ijftig jaar door dik en dun Presentatie over Oorlogskinderen Koester uw Monument 'Red je maatje voor het laatste rozenblaadje' Zonnebloem loterij ■wm wk )ag van de Ouderen McnsT 0 ■■t-isSsS f agini Honderdvijfentwintigste jaargang - week 26 - donderdag 24 juni 2004 EEL EN MAAS Duden bruiloft Bets en Harry Coppus ior Tamara van der Broek) lets (76) en Harry (77) [ppus-Vloet uit Venray •en op 22 juni vijftig jaar rouwd. Dit wordt natuurlijk tots gevierd op 25 juni aan- nde in Smakt, waar het [tel tot voor twee jaar altijd eeft gewoond. Wat er precies gaat gebeuren? "Dat is een ver- li róssing, dat weten we niet", lacht Harry. De twee ontmoetten elkaar in op een Gildefeest in mêès. "Het was niet meteen fde op het eerste gezicht", ver- 1 Harry. "De vlam sloeg pas !r over", vult Bets hem aan. In Na het succes van het afgelo- in jaar heeft de Centrale van uderenverenigingen besloten >k dit jaar op 1 oktober de Dag n de Ouderen te organiseren ior alle ouderen in Venray. De irt is om 13.30 uur met een lechtige, Gregoriaans gezongen oogmis, ditmaal in de iterskerk. Het programma wordt daarna Dortgezet in de Schouwburg, raar alle deelnemers ontvangen rorden met koffie en vlaai. De 1954 stapten de twee in het huwelijksbootje en bouwden een huis op Smakt. Samen kregen ze acht kinderen. "Vier jongens en vier meisjes. Netjes verdeeld", lacht Bets. De oudste is nu 49, de jongste 36. Omdat de kinderen vrij dicht bij elkaar zaten, konden ze elkaar goed bezighouden en soms waren er ook wat strubbe lingen. Harry herinnert zich nog dat zijn één na jongste zoon uit ging en de jongste mee wilde "Die twee scheelden 3,5 jaar. Ik weet nog dat mijn zoon zei: moet ik die snotneus meenemen?", lacht Harry. Inmiddels zijn de kin deren zelf ouders geworden en het tweetal is al vijftien keer opa en oma geworden. "En het zes tiende kind komt eraan", vertelt Bets trots. Twee jaar geleden verhuisden ze naar Venray. "Het werd teveel", zegt Bets. Het huis had een grote groentetuin waar Harry geregeld te vinden was. Hij reed echter ook regelmatig rond in een bestel bus voor zijn zoons, die een win kel in Venray hebben. Op een gegeven moment bleef er te wei nig tijd over voor de tuin. Bets: "Ik vroeg Harry: wat doe je liever? Tuinieren of autorijden? Het ant woord was autorijden, dus moes ten we iets verzinnen." Zodoende verhuisde het paar naar een appartementencomplex in Venray. Harry is geboren en getogen is Holthees/ Smakt. Al op jonge leef tijd runde hij met zijn broer de boerderij van zijn vader in Holthees. Later werkte hij voor Campina en verkocht zuivelpro ducten aan de deur. "In het eerste jaar nog met paard en wagen", verzucht Harry. Na 25 jaar is hij ermee gestopt. Kort daarna ver dween de wagen ook uit het straatbeeld en moesten alle goe deren gewoon in de supermarkt gekocht worden. Twaalf jaar lang heeft Harry in het Kerkelijk Zangkoor van Smakt gezeten. Ook bespeelde hij de Bugel bij de fan fare. Harry: "En ik ging graag naar de veemarkt in Doetinchem of Den Bosch. Daar kocht ik dan kal koenen en kalveren en die mest ten we dan vet." Het tweetal is al vijftig jaar abonnee van de Peel en Maas. "Ik ben zelfs nog vijftien jaar bezorger geweest. Eerst samen met mijn zoon, maar later alleen." CARNAV AUSTEN Harry en Bets zijn echte cama- vallisten. Harry was in 1964 de derde prins van carnavalsvereni ging De Keavers. Elk jaar nog met carnaval gaan de twee een biertje drinken. Eén carnavalsfeest zullen ze zeker niet vergeten. "Het was ontzettend koud en het café was al gesloten", vertelt Bets. "We moesten dus buiten wachten op de mannen en stonden tegen de muur aan. Toen de mannen einde lijk terug kwamen, stonden we vastgevroren met onze kleding aan de muur!" Ook Bets komt uit de buurt