Meerlo-Wanssum idsummerpop Meerlo: et als Woodstock één grote familie 'ginaMEL EN MAAS Donderdag 26 augustus 2004 - Pagina 9 Rook, stank en paniek. Weken lang aan een repertoire geoefend, nog geen toon gespeeld en nu al de vraag was het dit nou? Maar het publiek begreep het blijkbaar allemaal. Met wat fantasie werden toch wat technische noodspron gen gemaakt en na enige vertra ging klonken de eerste tonen van Steppin Wolfs: Born to be Wild. Gevolgd door het Wilhelmus a la Jimi Hendrix. De rest van het repertoire deed zijn werk en ik kan me herinneren dat er zelfs mensen gingen staan klappen toen we ons slotnummer speel den. Van de drie Limburgse bands deden we het uiteindelijk zo goed, dat we bij het MidsummerP- op Special in datzelfde jaar de supporting act verzorgden van de band Focus. Zenuwen dus. Uitein delijk kwamen Thijs van Leer en Jan Akkerman een uurtje eerder en verzorgden zij óns voorpro gramma. Direct hierna vertrokken ze, net als alle mensen en dus stonden we uiteindelijk voor een bijna lege tent. Voordeel was wel: de zenuwen waren ook ineens verdwenen." simpel als verstandig bekijkt. De honderden jonge Meerlonaren achter dit festival gaan ervan uit dat als je een feest goed op poten zet, succes gewoon verzekerd is. Dat leek mij een gezond uitgangs punt, Er zit achter dit festival geen plimenteerden ons na afloop." Gé Titulaer, Venlo NIET WILLEN MISSEN "Midsummerpop in Meerlo zal ik nooit vergeten. Het was het onweer! Maar na regen komt zon neschijn. Mijn mensen in Afrika zijn de organisatie van Midsum merpop dankbaar voor hun gift. Samen breken en samen delen, dan pas wordt deze wereld bewoonbaar. De jongeren van tenweggetjes naar het festivalter rein geflankeerd door de vele veldbloemen en door het rood witte afzetlint. Maar ook vanwege de kleurrijke mensen, met bloe men in het haar, of met een bonte fantasie aan kleding of haarban- Peter Surminski, Blitterswijck Harm Langenkamp, Velden "Het was op een zondagmorgen in juli in 1972 om vijf uur. Ik ver geet het nooit meer. We stonden met Focus op het podium van het festival in Meerlo. De zon kwam net op en op het terrein versche nen de eerste slaperige hoofden uit de slaapzakken. Toen begon nen wij te spelen met het destijds waanzinnig populaire nummer Hocus Pocus. Die sfeer en dat moment staan in mijn geheugen gegrift." Thijs van Leer, ex-bandleider van Focus DAYBREAK Slapen op de 'camping': van al dat dansen, zingen en springen word je ontzettend moe. EEN MISSIONARIS Drinken en blowen? Midsummerpop ten voeten uit HOCUS POCUS "Aan het Meerlose Midsum- merpopfestival bewaar ik de mooiste herinneringen. Een festi val met erg veel goede muziek en sfeer. Met een aantal muzikale vrienden speelden we in een sym fonische rockformatie Pat Cool, mijn eerste muziekproject. In 1972 stonden we voor het nacht programma geprogrammeerd -om vier uur optreden!- en in 1973 speelden we op het hoofdpodi um. Tijdens het nachtprogramma speelden we bij het krieken van de dag ons eigen nummer Daybre ak. De jongens van Focus, onder wie Thijs_van Leer en Jan Akker man, stonden te luisteren en com- eerste echte popfestival waar ik samen met mijn vrouw, toen nog vriendin, naar toe ging. De sfeer was geweldig. De eerst dag had den we prachtig weer. Welke artiesten optraden, weet ik niet meer. Wel dat zangeres Nico van The Vulvet Underground 's nachts in een tent van zich liet horen. Het was de tijd van lang haar, spij kerbroeken met opgenaaide bloe men over de gaten. We hadden samen met vrien den enkele tentjes opgezet op het festivalterrein voor de overnach ting. De nacht was kort, maar we hadden toch heerlijk geslapen. Alleen werden we een beetje wie belig wakker. Toen ik van het luchtbed wilde opstaan, begreep ik ook waarom. Ik