CDA wil eindelijk oogsten Bliksembezoek minister aan ziekenhuis Venray gaat voor groenste stad an Nederland' Plan voor aanpassing foyer IKASTSYSTEMEN Op bezoek bij de biologische boer River Woods il m= MAN WOMAN Donderdag 17 juni 2004 - Pagina 3 oners Witzand ergeren zich over zooitje in hun straat bewoners van Witzand in jray ergeren zich groen en L De groene wijk in het :lijk deel van de stad t volgens hen ontsierd t enkele uitritten in hun l En de gemeente Venray i er niets aan. "Het lijkt jrwel Vinkenslag." iAriaens en Mia Boots voeren is de bewoners het woord, nonen respectievelijk al 23 en jaar in het Witzand Volgens Ariaens is de ellende zo'n tien geleden begonnen toen i roner Michiels aan de ;lweg aan de achterzijde van m woning een uitrit aanlegde, tt groen op de singel werd gewoon weggekapt, inder toestemming of een ver- nningvan de gemeente." Het gin van alle ellende volgens iaens.'Het werd van kwaad tot v. Niet alleen werden de strui- tn bomen zonder pardon thaald, ook de aanblik die larna kregen is niet om aan il. Een carport met daaron- ten caravan, een tuinhuisje, 4 topslag en rotzooi, en dat alles onze straatkant In de winter- inden, als alles blootligt. lijkt hier wel Vinkenslag." Boots kan dit beamen, it de huiskamer kijkt ze zo op de bewuste uitrit. Ze bespaart zich dit 'uitzicht' door de gordij nen maar zoveel mogelijk dicht te laten. "De bewoners hier in de straat zijn er niet over te spreken. Maar ook mensen die hier door de straat fietsen of hier op bezoek komen, begrijpen het niet. Zo'n rotzooi hoort hier niet. Het tast de hele wijk aan en zorgt voor veel irritatie." In navolging van Michiels legde ook bewoner Sijbers van de Molenklefweg aan de achterzijde van zijn woning een uitrit aan, eveneens aan de kant van Witzand. Tot ongenoegen van Ariaens en Boots. "De gemeente zegt dat ze andere bewoners geen vergunning voor een uitrit kun nen weigeren, omdat ze Michiels ook toestemming hebben gege ven. Maar dat klopt van geen kan ten. We hebben er om gevraagd, maar nog steeds geen vergunning gezien. Die oprit van Michiels is illegaal aangelegd." Volgens de gemeente Venray hebben de bewoners wel degelijk een vergunning aangevraagd om de uitritten aan te leggen. De ver gunning van Michiels is echter niet boven water te halen. "Ambtenaren hebben alles opge meten en volgens hen is alles vol gens de voorschriften gebeurd", zegt persvoorlichtster Claudia Hendrickx van de gemeente Venray. De gevraagde vergunning kan ze echter niet laten zien. En daar wringt volgens Ariaens en Boots de schoen. "Het is toch te gek dat iedereen zomaar uitritten kan aanleggen en daarvoor groen stroken in een straat weghaalt. De gemeente Venray heeft dus geen zeggenschap over haar eigen groenstroken. Dan wordt het een mooi ratjetoe als dit alles maar gedoogd wordt." SERIEUS Op enige medewerking van Michiels rekenen de bewoners ook niet. "Die trekt zich nergens iets van aan. Hij zegt gewoon dat ie met ons niks te maken heeft. Als hij nu gewoon een beetje water bij de wijn deed, dan was het al prima. Dat er bijvoorbeeld een natuurlijke heg komt, die de troep in zijn tuin aan het zicht onttrekt. En daarmee de singel ook weer het natuurlijke karakter tenigkrijgt. Dan waren we al een heel eind op de goede weg." De hoop op een oplossing blijft volgens de beide bewoonsters van Witzand bij de gemeente lig gen. Toch hebben ze weinig hoop na enkele gesprekken met de ambtenaren van de afdeling bou wen en milieu. Boots: "We zijn verschillende keren bij de gemeente geweest, maar hebben nooit een bevredigend antwoord gekregen. We zijn zwaar teleurge steld dat we nu al ruim een half jaar van het kastje naar de muur gestuurd worden." Ariaens steekt het bovendien enorm dat ze niet serieus zijn genomen, met name door ambtenaar Wilco van der Kint. "Hij deed nogal lacherig en nam ons niet echt serieus. Ik ben