Samenwerking eist uitleg Emonts Nominatie Martien van Kempen Waterschap stelt beregeningsverbod in Recordinschrijving Kindervakantiewerk Multiflex lenzen Dorpsraden horen niets meer over bestemmingsplan Gezamenlijke handhavingsdienst Waals wijst verzoek Donner af KASTSYSTEMEN WielHermkes CONTACTLENZEN Vrouw uit raam gevallen PEEL EN MAAS Donderdag 8 juli 2004 - Pagina 5 Over onderzoek ontmoetingscentra minderheden Samenwerking Venray eist dat wethouder Emonts (PvdA) zo snel mogelijk duidelijkheid verschaft omtrent zijn uitspra ken in de raadsvergadering. Emonts zei vorige week dat aan welzij ns ins telling Synthese opdracht is verstrekt voor een onderzoek naar de gevolgen van het stopzetten van de subsidies voor de ont moetingscentra van de min derheden. Samenwerking deed navraag bij Synthese maar daar bleek niets bekend te zijn over een dergelijk onderzoek. Wel was er zijdelings over gesproken tussen een ambte naar en een medewerker van Synthese, meldt fractievoorzitter Ike Busser, die schriftelijk ophel dering eist van Emonts. "Na ont vangst van uw antwoord zullen wij ons beraden op ons stand punt", zo schrijft Busser aan het college. Samenwerking wil dat de resul taten van dit onderzoek bekend zijn voor de behandeling van de begroting 2005 in november. Vorig jaar is besloten, in het kader van de bezuinigingsoperatie, dat met ingang van 2005 de subsidies worden stopgezet voor het inter nationaal vrouwencentrum, mon diaal platform, multicultureel plat form en het Spaanse, Turkse en Marokkaanse ontmoetingscen trum. Dit levert de gemeente jaar lijks een besparing op van 32.000 euro. Het beëindigen van de subsdies heeft voor veel onrust gezorgd. Het nieuwe bestuur van het SMAC, het Marokkaans activitei tencentrum, stapte na de aankon diging in zijn geheel op. De bestuursleden ervaarden de kale brief van de gemeente als een 'klap in het gezicht'. Het bestuur dacht op de goede weg te zijn door veel aandacht te besteden aan de Marokkaanse jeugd die onderdak kreeg in het ontmoe tingscentrum. In plaats van waar dering vanuit de gemeente volgde een 'afstraffing' waardoor de Marokkaanse bestuurders, die vol enthousiasme aan de slag waren, hun conclusies trokken. Het MCP (multicultureel platform) verging het niet veel beter. Het bestuur viel uit elkaar en het MCP draait nog slechts op een heel laag pitje. De Spaanse vereniging heeft zich inmiddels opgeheven. Het inter nationaal vrouwencentrum en het mondiaal platform lieten hun stem horen. Voorzitter Martin Kuijpers van het mondiaal plat form deed onlangs tijdens de raadsvergadering nog een drin gend beroep op de politiek. "Het volledig stoppen van de subsidie is onbegrijpelijk. Daarmee wordt de klok teruggedraaid en alles wat is opgebouwd wordt weer afge broken. Het is ook in deze tijd bit tere noodzaak om de stem uit de derde wereldlanden te laten horen", zei Kuijpers. Op zondag 26 september organiseert het mondiaal platform, dat geheel op vrijwilligers draait, opnieuw een derde werelddag in Venray. Voorzitter Kuijpers had ook een bezuinigingsalternatief. "Laat de ambtenaar van Maatschappelijke Diensten voortaan maar weg bij onze vergaderingen. Zijn inbreng is toch niet van belang. Voeg dit geld liever toe aan onze subsidie." Tineke Lamers (Samenwerking) stelde in de raadsvergadering ook vragen over het multicultureel platform. Emonts antwoordde dat hij nog regelmatig contact heeft met (ex-) leden van het MCP. Ike Busser zegt 'zeer teleurgesteld' te zijn in de inspanningen van de wethouder. Volgens Samenwerking is er slechts in januari en half juni, op verzoek van het multicultureel platform, contact geweest met de gemeen te. Busser vindt dat Emonts nala tig is geweest in zijn begeleidende rol. Wethouder Emonts vertelde in de raadsvergadering dat de subsi dies wellicht niet in één keer wor den stopgezet maar dat het colle ge kiest voor een 'gefaseerde afbouw'. Want de gemeente ziet in dat de ontmoetingscentra het wellicht niet redden zonder finan ciële ondersteuning. "Het college is van mening dat de groei naar zelfstandigheid niet onnodig geforceerd moet worden", aldus Emonts die