eugdnota toch te vinden op website Sociaal werk met een religieus tintje Omstreden tuinhuisje iets te groot VADERDAG CAP Ernstig gewond Oefening Clean Hunter Shoarmazaak en café gesloten Lasercentrum Venray Belediging Diefstal Extra onderwijsprijs YOU ARE THE BOSS vrijdag en zaterdag a.s. alle -SCHOENEN 20% KORTING PagfóL EN MAAS Donderdag 17 juni 2004 - Pagina 5 iugdbeleid roept geen enthousiasme op ivel 'Echt hij staat erop. En al Jcele weken lang", zei wet- luder Mathieu Emonts LA! rdA) triomfantelijk in de mmissie Maatschappelijke iensten. Emonts doelde op kadernota jeugdbeleid die plaatst is op de gemeentelij- i website. Maar geen enkel inimissielid had de jeugdno- i er aangetroffen. Ook Ton lilders (Lokaal Aktief) niet ui wie het verzoek afkomstig as zodat ook jongeren en ndere belangstellenden kon en reageren of meepraten. "Maar ik heb hem toch echt riep Emonts. "Ik vind jf|»t jjprgerlijk dat ie blijkbaar zo Iffteilijk te vinden is. Daar baal ik in Ik ga morgen direct kijken oe dit komt en of het vindbaar- te maken is." Een lange speurtocht over de tmeentelijke website levert iderdaad geen enkel resultaat of inknopingspunt op. Totdat uandagavond een uur na de ver- idering Henk Elegeert de redac- tai c belt. Hij is een trouwe bezoe- van de ommissievergaderingen en hij is rellicht de eerste burger in 'enray die de jeugdnota op de eraeentelijke site wél heeft evonden. "Het was heel goed reggestopt. Een speld in een tTis hooiberg", verzucht Elegeert "Het stond nergens aangekondigd maar via de zoekfunctie is het na enke le vergeefse pogingen toch gelukt. Maar ik denk niet dat de jeugd zover gaat zoeken" De blijd schap van Elegeert slaat al snel om in teleurstelling. "De nota staat erop maar dat is ook werke lijk alles. Er is geen enkele moge lijkheid om te reageren. Het had enthousiast gebracht moeten wor den met een leuk muziekje eron der of zo. Nu staat er alleen een saaie nota die totaal niet uitnodigt tot een reactie. De zoveelste mis kleun..." Schriftelijke reacties kwamen mondjesmaat binnen bij de gemeente die de jeugdnota 'Een puzzel die we samen leggen' had toegestuurd naar zo'n honderd jeugdverenigingen en organisa ties. Slechts zeven in totaal waar van de meesten inhoudelijk wei nig of niets voorstelden. Het Raayland College bijvoorbeeld gaf geen echte reactie maar vroeg zich alleen af wat het met de nota aanmoest. Zo'n vijftien jongeren uit jonge rencentrum Dingus bevolkten maandagavond de tribune in de raadzaal. Zij hadden de strenge controle van wel zes agenten en andere bewaking kunnen passe ren. Iedereen was in opperste paraatheid maar een echte invasie van boze jongeren bleef ook deze keer uit. Wethouder Emonts, wel- zijnsinstelling Synthese en het gemeentelijk jeugdbeleid moes ten het vooral ontgelden bij de vijf insprekers. Ook de zwaar ver stoorde relatie met Dingus werd opgerakeld. Maickel Wijnhoven (17) vertel de eigenlijk een treurig verhaal. Want van kleins af aan is hem van alles beloofd wat nooit is waarge maakt. Het begon met een trap veldje, daarna een skatebaan, een jeugdcentrum en nu een jonge rencentrum. "Ik woon in Venray maar dit bevalt me echt niet. We zijn overal weggejaagd en Dingus is de enige die iets voor ons doet." Mathieu Emonts en Synthese zijn in ogen van de Dingus-vrijwilliger de grote boosdoeners. "Ze heb ben alle vertrouwen van de jonge ren verloren met leugens en bedrog. We willen ook niet meer met ze praten. Dan maar liever een chaos." Ook Pim van Hoek (19) zei zich ervoor te schamen in Venray te wonen. Hij