jaartje Kunen Ïtroduceert ngerenwebsite Gast in huis. God in huis" Meerlo-Wanssum N554 blijft voorrangsweg Havol bestaat 25 jaar Service rubriek Gregoriaanse mis in Tienray nat, EN MAAS Donderdag 3 juni 2004 - Pagina 11 L/.meerlowanssumvoorjou.tk eerlo-Wanssumse delegatie geniet van gastvrijheid in Wasosz Het het verdwijnen van de lijnse Muur eind jaren veranderden de poli- ie verhoudingen in Europa, iter de muur stonden men en volkeren te popelen het rijke Westen in de nen sluiten. Geïnitieerd or de Nederlandse over- zochten ook regio's in s land contact met streken gebieden in Oost-Europa, meenten als Horst aan de Bergen, Deurne sloten Midschapsbanden met olse steden en gemeenten. Meerlo-Wanssum. Met ■sosz, een gemeente met d dertig dorpen. Sinds ruim n jaar vinden er uitwisselin- plaats. Vanuit Meerlo- inssum vertrok op woens- 5 19 mei een delegatie, taande uit 29 kinderen en ouders, naar Wasosz. Peter fminski, bestuurslid van de chting Vriendenkring Meer- Wanssum Wasosz, maakte fciaal voor Peel en Maas een 'ne persoonlijke impressie. Het is nu dinsdagmorgen. Ik jk mijn koffer leeg en vind het ine gekreukte briefje waarop wat aantekeningen heb naakt. Bij het lezen zie ik ens weer alles voor me. Alle tukken op zo'n klein stukje Het. O ja, ik was in Polen, om c'os te zijn in Wasosz. Samen 1 eén bus vol kinderen en uit onze gemeente Meerlo- tssum. Een busreis van bijna lz?nd kilometer Een reis van uur, drie video's, twintig minu- 1 wachttijd aan de grens maar 'tal een reis van gezellig klet- Met sommige mensen die ik teens ken. Maar het lijkt alsof cén grote familie zijn. De ont vangst in Wasosz is hartelijk en de eerste gedekte tafel dient zich al aan. Er zullen er nog vele volgen. In Polen zeggen ze wel eens:"Gast in huis, God in huis". We weten nu een beetje wat dat inhoudt. De ouders slapen in een soort inter naat. De kinderen zijn het groot ste deel van het verblijf bij Poolse gastgezinnen ondergebracht. Het is donderdag: Hemelvaarts dag. Maar niet in Polen want dat land viert Hemelvaartsdag op Sacramentsdag. Na het ontbijt, met warme worst, wordt de dag verder gevuld met bezoeken aan de vier basisscholen die Wasosz rijk is. Ook op de scholen worden we weer hartelijk ontvangen en De gehandicapte Hubert (12) kreeg van de Meerlo-Wanssumse delegatie een driewielige fiets aangeboden mogen we genieten van voor drachten, hapjes, drankjes, ritjes met paard en koets, sportwedstrij den en' jawel, een lekkere worst op de grill. En dan die kinderen die me met een paar woordjes Engels aanspreken en vragen hoe het met me gaat. Wat een vooruit gang als je het vergelijkt met ons bezoek van tien jaar geleden. Toen had je steeds een tolk nodig. Nu veel minder, zeker bij de jeugd. Ook nemen we een kijkje in het nieuwe gymnasium met zijn splinternieuwe sportzaal. Daar mogen ze best trots op zijn en dat zijn ze dus ook! Vrijdag, de tweede dag. De reis gaat vandaag naar het zuiden van Polen, dicht bij de Tsjechische grens. Wat meteen opvalt is de schitterende natuur. De ooievaars kijken vanuit de berm onze bus verwonderd na. Een overstekende vos moet kennelijk vlug naar zijn kippen en de herten nemen niet eens de moeite om weg te ren nen. Alles is hier zo puur. Het kas teel dat we bezoeken kent een heel interessante legende en we wanen ons even terug in de Mid deleeuwen. Een bezoek aan een idyllische waterval sluit de reis van vrijdag af. Zaterdag, dag drie Shoppen in de winkelstraten van Rawicz, een stadje dat 10 kilometer verderop ligt. Allemaal leuke, kleine winkel tjes. Geen enorme keuze, maar toch voldoende want onze men sen zijn blijkbaar goed geslaagd. Na de middag brengen de Neder landse ouders de middag door bij de gastgezinnen van hun kinde ren. Ze praten wat, bekijken