van Venray. "Ik ben geboren in het dorp Zeeland, maar ben al snel naar Overloon verhuisd. We waren met elf kinderen thuis. Ik was de oudste van de meisjes en moest'na de huishoudschool mijn moeder meehelpen met het huis houden thuis." Als boerendochter wilden haar ouders graag dat Bets leerde koeien melken. Maar dat vond ze zelf maar niets: "Ik heb het twee keer gedaan, maar toen zei mijn moeder dat ze me toch hard nodig had in het huishou den." Bets hield ervan om te naai en. Ze naaide dan ook veel kle ding voor haar broertjes en zusjes. Sinds 1977 was Bets lid van de Vrouwen Vereniging Holthees Smakt, waarbij ze nog twintig jaar in het bestuur heeft gezeten. Vervelen doen de twee zich in ieder geval niet met elkaar. "Harry is toch vaak weg, dus zitten we niet altijd op eikaars lip", glim lacht Bets, "en als hij ver weg gaat met de bestelbus, ga ik gewoon gezellig mee." Een van de mooiste dingen in hun leven waren hun 25- en 40-jarige huwelijk. "Dat. waren mooie feesten. Hopen dat dit nu ook weer zo is." ZONDER AUTORIJBEWIJS Reeds vanaf 8.258,- i'efn 5801 MA Venray Telefoon 0478-556117 muzikale omlijsting wordt ver zorgd door de heren Haans en Spreeuwenberg. Vervolgens twee korte voorstellingen in de schouwburgzaal verzorgd door De Smaele Brothers uit Ysselsteyn en de Belegen Tieners uit Melderslo. Beiden staan borg voor vermakelijke en hilarische acts. Daarna sluiten ze de dag af met een gezellig samenzijn in de foyer waar ze onder het genot van een drankje kunnen bijpraten. De kos ten zullen €5.= p.p. bedragen. Binnenkort beginnen ze met de inschrijving voor deze dag. Verder zal er op 3 oktober een matinee voorstelling zijn van De Parelvissers door de Staatsopera Tatarstan. Ook hierover ontvangt u nog nadere informatie. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Het heeft eendmWxaowtt vergaderingen en I 74 hotelkamers en 6 zaien vw a nhoudende L Hotel-receptionist(e) mi full-time part-time en ,u"-^MefvMtomenh«« Die gastvriendelijk is en een rep hectjSChe omgeving. De werktijden zijn van 06.3U tot Gastvrouw/Gastheer tuil-time Bedieningservanng heeft Een vriendelijke uitstraling heeft iendelijke uitstraling heen Zln een van bovenstaande functies? Stuur dan een bnef mei Hotel Asteria venray ,.a.v. de personeelszaken jylaasheseweg 80a, sbu* M Vorige week donderdag was op basisschool Megelsheim in Meerlo de presentatie van het schoolpro ject Oorlogskinderen. De hele week hadden de kinderen in alle groepen aan het project gewerkt. Vooraf gaande aan het onder werp, was er door vrijwilligers van Unicef een inleidend praatje gehouden over het ontstaan en de doelstellingen van Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties. En nu was de presentatie Alle klassen hadden voor deze middag iets ingestudeerd, uitgaande het onderwerp. De kinderen van de onderbouw zongen een lied waar in duidelijk werd gemaakt dat je de handen niet moet gebruiken om te vechten, maar ze strekken om te helpen en vrede te bren gen. Er was een groep die brieven geschreven had aan de kinderen in een oorlogsland, ze schreven een tekst op een hartje waardoor het symbool van liefde en vrede extra werd benadrukt. Groep zes maakten grote vlaggen van oor logslanden, b.v. Colombia en Irak, en presenteerde deze vlaggen met een uitleg van de verschillende kleuren. Steeds kwam de kleur wit voor in deze vlaggen, waar mee wordt aangegeven dat er hoop is op vrede. De groepen van de bovenbouw sloten him projec- tweek af met een lied. een dans en gedichten en verhalen. In iede re klas had de hele week een spaarpotje van Unicef gestaan waarin de kinderen iets van eigen zakgeld stopten. Ook de leer krachten, de ouders en de ouder raad hadden een spaarpotje. De vrijwilligers van Unicef