Concert Nederlands Ensemble en Iva Bittova Paschal is Oostrum, onumentale rchitectuur uit 1935 Kunst Cultuur Bijzondere expositie over Henri Jonas Ingezonden CHIPZ in Boxmeer Het Vierde Offer www.mooietanden.nu peel en maas De Locht wb Passi Flora 1 KASTSYSTEMENl WieiHermkes Oud papier Country- dansen na 8 Donderdag 19 augustus 2004 - Pagina 9 klassiek op Locatie in Kessel Na een zeer spannende ont moeting met componist Wil- k iemjeths, Trio Suleika en het jeboeide publiek in de bossen ft e Arcen en de gepassioneerde danken van het internatio- laal vermaarde Conjunto Ibe- ico te Ottersum, betreedt de wereldtop van de blazers het jodium van Klassiek op Loca- ie. Daags nadat 'Dance of the a.ni ampires' de première beleef- e in het Concertgebouw te msterdam, speelt het Neder- ands Blazers Ensemble i.m.v. de Tsjechische zange- es-violiste Iva Bittova dit rogramma op woensdag 25 ugustus bij de kasteelruine te' èssel. Vanuit een repertoire dat vijf eeuwen muziekgeschiedenis omvat, maakt het N.B.E. bijzonde re programma's, bedoeld voor een groot en divers publiek. Oude of nieuwe muziek, complex of toegankelijk, de blazers beschou wen elk concert als een voorstel ling die het publiek moet raken. Opgericht in 1959, wordt het N.B.E. van de 21e eeuw gevormd door blazers uit de grote Neder landse symfonieorkesten. Het ensemble, befaamd om het speel- niveau en de eigenzinnige pro grammering, schuwt de theatrale presentatie niet. De wetten en regels van het klassieke concert zijn voor de musici niet heilig. Het Nederlands Blazers Ensem ble maakt een programma rond één van de meest opmerkelijke persoonlijkheden van het Tsjechi sche muziekleven: de zangeres en violiste Iva Bittova. Dit programma, 'Dance of Vam pires', gaat over Tsjechië, met nieuwe muziek van Iva en verge ten muziek uit het volksmuziekar chief van Janacek. Bittova heeft een bijzondere relatie met de muziek yan Janacek en maakte voor het NBE een bewerking van een van zijn liederen, 'Waiting for you'. Zij laat zich niet in een muzi kaal hokje drukken, maar balan ceert vakkundig op de scheidslijn tussen volksmuziek, pop en avant- garde haar muziek ontstaat vaak improviserend. Na succesvolle samenwerkingen in 2000 en 2002 staan de Blazers en Iva weer Het Nederlands Blazers Ensemble en Iva Bittova treden op in Kessel samen op het podium; gisteren in het Concertgebouw, vandaag bij de kasteelruïne, met op de achter grond de Maas en de ondergaande zon. Grijp deze kans. dit belooft een zeldzaam avontuurlijke muziek avond te worden. Woensdag 25 augustus, aan vang 20.00 uur, Kasteelruine Kes sel. Entree: 15 euro. Kaartver koop: VW-winkels Noord-Limburg of één uur vóór aanvang. Info: www.klassiekop- locatie.nl. teelden van Servaas (49) Hoewel niet direct deel uitma- :nd van het Servaascomplex ent in deze serie beslist ook aan- cht te worden geschonken aan nt Paschalis te Oostrum. het nen gnnalige noviciaat van de Broe- irs van Liefde, ongetwijfeld een n Venrays mooiste gebouwen, lans is hier een kliniek voor ver- afdenzorg gevestigd. Het bouw ligt aan de Wanssumse- cg. enigszins onopvallend op lige afstand van de openbare eg waardoor veel passanten het PPlex nauwelijks of niet imerken Ook voor menige Ven- jnaar is Paschalis nog vrij onbe- Toch mag het gebouw gere- |jj-nd worden tot een van onze ■Zangrijkste monumenten, maar ■>als dat zo vaak het geval is: ïobekend maakt onbemind', zj. 5venstaande foto werd gemaakt V 1938 bij gelegenheid van de Pegening door de bisschop van ■ïermond. Mgr. Lemmens. We zien hier de fraaie binnentuin van het instituut, omgeven door de kloostergang met de spitsbogen die zo kenmerkend zijn voor de architectuur van het