foto's, eten. gaan wat wandelen en de middag is vlug om. Vanaf 16.00 uur uur is iedereen uitgeno digd in de basisschool van Czamo- aartje Kunen (21) is met ht trots op haar website »r jongeren. Informatief, :ractief, kleurrijk, up-to- E: via www.meerlowans- ivoorjou.tk kunnen jonge- i uit Meerlo-Wanssum sinds de dagen op een eigentijd- manier in contact komen it de gemeente. Op de nieu- website kunnen ze mee aten. -denken en -doen. Via nail, de chatbox en een leënbus kunnen de jonge lui hun mening over tal van ■ilerwerpen die hen aangaan jen horen. De bedoeling is a\ de website, die ook is linklaan de officiële websi- raa de gemeente Meerlo- wsum, tot 1 september dt onderhouden door de iterse. "Daarna wordt :ken of de website in een Ëoefte voorziet en de jonge- m weet te bereiken. Als dat j|is, gaan we bekijken op wke manier we de site het »e in de lucht kunnen hou- n en wellicht kunnen inte- !ren in de site van de neente", zegt gemeente- ordvoerster Sylvia van Nis- aartje Kunen laat de site - in leuren blauw en groen van de leente Meerlo-Wanssum. aan erslaggever van Peel en Maas zien. Vanaf februari was ze dage lijks bezig met het bedenken en maken van de site. Beetje bij beet je kreeg www.meerlowanssum- voorjou.tk vorm en vooral inhoud. Op de site komt onder meer de politiek aan het woord over het jongerenbeleid in de gemeente, maar. ook staan er nieuwsberichten op over jeugd- en jongerenwerk en kunnen jon geren aangeven over welk onder werp ze graag zouden willen pra ten met de gemeenteraad, de burgemeester, wethouders en ambtenaren. Ook geeft de site een overzicht van verenigingen, bevat ze een evenementenkalen der en een agenda van de jonge- renbus en geeft ze antwoord op de vraag 'Hoe werkt de gemeen te?'. "Verder staat er wekelijks een andere vereniging of persoon in the picture", zegt Maart je Kunen. "Wellicht dat we in de toekomst eens per maand ook chatsessies met bijvoorbeeld de burgemees ter of wethouders gaan houden. Maar dat is één idee, ik heb nog meer ideeën om jongeren via de site bij het beleid van de gemeen te te betrekken." INTERESSE IN POLITIEK Maartje Kunen is altijd geïnte resseerd geweest in politieke en maatschappelijke onderwerpen Ze is sociaal bewogen, en heeft belangstelling voor politiek. "Ook als jongere is het belangrijk je stem te laten horen. Want als je niks zegt, gebeurt er ook niks. Ik vind het daarom van belang dat jongeren hun zegje doen over zaken die hen aangaan Het 'project jongerenwebsite' is de afsluiting van het afstudeerpro ject van Maartje Kunen, die bin nenkort haar diploma van de lera renopleiding in Nijmegen in ontvangst mag nemen. Ze mag zich dan officieel docent aardrijks kunde noemen, met als specialisa tie multimedia. "Waarom ik voor dit afstudeer project heb gekozen? Nou, het viel me tijdens informatiebijeen komsten van de gemeente Meer lo-Wanssum altijd op dat er zo weinig jeugd aanwezig was. Ik was vaak de enige jongere in de zaal. In eerste instantie wilde ik een afstudeerproject maken over de strategische visie van de gemeente Meerlo-Wanssum, maar dat was me te abstract. Een jonge renwebsite is concreet, daar kon ik wat mee. En vanuit de jeugdde- batten in Wanssum wist ik nog dat er ook behoefte was aan een website voor jongeren Volgens woordvoerster Sylvia van Nispen is de gemeente Meer lo-Wanssum enorm te spreken over het initiatief van de Geijster- se. "Want het blijkt moeilijk te zijn om jongeren te bereiken. Ze Maartje Kunen"Wellicht dat we in de toekomst eens per maand chatsessies met bijvoor beeld de burgemeester of wet houders gaan houden" komen niet naar informatiebijeen komsten om hun zegje te doen Wellicht dat zo'n website hen meer aanspreekt. De gemeente Meerlo-Wanssum ondersteunt het