'ien uit de hand Kunst Cultuur gelopen grap tot begeleiden iVan bewaken Einduitvoering Jerusalem Sub Matris Tutela naar Peeltoernooi Het eiland van het tweede gezicht Koninklijke Luchtmacht in Odapark Nonstop Muziekfestival Banden verwisselen Speciale uitvoering Dingus Concert op Schloss Moyland De Locht Op zondag 27 juni vindt de einduitvoering plaats van Kun stencentrum Jersusalem in de schouwburg van Venray. Op het programma staan optre dens van de veel blazersensem bles maar ook gitaar, slagwerk, viool en piano is er te horen ter wijl er ook een optreden is van de musicalklas, de balletafdeling, klassieke muziek en lichte muziek. In totaal zullen er onge veer 150 leerlingen aan deze uit voering deelnemen, dus een groots spektakel. Na de uitvoering is er in de foyer van de schouw burg nog de gelegenheid na te praten en onder het genot van een drankje te luisteren naar de muziekschool Big Band. De uit voering begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. Op zaterdag 26 juni neemt ons tamboerkorps deel aan het 38e Peeltoernooi. georganiseerd door de Koninklijke Harmonie Concor dia uit Panningen. Het toernooi vindt plaats in gemeenschapshuis d n Binger in Meijel. De slagwerk orkesten worden beoordeeld door Henk Mennens. Het tam boerkorps onder leiding van Piet Poels, neemt deel in de eredivisie sectie A met de werken Starflight van Leon Camp, Lust for Life van John Maassen, en Percussion Fan tasia van Jo Zinzen. Het optreden staat gepland om 15.00 uur. Al sinds 1972 bestaat er al een muzikale vriendschapsband tus sen Musikverein Altrich (gelegen in de Eifel vlak bij Bernkastel aan de Moesel) en de harmonie. Gedurende al die jaren hebben er geregelde uitwisselingen plaatsge vonden zowel met het groot orkest als het leerlingenorkest. Onlangs was de Eikenhofkapel nog aanwezig tijdens de kermis in Altrich. Aankomend weekend gaat het leerlingenorkest naar Altrich. Zij vertrekken vrijdag om 17.00 uur. Zaterdag zal er geza menlijk met de jeugd uit Altrich gerepeteerd worden. Hoewel het bezoek in het teken staat van het samen muziek maken, zal er ook voldoende tijd zijn om elkaar te ontmoeten en andere aktiviteiten (zwemmen, Grillabend mit disco/tv EK-voetbal). Op zondag 27 juni zullen beide leerlingenor kesten gezamenlijk optreden (om 10.30 uur) op de Landesgartens- chau in Trier, 's iMiddags zal de terugreis plaatsvinden en ver wachten ze rond 17.00 uur weer terug te zijn in Oostrum. Op zaterdag 26 juni vindt tij dens de kermis in Merselo een ludieke actie plaats: banden ver wisselen. Er wordt in een team van drie personen gewerkt, eert" coadi en iwee jongeren die..een band verwisselen. Op het podium komen twee Volkswagens Kevers te staan, waarbij twee teams tegen elkaar strijden om zo snel mogelijk een voorband naar de achterkant kan leggen en omge keerd. Een onpartijdige jury met twee prominente juryleden, te weten Henk Derks uit Venray en Louis van Vechel uit de Vrede- peel, beoordeelt of alles vlekke loos verloopt en voor de beste banden verwisselaars zijn er prij zen te winnen. Er zijn drie klas sen: tot zestien jaar, boven zestien jaar en dames. In totaal vijftien team strijden om de prijzen. Het spektakel begint om 19.30 uur. Na afloop zullen de Rosentaler uit Merselo gratis optreden in feest zaal het Anker. