2.800 vleermuizen in of om huis Ongetraind de Vierdaagse lopen kan eigenlijk niet" oorlogsmuseum Zomer in het Beeldenroute in Overloon Minder deelnemers fietsvierdaagse Niets! Op heterdaad betrapt Vakantie- en bijbanen 16.769 maïskorrels mode centrum Pi»®# Tlttfeii Horst tel. 077-3986464 Het in Limburg actieve netwerk van vleermuiswerkers heeft verle den jaar 141 klachten ontvangen van mensen die vleermuizen in huis hadden. Hierop volgden 112 huisbezoeken, waarbij in totaal 2.823 dieren geteld. Dit grote aan tal komt voornamelijk door de 75 tijdelijke vleermuiskolonies die werden aangetroffen. Dit blijkt uit het jaarverslag vleermuisbescher ming dat de stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg, IKL heeft opgesteld over de inspanningen van de in heel Limburg actieve vleermuiswer kers. Gedurende de zomermaan den ontdekken mensen nog wel eens ongenode vleermuizen in huis. Het kan daarbij gaan om een verdwaald of een gewond dier, maar ook om een tijdelijke, en verder ongevaarlijke kraamkolo- nie. Wanneer zij hiervan overlast ervaren, kan sinds 1999 een recht streeks telefoontje naar het gemeentehuis uitkomst bieden. Niet alleen voor de bewoners, maar evenzeer voor deze bedreig de, en daarmee wettelijk beschermde diergroep. Het meld punt op het gemeentehuis staat in rechtstreeks contact met vrijwilli gers die zich bezighouden met de afhandeling van klachten en de bescherming van deze dieren. Indien de mensen overlast erva ren, vindt na telefonisch contact indien nodig een een huisbezoek plaats. De vleermuiswerkers informeren de bewoners, waar mee veelal de angst en andere vooroordelen kunnen worden weggenomen. Vleermuizen zijn geen "knaagdieren. Ze zijn er slechts tijdelijk en de dieren kun nen ook geen schade veroorzaken aan gebouwen. Bij de voorlichting wordt benadrukt dat het om zeld zame en wettelijk beschermde dieren gaat. Samen met de bewo ner wordt vervolgens een passen de oplossing gezocht die aan vaardbaar is voor de melder van de overlast en die geen nadelige gevolgen heeft voor deze tijdelij ke vleermuizen. Dit lukte vorig jaar in alle gevallen. Verleden jaar registreerde het vleermuisnetwerk 141 meldingen van vleermuizen in en rond huis. Bij 66 gevallen ging het om min of meer verdwaalde of hulpbe hoevende dieren. Deze werden ter plekke vrijgelaten, teruggezet in de kolonie of naar het vleer muisasiel in Roermond gebracht. Vleermuiswerkers en de dieren ambulance brachten hier 25 die ren naar toe. Tijdens een huisbe zoek kan de vleermuiswerker met een 'bat-detector' vaststellen om welke soort het gaat en hoeveel er zijn. Bij die huisbezoeken wer den in totaal verleden jaar 75 kolonies aangetroffen. Bij 48 huis bezoeken bleek ook sprake van overlast door de mest (minitieuze resten van insecten) of geluid. Meestentijds worden deze kolo nies niet ontdekt door de bewo ners zelf. Juist door tijdig voor lichting te verstrekken kon veel schade en verdere overlast voor komen worden. Sommige bewo ners neigen nog wel eens tot het afsluiten van de invliegopenin- gen, waardoor de moeder het jong niet meer kan bereiken. Voor de dieren is dat desastereus, maar de overlast van de vleermuis die een andere opening opzoekt of sterft (stank) neemt dan alleen maar toe. Bij 68 van de 75 kolo nies ging het om dwergvleermui zen. Bij elkaar geteld ging het om 2.442 dwergvleermuizen. Er wer den ook drie zeldzame soorten gemeld, zoals de baardvleermuis, ingekorven vleermuis en de twee kleurige vleermuis. Minder zeld zaam zijn de waarnemingen van laatvliegers, grootoorvleermuizen en watervleermuizen. Het in 1998 opgestarte netwerk is mede mogelijk gemaakt dankzij een sub sidie van de Provincie Limburg. