rkim en Tren eerste winnaars Kunst op zandvlakte lot op de millimeter Nauwkeurig Koester uw monument Marko Koers geeft startsein ZOOlympics hlchst \o\ a 100.000 mensen geweest. Maar voorlopig heeft Reintjes geen plannen om naar Dortmund te vertrekken: "Het is toch een heel eind rijden", besluit hij. ZONDER AUTORIJBEWIJS, Avondmaal op zandvlakte, een intrigerende omschrijving voor een leuke uitgaanstip? Intrigerend is het bewuste tripje naar Venray. Ook voor smulpapen, al krijgen zij geen dis voorgeschoteld op een zandvlakte. Honderdvijfentwintigste jaargang - week 33 - donderdag 12 augustus 2004 EEL EN MAAS akantie fotowedstrijd met prachtige prijzen Stichting Venray Monumentaal »n, ga Deze weekrmonumentje van devotie, kruis Castenrayse-weg- Klein Oirlo, Castenray. Het cor pus van keramiek is in 1980 door wijlen mevrouw E.Gossens-van Bragt vervaar digd ter vervanging van een houten beeld, dat men veilig heidshalve geplaatst heeft in de kerk van Castenray. Dit kruis werd vermoedelijk opgericht aan het einde van de vorige eeuw door een Duits grafelijk echtpaar, dat daar een boerderij in eigendom had (de Lomshof). Ongetwijfeld was dankbaarheid voor een verkregen gunst de aan leiding om daar een kruis op te richten. Een offerblok aan het kruis had als bijzondere intentie de verering van de H.-Brigitta, patrones tegen veeziekten. Het oude tekstbord vermeldde "Hier offert men tot wering van besmet telijke ziekten'. Het oude kruis stond tussen vier tweehonderdjarige lindebo men en was als enige in de gemeente voorzien van een gegolfde luifel. Voordat dit kruis en het vorige er stonden, zou er een kruis met een porseleinen corpus hebben gestaan op dezelf de plek.(bron:veldeke) Kent u ook zo'n beeldbepalen de monumentale plek in Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitale foto ter beschik king stellen? Het adres is: secreta riaat Stichting- Venray- Monumentaal,p/a Groene Hart 7, 5801 SX VENRAY. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Tijdens de ZOOlympics in Zoo Pare Overloon kunnen bezoekers van 13 augustus tot en met 31 oktober hun krach ten meten met de kampioenen van de dierenwereld. Op vrij dag 13 augustus om 11:00 uur geeft voormalig topatleet Marko Koers het startsein voor dit sportieve event. Samen met een tiental kinde ren zal hij het op diverse onderdelen opnemen tegen de kampioenen van de dierenwe reld. Tijdens zijn carrière als topspor ter heeft Marko koers aan acht tien internationale toernooien meegedaan, waarvan drie Olympische Spelen. Hier heeft hij twee keer de halve finale gehaald en is een keer als zevende geëin digd. Hij had graag voor de vierde keer mee willen doen aan de Olympische Spelen maar haalde de limiet voor deelname niet. Daarom heeft Koers besloten te stoppen met zijn sportcarrière als atleet. Marko Koers was voorna melijk gespecialiseerd op de 1500 meter afstand en heeft een Nederlands Record op de 1000 meter. 13 Augustus beginnen in Griekenland de Olympische Spelen. Topatleten uit heel de wereld strijden tegen elkaar. Er zullen weer vele records worden gebroken en bijzondere prestaties worden geleverd. Maar hoe hard mensen ook trainen, zo goed als de kampioenen in de dierenwe reld worden ze nooit. In Zoo Pare Overloon kunnen bezoekers een poging wagen of ze harder kunnen rennen dan een struisvogel, verder kunnen spu gen dan een lama of sterker zijn dan een mier. Deelnemers aan de ZOOlympics kunnen een origine le ZOOlympische medaille win nen. Deelname aan ZOOlympics kost euro 1,50 per persoon, dit is exclusief entree. Openingstijden: mei t/m juni 9-30-18.00, juli t/m augustus 