De Barmhartige Samaritaan Dialezinqen over de eschiedenis van ervaas en Sint Anna i-maar van het dokterscollege van Sint Anna in 1927. Links dokter Engelman die op 1 december 3927 in functie trad. Hij verliet Sint Anna in 1931 om directeur te worden van de psychiatrische inrichting Sint Willibrord in Hei loo. Zittend achter het bureau dokter Schim van der Loeff, de geneesheer directeur van Sint Anna, wiens naam onverbrekelijk U0 met het instituut blijft verbonden. Kunst Cultuur Gemengde Zangvereniging Vondel zoekt koorleden! Bieb in vakantie gewoon open Skelterbaan VvGI na 43 jaar gesloten Fatwa De Locht Niets! Horrorparty in Dingus DigiService bibliotheek Expositie in Mijl op Zeven Gewapende overval op tankstation in Leunen Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan Venray Valse irischeques PEEL en maas Donderdag 12 augustus 2004 - Pagina 15 igina[ ^Tentoonstelling in 't Freulekeshuus over Henri Jonas I Deze zomer is in Museum 't reulekeshuus in Venray een •otoonstelling te zien die wijd is aan de kunstschilder fieiiri Jonas en zijn werk. fonas (Maastricht 1878 - 1944 Maastricht) behoort tot de ngrijkste kunstenaars die fliburg in de 20ste eeuw jortbracht. Tot 3 oktober 2004 is het jelijk schilderijen, tekenin- :n en documenten van de id van Jonas te bekijken in 1 museum in Venray. Er zijn alge veer zestig werken bij- ingebracht van allerlei aard om de veelzijdigheid van deze kunstenaar aan te tonen. Een r bijzonder onderdeel van de 0* ixpositie is het werk dat hij taaakte tijdens zijn verblijf in de psychiatrische inrichting van St. Servatius te Venray van 933 - 1937. Het Freulekes- iuus is geopend op woensdag, aterdag en zondag, steeds van J4 tot 17 uur. Het werk dat we deze week in liet bijzonder toelichten is het Childerij De Barmhartige Samari tan uit de collectie van het Vin- fent van Gogh Instituut te Venray afbeelding). [In 1932 raakt Jonas in een diepe depressie en wordt hij opgeno men in een psychiatrische inrich ting in 1933- De aanleiding hier voor is waarschijnlijk de breuk met zijn geliefde en model, Euge nie Servais. Hij verblijft in eerste instantie in de Valeriuskliniek in Amsterdam en vervolgens enige tijd in de Sint-Willibrordus Stich ting in Heiloo. Dan is hij enkele weken thuis en wordt daarna, in oktober 1933, opgenomen in het Sint Servatius Gesticht in Venray. waar hij zal blijven tot juli 1937. Hij is manisch depressief en er wordt ook gesproken van een vorm van schizofrenie. Hij wordt gekweld door waanvoorstellingen en angstaanvallen. Op Sint Servati us probeert men hem er weer bovenop te krijgen. Hij schildert er als therapie. En aangezien het soms ontbreekt aan materialen schildert hij ook op sigarenkistjes, die de doktoren en verpleegkun digen voor hem meenemen. Het werk in de Servatiustijd is erg wis selend van kwaliteit en vooral reli gieus van aard. In een aantal por tretten van de broeders op het instituut komt Jonas' krachtige stijl goed tot uiting. Een mooie selectie van werken uit deze periode is op de tentoon stelling in Museum 't Freulekes huus te zien. De bibliotheek Venray is in de somerperiode normaal geopend, jat betekent dat men vijf dagen per week lekkere leesboeken rpor de vakantie kan komen frlen. Naast leesboeken zijn in de pbliotheek ook andere materia al beschikbaar. Zo is voor jong *i oud een uitgebreide collectie ideobanden, dvd's en cdroms te 4en. Leuk voor een regenachtige ikantiedag. Videobanden, dvd's Sj cdroms worden uitgeleend por een week. JIn de bibliotheek worden conti nue afgeschreven boeken ver kocht. Deze boeken zijn om diver se redenen uit de collectie verwij derd. Afgeschreven boeken zijn uitermate geschikt om mee te nemen op vakantie. Jeugdboeken kosten 0,75 per stuk en boeken van