het onderzoek van Synthese aankondigde. PvdA-fractieleider Bert Linskens meldde alvast dat zijn partij er voorstander van is de voorgeno men bezuinigingen terug te draai en. Gerda van Stelten (CDA) stel de voor de kwestie opnieuw aan de orde stellen bij de eerstvolgen de commissievergadering van Maatschappelijke Diensten in sep tember. Nog twintig leiders nodig Wie heel veel groepen blije kinderen door de straten van Venray ziet trekken, met rug zakken, scheppen, petten, tak ken, zwemspullen en noem maar op, weet dat de week van het kindervakantiewerk weer is begonnen. Kindervakantie werk Venray is de grootste van Limburg, waarschijnlijk zelfs van heel Nederland, en blijft maar records breken. Volgens de organisatie zijn er dit jaar meer dan 840 kinderen ingeschreven, maar liefst 70 meer dan vorig jaar. "Dat is eigenlijk te veel voor het gewone program ma. We hadden al rekening gehouden met een grote groep en het hele programma is daar dus ook op voorbereid, want veilig heid staat bij ons voorop", aldus Erik van de Leur van KVW. "De vraag is namelijk altijd: kunnen we wel overal met zo'n grote groep terecht? Er wordt goed op de kinderen gelet omdat er op iedere tien kinderen een tot twee begeleiders zijn, maar het is veili ger om niet die hele grote groep tegelijk overal te hebben." De afgelopen weken heeft de organisatie gebruikt om het pro gramma nog een keer te bekijken en met de diverse locaties alle afspraken nog eens door te nemen: "Je moet echt kijken waar de bottlenecks zitten. Kan een zwembad zo veel kinderen aan? Of een speelplaats? Of gewoon de kleedhokjes?" Naar aanleiding daarvan is er een wijziging in het programma aangebracht voor de kinderen van groep 3 en 4. Voor hen zijn de woensdag en de donderdag omge draaid. In tegenstelling tot wat er in het informatieboekje staat, heb ben zij dus op woensdag het uit stapje en vindt het zwemmen en de sportdag op donderdag plaats. Voor de kinderen van groep 5 tot en met 7 blijft het programma zoals in het informatieboekje ver meld staat. Erik van de Leur wijst er op dat alle veranderingen ook na te lezen zijn op de website: www.kvw-venray.nl. Onder het kopje Algemeen staat het comple te informatieboekje. Zo kan ieder een makkelijk nakijken wat er op stapel staat en wat er eventueel verandert. Kindervakantiewerk maakt zich nog wel een beetje zorgen of dit jaar alle kinderen ook echt mee kunnen doen, maar dat is eigen lijk een jaarlijks terugkerend thema. Op dit moment is er nog wel een tekort van minder dan twintig leiders/leidsters. Op de vraag wat er gaat gebeuren als dit gat niet opgevuld wordt, ant woordt Erik van de Leur: "We gaan er nog steeds van uit dat na deze oproep in de Peel en Maas veel leiding zich zal aanmelden en alle kinderen dus mee kunnen doen. Het is namelijk ook ontzet tend leuk om te doen." Iedere lei der of leidster kijkt inmiddels ook al bij familie en vrienden rond wie er in de week van 26 tot en met 30 juli tijd heeft. De minimumleef tijd is 15 jaar, je krijgt de leiding over tien kinderen. Ook zoekt de organisatie nog een vrijwilliger die rond de middag melk kan brengen en ophalen. Wie dus zelf een leuke vakantie week wil hebben, kan telefonisch contact op nemen met de organi satie: tel. 0478-515777 of 512406. Stalsysteem in beeld voor Herman Wijffels Innovatieprijs 2004 Martien van Kempen uit Leunen is één van de vijf geno mineerden voor de Herman Wijffels Innovatieprijs 2004. Dat is afgelopen dinsdag bekendgemaakt. De winnaar wint de hoofdprijs van max. 50.000. Op 16 september reikt Rabobank-bestuursvoorzitter Bert Heemskerk in het bijzijn van SER-voorzitter Herman Wijffels de prijzen uit. "Innovatie moet in Nederland die aandacht krijgen die zij ver dient omdat dit van belang is voor de Nederlandse economie en samenleving. Als marktleider in het mkb en de agrarische sector vinden wij het niet meer dan van zelfsprekend om het belang van innovaties uit te dragen. Het ligt RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 Sjop Support dakwerken V.O.FV Stationsweg 124B Venray-Oostrum natuurlijk ook in onze oorsprong opgesloten om ondernemerschap