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS 3ina( PEEL EN MAAS Donderdag 29 juli 2004 - Pagina 7 Gezien Goosens (71) viert zilveren jubileum in Nijmegen Dankzij een oplettende burgej heeft de politie in de nacht var dinsdag op woensdag drie ver dachten op heterdaad aan kunner houden. De getuige zag dat eer aantal personen zich verdacht gedroegen in de omgeving van d< Molenveldweg in Overloon er belde de politie. De agenten waren snel tei plaatse en troffen twee mannen 22 en 26 jaar oud en een 24 jarigt vrouw, allen van Poolse komaf aan in de buurt van d< Molenveldweg. De vrouw bevonc zich in een auto. Daarin trof d< politie inbrekersgereedschap aan Even verderop werden de twee mannen aangetroffen in een wei land. Ook daar werd inbrekers werktuig aangetroffen. De drit verdachten zijn voor verde onderzoek inverzekeringgesteld. Tot en met 20 augustus- vindt er in het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon een speciaal zomerprogramma plaats voor oud en jong, voor binnen en buiten. Zo zijn er dagelijks voor de kleintjes om 11.00, 13.00 en 15 00 uur vertellingen over de avonturen van Jumpy, Bas Boris. Jumpy, de museumeek- hoom neemt de kinderen mee op spannende avonturen 'achter' de museumobjecten. Tenslotte laat Jumpy ze spellen doen, zoals die in oorlogstijd werden gespeeld. In de aula vindt een doorlopende voorstelling plaats van unieke documentaires van 11.00 -17.00 uur. Dagelijks een afwisselend programma. In de Onderduikruimte in het museum vertellen medewerksters op dins dag, woensdag en donderdag tus sen 13 00 en 17.00 uur over het dagelijkse leven in WOU aan de hand van authentieke voorwer pen uit de rijke museumcollectie. Op de zondagen 1, 8 en 15 augustus is er in het museum een speciaal optreden van de Studie- en Levende Geschiedenisgroep Burgerbevolking '40-'45. Een spe ciaal optreden van acteurs die het dagelijkse leven uitbeelden gedu rende WOII in kleding van toen met bijpassende accessoires. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Gezien Goosens: "De Vierdaagse blijft een wandelevenement waar je echt voor moet trainen. Dat wordt, ook door de sfeer en de uitstraling, wel eens vergeten" deze laatste dag zonder applaus- werden ook dit jaar spierpijn en blaren vergeten met de finish in zicht. "Het waren weer vier schit terende dagen", aldus een tevre den Gezien Goosens. "Ze zeiden dat deze Vierdaagse een hele zware editie was, maar ik vond het allemaal wel meevallen. Natuurlijk: het heeft veel gere gend, maar hét was bijvoorbeeld lang niet zo warm als vorig jaar. Ja, ik heb de eindstreep dit keer relatief eenvoudig gehaald. Maar ik ben dan ook nog nooit uitgeval len. Ik zorg altijd voor goede schoenen en heb blijkbaar goede wandelvoeten. Ik heb eigenlijk nooit last van blaren." PLEZIER VOOROP Ze zegt het met enige trots. En dat mag ook. Want er zijn maar weinig dames die het op 71-jarige leeftijd klaarspelen om vier dagen lang dertig kilometer te lopen. Regen, kou, zon, wind: het lijkt de Venrayse allemaal niet te deren. "Ik heb er gewoon erg veel plezier in. Ik wandel graag en ben bijna elk weekend wel ergens aan het lopen." Zuid-Limburg, Groningen, Friesland, Zeeland; Gezien Goosens is een kilometervreter pur sang. Zo'n beetje het hele land heeft ze inmiddels al 'bewan deld'. Na de Vierdaagse staan de volgende tochten al genoteerd in haar agenda. Inclusief de Vierdaagse loopt ze in drie weken tijd meer dan vierhonderd kilome ter. Maar het uitlopen van de Vierdaagse vindt de Venrayse toch altijd weer de kroon op een mooi wandeljaar. Het is een eve nement waar ze echt naar uitkijkt. "Ik zeg nooit 'ik doe de Vierdaagse' maar 'ik probeer de Vierdaagse te doen'. Want je weet nooit wat er allemaal gaat gebeu ren. De Vierdaagse is steeds weer een nieuwe uitdaging." GROOT CIRCUS Gezien Goosens heeft het wan delevenement in de loop der jaren zien uitgroeien tot een groot circus dat honderdduizenden bezoekers, tienduizenden wande laars en tientallen journalisten trekt. "Toen ik dertig jaar geleden voor de eerste keer meedeed, waren