omschreef de houding van de gemeente als LLTB (list, leugens, trucage en bedrog). "Mathieu, we worden je steeds meer beu. Niemand van ons wil nog iets met de gemeente of het jeugdplan te maken hebben. Want daarin komt Dingus niet eens voor", zei hij. Samen met een stagiaire houden enkele vrijwilli gers een enquete onder de bezoe kers van het jongerencentrum om te peilen wat zij van het jeugdbe leid vinden. De vijf insprekers wierpen een schaduw over de discussie die moest volgen. Na het spreekrecht verdween bijna iedereen weer van de tribune. Zowel de jonge ren als enkele nieuwsgierige raadsleden. Slechts drie toehoor ders volgden de discussie in de commissie die de handen niet op elkaar kreeg. Wim Buys (WD) schaarde zich als enige volledig achter de jeugdnota. De andere partijen waren veel kritischer. Wim Smeets (CDA) constateerde dat de nota de jeugd niet heeft aangesproken. Hij wilde eerst een opsomming zien van alle clubs en instellingen die met jeugd werken en hoe de stand van zaken is. "Dit ontbreekt en zo weten we niet wat er te verbeteren valt", zei Smeets die teleurgesteld was over de minimale reacties uit het 'veld'. "Dit betreuren we zeer. Want dit onderwerp is te belangrijk. Maar zo komen we niet verder. Is er sprake van een misverstand?" Elly van Dijck (PvdA) vergeleek de nota met een scriptie. "Het had voor jongeren aantrekkelijk gemaakt moeten worden om te reageren. Dat was waardevol geweest." Ook Tineke Lamers (Samenwerking) betreurde de magere reacties. Ze maakte zich er boos over dat de reactie van het wijkplatform centrum, die op 26 mei bij de gemeente binnen kwam, pas op de dag van de ver gadering (14 juni) bij de commis sieleden in de postvakjes lag. "Een zeer kwalijke zaak. Wat is er alle maal fout gegaan? De nota is te algemeen. Dit had iedereen op papier kunnen zetten", reageerde Lamers die een tijdpad met een budget miste. Ton Mulders (Lokaal Aktief) vond de nota eveneens te vaag. "Dit is vooral werk voor vergader tijgers en welzijnswerkers. Zij kosten veel geld terwijl er niets voor de jeugd gebeurt. Waarom is er niet met de jongeren gepraat? Op deze manier schiet het niet op." Wethouder Emonts verklaarde dat deze nota pas het begin is. Hij zei hard bezig te zijn met een communicatieplan dat het vervolg aangeeft met concrete acties en een tijdpad. Volgens Emonts is het nog niet zo slecht gesteld met de jeugd in Venray. "Er gebeurt al een heleboel en we hebben extra aandacht voor de risiscojeugd. Maar zoveel is er niet mis met de jongeren." roeder Sjaak Billekens viert vijftigjarig kloosterjubileum Broeder Sjaak Billekens (75) vertrok 48 jaar geleden naar Centraal-Amerika om daar missiewerk te gaan doen als salesiaans broeder. Nu is hij voor twee maanden terug om in zijn geboorteplaats Venray zijn vijftigjarig kloosterfeest te vieren. Hij vertelt over zijn drijfveren, zijn dagelijkse bezigheden, de contacten met Nederland en de veranderde opvattingen over missiewerk. "Ik ben geboren in hartje Venray: de Paterslaan. Tijdens mijn gymnasiumtijd rijpte het idee om in de missie te gaan. Als leerling op een Franciscaanse school lag het voor de hand dat ik bij de franciscanen in zou treden. Maar omdat ik per se met jonge ren wilde werken, waren de sale- sianen van Don Bosco meer geschikt. Zij richten zich namelijk specifiek op verbetering van de levensomstandigheden voor de kansarme jeugd." In 1954 legde Sjaak Billekens zijn eerste geloften af in het salesi- aanse klooster in Twello. Hij werd er voorbereid op zijn werk in de RENOVATIE