ok zij maakten lOns Over loon' Colonia Espanola 'stopt ermee Koester uw Monument Juni maand van de mantelzorg Open Dag muziekafdeling Jerusalem Inbraak RLCnSI oomen.nl Honderdvijfentwintigste jaargang - week 23 - donderdag 3 juni 2004 EL EN MAAS Derks-Klaassen stelt geestelijken te boek Congregatie, Heilige mllie, biechten, rozenkrans dden, wijwaterkwast, bedel- onniken, vespers: zomaar at willekeurige termen die huidige generatie wellicht öninneer zeggen. Ouderen Vea meteen een verband gen met de tijd van het :e Roomsche Leven. Een waarin de kerk een stern- drukte op het dagelijks en van rooms-katholieken. de jaren zestig van de vori- eeuw kwam hieraan gelei- L"' een einde. In Overloon urden bepaalde aspecten uit ze periode nu aan de verge- heid ontrukt. Dit gebeurt in boek waarin de uit erloon afkomstige geestelij- centraal staan, menstelster van Ook zij zakten 'ons Overloon' is de •jarige Nellie Derks- zassen. 'Schrijfster' wil Nellie Derks- Klaassen beslist niet worden genoemd. 'Samenstelster'dekt vol gens haar de lading beter: "Ik heb niet meer gedaan dan een hele hoop informatie verzameld over Overloonse geestelijken. Die heb ik vervolgens geheel of gedeelte lijk in het boek opgenomen. Ik heb er zelf natuurlijk wel het een en ander aan toegevoegd, maar ben toch vooral afhankelijk geweest van de gegevens die anderen beschikbaar stelden." Hoe komt iemand die haar hele leven huisvrouw is geweest ertoe een boek samen te stellen over de Overloonse geestelijken? Nellie Derks-Klaassen: "De ontstaansge schiedenis van het boek gaat terug tot 1994. In een parochie vergadering kwam ter sprake wat we in 1997 zouden doen aan het veertigjarig bestaan van de herop gebouwde Sint-Theobalduskerk. Toen ontstond het idee een foto collage te maken van alle Overloonse geestelijken en die bij het jubileum ten toon te stellen in de kerk. Ik heb me daar toen mee belast. Stad en land heb ik afge zocht naar foto's. Dankzij de medewerking van velen is die col lage toen uiteindelijk tot. stand gekomen Na het jubileum verd wenen de foto's in het kerkar chief. Dat vond ik eigenlijk toch wel jammer. Daarom verzamelde ik alles in een oud fotoalbum. Daarna kwam van het een het ander. Eerst heb ik alle gegevens in de computer gezet en vervol gens bedacht ik me dat het mis schien wel aardig zou zijn het geheel in een boek te bundelen. Nadat ik vorig jaar ziek was geweest, hebben mijn kinderen me tenslotte gestimuleerd er daadwerkelijk een boek van te maken." Het resultaat van alle inspannin gen van Nellie Derks-Klaassen is een uitgave van meer dan hon derd pagina's op A4-formaat. De kern daarvan vormen de levensbe schrijvingen van alle in Overloon geboren religieuzen, aangevuld met biografieën van alle pastoors en kapelaans die in Overloon gediendhebben.- Van pater ^ejzfr^, i voor ^zoxeir bekend de eerste geestelijke uif Overloon, tot zuster Nellie Willems die in 1953 de voorlopig laatste Overloonse was die intrad. En van pastoor Cremers (1795) tot de huidige pastoor, Henk Tolboom. Niet over iedereen was evenveel informatie te vinden, maar uitein delijk is Nellie er toch in geslaagd aan elke geestelijke minimaal een paar regels te wijden. Indien beschikbaar zijn ook nog foto's, prentjes en andere documenten van de geportretteerde personen toegevoegd. Maar het boek biedt meer dan alleen de levensbe schrijvingen van Overloonse gees telijken. De samenstelster geeft in heldere bewoordingen ook ver klaringen van termen die veel hedendaagse lezers misschien onbekend voorkomen. Zo doet ze het verschil tussen reguliere en seculiere geestelijken uit de doe ken, zet ze uiteen wat een congre gatie is en doet, geeft ze een toe lichting op de tien geboden en zet ze uiteen wat precies een gebouw tot een kerk maakt. Verder bevat het boek een apart hoofdstuk over enkele Overloners die het dorp in de afgelopen eeuw heb ben gemaakt tot wat het nu is. Een groot voordeel bij het samenstellen van het boek bleek het feit dat Nellie Derks-Klaassen zelf een geboren en getogen Overloonse is: "Je komt wat gemakkelijker binnen bij mensen. Ik heb altijd in het verenigingsle ven gezeten en dan weet je toch