Kinderen schrijven deportatieverhalen 'Camera's bij afvalbakken' Achterstand gebruiks vergunningen Lokaal Aktief: zorgen over Deeltaxi Ruiten Dingus ingegooid Manifestatie in het teken van Bloembakken Schouwburgplein discriminatie Essent verkoop milieustation Dorpsraad Oostrum 'Grote Kerk moeilijk bereikbaar' Diftar De groep Oewieë uit Venray bestaat in 2005 twaalf en een half jaar. Daarom zijn de vijf jongemannen, Willy Voesten, Rob van Lieshout, Jan-Willem Reuling, Ralf Bus en Paul van Lipzig volop bezig met de voorbereiding van een avond vullend theaterprogramma. De voorstelling staat gepland op vrijdag 1 april 2005. Bij vol- I doende belangstelling volgt er zelfs een extra voorstelling op zaterdag 2 april 2005. Oewieë is binnen Venray inmid- t dek een bekende naam. De groep is ontstaan in 1992 toen Willy en Rob het wilde idee kregen om een keer mee te doen aan Circus Mök, het jaarlijks terugkerend vas- telaovesspektakel van de Piëlhaas. Rob en Willy, die elkaar leerden kennen op de middelbare school, zochten meteen contact met Jan- Willem, de muzikale man van Oewieë. Toen bleek dat hij graag zijn bijdrage wilde leveren is het allemaal gaan rollen. Vrijwel meteen werd gitarist Ralf ook benaderd. En zo zag Oewieë het levenslicht. Het allereerste optreden van de groep vond echter niet plaats in de piste van Circus Mök, maar op de bühne van het gemeenschaps huis in Oostrum (dan is dat mis verstand ook eindelijk eens de wereld uit). In 1999 is drummer Paul het gezelschap komen versterken. Muzikaal bracht dit een hoop voordelen met zich mee. In 2005 viert Oewieë zijn 12,5-jarig bestaan met nog steeds dezelfde bezetting. Zo'n jubileum is vol gens de heren een goede reden voor een feestje. En dat komt er dus aan, en wel op vrijdag 1 april 2005 (en dat is geen grap!) in de vorm van een avondvullend theaterprogramma in de Vcnrayse schouwburg. Over de exacte invulling van het programma wil Oewieë nog niet al te veel los laten. Wel kunnen ze zeggen dat het geen herhaling zal worden van eerder opgevoerde program ma's. Alles wat u te zien krijgt is speciaal voor deze avond bedacht, verzonnen en uitge werkt. Dat er veel gelachen kan worden kunnen de heren u wel garanderen. Na afloop van het zaalprogramma zal er in de foyer nog een zinderend feest plaatsvin den. De entreekaarten voor het theaterprogramma geven u auto matisch toegang tot dit feestje. Wilt u bij deze avond aanwezig zijn is het verstandig tijdig kaarten te bestellen middels het inschrijf formulier dat u aantreft in het inf- oboekje van Schouwburg Venray Of via de website; www.schouw- burgvenray.nl. Ook voor deze avond geldt het alom bekende motto, vol is vol. Bij voldoende belangstelling zal er een tweede voorstelling plaatsvin den op zaterdag 2 april 2005. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met Schouwburg Venray. CDA-raadslid Jan Classens vindt dat het vaak een zooitje is rondom de afvalbakken. Alhoewel de con tainers vaak niet vol zijn wordt het afval er gewoon naast gezet. "Dit is een bron van ergernis voor veel burgers", zei Classens, die het voorstel deed om er camera's te plaatsen. Want de openbare afvalbakken worden ook gebruikt voor het illegaal dumpen van huisvuil. Gerda van Stelten (CDA) merkte op dat het 'een grote puinhoop is' bij de glasbakken in Landweert en Brukske. Martin Wijnhoven (Samenwerking) bedacht een andere oplossing. "Plaats er een webcam waarvan de beelden te zien zijn op de website van de gemeente. Dit hoeft niet eens veel geld te kosten." Wethouder Driessen (CDA) zei huiverig te zijn voor het plaatsen van camera's. "Want het levert vaak niet het verwachte rende ment op. We moeten hier terug houdend in zijn." De brandweer heeft afgelopen jaar geen 200 maar 125 gebruiks vergunningen kunnen controle ren. "Er is een achterstand ont staan omdat de hoeveelheid werk onderschat is", zegt burgemeester Waals. Sinds 1 januari 2003 het nieuwe Bouwbesluit van kracht is, is de