aals ontevreden ver commissies 10.000 euro voor internetcafé 0 jNiek Roos al twintig jaar een opgeruimde [stomadrager 'Terug naar de bron' Subsidie voor Gouden Leeuw Bemiddelen bij schooluitval Harold Bf LENSSEN Impuls voor natuur rondom Oostrumsche Beek Academici werken aan strategische visie SÉ Bond van Wapenbroeders Digitale kaart 'Gemeente is geen partner meer' Agent geschorst Ontslag Dorpsraad Merselo agin EEL EN MAAS Donderdag 10 juni 2004 - Pagina 7 eden Maatschappelijke Diensten belangenbehartigers laagstbetaalden' Burgemeester Waals toont ich ontevreden over het func- ioneren van .de vier raads- ommissies. Hij vindt dat de lemeenteraad beter weet om e gaan met de nieuwe taken en rollen sinds de invoering ran het duale stelsel in maart 002. In het burgerjaarverslag schrijft ('aals: "Het zijn adviescommissies ian de raad. Maar in de praktijk leigen de commissies naar een jgenstandige bestuurlijke func- ie. Dat is geen goede ontwikke- 1 ng." Maandag in het seniorencon- ent lichtte Waals toe dat de com- nissies nauwelijks advies uitbren- en aan de gemeenteraad. Hij i loemde Maatschappelijke )iensten als voorbeeld. "De com- Dissieleden zijn net belangenbe- artigers van de laagstbetaalden. - Die commissie is geheel gedepoli- liceerd." jDe burgemeester vindt ook dat de raadsleden te vaak willen sco ren met details of deelbelangen. "Om zich te profileren gaan ze voortdurend over de grenzen van hun positie heen. Dit gaat vaak het niveau van een stoeptegel niet te boven. Terwijl de raad juist kaders moet stellen", aldus Waals die zei zich zorgen te maken over de roofbouw die op veel raadsle den gepleegd wordt. "Want als je dit werk goed wilt doen gaat er veel tijd inzitten. Terwijl het maar een matig betaald bijbaantje is. Het valt daarom niet mee raadsle den enthousiast te houden om dit acht of twaalf jaar te blijven doen." Vanaf 2004 is het vergadersche ma van raad en commissies gewij zigd. In plaats van iedere maand vinden de vergadering nu om de zes of zeven weken plaats. De meeste fractievoorzitters vinden het nog te vroeg om een oordeel te vellen over de proef. WD en Lokaal Aktief vinden de agenda's te lang en willen graag terug naar maandelijkse vergade ringen. "Het is beter dat een ver gadering anderhalf of twee uur duurt dan drieënhalf uur", vond John Oosterbeek (VVD) Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief): "De agenda's zijn te vol. Het is vaak niet te doen op één avond." Ike Busser (Samenwerking) 'vindt dat het aantal commissies uitgebreid moet worden terwijl het aantal leden omlaag moet. Bij het aantreden van de nieuwe raad is het aantal commissies nog gehalveerd van acht naar vier. "Als de agenda's minder beladen zijn dan ontstaat er meer ruimte voor discussie. Nu is het vaak jagen om de agenda er vlug door te jassen", meent Busser. Burgemeester Waals wil tussentijds het aantal commissies niet wijzigen. Dit komt pas aan de orde na de ver kiezingen van maart 2006. Raadsgriffier Van Eekeren zal in oktober een enquete houden onder de raadsleden. Aan de hand van de uitkomst wordt het verga derschema voor 2005 bepaald. 'W5. - Venraynaar Niek Roos is één .van de twee miljoen mensen in Nederland met eenspijsver- ingsziekte, een aandoening maag, lever of darmen. De pensioneerde bouwvakker leeft al een kleine twintig met een stoma. Met prak- he gelatenheid heeft hij zich aangepast aan zijn handi cap. Zijn motto: "Er zijn ande ren die het veel slechter heb ben dan ik." Zijn leven lang werkte Roos in de bouw, als timmerman en uit voerder. Hij werd waar hij al sinds zijn jongensjaren in het Noord- i Hollandse Schagen van droomde, Itimmerman. Van krullenjongen in ;een timmermanswerkplaats werk je hij zich op tot uitvoerder bij ;een Venrayse aannemer. Niek [Roos is verantwoordelijk voor I heel wat gebouwen in Venray en de regio. Lichamelijke klachten wierpen echter geruime tijd een schaduw lover zijn werkdagen. Het begon imet buikpijn, diarree, winderig heid. In 1969 werd Roos voor de eerste keer opgenomen in het zie kenhuis. Met medicijnen bleef hij jaren op de been en aan het werk. •"Niet uit angst", zegt hij. "Wat ikomen moet dat komt". Nee, het werk liet het niet toe dat hij 'onder het mes' ging, zoals hij het zelf uitdrukt. "Het ging ook best. Als uitvoerder kun je met dichtge knepen billen je werk ook nog |doen", zegt hij nuchter. "Of een 'keer vaker naar de wc lopen. Voor noodgevallen had ik mijn verschoning bij me." Op die manier maakte Niek Roos zijn laatste klus af, waarna [hij in 1985 besloot zich toch maar ,aan de geneeskunde over te geven. In het ziekenhuis consta teerden de artsen colitis ulcerose. •Zijn hele dikke darm was ontsto ken en moest verwijderd worden. Roos' eerste kennismaking met een stoma, een kunstmatige uit gang voor de ontlasting. Twee jaar later lag hij opnieuw op de operatietafel. Een eerste operatie met als doel de dunne darm de taken van het verwijderde orgaan te laten overnemen, mislukte. Uiteindelijk werd het definitief een stoma. Met name de periode tussen de twee operaties was Niek Roos zwaar ziek. Roos is wederom de nuchterheid zelve en doet de vier maanden met enkele woorden af. Zijn vrouw maakt duidelijk dat het ernstig was en ook de verzor ging van een darmpatiënt geen sinecure is. "Je hoort wel eens van echtscheidingen enzo. Ik kan me dat best voorstellen", zegt ze. Haar man heeft die periode ach ter zich gelaten. "Je moet er mee verder", zegt hij relativerend. "Je kan toch geen kant op." Alles bij elkaar vindt Niek Roos zichzelf nog een bofkont. "Denk erom, ik heb geen darmkanker hè. Ik heb een stoma, alles is eruit gevist, maar ik mankeer niks. Ik hoef niet eens op controle. Had ik vijftig jaar eerder geleefd, was ik er niet meer geweest." COLLECTE Het dagelijks leven met een plastic zakje, op zijn buik kost de Venraynaar ook al weinig moeite. Zes tot acht keer per dag moet hij 'lozen', zoals hij het noemt. Als oud-bouwvakker houdt Roos niet van verhullende taal. Dan moet hij naar een toilet. "Daar dien je reke ning mee te houden. Als we ergens heengaan heb ik altijd mijn reservespullen bij me. Want je merkt er niets van dat die zak zich vult." Voor zijn hobby's hoeft Roos niet weg uit zijn vertrouwde omgeving. Achter in zijn werk plaats maakt de gepensioneerde timmerman meubels. Klassiek, eiken, met fraai draaiwerk. En hij schildert niet onverdienstelijk. "Nee, ik kom mijn tijd wel door." Tegen het einde van het gesprek vraagt hij "Heb je wel eens zo'n ding gezien?" Nog tij dens het 'nee' dat volgt, trekt hij zijn overhemd omhoog en toont Niek Roos zijn stoma, een ondoor zichtig buideltje, formaat boter hamzakje, dat wat hoger dan zijn navel op zijn lichaam is aangeslo ten. Roos heeft er geen moeite mee dat anderen weten wat hij mankeert. "Heb ik nooit gehad", zegt hij; "Ook niet toen ik nog werkte." Dat veel andere MLDS- patiënten wel besmuikt met hun ziekte omgaan en er niet voor dur ven uitkomen, vindt het echtpaar Roos begrijpelijk, maar tegelijker tijd doodjammer. "Want het kan iedereen overkomen." Meer bekendheid leidt waarschijnlijk ook tot een hogere opbrengst van de jaarlijkse collecte en meer mensen die bereidzijn om met de bus langs de deur te gaan. Komende week. van 13 tot en met 19 juni is het weer zo ver, de collecte van de Maag Lever Darmstichting. De Groep Geleide Wapens houdt op uitnodiging van de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en omgeving op dinsdag 15 juni in zalen centrum 't Brugeind in Meerlo een presentatie over het thema: 'Groep