'Centrum Venray als A-merk wegzetten' "Mensen weten vaak niet waar ze recht op hebben" I Geen nieuwe klachten over geluidshinder "Kermis een midzomeravondfeest11 Multiflex lenzen Aviko neemt Nestlé over VmïLÏ33\ r Kruudwis maken T T mode centrum Horst CONTACTLENZEN 10.000 euro voor De Hoge Beek Vernielers PEEL EN MAAS Donderdag 12 augustus 2004 - Pagina, Studie Etil: Venray moet zich onderscheiden van Horst en Boxmeer Omdat Venray niet beschikt over een uniek kenmerk, is het belangrijk dat het centrum als een A-merk wordt neerge zet, waarbij niet de product- kenmerken, maar de emotio nele waarden centraal staan. 'Het stadscentrum van Venray moet vertrouwen oproepen en relatief veel loyale bezoe kers aan zich binden'. Dat is de conclusie van een onder zoek door het economisch instituut Etil. In het geval van Venray bete kent dit dat emotie de basis moet vormen van een nieuwe promo tie- en reclamecampagne van het winkelcentrum. Er moet volgens de onderzoekers een grotere samenhang tussen de productken- merken wordt gecreeërd, waar door de bestaande veelzijdigheid van Venray tot uitdrukking wordt gebracht, de ambiance (sfeer en gezelligheid) centraal wordt gesteld en aan de tastbare pro- ductkenmerken meer emotionele waarden worden verbonden. Emotie overbrengen kan beter met beelden dan met woorden, daarom dienen plaatjes in de cam pagne van het winkelhart de boventoon te voeren. Maar wel realistische plaatjes, Venray hoeft zich niet mooier voor te doen dan het is. Aldus de onderzoekers. Uitgaande van het voorgaande wordt door het onderzoeksbu reau, dat in de centra van Venray, Horst aan de Maas en Boxmeer in totaal 383 straatinterviews afnam, voorgesteld om in de marketing- en promotiestrategie uit te gaan van 'Fans van Venray' als commu nicatieconcept. Naast het ontwerpen van een eigen huisstijl denkt Etil dat het op de langere termijn voor de ondernemers in het Venrayse cen trum van belang is eigen brochu res, evenementenkalenders en wandelroutes uit te geven, eigen vaandels, billboards en spaarac ties, loten en uitrijdmunten te ont wikkelen en in te zetten om bezoekers op deze manieren te lokken en aan Venray te binden. Want éénheid is belangrijk, menen de onderzoekers. Eén campagne, gesteund door alle partijen die in het centrum een rol spelen. Voordat de campagne begint moeten de neuzen van alle partijen die in het winkelhart een rol spelen wel eerst dezelfde kant opstaan. En ook de financiën moeten goed geregeld zijn. 'Promotie vergt tijd, geld en geduld en dus een meerjarenaan- pak. Het financiële en organisato rische kader moet hierop zijn afgestemd', aldus de onderzoe kers. BETERE KWALITEIT Venray onderscheidt zich vol gens het bureau nog onvoldoende in positieve zin van Horst en Boxmeer. Zo is bijvoorbeeld de kwaliteit en uniformiteit van de inrichting van de openbare ruim te, met name de pleinen, de gevels van de panden en straat- meubilair, die gezamenlijk voor een belangrijk deel de ambiance bepalen, voor verbetering vat baar. De ambiance is ook te ver beteren door meer (straat)evene- menten in het centrum te organiseren en aandacht te (blij ven) schenken aan de klantvrien delijkheid van het personeel. Verder is een betere bewegwij zering naar en in het centrum van Venray gewenst. Ook de sprei ding van parkeervoorzieningen rond het centrum, de informatie voorziening over de capaciteit en de bezettingsgraad van de par keervoorzieningen en de aantrek kelijkheid en vindbaarheid van de (wandelroutes tussen de parkeer voorzieningen en het centrum zijn voor verbetering vatbaar. Doel van alle inspanningen is om te zorgen dat Venraynaren in het eigen centrum blijven winke len en dat meer mensen uit de regio naar Venray komen. En het bij voorkeur niet bij één bezoek laten. De