en innovatie te stimuleren. "We hopen dat het idee van Martien van Kempen met zijn innovatieve varkensstal met onmiddellijke mestscheiding een prijs wint zodat hij een extra stimulans heeft om daadwerkelijk zijn ideeën ver der te verwezenlijken", aldus Albert Knijnenburg, Accountmanager Bedrijven bij Rabobank Venray Meerlo- Wanssum. Rabobank Venray Meerlo- Wanssum heeft Martien van Kempen voorgedragen. Met zijn bedrijf Kempfarm heeft hij een methode bedacht waarmee de mest in de stal via mestbanden dagelijks wordt afgevoerd. Hierdoor is de ammoniakuitstoot drastisch verminderd. Deze mest banden kunnen niet optimaal in een traditionele stal worden geïn stalleerd, waardoor Van Kempen ook op het idee kwam voor een staalconstructie voor de stal- bouw. Hierdoor is het mogelijk de stal in twee verdiepingen te bou wen. De nieuwe stal verbruikt geen energie voor de verwarming omdat de dieren voldoende warmte leveren. Door de vermin derde ammoniakuitstoot zijn de varkens veel minder vatbaar voor (long)ziektes. De resultaten van de eerste zes maanden eeven aan dat een reductie van 70 tot 95 procent van longaandoeningen van de varkens mogelijk is uit het 'Kempfarm'-systeem. Ook voor de varkenshouder levert de stal een beter werkklimaat. Volgens de branchedeskundige van de Rabobank zit het innovatieve karakter vooral in de combinatie van de mestbanden, en de stalen skeletbouw. Job en Henk Beekhuis, even eens relatie van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum, behoren even eens tot de vijf genomineerden. Met hun bedrijf BSC hebben zij het systeem Ovotrack ontwik keld. Basis van het idee is de General Food Law die - in princi pe - in 2005 in werking treedt bin nen de EU. Deze wet regelt de traceerbaarheid van voedsel. Bij een recall dient de verpakker de gegevens van de voedselleveran- cier aan te leveren. Zo kan precies worden achterhaald welk product waar vandaan komt zodat er gericht maatregelen kunnen wor den genomen. Het systeem Ovotrack registreert en slaat de gegevens per partij op. Zo kan altijd worden achterhaald welke eieren van een bepaalde produ cent bij welke afnemers terecht zijn gekomen. In één eierdoosje kunnen eieren van verschillende producenten zitten. Er wordt intensief samengewerkt met de 2 leveranciers van eiersorteerma- chines in Nederland. De markt kansen in Europa zijn de 250 eier- pakstations en er zijn eerste, voorzichtige contacten in de USA. De Herman Wijffels Innovatieprijs wordt in 2004 voor de derde keer uitgereikt. De hoofdprijswinnaar ontvangt een bedrag van max. 50.000, de tweede prijs bedraagt max. 37.500, de derde prijs max. 25.000. Daarnaast is er een aan moedigingsprijs van max. 5.000 beschikbaar. Met dit geld kan het prijswinnende idee worden gere aliseerd of verder worden uitge bouwd. De Herman Wijffels Innovatieprijs is daarmee een directe ondersteuning van grens verleggend duurzaam onderne merschap. Voor de Herman Wijffels Innovatieprijs 2004 konden jonge ren tot 36 jaar zich inschrijven via hun lokale Rabobank. Het gaat om ondernemers die duurzame innovatieve producten, diensten of processen ontwikkelen of een verfrissende visie hebben op ondernemerschap. De prijs is in het leven geroepen om de doel stelling van het Herman Wijffels Fonds te realiseren. Dit fonds werd in 1999 opgericht bij het afscheid van de heer Herman Wijffels als voorzitter van de hoofddirectie van Rabobank Nederland. Het doel van het fonds is het verlenen van ondersteuning aan initiatieven die het coöpera tief en maatschappelijk verant woord ondernemen van en door jongeren bevorderen. X IN/1 A AX W E R K N KEUKFN- E^^^^IFURROUW Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 öffi Hoogveld www.wielhermkes.nl CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 \Wi 1 hebben ruime jCONTACTI OPGELEIDE EN|I -LENSSPECIALISTEN.