oorbraak lestemmingsplan buitengebied ierste doos met iëlhaasbier uitgereikt Aantal mensen in bijstand stabiel Ontevredenheid over reïntegratiebedrijven MEI kassakorting Oud-wethouder Loonen overleden Beelden terug in Veltum vriéVets LET OP! LAATSTE DAGEN op de reeds AFGEPRIJSDE PRIJS. Ook geldig op tassen. Overval Automobiliste 1,5 uur in de kou 9inajEEL EN MAAS Donderdag 12 augustus 2004 - Pagina B'1 lanlegvergunningenstelsel geschrapt en meer mogelijkheden bebouwing |0p de valreep is er een lorbraak gekomen in het stemmingsplan buitenge- Het verkeert in een ■ondende fase en wordt eind jovember in een extra verga ng door de gemeenteraad lehandeld. Vlak voor de vast- telling is het plan nog op vier lèlangrijke punten gewijzigd, b wordt het zo verfoeide aan- jvergunningenstelsel toch schrapt. SRuim honderd van de 380 kzwaren hadden betrekking op let aanlegvergunningenstelsel dat Jl eerste instante flink was aange- jrherpt. Agrariërs uitten tijdens Ie inspraakavonden forse kritiek. ~)at bijvoorbeeld voor de aanleg fan folie op het land of het ver aarden van een pad een vergun- [ng nodig was. Het college heeft [nsdag besloten het aanlegver- iningenstelsel, dat inmiddels al Kras afgezwakt, helemaal te mrappen. Het zou weinig meer jvoegen nu veel natuurwaarden het buitengebied al beschermd worden door het waterschap of de flora- en faunawet. En boven dien zou in de praktijk blijken dat de agrariërs al zorgvuldig genoeg handelen. Het provinciebestuur heeft onlangs de nieuwe handreiking voor bestemmingsplannen vastge steld. De gemeenten krijgen daar door veel meer vrijheid van han delen. Omdat het bestem mingsplan buitengebied al in een zo'n vergevorderd stadium ver keert is he\ ondoenlijk om alle nieuwe beleidsvrijheid nog mee te nemen. De gemeente vreest dat het juridisch ook niet meer moge lijk is het plan nu nog onbeperkt te wijzigen. De provincie zal goedkeuring onthouden en de Raad van State kan het bestem mingsplan vernietigen waardoor de gemeente weer helemaal terug bij af is en opnieuw moet begin nen. Bovendien ontbreekt ook de tijd om alle thema's uit de nieuwe handreiking op een kwalitatief goede manier te verwerken. Er is daarom voor gekozen om alvast vier onderwerpen wél mee te nemen. Daarmee is tachtig pro cent van het bestemmingsplan buitengebied helemaal actueel. De overige twintig procent wordt in de loop van 2005 en begin 2006 door middel van gedeeltelij ke herzieningen geactualiseerd, zo luidt het voorstel van B en W. Het afschaffen van het aanleg vergunningenstelsel is één van de vier thema's. De andere drie onderwerpen zijn: burgerwonin gen. vrijkomende agrarische bebouwing en cultuurhistorisch waardevolle panden. De maximale inhoud van bur gerwoningen wordt verruimd van 500 naar 600 kubieke meter. De regeling voor vrijkomende agrari sche bebouwing wordt uitge breid. De panden mogen voortaan gebruikt worden als zorgboerderij of voor kinderopvang. Het moet wel landelijk inpasbaar en milieu technisch aanvaardbaar zijn. Ook worden een zorgboerderij en kin deropvang toegestaan als neven activiteit van een agrarisch bedrijf.Cultuurhistorisch waarde volle panden krijgen eveneens ruimere mogelijkheden. Naast wonen zijn ook andere functies toegestaan. Welke functies dit precies zijn moet nog verder wor den uitgewerkt. Tevens is het voornemen dat in afwijking van de bestaande regelgeving bij sloop de oorspronkelijke grootte volledig mag worden herbouwd onder voorwaarde dat het in de originele staat gebeurt. Het is niet meer mogelijk dat de actuele lijst van cultuurhistorische panden voor november klaar is, Want er moet nog een inspraakprocedure aan vooraf gaan. Daarom zal deze lijst later met een partiële herzie ning in het bestemmingsplan wor den opgenomen. Het college hoopt dat de poli tiek met de voorgestelde aanpak kan instemmen. Want B en W moeten er niet aan denken dat het bestemmingsplan helemaal opnieuw in procedure moet wor den genomen. Dit zou minstens twee jaar vertraging betekenen. Op zijn vroegst zou dan het bestemmingsplan buitengebied in december 2006 in werking kun nen treden. Bovendien hebben veel burgers