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bei 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Ter gelegenheid van het feest van Petrus en Paulus zingt het kerkkoor St.Petras 'Banden op zaterdag 26 juni om 16.00 uur 's middags de Vespers v2irdit feest. r Waaróm1 gebeurt 'dit? Ómdat bij de inhuldiging van het gerestau reerde Petrusbeeld het koor ook de vespers gezongen heeft en dat toen bij velen de vraag opkwam, waarom gebeurt dit niet vaker?. De speciale uitvoering is in de Grote Kerk. Op zaterdag 26 juni is in OJC Dingus de 32e Hardcore Impact party: Area 1 (Chill Out): dj Ramo- niac, dj Black Demon, dj Poelik, dj X-ception en dj Anathema, dj Untames. Area 2 (Hardcore): dj JDA Die - Moon, dj Bassweiler ver sus dj E - Razor, dj 2-Hard, dj Yes- heads, hosted by MC OSA. De kassa en café zijn open om 19.00 uur; zaal open om 21.00 uur. De entree bedraagt 5 euro. Minimum leeftijd is 16 jaar (legiti matie verplicht). OJC Dingus, Hoenderstraat 10 in Venrav. Boekrecensie in Peel en Maas Albert Vigoleis Thelen beschrijft in de roman Het eiland van het tweede gezicht de avontu ren van Beatrice Vigoleis op het eiland Mallorca van 1931 tot 1036. Met barokke, onuitputtelij ke fabuleerkunst vertelt Thelen op schalkse wijze en met de gewisse ondergang van zijn hel den voor ogen over smokkelaars, hoeren, dubieuze emigranten en valse gentlemen. Hij beschrijft hoe Vigoleis en Beatrice in een zeer bedenkelijk huis van plezier belanden, hoe ze zich als toeris tengids voordoen om aan geld te komen en hoe Vigoleis emplooi vindt als schrijfhulp van Robert (von Ranke) Graves. Het tweetal blijft niets bespaard, en als ze na bijna duizend bladzijden op de vlucht voor generaal Franco het eiland verlaten, wrijft de lezer zijn ogen uit en zou het liefst meteen weer van voren af aan beginnen te lezen. 'Een klassieker in de lite ratuur van de 20e eeuw: je moet werkelijk ver zoeken om een boek te vinden dat je hiermee kunt vergelijken. Als er één boek is dat het verdient om een gebeur tenis te worden genoemd, dan is dit het.' - Siegfried Lenz Albert Vigoleis Thelen Het eiland van het tweede gezicht 'Wat een genot! iedere bladzij de staat bol van de verhalen, beschouwingen, anekdotes, pole mieken en buitenissigheden. De schelm Thelen heeft een taaiappa raat gebouwd dat zijn weerga alleen vindt bij Cervantes. Lawrence Sterne. De Coster of Grimmelshausen.' - Der Tag Het boek is te koop bij Boek handel Van den Munckhof in Ven ray, prijs 49.95 euro. irii ÏL EN MAASDonderdag 24 juni 2004 - Pagina 11 e Achterbendt uit Geijsteren viert 'vijfjarig' bestaan Op zondag 27 juni houdt het Venray's Mannenkoor het VMK- Parkconcert. Het decor voor dit nieuwe muziekfestijn, dat om 14.00 uur zal beginnen, is het Odapark. Nu de voorbereidingen van het 100-jarig bestaan van het Venray's Mannenkoor, op 9 december 2009, al vorm krijgen, wil het mannenkoor dit jaar stil staan bij het 95-jarig bestaan. Voor het koor was-het uitgangs punt een musicalfestijn te organi seren met zoveel variatie dat het zowel jong als oud zou moeten aan spreken. Met het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht, zang groep Hebbes! beiaard Rosemarie Seunti(ns en natuurlijk de zangers van het VMK kun je spreken van een zeer gevarieerd programma op top niveau. Want met name zal de het Orkest van de koninklijke Lucht macht op dit openluchtfestijn het klapstuk van die middag zijn. Velen weten dat dit orkest veel meer kan dan een doorsnee mili taire kapel. Het is een harmonie orkest, bestaande uit 52 musici, die in de wereld van de blaasmu ziek iets heel bijzonders doet, omdat het de lichte muziek tot een belangrijk deel van haar orkestcultuur heeft gemaakt. Daartoe beschikt het orkest over een ritmesectie bestaande uit gitaar, toetsen, basgitaar, contra bas en drums. Sinds 1995 presen teert het orkest theatershows waarin ((n onderwerp centraal staat en theatraal wordt uitge werkt tot een aanvullend show- programma. In 2004 toert dit orkest met Eternity door Neder land. In mei werd ook de schouw burg van