regelgeving niet eenvou diger geworden. De gemeente geeft de hoogste voorrang aan de horecabedrijven. Daar vallen ook de gemeenschapshuizen onder. Op de tweede plaats komen de scholen en als daarna de bedrij ven. John Niessen (WD) zette in de commissie Stedelijk Beheer vraag tekens bij de brandveiligheid van gemeentelijke accommodaties. "We zijn nu twee jaar bezig met inspecteren en er zou toch al meer inzicht moeten zijn." Het gemeentehuis heeft nog steeds geen gebruiksvergunning van de brandweer. Niessen vond dat de gemeente een voorbeeld functie heeft. Waals sprak van een 'groot probleem' want het gemeentehuis blijkt uitermate brandgevaarlijk te zijn. "We moe ten daarom fors gaan investeren in het gebouw. Dit gaat om grote bedragen." De gemeente zal dit pas uitvoeren nadat de nieuw bouw van de publieksbalie in de binnentuin gereed is. "We kunnen dan de totale kosten presenteren", aldus Waals. PEEL EN MAAS een abonnement waard Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) spreekt van een 'zeer kwalijke zaak'. Ernst Young stelt een onderzoek in naar mogelijke frau de met de Deeltaxi. Een bedrag tussen 110.000 en 165.000 euro blijkt zoek te zijn. "Dit vervoer is vooral bedoeld voor ouderen en gehandicapten voor het onderhouden van maat schappelijke activiteiten. Wordt het onjuist besteedde bedrag teruggeven aan deze groep", vroeg Grebenjak in de commisj' Stedelijk Beheer. Wethouder Driessen (CD. vond het te voorbarig om nu' conclusies te trekken. Hij v, eerst het rappport van Ernst Young afwachten. Dit verschij niet voor 1 oktober. "Bij Deeltaxi gelden geen kostende kende tarieven. Dit betekent d lagere kosten niet automatisch 1 den tot lagere ritprijzen", aid Driessen. Woensdagmiddag zijn twee grote ruiten aan de voorgevel van jongerencentrum Dingus inge gooid. De daders gebruikten een ijzeren putdeksel en en een meta len parkeerbeugel. Een stagiaire en voorzitter Pieter Gijsbers waren in het gebouw aanwezig. De gesneuvelde dubbele ramen, van drie en zeven centimeter dik, zorgden voor een hels kabaal. "Een enorme ravage. Het lijkt wel een aanslag", aldus Gijsbers, die 500 euro uitlooft voor het vinden van de daders. Alhoewel het op klaarlichte dag gebeurde en er mensen op straat waren kon nie mand een signalement geven. De daders zijn de Bontekoestraat ingevlucht. "Dit is een doelgeric te actie. Een schadepost van 30< euro", zegt Gijsbers. Omdat kozijnen zo slecht zijn kunnen ruiten van dubbel glas niet v< vangen worden. Tot aan de rer vatie zullen de ramen dichtgeti merd blijven. Dingus verwac daardoor problemen met geluidsisolatie. Er is aangifte gedaan bij de pc tie. Voorzitter Gijsbers is blij t' zich geen persoonlijke ongeil ken hebben voorgedaan. "Wa een paar minuten eerder was s giaire Marjolein in die hoek n< aan het vegen: rond het biljart, moet er niet aan denken wat gebeurd had kunnen zijn." i PEEL EN MAAS Donderdag 3 juni 2004 - Pagina In zes Venrayse kerkdorpen lijn. de kinderen van de groe pen 7 en 8 van de plaatselijke basisscholen momenteel druk bezig met het interviewen van oud-gedeporteerden, of hun familieleden. Het betreft de dorpen Castenray, Heide, Leunen, Oirlo, Oostrum en Veulen, waar tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog in totaal 167 mannen en jon gens in de leeftijd van 15 tot 60 jaar werden opgepakt, om als dwangarbeider tewerkge steld te worden in nazi- Duitsland. Het schrijfproject van dë basis schoolleerlingen vormt onderdeel van de herdenking van de razzia's en deportaties in oktober en november 1944, dit najaar precies 60 jaar geleden Het is geen gemakkelijke opdracht die de kin deren trachten uit te voeren. De meeste gedeporteerden zijn inmiddels overleden en familiele den hebben over het algemeen slechts weinig te horen gekregen, van wat er in die zwarte oorlogs periode allemaal is voorgevallen. Daar werd door de teruggekeerde dwangarbeiders nauwelijks over gesproken. Soms uit schaamte, omdat de dwangarbeid