9.00- 18.00, september 9.30-18.00, oktober t/m april 10.00-17.00 Entreeprijzen: volwassenen Euro 11,00, kinderen 3 t/m 11 jaar Euro 9,50. Zoo Pare Overloon, Stevensbeekseweg 19=21,- 5825 JB te Overloon tel.: 0478-640046 Expositie in Odapark Een paar jaar gelden werd in ]Si tankrijk een Nederlandse loop ets uit 1818 gevonden. Hij was iet meer in al te beste staat, maar a opgeknapt te zijn, staat hij nu het Nijmeegse fietsenmuseum elorama. "Ik ben de fiets gaan èkijken en heb vervolgens de laten opgenomen", vertelt Seintjes. En toen de bouwteke- ing eenmaal klaar was, kon het tote bouwen beginnen. Of igenlijk het kleine bouwen, want eintjes bouwde de loopfiets na p een schaal van 1:8. Een paar taanden geleden legde hij de latste hand aan eenzelfde loop ets, maar deze keer gemaakt op 'are grootte. Hij is zelfs echt te pbruiken, al blijft het de vraag of pn houten fiets met stalen ban en nu werkelijk fijn rijdt. Er zitten heel wat maanden 'erk in deze loopfiets. Maar er omt dan ook wel het een en hder bij kijken. Alle onderdeel- ps moeten precies in elkaar pas- ■n. Dat betekent veel meten, ikenen. slijpen, vijlen en boren, ft bovenal moet je heel veel :duld hebben. Met de kleinere todellen is hij minder lang bezig. )at verschilt per model van tien ur tot een paar weken." SCHOONVADER Hoe komt Reintjes nu eigenlijk in deze hobby? "Het zit eigenlijk -n beetje in mijn vak. Ik heb 25 15Ó ar als bouwkundige bij het nderhoud van een woningbouw vereniging gewerkt en van origine ben ik timmerman." Maar in feite heeft hij zijn hobby te danken aan zijn schoonvader: "Mijn schoonva der bouwde ook modelwagentjes toen hij met pensioen ging. En ik had toen wel interesse om even eens zoiets te gaan doen als ik met pensioen ga." Je hoeft overigens niets met bouwkunde te maken te hebben om aan modelbouw te doen. "Het belangrijkste zijn inzicht, geduld en handigheid." Reintjes is sinds een jaar of twaalf lid van de Nederlandse Vereniging van Modelbouw. "De vereniging heeft vierduizend leden, daar zit van alles tussen, van vrachtwagen chauffeur tot kantoormedewer ker", lacht Reintjes. In de afgelopen vijftien jaar heeft Reintjes al rond de dertig voertuigen gemaakt. In het begin wist hij nog niet van het bestaan van de vereniging af en ging hij zelf op zoek naar dingen die hij kon nabouwen. "En dat viel niet mee", betuigt Reintjes. "Het eerste 'Tolerance - Intolerance', een kunstwerk van Ruud Simons. Aan de overzijde van het zand duin maken sinds kort eveneens indruk metershoge beeldengroe pen, gemaakt uit schillen gegalva niseerd plaatstaal. Het betreft vier groepen van elk drie apostelen met daarachter, in de bosrand, de 4,5 meter hoge Christus-figuur. Helemaal aan de andere kant van de zandvlakte is de Judas-figuur geplaatst, in de achterwand van een kapelletje met een zitplek. Vanaf hier kan de bezoeker het gehele tafereel overzien. Verkaaik heeft zich voor haar Laatste Avondmaal laten inspire ren door het beroemde schilderij van Leonardo da Vinei. "Hij heeft als eerste en enige fantastisch uit gebeeld de eenzaamheid van zowel Christus als Judas, die als enigen weten welk drama er te gebeuren staat. Temidden van de apostelen kijken alleen zij elkaar aan", verklaart de kunstenares haar keuze om Christus en Judas in hun eentje achter en voor de annsfHproenen neer re 7pfren Het thema van het Laatste Avondmaal is vaker voor Verkaaik een bron van inspiratie maar ook haar fascinatie voor grootsheid en mystiek. In het Odapark zijn van haar hand verder te zien 'Ecce Homo' en 'Vergane kathedraal' (naast Theehuis). De kunstenares is uiterst content met