Noa 5.000 euro nodig voor St.Petrus' Bandenkerk "De ouders schamen zich een blind kind te hebben" Loopbrug in zomers kleurtje Expositie kwetsbare helmen in oorlogsmuseum Open dag bij Tuin Toko Totaal Activiteiten Kiwanisdub Schieëpersland Hakkespits geniet in Schwalenberg Opbrengst Collecte Rode Kruis Jubileum CDA-Venray Buurtbarbecue met Remia Rommelmarkt in Overloon PEEL EN MAAS Donderdag 12 augustus 2004 - Pagina Stichting ijvert voor behoud en restauratie beeldenschat De Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat van de St.Petrus Bandenkerk te Venray bestaat dit jaar elf jaar. In 1993 werd ze opgericht om het beheer op zich te nemen van de kostbare collectie beel den, die zich in de 15e eeuwse St.Petrus Bandenkerk bevin den. In deze kerk bevinden zich minstens 84 oude, houten beelden die echt aan restaura tie toe waren. In de loop van die elf jaar zijn er al diverse beelden gerestaureerd, alle beelden zijn geconserveerd en sommige voorlopig opgeknapt om verdere achteruitgang te voorkomen. Het bestuur van de Stichting bestaat geheel uit vrijwilligers, die proberen het geld te krijgen dat nodig is voor de restauraties. De laatste topstukken, die geheel gerestaureerd in de kerk terugkwamen, zijn de beelden van St. Petrus Paus in 2003 en Het Marianum in 2004. Eerstgenoemd beeld is voor een groot gedeelte betaald door de Stichting Monumentenzorg uit Zeist, Het Marianum is betaald door de Venrayse Stichting Wilhelmina Christina, Maria en de provincie Limburg. De conserveringen en de onderzoeken in de jaren 2000, 2001, 1994, 1995,1997, 1998 zijn betaald uit subsidies van allerlei stichtingen en veel uit particulie re bijdragen, legaten en schenkin gen. Belangrijke bijdragen wer den verkregen door de Mondriaan Stichting uit Amsterdam, Vobis Fonds uit Nijmegen, Prins Bernhard Cultuurfonds, Bouw fonds Limburgse Gemeenten, Stichting Katholieke Noden Wilhelmina Sangers Cultuurprijs, Nationaal Restauratie Fonds, Rijksmonumentenzorg, VSB Fonds uit Utrecht. Willy Schols uit Nijmegen, z.g. van Dessel automa ten, diverse giften bij jubilea en andere feesten. De stichting is dit jaar begon nen met de restauratie van de negen nog niet gerestaureerde apostelbeelden en heeft daar een tijd van vier jaar voor uitgetrok ken. De eerste twee beelden van St.Philippus en St.Jacobus Major zijn reeds bij het Restauratie Atelier Limburg in Maastricht. Deze beelden zullen dit jaar nog gereed komen. Het Restauratie Atelier Limburg te Maastricht is het restauratie- atelier, dat elk beeld onderzoekt en ook de res tauratie voor haar rekening neemt. De komende jaren volgen nog de beelden van St.Matheus, H.Jacobus Minor,H. Simon, H.Thadeus, H.Bartho!omeus,de H. Thomas en de H. Andreas. Dit gehele project kost de Stichting 25.420 euro. De arbeidskosten worden voor meer dan 70% gesubsidieerd door de provincie Limburg in het kader van het behoud van het Limburgs Cultuur erfgoed. Hoe krijgen we de resterende ruim 25.000 euro bij elkaar. De stichting heeft een aantal subsidie- aanvragen gelukkig gehonoreerd gekregen. Zo draagt de Mondriaan Stichting aan dit project bij een bedrag van 15.251 euro, de Stichting Familiebezit van Beneden- Bonhomme uit Maastricht 2000 euro en de Stichting Prins Bernhard Cultuurfonds uit Amsterdam 3.000 euro bij. De rest van dit bedrag hoopt de stichting te krijgen uit particulie re bijdragen. Het kerkgebouw is elke dag te bezoeken. Er lopen elke dag vrijwillige suppoosten rond, die u meer kunnen vertellen over de beelden. De laatste tijd heeft de stichting ook het beheer van de oude kazuifels en oude boeken ter hand genomen.Wilt u of een groep een rondleiding ver zorgd hebben. Laat dit weten aan het bestuur van onze stichting i.e. het secretariaat de heer J.van der Meulen, Hagelweg 8 te Venray. Telefoon 0478- 584145. Wilt u een bijdrage storten voor dit goede doel. Ons banknummer is 42.11.66.177. Elk bedrag is wel kom. De stichting komt nog 5000 euro tekort. Nieuws van Braille Without Borders (2) Venraynaar Paul Kronenberg en zijn vriendin Sabriye Tenberken stuurden