Eerste lustrum Unieke expositie in museum VvGI Militairen op diplomatieke missie naar Afghanistan Eendagslenzen! Bezoek voor H. Hartbeeld Castenray «szssiïjr Fietsverkoop politie CONTACTLENZEN Noodweer treft Kiwanis peel en maas Donderdag 26 augustus 2004 - Pagina 5; In het kader van slachtofferhulp kunnen gedupeerden van fietsen diefstal in de gemeente Venray in aanmerking komen voor de aankoop van een fiets. Zij kunnen voor de aankoop op zaterdag 4 september 2004 terecht in het politiebureau in Venray. gelegen aan de Leunseweg 4. De verkoop vindt plaats op de binnenplaats van het. politiebureau. Tussen 12.30 uur en 13 00 uur kunnen de slachtoffers eerst kijken of ze hun vermiste fiets tussen de aangeboden fietsen zien staan. Omstreeks 13 00 uur begint de verkoop per opbod van de ove rige fietsen. Er kan slechts één fiets worden gekocht per aangifte. Het bedrag dient direct ter plaatse contant betaald te worden. De koper dient wel in het bezit te zijn van een aangifte en een legitimatiebewijs. Voor verdere informatie, tel: 0900-8844 SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD K U R S T JEMS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Lokaal Historisch Platform Venray Het Lokaal Historisch Platform Venray herdenkt op maandag 30 augustus 2004 in een bijzondere ledenvergade ring het eerste lustrum van de vereniging. In 1999 kwamen op instigatie van de gemeente enkele bestuur ders van cultuurhistorische orga nisaties bij elkaar om van gedach ten te wisselen over de wenselijkheid en de mogelijkheid van een overkoepelende organisa tie voor de diverse verenigingen en stichtingen die zich in de gemeente Venray op enigerlei wijze bezighouden met cultuur historie en het culturele erfgoed. Deze afgevaardigden van de Kring Venray van het LGOG, Veldeke Venray, Stichting Kruisen en Kapellen en het Venrayse museum't Freulekeshuus zagen wel wat in het idee van de gemeente en verklaarden zich bereid om de haalbaarheid van zo'n koepelorganisatie te onder zoeken. Zij nodigden daartoe een aantal verenigingen en stichtin gen uit voor een verkennend gesprek. Dit resulteerde in het besluit om een platform op te richten, waarbij de beoogde orga nisaties zich zouden kunnen aan sluiten met behoud van hun eigen juridische en organisatorische zelfstandigheid. In overleg met de gemeente werd als naam gekozen Lokaal Historisch Platform Venray. De organisatorische en juridi sche vormgeving werd in 2001 afgerond met het passeren van de officiële stichtingsakte. Gekozen werd voor de verenigingsvorm vanwege de vereiste juridische zelfstandigheid van de aangeslo ten organisaties die als leden van het platform een beslissende stem hebben. De ledenvergadering is dan ook het hoogste orgaan in de vereniging. NIEUWE INITIATIEVEN Het LHPV doet het bevorderen van de onderlinge samenwerking van de aangesloten organisaties en het stimuleren en coördineren van gemeenschappelijke activitei ten. Het platform initieert nieu we initiatieven en verleent organi satorische en financiële ondersteuning bij activiteiten van zijn leden. Het doel is de verbre ding van de kennis van onze streekhistorie, versterking van het historisch besef en behoud van het culturele erfgoed. KERKDORPEN Sinds de oprichting in 1999 is het aantal aangesloten organisa ties uitgegroeid tot 26 en daarmee bestrijkt het platform het gehele brede gebied van cultuurhistorie en het culturele erfgoed. Zeer bij zonder is o.a. dat alle kerkdorpen van Venray, met uitzondering nog van Leunen, via een heemkunde- groep in het platform zijn verte genwoordigd. Ook met de diverse dorpsraden wordt regelmatig con tact onderhouden, wat onder meer geleid heeft tot oprichting van heemkundegroepen in Oostrum en Merselo. De gemeente ondersteunt het werk van het Lokaal Historisch Platform met een jaarlijkse bijdra ge van 13.500 euro; het bedrag wordt grotendeels aangewend ter financiering van diverse activitei ten op het gebied van het culture le erfgoed. Meer dan dertig keer werd in afgelopen jaren een subsi die verstrekt voor een totaalbe drag van ruim 47.000 euro. Bijzondere activiteiten van het platform in de afgelopen jaren waren onder andere de