de volwassen afdeling 1,50. U hoeft geen lid te zijn van de bibliotheek om deze boeken te kopen. Leent u liever de materia len, dan mag u er 8 naar eigen keuze per abonnement meene men. Diegene die alleen in de vakan- tietijd gebruik wil maken van de bibliotheek, kan kiezen voor het kortdurend abonnement van 2 maanden voor 5,00 of de gele genheidspas waarvoor geen abon nementskosten worden gere kend De medewerkers aan de balie informeren u graag over de diverse mogelijkheden Tenslotte worden de boeken tot 23 augus tus niet voor drie weken, maar voor vier weken uitgeleend. Uit gebreide informatie is te vinden op de website www.obvenray.nl. De bibliotheek is geopend dins dag t/m donderdag van 11.00- 18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 en zaterdag van 11.0-14.00 uur. Zondag 15 augustus is de pot tenbakker aan het werk in muse um De Locht in Melderslo. Kinde ren mogen een zogenaamde 'kroetwis' maken, een boeket van wilde bloemen en kruiden. Het betref een oeroud gebruik. De kroetwis werd vroeger in de kerk gezegend en bood vervolgens bescherming tegen allerlei kwa len en onheil van buitenaf. Door een bezoek aan De Locht te bren gen, bespaart men zich dus een bezoek aan de dokter. Op de bovenverdieping is een expositie ingericht met als titel 'Bomen en mensen, een oeroude relatie' en in de arbeiderswoning is een mooie verzameling strijkijzerers te bezichtigen. Het museum is elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 uur Beelden van Servaas (48) Dit keer geen foto van Servaas, I Naast hem zit dokter Verséle wel de Witt Hamer. Hij werd op t 23 oktober 1927 benoemd tot I's directeur van Sancta Maria in q Noordwijkerhout dat toen de deu- ren opende. Staande tussen Schim s van der Loeff en Versélewel dok ter Bamhoorn. Hij volgde in 1929 'Versélewel op als directeur van [Sancta Maria. Barnhoorn schreef jq ramen met Schim van der Loeff Het dokterscollege van Sint Anna in 1927. een standaardwerk voor de ver- plegingsopleiding "Zielszieken, zenuwzieken en hunne verple ging" Met hun vieren vormden zij de medische staf voor ruim 700 patiënten die Sint Anna toenter tijd telde. Een groot verschil met vandaag de dag met al die psy chiaters, neurologen, therapeu ten, begeleiders, psychologen, maatschappelijk werkers, enzo voort. Duidelijk blijkt hieruit hoe ingrijpend en omvangrijk de ver anderingen zijn die in de loop der jaren in de psychiatrische zorg hebben plaatsgevonden. Een geschiedenis die boeit en fascineert en waar in toenemende mate belangstelling voor bestaat. Die groeiende belangstelling was voor de Volksuniversiteit Venray e.o. aanleiding om een nieuwe cursus in haar programma op te nemen over de geschiedenis van de krankzinnigenzorg en over de geschiedenis van de Venrayse inrichtingen Servaas en Sint Anna in het bijzonder. De cursus wordt gegeven in de vorm van dialezin gen waarin op een onderhouden de manier verhaald over de omgang met geesteszieken, met de geschiedenis van Sint Anna en Servaas vanzelfsprekend als hoofdthema. Met name het alle daagse gestichtsleven krijgt veel aandacht. Andere onderwerpen die aan de orde komen zijn de geschiedenis van de waanzin in de middeleeuwen, de opkomst van de psychiatrie in de 19e eeuw en hoe is de psychiatrie eigenlijk in Venray terecht gekomen. Wat ging daar aan vooraf? De cursus omvat drie lezingen dit najaar en vier bijeenkomsten in het voor jaar van 2005. Ook is voorzien in een rondleiding op Sint Anna en een bezoek aan het museum van het VvGI. De bijeenkomsten wor den georganiseerd in samenwer king met het Vincent van Gogh Instituut dat ruimte en faciliteiten daarvoor beschikbaar stelt. Een unieke gelegenheid om nader kennis te maken met "100 jaar Psychiatrie Venray" De cursus start