laai Acht, waar aan erkelijkheid was Kunst Cultuur "Het thema seksueel misbruik hebben we thuis goed besproken" Schrijfwedstrijd om Raadselige Roos Char het medium )e mee iet het terair café Zangers van St. Frans Jongeren Infotheek Blauwe Bessen Dag EN MAAS ili-opgave is éen vakantieopgave. al te moeilijk dus! vreemd: ik zie. wat Gij niet ziet; Gij dan ziet, zie ik weer niet. de honderdveertig pond ig springlevend en gezond. is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze mstig?" Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het air Café Venray-regio. Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 20 istus a.s. laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave pielielhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen! n steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dich- 15 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing spoon het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de redstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een lent herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! lts één goede oplossing voor de juni-opgave kwam deze maand bij linnen Een moeilijke opgave dus. Het tussenklassement laat zien dat leer JCraghs aan de leiding gaat met 50 punten. Mevr. L. Colsen, en :er G. Keijzers volgen met 40 punten; mevr. R. van Daal met 30 pun- :n mevr. L. Geurts 20 punten. It Achterberg was de dichter van het fragment, dat de opgave Van de ;e maand vormde. "Dronken nachtliedje" is een gedicht dat vergele- bij de rest van zijn poëzie er een beetje uitspringt. Het is een humoris- gedicht, dat handelt over een dronken man, die zijn huis niet goed :r vinden kan, doorloopt naar het volgende café en onder een auto |cht komt. Maar het geeft niet "hij gaat wel weer terug naar café "De Leeuwen" Achterberg: Dronken nachtliedje muizen staan zo doodstil thuis. |/s vannacht om hallef twee. k hier liggen ga. slaap ik meteen. jr ik ga niet liggen; ik hen niet thuis. jr staat de maan. en daar en daar; ten en een is twee. jop door de straten als een muis. e daar was ik. geloof ik, thuis? D mee. we gaan maar weer op reis trhet café - en dan naar huis.' ir een chauffeur omver gereden hij zijn woning had bereikt, •ijn eigen leven uitgegleden, Wellef qübberig bloed en slijk. lAgtj uklok|/r hij met de ogen dicht gezegd. een mond. die vol stond van jenever: fc mij met rust, het is niet erg: a terug naar De Twee Leeuwen. k programma voor het komende seizoen is klaar. Het belooft weer een loi jaar te worden met de volgende schrijversavonden Thé Lau op pderdag 16 september, Peter Winnen op zondag 10 oktober. Rosita lenbeek op 7 november 2004, Librisprijswinnaar Abdelkader Benali op sdag 13 maart en Joost Zwagerman op zondag 22 mei 2005. En natuur- I ontbreken in het programma niet de avond bij Tante Jet aan de Maas 1-11-04), Mallemoer (19-12-'0-l) en de uitreiking van De raadselige pen voor proza en poëzie (2 3-1-'05). j 200* Lunt u genietén van de theatervoorstelling "Max nd in saiv. a a erking met schouwburg en biblio- I 1 f programma lijnnenkoit thuisgezonden! van her literair Café Venray-regio - tegen bet r. iv bijdrage van 16.00 per Jaar - kan contact opne- :n met liet secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Ven- yse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien rvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. En dat is ilist de moeite waard! formatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Sfé kunt u verkrijgen bij de info van het Literair Café: Rochusstraat 1, (Dl RR VENRAY. Telefoon: 0478-582948 maar ook op onze aantrekkelij- websitewww.literair-cafe-venraynl eelden van Servaas (47) Donderdag 29 juli 2004 - Pagina 11 14-jarige Jorinde Oosterwijk uit Venray speelt in documentairefilm mijn beginperiode op Ser- LVms was 'k °P verschillende ver- BJBïegafdelingen werkzaam, o.a. U zaal acht van paviljoen M ^Éjrvel Het Ziekenhuis dat inmid- Bb is gesloopt. Het was een afde- met een uiteenlopende er Jtiëntenbevolking, jong en oud, eflfes door elkaar. Een groot deel naaffi de patiënten was zwaar hulp- O0j|hoevend en werd te bed ver- rn Opvallend waren de zorg I genegenheid waarmee de ver- Fging deze mensen omringde. J was bijzonder geboeid door !n man die de hele dag op bed g Hij was verlamd aan beide fnen en bovendien stokdoof, aar hij kon praten als Brugman, gt altijd in gebroken Duits beurde. Vanwege zijn handi- ip en broze gezondheid werd hij j> bed verpleegd, het laatste bed In een lange rij, vlakbij de badka- I Hoewel hij doof was en zich zelijks kon bewegen, wist hij es wat er op de afdeling zo al urde Zo wist hij het afde- hoofd op diens verzoek te en of de nachtwacht tijdens ienst geslapen had. Daarom aden we hem ook wel 'de e spion'. Wanneer je hem •ten bracht leek het wel alsof gast was in een chique res- nt. Hij bedankte je uitvoerig, wat de pot schafte, knoopte handdoek om zijn nek en n uiterst tevreden aan de tijd. beleefd vragend om een je water, wat hij dan nuttigde 'are het de allerbeste wijn. tiles was te merken dat hij in jere en betere tijden met teugen genoten had van de ugten des levens Een man Ie wereld. werd echter gekweld door de duivel die in de vorm van een slang bezit had genomen van zijn lichaam en hem van tijd tot tijd in vuur en vlam zette. "Ai, wie das brennt, wie das brennt", klaagde hij dan met een hoog stemmetje en greep daarbij vertwijfeld naar zijn keel. Ook deed de duivel pogingen om hem doormidden te scheuren. Om dat te voorko men bond hij zijn verlamde benen met een opgerolde handdoek vast aan de spijlen van zijn ledikant. Die handdoeken speelden een grote rol in zijn strijd tegen de satan. Hij wist de verplegers steeds weer te vermurwen om er aantal beschikbaar te stellen. Vaak bond hij een doek om zijn hoofd, als een soort tulband. Een andere doek diende als halsdoek en in zijn hand hield hij een opgerold exemplaar met een knoop er in Het koor Zangers van Sint Frans is nog springlevend en zingt nog regelmatig in de Paterskerk en heeft weer veel plannen voor de toekomst. Er bestaan weer plan nen om, zoals vroeger, meer in Venray op te treden en deel te nemen aan de Dag van de Koor muziek. Er zijn plannen om in de kersttijd samen op te treden met het Venrayse Mannenkoor en op 1 augustus vertrekt het koor naar Ierland om te concerteren in Dublin en Cork. De hele reis wordt gemaakt per bus die op 1 augustus 's morgens om zes uur vertrekt vanaf de Galmhut aan de Langeweg. Die bus blijft verder gedurende de hele tournee bij het koor. Het koor steekt twee maal de zee over. De eerste keer via Calais het Kanaal over en de twee de maal over de Ierse Zee. 's Avonds om een uur of elf hoopt het koor in Dublin te zijn. Er zul len twee kerkconcerten zijn in Dublin en twee in Cork, waardoor er veel tijd beschikbaar is om recreatief en toeristisch bezig te zijn. De meeste reizen die het koor gemaakt heeft in het verle den waren reizen waarbij sprake was van deelname aan een inter nationaal congres van Pueri Con- tores. Tijdens zo'n congres werd veel gerepeteerd en gezongen. Dat zal tijdens deze reis bedui dend minder zijn. Pas op 13 augustus zal het koor weer in Venray zijn om zich voor te bereiden op een nog groter feest: de 45e verjaardag van het koor in oktober. Ongetwijfeld zul len te zijner tijd nadere medede lingen volgen over de festivitei ten. In