Norbert Poels na valpartij uit het geel Kritiek op uitgifte starterswoningen Meerlo-Wanssum i "ledereen mag naar ons feest komen" De lekkere weken van Peel Maas Onderhoud riolering Service rubriek Kabelinternet gina 6 PEEL EN MAAS Donderdag 26 augustus 2004 - Pagina 7 Aan het einde van dit jaar kun nen inwoners van Meerlo-Wans- sum gebruikmaken van internet via de kabel. Daarnaast zal ook digitale televisie mogelijk worden Om dit te realiseren past Essent het kabelnetwerk in de gemeente aan. Dit gebeurt in de periode van september tot november 2004. Vanaf 4 december zijn de nieuwe diensten beschikbaar. De werk zaamheden kunnen kleine storin gen van het radio- en televisiesig naal veroorzaken. U ontvangt van Essent binnenkort meer informa tie over de werkzaamheden. "Ik heb een fantastische ronde van Guadeloupe gere den met hoogte punten (gele en groene trui, red.) en ook diepte punten (de valpartij, red.)", vertelt de Blitterswijck- se amateurwielrenner Norbert Poels. Hij was even thuis in Blitterswijck om op verhaal gekomen en is deze week weer vertrokken naar Zwitser land voor een nieuwe zware meerdaagse wedstrijd. Poels is een realist. Hij weet dat tussen winst en verlies vaak maar een fractie zit. "Dit maakt het wielrennen nu juist ook zo mooi, dat er van alles kan gebeuren in een wedstrijd. Iedere dag is weer een nieuwe dag", zegt hij. Norbert Poels heeft een gewel dige mooie periode gehad en weer veel indrukken opgedaan. "Het was fantastisch om te zien hoeveel mensen er langs het par cours stonden om ons aan te moe digen. Dit was echt geweldig. In beklimmingen stonden vele men sen met bussen water langs de kant om over ons heen te gooien. Dit ter verkoeling, want het was ruim 33 graden in de schaduw. De regenbuien die wij gehad heb ben waren dan ook erg aange naam", aldus de jonge renner uit het Meerlose-Wansumse kerk dorp. GELE TRUI De eerste dagen fietste hij de sterren van de hemel in de elf- daagse wielerronde van Guade loupe. Na de proloog en de eerste rit heeft hij de witte en de gele trui om zijn schouders. Beste jon gere en leider in het algemeen klassement. Na de eerste winst werd Poels overrompeld door de pers. Hij stond journalisten te woord en verscheen geregeld met interviews op TV Guadeloupe. "Dit was echt suoer! 's Avonds na het eten keken we naar het ver slag van de etappe en dan is het mooi om jezelf terug te zien", aldus de enthousiaste renner. Toen hij in de leiderstrui fietste lette iedereen op de Hollandse renner. Zijn ploegmaten en hijzelf moesten te vaak ontsnapte ren ners terughalen en dat kostte erg veel energie. Poels zat er door heen en kwam op achterstand binnen. De gele trui was hij kwijt. "Helaas maar toch mooi om in de leidertrui gereden te hebben in de ronde van Guadeloupe", zegt hij achteraf. Tijdens de derde etappe zat hij goed van voren. Plotseling kwam er een renner van rechts die door een te klein gaatje wilde duiken. Hij redde het net niet en sloeg vol over de kop en werd naar de andere kant van de weg gekata- pulteerd. Hier reed de Blitterswij- cker die vol werd meegenomen. Weg mooie uitslag en weer een tegenslag. Poels herinnert het zich nog goed: "Ik vloog zelf dus met een snelheid van bijna 60 km/h tegen het hete asfalt. Ik hield er gelukkig alleen schaaf wonden aan over en brak geluk kig niets." Tijdens de vierde dag maakte de renner iets nieuws mee. 's Avonds in het hotel viel de Franse politie binnen en ging de kamers controleren van de Venezulanen. Zij waren verdacht op het gebruik van verboden middelen. En dit bleek ook waar te zijn. De politie nam verschillende producten in de beslag en de hele ploeg moest mee op verhoor. Zij werden ook per direct uit de ronde verwij derd. Tijdens de vijfde etappe, en pittige bergrit, werd Norbert Poelsl5e. Bovendien eindigde hij daarna nog eens als 6e in een ber grit. De laatste twee etappes heeft hij zich rustig gehouden om zijn krachten te sparen voor de wed strijd in Zwitserland. Wethouder Derikx reageert Burgemeester en wethouders van de gemeente Meerlo-Wanssum hebben een nieuwe regel vastgesteld voor het uitvoeren van rioolwerkzaamheden bij particulieren. Deze houdt in dat huiseigenaren voortaan zelf verantwoordelijk zijn voor het (laten) verhelpen