olikliniek voor verstandelijk gehandicapten "Er wordt echt gekeken naar e woonwensen" Open dag naturisten vereniging Bijdrage CAI aan Fietsvierdaagse Venray K 0 Aanrijding tussen twee vrachtwagens Het is tijd voor Hemelvaartsdag. mode centrum Horst Niets! Gokkasten opengebroken Rabobank Venray Meerlo-Wanssum tel. 077-3986464 -I1 Goederen- en dienstenveiling Bijenwacht L EN MAAS Donderdag 13 mei 2004 - Pagina 7 let ingang van vrijdag 14 start Vizier een olikliniek voor Verstandelijk fhandicapten (Poli VG). [lisartsen kunnen nu patiën- tn met een verstandelijke uidicap voor een advies over .behandeling van handicap- >bonden klachten verwijzen «ar de Poli VG. pe Poli, die in de startperiode te keer per maand open is, ifdt gehouden in de huisartsen- op het terrein van het üsziekenhuis Pantein in oxmeer. Het werken vanuit een parte Polikliniek is nieuw voor ederland. Vizier biedt dienstver- toing aan mensen met een ver- tandel ijke handicap in de drie hoek Nijmegen, Oss en Venlo. Deze dienstverlening omvat zorg en begeleiding bij wonen, dagbe steding en vrije tijdsbesteding. Uitgangspunt van Vizier is dat mensen met een verstandelijke handicap zo veel mogelijk in gewone woningen in de wijk wonen en, in het verlengde daar van, huisartsenzorg van een plaat selijke huisarts krijgen. Dit stre ven sluit aan bij de ideeën van vermaatschappelijking van de zorg. In het buitenland is de zoge heten vermaatschappelijking van verstandelijk gehandicapten de afgelopen decennia al in gang gezet. In sommige landen zijn in een paar jaar tijd de meeste instel lingen verdwenen. Dat heeft in veel gevallen echter geleid tot een verdamping van deskundigheid. In Nederland is sinds 2000 het specialisme Arts voor Verstandelijk Gehandicapten (AVG) officieel erkend. Vizier heeft verschillende van deze art sen in dienst. Zij zijn gespeciali seerd in de medische zorg aan mensen met een verstandelijke handicap. Bovendien hebben ze vanuit hun dagelijkse werk bij Vizier ervaring in het omgaan met mensen met een verstandelijke 'handicap. Met de start van de Poli VG hebben huisartsen nu de mogelijkheid om patiënten bij gezondheidsproblemen, die ver band houden met de verstandelij ke handicap, te verwijzen naar de Poli VG. Want naast gedragspro blemen en psychiatrische aandoe ningen vragen ook de somatische (oftewel lichamelijke) aandoenin gen van mensen met een verstan delijke handicap veel aandacht. Onderzoek in een reeks Limburgse huisartspraktijken laat zien dat patiënten met een lichte verstandelijke handicap 2,2 maal zoveel medische problemen heb ben als de patiënten zonder een verstandelijke handicap, en de patiënten met een ernstige handi cap 2,7 maal zoveel (Van Schrojenstein Lantman-de Valk, 1998). De AVG onderzoekt de patiënt en adviseert de huisarts over de verdere behandeling. De huisarts blijft verantwoordelijk voor de medische zorg van de patiënt. Bij zwaardere klachten of problemen kan de AVG in overleg met de huisarts en de patiënt een aanvullende AWBZ-indicatie voor behandeling door multidiscipli naire teams aanvragen. Heieen Evenhuis, die in 2000 als eerste hoogleraar geneeskunde voor mensen met een verstandelijke handicap werd benoemd, pleit al enige tijd voor regionale experti secentra. In de startfase zal Vizier twee keer in de maand een Poli VG houden. Dit zal zijn op de vrij dagen van de even weken van het jaar en wel in de huisartsenpost op het terrein van het Maasziekenhuis Loerangelsestraat 1 in Boxmeer. Voor het maken van een afspraak op de Poli VG kan gebeld worden naar het secretariaat van de AVG's van Vizier, telefoon: 0485-499951. /lensana