Meerlo-Wanssum Buurt Blitterswijck ageert tegen 'lunapark' Sjoerd Thiesen wint koningsschieten Stichting organiseert onderwijscontacten in Polen oede tijden, lechte tijden Inzameling KCA Service rubriek Gemeentegids Deze week wordt de nieuwe gemeentegids huis aan huis ver spreid in de gemeente Meerlo- Wanssum. De gids is tot stand gekomen in samenwerking met Wegener Suurland BV uit Eindho ven. Naast gemeentelijke infor matie. bevat de gids een actueel overzicht van organisaties en ver enigingen. Inwoners van de gemeente ontvangen géén gemeentegids als ze een nee/nee sticker op de brievenbus heb ben. Huishoudens met een nce/ja-sticker op de brievenbus ontvangen wel een gemeente gids. Donderdag 17 juni 2004 - Pagina 11 EN MAAS Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon. Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag. woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo. Pas toor Janssenstraat 3. 5864 BL Meerlo. tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen. F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur. spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum. Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem® worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts. Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077- 3978505. email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19.30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur. fenrayse fanfare viert negentigjarig bestaan dagen maar liefst duurt :t feest waarmee de Tienray- fanfare haar negentigjarig itaansjubileum viert. De fare, die nooit een officiële u"öaam kreeg, heeft een roem- tucht verleden. Hoe zit het eigenlijk met het heden en de toekomst? Marcel Hovens en ma Bert Wijnhoven, leden van de jübileumcommisie, zijn realis- tisch: ze weten dat de gouden lijden van vroeger definitief ioorbij zijn, maar zijn er van èvertuigd dat de fanfare, wel iswaar op een andere manier dèn vroeger, zal overleven. "Al in 1909 bestonden er plan nen om in Tienray een fanfare op té richten. Het wachten was ech ter op kerkelijke goedkeuring vanuit Swolgen, de parochie waar T/ennty destijds nog onder viel. in 1914 verleende pastoor Bönninghausen toestemming ™or de oprichting van een fanfa- 1 IK Onder dirigent Constant Dietz (1916-1931) beleefde het korps ttn eerste bloeiperiode. Na zijn overlijden ging het de vereniging irt'de jaren dertig en veertig wat minder voor de wind. Met het aantreden van Jan Dietz in 1948 blaken weer zonniger tijden aan. Absoluut hoogtepunt was het wereldkampioenschap dat de fan fare in 1954 op het WMC behaal- k. Promotie naar de superieure afdeling was het gevolg. Op dit hoge niveau zou de Tienrayse fan fare zich tot 1991 weten te hand haven. In dat jaar werd besloten tot vrijwillige degradatie van de Een foto uit de rijke historie van de Tienrayse fanfare. Zo zag de fanfare er in 1929 uit. superieure afdeling naar de eerste afdeling. Bert Wijnhoven, van 1990 tot 2000 voorzitter van de vereniging, herinnert zich: "Het was een unanieme beslissing. We hadden jarenlang op onze tenen gelopen. Op een gegeven moment was het iedereen duide lijk dat er iets moest gebeuren. Door vrijwillig te degraderen kon den we weer van onder af begin nen met de opbouw van het korps. De successen van vroeger waren natuurlijk schitterend, maar ze hadden er ook toe geleid dat het korps langzamerhand ver grijsde. Voor jongeren was het heel lang bijna onmogelijk om bij het hoge niveau aan te haken. Vaak waren ze na enkele jaren al weer weg. Als we in de superieu re afdeling hadden willen blijven, zouden we muzikanten van bui ten aan hebben moeten trekken en dat wilden we