sep tember 2004 in De Witte Hoeve in Venray. Geïnteresseerde en gemotiveerde 55-plussers die graag samen met leeftijdsgenoten leren, kunnen bellen met de docent, Els van Meijel, (0478) 63 23 20. Aanmelding is mogelijk tot 7 september. meerd vlieginstructeur boven het land van Peel en Maas. Introduc- tievluchten kunnen op zaterdag en zondag gemaakt worden. Op zondag 5 september vindt de spectaculaire carjump- waar aan 26 teams deelnemen- plaats. Vanuit de Achterhoek wordt een speciale constructie naar Veulen overgebracht, die auto's met behulp van een lier over de schans trekt. Als het goed is plof fen de voertuigen tientallen meters verderop pas neer. Verder laat een kraanwagen auto's vanaf 40 meter hoogte omlaag vallen in een poging in de lucht een gigan tische botsing te veroorzaken met de voertuigen die vanaf de spring- schans worden gelanceerd. Uiter aard is er ook weer een caravan show; flink want caravans worden vernield door ze van de schans af te schieten. Verder is er een gezellige kermis, met tal van attracties, en treden in de feest tent diverse groepen op, zoals op zondagavond bijvoorbeeld de populaire formatie Trade Mark. Aanvang: 14.00 uur. Zaterdagmiddag 4 september om 14.00 uur vindt op het geïm proviseerde vliegveld de prijsuit reiking aan mevrouw Leonie Cals en de heer Gerrit Linders plaats. Beiden zijn de winnaars van de actie 'Boerderij in het licht' en krijgen een rondvlucht aangebo den. Ook aan de kleintjes is gedacht. Ze kunnen onder meer in een zandbak spelen, deelnemen aan de Zuid-Nederlandse tractorbe- hendigheidskampioenschappen en zich laten schminken. De acti viteiten vinden plaats op het ter rein naast café-zaal 't Veule. Aan vang: 14.00 uur. Met ingang van 1 september starten de internationale dansles sen onder begeleiding van een ervaren dansleidster weer. Omdat er nog enkele plaatsen vrij zijn, is de organisatie op zoek naar enke le enthousiaste dames van 45 jaar en ouder die de groep willen komen versterken. Iedereen die interesse heeft, kan vrijblijvend een kijkje komen nemen op woensdag 1 september tussen 10.00 en 11.30 uur in wijkcen trum Den Hoender. St. Ursulas- traat in Venray. Ook dames uit de kerk- en Maasdorpen zijn van harte welkom. Voor informatie of aanmeldingen kunt u contact opnemen met Nelly Rongen, tel 586154 (na 18.00 uur) In streekmuseum De Locht wordt zondagmiddag 5 septem ber de jaarlijkse oogstdag georga niseerd. Daarbij worden op de binnenplaats traditionele hulp middelen als dorsmachine, wan molen en hakselmachine gede monstreerd. Ondanks het gebruik van deze machines vroegen de diverse werkzaamheden toch een zware lichamelijke inspanning. Elders in het museum is een expositie inge richt met als titel 'Bomen en men sen, een oeroude relatie'. Het museum is elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. De spe ciale activiteiten op zondag begin nen rond 14.00 uur (www delocht.nl). Op zondag 5 september wordt voor de 39e keer in Venray een avondje Zin in zingen gepresen teerd. Veel oude bekende liede ren worden die avond, onder begeleiding van twee accordeo nisten, gezongen. Het eerste deel van de avond wordt gepresen teerd door zuster Anne-José. Deze zuster vormde jaren geleden samen met zuster Laetiae het bekende zangduo De Zingende Zusters. Samen zullen zij tijdens deze avond iets van hun vroegere repertoire ten gehore brengen. De avond vindt plaats in Den Hoender, Sint Ursulastraat 2 in Venray. De avond begint om 20.00 uur en de entree is gratis. Liederenbundels zijn bij de zaal verkrijgbaar Vanaf 19 00 uur is het gebouw open. In het weekend van vrijdag 10 september t/m zondag 12 septem ber houdt Kunstvoer in Megen haar 31e tentoonstelling. Zaterdag 11 september is het ook Monu mentendag (weekend) en