VLEIEN DAKEN VBITUMINEUZE DAKEN VLOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 VTop Support dakwerken VO.E/ Stationsweg 124B Venray-Oostrum missie. Na twee jaar kreeg hij de vraag voorgelegd waarheen hij uitgezonden wenste te worden. "Waar ik het hardste nodig ben", antwoordde broeder Billekens. Dat bleek Centraal-Amerika te zijn. Na een bootreis van vijf weken arriveerde hij in een hem volslagen onbekend land: El Salvador. Broeder Billekens: "Eerst ben ik een jaar in een kleinsemi narie geweest om Spaans te leren. Daarna kreeg ik de leiding van een drukkerij van de salesianen. Het drukkersvak moest ik me helemaal eigen maken De druk kerij was bedoeld om de allerarm ste jongeren een behoorlijke opleiding te geven. Daarmee boden we ze de kans op een bete re toekomst." Van 1956 tot 1969 werkte broe der Santiago (zijn Spaanse naam) Billekens in de drukkerij. Daarna volgde een periode van elf jaar in Managua, de hoofdstad van Nicaragua. Ook daar zette hij een drukkerij op om jongeren de mogelijkheid te geven aan hun veelal ellendige omstandigheden te ontsnappen. In 1980 maakte de burgeroorlog verder werken in Nicaragua erg moeilijk en gevaar lijk. De salesianen werden te zeer gecontroleerd door de sandinisti- sche regering vanwege de grote toeloop van jongeren (drie- a vijf duizend) in het jeugdcentrum. Broeder Billekens werkte daarna voor kortere perioden in Guatemala (twee jaar ziekenzorg van Indianen), El Salvador'(vijf jaar administratie kleinseminarie),' weer in Nicaragua (zes jaar lei ding drukkerij en algemene admi nistratie), Panama (een jaar admi nistratie) en in Guatemala en Colombia (een jaar cursussen). Sinds 1994 is broeder Santiago Billekens weer terug in El Salvador: "Ik werk in Soyapango in de Ciudadela Don Bosco. Dat is een complex van 34 hectare met een ambachtsschool, een college, een universiteit, twee sportscho len en een jeugdcentrum. Dagelijks komen er zevenduizend jongeren over de vloer! Met steun van de Amerikaanse, Duitse en Italiaanse regeringen is dit cen trum in 1990 opgebouwd na de verwoesting van het voormalige college door een aardbeving in 1986. We zitten met twaalf sale sianen in de leiding, maar er wer ken ook zo'n zevenhonderd leken." THUISFRONT Dat hij door zijn orde telkens weer naar andere plaatsen werd uitgezonden, heeft Billekens nooit als bezwaarlijk ervaren: "Als ik ergens nodig was, dan ging ik daar naar toe. Ik ben geen kloos terling geworden voor mijn eigen plezier." Tijdens zijn lange verblijf in Centraal-Amerika werd Santiago Billekens geconfronteerd met (burger)oorogen (Nicaragua en El Salvador), armoede, crimina liteit, natuurgeweld en werkloos heid. "El Salvador wordt nu geteis terd door straatbendes. De gevangenissen zitten overvol. In Nicaragua bevonden zich tijdens de burgeroorlog elfduizend vluch telingen op ons terrein. De kogels hoorden we door het dak van ons kerkje vliegen." De neiging om zich actief te verzetten tegen de machthebbers heeft hij altijd weten te onderdrukken: "Voor de salesianen geldt de politiek van het Onze Vader: ervoor zorgen dat iedereen zijn dagelijks brood krijgt. Wij hopen meer op beïn vloeding van binnenuit. Door scholing bieden we mensen bete re perspectieven. Missiewerk is al lang geen 'zieltjes winnen' meer. Ik zou het eerder omschrijven als sociaal werk met een religieus tin tje, als het evangelie van het dage lijkse leven. We zijn op een heel andere manier dan vroeger bezig met het geloof. We proberen onze leerlingen bij te brengen dat ze geen ossen zijn die