niet." JEUGDIGE AANWAS De verminderde prestatiedruk had een positieve uitwerking op de vereniging. Bert Wijnhoven: "De sfeer was goed, er was veel jeugdige aanwas, we hadden een goede dirigent, kortom: het liep gewoon lekker." In 1993 nam de fanfare voor het eerst in zeven jaar weer deel aan een concours en meteen was er succes: promo tie naar de afdeling uitmuntend heid. Op het concours in 1997 wist het korps zich in deze afde ling te handhaven. Toch vergaat het de fanfare de laatste jaren weer wat minder. Trompettist, bestuurslid en jubileumcommis sielid Marcel Hovens legt uit: "Zoals zoveel korpsen in kleine gemeenschappen hebben ook wij problemen om de bezetting op peil te houden. We zijn nog slechts met 32 muzikanten. Het is eigenlijk heel eenvoudig: jaren lang zijn er hier slechts heel wei nig huizen gebouwd en groeide de bevolking nauwelijks. Nu begint daar langzaam verandering in te komen, maar het duurt nog enkele jaren voordat we daar de vruchten van kunnen plukken." Hovens erkent dat het steeds moeilijker wordt de jeugd voor de vereniging te behouden: "Tot ze een jaar of vijftien, zestien zijn, lukt dat wel, daarna wordt het las tiger. Ze krijgen andere interes ses, een vriendje of een vriendin netje, gaan studeren, noem maar op. Door ons muzikaal program ma meer op de jeugd te richten, proberen we toch aantrekkelijk voor hen tc blijven. Je moet dan bijvoorbeeld denken aan thema- concerten en meer aandacht voor lichte muziek. Onze huidige diri- gente, Maggie Stijns, is daar heel actief in." Het sociale aspect en het oplui steren van plaatselijke evenemen ten zijn de laatste jaren op de voorgrond komen te staan. Bert :Het 'lunapark': zo wordt de wegversmalling op de langstraat in Blitterswijck inmiddels genoemd door tnkele inwoners van het Maasdorp. Een tikkie schert send wellicht, maar zo is het eigenlijk niet bedoeld. Want sinds de wegversmalling er Ügt, zijn er volgens de bewo ners van de straat al wat klei nere en grotere ongelukken gebeurd. Gelukkig niet met dodelijke afloop, maar wel tnkele met flinke blikschade. Ook vonden er al diverse val partijen plaats van jeugdige fietsers. Het gaat om de kruising van de langstraat met de Van Lynden- straat. Dat was eerst een gelijk waardige kruising en daar is nu ten voorrangsregeling van gemaakt (Langstraat is voorrangs- *eg, red.). Om het verkeer op de ton Lyndenstraat af te remmen foor de kruising met de langstraat, is er met behulp van iwee stukken groen een knik jemaakt in de Van Lyndenstraat jodat je niet meer kaarsrecht de Wgstraat kunt oversteken. Op Langstraat is een wegversmal- tog gerealiseerd door middel van ton kleine witte vluchtheuvel aan jje ene kant en witte opstaande Ndjes, de zogenaamde varkens- fggetjes, tussen het rode fietspad jnde weg aan de andere kant. "tt fietspad is dan nog 90 centi meter breed. Deze wegversmalling is vanuit 'dde richtingen aangelegd. Kin toren die uit de Van Lyndenstraat- to straat naar het voetbalveld- tomen, moeten volgens de buurt- De wegversmalling op de Langstraat in Blitterswijck wordt door de buurt vanwege het gekronkel al vergeleken met het Luna Park. bewoners echter flink manoeu vreren om de weg veilig te kun nen oversteken. Ze mogen niet rechtstreeks de weg oversteken maar moeten eerst twee meter naar rechts fietsen (via de ruggen) en mogen dan pas de weg over steken. De buurt vergelijkt de wegversmalling vanwege al dat gekronkel al met de kermisattrac tie 'Luna Park'. Bovendien kan bij een van de buurtbewoners geen auto meer voor de deur staan en moet zijn buurman als hij naar het dorp wil eerst naar rechts rijden omdat hij linksaf met zijn voor- en achter wielen over