voorbereiding is het opnemen van de eerste cd van het koor met onder andere een uit voering van het Requiem van Fauré. Activiteiten genoeg dus. Het koor zou zich gaarne nog wat uit breiden. Nieuwe leden blijven welkom. Daartoe kunnen eventu ele nieuwe leden zich melden op dinsdag- of vrijdagavond om 19.00 uur in de Galmhut aan de Langeweg 92. ook per telefoon kan een afspraak gemaakt wor den: 0478-581091 of 512001. Het laatste nummer alleen op dinsdag- of vrijdagavond. Het koor is vast van plan door te gaan tot min stens de 50e verjaardag. De Jongeren Infotheek voor informatie en advies aan de Markt straat 8 in Venray is in de week van 2 augustus gesloten in ver band met de kermis. Openingsda gen augustus: maandag 9 augus tus, maandag 16 augustus, maandag 23 augustus geopend van 14.00-16.00 uur. Vanaf 30 augustus is de Jongeren Infotheek op de gebruikelijke uren, maan dag en woensdag van 15.00 - 17.00 uur, geopend. waarmee hij de duivel te lijf kon gaan. Ondanks al zijn kwellingen en ellende bleef echter hij hoofs en vriendelijk en ik koesterde voor deze niet aflatende charmeur een bijzondere sympathie. Zijn einde kwam vrij plotseling en zoals gebruikelijk werd er een obductie uitgevoerd, wat een van mijn collega's de opmerking ont lokte: "Men is zich pas voor zijn hersenen gaan interesseren nu hij dood is". In alle stilte werd zijn lichaam ter aarde besteld op de begraafplaats van het gesticht en onder de rubriek "Burgerlijke Stand" meldde het plaatselijke weekblad Peel en Maas: "Overle den, één patiënt Sint Servatius". Nog vaak denk ik terug aan Zaal Acht waar waan werkelijkheid was. Twan van Els Het Clientenadviesbureau (CAB) Noord- eé Midden-Lim burg heeft veel reacties gekre gen op de oproep in Peel Maas van verleden week voor een 14-jarig meisje dat in de documentairefilm van het CAB een rol krijgt. Het CAB heeft gekozen voor Jorinde Ooster wijk uit Venray. De overige meisjes die interesse hadden in die rol, kunnen als figurant in andere scènes optreden. De opnamen voor de film begin nen deze week en duren tot en met zondag 8 augustus. De documentairefilm van het CAB gaat vrijdag 22 oktober in première tijdens eert internatio naal congres over geestelijke gezondheidszorg in Parijs. Het CAB Noord- en Midden-Limburg vertegenwoordigt Nederland tij dens dit congres, waarin het thema bejegening van cliènten centraal staat. Met de film wil het CAB thema's en methodieken uit haar cursus bejegening naar voren brengen. De film vertelt het waargebeur de verhaal van een jonge vrouw die op 14-jarige leeftijd een ern stig (seksueel) trauma oploopt. In de film worden via flashbacks fragmenten getoond van de bewuste nacht, van de behande ling in het (toenmalige) Vincent van Gogh Instituut in Venray, en van het nu waarin de Venrayse vrouw als ervaringsdeskundige werkzaam is in de cursus over bejegening. Het CAB heeft begin deze week op volgorde van aanmelding tal van gesprekken gevoerd met meisjes die interesse in de rol in de flashbacks hadden. Jorinde Oosterwijk 'paste' het beste in het profiel van de jonge vrouw, toen deze destijds 14 jaar oud was. Jorinde Oosterwijk, leerlinge van de derde klas van het VMBO, woont samen met haar ouders en haar oudere zus in Venray. Ze speelt in haar vrije tijd gitaar en vindt het leuk om te acteren. "Ik heb op school wel eens meege speeld in musicals. Dat sprak me erg aan. Ik denk niet dat ik later actrice wil worden, maar ik vind het wel leuk om toneel te spelen en te acteren. Zoals het er nu uit ziet. word ik liever kapster." Toen Jorinde in Peel Maas las dat het CAB op zoek was naar een 14-jarig meisje voor een docu mentairefilm, reageerde ze meteen. "Het