Venray begeleidt beschermd en zelfstandig wonen voorbeeld omgaan met psychoti sche symptomen, omgaan met werk, omgaan met sociale relaties en intimiteit enz. Wieneke van der Tuin: "Je leert ook de signalen kennen voor je zelf hoe ver je kunt gaan, ook met werk. Ik zelf heb hier genoeg aan, maar dat is voor iedereen verschil lend. Makkelijk is het niet altijd want soms wil je gewoon meer, of je omgeving ziet dat het goed met je gaat en wil dat dan je meer gaat doen, meer gaat werken of een vaste baan gaat zoeken. Als je weet dat dat niet zomaar gaat omdat je bijvoorbeeld de span ning niet aankunt dan is het soms moeilijk uit te leggen. Dan helpt praten met je begeleider over hoe je dat moet aanpakken echt heel goed." Cliënten en begeleiders van Mensana Venray zijn heel tevre den over het begeleid wonen De Stichting Mensana RIBW [Regionale Instelling schermd Wonen) Noord- en den Limburg bestaat welis waar officieel als zelfstandige hting sinds 1 mei 2003, de rerkzaamheden zijn al zo'n acht jaar oud. Mensana Venray, gevestigd in het oude Jozef-klooster aan de indstraat, beheert zestien I woningen met daarin onge- I veer 50 bewoners, daarnaast I begeleidt Mensana ook zo'n 60 I zelfstandig wonende cliënten I In de regio Venray. Hans Hoex is een van de bege- -I leiders van het eerste uur: "We Izijn begonnen met een vijftal woningen verspreid over Venray, 'angzamerhand is het aantal woningen uitgebreid. Mensana is als stichting bezig met het zogenaamde beschermd wonen en begeleid zelfstandig wonen. Hierbij geven we 24 uur per dag begeleiding maar we zijn niet de hele dag in de huizen aan wezig. Door de week en in het weekend hebben we vaste tijden dat we op kantoor te bereiken zijn, voor de rest is er een bereik baarheidsdienst." Hans Hoex benadrukt dat begeleiders ner gens constant aanwezig zijn en zelfs geen sleutel hebben: "We zijn gast in huis en we komen alleen op afspraak." Begeleidster Jolanda Barents licht toe dat er drie basiswonin gen zijn met ieder zes personen in het kader van beschermd wonen, hierbij is meer begeleiding. De andere woningen zijn zogenaam de satellietwoningen, waar een, twee of drie mensen wonen die minder begeleiding nodig heb ben. Wieneke van der Tuin woont sinds september 2000 in een van deze woningen: "Je moet die begeleiding heel ruim zien. Het kan gaan over de dagelijkse din gen die je tegenkomt en over sociale aspecten waar mee je te maken krijgt." Hans Hoex somt de onderwer pen van gesprek op, wonen, sociale contacten, werken, vrije tijd, leren, gezondheid en zinge ving, waaronder men verstaat het leren omgaan en accepteren van een bepaald ziektebeeld, geloofs overtuigingen, religie. Hoex: "Alle bewoners hebben een psychiatri- e-mail: redactie® vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Naturistenvereniging Vrij-Uit in Merselo houdt een open dag op zondag 16 mei van 11.00 tot 16.00 uur. Het naturistenterrein in uw omgeving zet haar poorten open. Op deze dag zullen vele Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS naturistenverenigingen voor men sen die het naturisme een warm hart toe dragen hun terrein open stellen. Zo ook Naturistenvereniging Vrij-Uit in Merselo. Zij bieden een rustige veilige plek midden in de bossen zonder veel luxe. Hier kunt u nog echt genieten van de flora en fauna. Het terrein is gelegen bij Merselo (gemeente Venray) aan De Ossendijk nummer 40. Als u een bezoek wilt brengen en u weet de locatie niet te vinden dan even bellen 0485-313833 De kof fie staat voor u klaar. Onbekenden hebben in de nacht van vorige week woensdag op donderdag kans gezien in te