toen gigantisch uit mijn slof geschoten. De gemeente is er voor de burger, maar schijnbaar niet voor alle burgers Als je geen kruiwagen hebt, krijg je moeilijk iets gedaan." Claudia Hendrickx benadrukt nogmaals dat de vragen van de bewoners van Witzand serieus zijn behandeld. "De ambtenaren hebben ter plaatse de zaak goed bekeken en onderzocht. Er zijn foto's gemaakt en alles voldoet aan de vergunningseisen." Hoe het nu verder moet, weten Ariaens en Boots ook niet goed. "We laten het er in ieder geval niet bij zitten. Door zoveel moge lijk ruchtbaarheid te geven, desnoods via andere media of tv, willen we kijken of er toch iets aan te doen is. Want dit kan gewoon niet. Dat zo aan belangen van burgers voorbij wordt gegaan." Op zaterdag 19 en zondag 20 juni organiseert Biologica voor de zevende keer de landelijke Open Dagen bij de biologische boer en tuinder. In alle provincies zullen ruim 200 biologische bedrijven hun deuren openzetten voor het publiek. Dit jaar met speciale aan dacht voor natuur op het boeren bedrijf. Een informatief dagje uit op het platteland voor gezinnen, natuurliefhebbers en mensen met interesse voor gezonde voeding. Zo ook bij De Pionier biologische akker- en tuinbouwbedrijf in Ysselsteyn. Iedereen is van 10.00 tot 16.00 uur van harte welkom om 'n kijkje te komen nemen bij het bedrijf aan de Deurneseweg 160 in Ysselsteyn. Voor de kinde ren is er muurbeschildering maken en krielaerpelschieten. Wilt u eens een koe van dicht bij in de ogen kijken en een var ken in een modderpoel zien wroeten? Of wilt u weten hoe een biologische tuinder zo'n mooie krop sla kan telen zonder chemi sche hulpmiddelen? Onder het motto 'Kom kijken en proeven' nodigen ruim 200 biologische boeren en tuinders - verspreid door het hele land - consumenten uit op hun boerenerf. Tijdens rondleidingen laten ze zien hoe ze werken. Ook zullen de boeren en tuinders uitleggen waarom zij hebben gekozen voor de biologi sche landbouwmethode. Iedereen is welkom om op terrasjes en proeverijen zelf te proeven hoe biologische producten smaken. Het extra thema van de open dagen is 'Natuur op de boerderij'. Natuurbeheer en biologische landbouw passen namelijk erg goed bij elkaar. Natuur is niet alleen leuk en mooi, voor de bio logische boer of tuinder is natuur ook zeer nuttig. Wist u dat kool mezen rupsen eten en dat lieve heersbeestjes bladluizen op het menu hebben staan? De boeren creëren met houtwallen, bloe- menstroken, nestkastjes of pad- denpoelen een leefomgeving voor de natuurlijke vijanden. Vogels, nuttige insecten en kleine dieren kunnen dan de schadelijke insec ten onder de duim houden. Agrarisch natuurbeheer levert gelijktijdig een belangrijke bijdra ge aan de ontwikkeling en bescherming van de inheemse flora en fauna. Vervolg voorpagina Het schouwburgbestuur wil eind dit jaar met een plan voor aanpassing van de foyer komen. "In 2005 hebben we dan de taak om de financiering hiervan rond te krijgen." Het bestuur wil de ver bouwing realiseren in samen spraak met de eigenaren van de aanpandige winkels. "Als het nodig is nemen we zelfs een pro jectontwikkelaar in de hand." Janssen sluit zelfs het realiseren van woningen boven de schouw burg en aanpandige winkels niet uit. In 2005 loopt ook het contract dat de schouwburg met de gemeente heeft afgesloten, af. De huidige gemeentelijke subsidie bedraagt bijna zeven ton. "Ik ver wacht dat ook wij niet aan bezui nigingen ontkomenmeent Anne Christien Liebrand. "Daar zullen we met de gemeente over moeten praten" vult Janssen aan. "Ons standpunt is vrij helder. Indien het verantwoord is om bepaalde bezuinigingen door te voeren dan hebben wij daar geen moeite mee. Wanneer bepaalde bezuini gingen in onze ogen onverant woord zijn, zullen wij die verant woording niet nemen." Janssen sluit dus niet uit dat, indien gemeente en schouwburg het niet met elkaar eens