leek me erg leuk om een keer mee te spelen in een film." Toen ze las dat de film over traumatisch, seksueel misbruik ging, schrok dat haar niet af. "Nee, integendeel. Ik zag het thema helemaal zitten. Het onder werp spreekt me erg aan. Ik heb er wel eens wat over gelezen en iets van op televisie gezien. Ik vind het altijd heel erg wat die personen overkomen is en wat ze er aan overhouden." In de film zoomen flashbacks in op de traumatische nacht, waarin Jorinde het 14-jarige meisje speelt. Dit betekent dat ze scènes gaat spelen die seksueel misbruik en ernstige mishandeling tonen. Jorinde vindt dat niet eng. "Ik weet waar de film over gaat en wat de scènes inhouden. Ik heb er met mijn ouders over gespro ken en ook zij vonden het goed dat ik dit ging doen. Bovendien is mijn moeder erbij als de film wordt opgenomen." TRAUMA De documentairefilm van het CAB is in huize Oosterwijk uitge breid besproken. Jorinde's moe der: "Ik heb met Jorinde het onderwerp seksueel misbruik goed doorgesproken. Ook heb ben we gepraat over wat er dat jonge Venrayse meisje die bewus te nacht is overkomen en wat Jor inde mogelijk allemaal moet gaan uitbeelden in de film. Ze bleef enthousiast. Bovendien vallen de scènes die Jorinde gaat spelen, mee. De flashbacks roepen sug gesties op. Pas als je daar over gaat nadenken, wordt het erg schokkend wat dat meisje destijds heeft moeten meemaken. Om toch alles goed in de gaten te hou den. ben ik aanwezig bij de opna mes van de scènes waarin Jorinde een rol speelt." Ze vindt het een goede zaak dat deze film wordt gemaakt. "Je weet natuurlijk wel dat er zulke schok kende dingen als extreem seksu eel misbruik gebeuren, maar je staat er vaak niet bij stil dat het zo dichtbij ook gebeurt. Bovendien weet je meestal niet hoe mensen, die het overkomen is. omgaan met zo'n trauma. Hoe ze worden behandeld, hoe verpleegkundigen daar mee omgaan, hoe die meisjes zich gedragen, welke signalen ze afgeven, hoe behandelaars dat oppikken, welk gevecht die mei- In het boek Char het medi um vertelt Char Margolis de fascinerende ware verhalen uit haar praktijk als medium, over haar ongelooflijke con tacten met overledenen en haar antwoorden op vragen als: -Hoe kun jij jouw paranormale gaven ontwikkelen? -Hoe kun je je intuïtie verster ken? -Hoe kunnen overledenen hun nabestaanden helpen? -Moeten we bang zijn voor de dood? 'Char het medium zal je laten zien dat je de belangrijkste stem men niet alleen op tv te horen krijgt. En dat er meer zit achter die intuïtie die we allemaal wel eens gevoeld hebben, zei Larry King over haar boek. 'Charis is waarlijk verbazingwekkend. Ik ben echt onder de indruk van haar intuïtie en inzicht. Ze heeft mijn leven diep geraakt', aldus Ricki lake 'Kippenvel met Char'. kopte de Telegraaf. Twee jaar geleden introduceer de RTL 4 een Amerikaans feno meen in Nederland, Char Margo lis. Deze bijzondere vrouw bezit de gave om te communiceren met den moeten voeren om enigszins los te komen van hun trauma. Ik vind het belangrijk dat we daar een betere inkijk in krijgen. Dat is interessant en leerzaam." REACTIES Nog niet iedereen uit Jorinde's omgeving weet dat Jorinde mee gaat spelen in de film. "De men sen die het wel weten, vinden het bij me passen. Ze steunen me daar ook in, ze vinden het leuk dat ik die rol heb gekregen. Mijn klasgenoten en sommige vrienden weten het nog niet. Ik ben benieuwd hoe ze daar op zullen reageren, maar ik denk dat ze het wel oké vinden." Ook Jorinde's moeder heeft geen idee hoe op de film en op haar dochter gereageerd zal wor den. "We hebben met de filmma kers de mogelijke scenario's wel al doorgenomen, maar niemand kan voorspellen wat de reacties