e staat er in Castenray goed op' Koester uw Monument Presentatie musicalklas Jerusalem ■scorte voor bruidspaar las en Jolanda Honderdvijfentwintigste jaargang - week 25 - donderdag 17 juni 2004 EL EN MAAS li Camps 40 jaar onderwijzeres op De Stek en veertigjarig onderwijs- lileum is speciaal. Maar het irdt een unicum als je in al tijd aan een school verbon- nbent geweest. Dini Camps- sters begon als 20-jarige jderwijzeres aan basisschool Stek in Castenray. Op vrij- ig 25 juni, de dag dat ze 60 oud wordt, wordt juf Dini iadrukkelijk in bet zonnetje ezet. Aan stoppen denkt ze (aogniet: "Ik ga vrolijk verder en wacht op het moment dat ik denk'nu is het lang genoeg "^/'willekeurig een bewoner Venrayse kerkdorp jnray wie zijn juf was in de klas of groep 3/4 van de ichool, dan is het antwoord tid 'juffrouw Dini'. Ze geeft Heen nog in de morgenuren Speciaal voor de foto in Peel en Maas had Dini Camps zelf de ouders opgetrommeld die ze nog les heeft gegeven en waarvan de kinderen nu ook weer bij haar in de klas zitten les aan de combinatiegroep 3/4. Dini Camps heeft nooit de ambi tie gehad om aan een andere groep les te geven. "Het is altijd mijn uitdaging geweest om kinde ren die niet kunnen lezen en schrijven iets te leren. En hen te helpen om zich te ontwikkelen." Veertig jaar geleden, toen ze haar onderwijscarrière startte, was ze niet zo stellig. Ze kwam als 19-jarige van de kweekschool in Blerick en werd meteen in het diepe gegooid. De geboren en getogen Oirlose kreeg de kans om te beginnen aan de St. Jozefschool, de huidige De Stek. "Ik had er de hele zomer een hard hoofd in. Vroeg me af of ik wel capabel zou zijn om les te geven aan de kinderen van de eerste klas. Dat was de enige klas waarin ik tijdens mijn opleiding geen stage had gelopen." De tafeltjes en stoeltjes waren zo klein en ze kwam voor een klas te staan met maar liefst 27 kinderen. "Toch ben ik de uitdaging aangegaan. Een baan lonkte en zo'n kans, zo dichtbij huis, krijg je niet snel. Ik mocht Van mijn ouders meteen een nieuwe fiets uitzoeken. Meester Mennen betaalde als mijn eerste hoofd van de school het salaris nog in het handje uit." In oktober 1968 trouwde ze met Eduard Camps. In die tijd bete kende dat je als vrouw werd ont- slagen. Dini mocht echter het schooljaar afmaken en had het geluk dat ze als vervanger van een zieke collega mocht terugkeren op De Stek. Uiteindelijk kreeg ze een vaste aanstelling. STOKPAARDJES In veertig jaar tijd maakte ze de ontwikkelingen binnen het onder wijs van nabij mee. "In mijn begintijd moesten de kinderen alleen maar slikken, kregen ze alles met de paplepel ingegoten. Nu zit en sta ik tussen de kinde ren. Probeer samen de kinderen iets te leren." Een gezegde van wijsgeer Confucius is daarbij haar leidraad: 'een kind is geen vat om te vullen, maar een vuurtje dat aangewakkerd moet blijven'. Ze zweert bij het ervaringsgericht onderwijs zoals dat tegenwoordig wordt gegeven. En geeft een voor beeld. Bij een rekenles neemt ze Een onafhankelijk en specialistisch advies dankzij de samenwerking met bijna alle gro te verzekeraars. En natuurlijk een overzichte lijk totaalbeeld van uw financiële zaken. h y W' O'RkO (0478) 85 04 00 FUflllllu PANNINGEN(077)850 40 00 i financiële zekerheid BERGEN (0485)34 8 www.summa.nl Afgelopen zaterdag trouwden Bas Reintjes en Jolanda de Rijck in de kerk van Oirlo. De kersverse bruidegom had z'n vrienden laten weten dat hem niets leuker leek dan onder geleide van al het rol lend materieel van z'n bedrijf huiswaarts te keren. Z'n vrienden waren natuurlijk niet te beroerd om daar voor te zorgen. Het, bruidspaar werd naar het Veulen geëscorteerd door twee vrachtwa gens, twee pick-up's en de safety- car van de carjump, voorzien van een Bassie en Adriaan caravan. Het bruidspaar zelf mocht plaats nemen in een koets getrokken door eèn historische trekker waarvan de bruidegom de eige naar is. Na een serenade door de Veulense joekskapel en een rond je door het geboortedorp van de bruid ging de bonte stoet naar het Veulen waar het feest kon begin nen. Bij het krieken van de dag keerden de laatsten huiswaarts. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur de kinderen in groepjes mee naar buiten en gebruikt ze een fiets als lijdend voorwerp. Hoeveel spa ken heeft het voorwiel? En hoe veel het achterwiel? Schrijf alles op wat je ziet aan de fiets? "In de klas houden we vervolgens een nabespreking en praten we over hoe het is gegaan." Orde, rust en regelmaat waren vroeger de drie stokpaardjes op school. Tegenwoordig komt daar een vierde bij: respect. "Ik vind het heel belangrijk dat we kinde ren respect bijbrengen. Zo wil ik absoluut niet dat ze liegen. Van de andere kant moeten we de kinde ren ook in hun waarde laten. Mijn motto is dan ook 'wij leren samen, wij spelen samen'. Als ze zich niet aan de regels houden, betekent dat ook straf. Straf die de kinderen meestal zelf bedenken." De drempel op De Stek is vol gens Dini Camps heel laag. De ouders stappen makkelijk binnen en spreken de leerkrachten aan. "Ik vind het ontzettend belangrijk dat er een goede sfeer is in de klas. De klas