Liz Bouten winnares tweede week Koester uw monument Het verhaal achter het koper >oe Dagen 2004 VENRAY GROTESTRAAT 49 M.CHST 4\e Van 59" I Van j49"f Van 169"j Expand Junior VEI\IRAY Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Honderdvijfentwintigste jaargang - week 34 - donderdag 19 augustus 2004I EN MAAS Stichting Venray Monumentaal Vakantie fotowedstrijd met prachtige prijzen Op vrijdag 12 november aanstaande is de grote en feestelijke opening van het verbouwde kantoor van de Rabobank Venray Meerlo- Wanssum aan het Schouwburgplein in Venray. Nu al maakt het gebouw in het Venrayse de tongen los. Vooral de groen koperen gevel- en dakbedekking weet de aandacht te trekken. Bij het gebruik van het groene koper hoort een verhaal. Jan Vinkenvleugel, algemeen directeur van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum: "In de opdracht die na een eerste verkennend pro ces op tafel lag zat een aantal belangrijke elementen die ook het uiterlijk van het gebouw mee bepaald hebben. Zo moesten op de bestaande locatie meer vier kante meters kantooroppervlak gerealiseerd worden, moest van het nieuwe gebouw één samen hangend geheel gemaakt worden en verder moest het gebouw open en uitnodigend zijn." GASTVRIJ GEBAAR "Meer ruimte is ontstaan door dat we de eerste verdieping ten behoeve van flexibele werkplek ken grotendeels tot één grote werkruimte hebben verbouwd", vertelt Marcel Martens, namens MC-architecten (Martens-Colsen architecten) verantwoordelijk voor het ontwerp van het nieuwe kantoor. "We hebben bovendien een tweede verdieping aan het gebouw toegevoegd. Daardoor konden we ook een belangrijk stedenbouwkundig probleem oplossen. Het Schouwburgplein miste in de hoek van de bank namelijk massa waardoor de beslotenheid verloren dreigde te gaan. We hebben het gebouw meer uitnodigend gemaakt door aan het Schouwburgplein de bestaande entree te verbreden en links daarvan de bestaande hoe ken van metselwerk te vervangen door hoogopgaande glazen gevels. Met die glazen gevels trek je buiten naar binnen. Hetzelfde effect heeft het doorlopen van de stucwerkwanden naast de entree en het voortzetten van de afwer king van de vloer tot in de bestra ting. In dat uitnodigende, gast vrije gebaar speelt de koperen gevelbekleding een belangrijke rol. Die loopt vanaf het dak door tot om de rand van de luifel boven de entree en markeert deze daar door heel nadrukkelijk. Het door lopen van de dakbedekking in de gevel vloeit voort uit het verzoek van de Commissie Welstand, Monumenten en Architectuur van de gemeente aan te sluiten bij de maat en schaal van de omgeving en de mogelijkheid te onderzoe ken de verschillende elementen van het gebouw met elkaar te ver binden. Denkend over dit pro bleem vielen diverse materialen af. We hebben het dan over bak steen omdat het een te zware en gesloten gevel zou opleveren die bovendien kleurverschillen zou vertonen; over stucwerk omdat het te besmettelijk is en over glas omdat het een te hard en afsto tend materiaal is. Bovendien moest het, om te voorkomen dat er te veel verschillende materia len gebruikt zouden worden, geschikt zijn om zowel in de gevel als op het dak én in de luifel toe te passen. Hierdoor kwamen we op het idee om een heel ander materiaal te gebruiken en het gebouw voor een deel als het ware in te pakken." KOPER De keuze viel volgens Martens op koper omdat het probleem zich aandiende, juist nadat de gul den vervangen was door de euro en dus ook de koperen cent en stuiver uit de roulatie waren geno men. "Als we die oude munten eens aan elkaar zouden kunnen lassen of in platen verwerken en er vervolgens de gevel en het dak mee zouden kunnen bekleden. Wat is er mooier dan een bank te bouwen met gebruikmaking van geld als bouwmateriaal? KWALITEIT Algemeen directeur Jan Vinkenvleugel is heel tevreden over het resultaat. "Het is zeker onze bedoeling geweest een spraakmakend gebouw neer té zetten en dat is gelukt. Nu blijkt dat de aandacht vooral naar het koper gaat, willen we graag vei* tellen waarom we de keuze daan voor hebben gemaakt. Ik heli gemerkt dat je als opdrachtgever die een aantal functionele eisen voor een gebouw op tafel legt meegenomen wordt in een span nend proces van verkenning van vormen, kleuren en materialen. De architect heeft ons wat dat betreft goed begeleid. Hetzelfde geldt voor de gemeente Venray en met name de Commissie Welstand, Monumenten en Architectuur. Ze hebben heel kri tisch naar het ontwerp gekeken en er vanuit hun visie op de status en de bestaande en beoogde kwa liteit van het Schouwburgplein eisen aan gesteld. Ik denk dat we als bank onze bijdrage aan die kwaliteit geleverd hebben." Liz Bouten is de tweede win nares van de fotowedstrijd van Nieuwsblad Peel en Maas en ;ombi Dom Melskens. 