Geleide Wapens De Peel naar Turkije 2003'. Aanvang: 14.00 uur. De Nederlandse regering besloot NAVO-bondgenoot Tur kije te helpen door vierhonderd militairen van de basis in Vredepeel - met Patriots- naar Turkije te sturen. Zij verdedigden Turkije tegen luchtaanvallen van uit Irak. De Venrayse Wapenbroeders zonden adhesie betuigingen naar de KLU-mensen in het spanningsgebied in Turkije. Als dank wil de Groep Geleide Wapens de Venrayse Wapen broeders komen vertellen hoe de ze succesvolle operatie tot stand kon komen. Belangstellende oud- militairen zijn van harte welkom. De gemeente Venray gebruikt ter ondersteuning van vele dien sten een digitale basiskaart. Op deze kaart staan alle bebouwin gen, riolen, wegen en straatmeu- bilair digitaal ingetekend. Landelijk hèeft men voor deze kaart een bepaalde norm ontwik keld (GBKN-norm), waardoor de gegevens gemakkelijk zijn uit te wisselen met andere instanties die ook van deze kaart gebruik maken zoals de nutsbedrijven (bijvoor beeld stroom-, water- en gasleve ranciers). De provincies Limburg en Noord-Brabant voldoen nog niet aan deze landelijke norm en hebben, om dit te bereiken, de stichting GBKN-Zuid (Groot schalige BasisKaart Nederland) opgericht. Hierin participeren de gemeenten, kadaster en de nuts bedrijven. De gemeente Venray is nu voornemens toe te treden tot deze stichting en daarmee hun digitale kaart op te waarderen tot de landelijke norm. Het huidige college heeft part nerschap hoog in het vaandel staan. Volgens Tineke Lamers (Samenwerking) mag de gemeen te zich evenwel geen partner meer noemen. "Want partner schap betekent goed met elkaar omgaan", zei Lamers die wees op de bezuinigingen die instellingen als het Mondiaal Platform, interna tionaal Vrouwencentrum, Multi cultureel platform (MCP), Volks universiteit en het Marokkaans activiteitencentrum (SMAC) hard hebben getroffen. "De subsidies worden ingetrokken en ik zie geen enkele begeleiding vanuit de gemeente meer", aldus Tineke Lamers in de commissie Maatschappelijke Diensten. Wethouder Emonts (PvdA) was het niet met Lamers eens. "Er wordt ambtelijk en via Synthese de nodige aandacht aan het SMAC besteed. Er is tweemaandelijks overleg. En ook aan het MCP. Tenmiste wat daar nog van over is. Daar maken we ons wel zorgen over", zei Emonts die aangaf dat in plaats van een vaste subsidie de instellingen een gemeentelijke bij drage kunnen aanvragen voor hun activiteiten. Jan Janssen uit Ysselsteyn maak te gebruik van het spreekrecht. Hij sprak zijn verbazing uit dat de subsidie aan het Mondiaal Platform, dat zich inzet voor bewustwording van de derde wereld, wordt ingetrokken. "Deze bezuiniging raakt kant nog wal. Het platform draait geheel op vrijwilligers die dit uit idealisme doen. Acht jaar geleden is het Mondiaal Platform ontstaan om het werk van ambtenaren over te nemen." Volgens wethouder Emonts vervult het Mondiaal Platform een belangrijke functie. "Ze kunnen projecten aanmelden voor subsidie. Ik hoop dat ze doorgaan en hun functie blijven vervullen. Want dat is de gemeen te wat waard", aldus Emonts. De politie Limburg-Noord heeft maandag een 36-jarige ambtenaar van de politie buiten functie gesteld. Hij wordt verdacht van seksueel intimiderend gedrag jegens vrouwelijke collega's. Dat heeft de politie maandag gemeld. Er is inmiddels een disciplinair onderzoek naar het gedrag van de medewerker gestart. D"e man is gedurende dit onder zoek geschorst. De politie doet verder geen mededelingen over de zaak. Een 40-jarige politieambtenaar van de Regiopolitie Limburg- Noord is deze week ontslagen wegens zeer ernstig plichtsver zuim. De politieman had goede ren gestolen en had in diensttijd in uniform met een opvallende dienstauto buiten de regio een privébezoek