is een bezoek aan Megen en Kunstvoer een bijzondere gelegenheid om kennis te maken met het stadje en de expositie in het monumentale gemeenschapshuis Acropolis. Tij dens dit weekend zijn er weer drie bijzondere kunstenaars te zien, waaronder Kristianne Tum mers uit Vierlingsbeek. Zij is geïnspireerd door het karakter van licht in de lucht en in de omgeving. De relatie tussen kleur, licht en ruimte, gevoel en emo ties, de invloed van de buitenwe reld, iets dat in de lucht hangt, dat zijn de dingen die zij probeert weer te geven. Haar 'Luchtschap- pen' (acryl op linnen en papier) zijn ingetogen, vaak laag over laag geschilderd (geboetseerd met kleur) en resulteren ïn abstract expressionistisch werk. LANDWEERT III Maandag 6 september wordt er in Landweert III door leden van DOS Venray het oud papier opge haald. Verzocht wordt om het papier om uiterlijk 09.00 uur gebundeld aan de straatkant gereed te zetten.. Het Odapark Venray, cen trum voor hedendaagse beel dende kunst, staat al jaren bekend om zijn unieke beel denpark. Naast de program mering van hedendaagse beel dende kunst, muziek, theater en literatuur beschikt het Oda park over 19 hectare natuur landschap, waar meer dan 60 beelden staan opgesteld. Beel den van uiteenlopende thema tiek en materiaal. De kunste naars staan vaak in de schaduw van hun beelden. Logisch ook: zij laten hun kunstwerk voor zich spreken. Het Odapark richt echter deze ene keer de schijnwerpers op de kunstenaars achter de kunst. Van 10 september tot en met 10 oktober houdt het Odapark de presentatie Bui tenste Binnen. De kunstenaars uit het beeldenpark stellen in die periode hun archieven open voor de bezoeker. Voor de tentoonstelling Buiten ste Binnen hebben de kunstenaars die een beeld in het Odapark heb ben staan hun documentatie tijde lijk ter beschikking van het Oda park. Zij laten daarmee misschien niet het achterste van hun tong zien, maar verschaffen de bezoe ker wel een kijkje in hun bele vingswereld. Hoe besluit een kun stenaar welke thematiek te onderzoeken? Waarop baseert hij of zij het te gebruiken materiaal? Hoeveel kunstwerken heeft hij of zij al gemaakt? Waar staan ze? De bezoeker krijgt in deze periode dus niet alleen prachtige beelden in het park te zien, maar leert ook de kunstenaars achter de beelden kennen. Buitenste Binnen is in genoem de periode te vinden in de Pro jectruimte van het Odapark, Mer- seloseweg Venray. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling Buitenste Binnen vormt tevens de opmaat naar 19 september, de dag dat het Odapark het nieuwe seizoenspro gramma presenteert. Uiteraard zal dit gebeuren in de sfeer van het Odapark: mysterieus en verras send. De komende week zal hier over nader bericht worden. Kijk ook op website: www.oda- park.com Op de bijgaande foto het kunst werk 'Field of honor' van Kees Bierman, dat recentelijk werd toe gevoegd aan het beeldenpark. Ook Kees Bierman presenteert zich tijdens Buitenste Binnen. Op zondag 12 september vindt weer de jaarlijkse Open Monumentendag plaats. Ook de Mariakapel in Holthees, een officieel erkend rijksmo nument, zal tijdens deze dag van 11.00 uur tot 17.00 uur haar deuren openen. De werkgroep activiteiten van de Mariakapel doet dit jaar zoals gebruikelijk meer dan alleen het openstellen van het monument. Open Monumentendag kent jaarlijks een thema, en dit jaar staan monumenten die van doen hebben met verdedigingswerken centraal. Denk bijv. aan oude stadsmuren van vestingsteden, burchten en kastelen, de waterli nie, kazematten, en nog veel meer voorbeelden van verdedigings werken. De werkgroep activitei ten Mariakapel Holthees heeft daarom dit jaar een fietstocht uit gezet van ca. 25 km. langs monu menten van verdediging die in het zuidelijk deel van