door som mige achtergeblevenen als colla boratie met de Duitsers werd gezien. De doorstane ontberin gen, het opgekropte leed en de knagende onzekerheid over hun overleven en dat van hun familie leden hielden ze veelal voor zich. De traumatische ervaringen wer den jarenlang verdrongen, meege dragen als een zware last en door verschillende gedeporteerden meegenomen in het graf. Een enkeling had een dagboek bijge houden, of zette later zijn ervarin gen op schrift, maar de meesten gingen na hun terugkeer in mei 1945 over tot de orde van de dag. En dat was werken aan de weder opbouw, het herstel van de woning en het hervatten van de zorg voor het gezin. Het aangeda ne leed werd door ieder op zijn eigen manier verwerkt, voor zover al van verwerking sprake kan zijn. Het zal voor de kinderen dus niet meevallen, om een afgerond verhaal te schrijven over de deportatietijd. Niet iedereen wil herinnerd worden aan deze moei lijke periode, toen de vrijheid zo nabij leek. Maar het uitgangspunt is, dat elk beetje informatie is meegenomen. De door de basis schoolleerlingen geschreven ver halen zullen als onderdeel van de herdenking op een website geplaatst worden. Deze website www.kerkrazzia.nl is nu reeds te bezoeken, maar zal pas in oktober van dit jaar officieel geopend wor den. Dan ook kunnen de verhalen van de kinderen door iedereen gelezen worden. Het tweede onderdeel van de herdenking in het najaar betreft de onthulling van plaquettes in de zes betreffende kerkdorpen. Hierop staat in het kort de gebeur tenis in 1944 vermeld en tevens zullen de contouren van een door de Venlose kunstenaar - zelf zoon van een ex-dwangarbeider - Franck Sonnemans vervaardigd kunstwerk te zien zijn. Deze pla quettes, die in vrijwel alle onge veer 50 getroffen dorpen in het gebied van Venray tot Wessem Hay Willenissen uit Castenray ivordt geïnterviewd over zijn vader, Sjaan Willetnssen. Deze werd op 17 november 1944 met vele ande ren door de nazi's opgepakt en in Duitsland tewerkgesteld, In 1996 ontving Sjaan Willenissen, toen 98 jaar, als oudste nog levende gede porteerde uit handen van gouverneur Van Voorst tot Voorst het eer ste exemplaar van Sporen die bleven, het boek over de deportatie in 1944, geschreven door dr. A.Cammaert. geplaatst gaan worden, moeten een blijvende herinnering vormen aan de trieste gebeurtenissen in de laatste oorlogsmaanden. Voor wat betreft de gemeente Venray zijn ze niet alleen bedoeld voor de gedeporteerden in de zes kerk dorpen, maar tevens voor alle gedeporteerden in onze gemeen te. Er zijn in Venray namelijk ook enkele inwoners, die elders wer den opgepakt, maar niet met naam vermeld staan in het boek Sporen die bleven van de histori cus dr. A. Cammaert. In dit boek staat de geschiedenis van de raz zia's en deportaties uitgebreid beschreven en zijn tevens - voor zover ze achterhaald konden wor den - de namen van alle gedepor teerden in de 55 getroffen dorpen in Noord- en Midden-Limburg ver meld. Ook de namen van opge- pakten die nog voor de Duitse grens wisten te ontsnappen. Waarom de namen van de Venraynaren Harrie Bloemen, Wim Eibers en Sjeng Janssen niet vermeld staan, is een raadsel. De namen werden toendertijd wel doorgegeven aan de auteur. Harrie Bloemen: "Wij waren in Swolgen geëvacueerd en werden daar op 17 november 1944 opge pakt. Samen met een grote groep andere gevangenen werden we naar Broekhuizen gebracht en met het veer overgezet naar Arcen. Vervolgens ging het per tram naar het station in Venlo. We slaagden erin, om vlak voor het station achter te blijven en te ont snappen. Te voet gingen we naar Wellerlooi, waar we uiteindelijk, geholpen door een goede Duitser, met een roeibootje de Maas wer den overgezet en huiswaarts keer den. In het boek van Cammaert worden we niet genoemd. Slechts de passage 'Wie kans zag, zoals een paar treuzelaars uit Swolgen, verdween nog net voor de ingang van het station.' herinnert aan onze belevenissen. Toen ik