Henscheniusherdenking in 2001, de uitgave van een boek over deze Venrayse geleerde en de uit gave van het historisch jaarboek 'Venrays Verleden deel I'. Deel II is inmiddels in voorbereiding. Met veel succes werd met diverse acti viteiten deelgenomen aan mani festatie De Waan in 2002. De lezingen en rondleidingen van het platform trokken ruim 6000 bezoekers. LOPENDE PROJECTEN Van de lopende projecten zijiw te vermelden de herdenking van de razzia's van 1944, toen veel Venrayse jongens en mannen door de Duitse bezetter als dwangarbeiders werden wegge voerd. De herdenking vindt di' najaar plaats in verschillende Venrayse kerkdorpen. In voorbe reiding is verder de uitgave var Venrays Verleden deel II en hel opzetten van een internetproject samen met de Openbare Bibliotheek, het gemeentearchief en museum 't Freulekeshuus. Alle leden van het platform kunnen zich bij dit project aansluiten Doel van het project is om hei culturele erfgoed middels digitale; sering beter bereikbaar te maken voor belangstellenden. Het LHPY treedt verder op als uitgever var het boek '100 jaar Psychiatrie ir Venray', dat volgend jaar zal ve schijnen. Aan kopij en beeldma teriaal wordt intussen de laatste hand gelegd en dankzij eeii gemeentelijke subsidie en een bij drage van het Vincent van Gogl: Instituut zal volgend jaar een fra uitgevoerd boekwerk worden uit gebracht tegen een zeer publieks vriendelijke verkoopprijs. Het bestuur van het Lokaa" Historisch Platform Venray, bestaat uit volgende personen Koos Swinkels, voorzitter. Gerart de Beijer, vice-voorzitter, Twaï van Els, secretaris, Eduari Messemaeckers, penningmeeste* Marianne Wils, bestuurslid, Sta Storms, bestuurslid. Maria vr Dorst, conservator/beheerder vai museum 't Freulekeshuus, is al professionele kracht aan h~ Platform verbonden. Op maandag 30 augustus willet bestuur en leden gezamenlij terugblikken op de afgelopen vij jaar maar zullen ook discussiëre over de toekomst. De feestelijkj bijeenkomst vindt plaats in om moetingscentrum De Kemphaan; Kennedyplein Venray en begin om 20.00 uur. Omdat het in oktober van dit jaar 60 jaar geleden is dat Venray werd bevrijd van de Duitse bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog, zal er in de kelders die zich op het Het noodweer van vorige week woensdag heeft ook Kiwanisclub Schieëpersland getroffen. Als gevolg van de stortbui stroomde de kelder aan de Stationsweg, waar alle boeken voor de boeken markt van september klaarston den, onder water. Enkele duizen den boeken zijn door het water waardeloos geworden. Voor de Venrayse serviceclub betekende dit donderdag aanpakken om de natte boeken af te voeren en de nog bruikbare exemplaren veilig te stellen. Hoe groot de schade is, is niet bekend. De eerstvolgende boekenmarkt is op 28 september. Tegen die tijd hopen de Kiwanis weer orde op zaken te hebben gesteld. Servatiusterrein in Venray bevinden, een unieke exposi tie worden gehouden, ter nagedachtenis aan deze moei lijke en bijzondere tijd. Bij de strijd om de bevrijding van Venray en omgeving heeft een groot aantal inwoners uit Venray en omgeving beschutting gezocht en gevonden in de kel ders van de toenmalige instellin gen Sint Servatius, Sint Anna en Paschalis. De kelders van deze instellingen herbergden in de bange oorlogsdagen van oktober 1944 veie honderden mensen die in erbarmelijke omstandigheden gebukt gingen onder het gedreun van granaatontploffingen en het geronk van vliegtuigmotoren. Tot in de kolenkelders schuil den mensen. Op de bergen kolen werden matrassen neergelegd, ieder hoekje werd benut, maar in werkelijkheid voltrok zich een oorlogsdrama. Deze oorlogsperiode wordt door de vrijwilligers van het museum van het Vincent van Gogh Instituut op treffende wijze in beeld gebracht in de authentit ke omgeving. j Door de nog bestaande kelder als expositieruimte te gebruike: wordt het publiek een uniek;- gelegenheid geboden om kennij te nemen van hetgeen zich in di moeilijke dagen afspeelde e: onder welke erbarmelijke omstai digheden bewoners en personet van de instelling en burgers ui Venray een veilig heenkome.' zochten in de kelders. De tentoonstelling is te zien o 1 zaterdag 16 en zondag 