zomaar doen wat hen wordt opgedragen. Ze moeten vragen blijven stellen, nadenken, kritisch zijn." De contacten met het thuis front zijn altijd intensief gebleven. De laatste decennia komt hij om de drie jaar naar Nederland om familie, vrienden en bekenden te bezoeken. Thuisbasis is dan de Luciastraat in Venray. waar zijn zwager Guus Wilmsen en zijn zus Miep Wilmsen-Billekens wonen. Maar ook in El Salvador ontbreekt het Sjaak Billekens niet aan con tact met zijn vaderland: "Vroeger bleef het bij brieven en telefoon tjes. Tegenwoordig krijg ik nog al eens familieleden op bezoek. Maar de grootste verandering is internet. Op elk moment van de dag kan ik in contact komen met iedereen waar ook ter wereld!" Miep Wilmsen-Billekens vult aan: "Ons e-mailverkeer is zo intensief dat we ons soms afvragen of we elkaar nog wel iets te vertellen hebben als Sjaak weer hier is." Het vijftigjarig kloosterfeest wordt op bescheiden wijze gevierd. Op 3 juli is er om 13.30 uur een mis in de Paterskerk en daarna is er een besloten feestje in Merselo. Broeder Billekens: "Bij mijn veertigjarig jubileum is er ook een receptie geweest. Daar zien we nu van af. Ik word toch een dagje ouder en dan is zo'n feestje met alleen familieleden al vermoeiend genoeg." Financiële bijdragen voor het werk van broeder Billekens en de salesianen in El Salvador zijn van harte welkom op rekeningnum mer 234731141 van de Fortisbank t.n.v. Sjaak Billekens. Bij een verkeersongeval in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Juhanasingel in Venray is een 31-jarige Engelsman ernstig gewond geraakt, hij is in kritieke toestand opgenomen in het ziekenhuis. De man werd bij het oversteken van de weg aangereden door een 21-jarige automobilist uit Venray. De automobilist werd aangehouden en verhoord maar is inmiddels weer op vrije voeten. Hét rijbewijs van hem is ingevorderd. De Engelsman verbleef in Venray wegens werkzaamheden. De oor zaak van het ongeval is vooralsnog niet duidelijk, er wordt een nader (technisch) onderzoek ingesteld door de politie. Sinds 1999 voor het corrigeren van uw ogen Ö.m.v. Refractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig - De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken: PRK, LASEK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes Het Lasercentrum organiseert regelmatig Informatieavonden over de verschillende mogelijkheden van behandeling. Tijdens deze avonden komen alle aspecten van refractiechirurgie aan bod. Voor nadere informatie kan men terecht in het Laser Centrum Venray, Grotestraat 16 in Venray Telefoon 0478-581382 optometrie Samenwerking tussen H lasercentrum Drs. G. Cinque; oogarts en - - brillen-contoctlenzen O. van Meurs; Optometrist. Een 20-jarige Venraynaar werd afgelopen weekend op de Sint Catharinastraat in Leunen aange houden nadat hij twee agenten beledigde toen hij werd bekeurd voor wildplassen. Hij was het ken nelijk niet eens met het optreden van de politie. Hij werd meegeno men naar het politiebureau. Voor het wildplassen kreeg hij een bekeuring, voor de belediging wordt proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag werd een 50-jarige vrouw uit Venray betrapt nadat zij uit een winkel aan het Henseniusplein diverse artikelen probeerde mee naar buiten te nemen zonder te betalen. De vrouw is aangehouden en ze ont ving na verhoor een dagvaarding. De zaak wordt via snelrecht afge handeld. De familie Kroon heeft sinds kort een tuinhuisje naast de woning aan Isabellahof. Het houten bijgebouw heeft een omvang van 11 