eerder vertrouwen te wekken. Ik heb trouwens versteld gestaan van alle medewerking die ik heb gekregen. Iedereen die ik bena derde. was meteen bereid foto's en ander materiaal beschikbaar te stellen. Van de congregaties die ik heb aangeschreven, kreeg ik alle informatie die ik maar wenste. Ruud Willems hier uit Overloon heeft me steeds gestimuleerd en geholpen bij het vinden van infor matie. En het boek zou er nooit zo mooi hebben uitgezien als pas toor Tolboom mij in de laatste fase niet intensief met raad en daad terzijde had gestaan. Hij heeft het geheel duidelijk meer cachet gegeven." Het boek zal op 10 juni worden gepresenteerd tij dens een feestelijke bijeenkomst in de recreatiezaal vaa Jiuize Loon. Een zware last zal dan .vap de schoudérs van Nellie vallen. "Jarenlang ben ik er zeer intensief mee bezig geweest. Vooral de laatste fase van drukproeven cor rigeren, overleg met de drukker en de laatste puntjes op de i zet ten, heeft me heel wat energie gekost. Na 10 juni krijg ik geluk kig weer wat meer tijd voor mijn gezin. En hier in huis moet ook nog heel wat gebeuren Ook zij maakten 'ons Overloon' is vanaf 10 juni voor 15 euro ver krijgbaar bij Nellie Derks- Klaassen, Generaal Hasbroucklaan 15, 5825 AP Overloon, telefoon nummer 0478-041862. Op zondag 6 juni houdt de muziekafdeling van Kunstencentrum Jerusalem (voor malige muziekschool) haar open dag. Op deze dag zijn er tal van presentaties en demonstrgtieles- sen. In de aula treden o.a. op de kinderen van de IVM klassen, blokfluitensemble, het resonantie orkest en het dwarsfluitensemble maar ook de Big Band en de Djembé groep. Voorts is er een optreden te bewonderen van de winnaars van het project Eigenwijs en natuurlijk ook de snaarinstrumenten als violen en gitaren. Daarnaast kan er kennis gemaakt worden met alle instru menten waarop les gegeven wordt en kan men met de docent spreken. Tijdens deze dag kan men de nodige informatie verkrij gen en is inschrijven natuurlijk ook mogelijk. De open dag begint om 12.00 uur en duurt tot 16.00 uur in Kunstencentrum Jerusalem, Heuvelstraat 4 in Venray en de toegang is gratis. Voor informatie: Kunstencentrum Jerusalem, tel.: 0478 585320. De politie heeft nader onder zoek ingesteld naar aanleiding van een inbraak in een woning aan de Horsterweg. Onbekenden hebben zondag 16 mei tussen 16.15 uur en 18.00 uur ingebroken en heb ben onder meer een geldbedrag buitgemaakt. Daarnaast zijn enke le persoonsdocumenten en sleu tels ontvreemd. Gelet op tijdstip is het mogelijk dat iemand iets gezien heeft dat met de inbraak te maken heeft. In verband met het onderzoek vraagt de politie getui gen zich te melden bij de politie Venray. Dit kan bij het bureau aan de Leunseweg of via 0900-8844. Stichting Venray Monumentaal Deze week:monumentje van devotie St. Oda Kapel Hoenderstraat, Venray. Al eeuwenlang een vertrouwde plek: St. Oeike op den Omziende Berg nabij het Brits Ereveld, is gesticht uit devotie tot de H. Oda. de patrones van Venray. Tot 1936 behoorde de kapel bij Merselo. Toen werd dit kerkdorp een zelfstandige parochie waarbij ook de grenzen opnieuw werden vastgesteld en werd de St. Oda- kapel aan Venray toebedeeld. De kapel dateert uit de middel eeuwen en is opgetrokken uit bepleisterde mergelblokken. Een Bouwkundige bijzonderheid vór: men de twee kleine raampjes in de lange gevels ter hoogte van het beeld. De raampjes worden hagio- scopen genoemd, openingen waardoor men het beeld van bui tenaf kan zien. Zij komen al in de vroeg middeleeuwse bouwwer ken voor. U zult deze vaker aan treffen in de Venrayse kapellen. In dezelfde eeuw werd de kapel vergroot tot de dubbele lengte: Het gedeelte tussen de twee hek ken kwam erbij. Het huidige beeld van Oda is een kopie in eikenhout van het originele beeld uit 1600 dat in de Grote Kerk staat uitgestald. Volgens de legende werd Oda geboren in het jaar 690 als doch ter van een Schotse Koning. Oda was blind geboren en vond het licht bij het graf van de H. Lambertus in Luik. Vandaar dat ze aangeroepen wordt als patrones tegen oogziekten (het water uit de Odaput tussen Freulekeshuus en het gemeentehuis werd een generatie