van storingen aan de riolering van de eigen woning. De kos ten die hiermee gemoeid zijn, kómen voor eigen rekening. Voorheen verleende de gemeente deze service kosteloos. De storingsdienst van de gemeente blijft, tegen betaling, rioolverstoppingen verhelpen, maar inwoners kunnen hiervoor ook terecht bij een gespecialiseerd bedrijf. B&W hebben dit besluit genomen om burgers bewust te maken van hun eigen verantwoordelijkheid voor het voorkomen van rioolverstoppingen. Bevindt de storing zich in het gemeentelijk deel van de riolering, dan blijft het onderhoud een zaak van de gemeente. Om rioolwerkzaamheden efficiënt en effectief uit te kunnen voeren, vervangt de gemeente een speciale hogedrukreiniger. Deze ontstoppingsmachine dient niet alleen voor het verhelpen van problemen in het riool, maar wordt pok ingezet voor groot schoonmaakwerk. Bijvoorbeeld voor het reinigen van weg dek, straatmeubilair en verkeersborden. Daarnaast moet de aanschaf van een camera onnodig graafwerk voorkomen, doordat deze de plaats en de oorzaak van een storing diep onder de grond kan vastleggen. De totale investering voor deze hulpmiddelen bedraagt 28.034 euro. Verloskundigenpraktijk Horst en 1 Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas er Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon. J Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen me 1 tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins-1 dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas- I toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij- I dens de uren dat de praktijk geo J pend is. Artsen: J.F.H. van Arens J bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer-1 Io, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 li 17.30 uur, za van 10.00T2.00 uu 1 en van 17.00 tot 18.00 uur, zo f van 12.00-13.00 uur, spoedrecep J ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AJ j Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, faxi 692626, e-mail: fysiomeerlo@het net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg. Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogewel 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo I tel: 077-3550222. Geopend: majj t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze If stichting zijn ondergebracht: kira der- en jeugdzorg, volwassenen I zorg, ouderenzorg, preventie erl dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie eijj] bewustzijn, mw D. Van Dijk, f Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim- burg, Drie Decembersingel 48,1 Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik- a baar tijdens kantooruren (inclu l sief ledenadministratie), tel: 077 j| 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 1 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraf 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 E Meerlo, tel: 692231 Spreekuur volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 S (dagelijks bereikbaar van 14.00]| tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: I 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- erf] Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Büro Jeugdzorg, Noorderhof 14^1 5804 BV Venray, tel: 517484 I Advies- en Meldpunt Kindermis-] handeling, Postbus 219, 5913 S'j Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslaving 1 zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 j Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerltl Tienray-Swolgen, Secretari I.B.A. Arts, Generaal Demps: straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel 0478-692028. Voor bezoekwerli]] tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 H Horst, tel. 077-3978500, fax 07| 3978505, email: unithorst@synthese.rj www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infij matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-397850 Steunpunt voor Mantelzcj gers. Inloopbijeenkomst derde dinsdag van de maand v: 10.00 - 12.00 uur. Tevens op d j dag avondopenstelling van 19.3' 21.30 uur. Algemeen Maatschappeli Werk. Voor tel. afspraak 07j 3978500. Spreekuur op maandag t/m vi j dag van 09 00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Op ningstijden: ma., di. en do. va 10.00-12.30 uur. De lotingen