stichting Centrum Magement spreekt over 25 pro cent meer bezoekers, zonder daarbij aantallen te nomen. Het bestuur van de stichting Centrum Management Venray, opdrachtge ver voor het onderzoek, wil dit najaar een communicatiebureau opdracht geven om een plan te maken. Vorige week werd het rapport in het ledenblad van de stichting samengevat. Sociaal adviseur Henk van Egmond kan veel minima helpen Zonder het zelf te weten lopen mensen met een laag inkomen vaak honderden euro's mis. "Mensen weten vaak helemaal niet waar ze allemaal recht op hebben", weet Henk van Egmond (62) inmiddels uit ervaring. De Venraynaar heeft als sociaal adviseur van FNV Bondgenoten al enkele tiental len minima gewezen op een subsidie of kwijtschelding waar ze uit onwetendheid nooit eerder gebruik van heb ben gemaakt. Op woensdag 18 augustus organiseert Van Egmond in de Kemphaan een informatiemiddag die voor iedereen gratis toegankelijk is. Als FNV-kaderlid maakt hij gebruik van een speciaal ontwik keld computerprogramma. Dat demonstreert de Venraynaar komende woensdag om 14.00 uur in de Kemphaan aan het tOflï&Sute Oj! dt' Mooi de Mooiste Mode St. Lambertusplein 12 tel. 077-3986464 Modecentrum Frans Theelen ook in Roggel Boxtel Panningen en Geleen Kennedyplein. "Van het hoofdbe stuur heb ik toestemming gekre gen dat ook niet-leden er gebruik van mogen maken. Maar dit is een éénmalige actie", verzekert hij. Henk van Egmond nodigt dan ook iedereen uit, die van een uit kering of een laag inkomen moet rondkomen, om woensdagmiddag langs te komen. "De mensen hoe ven slechts een A4-tje in te vullen. De gegevens voer ik in de compu ter in en dan rolt er vanzelf uit of ze recht hebben op extra bij stand, huursubsidie, woontoeslag of gehele of gedeeltelijke kwijt schelding van gemeentelijke belastingen", zegt Van Egmond die eraan toevoegt dat het inko men of uitkering niet meer mag zijn dan netto 1150 euro per maand of 1050 euro per vier weken. "Want als het inkomen hoger is dan vallen ze hoogstwaar schijnlijk overal buiten." Om woensdag ter plekke een advies te kunnen krijgen zijn wel enkele gegevens nodig zoals over de huur, eigen huis of hypotheek, auto, gemeentelijke belastingen (ozb, rioolrecht en afvalstoffen heffing), ziekenfondspremie, saldo van bank- en spaarrekening en eventuele schulden. De Venraynaar hoopt zoveel mogelijk minima te bereiken. "Want in Nederland grijpt de armoede steeds meer om zich heen. Mensen komen vaker zon der werk te zitten en er wordt tegelijkertijd geknaagd aan de sociale zekerheid." Van Egmond wil laagdrempelig zijn. "Velen schamen zich ervoor dat ze niet rond kunnen komen. De stap naar het gemeentehuis of een instantie is vaak te groot. Het is ook best ingewikkeld. Voor een aanvraag moeten vaak al twaalf kantjes worden ingevuld. Het invullen van al die formulieren is een ver schrikking en het wordt ook steeds ingewikkelder. Terwijl ik ze met een paar gegevens heel eenvoudig kan helpen. Iedereen krijgt een uitdraai mee waarmee ze naar de gemeente kunnen stap pen." De FNV heeft het computerpro gramma Kennisinformatiesysteem Sociale Voorziening laten ontwik kelen door het bureau Inzicht. Van bijna alle gemeenten in Nederland staan de gegevens erin. Want regelingen zoals de bijzon dere bijstand kunnen per gemeen te sterk verschillen. Vanaf dit jaar zijn de veertig sociaal adviseurs aan de slag gegaan. Henk van Egmond praat enthousiast over het programma dat volgens hem feilloos werkt. Hij heeft zo al ruim veertig mensen kunnen helpen. En vrijwel altijd bleken ze nog ergens recht op te hebben. "Laatst had ik een mevrouw die 72 euro huurtoeslag per maand kon krij gen. Daar was ze heel erg blij mee. Ik tref ook regelmatig men sen die jaarlijks 300 tot 400 euro aan gemeentelijke