17 oktobe en de week erna op afspraak! Voor de opening wil de museun commissie zoveel mogelijk out j kelderbewoners uitnodigen. Di j kunnen zich tot begin septembé j melden bij: Museum van hel Vincent van Gogh Instituu' j Stationsweg 46, 5803 AC Venray telefoon 04780-527221 of vi museum@wgi.nl PEEL EN MAAS een abonnement waard huwelijk door het echtpaar Petnis Oostdam en Catharina Van Schie." En dat was het dan! Beter iets dan niets, nietwaar? Via een telefoontje heb ik dit laten weten aan de heer Strijbos in Castenray. Het liet me niet echt met rust. Thuisgekomen liep ik er steeds maar aan te denken. Opeens kreeg ik een idee. Heel toevallig is een rekeningenboek van de schil der uit het Zwaantje, Gerard Koot, in ons bezit. Dat boek is kortgeleden helemaal doorgeke ken in verband met de geschiede nis van de Zwaantjeskerk. Koot was de katholieke schilder, Van Bennekom de katholieke metse laar en Boers de katholieke tim merman. Dat driemanschap deed dus veelal de voorkomende werk zaamheden aan kerk, pastorie en R.K.scholen. In dat rekeningenboek (vanaf 1940) lag voorin een nota voor het plaatsen van het beeld door Van Bennekom en Koot. Verder vond ik bij die nota een foto en een rekening van het beeld. Let op: uit 1931! Toeval? De rekening was van vader en dochter Sprenkels, beeldhouwers uit Bergschenhoek. De tekst luid de als volgt: 'Aan u geleverd vol gens afspraak een Heilig Hartbeeld F 800,-.' Wie van de twee het beeld gemaakt heeft en welk materiaal er voor gebruikt is, werd niet ver meld. Op verzoek van de nieuwe eigenaren heb ik de originelen opgestuurd en daar was men erg blij mee. Afgelopen week viel er een uit nodiging in de bus van het Kerkbestuur, de Dorpsraad en de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Op zater dag 6 september viert men het zeventigjarig bestaan van de parochie met een plechtige Eucharistieviering. Aansluitend vindt de inzegening van het onlangs bij de kerk geplaatste beeld plaats en daarna volgt de officiële ingebruikneming van het gerenoveerde Dorpsplein. In het gemeenschapshuis is een exposi tie in het kader van zeventig jaar parochie. Zo is er in onze tijd toch nog een 'rijk rooms leven'. Een mooi verhaal, vindt u niet? Af ra van Bennekom MOOI VERHAAL Met recht een mooi verhaal. Mevrouw Afra van Bennekom, met wie Jan Strijbos, de voorzitter van het Heemkundig Genootschap Castenray, vorig jaar verschillende malen contact heeft gehad, was de schoondochter van metselaar Van Bennekom, die het voetstuk voor het beeld in de St.Michaelkerk metselde. Ze over leed begin dit jaar. Het bewuste artikel, dat vorig jaar in het parochieblad van Hazerswoude verscheen, werd afgelopen dins dag door de kleindochters van de schenkers van het beeld meege bracht. Zij kregen het artikel pas na de inzegening van het H.Hartbeeld in Castenray onder ogen. Nooit hadden ze iets gewe ten van de schenking van het beeld. Opa en oma hadden er nooit iets van verteld en ook hun vader niet. Ze hoorden er pas voor het eerst van door het lezen van het artikel van Afra van Bennekom in het parochieblad. Over hun familie vertelden ze nog het volgende: Het echtpaar Oostdam -Van Schie had vijf kinderen. Opa over leed in 1951 op 81-jarige leeftijd. Oma overleed op 6l-jarige leeftijd in 1933, twee jaar na de schen king van het beeld bij hun 40-jarig huwelijk. Opa was jarenlang 'armmeester' van de St.Michaelkerk. Hij beheer de namens het kerkbestuur de geldbuidel, waarmee op discrete wijze armlastigen financieel kon den worden bijgestaan. De kerk bestuurders kwamen toentertijd steevast uit de boerenstand en de middenstand. Arbeiders kwamen niet in aanmerking. Toen dan ook een arbeider opa opvolgde als 'armmeester' veroorzaakte dit zeer veel geroddel in Hazerswoude. Opa Oostdam had de plaatselij ke parochiekerk altijd een zeer warm hart toegedragen, vandaar ook de schenking van het beeld aan de St.Michaelkerk in Hazerswoude. Het bezoek uit Hazerswoude had pas op 11 september 2003 vernomen van de inzegening van het beeld in Castenray, anders was men zeker aanwezig geweest. Men was erg blij, dat men het beeld bij de kerk nu gezien had. "De dag kan al niet meer stuk", was dan ook