al lang genoeg moe ten wachten met hun bouwaan- vragen. Het huidige bestemmings plan dateert uit 1981 en is hopeloos verouderd. Er heerst onderhand een nijpende situatie. Alleen met een artikel 19-proce- dure, die 1700 of 3500 euro kost, kan voor een bouwaanvraag vrij stelling worden verleend. Het is niet alleen een kostbare maar ook een langdurige procedure waar van de zwaarte vaak niet in ver houding staat tot de ingreep in het landschap. Daarom houden veel initiatiefnemers momenteel hun bouwplannen aan in afwach ting van het nieuwe bestemmings plan. Het college wil deze mensen nu niet opnieuw teleurstellen. Daarnaast heeft de totstandko ming van het bestemmingsplan al 375.000 euro extra gekost. Het staken van de procedure en hele maal opnieuw beginnen zou ook kapitaalsvernietiging zijn. Op dinsdag 7 september buigt de commissie Stedelijke Ont wikkeling zich over de aanpak. ■i/erkoop Piëlhaasbier van start Met de uitreiking van de eer- Ie doos is de herintroductie het Venrayse Piëlhaasbier feit. Het bier dat vele jaren jeleden voor het laatst werd «brouwen, is door vastelao- L Jesvereniging De Piëlhaas F ttpnieuw op de markt ÉyKëbracht ter gelegenheid van ïaar 6x11-jarig bestaan. Saterdag 7 augustus nam ^^nevrouw Paula Rutten-Tielen ;-*q|ianiens de voormalige brou- feg^verij Rutten de eerste doos in BpMmtvangst. Enkele maanden geleden zaai- len de Venrayse prins Willy en :ijn adjudanten de gerst hoogst persoonlijk in op een terrein in 'enray. Mede dankzij de inspan ningen van agrariër Jeu van Ass "esulteerde dit in een prima pogst. De gerst werd overge bracht naar de Gulpener bierbrou- waarna het jubileumbier «brouwen kon worden. Het Piëlhaasbier werd vroeger «brouwen in de Venrayse brou werij Rutten. Ook het etiket werd )oit door de familie zelf ontwor- >en met, hoe kan het ook anders, lazen. Het 6x11-jubileumbier ver schijnt in beperkte oplage met let originele etiket op de fles, weliswaar in een modern jasje, idgar Leenen, voorzitter van de lommissie Prinsepróclemasie die let bier in samenwerking met de lommissie 6x11 herintroduceert: We zijn erg blij en trots dat we ia overleg met de familie Rutten le eerste doos mochten uitreiken tan mevrouw Paula Rutten-Tielen. ?ij heeft veel voor Venray bete kend: ze was de tweede vrouwe lijke wethouder in Nederland en heeft die functie maar liefst twaalf jaar in Venray bekleed." Met deze overhandiging werd het officiële startsein gegeven voor de ver koop van het jubileumbier. Naast het bier zijn ook bijbeho rende glazen en een schort ver krijgbaar, ontworpen door prins Willy. Bierliefhebbers, vastelao- vesvierders en andere geïnteres seerden kunnen vanaf 8 augustus terecht bij het verkooppunt: de EuroStore, Zuidsingel 14 in Venray. Het bestelformulier komt hiermee te vervallen. Inwoners van Venray die hun bestelling al hebben geplaatst, ontvangen deze op zaterdag 21 augustus: het bier wordt dan gratis aan huis bezorgd door leden van de commissie Prinsepróclemasie. In september komen de leden van de commis sie in diverse wijken huis aan huis om de Venraynaren een extra gelegenheid te bieden het jubi leumbier te kopen. Het aantal bijstandsgerech- igden in de gemeente Venray )lijft vrij stabiel. Op 1 juli had- ien 636 mensen een uitkering Bit de WWB (Wet Werk en bijstand). Dat waren er op 1 ïanuari 2004 nog 651 en na ifloop van het eerste kwartaal maakten 639 personen jebruik van de bijstand. Deze cijfers zijn voor Venray Junstig gezien de economische recessie. Aan het einde van het ïerste kwartaal nam de uistroom Jit de bijstand sterk toe. In febru- »ri konden 25 personen uit het WWB-bestand geschrapt worden :n in maart steeg dit aantal tot 36. Dok april was nog een goede naand met een uitstroom van 34 Bijstandsgerechtigden. Daarna kwam de klad erin. In mei en luni konden respectievelijk 16 en 19 mensen uitstromen. De meeste uitstromers hadden Hechts korte tijd een uitkering. Jfan het totale bestand heeft 57,5% langer dan twee jaar een Bijstandsuitkering. I De instroom is sterk wisselend maar over een kwartaal bezien blijft het vrij constant. In het eer ste kwartaal van dit jaar kwamen er 