kwijtscheldin gen mislopen." Dat niet alle subsidies en kwijt scheldingen benut worden ligt volgens hem niet alleen aan de gemeenten. "Natuurlijk zou er een actievere voorlichting moeten zijn. In Venray vraag ik ook steeds om meer informatie te verstrek ken bijvoorbeeld in de gemeente- krant. De gemeenten lopen ech ter niet voorop maar anderzijds is het ook moeilijk om iedereen te bereiken. Er heerst namelijk stille armoede. Veel minima leven in de anonimiteit." Bijna twee jaar geleden verliet Henk van Egmond de actieve poli tiek. De oud-medewerker van Xerox, hij geniet nu van zijn pre pensioen, was jarenlang voor de Partij van de Arbeid commissielid van Maatschappelijke Diensten. Omdat hij vond dat de PvdA haar sociale gezicht verloor stapte hij op. Spijt van zijn beslissing heeft hij niet. "Nee, want in de politiek stootte ik telkens mijn kop. Terwijl ik nu met mijn werk als sociaal adviseur veel meer voor de mensen kan betekenen. Daarom wilde ik ook zo graag zo'n infor matiemiddag organiseren. Omdat het nodig is want vooral in Noord- Limburg stijgt de armoede het snelst. Het maakt niet uit dat 18 augustus middenin de vakantie valt. Want de mensen die het aan gaat die kunnen toch geen vakan tie in het hoogseizoen betalen. Als ze al het geld hebben om über haupt op vakantie te gaan." CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND <jjT> K U R S 7 JJE N S VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Aviko neemt op korte termijn Nestlé Venray over. Dat is vorige week aan de werknemers van Nestlé Venray bekendgemaakt. De aardappelactiviteiten worden ondergebracht bij Aviko's doch teronderneming Rixona, terwijl de productie van soepen en sauzen wordt overgeheveld naar het buitenland. Door de overname worden 70 effectieve arbeidsplaatsen geschrapt bij Nestlé Venray. Er blijven 167 arbeidsplaatsen over. Omdat bij Nestlé Venray veel part timers werken, wordt het aantal ontslagen groter dan 70. Eind sep tember wordt al het aardappelg deelte overgeheveld naar Rixon Voor maart 2005 verdwijnt uite lijk de productie van soepen e sauzen in Venray. Met de ovem me versterkt Rixona zijn posit: als Europese marktleider in c productie van aardappelgranula; voor de snackindustrie. Wegens klachten over geluidsoverlast trad de gemeente Boxmeer op tegen een supermarkt in Overloon. De supermarktexploitant vindt dat de gemeente te ver is gegaan, en schakelde de Raad van State in. Al vele jaren zit Plusmarkt Verbeeten in de dorpskern van Overloon. Al die tijd waren er nooit klachten over geluidsover last geweest. Dat veranderde twee jaar geleden plotseling, toen een andere bewoner van de Venrayseweg aan de bel trok bij de gemeente Boxmeer. Het laden en lossen in de vroege ochtendu ren zou met veel geluidsoverlast gepaard gaan. De gemeente legde de super markt begin dit jaar extra beper kingen op om die geluidshinder tegen te gaan. Tot ongenoegen van de supermarkt exploitant, die zijn bevoorrading in gevaar zag komen als hij niet tussen zes en zeven uur 's morgens kon lossen. Hij schakelde daarom de Raad van State in, die de beperkende maat regelen voorlopig schorste. Afgelopen vrijdag brak het uur der waarheid aan, toen het beroep van de supermarktexploi tant werd behandeld. Volgens de advocaat van de supermarktexploitant heeft de gemeente de verschillende belan gen niet zorgvuldig afgewogen. Aan het laden en lossen zelf is immers niets veranderd. Bovendien waren alle klachten afkomstig van hetzelfde adres. Ook juridisch zou het optreden van de gemeente niet door de beugel kunnen. De woordvoerder van de gemeente geeft toe dat de ad hoe ingreep geen schoonheids prijs verdient. Aangezien het bestaande vergunningenstelsel geen handvat bood om de over last aan te pakken, had de gemeente