voor de uitgifte van starterswoningen in Tien ray en Wanssum hebben in deze dorpen voor nogal wat commotie gezorgd. Er was links en rechts veel kritiek te horen op de gang van zaken. Veel mensen keken vreemd op toen ze merkten dat senioren mee mochten doen en dat ook mensen die hun eigen huis te koop hebben staan, maar klei ner willen gaan wonen, een kans maakten op een starters- woning. Deze groepen men sen kunnen toch niet tot de starters gerekend worden? Of wel? Peel en Maas vroeg wethou der Jac Derikx (CDA, o.a. ruimtelijke ordening en volks huisvesting) om uitleg. Vraag 1: meneer Derikx, is het waar dat senioren en huiseigena ren mee mogen doen in de verlo ting van de starterswoningen? Het is inderdaad zo dat ook senioren mee mogen doen met de verloting van de starterswonin gen, maar ze moeten wel voldoen aan de criteria van het 1000- woningenplan. De criteria die de provincie heeft opgesteld, zijn in mijn ogen wel duidelijk en boven dien makkelijk te controleren. Maar of je bij een bruto jaarinko men van 40.000 kunt spreken van iemand met een smalle beurs op de woningmarkt, waag ik te betwijfelen. Zeker als men bij voorbeeld al een eigen woning bezit. Het CDA en de GP hebben hierover ook vragen gesteld. Ik wil de politiek dan ook vragen of zij aanvullende criteria wil toevoe gen. Vraag 2: zo ja, moet er dan niet een betere omschrijving komen van het begrip "starter"? In het convenant dat wij heb ben gesloten met de provincie staat regelmatig het begrip star terswoningen vermeld. Uit gesprekken met de provincie bleek echter dat de doelgroep waarvoor deze woningen gereali seerd konden worden ruimer was, namelijk personen met een smalle beurs op de woningmarkt. Vraag 3: het gezamenlijk inko men mag maximaal 40.000 bedragen. Wanneer spreek je van een gezamenlijk inkomen? Is dit alleen aan de orde bij een geregis treerde relatie? Het inkomen van de persoon die het huis koopt telt. Dat is de persoon op wiens naam de koop akte komt te staan. Als de woning eigendom wordt van twee perso nen, dus als de akte op naam van twee personen komt te staan, dan telt het inkomen van beide perso nen mee bij de inkomenstoets. Vraag 4: worden de inschrijvin gen op de criteria gecontroleerd door de gemeente? Ja, de gemeente toetst het inko men aan de hand van de jaarop gaaf 2003- Als blijkt dat de poten tiële koper niet voldoet aan de voorwaarden, dan valt deze af. Diegene die is ingeloot en voldoet Fuif Tienray: een begrip in de regio Oké, het heeft dit jaar wat langer geduurd, maar de Fuif Tienray staat dan eindelijk op punt van beginnen. De laatste plooien worden deze week nog eventjes gladgestreken. De tent is inmiddels opge bouwd, de kratten bier zijn opgehaald en klaargezet, de bühne in de tent is netjes in elkaar getimmerd. Vrijdag is het zover, dan kunnen alle feestbeesten uit de regio weer terecht in een grote tent bij het voetbalveld in Tienray. Nieuwsblad Peel en Maas had voorafgaand aan het feest een gesprek met drie vrijwilligers van de 'examenfuifcommissie' die zich helemaal uit de naad gaan werken om van de fuif ook dit jaar weer een groot succes te maken: Lennart Bex- kens (16), Rob Heidens (23) en Marleen Hendriks (22). Want een succes is de Fuif Tien ray zeker. Al ruim dertien jaar lang slaan de geslaagden uit het kleine kerkdorp van de gemeente Meerlo-Wanssum de handen ineen. Het feest begon ooit in klein formaat in de openlucht bij de plaatselijke soos OJC Gaellus, maar wordt na enkele verhuizin gen in het verleden al enige jaren - met vergunning van de gemeente- op de parkeerplaats van voetbal vereniging TOP'27 op touw gezet. "Daar hebben we weer een grote tent neergezet, die grotendeels overdekt is", zegt Rob Heidens, de meest ervaren fuif-organisator van de drie. De Tienraynaar in hart en nieren begint aan zijn derde Fuif Tienray. Als vrijwilliger weltever staan, want Heidens was natuur lijk ook van de partij als hij eens een keertje niet geslaagd was en toch een biertje lustte. Als bezoe ker. Hij behaalde eerst het Havo diploma aan het Dendron College in Horst, daarna studeerde hij met succes af aan de HTS en binnen kort hoopt hij ook het papiertje van de TU in Eindhoven in ont vangst te mogen nemen. "Maar dat moet wel lukken", lacht