de varkensruggen rijdt. De buurt is de huidige weg versmalling beu en uit in een brief aan de gemeente Meerlo-Wans sum haar zorgen over de verkeers onveiligheid ter plaatse. Sjoerd Thiesen uit Blitterswijck is winnaar gewor den van het koningsschieten van het St. Antonius Abt Gilde. Het kostte de 31-jarige Thiesen wel bloed, zweet en tranen om de titel binnen te halen want zondag werd na zeshonderd schoten de wed strijd gestaakt omdat de vogel er nog steeds niet af was. Maandag werd de strijd voortgezet en was het uiteindelijk Thiesen die de felbegeerde koningstitel in de wacht wist te slepen. Bij de dames ging zege naar Melanie v.d. Haar en bij de jeugd won Jordy Lit- jens. St. Antonius Abt Gilde houdt op 10 juli een receptie. De chemokar komt op de laatste zaterdag in mei en november in Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck en op de laatste zaterdag in juni en december in Meerlo, Tienray en Swolgen De inzameldagen vallen dan samen met de inzameling van oud papier. Op zaterdag 26 juni is de chemocar van 8.30 tot 10.45 uur in Meerlo in de tussenberm van de Julianastraat), van 11.15 tot 12.30 en van 13.00 tot 14.00. uur. In Swolgen (op de parkeerplaats van de Rabobank) en van 14.30 tot 16.45 uur. In Tienray (op de parkeerplaats waar ook 's morgens oud papier wordt ingezameld). Bewoners kunnen het klein chemisch afval in de KCA-box aanbieden die ze van de gemeente in bruikleen hebben gekregen. Indien ze niet over een KCA-box beschikken, kunt ze een box afhalen bij de receptie van het gemeentehuis. Wijnhoven: "We zijn inderdaad eerder een gezelligheidsfanfare dan strebers. Maar we willen beslist geen joekskapel worden. Als de tijd er rijp voor is, zullen we ook wel weer gaan deelnemen aan concoursen." Marcel Hovens vult aan: "We zijn best een trotse vereniging, we doen het liever met onze eigen club dan dat we er mensen van buiten bij moeten gaan halen. Plannen om te gaan fuseren met een ander korps bestaan er voorlopig dan ook niet. We zijn er van overtuigd dat de aanwas op een gegeven moment groter wordt en we weer meer mogelijkheden krijgen." Elke vijf jaar herdenkt de Tien rayse fanfare dat ze in 1914 werd opgericht. Het negentigjarig bestaan wordt volgend weekein de gevierd met een scala aan acti viteiten, Op vrijdag 25 juni wordt begonnen met het MeWa-toer- nooi. Dit gemeentelijk muziektref- fen vindt ter gelegenheid van het jubileum plaats in het parochie huis in Tienray. De volgende dag is er 's ochtends een optocht van de fanfare door het dorp. 's Mid dags is er een puzzel-oriëntatie- tocht voor de hele Tienrayse jeugd, 's avonds gevolgd door een 'Foute Avond' waarbij de hele Tienrayse bevolking welkom is. De festiviteiten worden op zon dag afgesloten met een reünie- brunch voor leden en oud-leden in het parochiehuis, een receptie en een matinee met medewerking van blaaskapel Judaska uit Maas- bree. Begin juni heeft de stichting Meerlo Wanssum Wasosz in de personen van Joep Hahn, Rini Hahn en Jos Naus een bezoek gebracht aan de partnerge meente in Polen. Zij werden vergezeld door docenten van twee scholen in de regio, nl het Dendron College in Horst en het Raayland College in Venray met respectievelijk Wim van der Zanden en Thieu Hoeken. Voor het vertek naar Polen zijn beide heren intensief bijgepraat over de contacten met Wasosz. de plannen voor een scholenuitwis seling en de geschiedenis van de stichting. Eenmaal in Polen heeft het vijftal gesprekken gevoerd met de burgemeester en leden van de gemeenteraad van Wasosz. Tevens is natuurlijk het gymnasi um te Wasoz bezocht. Het woord Gymansium mag niet vergeleken worden met het Nederlandse gymnasium. In Polen