64 bijstandgerechtigden bij en in het tweede kwartaal waren het er 66. De verwachting is dat in het tweede halfjaar "het aantal bij standsgerechtigden licht zal stij gen. De gemeente houdt rekening met een WWB-bestand van 660 personen op 31 december 2004. Deze cijfers staan in de tweede kwartaalrapportage van de Wet Werk en Bijstand. De gemeente Venray is er alles aan gelegen het aantal mensen in de bijstand zo laag mogelijk te houden. Want met ingang van 2004 zijn de gemeenten volledig zelf verant woordelijk geworden voor de financiering. Op basis van cijfers uit voorgaande jaren kreeg Venray voor dit jaar een budget toegewezen van iets meer dan 7,1 miljoen euro. Als de cijfers over het eerste half jaar worden door getrokken dan zal de gemeente 6,7 miljoen nodig hebben voor het inkomensdeel van de WWB. Dit betekent een overschot van 415.000 euro. Maar de verwach ting is dat het ministerie van SZW in september, als de definitieve budgetten bekend worden, nog een korting zal toepassen van acht procent. Voor Venray betekent dit een korting op het budget van circa 600.000 euro waardoor het ver wachte overschot omslaat in een tekort op het inkomensdeel van 185.000 euro. Dit bedrag moet de gemeente zelf zien op te vangen. Een meevaller kan nog ontstaan bij terugvordering van onterecht toegekende uitkeringen. In de begroting 2004 is uitgegaan van een bedrag van 180.000 euro. In hét eerste halfjaar werd al 155.000 euro teruggevorderd maar de afdeling Werk Inkomen durft geen voorspelling te geven voor de rest van het jaar. Een overschot mag straks worden toegevoegd aan het verwachte nadelige resultaat bij het inko mensdeel. Eindstraat 12, tel. 581553 Uitkeringsklanten die een reïntegratietraject volgen zijn niet erg te spreken over het bedrijf dat hun begeleidt. Veertig procent is ontevreden over de informatie die vers trekt wordt. Over de bereikte resulaten zijn de meningen sterk verdeeld. Een derde geeft aan tevreden te zijn maar een evengroot aantal toont zich ontevreden of geeft hier over geen mening. De gemeente komt een stuk gunstiger uit de bus. Bijna negen tig procent is tevreden over de contacten met de consulent Ruim driekwart vindt de aanpak van de gemeente goed om te hel pen bij het vinden van een baan. Over de informatieverstrekking bestaat wat minder tevredenheid. Hierbij moet aangtekend worden dat medewerkers van de gemeen te de klanttevredenheidsenquête zelf hebben uitgevoerd. Dat gebeurde tijdens een telefonische rondgang op 5 juli onder uitke ringsklanten die een reïntegratie traject volgen. Er zijn 83 personen gebeld waarvan er 35 niet bereikbaar waren. Van de 48 mensen die wel aan de telefoon kwamen wilden er twee niet meewerken. Tien mensen konden niet meewerken vanwege een taalprobleem of ze konden de vragen gewoonweg niet beantwoorden. Uiteindelijk hebben 36 klanten volledig mee gedaan. Uit de enquête wordt niet dui delijk welke reïntegratiebedrijven het goed of slecht doen. De 36 geënqueteerden zijn verdeeld over acht bedrijven: Werkconsult (11), NLW/CBB (8), TMP Hudson (6), Kliq (3), Joblink (3), Alexander Calder (2), Hans Canters (2) en Randstad (1). Naast ontevredenheid over de informatie en de resultaten spron gen ook de inzet van het reïnter- gratiebedrijf en het verloop van het traject, zoals lang wachten op een volgend onderdeel of gesprek, er niet goed uit. Klanten vonden sommige onderdelen van het traject niet nodig of te traag. Er blijkt bij de reïntegratiebedrij ven ook onvoldoende flexibiliteit te zijn. Meer tevredenheid is er over het nakomen van afspraken en de inzet, meeleven en bereik baarheid van de medewerkers. De geënqueteerden gaven ook aan behoefte te hebben aan meer begeleiding en bemiddeling bij het zoeken naar een baan. Huisbezoek of een persoonlijke benadering worden door de klan ten op prijs gesteld. Jaarlijks voert de gemeente Venray 150 trajecten uit. Tot nu toe in 2004 bedraagt de uitstroom naar werk ruim 20%. In de afgelo pen twee jaar lag dit percentage rond 17%. Landelijk is de afspraak gemaakt dat 40% van de trajecten succesvol moet worden afgeslo ten. Toch toont de gemeente Venray zich niet ontevreden over de behaalde resultaten en vraagt zich af of de uitstroomdoelstelling van 40% wel reëel is voor Venray. 