de enthousiaste uitlating, toen men in de namiddag met een dankbaar gevoel vertrok voor nog een kort bezoek aan de Kasteeltuinen in Arcen. Zo blijft het Castenrayse H.Hartbeeld ook nu nog in Zuid- Holland in de belangstelling staan. Ruim 120 militairen van de Nederlandse krijgsmacht, waarvan het merendeel afkomstig is van de Groep Geleide Wapens in Vredepeel, gaan in Afghanistan een zoge naamd Provincial Recon struction Team (PRT) vormen. Die mannen gaan in de Noord- Afghaanse provincie Baghlan de Afghaanse overheid assiste ren bij het vergroten van de veiligheid en de stabiliteit, om daarmee de Afghaanse centra le regering in staat te stellen haar gezag in de provincie te vergroten en wederopbouwac- tiviteiten van de regering te faciliteren. De groep wordt gestationeerd in de hoofdstad van de provincie Pol-e Khomri. Kolonel Jan van Hoof zal daar het commando voe ren over het detachement Een groep van veertig militairen vertrekt deze week alvast naar Afghanistan, om in de provincie Baghlan het kampement in te richten voor militairen van lucht machtbasis De Peel. In de praktijk gaan deze vooruitgestuurde mili tairen -onder leiding van sergeant- majoor Henk Meijerink uit Venray- van 's morgens vroeg tot 's avonds tenten bouwen en met spullen sjouwen, zodat de 128 militairen die in september arrive ren in het kamp kunnen slapen, eten en werken. De Nederlandse missie duurt een jaar, de meeste militairen worden na vier maanden Afghanistan afgelost. Alleen de commandant en andere sleutelfi guren blijven een half jaar. De Groep Geleide Wapens (GGW) is de belangrijkste leveran cier voor het Nederlandse deel van de NAVO-troepenmacht, die in totaal uit zo'n tienduizend mili tairen bestaat. In september wor den in Afghanistan verkiezingen gehouden. De Patriot-raketten van Ruim 120 militairen, waarvan het mérendeel afkomstig is van de Groep Geleide Wapens in Vredepeelvertrekken naar Afghanistan de GGW blijven in Vredepeel ach ter. De militairen, die normaal gesproken zorgen voor luchtver dediging tegen vijandelijke raket ten, verlenen nu militaire bij stand. In Turkije - waar de Groep Geleide Wapens Turkije moest beschermen tegen mogelijke aan vallen met Scud-raketten uit Irak- hadden de soldaten van De Peel een verdedigende taak, in Afghanistan gaan ze op pad met een diplomatieke missie. BESCHERMING Van Hoof krijgt een infanterie- peloton van de Koninklijke Landmacht toegewezen, dat zijn mannen gaat beschermen. "Volgens ons is de regio veilig genoeg om onze missie uit te voe ren. Onze taak is om te praten met de bevolking en door onze aanwezigheid de plaatselijke rege ring te steunen. We moeten het land stabiliseren. Want het is er nu rustig maar niet stabiel. Maar als de situatie uit de hand dreigt te lopen en de regering vraagt ons te helpen, dan gaan we geen nee zeggen." De kolonel vertelde maandag middag tijdens een persconferen tie op luchtmachtbasis De Peel dat er altijd risico's kleven aan dit soort missies. De Taliban en al- Qaeda-aanhangers bevinden zich nog steeds in het gebied waar de Nederlandders aan de slag gaan. Ook lokale krijgsheren, die met hun eigen legertjes het gebied in handen hebben en de lucratieve handel in papaver beheersen, kunnen de aanwezigheid van de Nederlandse militairen als bedrei ging zien. De Nederlandse militairen gaan net als de Duitsers en Engelsen via patrouilles contacten proberen te leggen met de lokale bevolking, om op die manier ook de lokale machtsverhoudingen in kaart te kunnen brengen. Pas als Van Hooft inzicht heeft in de machts verhoudingen in het bergachtige gebied rondom Pol-e Khomri, een plaats met circa 60.000 inwoners, overweegt hij zijn team verder uit te laten zwermen. Vorige week dinsdag 17 augustus werd het H. Hartbeeld bij de Castenrayse parochiekerk vereerd met bezoek uit Hazerswoude. De 71-jarige Toos Kortman- Oostdam en de 66-jarige Greetje Pennings-Oostdam, twee kleindochters van opa en oma Oostdam- Van Schie, kwa men het beeld in Castenray bekijken. Ze werden vergezeld door de 71-jarige Truus Oostdam-Vergeer, weduwe van een kleinzoon van opa en oma Oostdam-Van Schie, en van de 66-jarige Leo Pennings, echtgenoot van kleindochter