gebouw. Links de kapel met de slanke toren die in 1944 door de Duitse bezetter werd opgeblazen. Jam mer genoeg kreeg de toren bij de herbouw zijn oorspronkelijke vorm niet meer terug. De huidige toren is plomper van vorm en past eigenlijk niet bij het geheel. De rest van het gebouw is in de loop der jaren ongewijzigd geble ven. De architect was Jos Bekkers uit Haarlem wiens vader een leer ling was van Pierre Cuypers. Jos Bekkers was ook de architect van het feestgebouw op Servaas, later verbouwd tot Den Kerkdijk dat binnenkort zal worden gesloopt. Bekkers schonk veel aandacht aan fraai verzorgd metselwerk met strakke vormgeving en ingehou den versiering. Al die kenmerken zijn in de architectuur van Pascha lis terug te vinden. Helaas heeft Bekkers de oorlog niet overleefd. Hij werd in juli 1944 door de Duit sers opgepakt en stierf op 21 janu ari 1945 in het concentratiekamp van Buchenwald. Paschalis is een van zijn laatste grote werken geweest. Samen met de provin ciale overste en de toekomstige overste van Paschalis bezocht Bekkers enkele kloosters en ker ken om een beeld te kunnen vor men van wat de broeders eigen lijk wilden. En dat was niet mis. Als eis werd gesteld: "Een religieuze, zonnige, opge wekte, stemmige sfeer. Deze uit wendige vormgeving is psycholo gisch van invloed op de vorming en opvoeding van de novicen. Kunst en reproductie zijn toege staan, maar geen kitsch. Luxe dient te worden vermeden. Het noviciaat is een opleidings, vor- mings, leer- en oefenschool tot Noviciaat Sint Paschalis anno 1938 voorbereiding op het religieuze leven van een Broeder van Lief de". Bekkers is ten volle in zijn opdracht geslaagd. Diverse kun stenaars werkten mee aan de kunstzinnige verfraaiing van het complex. Beeldhouwer Kees Smout uit Amsterdam met 11 beelden uit witte Franse graniet, Pieter Geraedts uit Warmond met muurschilderingen, kruiswegsta tie en glas4n-lood. Trautwein uit Haarlem met gebrandschilderde ramen. Jan Kriege uit Woerden verzorgde het koperslagwerk. Allemaal werken van hoogstaand niveau. De broeders zijn inmid dels al lang uit Venray vertrokken, maar ze hebben ons een kostbaar monument nagelaten. Twan van Els Deze zomer is in museum 't Freulekeshuus in Venray een tentoonstelling te zien die gewijd is aan de kunstschilder Henri Jonas en zijn werk. Jonas (Maastricht 1878 -1944 Maastricht) behoort tot de belangrijkste kunstenaars die Limburg in de 20ste eeuw voortbracht. Tot 3 oktober 2004 is het mogelijk schilde rijen, tekeningen en docu menten van de hand van Jonas te bekijken in het muse um in Venray. Er zijn onge veer zestig werken bijeenge bracht van allerlei aard om de veelzijdigheid van deze kun stenaar aan te tonen. Een bij zonder onderdeel van de expositie is het werk dat hij maakte tijdens zijn verblijf in de psychiatrische inrichting Zondagmiddag 22 augustus worden in De Locht hulpmidde len gedemonstreerd die in groot moeders tijd werden gebruikt bij de inmaak en verwerking van groeten en fruit. Ook wordt getoond hoe men zelf aardappel meel kan maken. Er is een interessante expositie ingericht met als titel 'Bomen en mensen, een oeroude relatie' en in de arbeiderswoning is een mooie verzameling strijkijzers te bezichtigen. Het museum is elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. De spe ciale activiteiten op zondag begin nen rond 14.00 uur (www.delocht.nl). van St. Servatius te Venray van 1933 - 1937. Het Freulekes huus is geopend op woensdag, zaterdag en zondag, steeds van 14 tot 17 uur. Het werk dat we deze week in het bijzonder toelichten is het schilderij De Maasbrug te Maast richt uit de privecollectie van Frans Erens te Maastricht (zie afbeelding). Na