het las, was het alsof we voor de tweede keer gedeporteerd wer den, maar ook wij hebben moe ten ervaren, wat het betekende om met een geweerloop in de rug weggevoerd te worden." Uit de uitlatingen van Venraynaar Harrie Bloemen blijkt wel, hoe gevoelig de herinnerin gen aan de deportatietijd bij velen liggen en hoe pijnlijk het is, om geen erkenning te krijgen Hopelijk vormen de herinnerings plaquettes in de zes kerkdorpen ook voor deze gedeporteerden enige genoegdoening. De Werkgroep Herdenking Depor taties 1944 Gemeente Venray roept ex-gedeporteerden uit onze gemeente op, om hun verhaal, zo mogelijk met foto en b.v. per soonsbewijs uit de oorlogstijd, te mailen naar jan.strijbos@ hetnet.nl. De Werkgroep zal dan zorg dragen voor plaatsing van het verhaal op de in oktober van dit jaar te openen website. Dit geldt uiteraard alleen voor dege nen die niet door de kinderen geïnterviewd worden. Voor meer informatie kunt u terecht bij Jan Strijbos tel. 571677 of bij Twan van Els tel. 581191. De Dorpsraad Oostrum verga dert op dinsdag 8 juni in de foyer van D'n Oesterham. Aanvang: 20.00 uur. Op de agenda staan onder andere de Commissie Stedelijke Ontwikkeling rapporta ge ontwikkelingen Oostrum-Oost rapportage gebiedsgericht wer ken en pad langs Oostrumse beek bewoners Ghunenbeek en Commissie Maatschappelijke Diensten Ontwikkelingen rond om TBS Nieuw logo Dorpsraad en rapportage activiteiten. De Grote Kerk is moeilijk bereikbaar voor ouderen en gehandicapten. Dit merkte Fons Emonts (CDA) op in de commis sie Stedelijk Beheer. Vanaf de Grote Markt moeten de kerkgan gers zich een weg banen tussen de terrasstoelen en tafels van café De Klokkenluider. "Dit is verve lend", zei Emonts, die hierover klachten ontving. "En het Kerkepad is voor ouderen en gehandicapten ook al moeilijk begaanbaar." Volgens wethouder Driessen (CDA) valt het allemaal wel mee. "Ik heb hier nog nooit klachten over gehoord van het kerkbe stuur. En bovendien is de Grote Kerk van diverse kanten wel goed bereikbaar. Daar kunt u de kerk gangers toch ook op wijzen", reageerde Driessen. 'Politie controleert Henseniusstraat 98' Volgens wethouder Driessen (CDA) zit de politie 'heel dicht' op de overlast die veroorzaakt wordt door jongeren in het pand Henseniusstraat 98. Er zijn ook afspraken gemaakt met de negen bewoners en de huiseigenaar, ant woordde Driessen in de commis sie Stedelijk Beheer op een vraag van Elly van Dijck (PvdA). Omwonenden uit de Henseniusstraat en Paterslaan zijn de overlast meer dan beu en drin gen aan op sluiting van het pand ook omdat het niet brandveilig zou zijn. Driessen zegt dat de gemeente Venray momenteel wei nig kan doen. "Want we hebben geen kamerverhuurverordening. Dat is het enige instrument om te handhaven. Maar deze verorde ning is wel in de maak", aldus Driessen. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS "Maandagmiddag tijdens ons wekelijks spreekuur op de markt zagen we dat er nieuwe bloem bakken op het Schouwburgplein stonden. Komen deze in de plaats van de geraniumzuilen?", vroeg Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) in de commissie Stedelijk Beheer. De gemeente stopt vanwege de bezuinigingen na 2005 met het plaatsen van de geraniumzuilen. "De nieuwe bloembakken zijn particulier bezit van café Hulsman", vertelde wethouder Driessen (CDA). "Het geeft een fraai beeld en ze zijn verrijdbaar want ze moeten op maandag ver plaatst worden vanwege de markt." De gemeente hoopt dat de cen- trumondememers over twee jaar zelf het initiatief nemen om de pleinen met bloemenzuilen op te fleuren. "Daarom alle lof voor Hulsman", zei Gerda van Stelten (CDA). "Ik hoop dat dit goede voorbeeld doet volgen." In de loop van deze week wor den de 25 geraniumzuilen weer in het winkelcentrum geplaatst. Voor de zesde keer organi seert het politiekorps Limburg-Noord de jaarlijkse eindmanifestaties Doe Effe Normaal voor de leerlingen van deelnemende groepen 8. In totaal nemen