kunnen wor den, het huidige bestuur opstapt. "Zover is het echter nog lang niet. Wij zien wat dat betreft de gesprekken met de gemeente met vertrouwen tegemoet." Ook directeur Liebrand is die mening toegedaan. "Als je ziet wat we de afgelopen twee jaar heb ben gedaan op het gebied van kostenbeheersing, inspelen op ontwikkelingen dan is het leuk om te zien dat we alles onder con trole hebben. Dat geeft wel een stukje voldoening." Samenwerking: college doet aan struisvogelpolitiek Dinsdag 22 juni spreken de politieke partijen in de gemeenteraad hun visie uit over de voorjaarsnota. De hui dige coalitie CDA-PvdA-Lokaal Aktief is halverwege de rit. Een goed moment om terug te blikken én vooruit te kijken. Want in maart 2006 zijn er alweer verkiezingen. De groot ste coalitiepartij, het CDA, en de grootste oppositiepartij, Samenwerking Venray, stel den hun bijdrage deze week al beschikbaar aan deze krant. Oppositieleider Ike Busser laat zich opvallend positief uit over het CDA. Hij constateert dat beide partijen over belangrijke onderde len hetzelfde denken Werpen de verkiezingen al hun schaduw vooruit? Busser eindigt zijn betoog dat Samenwerking zijn kri tische blik, of het nu in de opposi tie of de coalitie zit, altijd zal bewaren. Het CDA met de nieuwe fractie voorzitster Gerda van Stelten vindt dat het nu de hoogste tijd is om te oogsten. "Nadat er twee jaar gezaaid is willen en moeten wij gaan oogsten", klinkt het strijdvaardig. De verkiezingsne derlaag van 6 maart 2002 dreunt nog na. Het CDA ging toen voor een elftal maar viel terug van tien naar acht zetels. Met twee van de vier wethouders in het huidige Stichting Entente irale Nederland heeft de oéente Venray gevraagd ir deelname aan de natio- le competitie van 2005. De aaisatie geeft de kwaliteit let groen in Venray op reden om de gemeente te ^naderen. Het college van Hpmeester en Ihouders heeft besloten in te gaan op de uitnodi gen mee te doen aan deze ipetitie. fiiente Florale is ontstaan als Ebropese competitie tussen Jen waarbij elk deelnemend 1 jlarlijks een kleine en grote I «fvoor jurering aanbiedt, laf 1998 is er een nationale ïfpititie georganiseerd. ni|t komen de groenste klei en de groenste grote plaats Nederland. Oftewel, wan- <lat zo uitkomt, de groenste stad en het groenste dorp van Nederland. De twee winnaars doen het eerst volgende jaar op Europees niveau mee. De plaat sen worden gejureerd op het terrein van stedelijk groen, natuur en landschap. Uiteraard is ook de invulling van de totale openbare ruimte (architectuur, civiel, en dergelijke) van belang. Venray ziet de competitie Entente Florale niet als doel op zich, maar een middel om zich zelf als groene gemeente te pre senteren aan de eigen burgers, aan het bedrijfsleven en al diege nen die de gemeente om toeris tische redenen zouden bezoe ken. De winst laat zich volgens Venray op vele manieren verta len, zowel in economische zin als op het gebied van imago en in een grote invloed op de leef- en werkomgeving voor de bur gers. /maatwerk in Industriestaat 17a, 5961 PH HORST uË Hoogveld tel. 077-3980889 fax 077-3980890 WielHermkes KFUKFN EN JNTERIFtlRBOUW Een groot bord met de tekst 'uitbreiding aanpassing poli klinieken' verwelkomt de bezoekers van het ziekenhuis in Venray. Als er dan een minister van volksgezondheid op officieel bezoek komt, denk je in je onschuld dat visite en ver bouwing wel met elkaar te maken zullen hebben. Nee dus. WD-minister Hans Hoogervorst van VWS gaat elke maandagmid dag op pad, het land in om con tact te leggen met de dagelijkse praktijk van de gezondheidszorg Volgens de voorlichter van het departement heeft hij dan twee afspraken op een middag en spreekt dan veel doktoren en patiënten. Diepgaand kunnen deze contacten nooit zijn omdat de geachte excellentie in een der mate noodvaart door de gebou wen sjeest dat van een enig seri eus