Venray aangedaan met deze productie. Tijdens de twee optredens van drie kwartier zal dit orkest een meeslepend Itali aans programma uitvoeren van een Promconcert, waar maar liefst 4 solisten van Europees for maat aan meewerken. Het orkest staat onderleiding van de Span jaard Miquel Rodrigo. Hebbes! is een zanggroep bestaande uit 17 zangers, alle afkomstig uit Limburg, dat sinds 1 januari vlijtig aan de weg timmert om een zeer gevarieerd vocaal programma op het podium te zet ten. De groep stelt zich ten doel zang te beleven. Zingen is niet alleen horen maar ook zien, niet alleen zingen maar ook bewegen, met andere woorden 'zingen is beleven'. Beiaardier Rosemarie Seunti(ns zal optreden met een mobiele bei aard. Rosemarie. die sinds 1997 beiaard is van de Grote kerk van Venray. zal een aantal nummers spelen met medewerking van het Venray's Mannenkoor. Zo zal onder meer te horen zijn het bekende werk van de Franse componist Saint-Sa?ns de Dance Macabre en het Land of hope en gloty door componist Elgar. Het Venray's Mannenkoor zal die middag een aantal nummers brengen die licht in het gehoor klinken. Het mannenkoor heeft deze middag een primeur voor het publiek.Het nummer When Lm sixty four, dat geschreven en uitgevoerd is door de wereld bekende popgroep the Beatles zal door het koor voor de eerste keer worden uitgevoerd Voor de kin deren is een apart programma onder regie van toneelvereniging Balans. De kinderen kunnen een spel meebeleven met kabouters en toverkollen, kortom in het park komen allerlei bewoners van sprookjesbossen tot leven. Het museum en het park zijn die dag, buiten het veld waar het concert plaatsvindt, gewoon toe gankelijk voor het publiek. De organisatoren hebben gekozen voor een openluchtconcert, eind juni is het meestal goed weer. Mocht het onverhoopt slecht weer zijn dan worden er voorzie ningen getroffen die een voort gang van het concert waarborgen. Kaarten voor dit concert /.uilen via enkele voorverkoopadressen verkrijgbaar zijn bij. Sigarenhuis lansen (Grote Markt) en Boekhan del van den Munckhof (Grote straat). ma Ziekenverpleging B (psychia trie) bestond nog niet. Die kwam eerst in 1921 van de grond. Tot die tijd kende men alleen de huis opleiding en een huisdiploma. Venray genoot op dit gebied grote landelijke bekendheid. Met name de opleiding op Sint Anna was bekend dank zij het werk van dokter Schim van der Loeff die samen met dokter Barn- hoorn een lijvig studieboek schreef getiteld, 'Zielszieken, Zenuwzieken en hunne verple ging'. Jarenlang had het studie boek de betekenis van een stan daardwerk voor de verplegingsopleiding. Zoals gezegd was er veel belangstelling voor de verplegingsopleiding ondanks de magere beloning. Die bedroeg in 1928 voor een le jaars leerlingverpleger 20 gulden per maand De 2e en 3e jaars leerlin gen verdienden respectievelijk 25 en 30 gulden per maand. Een gediplomeerde verpleger had in die tijd een maandsalaris van 40 gulden, Ongehuwden werden geacht intern te wonen en geno ten gratis kost en inwoning. Zodra iemand trouwplannen had, diende deze allereerst het inrich- tingsbestuur daarvan in kennis te stellen alvorens verdere stappen te ondernemen. Trouwverlof vra- 'J leelden van Servaas (43) cttM' De geschiedenis van de psy- ifljl hiatrische verpleging heeft zich fli laatste jaren vooral geken- DH nerkt door drang naar vernieu- Ofi ring en modernisering Het is t i «n proces dat al lange tijd gaan- ««kis. al wordt dat wel eens verge- ToJ Rn Met name einde jaren zestig riikwam de vemieuwingsgolf op ij ging onder het motto 'Bewaken ijpürdt begeleiden wat ook de ifdt Üle' was van een boekje geschre- "'n door Broeder Andreas van 'n