vierkante meter. Tot 10 vierkante meter is het volledig vergunnings- vrij. Maar omdat de omvang met één meter wordt over schreden moet het aan allerlei regels voldoen. Zo moet het tuinhuisje één meter van de erfgrens blijven. Er hier wringt de schoen. Buurman Reiniers maakte bezwaar en Kroon moet onder bestuursdwang zijn tuinhuisje afbreken of verplaatsen.Want het staat 20 centimeter te dicht op de perceelsgrens. Maandag werd de kwestie behandeld tijdens een hoorzitting van de commissie bezwaarschrif ten. Kroon vertelt dat het zijn fout is dat het tuinhuisje te dicht op de grens is gezet. Maar hij kan het ook niet 20 centimeter verplaat sen omdat het aan de andere zijde tegen de zijgevel van zijn woning staat. "Het is op maat gemaakt. Ik kan het niet zomaar oppakken en verplaatsen. Ik ben bereid het twintig centimeter smaller te maken. Dan moet ik gaan zagen en breken en dat gaat veel kosten. Misschien wel evenveel als het gekost heeft", zegt Kroon die vindt dat er sprake is van een futi liteit. Want het tuinhuisje mag maximaal 30 vierkante meter groot zijn. "Dan haal ik er aan de zijkant twintig centimeter vanaf en bouw er achter vijf meter aan- vast. Want dan zou het wel mogen. Voor Reiniers maakt het niets uit. Want er staat een rij coniferen van tweeënhalve meter hoog op de erfgrens. De buren kunnen het tuinhuisje amper zien. Het belemmert hun uitzicht niet." Ambtenaar Van der Kint vertelt dat de gemeente de huidige situ atie niet kan accepteren. Want er moet een bouwvergunning aange vraagd worden en bovendien is het perceel groot genoeg om het tuinhuisje op een andere plek neer te zetten waar het wel op voldoende afstand van de erfgrens blijft. Buurman Reiniers licht toe dat deze hoek vroeger een groen strook van de gemeente was. Hij meent dat volgens het bestem mingsplan dit stukje niet bebouwd mag worden. "Het bouwverbod is in het bestem mingsplan nog steeds van kracht", meldt Van der Kint die daarom aandringt op verplaatsing naar de achterzijde. Voor Reiniers veranderde de situatie toen hij vernam dat een iets kleiner tuinhuisje, tot maxi maal 10 vierkante meter, wél op de perceelsgrens geplaatst mag worden. "Als dat mag dan ben ik nog verder van huis. Want als het vergunningsvrij wordt dan heb ik helemaal geen rechten meer." Kroon zegt zijn medewerking te willen verlenen maar hij wil eerst de uitrspraak van de com missie afwachten. Voorzitter Ruud Poels verzoekt de gemeente om geen bestuursdwang toe te passen totdat het college van B en W een besluit heeft genomen over het advies van de commissie Dit kan ongeveer twee maanden duren. In het kader van de oefening Clean Hunter wordt van 21 t/m 25 juni Luchtmachtbasis De Peel gebruikt als doel voor luchtaanval len door aan de oefening deelne mende vliegtuigen. Deze oefening bestaat uit maximaal vier aanval len, met maximaal twaalf vliegtui gen per aanval. Boven de lucht machtbasis De Peel mogen de toestellen op een minimumhoog te van 150 meter vliegen. De vliegtuigen mogen buiten het luchtvaartterrein niet lager vlie gen dan 350 meter. De vliegoefe- ningen vinden overdag plaats tus sen 09 00 en 17.00 uur. De jaarlijkse NAVO-oefening Clean Hunter 2004 begon afgelopen maandag en duurt tot vrijdag 25 juni. Clean Hunter is een grote internationale oefening waar dit jaar veertien landen aan mee doen. De oefening vindt plaats in een gebied dat loopt van midden Polen tot het Verenigd Koningkrijk en van Zuid- Duitsland tot Denemarken. Gedurende het weekend (19 en 20 juni) wordt er niet gevlogen. Clean Hunter