hebben al deze spaarpotjes in ontvangst genomen, een bedrag van 135,76 Vrijwilligers van de regionale Zonnebloemafdeling Venray gaan van 27 juni tot 10 juli loten verko pen. Zij doen dit in het kader van de Nationale Zonnebloemloterij, die dit jaar voor de 36e maal wordt gehouden. Mensen die één of meer loten van 2,00 per stuk kopen dingen mee naar 5020 geldprijzen, waaronder de hoofd prijs van 15.000. In totaal zit er 164.500 in de prijzenpot. Uiteraard is de Nationale Zonnebloemloterij veel meer dan alleen een kansspel. Wie aan de loterij meedoet, steunt daarmee zowel het landelijke als ook het plaatselijke Zonnebloemwerk voor mensen die door leeftijd, ziekte of handicap een lichamelijk beperking hebhen. Met de opbrengst organiseert de Zonnebloem tal van activiteiten, zoals dagtochten, rondvaarten en theatermiddagen en diverse aan gepaste vakanties waar jaarlijks heel veel zieken en gehandicap ten van genieten. Ook in Venray Van de netto-opbrengst van elk lot gaat namelijk een gedeelte rechtstreeks naar het plaatselijke Zonnebloemwerk. De trekking van de Nationale Zonne bloemloterij 2004 wordt op maan dag 15 november verricht. Stichting Venray Monumentaal PEEL EN MAAS een abonnement waard Deze week: monumentje van devotie de St. Janskapel, hoek Merseloseweg-De Steeg. Merselo. De St. Janskapel, gewijd aan de patroonheilige van Merselo, Johannes de Doper. De kapel stamt in zijn huidige vorm uit de tweede helft van de vorige eeuw. Het beeldje van St. Jan dat in de nis stond is van veel oudere datum en dateert uit de zestiende eeuw. Ook daarom denkt men dat op deze plek vroe ger een ander kapelletje heeft gestaan waar het beeldje in geplaatst was. Het originele beeld je wordt bewaard in Merselo. Het huidige beeldje is vervangen door een copie in eikenhout en vervaardigd door de heer P.Clephas evenals het beeld van de H. Oda in de Odakapel). St.Jan is afgebeeld met zijn symbolen, een kruisstaf met banderol en een lammetje op de arm. Opvallend is de vreemde, slechts weinig voorkomende vorm van het kapelletje: een veel hoekig voetstuk met daarop de beeltenis.In het voetstuk is de inscriptie St. Jan aangebracht. In juni 1973 is het kapelletje dat steeds schever ging staan, met behulp van een kraanwagen ver plaatst. Het bovenste deel brak af en men besloot toen om het geheel opnieuw op te bouwen aan de hand van foto's. Bij de renovatie door leerlingen van de LTS zijn er stenen gebruikt afkomstig van een oude saksische boerderij uit Merselo. Zodoende bleef de historische aanblik van de kapel gehandhaafd, hoewel het nu een steenlaag minder telt dan voorheen. Yóór 1973 stond het kapelletje op de splitsing van de Merseloseweg en De Steeg, waaraan het de bijnaam St.Jan op den tomp te danken had. Voor een wegverlegging moest de kapel 50 meter worden verplaatst richting Venray, zij staat nu in dè berm van de Merseloseweg. Het feest van Johannes de Doper is op 24 juni zijn geboorte dag en valt samen met het oud- Germaanse midzomerfeest. In deze streek betekent die datum: het einde van het aspergeseizoen en voor Merselo: zondag is het kermis (bron Veldeke). Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van haar kerdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitale) foto sturen? Ons adres is Stichting Venray Monumentaal .p/a Groene Hart 7,5801 SX Venray.E-mail venraymonumen- taal@hccnet.nl Eindvoorstelling balletschool Myrna van den Bosch De balletafdeling Venray van de Stichting Kunstzinnige Vorming Noord-Limburg (SKV) verzorgt zaterdag 3 juli de eindvoorstelling in de Schouwburg Venray. De leer lingen van balletlerares Myrna van den Bosch voeren die dag twee keer de voorstelling 'Red je maatje voor het laatste rozenblaadje' op. 