de plek langs de Odapark-zandvlakte waar haar omvangrijke beeldengroep prachtig tot haar recht komt. Daarom heeft Verkaaik dit kunst werk in Venray neergezet nadat het als onderdeel van het nog omvangrijkere 'Trans-Missie' vorig jaar te zien was op een tentoon stelling in Soest. Het Odapark (Merseloseweg Venray), een beeldenpark met meer dan tachtig uiteenlopende kunstwerken, is dagelijks open en vrij toegankelijk. In het Theehuis (11.00 tot 17.00 uur. op maandag gesloten) is tot en met 29 augus tus de expositie Forced Freedom te zien met werk van Phil Bloom (Antwerpen), Julia Winter (Amsterdam) en Ron Sluik rïVfoldïivië1» Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars dingen overigens, net als alle andere inzendingen, gewoon mee met de hoofdprijs die op donderdag 9 september bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs bestaat uit een Canon Ixus met een waarde van maar liefst 399 euro. De weekprijzen worden beoor deeld door Theo Klabbcrs van Combi Dom Melskens. Voor de fantastische hoofdprijs maakt Theo Klabbers samen met redac teur/fotograaf Henk Lammen van Peel en Maas een keuze uit de ingezonden foto's. De foto's kunnen worden inge leverd bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof BV aan de Grotestraat, beide in Venray. Uiteraard kunnen ook vakantie plaatjes die met een digitale came ra zijn gemaakt, meedingen naar de prijzen. Laat een afdruk maken die voldoet aan de voorwaarden van deze fotowedstrijd en ook u als 'digitale fotograaf kan meedin gen naar de prijzen. Spelregels: 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn. Dit geldt eveneens voor afdruk ken van digitale foto's die een resolutie van minimaal 300 dpi dienen te hebben 3) De ingestuur de foto's dienen liggend te zijn 4) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdor ganisatie kan naderhand het origi neel opvragen ter controle. 5) Bij alle foto's dienen naam, oost Reintjes, modelbouwer uit Leunen a»Y2}Door Tamara van der Broek) Al zeker vijftien jaar doet oost Reintjes (69) uit Leunen an modelbouw. Het liefst wijnèiaakt hij boerenkarren, krui- q|a 'agentjes en andere houten oertuigen. En ook de oudste 2,Opfiets in Nederland heeft ij op schaal en op ware rootte nagebouwd. Nee, aan rkers et nabouwen van een sport dagen, vliegtuig, stoomloco- ïotief of zeilboot zal Reintjes iet beginnen. "Ik houd het 'er bij de houten voertui- en en karren", vertelt hij. Op e huiskamertafel staan ver duffende creaties uitgestald. Normaal staan ze allemaal erdeeld door het huis ergens de kast-" Maar om ze te ®j»ten zien of tentoon te stel- :n, haalt Reintjes ze graag ven van de kast. Blwe> Joost Reintjes is maar wat trots op zijn twee loopfietsen: één op ivare schaal en één in miniatuur dat ik maakte, was een boerenkar die ik hier in de buurt opgemeten heb." Toen Reintjes een aantal jaren later ontdekte dat er een modelbouwvereniging bestond, werd het een stuk gemakkelijker om aan bouwtekeningen te komen. Die kunnen namelijk gewoon bij de vereniging uit een catalogus worden besteld. "Maar het leukste vind ik natuurlijk de modellen die ik zelf heb opgeme ten, wat ik dus echt helemaal zelf heb gemaakt. Daar heb je toch wel het meeste voldoening van." SCHUUR Geklust wordt er in de grote schuur die buiten in de tuin staat. Hier zijn alle benodigde machines en gereedschappen te vinden: boormachines, freesmachines, vijltjes, een draaibank en wat al niet nog meer. "Nu is het er veel te warm om te werken, maar in de winter begin ik misschien aan de ossenkar die mijn zoon tijdens zijn vakantie in Italië heeft gezien. Een heel apart model