initiatief van Maartje dan ook. Het heeft momenteel ook geen finan ciële consequenties voor de gemeente, want de site wordt tot 1 september door Maartje onder houden." Na 1 september begint de Geijs- terse aan een vervolgstudie plano logie. De komende weken zal ze in haar vakantie echter regelmatig achter haar labtop zitten Om de site up-to-date te houden en/of nieuwe items op het 'net' te zet ten "Ik schat dat ik 2,5 uur per week kwijt ben aan het bijwerken van de site. Ja, de eerste reacties zijn al binnen. Maar als jongeren suggesties hebben voor onder werpen op de site, dan kunnen ze het me altijd laten weten. Ik hoop dat ze de site leuk vinden en van alle mogelijkheden op de site gebruik gaan maken." Stuur je e-mailtje naar meerlo- wanssumvoorjou@hotmail.com. Naar dit e mailadres kun je ook al je vragen mailen. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag. woensdagmorgen of donder- dag. Huisartsenpraktijk Meerlo. Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300: tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum. Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg. Legert 15. 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242. 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend, ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 0774632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219. 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen. Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21. 5866 BM Swolgen. Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19.30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 0900-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale Ope ningstijden* ma di. en do. van 10.00-12.30 uur. Opknapbeurt provinciale weg begint na de zomervakantie De provincie Limburg gaat na de zomervakantie begin nen met het opknappen van een deel van de provinciale weg N554 in de gemeente Meerlo-Wanssum. De werk zaamheden aan de Burge meester Ponjeestraat in Wans sum, de Hoofdstraat in Meerlo en de Spoorstraat in Tienray starten begin september en duren acht tot veertien weken. De provincie gaat het asfalt vervangen, rode fietsstroken aanleggen en de trottoirs opnieuw bestraten. Dat vertel de Marco Luijten, verkeers kundige van de provincie, donderdagavond tijdens een informatiebijeenkomst over de reconstructie van de weg in zalencentrum 't Brugeind in Meerlo. In de kernen van de twee dor pen wordt de weg in ieder geval niet ingericht als 30 km-zone. Dit om sluipverkeer door de woon buurten te voorkomen, legde de verkeerskundige aan de circa tachtig belangstellenden uit. De N554 blijft een voorrangsweg. Tevens blijft de maximumsnel heid in de kernen gehandhaafd op 50 km/uur en buiten de komgren- zen op 80 km/uur. Wel worden aan de randen van Tienray -behalve aan de noordzij de waar de spoorlijn al een natuurlijke renner is- drempels aangelegd en wordt net voor de bebouwde kom van Meerlo- aan de kant van Wanssum- een vlucht heuvel gemaakt voor oversteken de fietsers. Fietsers kunnen de weg via deze zogenaamde mid dengeleider - met bomen om de oversteekplaats extra te accentu eren- in twee etappes oversteken. Ook wordt op dat gedeelte een extra bocht gemaakt, om verkeer dat de kern in gaat af te remmen. Meerlo krijgt aan de kant van Tienray op de komgrens ook een drempel om het verkeer af te rem men. CENTRALE VERKEERSWEG De N554 blijft de centrale ver keersweg tussen de kernen De provincie wil de fietsvoorziening een duidelijke plek geven door de witte stippellijnen te vervangen door rode fietssuggestiestroken. Er komt één rijbaan van vier meter breed met daarlangs aan beide zijden rode fietssuggestie stroken van 1,75 meter breed. Een nadeel van deze inrichting is wel dat twee vrachtwagens