op 7-8-9-10 juni zo'n 3500 kinderen en begeleiders van 100 basisscho len uit Noord- en Midden- Limburg deel aan de zeven manifestaties in Roermond (2), Venray (2) en Venlo (3) die in het teken staan van racisme en discriminatie. Hiermee geeft de politie aan de toekomstige middelbare scholieren de boodschap mee dat ze ook na de basisschool 'effe normaal moeten blijven doen'. De eindmanifestatie van het project Doe Effe Normaal is een begrip onder de scholieren geworden. Ook dit jaar is er weer voorzien in een gevarieerd pro gramma dat veel interactieve ele menten kent. Het omvat het Doe Effe Normaal Eindexamen, een kennisquiz onder de naam "Ren je rot" en een Idols-scholenronde waarbij leerlingen middels een lied en/of dans aangeven hoe zij over disreiminatie denken. Enkele acrobaten laten door hun kunsten zien wat zij van het thema vinden en een jongen uit het Youth at risk-programma brengt een rap nummer ten gehore. Verder zitten er nog enkele verrassingen in het programma dat wordt gepresen teerd door een bekende Nederlander wiens naam geheim blijft totdat de manifestaties beginnen. Het Mobiel Jeugd Team van de politie Limburg-Noord levert op een bijzondere wijze zijn bijdrage aan het evenement. De groepen 8 van alle aan het project deelnemende scholen uit Noord- en Midden-Limburg héb ben zich kunnen inschrijven voor een van de zes manifestaties. I scholen in de gemeenten van lj politiedistrict Roermond en basiseenheid Heythuysen hebb! de primeur. Voor hen gaat ma; dag het doek open tijdens rw. shows in de Oranjerie Roermond. De scholen in 1 politiedistrict Venray zijn diostf aan de beurt tijdens twee manif taties in de schouwburg Venray. Voor de scholen in 1 politiedistrict Venlo worden drie shows georganiseerd in Maaspoort in Venlo, op woe: dagmorgen en donderdag. Sinds 1997 groeit het proji Doe Effe Normaal als een inktvl binnen Noord- en Middr Limburg. Momenteel doen z< 175 basisscholen en 10.000 le lingen mee aan het adoptiep ject. Tienduizenden leerling! gingen hen de afgelopen jar voor. Sinds 1997 organiseert 1 politiekorps Limburg-Noord het einde van elk schooljaar vc, de groepen 8 een eindmanife- tie Doe Effe Normaal. Dit is e afsluiting van het project vc deze aankomende scholieren rr delbaar onderwijs. Het ma; inmiddels deel uit van het tot Doe Effe Normaal-project dat p ventie en relatieverbetering doelen heeft. In het project ge\ schoolagenten - in samenwerki met onderwijzers en externe p; ners - aan de leerlingen les c zaken als discriminatie, vanda me, verkeer, de politie, dru| /alcohol-/gokverslaving, etcet^ Er ontstaat hierdoor een bepaa band met de school welke rety ook voor andere zaken wo ingezet. De kinderen leren hi door beter omgaan met de m; schappelijke risico's die ze in tienerleeftijd vaker kunnen en len ervaren. Tevens ontstaat een goede relatie met de poli die uiteindelijk de veiligheid c ten gunste moet komen. Het milieustation op bedrijven terrein Smakterheide'wordt ver kocht. NV Afvalverwijdering Limburg is de eigenaar en exploi teert het milieustation van de gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum. Energiebedrijf Essent is voor 100% aandeelhouder van Afvalverwijdering Limburg. Hennie Olde Daalhuis (Lokaal AktieD vroeg in de commissie Stedelijk Beheer wat de gevolgen voor Venray zijn als het milieu tion verkocht wordt. Wethou Driessen (CDA) kon er nog gt antwoord op geven. "We pra hierover met de and Limburgse gemeenten. Essent zich voortaan helemaal richten haar hoofdactiviteit energie en daarom alle milieustraten in verkoop." Samenwerking doet in de komende raadsvergadering het voorstel om het afvalinzamelings systeem diftar af te schaffen. Dat kondigde raadslid Martin Wijnhoven aan in de commissie Stedelijk Beheer. Vorig jaar is er 400 ton minder huisvuil opge haald in Venray terwijl de ophaal- kosten voor de burgers stijgen. Eindstraat 12, tel. 581551:

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7