1,9 miljoen euro voor «constructieprojecten Chateau Leunen 2006 ikgebit ïïttaeug'Z' Ontbijt uit eigen provincie Appels en melk uitdelen Blikseminslag maakt einde aan Rollebol Afscheid directeur Thuiszorg EXPOSITIE RUIMST WERK PLAATS VENRAY Dorpsraden- overleg Alcoholcontrole Fietser gewond De kunstenaars van de Kunst Werk Plaats exposeren hun eigen werk op Zondag 27 juni 2004 van 12.00 tot 16.00 uur ceel en maas Donderdag 24 juni 2004 - Pagina 7 Als tastbaar resultaat van de ^constructie starten in 2004 f projecten in de gemeenten enray en Meerlo-Wanssum. et het honoreren van het arplan 2004 door de provin- Limburg heeft de ebiedscommissie Venray eerlo-Wanssum, onder lei- ing van voorzitter Eisso oltjer, een totaalbudget van 9 miljoen euro binnenge- aald. De gebiedscommissie van enray Meerlo-Wanssum is sinds >rt aan de slag. Nadat provincia- Staten in maart het rconstructieplan voor Limburg reft vastgesteld is meteen de uit dring van het ambitieuze plan •start onder het motto platteland uitvoering! Hiervoor hebben Gedeputeerde Staten in maart de gebiedscommissie Venray Meerlo- Wanssum benoemd. De komende vier jaar zullen diverse doelstellin gen uit het reconstructieplan ingevuld moeten worden met behulp van projecten. De gebieds commissie heeft de belangrijke taak om ervoor te zorgen dat er voldoende projecten uit de regio komen om de reconstructiedoel stellingen te bereiken. Inmiddels is voor het eerste jaar het Jaarplan 2004 opgesteld en heeft de gebiedscommissie met de goedkeuring van Gedeputeerde Staten een tastbaar succes geboekt. Het Jaarplan 2004 bestaat uit elf projecten die door diverse regionale partijen uit beide gemeenten zijn aangedra gen en omvat een totaal kosten plaatje van 1,9 miljoen euro. Het gaat bij deze projecten om onder meer: het samenvoegen van twee veehouderijbedrijven op één loca tie om zo een optimale bedrijfs vestiging te krijgen waar ook de natuur bij gebaat is, het aanleggen van een toeristische wandelroute rondom het kerkdorp Merselo, het herstel van de ruïne van het kasteel Geysteren, de daadwerke lijke aanleg van een boscomplex in Leunen en woningbouw in Meerïo in het kader van Rood voor Groen en het opstellen van een dorpsontwikkelingsprogram ma (DOP) ten behoeve van de leefbaarheid in één van de kerk dorpen van Venray dat tevens kan dienen als voorbeeld voor de ove rige dorpen binnen beide gemeenten. De gebiedscommissie is nu al weer druk bezig om ook voor de volgende jaren projecten te vin den die bijdragen aan reconstruc tiedoelen. De commissie wordt hierbij ondersteund door het gebiedsbureau, dat gestationeerd is in het gemeentehuis van Venray. Bij deze roept de gebieds commissie alle agrariërs, bewo ners of andere gebruikers van het buitengebied, nadrukkelijk op om met hun ideeën aan te kloppen bij het gebiedsbureau. Projectideeën die passen bin nen de doelstellingen van recon structie kunnen ingepast worden in de nieuwe jaarplannen voor de jaren 2005, 2006 en 2007. Dit is op allerlei gebied. Te denken valt bijvoorbeeld aan: vrijwillige kavel ruil, samenwerkingsstructuren in de agribusiness, versterken van de structuur in de dorpen in het kader van leefbaarheid, aanleg van landschapselementen of eco logische verbindingszones, land schappelijke inpassingen en toe- ristisch-recreatieve bedrijven, enzovoort. Als u meer wilt weten over de doelstellingen uit dit reconstruc tieplan, kijk dan eens op de site van de Provincie Limburg (www.limburg.nl, onder beleids voering, ruimte en groen, platte land in uitvoering), wilt u meer informatie over 'platteland in uit voering' in het gebied van de gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum, of wilt u weten of uw idee als project kan worden opge nomen in een jaarplan voor de komende jaren, neem dan contact op met het gebiedsbureau of één van de leden van de gebiedscom- De eerste commerciële wijn gaard van Noord-Limburg is letterlijk en figuurlijk aan het groeien in Leunen. Boomkweker Piet Bistervels zocht al een tijdje naar een ander product om er bij te kweken en kwam via klanten uit op wijn. Niet direct een logische keuze lijkt het als je deze streek vergelijkt met het zonnige zuiden van Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal en zelfs niet als je het vergelijkt met de fraaie berghellingen in Duitsland. Twee ontwikkelin- gen blijken echter belangrijk DAEWOO TACUMA nu v.a. €1 5.995,- NU GRATIS LG-LCD TV scherm 66 cm (t.w.v. €2499,-) bij aankoop van een nieuwe Daewoo aktie geldig tot 30 juni (niet geldig voor aktlemodellen) Daewoo Ghielen Keizersveld 55 Venray, tel. 0478-569552 voor de huidige groei van de Nederlands wijnbouw. "De zogenaamde wijngrens, tot waar je wijn kunt verbouwen, is zo'n drie- tot vierhonderd kilome ter opgeschoven naar het noor den", vertelt Piet Bistervels enthousiast, "dat komt ten eerste omdat er nieuwe rassen met Amerikaanse stammen zijn ont wikkeld die resistent zijn tegen de beruchte meeldauw en ten twee de omdat blijkt dat deze rassen ongeveer vier weken eerder rijp zijn dan de oude rassen." Dit bete kent dat de wijn van deze nieuwe rassen onbespoten en dus biolo gisch is en dan er al in september geoogst kan worden in plaats van oktober. Kwekerij Bistervels gaat dit jaar nog een halve hectare wijn plan ten, volgend voorjaar weer een halve en bouwt dat zo uit tot maximaal twee hectare. Op die manier is het ook arbeidsmatig nog bij te houden, bovendien zijn de investeringen per hectare ook niet mis. Geinvesteerd moet er ook worden in kennis Piet Bistervels: "Ik heb natuurlijk als voordeel dat ik boomkweker ben dus de technische kennis al heb. Ik volg nu in Wageningen in cur sus waarbij alle aspecten van de wijnbouw aan de orde komen." De Nederlandse wijnbouw richt zich op kwaliteit in plaats van kwantiteit. Dat betekent een opbrengst van ongeveer drie of vierduizend liter per hectare in plaats van tienduizend. Deze bul- kwijnen, zoals ze met name in Frankrijk geproduceerd worden, noemen ze hap-slik wijnen. Door in een vroeg stadium minder drui ven de kans te geven om meer zon te krijgen en beter te groeien stijgt echter de kwaliteit van de wijn. "De keuze is wat ga je maken, kwaliteit of kwantiteit. Je kunt er ook tussen in gaan zitten, maar wij kiezen voor kwaliteit", zegt Bistervels, "Bij het bereiden van de wijn halen we de kennis nu nog uit het buitenland, maar vol gend jaar is er in Wageningen ook een cursus wijn maken." In Leunen is het vanaf eind volgend jaar mogelijk om wijn te proeven en een rondleiding te krijgen. Dat zal nog Nederlandse wijn zijn en niet meteen wijn uit Leunen zelf, daar moeten we nog even op wachten. Volgend jaar zullen de eerste trossen geoogst worden die zorgen voor een paar flessen wijn. In 2006 hoopt Bistervels de eerste duizend flessen te produce ren: "Het mooiste is om die dan te combineren met andere regionale producten uit Noord Limburg. Witte wijn bijvoorbeeld met asperges." W1JNGAARDE In 2009 verwacht het Nederlandse Wijngaardeniersgilde de 100e commerciële wijngaard in ons land. Die zullen dan samen zowel rode. als witte wijn en rosé produ ceren. De grootste drempels voor een doorbraak blijken nog de financiën te zijn. "Niet alleen de investering in planten, maar voor al het feit dat je gemiddeld vier jaar moet wachten voordat er goed geoogst kan worden maakt het financiële plaatje niet eenvou dig. Plus uiteraard de hoge grond prijzen en het hoge arbeidsloon in ons land. En dan moet je geen misoogsten hebben vanwege slecht weer." Piet Bistervels ziet het echter helemaal zitten. "Onderzoek heeft uitgewezen dat mensen graag wijn uit de eigen streek of dorp drinken, zeker als deze van goede kwaliteit is. De rechtstreekse afzet houdt de prijs binnen redelijke grenzen en bovendien is een. bezoek aan een wijngaarde altijd leuk. Dat doen we tenslotte alle maal wel een keer als we in Frankrijk zijn dus waarom in eigen land niet?" De eerste plan ten staan in de grond en de cursus heeft hij bijna afgerond. Nu moet alleen heel Noord Limburg nog weten dat er in Leunen wijn ver bouwd wordt. Wie alvast meer informatie wil hebben kan terecht op het internet, www.wijninfo.nl of www.wijnbouw.nl of bij Piet Bistervels in Leunen zelf. Op woensdag 30 juni neemt Thuiszorg Noord-Limburg afscheid van haar bestuurder, Sjef Rambags. Na een carrière als directeur van de gezinsverzorging in Venlo en later als bestuurder van Thuiszorg