stapte zo in het water. Zo hard had het geregend dat we bijna uit de tent dreven. Dat was even vloeken. Alles was door- en doornat. Gelukkig stond mijn ouderlijk huis in het naburi ge Blitterswijck. Daar hebben we ons kunnen verfrissen en onze spullen laten drogen. Kregen we ook nog een ontbijt toe! Ik zou het festival van Meerlo niet heb ben willen missen." Meerlo gaven het voorbeeld. Ik ben nu pastoor in Kessel en vanaf de pastorie zeg ik nogmaals. Jon gens en meisjes van Meerlo, jullie waren geweldig, dankjewel." Pastoor Louis Verhaag, Kessel. GEWELDIGE MUZIEK "Ik woonde toen in Meerlo en ben zeker naar twee festivals geweest. In herinner mij Brainbox nog. en Focus en de Golden Earing. Het was een geweldig feest op de camping bij Groen land waar de eerste festivals plaatsvonden. Ik heb thuis nog muziek van Brainbox." Frans Verstraaten, Berg aan de Maas. DE GEUR VAN MIDSUMMER "Bij Midsummer denk ik aan kleur. Deels vanwege de fleurige tijd van het jaar. Zo waren de bui den. Dat ene stel ergens uit Noord-Holland heb ik drie jaar op rij gezien. De jongen zag er kleu rig uit: hij had lang blond haar en een rossige baard. Het meisje droeg steeds een lang fluwelen kleed (elk jaar een andere kleur) en ze glimlachte voortdurend zoals een fee dat altijd doet in een sprookje. Alles wat ze nodig had den zat in een grote, bonte, geknoopte doek. Hun wit-zwart scheepshondje had altijd veel ple zier met andere honden op het terrein. Vooral 's morgens vroeg, wanneer honden op hun best zijn. Het tweetal kwam voor de muziek en om andere mensen te ontmoeten. En ze roken opmerke lijk sterk naar kruidengeur. Later kwam ik er achter dat het hasj was, wat ik rook! Zij zijn steeds voor mij het symbool van Mid summerpop: kleur, vriendelijk heid en relaxte sfeer." Peter Surminski, Blitterswijck Deze dame vertoefde in hogere sferen... "Ik heb in de jaren 1971 en 1972 deze geweldige dagen in Meerlo meerdere jaren mee mogen maken. Ik ben geboren in Sevenum en was toen missionaris in Kameroen. Via familie in Meer lo en Oirlo was ik contact geko men met de organisatie. De jeugd in Meerlo organiseerde een Mid- summerpopfestival en besloot om een groot deel van de opbrengst aan een goed doel te schenken, voor mijn pygmeeën in Kame roen. Ik vond dit een goed idee en klopte dus bij hen aan. De jonge ren waren meteen klaar om voor mijn mensen iets te gaan doen. Leve de jeugd! Er kwamen natuur lijk ook vragen en voorstellen van hun kant. Eén van hun vragen was of ik ook kwam naar de Midsum merpop. Natuurlijk kom ik, al was die herrie en muziek nu niet bij uitstek mijn smaak en muziek. Ik deed het voor de jongeren en natuurlijk voor mijn kleine men sen in Afrika. Verder werd het idee geopperd of ik mee wilde doen en mee wilde draaien op het feest. Ook dat was voor mij een uitdaging en ik deed het. Mijn werk was drie dagen achter de frisdrank en koffiebar in de tent. Als je mensen wilt ontmoeten is de plaats achter de de tap het beste. Dat weet ik omdat we thuis vroeger ook een café hadden. Op mijn jas blonk het kleine kruisje. De mensen keken eerst wat raar. Bent u die missionaris achter de tap? Wat kon ik anders antwoor den dan: "Zoals u ziet." Maar ook de volgende jaren werd Midsum merpop georganiseerd en weer kreeg ik geld van deze jongeren voor mijn missiegebied. Eén keer ben ik zo nat als een kater gewor den, toen hadden we dat groot EEN GROTE FAMILIE "In soos Merlin heb ik moeten Jo Wijnen (17 juli 1973 in het constateren dat men de zaak even Dagblad voor Noord-Limburg) Muziekgroepen uit binnen- en buitenland gaven kleur aan Midsummerpop FIETS GEJAT "Het eerste waar ik aan denk als ik aan Midsummerpop denk is dat ze mijn fiets hebben gejat. Ik was tien jaar en mocht als uppie mee helpen. Dat vond*ik