\ Het dagelijks bestuur van Waterschap Peel en Maasvallei heeft besloten tot het instellen van een totaal verbod voor onttrekking van oppervlakte water. Reden daarvoor is dat de waterafvoeren van de meeste beken in het beheers gebied Noord- en Midden- Limburg op een te laag peil zijn gekomen. Het verbod ging woensdag 7 juli om 12.00 uur in, en geldt voor onbepaalde tijd. Al naar gelang de omstandigheden kan het verbod worden gewijzigd of ingetrokken. Door het beregeningsverbod hoopt het waterschap verdere daling van de waterpeilen tegen te gaan. Alle circa 600 vergun ninghouders (iedereen die opper vlaktewater onttrekt is vergun- ningplichtig bij het waterschap) zijn inmiddels schriftelijk geïnfor meerd over het verbod. Onttrekkingen uit de Niers, de Swalm, een gedeelte van de Heukelomsebeek, een gedeelte van de Eckeltsebeek, een gedeelte van de Neerbeek en een gedeelte van de Oostrumsche Beek zijn niet in dit verbod meegenomen, omdat deze beken van zichzelf al een grote afvoer hebben. Bovendien krijgen deze waterlo pen ook rechtstreeks water vanuit de Maas. Ook onttrekkingen met een kleine capaciteit (kleiner of gelijk aan 5 m3 per uur) ten behoeve van het vullen van een buffer worden uitgezonderd. Onttrekkingen direct uit de Maas of met de Maas verbonden kanalen, vallen ook niet onder het verbod. Deze wateren staan onder beheer van het Rijkswaterstaat.Naleving van het onttrekkingsverbod wordt gecon troleerd door buitendienstmede werkers van het waterschap. Het waterschap kan overigens alleen een verbod uitvaardigen voor de onttrekking van opper vlaktewater. De grondwateront trekkingen worden gereguleerd door de provincie LAGE WATERAFVOER De waterafvoeren in de beken en sloten worden continu geme ten met behulp van geavanceerde apparatuur (meetstations die zijn. aangesloten op computers in het kantoor van het waterschap). Per beek is vastgesteld tot welk peil; de afvoer nog mag zakken om vol-i doende watervoorraad voor nog drogere perioden te behouden. Zo wordt waterafhankelijke flora en fauna beschermd, en wordt botulisme in warme perioden voorkomen. Dat sinds het bestuursbesluit de neerslag is toegenomen en dat de temperatuur gematigd is, doet niets af aan de noodzaak van het beregeningsverbod. De lage afvoer wordt namelijk niet veroor zaakt door het weer van de afgelo pen weken, en wordt ook niet teniet gedaan door het weer van de komende dagen. De lage waterstanden zijn een gevolg van het betrekkelijk droge voorjaar en het droge begin van de zomer. Pas als het de komende weken; overvloedig gaat regenen, zullen de afvoeren zich herstellen en zal het beregeningsverbod niet meer nodig zijn. Het dorps radeno verleg heeft al anderhalf jaar niets meer gehoord over de voort gang van het bestemmings plan buitengebied. Maandagavond kon Harrie van Rijswijck, die zitting heeft in de klankbordgroep, weder om niets nieuws melden. "We hebben toen in december voor het laatst vergaderd en sinds dien heb ik niets meer gehoord", aldus Van Rijswijck. Het dorpsra- denoverleg wil nu wel eens weten wat de stand van zaken is. "Het is jammer dat de communica tie zo slecht is", zei voorzitter Sieb Nijssen. De leden drong er bij Van Rijswijck op aan opheldering te vragen bij de gemeente. "Ik wil best bellen maar het heeft toch geen enkel nut", zei de Veulenaar berustend. Nijssen reageerde: "Als wij er niet meer bijhoren dan stappen we als dorpsradenoverleg toch uit de klankbordgroep." Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) gaat er nog steeds vanuit dat dit omvangrijke plan, waar al jaren aan gewerkt wordt, in november door de gemeenteraad kan worden vastgesteld. Indien de reguliere raadsvergadering van 9 november niet haalbaar is wil de wethouder mogelijk een extra vergadering op 30 november inlassen. De 385 bezwaren zijn inmiddels afgehandeld. "We heb ben ons huiswerk gedaan", aldus Ruyten die zegt zijn politieke lot eraan te verbinden indien de klus voor december niet geklaard is. Het wachten is nu op het zogehe ten Ariba-project. Venray is de eerste gemeente waar de provin ce Ariba (agrarische regelingen in bestemmingsplannen aanpassen) doorvoert. Dit betekent dat de milieuvergunningen van agrari sche bedrijven geactualiseerd worden en de bestemming in overeenstemming wordt gebracht met het reconstructieplan. Ruyten: "De provincie heeft hier voor een bureau ingeschakeld,. In september verwachten wij {Ie