er 14.000 wandelaars. Nu zijn dat er 45.000. Over 30 kilo meter loop ik normaal gesproken gemiddeld zo'n vijf uur, in Nijmegen echter zes uur. Je kunt gewoon niet goed je eigen tempo lopen, gaat voetje voor voetje vooruit. Dat vind ik wel verve lend, ik wil mijn eigen tempo lopen. Maar ik 'fiep' wel overal doorheen hoor!" 25 Jaar Vierdaagse Nijmegen: het gouden speldje - met daarop een majestueuze kroon- en het bijbehorende certificaat liggen op de kamertafel. En boven in haar slaapkamer pronken de overige 24 Vierdaagse-speldjes en andere medailles die ze ontving voor haar deelname aan andere wandeltoch ten. Dertig jaar geleden liep ze de Vierdaagse voor het eerst. En met uitzondering van enkele jaren waarin ze kampte met ernstige rugproblemen, was ze steeds weer trouw van de partij. Eerst wandelde ze altijd veertig kilome ter, de laatste jaren doet ze het met tien kilometer minder. "Ik loop mijn afstand en ga daarna meestal meteen naar huis. Het gaat mij puur om het wandelen. Toegejuicht door honderd duizenden toeschouwers vol brachten vrijdagmiddag tien duizenden wandelaars de 88ste Nijmeegse Vierdaagse. Onder hen was ook een bij zonder fitte Venrayse op leef tijd. Haar naam? Gezien Goosens (71), die voor de 25ste keer deelnam aan het populaire wandelevenement en in tegenstelling tot vele andere wandelaars zonder blarenleed of spierpijn de eindstreep bereikte. Zo fit als een hoentje haalde de Venrayse haar jubileumspeld- je op. "De Vierdaagse is een wandelprestatietocht. Een gezellige weliswaar, maar het blijft een wandelevenement waar je echt voor moet trai nen. Dat wordt, ook door de sfeer en de uitstraling, wel eens vergeten. Ongetraind de Vierdaagse lopen kan eigenlijk niet." De vierde dag is traditioneel de dag met de minste uitvallers. Wie eenmaal zo ver gekomen is, wil ook de glorieuze intocht over de Via Gladiola meemaken Gedragen door het publiek- er is geen kilometer af te leggen op niet zozeer om de sfeer. Natuurlijk ontmoet je altijd weer gezellige mensen, maar de Vierdaagse loop ik het liefste alleen. Want het gaat toch om de prestatie, je wilt de finish halen. Ik sta 's morgens om half zes op en pak de trein van half zeven Dan ben ik precies op tijd voor de start in Nijmegen." LIEFDE VOOR WANDELSPORT De liefde voor de wandelsport ontstond eigenlijk per toeval, ver telt Goosens. "Mijn dochter werd lid van een wandelvereniging en ik werd leidster. Ik zag daar een erg dikke man wandelen en dacht bij mezelf: dat kan ik ook. Zo is de hobby eigenlijk begonnen. Ik heb ook nog jaren in het bestuur van de Avondvierdaagse in Venray gezeten." De 89ste Vierdaagse wordt vol gend jaar gehouden van 19 tot en met 22 juli. Dan zullen opnieuw zo'n 45.000 wandelaars aan de start verschijnen. Waaronder Gezien Goosens, die hoopt dat ze nog jaren in goede gezondheid aan het evenement kan deelne men. Het liefst tot haar 86ste, zegt ze schertsend, "want dan doe ik veertig jaar mee en krijg ik weer zo'n prachtig speldje." Collecte Kankerbestrijding Er is een middel tegen kanker en dat middel heet geld. Dat is het thema van de KWF-collecteweek 2004 van 6 t/m 11 september. Met de opbrengst van die landelij ke collecte wordt onderzoek gefi nancierd. Onderzoek naar de oor zaken van kanker, naar verbetering van diagnosemetho den en naar genezing van kanker. Veel is er sinds de oprichting van het KWF verbeterd maar er is nog een lange weg te gaan. Ook dit jaar zullen in Venray weer collec tanten op pad gaan om bijdragen op te halen. De afdeling Venray is echter dringend verlegen om een aantal collectanten, mensen die bereid zijn zie een a twee avon den voor dit goede doel in te zet ten kunnen contact opnemen met mevrouw Stoks-Steijvers, Oude Oostrumseweg 42a, tel. 586659. De Fietsvierdaagse Venray trok in 2004 2647 deelnemers, rui vijfhonderd minder dan in 2003Dat er minder mensen op de fi