de gemeente Boxmeer te vinden zijn. Soms gaat het nog om in tact zijnde monumenten, soms is aan kleine details nog iets zichtbaar van het verdedigingswerk, dat in vroeger eeuwen hier gestaan heeft. De tocht voert langs het voormalige kasteel Makken in Holthees, het kasteel De Hattert in Vierlings beek, kasteel De Voirt in Groenin gen, burcht De Hattendonck in Sambeek en het kasteel in Box meer. Bij het kasteel in Boxmeer is tevens tijd ingeruimd om een bezoek te brengen aan het kas teelmuseum. Er is een gedetail leerde routebeschrijving vervaar digd, en tevens worden de achtergronden beschreven van de verdedigingswerken, die aan de route liggen. Ook zijn enige teke ningen in het routeboekje opge nomen van hoe deze verdedi gingswerken er vroeger uitgezien moeten hebben. De fietstocht ein digt weer bij de Mariakapel in Holthees. BOXMEER Wat het bezoek aan het kasteel museum in Boxmeer betreft: het museum is speciaal in verband met deze fietsroute op deze dag al om 13.00 uur geopend. Het is daarom zaak als fietser niet te vroeg van start te gaan, als je dit museumbezoek in de route mee wilt maken. Kosten van deelname aan deze tocht bedragen 2.50 per vol- K' wassene, en 1,50 voor kini tot en met 12 jaar. Daarvoorl vangt de deelnemer een bi met informatie en een rout| schrijving, als mede een sumptiebon, goed voor eeni koffie of thee bij café de M stoel, gelegen bij het stuw- en jjaa zencomplex in Sambeek. ^èp AANMEll ,ur ept Om enigszins in te kunijjecr schatten hoe groot de belang Jlir ling is voor deze fietstocht, ky zich van te voren aanmeldei 2 de bekende adressen in Holth :ng, mevr. Ermers, Kapelstraat 3 0478-636480. en bij de fam. li enberg, Gildestraat 6, tel. 0 636390. Ook kunt u uw aan ding kenbaar maken via website van de kaj www.mariakapel.nl Verderl u uiteraard op monumentci eu* zelf zich nog aanmelden bi ingang van de kapel, vanaf 1 Dru uur. De fietstocht dient beëin CP' te zijn om 17.00 uur. Leer £7' geschiedenis van deze su *er beter kennen, en pak daaronxer( fiets en doe mee aan deze act teit op open monumentendaay route kan niet per auto woif afgelegd. D kolt De achttiende Open Monu mentendag in het weekend van 10, 11 en 12 september staat in het teken van monu menten van verdediging. Te denken valt daarbij aan kaste len, forten, vestingsteden, waterlinies, bunkers etc., waarmee de mens zich door de eeuwen heen heeft gepro beerd te beschermen. Als men de kaart van Nederland bekijkt ziet men een aantal belangrijke linies en stellingen waarmee men in de tijd dat ze bedacht en gerealiseerd zijn dacht veilig te zijn tegen aanvallen van de vijand Sommigen zijn niet of nauwelijks daadwerkelijk gebruikt voor het doel waarvoor ze zijn opgericht. Desondanks vormen onderdelen en restanten toch belangrijke elementen bij de (her)iiirichting van de openbare ruimte. Over het grondgebied van de gemeente Venray loopt de Peel-Raamstelling. Deze werd in 1995 opgenomen op de rijksmo numentenlijst. Onder de bescher ming vallen niet alleen de bunkers (kazematten) maar ook het kanaal, de schutsluizen en de aar den wal. Deze linie loopt noord- zuid van Grave tot Budel Dorplein en in de gemeente Venray voor een deel ongeveer parallel aan de provinciegrens Limburg Noord Brabant. 