elkaar niet goed kunnen passeren, ver telde Luijten. "Die moeten uitwij ken naar de fietsstroken. Maar uit onderzoek blijkt dat de snelheid afneemt bij een minder breed wegvak. Zo'n visuele versmalling werkt goed." Op de rode fietssuggestiestro ken mag wel geparkeerd worden, behalve op die gedeelten met een gele stoeprand. Tevens worden de inritconstructies op de zijweg aansluitingen- behalve op de krui sing van de Swolgenseweg en de Nieuwe Baan in verband met het vele v rachtverkeer naar het indus trieterrein- verhoogd. Voetgan gers hebben op de inritconstruc ties bij het oversteken van de weg voorrang op afslaand verkeer. "De plekken waar nu gepar keerd wordt, willen we behou den. Een nadeel hiervan is wel dat de fietsers moeten uitwijken voor auto's die op de fietssuggestiestro ken geparkeerd staan. Dit geldt voor het hele wegvak, dus ook in Meerlo worden de wegen op deze manier ingericht. Dat bevordert de uniformiteit en de duidelijk heid voor alle verkeersdeelne mers", aldus Luijten. Tegenover het tuincentrum aan de Burgemeester Ponjeestraat in Wanssum komen enkele parkeer plaatsen te liggen. De gemeente Meerlo-Wanssum tenslotte wil een dertigtal bomen langs de weg in het trottoir plaatsen en zorgt voor de verlichting. De slechte lampen worden vervangen, de lichtmasten blijven, maar kunnen op een andere plek komen te staan. De N544 wordt in gedeelten aangepakt. De weg wordt gedu rende de werkzaamheden niet helemaal afgesloten maar wordt per wegvak onder handen geno men. "Samen met de gemeente zullen we bekijken hoe we dat het beste kunnen doen. De insteek van ons is om stukken van 300 tot 500 meter in één keer aan te pakken om de overlast te beperken. De omleidingen woe den met borden aangegeven en vinden plaats via de zijwegen in de kernen", legde projectleider Carlo Gurian uit. Ook worden de drie gedeelten voorzien van een asfaltlaag, die geluidsreducerend werkt. Die is weliswaar duurder en minder sterk, maar komt wel tegemoet aan de klachten van bewoners van de Spoorstraat in Tienray en de Hoofdstraat in Meerlo. Die kla gen namelijk al jaren over geluids overlast van met name zwaar vrachtverkeer dat door de straten dendert. Ook worden enkele scheefliggende putdeksels weer recht gelegd en krijgt op plaatsen waar dat nodig is de riolering een opknapbeurt. borsko. Een gala, zo noemen ze dat in Polen. Het is een soort tuin feest met bier- en limonadekraam pjes, eetkraampjes en jawel: de inmiddels fameuze grillworst. Je kunt er genieten van allerlei optredens, voordrachten, voetbal wedstrijdjes, paardrijden, en veel gezellig kletsen. De disco dreunt na tot in het diepe donker van de vallende avond. Zondag, de laatste dag. Omdat Polen sinds 1 mei bij de EU is heb ben we namens de stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum- Wasosz een cadeau overhandigd: een houten buitenset, bestaande uit een tafel en twee banken, waarvan één met rugleuning. Deze zithoek komt te staan bij het internaat. Ook een driewielige fiets voor de gehandicapte Hubert van twaalf jaar wordt aangeboden. Hij is er duidelijk mee in zijn nopjes, want nu kan hij zich zonder hulp van anderen verplaatsen. Gewel dig toch! De dozen speelgoed voor het internaat zijn ook harte lijk welkom. De middag wordt gevuld met sportactiviteiten voor de ouders en de kinderen uit beide landen. Alleen onze meisjes hebben daarbij succes, de rest wordt duidelijk ingemaakt. De avond sluiten we af met afscheid nemen, met dansen en zingen. Onze ingestudeerde Poolse liedjes doen het goed, net als de disco die volgt. Naar bed en vroeg weer op. Maandag is een kopie van de eerste dag: reizen, video's kijken, wat slapen, gezellig nababbelen. Het is nu dinsdagmorgen Ik maak mijn koffer leeg en vind het