een periode van buitenland se reizen gaat hij weer wonen in "het huis met de stenen roos" aan de Kleine Looierstraat 10 in Maas tricht. Op zolder heeft hij er zijn atelier. Ook zijn moeder en zuster Maria wonen in dit huis. En Jonas zal er zijn leven lang blijven wonen en werken. Dit huis ligt vlak bij de Maas. een onderwerp dat vaak terugkeert in zijn werk. Bijvoorbeeld op het schilderij, getiteld Trajectum ad Mosam, dat de doortocht van de Romeinen VJM KRONEN I bruggen In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Cliëntenraad De cliëntenraad van het Vin cent van Gogh Instituut vindt het de hoogste tijd om te reageren op ideeën, plannen en opvattingen, zoals die tot nu toe zijn geuit omtrent de vestiging van resociali- satiewoningen van de TBS kliniek De Roovse Wissel. Had dezelfde cliëntenraad al niet veel eerder bij hun directie aan de bel moeten trekken. Of heeft deze directie de cliënten raad bewust of onbewust niet in een eerder stadium willen betrek ken bij hun plannen. De cliëntenraad heeft verzuimd van zich te laten horen bij het vaststellen van het raadsbesluit in 1999. Het besluit wat destijds door de gemeenteraad is geno men, is tot stand gekomen met medewerking van de directies van het VvGI en De Rooyse Wissel en de gemeente Venray. De mogelij ke problemen die de cliëntenraad in de toekomst ziet, in verband met de mix van patiënten op hun terrein zal best gegrond zijn. Deze verschillende soorten patiënten bij elkaar op een vrij beperkt gebied, kan mogelijk tot onge wenste toestanden leiden. Is de cliëntenraad dan blind voor de situatie elders, waar patiënten verblijven met versla vingsproblemen, geestelijk gehan dicapten en dat alles gelegen tegen een sportpark, een recre atiegebied met openlucht zwem bad en een drukke fietsroute van schoolgaande jeugd, Is dit niet veel gevaarlijker vragen wij ons af. Is de cliëntenraad, samen met de directie zich misschien zorgen aan het maken over mogelijke leegstand van de geplande huur- en koopwoningen waaronder vil la's. Geïnteresseerden in een villa zullen aannemelijkerwijs geen zorgcentrum in hun achtertuin wensen. Zijn deze plannen wel zo haalbaar als op dit moment gedacht wordt. De gemeenteraad van Venray heeft samen met het college een juist besluit genomen. Als zorginstelling zal het wGI toch ook oog moeten hebben voor de situatie elders, waar van een veel gevaarlijkere situatie sprake is. Met de cliëntenraad hopen en verwachten wij als Aktie Komitee TBS, dat de drie genoemde partij en een passende oplossing zullen vinden, waarbij uiteraard het genomen raadsbesluit heilig is. Aktie Komitee TBS A. van Soest, woordvoerder HOVENIERS TUIN ONTWERP AANLEG ONDERHOUD VENRAY 06 20 43 99 57 over de Maas voorstelt, waarmee hij tot buiten de provinciegrenzen bekend wordt. Maasbrug op de tentoonstelling is in dikke verfs treken weergegeven. De verf spat bijna van het doek. Het is een zon nige dag. En je kunt je de schilder goed voorstellen met zijn ezel. turend over de Maas. Jonas heeft deze Maasbrug ook vaak gete kend. Een mooie voorbeeld hier van is ook op de tentoonstelling te zien. «ff mtiA IJ iml KEUKEN EN 1 N T F R 1 E U R B O U W Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 offi Hoogveld www.wielhermkes.nl AV Venray-Regio haalt iedere laat ste woensdag van de maand oud papier op. Op woensdag, 25 augus tus worden bewoners van de straten Zandakker. Schutsboom, Vendel, Groenewoltsepad, Kruisstraat, St. Franciscuslaan, St. Antoniusstraat, Paterslaan en de straten in Molenklef, Vlakwater, omgeving Werckenslaan, Aan den Dril e o. Merseloseweg, ver zocht uiterlijk 18.30 uur, oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Ook