'Monumenten, het verdedigen waard', schrijft Mr. P. van Vollen hoven als voorzitter van de Stich ting Nationaal Restauratiefonds en voorzitter Comité van Aanbeve ling Open Monumentendag in het voorwoord van het Open Monu mentendag Magazine dat gratis verkrijgbaar is bij de VW/ANWB kantoren. Meer informatie vindt u ook op de website van de landelij ke Stichting Openmonumenten dag: www.openmonumenten- dag.nl Stichting Venray Monumentaal onderschrijft deze stelling van harte. Het behoud van sfeer- en her kenbare, beeldbepalende elemen ten in de eigen leefomgeving, kan een belangrijke bijdrage leve ren tot verhoging van de leefbaar heid. Het is juist die herkenbare identiteit die ervoor zorgt dat we ons ergens thuis en geborgen voe len. En dat is zeker dus zeker het verdedigen waard! De Stichting Venray Monumen taal heeft in het tweede weekend van september - internationaal gereserveerd voor Open Monu mentendag - een aantal activitei ten georganiseerd ter promotie van de Venrayse Monumenten. Iedereen is harte welkom. Vrijdag 10 september: Op de Grote Markt in Venray, de monumenten feestelijk ver licht, presenteert zich de Stich ting Venray Monumentaal van 19.00 - 21.00 uur Aansluitend informeel samenzijn van monu menteigenaren/bewoners in Café de Klokkenluider, Grote Markt 23 Venray. Rond 20.00 uur ligt de Grote Markt onder historisch vuur van Schutterij 't Zandakker, Gilde St. Jan, ter opening van het Venrayse Open Monumentendag-weekend. Zaterdag 11 september: Museum 't Freulekeshuus, Eind- straat 8, Venray De toegang is gratis. Geopend van 14.00 -17.00. Ook op zondag 12 september van Wonen Venray verzorgt een expositie van Truus Klerken. De expositie vindt plaats in de hal van het kantoor van Wonen Venray, Plataanstraat 15 in Venray en wordt gehouden van 1 septem ber tot en met 29 oktober. De openingstijden zijn van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. 14.00 - 17.00 uur vrije toegan£)n< St.Petrus Banden Kerk (Gfl^cf Kerk) geopend voor bezichijjLro vanaf 11.00 Er is een gids aac*an zig tot circa 16.00 uur. jy0j Zondag 12 september: jq Bijeenkomst in het vooiïi^e j tingscentrum van Luchtmac»)0[ sis De Peel, Ripseweg 1. V«nor peel aanvang 14.00 u. j,a|| Het welkomstwoord wordtj^ richt door de plv.commani(0() van de Basis die aansluitendj~e( korte film over laat zien. VeriKc[ gingswerken nu en in de I komst. Vervolgens komenI voorzitter van de Stichting Vei Monumentaal, mevrouw L. f en de heer F. Ruyten (Wethoi Monumentzaken) kort aan woord. Dan volgt een lezing in in I kader van het thema van Open Monumentendag - Verd ïn gingswerken: De Peellinie in; gen logstijd, door le Ltn. R.H. Vi Bak kamp. bd Aansluil *-d- mogelijkheid tot bezichtiging de Pecl-Raamstelling, met tod G ting op locatie, (ingang Ripsei nabij provinciegrens - rich noord, gemarkeerd met 0 vla8) 2or Sch po e 9.31 Aar sec Boekrecensie in Peel en Maas Norea, de dochter van Adam en Eva, is een markant perso nage in Marianne Fredriks- sons grote mythe over de mensheid. Als Norea in de Middeleeuwen geboren zou zijn, was ze als heks op de brandstapel beland. Zou ze nu hebben geleefd, dan was ze wellicht opgesloten in een psychiatrische inrichting. Want Norea kan in het verbor gene kijken, in dat wat achter de wereld ligt die we allemaal als werkelijkheid ervaren. Eva, de oermoeder, ziet zichzelf weerspiegeld in het meisje. Ze wil het liefst dat haar dochter een normale jeugd heeft. Maar Norea is nu eenmaal anders. Ze kan gedachten lezen en ziet de toe komst in haar dromen en fanta sieën. Het meisje heeft het in zich om de mensheid te redden. Marianne Fredriksson (Zweden, 1927) oogstte veel succes met de roman Anna, Hanna en Johanna (in 1998 in Nederland gekozen tot Boek van het Jaar). Bij Uitgeverij De Geus verschenen daarna de romans Simon, Volgens Maria Magdalena, Inge en Mira, Het zesde zintuig, Elisabeths docli De nachtwandelaar, Het boek'l en Het boek Kaïn. Ook public de Uitgeverij De Geus de non tietitels Als vrouwen wijs vw en Mijn leven in Zweden 1 18 Fredrikssons boeken zijn het Nederland in totaal meer dan stai miljoen exemplaren verkol bui Norea, dochter van Eva is te fófmo in boekhandel Van den Mundtl pas in Venray. Prijs: 19 90 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 12