echter geen andere keus. De gemeente was al in apt door de Raad van State op de vi gers getikt. Het is niet erg waa schijnlijk dat de Raad nu tot ee ander oordeel zal komen. Te me< daar het probleem als zodanig u de wereld lijkt te zijn. Het laatst jaar zijn namelijk geen nieuw klachten binnengekomen. Oo hebben de gemeente en de supe marktexploitant onlangs maatr» gelen genomen om herhaling t voorkomen. "Er is ons veel aai gelegen om in harmonie met d omwonenden te leven", bezwee^ exploitant Verbeeten: "Het zij' tenslotte onze voornaamste klaij ten." Toch is de uitkomst van dj geschil wel degelijk van praktiscj belang. Zowel gemeenten als mi<| denstanders kunnen in de to<j komst vaker met dit soort klacl] ten te maken krijgen. Iederee' wil dus graag van de Raad va State horen wat in zulke gevalle' wel kan en wat niet. De uitspraa! volgt over ongeveer zes weken/ In de traditie van Veldeke Venray wordt op 15 augustus aan dacht gegeven aan opmaak en zegening van de kruudwis. Naar goed gebruik worden de kruud- wisse bij het kerkelijk feest van Maria Hemelvaart samengesteld. Op zaterdag 14 augustus wor den de kruudwisse tussen 13.00 en 14.00 uur door een werkgroep uit Veldeke opgemaakt. De fami lie Claessens, Servatiusweg 6, ver- Het Oranje Fonds heeft 10.000 euro toegekend aan de stichting De Hoge Beek in Venray. De bijdrage is bestemd voor de inrichting van de nieuwe multifunctionele ruimte, die in het kader van de renovatie van de flats aan De Hoge Beek wordt aangebouwd. Het Oranje Fonds is het grootste, nationale fonds op sociaal gebied. Per jaar keert het ongeveer 15 miljoen euro uit aan organisaties en projecten in Nederland en op de Nederlandse Antillen en Aruba. Hierdoor bevordert het Oranje Fonds sociale cohesie, participatie, integratie en sociale veiligheid en vermindert sociale uitsluiting. Realisering van het plan komt met de bij drage van het fonds een stuk dichterbij. Eerder ontving de stichting 1000 euro van Rabobank Venray en 5000 euro van de Stichting Weg in de Berg. leent alle gastvrijheid, ruimte eJ diverse materialen bij het make: jl van de kruudwisse. Na de opmaajj| ervan worden de kruudwisse naafl de Grote Kerk gebracht voor dJ jl zegening. De deken zal in d j dienst van zondag 15 augustus oh 9.30 uur iets vertellen over d>1 kruudwis en deze vervolgen;! zegenen. Het bestuur van Veldeke zoil het aardig vinden wanneeil belangstellenden zelf een kruud I wis maken en deze in de genoem V de dienst bij het altaar leggetl voor de zegening. Vanuit deze mooie traditul heeft Veldeke-Venray zijn eigen I tijdschrift 'Hazegaerf genoemcL naar een van de onderdelen vat de kruudwis. Inzegening: zondag 15 augustu l 9.30 uur, Petrus'Bandenkerll Venray Weinig incidenten ondanks spanningen De Venrayse kermis zit er weer op. De exploitanten zijn alweer een week verdwenen en de terrassen hebben weer hun normale omvang terug. Vorige week woensdag werd, tijdens de ontvangst van de kermisexploitanten door de gemeente, al teruggeblikt op de Venrayse kermis. Een ker mis met twee gezichten. Wat bleef was het gezellige familie feest met dit jaar weer het vuurwerk. Nieuw waren de spanningen tussen diverse groepen jongeren, waaraan de politie de handen vol had. Het aantal incidenten tijdens de Venrayse kermis was niet groot. Toch hing er alle dagen een gespannen sfeer boven de kermis. Met name de verhouding tussen de zogenaamde. Lonsdale-jonge- ren en jongeren van Marokkaanse afkomst was om te snijden. Reden voor de Venrayse politie om op dinsdagavond met een dubbele bezetting op straat aanwezig te zijn. Dat laatste was mede het gevolg van de in Dingus georgani seerde hardcore party. "Gelukkig is het op een klein incidentje na rustig gebleven", laat gebiedsmen- tor Coumans van de politie