20% De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl Vrijdag 6 augustus is op 88- jarige leeftijd oud-wethouder Johan Loonen uit Heide over leden. De voormalige veehou der was gedurende drie raads periodes, van 1970 tot 1982, wethouder voor de toenmalige fractie Kerkdorpen. Loonen was wethouder van openbare werken en landbouwza ken. Hij was een markant politi cus die met vuur opkwam voor de belangen van de agrariërs en de dorpen. Hij kwam regelmatig in botsing met de milieubeweging en de oppositie in de raad. Loonen stond bekend om zijn vasthoudendheid. Men moest van goeden huize komen om hem tij dens een discussie van mening te doen veranderen. De oud-wethouder kreeg ook landelijke bekendheid rond het mysterie van de zieke koeien van boer Van Dijck bij de vuilstort plaats in Venrays Broek. Johan Loonen omschreef deze kwestie als de vervelendste periode uit zijn politieke carrière. "Daar heb ik wel eens nachten van wakker gelegen. Want we kregen thuis ook vervelende en bedreigende telefoontjes. Maar wroeging heb ik nooit gehad. Want ik heb het beste gedaan wat ik op dat moment kon doen", zei Loonen in zijn laatste interview dat hij in november 2001 gaf. Johan Loonen bekleedde tal van functies in de landbouwsector. Hij was kringvoorzitter en zat in het hoofdbestuur van de LLTB. Hij vervulde bestuursfuncties in het landbouwonderwijs, de Boeren bond, Landbouwbelang, ruilverka veling, Rabobank, waterschap en het zuiveringschap. Voor zijn maatschappelijke inzet ontving Loonen de gouden draagspeld van de LLTB en werd hij in 1981 gerid derd in de Orde van Oranje Nassau. Hij is afgelopen dinsdag in zijn woonplaats Heide begraven. Na een 'vakantie' van enkele maanden in het atelier van de Stichting Kruisen en Kapellen in Venray zijn op 10 augustus de beelden van de heiligen Rochus en Lucia terugge plaatst in de gerestaureerde wegkapel in Veltum. In het voorjaar begonnen leden van de stichting met het verwijde ren van het slechte voegwerk. Toen bleek pas dat de stenen gemetseld zijn met leem en dat het vocht onder in de muren naar buiten dreef. De kapel had ernstig te lijden gehad van het binnen trekkende vocht. Zoals verwacht moesten enkele tientallen stenen en het stucwerk Twee gewapende mannen heb ben donderdagmorgen rond half acht geprobeerd een supermarkt aan het Kiosk in Venray te over vallen. Daarbij raakte niemand gewond en zijn de overvallers gevlucht zonder buit. Kort na half acht arriveerden de overvallers op een bromfiets, die ze voor de win kel parkeerden. Beide overvallers droegen integraal helmen, zodat ze onherkenbaar waren. Het aan wezige personeel had de winkel deur niet afgesloten omdat de winkel toch bijna open ging. Zodoende konden de mannen, waarvan er één met een pistoool was bewapend, de winkel binnen komen. Om nog niet bekende reden sloegen de daders plotse ling op de vlucht. Ze renden de winkel uit, waarna één dader per bromfiets vluchtte en de ander te voet. Ondanks een achtervolging van twee personeelsleden, wisten de daders onherkend, maar zon der buit, te ontkomen. PEEL EN MAAS een abonnement waard binnenin volledig vervangen wor den. De afwatering buitenom is verbeterd door het aanbrengen van een ruime grindstrook. Voegersbedrijf Peeters onder steunde het project door de gëvel- reiniging kosteloos uit te voeren, waardoor het heiligenhuisje er weer stralend bijligt. Verder werd in deze kapel werd de oorspron kelijke kleur van de binnenmuren aangetroffen, zij waren blauw. Dat is weer in ere hersteld, met dank aan sponsor Cor Paint. Met het terugplaatsen van de beelden van Rochus en Lucia, die sinds 1984 in het heiligenhuisje is bijge plaatst, is de geslaagde restauratie afgesloten. Sint Rochus is een van de noodhelpers. Hij werd aange roepen tegen de pest, besmettelij ke ziekten en hondsdolheid. De grote Veltumse kapel is zijn echte thuis; daar werd hij met Sint- Antonius Abt vereerd. Dit kapelle tje is waarschijnlijk gebouwd naar aanleiding van de grote pestepide mieën, die