afgelegd. Het Voorbeeldgebied wateraan- pak is een project van de gemeen te Venray dat onderdeel uitmaakt van het Uitvoeringsprogramma Oostrumsche Beek. De gemeente Venray, het Waterschap Peel en Maasvallei en Staatsbosbeheer werken samen om ten zuiden van het Brukske een gebied te ontwik kelen. Naast de betrokken partij en dragen ook de provincie en rijk bij aan de kosten van het pro ject. Het resultaat van het project is de aankoop van 15 ha landbouw grond en de inrichting van 25 ha natuurgebied. Daar worden de bewoners en recreanten op de hoogte gesteld van de wateraan- pak in het stroomgebied. De beek zal in een wijde boog door het natuurgebied heen lopen. Door het gehele jaar te begrazen wordt het gebied op een natuurlijke wijze beheerd. De afwisseling in open en gesloten landschap zal gehandhaafd blijven. De flora en fauna zullen een geweldige ont wikkeling doormaken. Het gebied behoort tot het ste delijk uitloopgebied en deze func tie zal worden verstrekt door de aanleg van het Voorbeeldgebied. Via de woonwijk het Brukske is dit gebied ideaal bereikbaar te voet of met de fiets. De huidige wegen zijn reeds geschikt om van dit gebied te kunnen genieten. De ontwikkeling is erop gericht om recreanten uit te nodigen om ook het gebied in te wandelen. Vanuit het hoogste punt zal men de wateraanpak en de op gang gebrachte natuurontwikkeling tot zich kunnen nemen. Het project is inmiddels uitge werkt in nauwe samenwerking met het Waterschap vanwege de verwevenheid met de herinrich ting van de Oostrumsche Beek ter plaatse. Nadat het Waterschap een besluit heeft genomen over de tweede fase van de herinrich ting van de Oostrumsche Beek kan ook het Voorbeeldgebied Wateraanpak worden gereali seerd. De uitvoering is nog dit jaar gepland. 200 jaar parochie Maashees Een vleugje wierook meng de zich tussen de geuren en geluiden van het Geysterse bos. Op de predikheuvel bij de Willibrorduskapel vorm den de gildes uit de dorpen Maashees en Geysteren de stemmige achtergrond van de dienst, opgedragen door Mgr. Hurkmans, bisschop van Den Bosch, ter viering van 200 jaar zelfstandige parochie Maas hees. Ruim driehonderd mensen waren op de wat koele en bewolkte zaterdagmiddag bij elkaar gekomen om deze dienst te volgen en te Vieren dat de parochie Maashees op 2 juni 1804 zelfstandig van de parochie Geysteren was geworden. Het kerkbestuur van Maashees had bewust gekozen voor een geza menlijke viering met de oude moederparochie en zo stonden er een gemengd zangkoor, twee gil des en twee pastoors ter plekke en waren er uit beide dorpen parochianen aanwezig. De fanfare St. Cecilia uit Maashees verzorgde de muziek. 'Terug naar de bron' was het motto van deze openlucht kerk dienst, en dat thema sloeg op de oude, oorspronkelijk Germaanse bron, waar volgens de traditie de heilige Willibrordus heidenen doopte bij hun bekering tot het christendom. Pastoor Van Kempen uit Geysteren heette iedereen welkom en de speciale genodigde, bisschop Hurkmans, deed het openingswoord. De dienst kreeg door de historische plek een speciaal karakter en bisschop Hurkmans haakte hier treffend op in: "Gelukkig dat er plaatsen als deze zijn om tot ons zelf te komen." De bisschop wees er in zijn overweging op dat een kerk die alleen naar binnen gericht is geen kracht om te over leven heeft. "Daarom moeten we naar buiten, ons bemoeien met de wereld. Want als we niet over God praten kunnen we het geloof niet overdragen aan de volgende generaties", sprak hij en kondigde een vijf jarenplan aan om deze doelstellingen te verwezenlijken. TOEKOMST Bij zijn wens voor een mooie toekomst voor de parochie Maashees bleek hij echter niet op de hoogte van de ontwikkelingen in de jarige parochie. Pastoor Teunissen van Maashees was later