weten. Volgens Coumans was dit ook mede te danken aan de goede afspraken die gemaakt zijn met Dingus en de vertegenwoordigers van de Marrokkaanse gemeen- schap.De Venrayse politie was dit jaar nadrukkelijk aanwezig op de Venrayse kermis. "Als er dreigen de situaties ontstonden, zorgden we dat we voor die groepen nadrukkelijk in beeld waren. Wanneer zij zich verplaatsen, deden wij dat ook. Ook praatten we veel met die mensen", aldus Coumans, die overigens het idee van wethouder Driessen om voor taan lik-op-stukbeleid toe te pas sen aan de korpsleiding zal voor leggen. Driessen opperde om naar Tilburgs voorbeeld jongeren tot 18 jaar, die voor overlast zor gen. via snelrecht en het HALT- bureau meteen in te kunnen zet ten om het kermisterrein schoon te maken. Deze formule werkt in Tilburg met succes en heeft met name een preventieve werking. Ook de horeca-ondememers zaten met de gespannen kermis- sfeer in de maag. "Vooral het feit dat jongeren massaal de Hitler groet uitbrengen is misselijkma kend" aldus een ondernemer. Betty Bradley, voorzitter van Horeca Nederland afdeling Venray e.o., vond het niet kunnen dat lieden rondliepen met acces soires die eigenlijk in een oorlogs museum thuishoren. Coumans vergeleek verder de Venrayse kermis met een cam ping. "De campingbaas doet zijn best om het iedereen naar de zin te maken. De gasten hebben er allemaal zin in, maar hebben ook allemaal hun eigen belangen. Verdraagzaamheid is dan de sleu tel die tot succes leidt", aldus Coumans, die aangaf dat die ver draagzaamheid niet altijd aanwe zig is op de Venrayse kermis. MIDZOMERAVONDFEEST "Een zesdaags midzomeravond feest", noemde kermiswethouder Driessen de Venrayse kermis. Waarmee hij aangaf dat, door het warme weer, de Venrayse kermis bezoeker pas in de avonduren naar de attracties en terrassen toog. Het aantal bezoekers is daar entegen onveranderd hoog. Ruim 200.000, eerder 250.000 bezoe kers, is de ruwe schatting van gemeente en politie. Daarmee blijft de Venrayse kermis volgens Driessen een topevenement en een superkermis. De combinatie horeca en kermis blijft dan ook gehandhaafd. Ook wil de gemeen te de regie in eigen hand blijven houden en wordt er nog niet gedacht aan uitbesteden. Volgens Driessen zit de Venrayse kermis aan haar top. "Het publiek waar deert de grote ruimte tussen de attracties. Wat ons betreft zitten we aan onze top en dit is ook wat we willen blijven bieden. Als dit geen kandidatuur voor de Kermisprijs 2004 oplevert weet ik het niet meer.". Wat dat laatste betreft hield de heer Boots van de Nederlandse Kermis Bond een slag om de arm. "Het zou wel een primeur zijn als een plaats voor de tweede keer die prijs krijgt. Voor de Kermisprijs moet echter wel een meerjarenprestatie geleverd worden", aldus Boots. Pas in december wordt bekend welke plaats die kermisprijs ontvangt. SJOEMELEN Kermis Venray kende in totaal 2000 terrasstoelen, biertafels mee gerekend. "Dat is gigantisch", stel de wethouder Driessen. Wel wil de gemeente de nagekomen afspraken met de horeca scherper gaan controleren. "Er mag niet meer gesjoemeld worden met de aangegeven terrasruimte". Betty Bradley was het daar niet mee eens. "Er wordt niet gesjoemeld. Maar als gasten hun tafels en stoe len gaan verplaatsen om beter zicht te krijgen of iets minder benauwd te zitten, dan is het voor een ondernemer een hele klus die mensen te bewegen de tafels en stoelen weer op hun plaats te zet ten.". BESTEDINGEN Hoewel de Venrayse kermis weer ruim 200.000 bezoekers telde, is het bestedingspatroon duidelijk teruggelopen. Dat erken den zowel de horeca-ondeme mers als de kermisexploitanten. "Per saldo wordt er minder uitge geven", meldde de heer Boots van de Nederlandse Kermis Bond. "De samenwerking tussen