Peel en Maas weer nieuws van hun blindenproject in Tibet, een project dat langzaam maar zeker wereldwijd erkenning krijgt en navolging verdient. Venraynaar Kronenberg zette de laatste ontwikkelingen voor Peel en Maas in drie delen op papier. Vandaag deel 2: een nieuw concept in de voorbereidende basisschool. Paul Kronenberg: "In 2003 heb ben we een nieuw concept opge steld voor de voorbereidende basisschool. Omdat we in 2003 verschillende nieuwe kinderen in het project hebben opgenomen zagen we dat de jonge kinderen in de eerste klas te weinig aan dacht ontvingen. De klas was daarvoor ook ineens te groot. We hebben daarom de groep leerlin gen opgedeeld in drie klassen. Alle nieuwe leerlingen jonger dan zeven jaar starten in de muizen klas. Hierin leren ze de basis van de drie brailleschriften: Chinees, Tibetaans en Engels. Ze leren rekenen en er wordt veel aan dacht besteed aan motorieke en dagelijkse levensvaardigheden zoals wassen, aankleden, oprui men, eten met stokjes, vork en lepel, gymnastiek en muziek. Alle nieuwe leerlingen ouder dan zeven jaar en de leerlingen die al een jaartje in de muizenklas heb ben doorgebracht, starten in of stromen door naar de tijgerklas. In de tijgerklas komen de volgen de vakken aan bod: drie talen, rekenen, schrijven, oriëntatie- en mobiliteitstechnieken en dagelijk se levensvaardigheden zoals bij voorbeeld koken. De hazenklas is de laatste stap voordat de leerlin gen kunnen kiezen wat ze graag willen gaan doen: integratie in een reguliere basisschool, een opleiding in de trainingsboerderij of integratie in het dorp van her komst. In de hazenklas worden de leerlingen voorbereid op integra tie in een reguliere basisschool, alle vakken die in de reguliere basisschool komen ook hier aan bod. Bovendien ontvangen de leerlingen computeronderwijs. Verder bestaat er nog een medi sche massage/fysiotherapie klas. In deze klas worden vijf leerlin gen onderwezen in de Chinese medische massage en fysiothera pie." INTEGRATIE "We hebben drie jaar lang gewacht op toestemming om de eerste blinde leerlingen in een reguliere basisschool te integre ren. Er zou een nieuwe wet wor den opgesteld waarin werd vast gelegd, dat elke school verplicht is gehandicapte leerlingen op te nemen. Na de lange wachttijd en de wet die toch maar niet wilde verschijnen hebben we in sep tember 2003 zelf het initiatief in handen genomen en een school gezocht die bereid was vier van onze blinde leerlingen een kans te geven. We kregen van de over heid te horen dat de maatschappij nog niet klaar was voor een derge lijk proces. De informatie en de kennis die wij hadden was dat de blinde leerlingen er echter wel klaar voor waren. Na een gesprek met het Education department in Medrogongkar, een dorp onge veer 80 km ten oosten van Lhasa, bleek dat zij het wel zagen zitten. We namen toen contact op met de Katselschool die door een Zweedse organisatie is opge bouwd. De vier blinde leerlingen werden getest op kennis en naar aanleiding van het positieve resul taat werd besloten ze in de vierde klas te integreren. Twee weken later mochten de leerlingen in de Katselschool starten. Een week van te voren hebben we die klas uitgenodigd om het project in Lhasa te bezoeken zodat ze dan een indruk konden krijgen wat er in het project gedaan wordt en wat er allemaal mogelijk is. Braille Without Borders heeft de benodigde schoolboeken in het Tibetaanse brailleschrift gedrukt en de kinderen meegege ven. Om aantekeningen en huis werk te kunnen maken heeft iede re leerling een braille typemachine ontvangen en een dik pak braillepapier. In het begin was gepland om veldwerkers op te leiden, die de leerlingen regel matig zouden bezoeken en chec ken of alles in orde was. We heb ben na enkele weken echter al gemerkt dat de leerlingen in de klas erg goed meekwamen en dat zonder hulp van buitenaf. De kin deren zijn erg gemotiveerd, heb ben genoeg kennis en hebben vooral genoeg zelfvertrouwen waardoor ze eigenlijk zichzelf i de school hebben geïntegreerc We hebben daarover veel geprat en nagedacht en