duidelijk over de onzekere toekomst van Maashees als zelf standige parochie: "Mag deze avond iedereen veel voldoening schenken en een weerklank naar de toekomst toe zijn. Het zal ech ter een toekomst met de parochies om ons heen zijn, want zo zal het moeten gaan." Afnemende bezoekersaantallen in Maashees en de dorpen er omheen dwingen de kerkbestu ren om samen te gaan. Alhoewel de kerk in Geysteren veel beter bezocht wordt, zal toch een terugkeer naar de 'moederkerk' van voor 1804 niet meer mogelijk zijn vanwege het feit dat de parochies in verschillende bis dommen liggen. De communie werd gevierd tegen de prachtige, bijna middeleeuwse achtergrond van de kapel, midden in het bos. Een zwak zonnetje brak door en creëerde een heel aparte sfeer op deze open plek. Met zang, muziek, gebed en lezingen was het toch een unieke bijeenkomst die diepe indruk op^ de aanwezi gen maakte. Na afloop was er nog de gelegenheid om in Maashees koffie te drinken en de tentoon stelling over de geschiedenis van de parochie te bezoeken. Serviceclub Ronde Tafel 160 Venray hield vorige week een seminar met als thema Scoren doe je samen. Een gedeelte van de opbrengst; 10.000 euro, gaat naar het internetcafé van de verpleeg huizen Schuttersveld en Beukenrode in Venray. De club, met leden uit de regio Venray-Horst, heeft als doel de persoonlijk ontwikkeling van de leden, maar wil daarnaast ook iets betekenen voor de maatschappij. Die doet zij onder andere door het steunen van goede doelen. Vorig jaar gaf de club bijvoor beeld een bijdrage aan stichting De Peelkabouters en de Wendel in Horst. Het goede doel moet aan een tweetal criteria voldoen, aldus Johan Janssen van de Ronde Tafel 160. "Het moet een regiona le instantie zijn en daarnaast pro beren we ons ieder jaar op een andere doelgroep te richten." Het seminar heeft 25.000 euro opge bracht waarvan 10.000 euro gere serveerd is voor het internetcafé. De club is nu op zoek naar andere goede doelen waar de rest van de opbrengst over verdeeld kan wor den. Het seminar van vorige week woensdag was het vijfde dat de club organiseerde. Volgens Janssen wordt het niveau _van de avonden steeds beter. De reacties van het publiek waren dan ook zeer positief. "Door mensen een leuke avond te bezorgen kunnen we ze enthousiast maken voor ons doel en het publiek, voor het overgrote deel bestaand uit onder nemers, kan nieuwe zakelijke contacten opdoen." Het thema van dit jaar, Scoren doe je samen, was gekozen met het oog op de kandidaatstelling van onder ande re de gemeente Horst aan de Maas en Venrav voor de Fioriade. PEEL EN MAAS een abonnement waard Donderdag 10 juni begint om 20.00 uur de maandelijkse verga dering van de Merselose dorps raad. Deze keer is deze vergade ring in d'n Hoek, Grootdorp 99. Naast de gebruikelijke agenda punten staat de aanstaande ker mis op de agenda. Ook de laaste ontwikkelingen inzake de woningbouw en het Dorps Omgevings Programma komen ter sprake. 'J-MHctimttl dtiig* met karakter. TRIBÜ Bij Rien van Mierlo Tuinen kunt u plaats nemen in een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weer- bestendig, kleurvast en sfeervol. Tuinmeubelen zomer en winter buiten? Bij Rien van Mierlo. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg lit Deurne Tel.0493 31 Gedeputeerde Staten hebben een bedrag van 1.697.000,= uit het Stads- en Dorpsvernieuwings fonds verstrekt aan de gemeente Venray. De subsidie is bestemd voor het saneringsproject Gouden Leeuw. Het project van de gemeente Venray bevat plannen voor woningbouw, een park, een ondergrondse parkeergarage en een bovengronds parkeerterrein. In totaal komen er 164 woningen waarvan 85 appartementen en 79 woningen (8 in de sociale sector). Momenteel wordt het Gouden Leeuwterrein gebruikt als open baar parkeerterrein voor bezoe kers van het centrum Gedeputeerde Herman Vrehen "Het ontwikkelen en in stand hou den van vitale kernen en buurter in Limburg is belangrijk. De kwali te it van de leefomgeving en hei wonen moeten op peil zijn. Dt plannen van de gemeente Venray dragen hier positief aan bij." D< subsidieverlening past binnen hei beschikbare budget 2004 van hei Stads- en Dorpsvernieuwings fonds, actieprogramma van he thema 'Vitale kernen en buurten. Het totale budget voor dit fond: bedraagt ruim 17 miljoen. Uit de monitor van de pro vincie in 2002 bleek dat Venray een onvoldoende bestuurskrachtige gemeente is. Het ontbreekt ondermeer aan een lange termijnvisie. In het collegeprogramma 2002- 2006 is afgesproken dat het ontwikkelen van een strategi sche visie een belangrijk speerpunt is voor het CDA- PvdA-Lokaal Aktief college. Want de gemeente profileert zich als partner met toekomst alhoewel het nog geen idee heeft hoe die toekomst eruit ziet. Burgemeester Waals verklaarde in de commissie Middelen dat aan het einde van deze collegeperiode er een strategische visie voor de komende tien tot vijftien jaar ligt. In 2003 is een denktank van vijf jonge ambtenaren aan de slag gegaan. Er is een projectvoorstel opgesteld dat dit jaar verder uitge werkt wordt. Daarbij is öok dt hulp ingeroepen van prominentt Venraynaren. "Maar we hebber geen beroep gedaan op de gebrui kelijke Venrayse opinieleiders" zei Waals. "We hebben zevei jonge academici uit Venray bena derd. Die werken samen me onze mensen. We willen voora jonge mensen omdat zij dyna misch in het denken zijn." De universiteit Twente is inge schakeld voor de ontwikkelinj van strategische modellen. "Dit zijn gepresenteerd in het college Nog dit wordt wordt de model keuze voor Venray bepaald. Di zal in 2005 verder ingevuld woi den zodat er aan het einde van dt collegeperiode een visie ligt." De strategische visie geeft eei beeld van hoe de gemeenti Venray er in 2015 uitziet en wa er gedaan moet worden om he doel te bereiken. De D66-fractie in Provinciale Staten heeft een motie ingediend om voortijdi ge schoolverlating te voorko men. Tijdens een werkbezoek aan het Hezelandcollege in Gennep en uit contacten met het Raaylandcollege in Venray is volgens D66 gebleken dat er grote behoefte bestaat aan een kortdurende opvangvoorzie ning van zorgleerlingen op schoolniveau - binnen de sociale cohesie van de eigen school - en die met speciale begeleiding en didactiek bin nenboord gehouden kunnen worden. "Noem het een parkeerplaats- klas, een tussenstopklas of een time-outklas; belangrijk is dat er wordt ingezoomd op de vraag kant van het onderwijs", laat Martinet Roling, D66-Statenlid, weten. "Op de ene school zit een dergelijk project nog in de oriër terende fase, in de andere sclipc zijn er al zeer succesvolle results i ten mee geboekt. Zoals zo vaal V het geval is zijn de kosten daarb:I spelbreker." Met steun van WE i1 'i GroenLinks, PvdA en SP werd d< motie aangenomen. De provinci-1 gaat inventariseren of, en zo ja, oj1 welke wijze zij haar rol op dit tci rein kan intensiveren. Daar waa knelpunten ontstaan word 1 bezien of provinciale middelei ingezet kunnen worden on bovengenoemde initiatieven O] schoolniveau te ondersteunen. Verantwoordelijk gedeputeerd Wolfs uitte begrip en waarderin. voor de aanpak van de scholen e; zegde toe in de juiste proporties op maat, de uitvoering van d motie ter hand te nemer Uitvoerend gedeputeerd Eurlings wil het onderwijs hiei mee een impuls geven om ee: kwaliteitsslag te maken. KEUKENINRICHTING Om aan u en uw keuken de volle aandacht te kunnen schenken werken wij uitsluitend op afspraak Stayerhofweg 2b Wanssum (0478)539020

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7