op maandag 27 september. Voor meer informatie: zie bro chure van de Volksuniversiteit Venray. Tel. 580185. email: info@ vu-venrayn 1 Website(vanaf 30 augustus) www.vu-venray.nl De brochure is ook verkrijgbaar bij de VW-kantoren, de bibliothe ken, Rabobanken en gemeente huizen in de regio. Twan van Els Op weg naar het jubileum in 2007 Vondel is een zangvereni ging met een rijke geschiede nis. Een gemengde zangver eniging om precies te zijn, die wekelijks repeteert en onder leiding van een professionele dirigent regelmatig aan een nieuwe uitdaging begint. Von del timmert al jaren aan de weg en heeft in de regio Vier lingsbeek en ver daarbuiten in de loop der jaren een uitste kende naam opgebouwd met zijn afwisselende concerten. Aan de vooravond van de vie ring van zijn zestigjarig bestaan is het koor echter dringend op zoek naar nieuwe tenoren, alten, sopranen en bassen die hun muzikale steentje willen bijdragen aan het bereiken van deze bijzon dere mijlpaal in 2007 en ook daarna. Graag zou Vondel de jubileum viering extra luister bijzetten met de organisatie van een klinkend feestconcert. De gemengde zang vereniging heeft daarvoor momenteel echter te weinig leden en hoopt door middel van deze 'noodkreet' mensen die graag zingen aan te sporen eens een kijkje te komen nemen tij dens een van de repetitieavon den. Ook mensen die geen noot kunnen lezen maar wel van muziek houden en enthousiast zijn, zijn bij Vondel aan het juiste adres. Onder leiding van dirigent Mia Schoonbrood uit Venlo, die als zangpedagoge aan de muziek school werkzaam is, vele koren onder haar hoede heeft en zelf vele jaren als mezzosopraan heeft gezongen, werken de 34 leden van Vondel wekelijks aan een breed repertoire met afwisselen de en vaak unieke muziek. Van Engels tot Russisch, van klassiek tot modern, van volksliederen, musicals tot gospels: Gemengde Zangvereniging Vondel is van alle markten thuis en is absoluut geen kerkkoor. Maar met meer leden zou de keuze van het repertoire nog ruimer worden, en zouden de leden ook in kleine groepjes aan specifieke muziekstukken kunnen werken, wat weer ten goede komt aan de kwaliteit en de uitstr aling van het koor. Natuurlijk wordt er tijdens de repetities hard gewerkt aan het verfijnen van de muziek en de stemmen van de koorleden. Het repertoire van het koor is echt niet zo moeilijk als men vaak denkt. Maar bij Vondel staat ook het plezier hoog in het vaandel, het is een koor met een groot saamhorigheidsgevoel. Tijdens de pauze en na de repetitie is er genoeg tijd voor het sociale aspect, en regelmatig worden er ook uitstapjes gemaakt. Gemid deld geeft Vondel zo'n vier tot vijf uitvoeringen per jaar en samen met enkele koren uit de omgeving houdt de gemengde zangvereni ging ook jaarlijks een uitwisse- lingsconcert. Vondel repeteert iedere maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur in zalencentrum Concordia aan het Vrijthof in Vier lingsbeek. Wilt u geheel vrijblij vend een repetitieavond bijwo nen of meer weten over Vondel, neem dan contact op met Bea Pin gen, telefoon 0478-631870 of Riet Aarts, telefoon: 0478-631883. Donderdag 29 juli konden de cliënten van GGZ Noord en Midden- Limburg voor de laatste keer op de skel ters hun rondjes rijden op de baan van de locatie Sta tionsweg van het Vincent van Gogh Instituut. Na 43 jaar kwam er een eind aan deze populaire vrijetijdsac tiviteit De belangstelling voor de 'afsluitingsceremo nie' was groot en enkele cliënten konden maar met moeite hun emotie beheer sen. Bijna 40 jaar was Sjaak Swinkels betrokken bij het skelteren. Hij was vele jaren verantwoordelijk voor de technische leiding en werd bij zijn activiteiten onder steund door meerdere vrijwilli gers, waarvan Ben Uitdenbogaard