kleine gekreukte briefje waarop ik wat aantekeningen op gemaakt heb. Zoveel herinneringen op zo'n klein briefje Dit jaar is het 25 jaar gele den dat Hans Volleberg uit Wanssum zijn bedrijfje Havol oprichtte. Nu, in 2004, is Havol nog steeds een een mansbedrijf. Klein in omvang dus, maar groot in service, know-how en assortiment. Hans Volleberg is van origine automonteur. Via de WeJeBe-gara- ge en na zijn militaire diensttijd kwam Hans in 1976 terecht bij Autobedrijf GHV in Oostrum. Maar Hans wilde meer dan alleen "van acht tot vijf' werken. Met GHV kwam Hans overeen dat hij daar part-time kon werken zodat hij daarnaast een eigen bedrijf kon opstarten. Onder de naam Havol begon Hans een technische handelsonderneming. Autobedrij ven, loonwerkers en agrariërs behoorden toen, en nu nog steeds, tot zijn klantenkring. Hans. die opgegroeid was op de boerderij van zijn ouders in Wans sum, was goed op de hoogte van de technische behoeften van agra riërs en loonbedrijven. "Daarbij gaat het vaak om specialistische zaken, een speciaal boutje of een onderdeel. Zaken die door grote re bedrijven in de gevraagde geringe aantallen niet te leveren waren. Vanaf het begin hebben we gepoogd die vragen te kunnen beantwoorden", zegt Hans Volle berg. "Soms gaat dat vrij eenvou dig, maar vaak gaan daar ook vele uren inzitten. Vaak lukte het dan ook om de klant te kunnen bedie nen. Wanneer dat niet meer ging, dan kon ik ook met een gerust hart tegen de klant zeggen dat hij die oude machine maar weg moest doen, omdat er geen onderdelen meer voor te krijgen waren. En dat opende weer een deur om voor de klant op zoek te gaan naar een nieuw apparaat Die filosofie w.erkte 25 jaar geleden al, maar werkt nu nog steeds. Havol heeft een brede klantenkring, die weet waarvoor ze bij Hans Volleberg terecht kan. Hans Volleberg was in 1987 ook een van de eerste automon teurs die het APK-keurmeestersdi- ploma op zak had. Thans verricht hij voor veel klanten de jaarlijkse arbo-keuring van elektrisch gereedschap. Dat Havol altijd een eenmans bedrijf is gebleven, heeft diverse oorzaken. Enerzijds spelen privé- omstandigheden daarbij een rol en anderzijds heeft Hans nooit de pretentie gehad om te groeien. "Dat heeft ook voordelen, want zo hebben klanten en leveranciers een aanspreekpunt. Dat betekent korte lijnen, zodat vaak- en indien nodig- snel gehandeld kan wor den Ook flexibiliteit is in deze branche vereist." De klantenkring van Havol bestaat uit grote en kleine klan ten. "Ik kan voor de klant vaak direct bij de importeur of fabri kant bestellen." Dat betekent snel leveren, geen verkeerde onderde len en een relatief lage prijs: als Hans al moet bestellen. Als Hans Volleberg bij de importeur moet bestellen. Want wie de voorraad van Havol kent, weet dat er maar weinig schroeven, bouten, moe ren en onderdelen zijn, die niet op voorraad liggen. "Ik ben in de gelukkige omstan digheid geweest dat ik van mijn hobby mijn beroep heb kunnen maken en ik hoop dat ik die na 25 jaar nog een hele tijd mag uitoefe nen". besluit Hans Volleberg. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur De heilige mis in de kerk van Tienray wordt op zaterdag 5 juni opgeluisterd door het Venray's Gregoriaans Koor. Uitgevoerd wordt de heilige mis is van Drie- vuldigheidszondag. De vaste gezangen worden zoveel mogelijk op de vertrouwde 'volkswijze' gezongen, waarbij u als kerkgan ger wordt uitgenodigd mee te zin gen. Aanvang: 18.00 uur. Het Ven ray's Gregoriaans Koor bestaat uit 25 zangers die zich gespeciali seerd hebben in het Gregoriaans Het koor werd vijftien jaar gele den opgericht om het Gregori aans levendig te houden. Waar een klein bedrijf groot in kan zijn

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11