toen ruig. Ik herinner mij dat Super Sister opt rad en ik als kleine jonge voor het grote en hoge podium stond te kijken. Ik zag nog net een van de muzikanten met een dwarsfluit. Dat maakte indruk op mij. Wat ook indruk maakte was de enor me puinhoop na afloop, of beter gezegd de honderden vierkante meters plastic die op het terrein lagen. We hebben dagen plastic verzamelt en in brand gestoken. Dat kon toen nog! Toen onlangs de filmbeelden op LI televisie zijn geweest kwamen alle herinnerin gen weer boven. Op vijftienjarige leeftijd jaar werd ik actief bij soos Merlin, de organisator van het fes tival. Daar ben ik tien jaar bij betrokken geweest. Mooie tijd. maar geen Midsummer meer." Paul Poels, Meerlo BREUK EN ONGEREGELD "We waren destijds op de alter natieve en anarchistische toer en probeerden zelfstandig op een milieuvriendelijke manier rond te komen. We stonden met z'n drieën, Jos Peters en Henk Brauer uit Broekhuizenvorst, op de markt van het Midsummerpopfestival met oude spullen, antiek en rari teiten. We noemden ons: Handel in breuk en ongeregeld. We ver huurden onder andere ijzeren veldbedden v,m de kazerne voor 2,50 gulden aan de festivalgan gers. De tweedehands spullen haalden we op in het Rurhgebied. We wisten van alle grote steden per wijk wanneer het grof vuil (sperrmühl) daar werd opge haald. We gingen met een bestel bus en aanhangwagen voor de Duitse vuilnisdienst op en namen alle spullen mee om die hier weer te verkopen. Dat deden we onder andere op het festivalterrein. Op het Midsummerpopfestival expo seerde ik toen ook zeefdrukken. We waren met z'n allen toch leuk bezig." Floor Hermans, Meerlo WOODSTOCK GEVOEL "De Horster band Heat verzorg de in 1971 de openingsact op Midsummerpop. Met een vracht wagen van een betonfabriek van Horst naar Meerlo. Apparatuur op de bak. Instrumenten op de bak. Iedereen op de bak. Je krijgt dari wel een beetje het ultieme Wood- stock-gevoel. Op het festival zagen we het imposante podium, gemaakt van steigermateriaal. Met een bouwlift werd de apparatuur naar boven gehesen en vervol gens aangesloten. Twee van de vier versterkers brandden door. "Via de soos in Meerlo zijn we zo'n beetje als vrijwilliger betrok ken geweest bij het festival. We hadden een tentje bij het podium om daar 's nachts te waken. Maar we vonden het zonde om te gaan slapen en bleven de hele nacht wakker. Je wilde alles meemaken. Het was een ontzettend mooie tijd, met al die bijzondere bezoe kers en artiesten. Midsummerpop was één grote familie." Jos Kersten, Horst. GEZOND VERSTAND bluf, maar een hoop gezond ver stand, een nimmer aflatende wer klust en een opmerkelijke onder nemingslust." maand is het precies jaar geleden dat het van jongerencen- Merlin Meerlo en de van het pop festival het besluit namen im na vijf prachtige jaren lidsummerpop het popfes- ival niet meer te prolonge- en. Vijf jaar lang hebben Ie tientallen vrijwilligers an soos Merlin en tiental- en muziekgroepen uit bin- en- en buitenland en dui- enden bezoekers kleur jegeven aan wat ook wel et Woodstock van Lim- wrg werd genoemd. tchtige festivals met geregeld maar vooral ook veel regen n onweer. Het Midsummerpop- tstival is niet meer. De herinne- ing is gebleven. En die werden teer flink aangewakkerd toen LI élevisie begin dit jaar twee uit- (endingen besteedde aan het fes- Kal aan de hand van oude 8mm ttmbëelden van medeorganisator tené Poels. De jongeren van ben, nu vijftigers, hebben weer [enoten bij het terugzien van de teelden. Op deze pagina niet eer- Ier gepubliceerde foto's en herirt- teringen aan het festival dat door Ie bezoekers werd gezien als één jrote familie. Weekblad Peel en Haas laat u nog een keer meege nieten.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9