Hurk van de Godshuizen in a Bosch. De namen verpleger verpleegster werden vervan- door 'verpleegkundige' waar- J .e de professionalisering van 1 beroep werd gesymboliseerd. Oudere patiënten op Servaas spra- fen de verpleger nog wel eens Mn als 'oppasser' en een enkele Broeder van de oude stempel beti- de verplegers nog als domestieken ofwel bedienden. Het waren de rudimenten van een Mhterliggende periode waarin de Meenten in de krankzinnigenver- Pleging vooral lagen op bewaking ^toezicht. Het beroep van verp ier op Servaas was in de eerste Wen van het gesticht beslist geen sinecure De broeders stelden Mge eisen en de beloning was schaars. Naast een weekloon van negen Wen genoten ongehuwde verp- sr legers vrije kost en inwoning en uatmaakte veel goed. Men maak- telange werkdagen. Twaalf uur per dag was heel gewoon. Per wcek genoot men een halve dag vrij en per jaar mocht men acht ^antiedagen opnemen. Van meet af aan kreeg de opleiding jwide verplegers veel aandacht, topleiding voor het Staatsdiplo- gen, heette dat in de volksmond. Maar dat had niet zozeer met trouwpermissie te maken als wel met het feit dat men zeker wilde zijn van een vaste aanstelling in het gesticht. Want een vaste aan stelling verschafte de zekerheid die voor de toekomst nodig was om een gezin te kunnen stichten en een huis te kunnen bouwen. Inmiddels zijn- er sinds de oprichting van het gesticht begin vorige, eeuw bijna honderd jaar voorbij waarin het verplegingsbe- roep zich ontwikkelde van bewa ken tot begeleiden. Twan van Els Op zondag 11 juli organiseert blaaskapel Freunde Echo een muziekfestival, dit in het kader van het 35 jarig jubileum van de kapel. Freunde Echo heeft vele en goede contacten met de blaaska pellen in de regio. De wens was dan ook om verschillende kapel len naar Overloon te laten komen om zo de festiviteiten een speciaal karakter te geven. Geen grote artiesten of popgroepen om veel mensen en daarmee ook veel geld in de kas te krijgen, nee gewoon goede blaasmuziek in verschillen de vormen en samenstelling. Zon dagmiddag om 12.00 uur begint de eerste kapel te spelen. Dit zijn dan de oud leden van Freunde Echo. Zij spelen een half uurtje toppers van toen. Verder zijn er bekende namen zoals; de Steven- slander uit Stevensbeek. Fröhli- che Rübensammler uit Leunen, Hosbengels uit Deurne, Nizo- zemska uit Gemert, Zuidema kapel uit Grootegast. Geweldige afsluiter van de Muziekfeesten zijn de Rosentaler uit Merselo. Zij hebben vorig' jaar hun 35 jarig jubileum gevierd en zijn altijd nauw verbonden geweest met Op zondag 27 juni om 12 uur verzorgt het Harmonie Orkest Noord-Limburg 'n openlucht con cert tegen de achtergrond van het prachtige kasteel Schloss Moy land. Dit kasteel bevindt zich net over de grens nabij Kalkar. Het concert wordt gegeven bij gele genheid van de opening van het kruidentuin seizoen. Het concert belooft u 'n luchtig muzikaal begin van de zondagmiddag in 'n sprookjesachtige omgeving. Aan dit concert wordt ook vokale medewerking verleend door Mar jolein Kuenen (sopraan) en Theo van Kollenburg (tenor), beiden als solist vast aan het orkest ver bonden. Het geheel staat onder leiding van Sjef Klinkers. Naast de kruidentuin beschikt het kasteel over 'n verzameling moderne kunst van de gebroeders Van der Grinten en is het omgeven door 'n prachtige beeldentuin. Overloon. Jarenlang hebben Mer selo, Overloon en Horst samen een driekapellen show georgani seerd. De Rosentaler hebben intussen een ware metamorfose ondergaan. Ze waren al goed als blaaskapel maar zijn nu een echt allround orkest geworden. Blaas en feestmuziek op niveau waar men van kan genieten. Dit muziekfestival wordt u gratis aan