hij. "Vandaar ook dat ik nu weer in de organisatie van de Fuif Tienray zit." Marleen Hendriks heeft ook al jaren kennis van zaken. Niet alleen als bezoeker van de fuif, maar ook als vrijwilliger. Zij stu deerde dit jaar af aan de Pabo in Helmond, na eerder het diploma Vwo aan het Dendron College behaald te hebben. Lennart Bex- kens zit voor de eerste keer in de organisatie van de Fuif Tienray. De jongste van de drie rondde dit jaar met succes het Vmbo af en gaat volgend jaar naar de Havo. Maar eerst is het tijd voor een feestje. Of beter gezegd: een groot feest. Want de organisatie- dit jaar hebben veertien geslaag den de koppen bijeen gestoken- heeft niets aan het toeval overge laten. Vrijdag van 20.00 tot 01.00 uur kunnen muziek- en feestlief- hebbers uit de regio hun hart ophalen in de feesttent in Tienray. "De entree bedraagt 10 euro. Daarvoor kunnen de bezoekers de hele avond gratis drinken", legt Marleen Hendriks uit. "En verder treden er twee dj's en twee bands op: ND Gear en The Worst. Ja, het belooft weer erg gezellig te wor den." Want de gezelligheid komt op de eerste plaats, vindt Rob Hend riks. "Natuurlijk komen de meeste mensen uit Tienray zelf, maar ook mensen van je school komen naar de fuif toe. Het is eigenlijk ons kent ons, je komt erg veel beken den tegen." TRADITIE Volgens de drie houden de meeste afgestudeerden in Tienray geen eigen feestje. Iedereen weet dat in de maanden juli of augustus de Fuif Tienray weer op touw. wordt gezet. Het is een traditie die gekoesterd wordt door de jeugd. "Ik denk dat 90% van de Tienraynaren die hun diploma halen, meedoen aan de fuif', ver telt Rob Heidens. Een echte orga nisatie is er niet, laat staan een stichting. "Er wordt een medede- Lennart Bexkens (rechts), Roh Heidens en Marleen Hendriks: "De Fuif Tienray belooft weer erg gezellig te wordeti" ling in het dorpsblaadje gezet en degenen die zich geroepen voe len, gaan de fuif organiseren. Zo gaat het al jaren." En zo gaat het al jaren goed. Jaarlijks organiseert dus een nieu we groep afgestudeerden de fuif. Maar altijd kunnen de nieuwe organisatoren terugvallen op de oude garde, zoals bijvoorbeeld de vrijwilligers van de soos. Die hel pen bijvoorbeeld met het contrac teren van de bands. Het uitgangspunt van de Fuif Tienray is niet om winst te beha len. "We proberen quitte te spe len", zegt Heidens. "Het ene jaar lukt dat, het andere jaar niet. Het geld dat we overhouden gaat in een potje voor de organisatie van de volgende fuif." Lennart Bexkens hoort de ver halen van de twee andere vrijwil ligers met een brede lach op zijn gezicht aan. Hij heeft er zin in, dat is duidelijk. Deze week nog even hard werken om alles in gereed heid te brengen en dan kan wat hem betreft het feest beginnen. "Ja, we kijken er naar uit en nodi gen iedereen uit om te komen. Je hoeft niet afgestudeerd te zijn, iedereen mag naar ons feest komen", besluit Bexkens. aan de voorwaarden, mag het huis kopen. Voordat de koopakte gete kend wordt bij de notaris, moeten alle gegevens in orde zijn. Vraag 5: even voor de duidelijk heid. Wat zijn de criteria precies? De bouwkosten van de woning mogen maximaal 140.000 incl. btw, vrij op naam bedragen. Het (gezamenlijk) bruto jaarinkomen van de koper(s) mag niet hoger zijn dan 40.000 en de kopers zijn personen met een smalle beurs op de woningmarkt. De potentiële koper(s) moet(en) dit aan kunnen tonen aan de hand van de jaaropgaaf 2003. De koper bewoont de woning zelf (met zijn eventuele gezinsleden) en mag deze de eerste vijf jaar niet door verkopen. Aangezien wij dachten dat iedereen het begrip starter kende, gingen wij ervan uit dat er geen vermogenstoets noodzakelijk zou zijn voor deze woningen en dat de woningen vanzelf toegewezen zouden worden aan de doelgroep. De ervaringen met de loting in Wanssum en Tienray hebben ons echter geleerd dat dit een risico is. We zijn wel van mening dat de regeling eenvoudig en makkelijk uitvoerbaar moet zijn. Iedere regel die aan deze regeling wordt toegevoegd roept discussie op en wij weten niet waar dit dan zal eindigen. (Denk daarbij maar aan het (juridische) niet te handhaven verzoek om aanwezig te moeten zijn bij de verloting van de wonin gen). Vraag 6: kunnen de mensen uit