gesprek bijna geen sprake kan zijn. Uiteraard spreekt hij eerst uitgebreid met de directie van VieCuri en dit deel van het bezoek loopt ook prompt uit. Misschien dat de minister lek ker lang is blijven zitten, wetende wat hem te wachten staat. De ver zamelde pers ziet hem, een klein mannetje in grijs pak tussen de lange Limburgers, ineens op zijn brui ne schoenen voorbij komen. Richting lift, helaas is die snel vol met belangrijke mensen en dus rennen de ziekenhuisvoorlicht ster en de pers via de trap naar beneden. Daar neemt Hoogervorst een kijkje in de 'huis kamer' van het Loop 4 program ma. Dit programma is er op gericht om mensen die een heup- of knieoperatie moeten ondergaan binnen een week weer thuis te hebben. Vier cliënten, ze heten geen patiënten meer, wor den er tegelijk opgeroepen op zondagavond, op maandag gaan ze onder het mes en zaterdag moeen ze weer naar huis. De nadruk op dit pro gramma ligt op zelfredzaamheid. Hoogervorst praat kort met een patiënt die net een heupoperatie heeft ondergaan. AMBULANCE Volgende halte is weer de te kleine lift en dus loopt de pers erg gezond via de trappen. Net op tijd zien we het gezelschap naar bui ten draven en, enigszins buiten adem, komen we aan bij de fraaie MRI-bus die op het terrein staat. Om een deel van de meute binnen te krijgen moeten er eerst een patiënt en verpleeg ster naar buiten, maar die waren toch al klaar. Binnen krijgt de minister uitleg over de werking van de apparatuur en de voort gang van dit project. De MRI-bus is een zelfstandige behandel com binatie, die volgens afspraken met het ministerie een bepaald aantal behandelingen per jaar mag doen. Waarschijnlijk halverwege de uit leg van een laborant hoe een een ander werkt, komt er ineens een ambulance met gillende sirene en knipperende lichten voorbij. Als' een duveltje uit een doosje, in dit geval een hete bus, komt de minister met delegatie naar buiten en gaat op een holletje de huisart senpost/eerste hulp post in. Alleen de minister mag door de schuifdeuren van de behandelka mer naar binnen, de rest van het gezelschap en zeker de pers wordt met de woorden 'ik geloof dat we hier niet verder moeten gaan' tegenge houden We mogen een kopje koffie in het restaurant gaan drin ken, vermoedelijk op kosten van VieCuri. De waarheid zal nooit bekend worden want na twee minuten klinkt de kreet 'de minis ter vertrekt!'. Op een drafje en een holletje rennen we naar buiten om nog net te zien hoe de minister iedereen keurig een hand geeft en bedankt voor de samenwerking. Na enig zoe ken op de parkeerplaats vindt de voorlichter de dienstauto, daar wordt nog wat getelefoneerd en vervolgens vertrekt de kleine karavaan richting Nijmegen, voor een bliksembezoek aan de Maartenskliniek aldaar. Het is te hopen voor de bewindsman dat ook daar begonnen wordt met een lange vergadering, dan kan hij weer even opladen voor de vol gende spurt. Buiten scheen de zon. college heeft het CDA nog twintig maanden om aansprekelijke resul taten te boeken. CDA Het CDA vindt niet dat het col lege in de afgelopen twee jaar alleen op de winkel heeft gepast. Er is op belangrijke punten orde op zaken gesteld. Zo is de finan ciële positie versterkt, de ambte lijke reorganisatie is afgerond en de actualisatie van de bestem mingsplannen is gevorderd Toch is het CDA niet geheel tevreden. De partij wil in de twee de helft van deze collegeperiode resultaten zien. Vooral nu de kan teling van het ambtenarenappa raat achter de rug is. "Iedereen zit weer letterlijk en figuurlijk op zijn plek. We hebben nu een moderne en bijdetijdse organisatie. De gemeente moet nu beter in staat zijn haar taken goed uit te oefe nen en te organiseren." De grote achterstand bij de uitvoering van investeringen moet nu snel wor den ingelopen, vindt het CDA. De toegezegde onderzoeken naar extra bezuinigingen van 1 miljoen euro moeten