'Wees te gast in een betoveren de wereld. Hij werd vervloekt als beest in een kasteel met een ster vende roos, die de tijd aangeeft waarbinnen hij moet lief hebben en geliefd wil worden. Een uitvin der met een mooie dochter genaamd Belle, wordt gevangen genomen in het kasteel van Beest. Belle wil zijn plaats innemen. Met de hulp van het betoverende per soneel van het kasteel ontluikt een hartverwarmende en tedere romance tussen deze twee zo ver schillende vrienden. De ware schoonheid zit van binnen Zie hier in het kort de inhoud van de tweejaarlijkse voostelling van de balletafdeling van Myrna van den Bosch. De 28-jarige ballet lerares was ook deze keer weer verantwoordelijk voor het idee, de choreografie en de grote lijn van 'Red je maatje voor het laatste rozenblaadje'. "Het verhaal is gebaseerd op Belle en het Beest met als rode draad een vertelster, een waarzegster die voorspelt wat er allemaal gaat gebeuren. Met behulp van een beamer en decor stukken worden er speciale effec ten gecreëerd zoals felle lichten en enge geluiden en waarbij we bijvoorbeeld ook alleen de ogen van het Beest projecteren. De voorstelling krijgt op die manier een ander karakter dan de door snee balletvoorstelling." Opvallend is verder dat de pers onage van Belle gespeeld wordt door zeven verschillende danse ressen. "Ik hou niet van een hoofdpersoon en heb naar een manier gezocht om meer talent volle kinderen aan bod te laten komen. Het is een kleurrijke, sprookjesachtige voorstelling geworden met veel elementen zoals emoties, spanning en tot slot één heel groot feest. Voor de pauze wordt het verhaal verteld in een oud, vies kasteel met spin nenwebben, daarna gaan Belle en Beest trouwen in een prachtige entourage met dansende en fees tende dieren. De mensen krijgen voor en na de pauze dus een com pleet ander beeld te zien." In de show komen drie dansen voor rekening van Melanie Melis, die les geeft aan enkele balletgroe pen, en een Spaanse choreograaf die, op bezoek in Nederland, een stuk van de voorstelling voor zijn rekening nam. ONZEKERHEID Voor Myrna van den Bosch zijn het spannende weken vooraf gaand aan de tweejaarlijkse eind voorstelling. Repeteren, repete ren en nog eens repeteren. Maar ook de onzekerheid over het voortbestaan van haar werkgever, de Stichting Kunstzinnige Vorming Noord-Limburg. De drei ging van een naderend faillisse ment van de SKV laat zijn sporen na. Onduidelijk is nog hoe de toe komst van de sympathieke ballet lerares uit komt te zien. Maar van een ding moeten ze afblijven, de eindvoorstelling. "Ik heb altijd gezegd, die gaat door. Koste wal kost. Zo'n 300 leerlingen werken hier al een jaar naartoe. De kinde: ren willen hun dansje laten zien. Daarnaast hebben de ouders zorg gedragen voor het decor en de kostuums. Al die mensen kun je niet teleurstellen. Maar het zijn geen gemakkelijke tijden als je niet weet wat je te wachten staat." De onzekerheid knaagt aan haar al weet ze dat uitstekend te verbergen met haar vriendelijke lach, die ze telkens opnieuw op haar gezicht tevoorschijn tovert. "We hebben de garantie van de SKV dat de voorstelling doorgaat. Bovendien hebben de cursisten al een brief gekregen van directeur Ko v.d. Velpen van Kunstencentrum Jerusalem dat, als de SKV failliet gaat, zij de bal letlessen per direct willen overne men. Dat is een hele geruststel ling. Maar het allerbelangrijkste voor iedereen is, dat we eerst gaan genieten van de voorstel ling." De eindvoorstelling wordt zaterdag 3 juli om 14.00 en 19.00 uur opgevoerd. De avondvoorstel ling is inmiddels uitverkocht (700 bezoekers), voor de uitvoering 's middags zijn nog kaarten te koop via telefoon 06-48256402. De kaarten kosten 7,50 euro per stuk.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13