horeca, gemeente en exploitanten moet er borg voor staan dat dit beste dingspatroon niet verder terug loopt", aldus de afgevaardigde van de kermisexploitanten. Ook Betty Bradley wist te vertellen dat er minder werd geconsumeerd door de bezoekers. Volgens haar speelt het feit dat de schoolvakanties hier laat zijn daarbij ook een rol. KERMIS NAAR 2.00 UUR Hoewel de Venrayse kermis aan haar top zit, wil de gemeente toch weer bekijken hoe nieuwe ideeën de kermis op een hoger niveau kunnen tillen. Zo verzekerde wet houder Driessen dat er in dé toe komst geen nieuwe attracties worden vastgelegd. Het risico dat een attractie die in aanbouw is nog niet gereed is, is te groot vol gens wethouder Driessen. "Voortaan worden alleen contrac ten afgesloten met exploitanten die al eerder in Venray hebben gestaan." Verder wil Driessen volgend jaar bij wijze van test de kermis langer open laten. Dat zou dan alleen op de zaterdagavond zijn. Attracties zouden dan tot 2.00 urn- mogen blijven draaien. Nu is dat nog 1.00 uur of 1.30 uur zonder geluid. Een voorstel dat bij exploi tanten en horeca waardering oogstte. Over dat geluid wil de wethou der ook nadere afspraken gaan maken. "Het moet niet zo zijn dat de kakafonie aan geluid de men sen van de kermis wegjaagt." Ook gaat de gemeente het ker misterrein nauwkeuriger in kaart brengen. "Een boomstam staat mooi ingetekend, maar als de kruin te breed is heb je een pro bleem." Voor 2005 heeft de wethouder alweer een paar nieuwe topattrac ties op het oog. "Dat wordt weer een topper", glimlachte Driessen Verder kwam de wethouder met de suggestie om de kermisniis weer in ere te herstellen. "Op zon dagmorgen in de autoscooter of op een andere plek op de kermis", aldus de wethouder, die dit bij het kerkbestuur en de deken wil neer leggen. Tenslotte liet de wethou der weten er alles aan te doen om ook volgend jaar het vuurwerk voor de kermis te kunnen behou den. HULDIGINGEN Ook dit jaar waren er op de Venrayse kermis weer diverse jubilea te vieren. Allereerst het Lunapark van de familie Reemer, die dit jaar voor de 70e keer op de Venrayse kermis stond. Chris en Monique Reemer kregen uit han den van wethouder Driessen een speciale oorkonde overhandigd. Die was er ook een voor olie bollenbakker Bierens, die dit jaar voor de 30e keer aanwezig was. Aangenaam verrast werd Lex Althuizen die namens de gemeen te al twintig jaar het salonwagen park bij de kermis beheert. De wijze waarop hij dat doet wordt met name door de exploitanten, die hem op een luid applaus trak teerden, bijzonder gewaardeerd. PUBLIEKSPRIJS Dit jaar werd op de Venrayse kermis voor het eerst een publieksprijs uitgereikt. Bezoekers konden via de website www.kermisvenray.com eerl stem uitbrengen. Dit jaar koosl ruim 31,72% voor de Extreme ahl beste attractie. Hoeveel stemmen! er dit jaar werden uitgebracht1! wilde Harry Messemaeckers, dié! de website beheert, niet laten I weten. Het aantal stemmers wasT ten opzichte van vorig jaar (256,1 red.) wel tegenvallend'! Wethouder Driessen liet weten I dat voor volgend jaar er nog ande-1 re manieren moeten zijn om opl een attractie te kunnen stemmenM De kermiskrant zou daarvoor een! goede optie zijn. Tweede in de poll werd de Airmaxx, voor de| High Energy. De politie heeft donderdagmor-l gen rond 5.30 uur op del Raadhuisstraat twee mannen van I 23 en 24 jaar uit Vierlingsbeek I aangehouden op verdenking van I baldadigheid. Getuigen meldden I bij de politie dat de twee eenl dranghek en een paal aan het ver-1 nielen waren. Het tweetal werd overgebracht naar het politiebu-T reau waar zij na verhoor in vrij-1 heid werden gesteld. Tegen del twee is proces-verbaal opge- f maakt. PEEL EN MAAS een abonnement waard

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5