bestaat iedere zaterdag van 09.00 - 13-00 uur de gelegenheid om oud papier te deponeren in de papier- container aan de Weg in den Berg. Na een zomerstop van enkele weken starten The Red Valley Country Dancers weer met de country-linedanslessen op de zon dagavond. Iedere zondag van 19 30 tot 22.30 wordt er les gegeven aan een groep gevorderde linedan- sers. De lessen worden gegeven in gemeenschapshuis De Wis, Matthiasstraat 2 te Castenray. Uiteraard zijn ook nieuwe leden van harte welkom. Op zondag 29 augustus wordt er eenmalig uitgeweken naar Dan cing Pilot te Ysselsteyn. Ook start er op dinsdag 24 augustus een beginnersgroep bij voldoende deelname. Geïnteres seerden zijn welkom op deze avond. Er wordt les gegeven van 20.00-21.45 uur. De ledencontri butie bedraagt 7 euro per maand. Voor verdere info kan men terecht bij: Nel Willemssen, tel. 0478-571634; Wim van Bracht, tel. 0478-512081. e-mail: Redval- ley@home.nl Een aantal maanden geleden liepen vier jonge talenten elkaar tegen het lijf tijdens audities voor een nieuwe pop groep. Nog voordat ze waren doorgedrongen tot de laatste ronde, klikte het al tussen Rach-L, Peter, Kevin en Cilla. Inmiddels gaan ze als een hecht team door het leven onder de naam CHIPZ! 'CH!PZ in Black; who U gonna call..?' is de eerste single van CHIPZ. De plaat raasde als een storm door de Nederlandse hitlijs ten. De videoclip, waarin CHIPZ het opneemt tegen honderden aliëns, barst van het avontuur en was weken het onderwerp van gesprek. De vier tieners hebben nog enkel hits gemaakt waaron der cowboy, cowboy en enkele anderen en zijn voorlopig ook niet van plan te stoppen. Bij hun optredens door heel Nederland doen Rach-L, Peter, C!lla en Kevin op 11 september dus nu een optreden in Boxmeer bij de Regenboog. Kaartjes zijn verkrijg baar aan de kassa van de Regen boog, Valendries 30 in Boxmeer of telefonisch op telnr: 0485- 573901. Voor meer informatie zie www. binnenspeeltuin-deregen- boog.nl Boekrecensie in Peel en Maas De eerste drie slachtoffers waren bedwelmd, vastgebon den, gelabeld met één woord en één nummer en deskundig onthoofd. Het vierde slacht offer werd op dezelfde manier vermoord, maar in tegenstel ling tot de andere drie was hij geen autochtoon, doch een Amerikaans staatsburger. Niemand wist waarom Yuan Tao terug wilde keren nadat hij in de Verenigde Staten had gewoond, waarom hij een simpel baantje aannam op de Amerikaan se ambassade, waarom hij een eenvoudige flat huurde in een arme wijk- en waarom hij dezelf de bizarre dood stierf als de drie geheel verschillende Chinese mannen. Wederom zijn de Amerikaanse pathologe Margaret Campbell en de Chinese rechercheur Li Yan genoodzaakt met elkaar samen te werken. Ze voelen zich nog min der tot elkaar aangetrokken dan bij hun eerste ontmoeting. Marga ret heeft nu een bewonderaar- een briljante, charismatische Amerikaanse televisie-archeoloog. En Li zit opgescheept met drama tische gebeurtenissen in zijn fami lie, die zijn aandacht volledig opeisen. Ondanks hun wederzijde afkeer weten de twee toch gestaag de raadselachtige geheimen van de moordenaar te ontwarren. Maar hoe dichter ze de waarheid nade ren, hoe gevaarlijker de opgejaag de dreigt te worden- om zijn iden titeit te beschermen, is hij bereid iedereen uit de weg te ruimen. Peter May is de auteur van een vijftal thrillers met Margareth Campbell en"Li Yan in de hoof drol. Alle spelen zich af in het moderne China. Eerder verscheen bij uitgeverij BZZTöH hét eerste deel van de reeks, De Vuurmaker. Dit boek is te koop in boekhan del Van den Munckhof in de Gro testraat in Venray. Prijs: 10 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9