'rijdagmorgen ontving de [erselose - samen met haar •otse moeder- de prijzen uit tanden van Theo Klabbers van Combi Dom Melskens. De win- tende foto is gemaakt aan het itrand in Frankrijk. Het zijn de zoeten van Liz, die in het zand fitaan afgedrukt. "Het lijkt door het effect van de schaduw net of de voeten op het zand staan, het s een bijzonder knap genomen oto", oordeelt Theo Klabbers. Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas hebben, na het succes in de vorige vakantie- leriode, ook dit jaar weer de han- len in elkaar geslagen voor een itowedstrijd. Stuur uw leukste kantiefoto in en u maakt kans op jen van de vier weekprijzen of de joofdprijs, een digitale fotocamera tr waarde van maar liefst 399 euro. lij deze wedstrijd horen natuurlijk :uke prijzen, beschikbaar gesteld ir Combi Dom Melskens en uit- jeverij/boekhandel Van den [unckhof in Venray. De inzender ran de mooiste foto - en worden ier weekprijzen uitgedeeld- krijgt n boekenbon ter waarde van [12,50 euro, een gratis waardebon een felicitatie op de :lkrant Venray ter waarde van 2,50 euro en een gratis vergroting in uw vakantiefoto van Dom lelskens. Drie leuke prijzen dus ir de inzender van de beste foto. vier week prijswinnaars dingen 'erigens, net als alle andere inzen- [ingen, gewoon mee met de hoofd- irijs die op donderdag 9 septemberj :kend wordt gemaakt in Peel en laas. De hoofdprijs bestaat uit een Canon Ixus met een waarde van maar liefst 399 euro. De weekprijzen worden beoor deeld door Theo Klabbers van Combi Dom Melskens. Voor de fan tastische hoofdprijs maakt Theo Klabbers samen met redacteur/foto graaf Henk Lammen van Peel en Maas een keuze uit de ingezonden foto's. Uiteraard kunnen ook vakantie plaatjes die met een digitale camera zijn gemaakt, meedingen naar de prijzen. Laat een afdruk maken die voldoet aan de voorwaarden van deze fotowedstrijd en ook u als 'digitale fotograaf kaft meedingen naar de prijzen. Spelregels: 1) De wedstrijd staat voor iedereen open. behalve voor medewerkers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maxi maal 20x30 centimeter zijn. Dit geldt eveneens voor afdrukken van digitale foto's die een resolutie van minimaal 300 dpi dienen te hebben 3) De ingestuurde foto's dienen lig gend te zijn 4) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdorga nisatie kan naderhand het origineel opvragen ter controle. 5) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoonnum mer zijn ingevuld 6) De uitslagen van de weekprijzen staan op 12, 19 en 26 augustus en 2 september in Peel en Maas. De hoofd prijs wordt op 9 september bekend gemaakt 7) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs 8) De prijzen zijn niet inwisselbaar voor geld 9) Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd 10) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 6 september. 11) Inleveren kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. 