Tienray en Wanssum die nu geen starterswoning hebben gekregen, wel meeloten in Meerlo? In Meerlo is er een andere situ atie dan in Wanssum en Tienray. In Wanssum en Tienray verkocht de gemeente grond en dan kun je voorwaarden stellen. In Meerlo is de grond van de projectontwikke laar. Bij de onderhandelingen zijn wij uitgegaan van de regeling van de provincie. Mochten we aanvul lende eisen willen stellen, dan zul len wij hierover moeten onder handelen met de projectontwikkelaar. De regeling zal wel eenvoudig moeten blijven en mag ook niet nadelig uitpak ken voor de projectontwikkelaar. De mensen uit Wanssum en Tienray kunnen meeloten in Meerlo, onder dezelfde voorwaar den als in Wanssum en Tienray. Dit houdt in dat de inwoners van Meerlo, of personen die sociaal/economisch gebonden zijn aan Meerlo, voorrang krijgen bij de loting. Daarna komen alle inwoners van de gemeente in aan merking. Vraag 7: is de "ophef voor u reden om te kijken naar een ande re opzet van de verlotingen? Of bent u aan de regels van de pro vincie Limburg gebonden? Natuurlijk zullen wij proberen om de onduidelijkheden die er blijkbaar bij verschillende deelne mers leefden, de volgende keer proberen te voorkomen. Waar wij het beter kunnen doen, zullen wij dit niet nalaten. Maar als wij aan iedere kritiek tegemoet willen komen dan houdt dat in dat we waarschijnlijk een heel ingewik kelde procedure moeten, ontwik kelen en dat is het laatste wat wij willen. Als we nu terug kijken op het resultaat van de loting, dan mag ik mij gelukkig prijzen met de uitkomst. Alle 16 gegadigden die nu een woning hebben inge loot, voldoen zover als nu bekend aan de doelgroep waar deze rege ling voor is opgezet. Maar om te stellen dat dit voldoende garantie is dat dit in Meerlo ook het geval zal zijn, waag ik te betwijfelen, dus daar wil ik van tevoren toch graag met de politiek over brain stormen (Commissie Ruimte, 21 september 2004). Vraag 8: wilt u nog iets kwijt of verduidelijken? Ondanks de vragen en emoties die de lotingen in Wanssum en Tienray hebben losgemaakt, denk ik dat wij blij mogen zijn met het initiatief van de gedeputeerde Ger Driessen. Het is voor een kleine gemeente als Meerlo-Wanssum een unieke kans om voor de doel groep "starters" woningen te reali seren. Wij zullen op korte termijn terugkomen met een voorstel om ook de andere dorpen te laten meeprofiteren van deze contin genten en wij zullen ons ook in de andere dorpen sterk maken voor de realisatie van starterswo ningen, ook al vallen deze dan onder de normale contingenten. Want als een ding ons duidelijk is, dan is het wel de grote vraag naar betaalbare woningen voor de star ters. En als wij bij de toekomstige plannen dan ook nog meer reke ning gaan houden met de oude ren, dan komen wij onze belofte na om te bouwen naar behoefte. Van 1 september tot 15 okto ber organiseert culinair Erf goed Peel en Maas 'De lekkere weken van Peel Maas'. Tij dens deze weken kunt u bij diverse restaurants in deze regio genieten van lekkernijen uit de streek van de Brabantse Peel tot de Limburgse Maas. Alle deelnemende restaurants voeren speciale keuzemenu's waarin u kennis kunt maken met streekgerechten en tradi tionele producten. Het gebied van Peel en Maas is van oudsher een streek met vele specialiteiten. Behalve asperges en paddestoelen, waar we zo beroemd om zijn, zijn er zovele prachtige kleinschalige ambachte lijke producten van blauwe bes sen tot Wagyu runderen, die de moeite van het presenteren meer dan waard zijn. Culinair Erfgoed is een net werk, gevormd door vele Europe se regio's, die waarde hechten aan het eigen karakter van de streek en trots zijn op hun culinaire pro duct. Culinair Erfgoed Peel en Maas is de eerste regio in Neder land die is aangesloten bij het Europese netwerk en telt momen teel 37 aangesloten bedrijven: producenten, verkooppunten en horeca De deelnemende bedrijven: Hotel restaurant 't Anker Mierlo, Eetcafé De Turfschop Liessel, Her berg de Morgenstond Griendts- veen, Veerhuys tante Jet Blitters wijck, Eetcafé 't Trepke Afferden, Versspecialist Philipsen Horst, Hostellerie De Hamert Wellerlooi Presentatie van de lekkere weken 2003 in De Grote Peel

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7