Greetje. kPetrus Oostdam en Catharina n Schie schonken het Castenrayse H. Hartbeeld op 30 april 1931 bij gelegenheid van hun 40-jarig huwelijk aan de St. Michaelkerk in Hazerswoude. Het beeld werd toentertijd voor 800 gulden gemaakt in de ateliers van beeldend kunstenaar Jac. Sprenkels in Hillegersberg. Deze kunstenaar, die op 6 februari 1872 in Den Bosch werd geboren, studeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam en volgde eveneens een opleiding in beeldende kunsten in Augsburg (Duitsland). Hij maakte veel werk voor ker ken en was derhalve overwegend beeldhouwer van religieuze onderwerpen. Zijn dochter Johanna Sprenkels werd op 6 april 1901 in Keulen geboren. Ook zij was beeldhouwster en woonde later in Rotterdam, waar ze onder andere in het atelier van haar vader werkzaam was. Volgens pastoor Van de Winkel uit Hazerswoude heeft het Castenrayse H.Hartbeeld van 1931 tot 1977 bij een zij-altaar in de plaatselijke St. Michaelkerk gestaan. Na sluiting van deze kerk in 1977 belandde het beeld in depot bij het Karmelietenklooster in Hazerswoude, waarvan het nog in hetzelfde jaar via de karmeliet Jan Peters in de kerk van Geijsteren terechtkwam. In deze parochie was pater Peters in 1977 als opvolger van voormalig bis schop Moors parochieherder geworden. Aanvankelijk stond het H. Hartbeeld in de parochiekerk van Geijsteren op een prominente plek op het priesterkoor, maar bij de jaarlijkse opbouw van de kerst stal moest het ruim 400 kg wegen de beeld telkens verplaatst wor den en uiteindelijk bleef het buiten het zicht van de kerkgan gers naast een zijdeur staan. Totdat het oog van het kerkbe stuur viel op een oproep van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Deze in 2001 opgerichte club beijverde Het gezelschap uit Hazersivoude bij het Castenrayse Heilig Hartbeeld met rechts de twee kleindochters van opa en oma Oostdam-Van Schie. Dit echtpaar schonk in 1931 het beeld aan de Sint Michaelkerk in Hazersivoude. zich reeds lange tijd, om weer een H.Hartbeeld bij de Castenrayse parochiekerk geplaatst te krijgen. Het vorige beeld was in novem ber 1944 onherstelbaar vernield, toen de Duitsers de kerktoren opbliezen. Via Geijsteren kwam het beeld uit Hazerswoude bij de Castenrayse kerk te staan, waar het op 6 september 2003 op plechtige wijze werd ingezegend. OP ZOEK NAAR INFORMATIE Op zoek naar informatie over het beeld kwam de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray via de gemeente Rotterdam in contact met pastoor Van de Winkel en via hem met mevrouw Afra van Bennekom- Dam. Zij schreef in september 2003 in het 'Groene boekje', het maandelijkse parochiebulletin van de St.Michaelkerk, het volgende artikel: Een nieuw leven voor een Heilig Hart. Veel parochianen uit Het Zwaantje zullen nog wel weten dat er linksvoor in de Sint Michaelkerk een beeld stond van het Heilig Hart van Jezus. Een mooi beeld met moderne strakke lijnen, gemaakt van ivoorwit materiaal. Na de sluiting van de Zwaantjeskerk kwam dit beeld in Geijsteren Noord-Limburg terecht. Na renovatie van de kerk ruimte in Geijsteren was er geen geschikte plaats meer voor het beeld. In het afgelopen jaar kwam er bij het parochiesecretariaat een verzoek binnen uit Castenray Noord-Limburg om nadere gege vens over het beeld. Via de parochie in Geijsteren was het beeld in bezit gekomen van de parochie van de Heilige Matthias in Castenray. En toevalligerwijs kreeg ik de taak om eens na te gaan of er iets over dit beeld te vinden was. Op de lijst van geveilde artike len uit de Zwaantjeskerk kwam het Heilig Hartbeeld niet voor. Logisch, omdat dit beeld al naar een andere parochie was ver huisd. Hoe kon ik er nu achterko men waar het beeld vandaan kwam en wie de kunstenaar was? In het archief van onze parochie ging ik op zoek naar notulen van het kerkbestuur uit de dertiger jaren. Omstreeks die tijd moest het beeld zijn gemaakt. Daar kon ik er niets over vinden. Mijn oog viel op een dik boek met een etiket op de rug: 'schenkin gen'. Daarin bladerend vond ik de volgende notitie: "1931 - Heilig Hartbeeld geschonken ter gele genheid van een veertigjarig

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5