12) Inzenders geven toestemming tot het plaatsen van hun vakantiefoto in Peel en Maas 13) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd 14) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak. Noord- en Midden-Limburg en het oosten van Brabant bruisen in &004 wederom van de activitei ten. De Regio VW's Noord- en 1 Midden-Limburg, Zuidoost- Brabant en Meierij Noordoost- Irabant organiseren wegens suc- les voor het zesde jaar op rij de )oe Dagen. Tot en met zondag 5 september s er van alles te ondernemen. Zeel toeristische, ambachtelijke ;n agrarische bedrijven zetten tij lens de Doe Dagen hun deuren etterlijk en figuurlijk wagenwijd open. Deelnemers worden gast vrij ontvangen en krijgt de gele genheid een kijkje achter de schermen te nemen. Wat kan zoal worden ondernomen? Een bezoek brengen aan een potten bakker of kaarsenmakerij, zien hoe de dieren leven op een her- tenhouderij of varkensboerderij, alles te weten komen over de bes of de aardbei, op onderzoek gaan in de natuur, vissen, zeilen en allerlei interessante excursies en speurtochten doen. U ziet het, de Doe Dagen zijn een ideale manier om de streek te ontdekken zonder je daarbij ook maar enig moment te vervelen! De genoemde voorbeelden zijn natuurlijk maar een kleine greep uit alle mogelijkheden De gratis folder Doe Dagen 2004 met een compleet overzicht van de activi teiten is nu verkrijgbaar bij de VW's in Noord- en Midden- Limburg, Zuidoost-Brabant en Meierij Noordoost-Brabant. Maar ook bij diverse toeristisch- recreatieve bedrijven in de regio. foto's is de waterput weer den en in oude staat de kleine deurtjes bij de stal zijn weer als vanouds. Met renoveren van de schouw vond men -een kleine bakoven in de woning die nu weer te zien is. Ook het originele deurtje van die oven is weer terug en aan de hand daarvan kon men vaststellen dat de oven uit 1692 dateert.Een prachtige boerderij ,om voor altijd te koesteren. Kent u ook zo'n bijzondere, monumentale plek? Wilt u reage ren of wilt u ons een goede (dig) foto ter beschikking stellen? Ons adres is Stichting Venray Monumentaal,p/a Groene Hart 7, 5801 SX, Venray. E-mail venray- monumentaal@hccnet.nl Vrijdag 12 november opening verbouwde kantoor Rabobank Uiteindelijk werd het dus niet echt geld maar koper, de grond stof van centen en stuivers. De eigenschap van koper is dat het, blootgesteld aan de buitenlucht, als gevolg van oxydatie in de loop van de tijd groen wordt. Deze zogenoemde patina vormt een ondoordringbare laag waardoor het koper beschermd wordt. Dit is echter een zeer langdurig pro ces zoals aan oude gebouwen te zien is. Daarom is er in overleg met de bank gekozen voor het gebruik van voorgepatineerd koper. Dat zou, in tegenstelling tot onbehandeld rood koper, vrij wel direct de gewenste kleur heb ben en contrasteren met het meb selwerk. Onder invloed van het milieu zal de harde groene kleur nog enigszins veranderen en ega ler worden. Dat geldt ook voor de andere kleine kleurverschillen en beschadigingen. De tijd moet hier gewoon zijn werk doen. Om de dakpartij wat minder massief te laten ogen hebben we daar heel transparante en geheel uit glas samengestelde dakkapellen opger zet. En dus heeft nu het nieuwe kantoor van de Rabobank aan het Schouwburgplein een uitnodigen: de en beeldbepalende gevel." De winnende foto (boven). Onder de feestelijke prijsuitreiking Supernova TRXFG Predator Mania Deze week een rijks-, gemeen te- en provinciaal- monument. Verscholen tussen de erfbeplan- ting, ligt op het Schoor 2 te Castenray een prachtige boerderij uit de 19de eeuw. In vroegere tijd plantte men rondom de boer derij gebruiksbomen en struiken, zoals b.v. bessen, noten, appels, peren, etc. Een hallehuis, onder een gro tendeels met stro bedekt dak. In tegenstelling tot wat men beweer de is dit geen T-boerderij maar een kruk- boerderij (Deurkntk) Zoals op een oude landkaart was te lezen werd deze plek 'Op het Schoor' genoemd en 'van de Ven-plats'. Deze boerderij heeft eerder de naam Venhofboerderij gehad. Op het Schoor= Schoar= hoeveelheden land-gras-hooi etc. Te zien is dat er heel vroeger een veldweg vanuit Castenray via Leunen naar Venray liep .Deze veldweg nog voor een deel te zien naast de boerderij, werd de 'lijkweg' genoemd ,de kortste weg van Castenray naar de Grote Kerk in Venray. Hierover werden de overledenen van Castenray naar het Kerkhof in Venray ver voerd De huidige bewoners kochten later deze bijna onverklaarbaar bewoonde woning. Het pand is na jarenlange restauratie, van bui ten en binnen, bijna geheel her steld in oorspronkelijke staat. De oude staldeuren zijn terugge bracht en n.a.v. verhalen en oude G^4T7ivj fRGRQT,NG Tiempo Senior Ook in indoor kunstgras

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11