precies zullen zijn. Ik denk niet dat er negatief gereageerd zal worden op de film en op het feit dat Jorinde daarin mee speelt. We zullen wel zien!" Voor Jorinde is de film een leuke invulling van de zomerva kantie. "Ik ga dit jaar niet op vakantie. Voor mij is deze film dan ook een spannend avontuur." gene zijde en heeft miljoenen Nederlanders verbaasd met de boodschappen die zij wist over te brengen aan haar vele gasten. In haar boek Char het medium vertelt ze hoe ze haar paranorma le kennis aanwendt om contact te maken met een wereld die buiten ons bereik lijkt te liggen. Char het medium is te koop in boekhandel Van den Munckhof en kost 10 euro. Amateur schrijvers kunnen tot eind september weer mee doen aan de schrijfwedstrijd om de Raadselige Roos, die het Literair Café Venray-regio voor de twaalf de keer houdt. Voor deze Venray se roos, een bronzen trofee, kun nen schrijvers en dichters uit Zuid-Nederland en Belgisch-Lim burg over een onderwerp naar keuze een gedicht en/of verhaal insturen. In de categorie poëzie is tevens een publieksprijs, de Bij prijs, te winnen Deze wedstrijd is bedoeld voor schrijvers, afkomstig (geboortig of woonachtig) uit Limburg, Bra bant. zuidelijk Gelderland, Zee land en Belgisch Limburg Van deelnemers (minimaal achttien jaar) wordt tien euro inschrijfgeld verlangd Alle deelnemers ontvan gen een bundel met het bekroon de werk van de prijswinnaars en een verdere selectie uit de inzen dingen. Het beste van voorgaande wedstrijden is te lezen in de jubi leumbundel Raadselige Roos tien jaar, die dankzij het Prins Bern- hard Cultuurfonds in de openbare bibliotheken in Brabant en Lim burg ligt; in Limburg tevens bun del elf Raadselige Roos 2003. Publicatie vindt verder ook plaats op de website van de Venrayse organisatie. Voor de twaalfde Roos dienen gedichten in twintigvoud en ver halen in zesvoud voor 1 oktober ingezonden te worden naar Isa- bellahof 25, 5801 LD Venray. De verhalen en gedichten moeten origineel zijn en niet eerder gepu bliceerd. De jury's krijgen de inzendingen naamloos onder ogen. Daarom dienen de persona lia (naam, (email)adres en tele foon, geboortedatum en -plaats) op een bijlage te worden bijge voegd. Op verzoek worden overi gens inzendingen onder pseudo niem gepubliceerd. De winnaars worden bekend gemaakt op zondag 23 januari 2005. Dan wordt ook de bundel Raadselige Roos 2004 gepresen teerd. Het reglement van de Venrayse schrijfwedstrijd wordt toege stuurd bij opgave van naam en adres via e mail: schrijfwedstrij- den@literair-cafe-venray.nl of post stuur een gefrankeerde en geadresseerde retourenvelop naar het wedstrijdsecretariaat. Voor reglement, verdere informatie en bekroonde gedichten en verhalen van eerdere wedstrijden kan men ook op www.literair-cafe-ven- ray.nl terecht, Op zondag 1 augustus wordt in Museum "De Locht" de jaarlijkse Blauwe Bessendag gehouden. De Blauwe Bes is een topproduct van de Noord-Limburgse bodem en wordt geteeld op de vollegrond. Bezoekers krijgen informatie over de teelt, de verwerking, de culi naire mogelijkheden en de gezondheidsaspecten van deze "koningin der bessen" Er zijn diverse stands ingericht en met behulp van de ouderwetse vei- lingklok worden blauwe bessen geveild. De wisselexpositie heeft als thema "Bomen en mensen, een oeroude relatie". In de arbeiders woning van het museum is een mooie verzameling strijkijzers te bezichtigen. In de maanden mei t/m septem ber is het museum elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. De spe ciale activiteiten op zondag begin nen rond 14.00 uur (www.delocht.nl). Boekrecensie in Peel en Maas

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11