geboden door Freunde Echo. Wij hopen u te mogen begroeten in de feesttent te Overloon. Ondanks de wegwerkzaamheden die dit hele jaar nog zullen duren zullen de hoofdwegen en het plein tijdens de feesten open zijn. Met speciale dank aan Janssen de Jong infrastructuur en de gemeen te Boxmeer die alle medewerking verlenen om dit alles op tijd klaar te krijgen. De jubileumfeesten beginnen op Vrijdag 9 juli met een Rabo-Night-Concert (gratis toegang). Zaterdagmiddag 10 juli is er een kindermarkt en zaterdag avond een Top Drie Avond met drie goede blaaskapellen. Hier voor zijn nog kaarten te koop a 5 00 bij onderstaand adres. Zon dagmorgen een Lonse Brunch (kaarten a 10.00) en dan natuur lijk het Nonstop muziekfestival. Graag begroeten wij u in Over loon in de feesttent. Overloon een dorp vol muziek, daar is voor iedereen wat te beleven. Inlichtin gen en kaartverkoop via; Ton Kei zers Veldweg 1 5825 JV Over loon. Telefoon 047864239"9- Info ook op www.blaaskapel.nl Alle festiviteiten vinden plaats op het 14 oktoberplein voor de kerk. Op zondagmiddag 27 juni is zowel de smederij als de bakkerij van het museum in bedrijf. Kinde ren mogen hun eigen broodje bakken. Op de binnenplaats is er een demonstratie volksdansen door de bekende volksdansgroep Trojak. Er is een nieuwe wisselex positie ingericht met als titel "Bomen en mensen, een oeroude relatie" en in de arbeiderswoning is een mooie verzameling strijkij- zerers te bezichtigen. In de maan den mei t/m september is het museum elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale activi teiten op zondag beginnen rond 14.00 uur (www.delocht.nl). tje. De Achterbendt is niet het te i iveelste dorpsbandje dat pro- hei leert van de populariteit van eb« alectmuziek. Nee, de Geijs- woi rse groep is anders dan al aid Ie andere. Voorbeelden? De ij b aam die verwijst naar de ach- r oi [rbanden van een tractor. De ïkjc rominente rol die de doedel- id, ak speelt in hun muziek. De ijk larlijkse barbecue ('barbekui' pl(| ulialect) die 's zondagsmor- op. gens om zeven uur begint. Het vciiyijljarig bestaansfeest dat op 3 ailjuli wordt gevierd terwijl de zim band amper anderhalf jaar an! bestaat. )Üt| Stan Kunen (20) en achterneef inéj Jon Kunen (22) zijn vanaf het ilidj-bwiabij De Achterbendt bctrok- Kunen vertelt: "Het is nefgcuJjjk .begonnen als een gein- Een jaar of vijf geleden zaten et een aantal vrienden weer lts aan de bar van 't Trefpunt, enige café hier in Geijsteren weet hoe dat gaat. flauwekul, erke verhalen en vooral veel ier. Op een gegeven moment wam iemand op het idee een and op te richten. We spraken letecn af wie welk instrument ing bespelen. De teksten dien- in te gaan over drinken en uit- aan, maar moesten vooral niet te rieus zijn." Een naam voor de roep was snel gevonden: De d (#chterb(f)endt Ton Kunen: "Ach- jojj erbendt is dialect voor achter- >jpi landen Fendt is volgens de ken- l,0j ers de firma die de beste petoren maakt. Gecombineerd V laakte dat Achterb(f)endt. Toen 'e een tijdje bezig waren, merk- cniko we dat die naam lastig was. De f hebben we voortaan maar weggelaten." Zo vlot als de oprichting, naam geving en bezetting verliepen, zo lang duurde het voordat de band daadwerkelijk muziek ging maken. Ton Kunen: "De eerste jaren hebben we eigenlijk alleen maar gepraat. Als er weer eens een feest was, bedachten we een nummer. Verder dan een couplet en een refrein kwamen we niet. Een dag later, als iedereen weer nuchter was, wist niemand meer hoe het ging. We oefenden ook nooit." Pas in januari 2003 beslo ten ze de zaak een beetje serieu zer aan te gaan pakken. Er werd af en toe gerepeteerd en de eerste nummers ontstonden. In het