in de eerste helft van de zeventiende eeuw de streek teisterden. Net voor zijn feestdag, 16 augustus, is hij dus weer 'thuis'. Sint Lucia stond oorspronkelijk in een kapelletje aan het begin van de Langstraat. Dat kwam daar naar aanleiding van een dysente- rie-epidemie in de achttiende eeuw, die ter hoogte van Langstraat 8-10 stopte. Het bede huisje werd honderd jaar geleden afgebroken. In 1938 werd het beeldje bij Rochus geplaatst, later kwamen ze allebei in de pastorie. Momenteel staan de originele beelden in het museum. Eerder dit jaar kwam de Sint- Annakapel aan de Langeweg gereed. Momenteel wordt de laat ste hand gelegd aan de kapel aan de Deurneseweg, en wordt er volop gewrerkt aan de veldkapel aan de Veulenseweg. Net als in Veltum is in de twee laatste geval len de belangrijkste reden het doelmatig bestrijden van het vochtprobleem. Vervolg voorpagina 'Jullie staan al even te wachten, geloof ik', zegt één van hen. Belangstellend informeren ze in eerste instantie naar de gezond heidstoestand van de vrouw om vervolgens uit te leggen dat ze de Maasheseweg tot aan de gemeen tegrens zijn afgereden om zoek naar een in een weiland terecht gekomen auto. Maar dat ze op die weg niks konden vinden. Ze zijn niet verder gereden in de richting van Maashees want er was vol gens de telefoniste van de meldka mer duidelijk gemeld dat het ongeval op de Maasheseweg was gebeurd. Op de vraag waarom ze dan niet het mobiele nummer hebben gebeld, krijgen de omstanders geen antwoord. De automobiliste krijgt - na alle informatie over het ongeval aan de politie gemeld te hebben- van de behulpzame agenten het advies om naar het ziekenhuis in Boxmeer te rijden, voor een con trole. De agenten vertrouwen het namelijk niet helemaal: de vrouw krijgt steeds meer last van haar nek en rug. Samen met haar man rijdt ze naar het ziekenhuis. Even later verschijnt de takelwagen om j j de auto uit het weiland te takelen en naar een Venrayse autobedrijf te brengen. Een dag later blijkt de vrouw het goed te maken. Ze kreeg van de arts van het zieken huis een wekadvies mee, maar heeft eigenlijk alleen een stijve nek. Gelukkig maar, een geluk bij een ongeluk. REACTIE POLITIE Maar hoe zit het nu precies met de politie? Waarom kwamen de agenten pas zo laat op de plek van het ongeval? Woordvoerder A. Mols van de politie Limburg- Noord gaat op onderzoek uit. Volgens haar kwam de melding om 22.27 uur binnen bij de poli-1 tie, en is er om 23 04 de melding van 'vals alarm' binnengekomen. Met andere woorden: de politie heeft geen ongeval geconstateerd. 'We hebben de melding gekregen van een personenauto op de kop. Geen gewonden, een auto die niet verkeersgevaarlijk ligt in de berm langs de Maasheseweg. Aan zo'n situatie wordt de prioriteit 2 gegeven en dan kan het wel eens wat langer duren voordat de poli tie arriveert." Maar toch geen 1,5 uur? "Normaal gesproken moet de politie bij zo'n situatie inderdaad binnen een halfuur aanwezig zijn. Nu zijn ze om 23.38 uur in Maashees gearriveerd, eigenlijk het gebied van de politie in Boxmeer. Wellicht dat daar het j antwoord op de vraag ligt. Ik zie, in de melding dat de mensen toen al een uur stonden te wachten.. Het is inderdaad een beetje een; vreemd verhaal." Volgens de politiewoordvoer ster zijn er wellicht ook bij de politie fouten gemaakt, of zakein fout ingeschat. Want waarom er bijvoorbeeld niet naar het opge- j geven 06-nummer is gebeld, is haar niet bekend. Dan zou de poli tie toch een stuk sneller op de plaats van het ongeval zijn geweest. "De mensen kunnen een schriftelijke klacht indienen, of een gesprek aanvragen met de chef van de basiseenheid Venray. Wellicht zijn er dingen die bij ons ook anders aangepakt hadden moeten worden, waarvan we kun- nen leren. Het is jammer dat het zo gelopen is." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redache@vandenmunckhof nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmtinckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidingsbtireau Periodiek. - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) €32150 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3