breken in een horecapand aan de Hoenderstraat. Eenmaal binnen werden de in het pand staande gokkasten open gebroken en het in de kassa aan wezige geld meegenomen. In totaal mist de eigenaar een bedrag van meerdere honderden euro's. sche of psychosociale achter grond. Kunnen we een bepaalde begeleiding zelf niet geven dan gaan we samen met de cliënt op zoek. Cliënten maken, met of zon der begeleiding, gebruik van maatschappelijke voorzieningen." Wieneke van der Tuin: "De begeleiders helpen bijvoorbeeld ook bij het zoeken naar vrijwilli gerswerk. Ik werk zelf op een basisschool als klassenassistent in groep drie, twee ochtenden in de week. Ik heb met de begeleider een plan opgesteld van wat ik wilde en kan en zo zijn we op deze school uitgekomen. Ik doe het nu al anderhalf jaar." DOELEN Wieneke woonde eerst in een satellietwoning samen met een andere cliënt daarna enige tijd alleen en nu samen met haar vriend. "Dat gaat prima", consta teert ze tevreden. "Er wordt echt gekeken naar je woonwensen. Ik wil wel graag over een tijdje weer een eigen plek, samen met mijn vriend. Mijn doel is om zo zelf standig mogelijk te worden." Hans Hoex: "We kunnen natuurlijk niet alle woonwensen vervullen. Het grootste probleem in Venray is het gebrek aan een persoons woningen. Daar is een grote behoefte aan en weinig aan bod." Het blijkt dat voor veel cliënten het zelfstandig wonen wel het uit eindelijke doel is. Voor een aantal cliënten is echter beschermd wonen het meest haalbare. De ene redt dat met begeleiding van slechts een keer per twee weken, anderen zien de begeleiders iede re dag. Iedereen heeft een bege leidingsplan en iedereen stelt zijn eigen doelen. Daarbij worden er allerlei trainingen (Liberman modules) aangeboden over bij Onze kantoren zijn op Hemelvaartsdag gesloten. Maar uw bankzaken regelt u 24 uur per dag via: - www.rabobank.nl - Rabofoon 0900 0909 0,10/min): saldo, overboeken, betalen - Rabolijn 0900 0907 (lokaal tarief): advies en direct afsluiten Het is tijd voor de Rabobank Stichting CAI Venray heeft onlangs toegezegd een donatie van 6.000 te doen aan de Stichting Fietsvierdaagse Venray. De organisatie van dit jaarlijkse evenement kan daarmee nieuwe pe's en een nieuw softwarepro gramma aanschaffen. Stichting CAI is actief bezig het geld uit de verkoop van het Venrayse kabel net op een verantwoorde wijze naar de Venrayse gemeenschap terug te laten vloeien. De stich ting geeft donaties aan ICT-initia- Ufa 9J A ll A1 i Mooi de Mooiste Mode St. Lambertusplein 12 Modecentrum Frans Theelen ook in Roggel Boxtel Panningen en Geleen tieven met een algemeen maat schappelijk nut en een duidelijke relatie naar de kabel. De aanvra gen worden getoetst aan een aan tal criteria. Diverse projecten heb ben inmiddels financiële steun van Stichting CAI ontvangen: Lokale Omroep Venray: 67.000 voor nieuwe apparatuur en pro grammatuur; Raayland College en Openbare Bibliotheek: 75.000 voor een beveiligde verbinding tussen beide computersystemen en inzage via internet; Venrayse Centrale van Ouderenverenigingen: 39.000 voor computerapparatuur, meubi lair en lesmaterialen en Seniorservice Gilde: 23-000 voor twaalf pe's inclusief randap paratuur en een kabelaansluiting. Martin Manders van de Stichting Fietsvierdaagse Venray: "Ons pro gramma om de deelnemers te registreren voldeed niet meer. Maar een nieuw programma aan schaffen ging ons budget ver te boven. Daarop hebben we con tact gezocht met de CAI. Victor Weijs heeft echt met ons meege dacht. Raadde aan onszelf de vraag te stellen: wat willen we met het programma? Nu, maar ook in de toekomst. Zonder