stapten, valt vooral te verklaren door de hevige regenval op de eer. dag. Ook hadden de basisscholen nog geen vakantie, waardoor i jaar minder gezinnen met kinderen aan de fietstochten deelname Na een volledig verregende eerste fietsdag, kon de organisatie het verdere verloop van dit Venrayse evenement opgelucht ademl len. De zon liet zich woensdag en donderdag volop zien. Ook op slotdag, vtijdag, was het prachtig weer en traditiegetrouw bleven deelnemers langer hangen tijdens het ophalen van de medaille en prijsuitreiking in sporthal De Wetteling. In 2005 vindt de Venray fietsvierdaagse blaats van 26 tot en met 29 iuli. De zomervakanties zijn wee begonnen. Veel jongeren gaai dan vakantiewerk doen om wa| bij te verdienen. Dit kan leiden tc i vragen over hoeveel je mag bijveij dienen in verband met studie financiering, kinderbijslag c huursubsidie. Ook vragen ove-i particuliere verzekering en aan} melding bij het ziekenfonds belastingkwesties, toegestan! hoeveelheid werkuren en min-j mumjeugdloon kunnen dan acti eel worden. Voor dit soort vrage kan gebeld worden naar de in fo. matietelefoon van de WegWijZe 0900-2025180 (toets 1). Op d website www.wegwijzerloket.i staat een uitgebreide toelichtin op de veelgestelde vragen. D WegWijZer informeert inwonet van Noord-Limburg op een ona hankelijke manier. De WegWijZf is een regionaal loket vóc wonen, welzijn, zorg en eventi ele achterliggende financiël vraagstukken. Alle inwoners va Noord-Limburg kunnen met vr gen over wonen, welzijn en zoi op één plek terecht: dus ook joi geren en vakantiewerker Mensen kunnen zelf kiezen hg ze van de WegWijZer gebrui" maken, ze kunnen telefonisc contact opnemen via 0900 20 2 180 (toets 1), zich melden bij e^ loket in hun eigen gemeente informatie zoeken via de websit, www.wegwijzerloket.nl. In het centrum van Overloon wordt een beelden route gerealiseerd, die van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum via het 14 Oktoberplein naar het Zoo Pare gaat lopen. Er is gekozen voor de ontwer pen van Marjolijn Mandersloot. De beeldenroute bestaat uit zeven beelden van dierfiguren. De beel den komen te staan op cruciale punten langs de route en geven de richting aan door de stand van hun kop of de houding van hun lichaam. De route loopt via het Museumpark. Museumlaan, Venrayseweg, 14 Oktoberplein, Engelseweg en Stevensbeekse- weg. Bij het museum, het Zoo Pare en op het 14 Oktoberplein komen panelen te staan met infor matie over de toeristische worden direct op de grond geplaatst. De zeven beleden bestaan uit een neushoorn, dro medaris, zeehond, pinguin, lama. beer en een giraf. De giraf is met een hoogte van ongeveer 1,50 meter het grootste beeld. Voor het einde van het jaar worden de beelden - in combina tie met de informatiepanelen- geplaatst. Afgelopen vrijdag heeft de fiel vierdaagse Venray ook haar rou geleid door de loodsen van Gek Reintjes Loonbedrijf BV Veulen. Daar konden de deeln mers meedoen aan een prijsvraa' Men moest het aantal maiskorre raden dat zich bevond in et grote glazen pot. Er hebben cir< 200 mensen meegedaan met c prijsvraag. De schattingen variet den van 750 tot 250.398 koirel Het juiste aantal bedroeg: ló^ korrels. De heer/mevrouw T. Berg, Brechtstraat 13 uit Bleric zat er het dichtste bij (16074) t was de prijswinnaar. bezienswaardigheden in Over loon. Gezien de geschiedenis van Overloon is bij de dierfiguren een 'knipoog' naar de militaire wereld terug te vinden. De beelden zor gen voor een vloeiende overgang van de serieuze thematiek van het oorlogsmuseum naar de speelse belevingswereld van het Zoo Pare. De beelden worden uit brons vervaardigd en de meeste Mooi de Mooiste Mode mode en schoenen voor domes, heren. Henen en kinderen St. Lambertuspiein 12 Modecentrum Frans Theelen ook in Roggel Boxtel Panningen en Geleen

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7