vooral de laatste jaren Sjaaks rech terhand was. Als dank voor zijn grote inzet kreeg Sjaak vele loftui tingen te horen van de leiding van het VvGI en zijn vrouw Nelly ont ving een bloemetje. De eerste jaren was skelterclub Cerde actief in de wedstrijdsport op landelijk niveau. De vereniging organiseer de ook in de jaren 60 van de vori ge eeuw wedstrijden in Venray. waarvan die op de parkeerplaats bij het oude zwembad aan de Merseloseweg vele toeschouwers trokken. Om deze activiteiten te kunnen betalen moest er twee keer in de week - in de vorm van thuiswerk- gewerkt worden in de avonduren. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Zo'n beetje iedere vrijdag is het café van Dingus toebedeeld aan de Dingus Hardrock Division. Op vrijdag 13 augustus wordt het café weer omgetoverd en geplaatst in een echte horrorset ting. De muziek wordt deze avond verzorgd door enkele door Dingus aangetrokken top-dj's. In de zalen worden non-stop horror films (met een knipoog) worden vertoond. Café open vanaf 19 00 uur. party en films beginnen om 21.00 uur. De entree is gratis. Waar men voorheen al de keus had uit de uitgebreide collectie van de bibliotheek Venray, kan men voortaan ook zelf titels aan vragen uit de collectie van de bibliotheken Venlo, Weert en Roermond. Het reserveren van de materialen bij een van de vier bibliotheken kan heel eenvoudig via internet. Via de website www.obvenray.nl kunnen recht streeks de catalogi van de 4 bibli otheken geraadpleegd worden Hoe het reserveren in zijn werk gaat. staat duidelijk uitgelegd op de website. Door het invullen en verzenden van het digitale aan vraagformulier wordt de reserve ring bij de betreffende biblio theek geplaatst. Aangevraagde materialen kunnen in de biblio theek Venray worden afgehaald. Naast de reserveringskosten wordt voor de materialen het nor male leengeldtarief van de biblio theek Venray gehanteerd. Om gebruik te kunnen maken van deze service is het noodzakelijk dat men lid is van de bibliotheek Venray. Een overzicht van de abonnementen en de leengeldta rieven staat vermeld op de websi te. Voor diegenen die slechts spo radisch een boek wenst te lenen, biedt de bibliotheek de gratis gelegenheidspas aan. De biblio theek is virtueel 24 uur per dag geopend De reguliere opening stijden zijn dinsdag t/m donder dag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. In de wisseltentoonstelling van bezoekerscentrum Mijl op Zeven is t/m 30 augustus een schilderijenexpositie te bekij ken van Pieter Verstappen. De realistisch geschilderde kunst werken tonen o.a. de flora en fauna van zijn geboortegrond De Peel. Het bezoekerscen trum van Staatsbosbeheer ligt aan de Moostdijk 15 te Ospel/Nederweert en is in augustus geopend op maan dag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang tot het gebouw en de expositie zijn gratis. Pieter Verstappen is een natuur- schilder die zijn liefde en kennis voor de natuur op realistische wijze in zijn schilderijen vastlegt. De kunstenaar Verstappen tracht de individuele karaktertrekken van elk fascinerend dier vast te leggen, door het nauwlettend te observeren, als het rust, speelt of jaagt. De materialen die hij hier voor gebruikt zijn aquarel, acryl en olieverf. Liefde voor leegheid van het uitgestrekte Peelgebied houdt hem gericht op dat deel van Lim burg waar hij geboren en getogen is. De geëxposeerde schilderijen in bezoekerscentrum Mijl op Zeven tonen peellandschappen en dieren die in dit bijzondere natuurgebied voorkomen. De politie stelt een onderzoek in naar een gewapende overval, dins dagavond op een tankstation aan de Leunseweg. Twee onbekende kale, blanke mannen in de leeftijd van 30-40 jaar kwamen rond 20.45 uur het tankstation binnen. Beide mannen