voor jaar van 2003 kwam alles in een stroomversnelling. Stan Kunen. De eigenaar van zaal De Kei, Giel Geven, hoorde een cassetteband je van onze eerste twee nummers. Hij vond het wel wat hebben en vroeg of we op Geijsterse kermis in het voorprogramma wilden spelen Van Ja Dat Zal." Het eerste optreden werd een succes. Stan Kunen: "De zaal zat goed vol met zo'n tweehonderd man. Niet alleen jongeren, maar mensen van alle leeftijden Iedereen wilde toch wel eens zien hoe we het er vanaf zouden brengen. Ondanks al onze flauwekul bleken we toch een hoger niveau te hebben dan de meeste mensen dachten.' DOEDELZAK Wat volgde, waren optredens in Leunen, Oirlo, Horst, Venray, Wanssum en Meerlo Het reper toire bestaat inmiddels uit twaalf nummers. De teksten zijn in het Geijsters dialect Al te diepzinnig zijn ze niet: ze gaan vooral over bier drinken en over wat de leden van de band meemaken als ze uit gaan. Tekstschrijver Stan Kunen: "Alle teksten zijn aan de bar van 't Trefpunt geboren. Daar wordt nagekaart over alles wat we mee maken en ontstaat het idee voor een tekst. Of tijdens het uitgaan, als we een nummer horen wat ons wel aanstaat, wordt daar meteen een alternatieve tekst op gemaakt. Voor mensen die er niet bij zijn geweest, is de tekst van bijvoorbeeld De Hech onbegrijpe lijk. Een ander nummer gaat over 'de barbekui' die we jaarlijks orga niseren. Dit is een barbecue die op zondagmorgen om zeven uur begint Deelnemers moeten de vorige avopdjlink zijn uitgevycest icn wie te laai, is. verplicht een fles bier in een teug leeg te drin ken." De Achterbendt bestaat uit Stan Kunen (zang, doedelzak en tekst schrijver), Bram Derikx (zang), Eddy Boom (gitaar), Willem Dit- trich (basgitaar) en René Cox (drums). Koen Wijnhoven is als manager het aanspreekpunt van de band. Pr-manager Ton Kunen houdt zich vooral bezig met het beheer van de website (www.achterbendt.nl) en het maken van foto's en films. Fons Jacobs en Peter (Pietje) Janssen zijn de roadies. Als je De Achter bendt onder zou proberen te brengen in een bepaald genre, dan zou je uitkomen bij zoiets als "vrolijke muziek" of "flauwekul- rock". Ton Kunen: "We gebrui ken muziek van bijvoorbeeld AC/DC en Status Quo, maar bij- Wie De Achterbendt eens live wil zien optreden, moet op zater dag 3 juli naar Geijsteren komen. De groep organiseert dan een feest waarbij het eigen optreden het hoogtepunt moet worden. Ton Kunen: 'Om een vergunning te krijgen, was het noodzakelijk dat we een aanleiding voor het feest hadden. Toen hebben we er maar van gemaakt dat we vijf jaar bestaan.' De organisatie van Ut Klophingstebal waar behalve. De Achterbendt ook'Clover optreedt - vergde heel wat inspanningen. Ton Kunen: "Er komt meer bij kij ken dan je vooraf denkt. Maar met behulp van sponsors, de dorps raad en vele vrijwilligers is het toch gelukt. Nu maar hopen op een grote belangstelling." Lol maken staat bij de leden van De Achterbendt nog steeds voor op. Toch kunnen ze niet ontken nen dat het langzamerhand steeds serieuzer wordt. Stan Kunen: "We zijn nu bezig een stichting op te richten om alles in goede banen te leiden. En als het feest genoeg opbrengt, kunnen we misschien een nieuwe doedelzak aanschaf fen of eens heel voorzichtig gaan denken aan de opname van een cd in een studio. Maar echt. ple zier maken blijft het allerbelang rijkste." voorbeeld ook van nummers als De Troubadour. The Devil In Dis guise of My Bonny Is Over The Ocean. Wij geven er vervolgens onze eigen interpretatie aan. Het gebruik van de doedelzak is wel een verschil met veel andere groe pen. Dat geeft ons een eigen karakter." I I

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11