snel worden afgerond. Het CDA wil dat de resultaten dit najaar, bij dé behan deling van de begroting 2005, bekend zijn. De financiële ruimte die ontstaat kan worden ingezet voor tegenvallers zoals een lagere rijksuitkering of gedeeltelijke afschaffing van de ozb. De partij wil ook resultaten zien van de denktank die bezig is een strategi sche visie te ontwikkelen voor 2015. Zorgen heeft het CDA over jon- gerenparticipatie. de slechte financiële situatie bij de vrije aca demie en balletschool en het toe nemende zwerfafval. De christen democraten zijn tegen de afschaffing van de hondenbelas ting waardoor de ozb verhoogd wordt. "Wij willen geen verho ging van de ozb. Want dat is de afspraak". De grootste partij vraagt meer aandacht voor toerisme en recre atie vooral met het oog op de mogelijke komst van de Floriade in 2012. Op het gebied van ruimtelijke ordening zijn er tal van plannen verschenen. Zoals de welstands nota, regionaal volkshuisvestings plan, reconstructieplan, Servaashof, Brabander en bestem mingsplannen. Daarentegen blijft het woningbouwprogramma hopeloos achter, constateert het CDA. "Ramingen worden keer op keer overschreden. Dit baart ons grote zorgen. Woningbouw levert geld op en draagt enorm bij aan de leefbaarheid." Ook is de partij teleurgesteld dat er zo weinig pro jecten in het kader van de recon structie, de herinrichting van het platteland, zijn ingediend. SAMENWERKING Samenwerking vindt dat het college struisvogelpolitiek bedrijft. Tegenvallers en grote projecten, zoals de reconstructie, staan niet in de voorjaarsnota en zijn in de risicoparagraaf wegge stopt. De lokale partij vindt dat het college meer lef moet tonen en fouten moet durven te erken nen. In plaats van steeds meer molenstenen om de nek van de burgers te hangen. De parkeerga rage in de Gouden Leeuw en de dure nieuwe publieksbalie in het gemeentehuis zijn hier voorbeel den van. Samenwerking vreest dat van de besparing van 1 miljoen euro op de ambtelijke organisatie vanaf 2006 er weinig voor de bur gers overschiet. Samenwerking ziet diverse col leges al jarenlang worstelen om de organisatie slanker en slagvaar diger te maken. 'Tot onze grote treurnis', concludeert de opposi tiepartij dat er nu juist met meer mensen minder wordt gedaan. Samenwerking weet ook de oplossing: er moet een andere coalitie komen. Het is de wereld op zijn kop dat een ambtelijke denktank een stra tegische visie voor 2015 opstelt, vindt Samenwerking. De raad moet hier als eerste aan zet zijn. De partij wil de huisvuilzakken weer herinvoeren. Maar de groe ne gft-container moet blijven bestaan want Samenwerking is voor gescheiden afvalinzameling. Het aantal personen per huishou den bepaalt voortaan de hoogte van het afvaltarief. Zwerfvuil en illegale stortingen zijn de grote nadelen van het huidige afvalsys- teem diftar Ook Samenwerking maakt zich zorgen over de achtergebleven woningbouw Er moeten meer sociale huur en starterswoningen komen. "Want honderden woningzoekenden moeten in Venray een wachttijd van jaren accepteren." Evenals het CDA wil Samenwerking sneller resultaten zier^van de verdiepingsonderzoe- kei/naar verdere bezuinigingen. De hondenbelasting mag worden afgeschaft maar dit bekekent niet dat de ozb wordt verhoogd, vindt de partij. Tot slot constateert Samenwerking dat de positie van de gemeenteraad ten opzichte van het college en de ambtenaren is verslechterd. Het college is min der toegankelijk want de 'ambte lijke staf ligt als een bloedhond voor de deur'. WOMAN PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen, Chnst van den Munckhof Henk Wïllemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asneRen@vandenmunckhof.nl -■ telefoon: 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0428-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32.50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3