resultaten. De regeling moet dan nog worden toegespitst op de Venrays situatie. Het is er afhanke lijk van hoe snel dit gaat of we november halen. Maar daar ga ik nog wel van uit." Gedeputeerde Staten van Limburg hebben een project subsidie van 20.000,- ver leend voor een onderzoek naar de haalbaarheid en opzet van een gezamenlijke handha vingsdienst. Initiatiefnemers zijn de gemeenten Horst aan de Maas, Venray, Meerlo- Wanssum en Sevenum in het politiedistrict Venray. GS kennen de subsidie toe omdat dit initiatief een positieve bijdrage levert aan de versterking van de handhavinginfrastructuur in Limburg. Bovendien bevordert het de intergemeentelijke samen werking op het gebied van hand having in het politiedistrict Venray. De beoogde samenwerking richt zich op een breed pakket aan handhavingsactiviteiten. Behalve milieuhandhaving wordt ook de handhaving op het gebied van ruimtelijk ordening, bouwen en wonen, brandveiligheid en openbare orde en veiligheid (onder andere de Algemene Politie Verordening) hierbij betrokken. Aanleiding voor dit ini tiatief is de te geringe personele capaciteit voor een adequate uit voering van de handhavingstaak. Daarnaast is deze capaciteit bin nen de gemeenten versnipperd en daardoor kwetsbaar. Door de krachten te bundelen levert dit de gemeenten meer deskundigheid op. Gedeputeerde Herman Vrehen: "Ik zie handhaving als een kern taak van de gemeente. Deze dient mijns inziens dan ook bestuurlijke prioriteit te krijgen. Gemeenten moeten streven naar een optimale mix tussen het gestalte geven aan professionaliseren van de handha ving en het zoeken naar efficien- cyvoordelen. Door deze krachten bundeling van gemeenten in her politiedistrict Venray bereik je die integrale aanpak in de meest brede variant." De regio Venray streeft naar een uiteindelijk samenwerkings verband dat het gehele politiedis trict Venray omvat Nu ontbreken de gemeenten Bergen, Gennep en Mook en Middelaar. Via een groei model, waarin vooralsnog 4 gemeenten de handen ineenslaan, wordt uiteindelijk gestreefd naar een volledige participatie van alle zeven gemeenten in het politie district. Voorwaarde die de Provincie stelt bij de subsidiever lening is dat gemeenten moeten aangeven hoe zij de landelijke kwaliteitsnormen voor milieu handhaving denken te halen. Minister Donner van Justitie heeft zich tot burgemeester Waals gewend. In de hoop een doorbraak te forceren in de impasse rond de resocialisa- tiewoning van tbs-kliniek De Rooyse Wissel. Donner hoopte dat Waals de gemeenteraad op andere gedachten kon bren gen. De gemeenteraad houdt vast aan het Servaasterrein als enige locatie voor de tbs-woningen. Dat besluit is ruim vijf jaar geleden genomen, met instemming van zowel het Vincent van Gogh Instituut als De Rooyse Wissel, en daaraan wenst de raad nog steeds niet te tornen Ondanks dat het Vincent van Gogh Instituut, eige naar van het Servaasterrein, en de directie van De Rooyse Wissel deze locatie niet meer zien zitten. Directeur De Beer wil deze woningen het liefste vlakbij de tbs-kliniek - maar buiten de hek ken - aan de Wanssumseweg in Oostrum bouwen. Dit stuit op grote weerstand van de Oostrumse bevolking én de gemeenteraad. Wettelijk is de tbs- kliniek verplicht over resocialisa- tiewoningen re beschikken Vandaar dat minister Donner zich tot burgemeester Waals heeft gericht. Vorige week stuurde Waals een brief terug naar dje minister van Justitie in Den Haag. j "Ik zie geen mogelijkheid om ini tiatieven te ontplooien om de raad te bewegen een ander stand punt in de nemen", zo besluit Waals zijn brief die duidelijk; maakt dat een andere locatie voor de gemeenteraad onbespreekbaar Bij een val uit een raam is een 23-jarige vrouw uit Venray gewond geraakt aan haar been en rug. Het ongeluk vond maandag middag rond 13 -00 uur plaats aan de Graafschap Kesselstraat '4% Panningen. De vrouw was tijdehs het wassen van de ramen op (Je eerste verdieping naar beneden gevallen. De Venrayse is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Venlo voor behandeling aan haar verwondingen.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5