heeft tot doel de onderlinge samenwerking tussen de deelnemende luchtmachten en de NAVO-organisatie bij de plan ning en uitvoering van missies te oefenen. Daarnaast worden gedu rende de oefening internationale regels en procedures beproefd en geëvalueerd. Dit jaar nemen België, Canada, Tsjechië Denemarken, Frankrijk Griekenland, Duitsland, Italië Noorwegen, Polen, het Verenigt Koninkrijk en de Verenigdt Staten aan de oefening deel. Dt organisatie van de oefening is ir handen van het hoofdkwartiei van de Air Forces North ir Ramstein (Duitsland). De Koninklijke Luchtmachi. neemt deel aan Clean Hunter mei: F-l6's, Apache-gevechtshelicop- ters en een KDC-10 van de vlieg basis Eindhoven. Daarnaast zijr j luchtmachtbasis De Peel en he Air Operations Control Station Nieuw Milligen (AOCS NM) bij d<' oefening betrokken. De Provincie Limburg heeft, naast de tweejaarlijkse onderwijs prijs van het Instituut voor Nationale Onderwijspromotie (INOP), een extra onderwijsprijs ter waarde van 15.000,- in het leven geroepen voor met name het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (VMBO). De prijs bestaat uit een geldbedrag van 15.000,-. Daarnaast worden nog eens twee aanmoedigingsprij zen ter beschikking gesteld van 2.500,-. Limburg wil met deze prijs scholen voor het VMBO in het zonnetje zetten en vernieu wende ideeën binnen het VMBO stimuleren. De ideeën die in aan merking komen kunnen zeer divers van onderwerp zijn zoals bijvoorbeeld: het tegen gaan van schooluitval, het introduceren van een vernieuwd aanbod van het beroepsonderwijs, het verbe teren van de samenwerking tus sen onderwijs en bedrijfsleven, maar ook een onorthodoxe manier van lesgeven. De provin ciale onderwijsprijs voor het VMBO wordt uitgereikt op 13 oktober 2004 door de Gedeputeerde voor Onderwijs, Martin Eurlings. Dit gebeurt tij dens de provinciale voorronde voor de Nationale Onderwijsprijs 2004 in de Statenzaal van het Gouvernement. Naar deze Nationale Onderwijsprijs kunnen alle scholen in het primair, voort gezet en middelbaar beroepson derwijs meedingen. De school met de beste presentatie van een activiteit of product uit de school praktijk welke heeft plaatsgevon den in het schooljaar 2002-2003 of 2003-2004 wacht de provincia le publieksprijs en deelname aan de landelijke finale wedstrijd. Alle scholen in Limburg hebben inmiddels bericht ontvangen over zowel de voorwaarden voor de Nationale Onderwijsprijs als de speciale onderwijsprijs voor het VMBO De shoarmazaak Istanbul aan Langstraat 10 in Venray en het café discotheek Reload aan de Gouden Leeuw 16 in Venray zijn afgelopen zaterdag op last van de burgemeester gesloten. De burgemeester heeft dit besluit genomen in overleg met de politie Limburg-Noord. Beide zaken worden gedreven door twee zakenpartners. Zij hebben al langere tijd een zakelijk geschil. Zaterdagmiddag is het conflict weer opgelaaid. Beide zakenpart- r ners hebben zaterdagmiddag bi de politie aangifte gedaan tegeii; elkaar wegens bedreiging met eer 1 vuurwapen. De politie is in overleg gegaaic met de burgemeester, omdat z<j! j de veiligheid van de bezoeker: niet kon garanderen. De burgej meester heeft besloten om beid<( i zaken in het belang van de open i bare orde en veiligheid tot en me 1 donderdag 17 juni te sluiten. To, die tijd krijgen de zakenpartner 1 de gelegenheid het geschil op t<( 1 lossen. Venlo Klaasstraat 28 ffparte-c&h'■oenen fatten De gezelligste schoenwinkel van www.capretto.nl Venray Grotestraat 11

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5