zijn toen met ht nieuwe concept gekomen dat w zelf-integratie noemen. EIGEN KLINIE1 "Hoewel Community Base Rehabilitation een veel toegepa te methode is, hebben w gemerkt dat dat systeem hier i Tibet niet echt werkt. De oudei schamen zich' een blind kind t hebben en ze kunnen niet zoma< tijd vrijmaken om te leren hoe z hun blind kind iets kunnen lerei Als de leerlingen naar het tra ningscentrum in Lhasa kome zien ze dat ze niet de enige zij die blind zijn. Ze wisselen ervarii; gen uit met andere blinde leerli gen en ze leren wat er allema mogelijk is, diverse rol-modelle zijn er in de school aanwezig, vi< blinde onderwijzers en oei Sabriye is een goed voorbed; voor de nieuwe leerlingen. 2 leren verschillende vakken e vaardigheden, het zelfvertrouwe groeit waardoor ze in staat zij zichzelf in de maatschappij i integreren. Enkele weken gelede ontvingen we een telefoontje va! de vier leerlingen i Medrogongkar. Ze hadden god nieuws te melden omdat ze c- beste leerlingen in de kla bestaande uit 54 leerlinge! waren. Kvla en Digi, twee jonge damt! die de medische massage en fysl< therapie opleiding hebbe gevolgd en in december 2003 zij afgestudeerd, hebben inmidde- een officiële licentie en een eige kliniek geopend. De kliniek looj goed en ze verdienen een goecj boterham. Twee andere leerli: gen, Dorjee en Jampa, zetten ee eigen theehuis op. Enkele andei leerlingen hebben zichzelf in hu geboortedorp geïntegreerd e helpen hun ouders op de boerd rij. We vinden het erg belangri; dat de leerlingen zelf bepalen w ze willen doen. In het najaar va 2004 willen we een volgenc groep leerlingen gaan integrere in reguliere basisscholen of in ec beroep of dorp." Volgende keer in het derde e laatste deel aandacht voor de aci viteiten binnen het project va Paul en Sabriye. De opbrengst van de collecte van het Rode Kruis in Venray is als volgt: Venray-Kom 4719,84 euro; Veulen 84,10; Vredepeel 93,89; Leunen 558,64; Oirlo 408,91; Heide 246,05; Oostrum 389,15; Castenray 197,16; Ysselsteyn 654,38; Smakt 69,70. Totaal: 7421,82 euro. Het Rode Kruis Afdeling Venray bedankt alle milde gevers en zeer zeker de vele collectanten die hier wederom de nodige tijd inge stoken hebben om dit alles te ver wezenlijken. Op zondag 19 september viert de lokale fractie CDA-Venray haar 25-jarig bestaansjubileum. Om 11.00 uur wordt in de Grote Kerk een H. Mis gecelebreerd. Het Venrays gemengd koor Ars Musica wordt gevraagd om de zang tijdens deze dienst te verzor gen. Het programma wordt vanaf 12.00 uur voortgezet in de Witte Hoeve, waar een beperkt aantal sprekers aan het woord zal komen. Tevens wordt tijdens deze bijeenkomst het jubileum boekje overhandigd aan een pro minente volksvertegenwoordiger. Het programma wordt rond 15.00 uur afgesloten. Alle leden ontvan gen persoonlijk nog een uitnodi ging. De Suze Robertsonstraat in Venray staat op 21 augustus in het teken van de buurtbarbecue. De bewoners hebben met elkaar dit festijn georganiseerd om elkaar beter te leren kennen, een barbe cue is daar een ideale gelegenheid voor. Gezellig bijpraten en onder tussen genieten van een stukje geroosterd vlees of een verkoe lend drankje. De bewoners van deze straat hebben één van de vijfhonderd Remia buurt Barbecue Pakketten gewonnen door zich aan te melden op www.buurtbarbecue.nl. Dit kan niet anders dan een bijzonder geslaagde happening worden. De zomer laat zich weer gel den en dat is de tijd dat ieder een graag wat extra tijd door brengt in de tuin. Lekker genieten van de zon en natuurlijk van de tuin, want zeg nou eerlijkhet zit toch veel lekkerder als je tuin er gezellig uitziet Als u op zoek bent naar de juiste tuininrichting zoals tuinhout, steen, tuinmeube len, accessoires en alles om uw tuin gezellig te maken, dan moet u zeker een bezoek bren gen aan Tuin Toko Totaal aan de Beekweg 52a in Merselo. In de ruim 2000 m2 grote showtuin, die gedeeltelijk over dekt is, vindt u de nieuwste trends op het gebied van tuinin richting. Al wandelend door de showtuin krijgt u een goed beeld van de uitgebreide collectie die