is het een algemeen vormende opleiding van 12 tot 14/15 jaar, verdeeld over drie klassen. Kenmerkend voor het schoolsysteem in Polen (en trouwens ook in veel andere landen) is dat de groepen niet homogeen maar heterogeen zijn samengesteld. Dit betekent dat kinderen met diverse achtergron den en verschillende intellectuele kwaliteiten bij elkaar in een klas zitten. Bij de ontvangst op school in Wasosz werden de kinderen goed ingeschakeld. In goed Engels leid den zij de delegatie door de school en gaven uitleg over het schoolsysteem, de wensen en ver wachtingen m.b.t. de aansluiting bij de Europese Unie. Er bleek een European Club actief te zijn op school. De directie, docenten en leerlingen gaven duidelijk aan zeer geïnteresseerd te zijn in een mogelijke uitwisseling met de bezoekende scholen. De delegatie werd daarna vergast op een uit stapje in de regio. Daarna werd een andere stad in de regio bezocht Rawicz. Deze stad ligt ongeveer 25 km van Wasosz verwijderd en ook deze stad heeft een gymnasium. Deze school is overigens veel groter dan die in Wasosz. Hij telt onge veer 1100 leerlingen. Ook hier werd de delegatie allerhartelijkst ontvangen door leerlingen en docenten van de school. Ook deze school gaf duidelijk te ken nen erg geïnteresseerd te zijn in een mogelijke samenwerking in de vorm van een uitwisseling met een Nederlandse school. Het gym nasium in Rawicz is een grote, moderne en lichte school met uit stekende sportvoorzieningen voor de leerlingen en personeel. De school had een sporthal waar een Nederlandse school jaloers op zou zijn, Tevens was de school erg trots op haar schoolradio, iets wat de delegatie in Nederland nog nooit heeft gezien. Men was bezig met de aanleg van een bioscoop in de school. Net als in Wasosz bracht de delegatie ook een bezoek aan de leerlingen in actie, nl in de klaslo kalen. De delegatie was ietwat verbaasd dat de leerlingen plotse ling opstonden en naast de bank ging staan. Ongekend in Neder land maar hier blijkbaar gebruike lijk. In goed Engels beantwoord den de leerlingen vragen van de delegatie. Na het schoolbezoek werd de lunch gebruikt op de plaatselijke basisschool. Daarna werd de delegatie ook een tochtje in de omgeving aangeboden. De landbouw in de regio blijkt ook hier een omschakeling te maken naar Agro-tourisme. Tijdens de laatste avond wer den de onderhandelingen over een mogelijke samenwerking rondgezet. Onder leiding van Thieu Hoeken (Raayland) werden de scholen aan elkaar gekoppeld. Horst gaat naar Wasosz en Venray naar Rawicz. De afspraak werd gemaakt dat de 4 scholen dezelf de Europese subsidiemiddelen zullen gaan gebruiken. De the ma's werden op hun gemeen schappelijkheid beoordeeld en in grote lijnen werd een programma vastgesteld. Belangrijk is dat zowel Raayland als Dendron tijdens hun verblijf samen met de Poolse gastheren een tweedaags bezoek (met over nachting in jeugdherberg) een bezoek zullen brengen aan het voormalige concentratiekamp Auschwitz. Voor Dendron zal een HAVO 3 klas een bezoek brengen aan Polen en voor Raayland betreft het een HAVO 4 klas. De projec ten op beide scholen zullen the matisch begeleid worden vanuit de vakken geschiedenis en levens beschouwing en uiteraard Engels, want Engels zal de voertaal zijn. De leerlingen zullen allemaal in gezinnen geplaatst worden. Het programma in Nederland wordt nog vastgesteld maar een bezoek aan Amsterdam is waarschijnlijk. Tijdens de onderhandelingen over de uitwisselingen heeft de burgemeester van Meerlo Wans sum nog een aantal dingen kun nen realiseren in het kader van het programma Kern met Pit. I, F

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11