Noord-Limburg maakt Sjef Rambags na 23 jaar gebmik van de mogelijkheid om met vervroegd pensioen te gaan. Hij wordt opgevolgd door Wiel Ploegman, die formeel per 1 sep tember begint als nieuwe bestuur der van de grootste thuiszorgaan bieder van Noord-Limburg. Wiel Ploegman is op dit moment manager bedrijfsvoering bij VieCuri Medisch Centrum Noord-Limburg. Hij heeft veel ervaring op het gebied van intra-, extra- en transmurale zorgverle ning. Met Wiel Ploegman als nieu we bestuurder wil Thuiszorg Noord-Limburg haar zelfstandige positie uitbouwen om in nauwe 'Af£CMUltièU{U/ samenwerking met anderen in de regio goede zorg te leveren. In de afgelopen jaren groeide Thuiszorg Noord-Limburg uit tot een aanbieder van een compleet pakket voor alle zorg thuis: van huishoudelijke verzorging, per soonlijke verzorging, verpleging, activerende en ondersteunende begeleiding tot Vrijwillige Thuishulp en mantelzorgonder steuning. Sjef Rambags was één van de drijvende krachten; hij maakte zich onder andere zeer sterk voor het behoud van huis houdelijke verzorging in de AWBZ en voor ondersteuning van de vele onzichtbare mantelzor- gers in Nederland. Dorpsradenoverleg Venray ver gadert op maandag 5 juli in gemeenschapshuis De Gelderkoel in Heide. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staan onder andere VKKL enquête acti viteitenprogramma, enquête MEE (organisatie voor ondersteuning bij leven met beperkingen) over vrijetijdsbesteding en vorming, uitleg P.van der Broeck: verrui ming regelgeving gebouwen bui tengebied, voortgang website (zie bijlagen), contactgroep woning bouw kerkdorpen, voortgang Studieproject Dorpen Omgevings Programma's en dorpenfonds woningbouw. De politie Limburg-Noord Heeft in de nacht van vrijdag op zater dag op diverse plaatsen alcohol controles gehouden die deel uit maakten van een Europese con trole. In het district Venray wer den in Horst, Well en Venray door 24 medewerkers gecontroleerd. In totaal werden 1300 blaastesten afgenomen. Zeven automobilisten reden onder invloed. In het dis trict Roermond werd op 5 plaat sen door 16 medewerkers gecon troleerd. In totaal werden 419 blaastesten afgenomen. Dit lever de twee bekeuringen voor rijden onder invloed. Bij een verkeersongeluk op de Herenbosweg in Melderslo is vrij dagmiddag een 63-jarige fietser uit Linne gewond geraakt. De man reed met zijn fiets in de rich ting van Melderslo en een tractor met beregeningsinstallatie, die werd bestuurd door een 33-jarige man uit Overloon, kwam hem tegemoet. Net toen de fietser ter hoogte van de beregeningsinstal latie reed, klapte deze open. waar door de fietser ermee in aanraking kwam. De man uit Linne kwam ten val en liep onbekend letsel op. Hij is met de ambulance naar het ziekenhuis in Venlo gebracht. PEEL EN MAAS een abonnement waard De Kunst Werk Plaats is een gezamenlijk atelier voor kunstenaars met een psychiatrische achtergrond. De Kunst Werk Plaats is gevestigd op het St. Annaterrein, Waranda 4, Noordsingel 39, Venray Honderd Limburgse gemeente bestuurders worden vrijdag 25 juni op een ontbijt van Limburgse bodem getrakteerd worden. Deze ontbijtsessie is een van de initiatieven die in het kader van de Week van het Platteland door de LLTB worden georganiseerd. De Week van het Platteland is een evenement van de Nederlandse boeren en tuinders om de aan dacht te richten op alle mogelijke facetten van het platteland. Op de agrarische werkzaamheden, de producten van het platteland en op al het moois dat het platteland ons te bieden heeft. Verdeeld over vier locaties in de provincie Limburg gaan de gemeentebe stuurders aan tafel met LLTB- bestuurders. Niet alleen om samen te genieten van de Limburgse producten die op tafel staan, maar ook om met elkaar te praten over de toekomst van het platteland in Limburg en wat er aan gezamenlijke inzet nodig is om de economische positie van de boer en tuinder daarin te behouden en het platteland voor iedereen aantrekkelijk te houden. De LLTB-kringvoorzitters ver zorgen een inleiding met als thema 'De Waarden van het Platteland', waarna in een onge dwongen sfeer met elkaar van gedachten gewisseld zal worden. De Week van het Platteland is een