Tuin Toko Totaal biedt, deels standaard maar ook eigen ontwer pen behoren tot de mogelijkhe den. (Sierbestratingen, omheinin gen van hout, meubelen, potten, vijverelementen, speeltoestellen, veranda's, overkappingen, acces soiresu heeft keuze genoeg! Tuin Toko Totaal is niet alleen bekend van zijn uitgebreide assor timent le klas materialen, maar ook van eigen, unieke oplossin gen voor unieke 'problemen', want iedereen heeft natuurlijk een eigen voorkeur voor tuinin richting. Het team van adviseurs bij Tuin Toko ziet het als hun taak om te zorgen voor de realisatie van uw ontwerpen. Een goed voorbeeld van initiatief nemen is het gepatenteerde Uniek Tuin Toko systeem voor tuinschuttin gen met 30 jaar garantie. Het betreft hier een constructie van hout en betonpalen die dusdanig worden gemonteerd dat het hout boven de grond blijft en dus opti maal beschermd kan worden. Veel uit het assortiment kan uit voorraad worden geleverd en indien u dat wenst kan men ook de montage verzorgen of de mate rialen thuis bezorgen. Wilt u antwoord op uw tuinvra- gen Aarzel dan niet en spreek een van onze medewerkers aan, ze zullen u graag en deskundig te woord staan. A.s. zondag 15 augustus is Tuin Toko Totaal in Venray (Merselo) extra geopend van 11.00 - 16.00 uur. Bezoek ook eens onze vestiging Helmond, Kanaaldijk Zuid-West 3, Helmond. Buurtvereniging Rond de Heide uit Overloon, die dit jaar vijftien jaar bestaat, organiseert op vrijdag 20 augustus haar jaarlijkse grote rommelmarkt. Deze vindt plaats in de grote tent bij café hotel Bos en Berg in Overloon. De poorten openen vanaf 18.00 uur. Vanaf 20.00 uur worden de topstukken bij opbod verkocht. De opbrengst van de rommel markt komt ook dit jaar weer deels ten goede aan de plaatselij ke afdeling van de Zonnebloem. Goede bruikbare snullen kunt u het hele jaar door na telefonische afspraak brengen tel: 0478- 641608. Of op donderdag 19 augustus van 14.00 tot 20.00 uur inleveren aan de achterzijde van de grote tent (Vlassertstraat). Er wordt voor deze markt geen groot meubilair (kasten, bankstel len, enz.), koelkasten en diepvrie zers ingenomen. Geen Peel en Maas? Bei 582877! De Kiwanisclub Schieëpers land heeft voor het komende najaar weer diverse activitei ten op het programma staan. Op 26 september 2004 vindt wederom de grote boekenmarkt op het Schouwburgplein plaats. Duizenden boeken over allerlei thema's worden die dag te koop aangeboden in tientallen kramen. Die dag zijn de winkels in Venray open, is er de grote kunstdag, zijn er modeshows en grote multicul turele manifestaties. De Kiwanis zorgen voor de boekenmarkt, andere instanties voor hun activi teiten. Op 20 november 2004 start de Kiwanisclub weer met de grote dienstenveiling in de schouwburg van St. Anna. De derde op rij voor het goede doel. De schouwburg op het Annaterrein is een erg geschikte locatie voor dit doel Verder wordt er dit jaar een maxi mum aantal kavels aangeboden. namelijk negentig, zodat de vei ling geen nachtwerk wordt. Er wordt weer gezorgd voor muziek, gekoelde dranken en lekkere verse hapjes. Het goede doel van Kiwanis is o.m. dit jaar weer het hospicecentrum Zenit uit Venray. Hospicecentrum Zenit is een cen trum voor palliatieve zorg in Noord-Limburg. Dit centrum zal wellicht in 2005 gerealiseerd zijn op een terrein achter ziekenhuis VieCurie in Venray. De hoofdingang van het gemeentehuis kan in verband met de bouw van een nieuwe publiekshal niet gebruikt worden tot en met 31 december. Hiervoor in de plaats is door de gemeente een tijdelijke ingang gemaakt, in de buurt van de hoofdingang. De balies worden voor deze periode verplaatst naar de burgerzaal. Om de ingang te bereiken is een loop brug gerealiseerd. Deze brug kreeg donderdag een zomers tin tje, dankzij de inspanningen van drie 'graffitikunstenaars': Luuk, Ralf en Leon. De drie Brabantse kunstenaars begonnen donderdag met het spuiten van de houten platen. "We beelden de zomer uit, met blauwe wolken, een felle gele zon en groene bloemen. De ingang moet een fris uiterlijk krijgen", zegt Luuk. De