moet voor de kinde ren een huiskamersfeer uitade men." Ze vindt zichzelf niet streng, eerder consequent. En neemt graag het initiatief. "Ik laat inderdaad niets aan het toeval over. Ik bereid mijn lessen goed voor, wat dat betreft ben ik heel plichtsgetrouw. Ik werk ook pre ventief om zo problemen te voor komen." Dat lukt haar aardig. Afspraken nakomen, elkaar waarderen en respecteren, open naar elkaar toe zijn, verantwoording meegeven en een gezonde mondigheid. Waarden en normen die bij Dini Camps hoog in het vaandel staan. "En daarom is het ook prettig wer ken op De Stek. Het is een hecht team. De school staat ook goed aangeschreven. In al die jaren heb ik heel prettig samengewerkt met directeuren, collega's en ouders." De waardering is wederzijds, weet ze. "Mijn vijf jaar geleden overleden moeder heeft me ooit het mooiste compliment gegeven. 'Je staat er in Castenray goed op'." Vrijdag 25 juni is het feest op De Stek. Van 18.30 tot 20.00 uur is er een receptie en heeft ieder een de gelegenheid om Dini Camps te feliciteren. Stichting Venray Monumentaal Deze week: gemeentelijk monument De Clockert, Raadhuisstraat 36 in Venray. Het huidige complex is gebouwd in de periode 1872-1876.0p de plaats van het huidige pand heeft eerst een ander pand gestaan.Met de ingang aan de tuinstraat.Een boerderij annex schoenmakerij waren er gevestigd. Van het huidi ge complex is eerst de schuur(nu ijzerwaren winkel) gebouwd daar na het woonhuis en vervolgens de stal. De stal was het type potstal. 'Tot begin 1930 is het complex in gebruik geweest als boerderij bedrijf. De laatste keer dat er die ren in gestald stonden was tijdens de mobilisatie in 1940. Paarden van de cavalerie. Het pand is enkele keren grootschalig onder handen genomen. Voor het eerst waarschijnlijk in 1900. Vervolgens direct na de oorlog en onlangs.Rond 1900 is het com plex uitgebreid met een nieuwe stal. Deze was gebouwd achter de bestaande stal en evenwijdig aan het woonhuis. De binnenplaats werd aan de achterzijde bijna geheel afgesloten. Tijdens de oor log werd het pand zwaar bescha digd. Zo zwaar, dat het eigenlijk niet meer mocht worden opge knapt, aldus de overheid. De nieu we stal werd afgebroken, opdat de vrij komende stenen gebruikt konden worden voor het opknap pen van het woonhuis. In 1200 was het pand aan de linker voor kant stevig verzakt.Bij het uitgra ven bleek er geen fundering aan wezig te zijn.Door het verder uitgraven bleek het pand gefun deerd te zijn op eikenhouten palen. Deze waren verrot omdat de schoenmaker ter plekke daar zijn looiputten had gehad. Het pand heeft op de begane grónd altijd spouwmuren gehad. Deze constructie was gezien in Duitsland en de toenmalige bewo ners wilden dit ook hier toegepast hebben. Na de oorlog heeft men besloten het pand toch te behou den waarvoor de stal werd opge offerd. Medio jaren vijftig werd de weg opgehoogd voor het groeien de autoverkeer en in de loop van de jaren is de weg 40 a 50 cm hoger te komen liggen. Daardoor lijken de huizen wat weggezakt te zijn. Bij de laatste reconstructie van de Raadhuisstraat is de weg weer 10 cm hoger komen te lig gen, waardoor ook de laatste trede voor het huis is komen te vervallen. Jammer dat bij de reconstructie van wegen zo wei nig rekening is gehouden met aanzicht en uitstraling van aanlig gende panden. Kent u ook zo'n bijzondere plek in Venray of een van haar kerdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitale) foto ter beschikking stellen? Ons adres is: Stichting Venray Monumentaal,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail venray munumentaal@hccnet.nl Op zaterdag 19 juni zal de musi calklas van Kunstencentrum Jerusalem haar eerste presentatie De Droom verzorgen in de foyer van de schouwburg van Venray. Ondanks dat deze klas pas in janu ari is begonnen is het gelukt om een volledige presentatie in elkaar zetten, een presentatie opge bouwd uit beroemde musicalfrag menten uit o.a. Annie, Grease en Cats. Mooie bekende liedjes maar ook swingende nummers. De voorstelling gaat over de droom van een jong meisje in een echte grote musical te spelen. Haar ouders zijn niet zo enthousiast want ze willen dat er getrouwd wordt met een fatsoenlijk opgelei de man. Dus een gewoon leven en geen artiestenleven maar het meisje blijft weg dromen en zal haar droom waarmaken. De musicalklas bestaat uit zo'n 35 kinderen in de leeftijd van 9 tot 16 jaar. Ze hebben iedere zaterdagochtend hard gewerkt onder leiding van Merel van Keulen om er een echte voorstel ling van te maken en daar ziet het RLCnST Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl ook zeker naar uit. Ook volgend seizoen kan men deelnemen aan de musicalklas. Maar dan wordt er toe gewerkt naar een avondvullende voorstel ling. Heb je belangstelling en je bent tussen de 9 en 17 jaar vraag dan informatie op. Kunsten centrum Jerusalem, 0478 585320 of kijk op www kunstencentrum- jersualem.nl. Via de website is inschrijven eveneens mogelijk. De voorstelling vindt plaats om 20.00 uur in de schouwburg te Venray en is gratis toegankelijk.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15