landelijk evenement van de agrarische belangenorganisaties en 'haar aangesloten boeren en tuinders. De leden van de Limburgse land- en tuinbouw- bond geven op donderdag 24 juni (vandaag) het startsein voor de Week van het Platteland. Verspreid over de hele provin cie worden ruim dertig basisscho len bezocht door leden van de LLTB. In de groepen 1 tot en met 4 worden appels en melk uitge deeld. Ook worden kleurplaten uitgereikt, die onderdeel zijn van een kleurplatenwedstrijd, waarbij kinderen een spannende dag op de boerderij kunnen winnen voor hun hele klas. In totaal bereiken ze met dit ludieke startmoment ruim 6.000 kinderen in de hele provincie. Tot en met 27 juni, de Week van het Platteland, staat het platte land in heel Nederland bol van de activiteiten. Streekmarkten, agra rische fietstochten, open dagen op agrarische bedrijven. Ook in Limburg hebben diverse onderne mers hun deuren open staan voor het grote publiek. Op de website wwwweekvanhetplattelandnl kunt u zien welke activiteiten in de provincie Limburg plaatsvin den. RoUebol'04 eindigde in Kessel met een heus vuur werk. De bliksem sloeg in de nabijheid in, zodat alle stroom wegviel. De regen, vermengd met hagel, viel met bakken omlaag. Toch klaagde nie mand. Weliswaar werd menig een nat, maar Rollebol was afgelopen en mocht gerust geslaagd genoemd worden. Na de afgelasting vorig jaar, waren de weersvooruitzichten ook nu weer verre van ideaal. Toen de bouwploeg, zaterdag morgen op weg was naar Kessel, trok de bewolking geleidelijk open en al vroeg kwam het zon netje de werkende ruggen ver warmen. Toen dan ook de 250 kinderen van zes deelnemende jeugdclubs met hun begeleiding arriveerden stond alles kant en klaar. Na een kort openings woordje door de wethouder van Kessel en de lancering van de Rollebolraketten kon de jeugd aan de slag. Voor hun voeten een cir cuit met achttien zeskampachtige spellen, Triviant Live met opdrachten en een fototocht door Kessel. Bij alles blijkt dat de jeugd ver zot is op spellen waarbij water aan te pas komt. Of het warm of koud is, de shirtjes gaan uit.- De beide groene zeepspellen glij door de wei en belschuiven. scoorden dan ook hoge ogen. Bij het spel vul de gaten bleef alleen de deelnemer, die met een emmertje het benodigde water aanvoerde, droog. Moeilijk was het in spiegelbeeld te puzzelen bij de spiegelpuzzel. Ook blikski leverde veel problemen op. Ondanks het overspannen links, rechts, met de begeleiding, bleef menig team als aan de grond genageld staan. Bijzonder was spel nummer 8, waarbij de deel nemers een ballon mochten opla ten. Voorzien van een kaartje, met de naam van de afzender, stegen de ballonnen opwaarts. Nu maar afwachten welke het verst zweeft. Dit onderdeel werd door de gemeente Venray gesponsord. Niet vergeten moet worden dat hpf hi^r r*m de trcHntiocf#» ging. Een reden ook voor de koe pelorganisatie Vereinigde Jeugdclubs Limburg om te trakte ren op een ijsje. Triviant Live werd gespeeld vol gens het bekende tv-voorbeeld. Door middel van goed beant woorde vragen kwam men bij een triviant. Hierbij niet de gebruike lijke moeilijke vraag, maar een doe-opdracht tegen een ander team. Zaklopen, ringgooien, blik- gooien en dergelijke spelletjes, stonden hier op het repertoire. Tijdens de tocht werd men aan de hand van foto's langs alle mooie plekjes van Kessel gestuurd. Aan iedere foto was een opdracht ver bonden. Na drie rondes kwam de jury tot een uitslag, voordat deze bekend gemaakt werd kreeg de delegatie uit Arcen de rollebolviag overhandigd. Daar vindt Rollebol'05 plaats. Toen trokken donkere wolken samen boven het speelveld en moest voorzitter Johan van Knippenberg, van gastheer OJC De Hobbits, in de stromende regen de prijzen uitreiken. Sirene'99 uit Lomm ging met de eerste prijs en de wisselbeker aan de haal. Ador Oostrum werd derde, SJW Castenray vierde en De Springplank uit Venray zesde. De organisatie mag zichzelf een schouderklopje geven met deze prima geslaagde dag. Een bedank je zat er niet meer aan. want een daverende donderslag maakte een eind aan alle activiteiten in Kessel. gebit op implantaten ndtechniek

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7