geleden nog gebruikt om zieke ogen uit te wassen, deze put is gedempt tijdens de verbou wing van het huidige gemeente huis). Ze dankte de H. Lambertus en liet een kapel bouwen. Terug in Schotland wilde haar vader haar uithuwelijken. Oda voelde daar niets voor en ging naar Rome. Op de terugweg bleef ze in Venray wonen op het terrein van het latere Jerusalemklooster. Ze verbleef daar met dienaren en jonkvrouwen en voorspelde de bouw van het klooster.Rond 726 besloot Oda te vertrekken naar de overkant van de Peel. Op de plek waar nu de kapel staat bad ze dat Venray nooit verwoest zou wor den en gevrijwaard zou blijven van de pest. Haar vader kwam haar op het spoor, de aanwezig heid van Oda in het bos zou zijn verraden door luid schetterende rondvliegende eksters. Vandaar dat Oda wordt afgebeeld met een ekster op de hand. (bron: Veldeke Venray) Kent u ook zo'n bijzonder plek in Venray of een van haar kerk dorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitale) foto stu ren? Ons adres is Stichting Venray Monumentaal. P/a Groene Hart 7 5801 SX Venray-E-mail venraymo- numentaal@hcenet.nl Een op de tien Limburgers zorgt onbetaald voor een hulpbe hoevende partner, ouder, kind of buur. Dit zijn mantelzorgers. Speciaal voor hen organiseren de Limburgse Steunpunten Mantelzorg samen met het Huis voor de Zorg, Xzorg en LOT, in de maand juni 2004 door de hele provincie activiteiten onder de titel 'Ik? ik ben mantelzorger'. Op deze manier kunnen mantelzor gers, maar ook doorverwijzers van beleidsmakers elkaar ontmoe ten en zicht krijgen op het onder steuningsaanbod. Daarnaast gaat het om de stem en (h)erkenning van de mantelzorger. Woensdag werd het startsein gegeven voor de campagnemaand 'Ik? ik ben Mantelzorger' in de Statenzaal van het Gouvernement in Maastricht. Huub Stapel heeft zijn naam verbonden aan de Limburgse cam pagnemaand. Al meer dan ander half miljoen mensen in Nederland zijn mantelzorger. Maar liefst een op de tien Limburgers zorgt voor een ander in de naaste omgeving. Zorg die onbetaald en vaak van zelfsprekend gegeven wordt uit persoonlijke betrokkenheid. Zorg die soms behoorlijk zwaar kan zijn. Mede daarom heeft hij zijn naam aan de campagne verbon den. Gedurende de campagne maand, worden verschillende informatieve bijeenkomsten en ontspannende activiteiten georga niseerd. Er worden conferenties gehouden om te zien wat in Limburg gebeurt op het gebied van mantelzorg. Overal in de pro vincie worden voorlichtingsbij eenkomsten (thema: Persoons Gebonden Budget), een reizende tentoonstelling en toneelvoorstel lingen georganiseerd. Alle activi teiten houden verband met man telzorg en zijn voor iedereen gratis toegankelijk. Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl 'Colonia Espanola de Venray' udt op te bestaan. Na bijna der jaar komt er een einde aan de reniging voor de Spaanse inwo- rs van Venray. De laatste jaren Jlde het ledenbestand en werd tds milder gebruik gemaakt pjjj a het ontmoetingscentrum aan Goudsmidstraat, in de kelder basisschool Coninxhof. donderdag 10 juni 2004 Lijst 1 nummer 8 Dt laatste twee jaar heeft het «uur bekeken of een andere 8 moest worden ingeslagen, ik het samengaan met een kre vereniging. Alle leden en andere Spaanstalige bewo- van Venray zijn benaderd, er bleek bij de tweede gene- SP ie onvoldoende behoefte te n aan een eigen ontmoetings- ntnun. Van de eerste generatie, in 1975 aan de wieg stond van Spaanse vereniging, blijken er 'en weer terug te keren naar toje. Het bestuur heeft daarom sloten de vereniging op te hef- on het ontmoetingscentrum 'et over te dragen aan de meente Venray. Het bestuur 'dt dat 'Colonia Espanloa de nray' er in de afgelopen dertig uitstekend in geslaagd is een te leveren aan een goede egratie van Spanjaarden in de derlandse samenleving. afscheid gebeurt niet Nisloos. Op zaterdagavond 12 •i wordt een groot afschcids- st georganiseerd in het ont- Wingscentrum aan 'udsmidstraat 9a. Iedereen die 't bij de vereniging betrokken f geweest is welkom om er een •Tierend feest van te maken 1 nog één keer overheerlijke is, vino y musica.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15