hadden een pistool in de hand. De-man met een fors postuur en gekleed in een zwart T-shirt liep naar de balie en vroeg de medewerker naar geld en telefoonkaar ten. De andere man, gekleed in een wit T-shirt, bleef bij de deur wach ten. Nadat de overvaller geld en telefoonkaarten had gekregen liep het tweetal weg in de richting van de rotonde. Beide mannen spraken met een zuidelijk accent, mogelijk Brabants. Bij de overval raakte niemand gewond. De politie is op zoek naar getuigen en vraagt hen contact op te nemen met de politie van Venray via telefoonnummer 0900 - 88 44 (lokaal tarief). Hedenavond wordt geoefend op de schuttersweide, iedereen is vanaf 19 30 uur van harte welkom op de schuttersweide. Aanstaande zondag wordt er wederom geoe fend op de schuttersweide, vanaf 10.30 uur is eenieder van harte welkom. Zondag 22 augustus 2004 nemen de schutters deel aan het derde en laatste bondsschutters- feest van de Schuttersbond Julia na bij de schuttersvrienden van de Bussen Schutten uit Neer. Maandag 23 augustus 2004 wordt de algemene ledenvergade ring van de schutterij gehouden J in café den Old Timer. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 28 en zondag J 29 augustus 2004 wordt op de eigen schuttersweide het alge meen persoonlijk kampioenschap J van de schutterij georganiseerd Aanvang: 14.00 uur. De zondag |j zal tevens in het teken staan van een fotosessie, waarbij enkele 1 fotografen de schutters zullen fotograferen. Zondag 05 septem ber 2004 gaan de schutters naar Almere. Het bestuur heeft beslo ten om een bus te huren. Vertrek om 08.00 uur vanaf het Trumke Mensen die meewillen, kunnen zich (bij voorkeur) van te voren Afgelopen weken zijn diverse aangifte binnen gekregen van het betalen met valse irischeques, ook wel bekend als VW-bonnen. Bij een winkel in Boxmeer werd met zeven valse Irischeques betaald, bij een winkel in Uden probeerde een onbekende klant met valse Irische ques te betalen. Toen de medewerker even de winkelruimte verliet en daarna weer terugkwam, was de klant verdwenen. Ook bij winkels in Sint Oedenrode en Cuijk werd met valse Irischeques betaald. De che ques waarmee betaald werd, hebben telkens afzonderlijk een waarde van 50 euro. De politie adviseert winkeliers om de cheques goed te controleren op het watermerk, het verhoogde stempel en gebruik te maken van een UV-lamp. Bij een originele Irischeque licht het papier niet op bij UV-licht. Boekrecensie in Peel en Maas Jacky was 23 jaar toen ze in Egypte aankwam voor een vakan tie met haar vriend Dave. Ze kon onmogelijk vermoeden dat een onschuldige vakantie zou veran deren in een nachtmerrie. Terwijl ze Dave kwijtraakt in het gewoel van een drukke straat, valt Jacky en verzwikt ze haar enkel. Ze wordt geholpen door Omar, een galante, knappe Egyptenaar. Het is liefde op het eerste gezicht. Hij neemt haar mee naar huis, waar Jacky gastvrij door de familie wordt ontvangen. Binnen tien dagen trouwt ze met Omar. Daar na keert ze terug naar haar ouders in Engeland. Tegen het advies van haar ouders in, reist ze terug naar Cairo en bekeert zich tot de islam. Hoewel ze hoopvol is en vol plan nen zit, verandert Jacky's droom in een verschrikking. Zes jaar lang mishandelt Omar haar en pleegt hij emotionele chantage. Dan beslist Jacky met haar twee kleine dochters te ontsnappen. Maar hoe? Jacky Trevane leeft nu in Enge land onder de schaduw van een doodsbedreiging. Ze moet zich zelf en haar dochters elke minuut van de dag beschermen, want.de Fatwa houdt nog steeds stand. Vandaar dat ze haar waargebeur de, traumatische verhaal onder pseudoniem schreef. Fatwa is een huiveringwekkende leeservaring in de traditie van Not Without My Daugther.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15