tijdelijke ingang kreeg ook enkele pijlen om de bezoekers op een duidelijke manier de weg te wijzen. "Het is "Graffiti is een hobby van ons. E een leuke klus", vindt Ralf. is weer eens wat anders." Afgelopen weekend was de Hakkespits te gast in het middel eeuwse Duitse stadje Schwalenberg (Kreis Lippe). In Schwalenberg namen zo'n zestien groepen, veelal uit Europa maar ook uit Mexico en India, deel aan het grote CIOFF dans- en folklore- festival. De groepen bleven veelal overnachten bij particulieren. De Hakkespits was de enige Nederlandse groep die van de par tij was. Twee keer namen de leden van de Venrayse vereniging deel aan een optocht door de 'Alt-stad' en twee keer verzorgden ze- net als alle andere groepen- een optre den in het openluchttheater 'Am Dohlenberg'. Het was een kleurrijk en levendig schouwspel waarin de Nederlandse, respectievelijk Noord-Limburgse dans en kleder dracht, veel belangstelling trok. In de hal van het documen- tatiegebouw van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum staan momenteel twee grote houten objecten opgesteld. Het werk is van de hand van de Venlose beeldhouwer Franck Sonnemans en heeft als titel 'Imperméable percé', hetgeen zoveel betekent als 'het ondoorlaatbare door boord'. De beelden waren vorig jaar al eerder te bezichtigen bij Océ in Venlo en bij de jaarlijks gehouden l- internationale beeldhouwten- 3 toonstelling op het Domaine de Drulon in Frankrijk. Het werk zal nu tot eind sep tember in Overloon staan, waarna het vermoedelijk weer zal terug reizen naar Noord-Frankrijk. Naar aanleiding van de tentoon stelling begin vorig jaar in Venlo schreef Guido Stompf, medecon servator van de Stichting Océ Kunstbezit, hierover onder ande- -j re het volgende: 'Maar wat is het eigenlijk? De meest gestelde vraag M sinds de objecten er staan, zoals i wel vaker bij moderne kunst. Twee helmen, opgebouwd uit m grote houten platen, voor kenners herkenbaar als beuken- en elzen- hout. De platen zijn van ongelijke -j dikte en staan perfect parallel. Schuin door de platen heen i loopt een gat dat aan de achterzij- -de Jdein is en naar voren conisch uitloopt: een kogelgat. Bij wat i langere beschouwing zal opvallen I dat de twee helmen elkaar aanvul- i34 len. Sterker nog, je kunt ze pre- j cies in elkaar schuiven, wat ver- klaart hoe het werk technisch tot stand is gekomen. De kunstenaar heeft om en om elzen en beuken platen gestapeld en daarna de helm gebeeldhouwd. Door de pla ten weer uit elkaar te halen zijn er twee vormen ontstaan die eikaars tegengestelde zijn. In het vooraan zicht doet de afwisseling van dunne en dikke platen denken aan een streepjescode'. INTERPRETATIE Een helmvorm, onmiskenbaar uit de Eerste Wereldoorlog, een kogelgat, een barcode. De titel van het werk is 'Imperméable percé'. Het zijn niet de meest luchtige ingrediënten waarvan kunstenaar Franck Sonnemans zich bedient. De beleving van kunst is altijd hoogst individueel en de interpretatie idem. Sommigen zullen met name door de esthetische kant worden aan gesproken. Anderen daarentegen zullen de grimmige kant voelen en daar op reageren. Maar bij weer anderen zal misschien een andere boodschap doorklinken. In het werk van Franck Sonnemans speelt de Eerste Wereldoorlog een belangrijke rol, een oorlog waar de individuele mens wellicht het meest zijn eigen identiteit verloor. Het maak te niet uit wie je was of waarin je geloofde: je werd een nummer. Ook de barcode is een verwijzing naar dit verlies van identiteit. De helm dient om het kwetsbare hoofd te beschermen, waarin onze gedachten en onze identiteit schuilen, maar het kogelgat toont de beperktheid van de bescher ming. Curieus is dat de kogel van achteren komt, niet van de vijand maar van ons zelf. Zijn wij zelf verantwoordelijk voor ons verlies aan persoonlijke identiteit Al met al een veelzijdig werk dat goed demonstreert wat kunst kan zijn. Je kan er simpelweg langs lopen, je kan het mooi vinden, je kan het grimmig vinden, het kan tot reflectie leiden.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9