is het. Hij stond als blikvanger voor een hotel. Mijn zoon heeft foto's gemaakt en maten genomen. En als de kar af is, komt de bouwte kening ook in de catalogus van de vereniging", vertelt Reintjes trots. Zo nu en dan bezoekt Reintjes ook tentoonstellingen en het is dus wel eens gebeurd dat hij een van zijn modellen daar nage bouwd zag staan. "En dat is zeker wel leuk." Ook op de Leunse Dag in Leunen was Reintjes met zijn modellen aanwezig, zodat deze van alle kanten bewonderd kon den worden. Over een paar maan den gaat hij naar een tentoonstel ling in Helmond. Eens per jaar is er ook een grote tentoonstelling in Dortmund, waar modelbou wers uit verschillende landen naartoe komen. Op de vorige ten toonstelling in april waren zeker Kim en Tren Brands zijn de O erste twee winnaars van de towedstrijd van Nieuwsblad «1 en Maas en Combi Dom elskens. Vrijdagmorgen ont- d staJngen de twee jongelingen de kante ijzen uit handen van Theo iog vejlabbers van Combi Dom u elskens. Eind mei gingen jjn en Tren met hun ouders ie weken naar de Ardesh in ankrijk. De 'romantische' to van broer en zus is :maakt bij de watervallen in ascade du Sautadet. Papa uud maakte de foto bij een aterval, die de rivier de hèze heeft uitgeslepen in de itte kalksteen. Combi Dom Melskens en euwsblad Peel en Maas hebben, het succes in de vorige vakan- riode, ook dit jaar weer de iden in elkaar geslagen voor in fotowedstrijd Stuur uw leuk vakantiefoto in en u maakt is op een van de vier weekprij- of de hoofdprijs, een digitale tocamera ter waarde van maar fst 399 euro. Stuur uw aller- liste vakantiefoto in en ding lee naar de vier weekprijzen en hoofdprijs die door Combi om Melskens en Peel en Maas :schikbaar zijn gesteld. Wat kun nu eigenlijk winnen? Bij deze edstrijd horen natuurlijk leuke ijzen, beschikbaar gesteld door ombi Dom Melskens en uitge- :rij/boekhandeI Van den unckhof, beide in Venray. Er irden op vier donderdagen eekprijzen vergeven: namelijk 12, 19 en 26 augustus en 2 :ptember. De inzender van de looiste foto krijgt een boeken- On ter waarde van 12,50 euro, en gratis waardebon voor een licitatie op de Kabelkrant ènray ter waarde van 12,50 euro een gratis vergroting van uw akantiefoto van Dom Melskens. adres, woonplaats en telefoon nummer zijn ingevuld 6) De uitslagen van de weekprij zen staan op 12, 19 en 26 augus tus en 2 september in Peel en Maas. De hoofdprijs wordt op 9 september bekendgemaakt 7) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs 8) De prijzen zijn niet inwissel baar voor geld 9) Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd 10) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 6 september. 11) Inleveren kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. 12) Inzenders geven toestemming tot het plaatsen van hun vakan tiefoto in Peel en Maas 13) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl De winnende foto (boven). Onder de feestelijke prijsuitreiking 14) De organisatie betracht de aansprakelijk worden gesteld grootste voorzichtigheid met het voor verlies of beschadiging, ingezonden materiaal, en kan niet ongeacht de oorzaak. Wel op de zandvlakte van het Odapark 'het Laatste Avondmaal', een groots en omvangrijk kunst werk van Linda Verkaaik uit Nijkerk. De zandvlakte (naast het parkeerterrein tegenover het zie kenhuis) wordt al jaren gedomi neerd door vier rode metershoge platen. Een paar slechts een beet je, de andere twee meer gebogen, vormen en verbeelden ze Reeds vanaf 8.258,- ife/re ii,.. Raadhuisstraat 38 5801 MA Venray Telefoon0478-556117

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13