daar bij aan de kosten te denken." Het verzoek om vanuit een breder perspectief naar de mogelijkhe den op ICT-gebied te kijken lever de de organisatie van de Fietsvierdaagse nieuwe inzichten op. "We willen ons deelnemersbe- Victor Weijs en voorzitter Jan Kreutz van de Fietsvierdaagse Venray in stand intensiever gebruiken. Op den duur willen we ook zoveel1 mogelijk via e-mail doen; uitnodi gingen versturen, informatie vers trekken. Bovendien willen we onze internetsite moderniseren en uitbreiden zodat mensen de mogelijkheid krijgen om zich via internet in te schrijven. Daarvooi hebben we dus ook andere appa ratuur nodig. Al met al een flinke investering. We zijn dan ook ont1 zettend gelukkig met de steun var de Stichting CAI. Met deze ver nieuwing kunnen we efficiëntei werken en de Fietsvierdaagse Venray nog beter promoten." Victor Weijs van Stichting CAJ benadrukt: "Non-profit organisa ties, clubs en verenigingen in hei Venrayse kunnen een aanvraag bi ons indienen voor financiële steun. Op die manier kunnen wi het beschikbare geld aanwender om concreet bij te dragen in de gemeenschap. Besturen zijn ech ter, vaak noodgedwongen geneigd heel zuinig te denken er alleen maar geld te vragen vooi het hoognodige. Niet dat wij hei geld lukraak weggeven maar wc motiveren mensen om alle moge lijkheden te benutten. Ook als dai dan wat meer kost. Voor meei informatie en de criteria is he i raadzaam onze site te bekijken l www.cai-venray.nl." *1 Bij een aanrijding woensdag morgen tussen twee vrachtwa gens op de Deumeseweg in Heide zijn twee personen gewond geraakt. Het gaat om de chauffeur van een vrachtwagen (verdere identiteitsgegevens nog onbe kend) en een bijrijdster uit Asten. De chauffeur is met ernstig letsel en de vrouw met licht letsel per ambulance naar het ziekenhuis in Helmond vervoerd." Dë chauffeur van de tweede vrachtwagen raak te niet gewond. De aanrijding ont stond toen een van de vrachtwa genchauffeurs een oprit opreed maar te laat bemerkte dat een toe gangspoort van 'een bedrijf nog gesloten was. Hierdoor bleef d< vrachtwagen gedeeltelijk op d< rijbaan staan en een tegemoetko mende vrachtwagen - geladei met 235 varkens (totaal 48 ton)1 dat te laat bemerkte. De varken blëven allemaal ongedeerd maa1 moesten wel door het betreffende bedrijf worden overgeladen naa! i een andere vrachtwagen. De scha' i de aan beide vrachtwagens wai groot. De Deumeseweg wa j; geblokkeerd tot 13 00 uur toen dt r weg weer werd vrijgegeven. D< i.j politie moest het verkeer omlei j den. Er wordt een nader tech nisch onderzoek ingesteld doo i de politie. Op zondag 16 mei is er in De Kleine Loef in Vredepeel een Goederen- en dienstenveiling. Aanvang 13.00 uur. Deze veiling is georganiseerd door Stg. Gemeenschapshuis Vredepeel. Zowel de aangeboden goederen als de diensten zullen met opbod worden verkocht. De opbrengst komt ten goede aan het gemeen schapshuis. PEEL EN MAAS een abonnement waard Ook in 2004 zal de Bijenwach van de Imkersregio Venray paraa zijn om bij overlast van een bijer zwerm en/of hommelnestje ii b.v. een nestkastje, zich hierove te ontfermen. Het gaat alléén on vrij hangende bijenzwermen; du i niet in de spouwmuur, e.d. B overlast van wespen (en bijen O] andere plaatsen) dient men zie) te wenden tot een erkend bestri dingsbedrijf. Beschikbaar zijn: Ja: Weys, gebied Leunen en Venra) tel. 585806 (tussen 12.00-13 0 uur en na 18.0 uur), Ad Meur.' gebied Venray en Leunen, te 512537, Piet Michels. gebie Ysselsteyn, tel. 0493-529511 e Wim Jacobs, gebied Oostrum, te 585652 (na 18.00 uur).

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7