Seen bovengronds parkeren i Gouden Leeuw' 'Geluidsscherm van 4,5 meter te hoog' Bowlingvereniging Venray steunt Stichting KiKa Gladheidbestrijding lokken voor cursus Sociale Hygiëne Contactlenzen? Groen licht voor starterswoningen Volksuniversiteit moet subsidie teruggeven Kermis- website Lintje voor oud- Venraynaar Herman Lerou Mein Kampf Ojoi hifK bij O^ioi Ydn Jvtitrlo Inbraak MAAS Donderdag 13 mei 2004 - Pagina 5 [rek Praxis, Leenbakker en Albert Heijn nadelig voor parkeergarage rengronds parkeren is alternatief voor de par- kelder in de Gouden w. Dat schrijft wethouder ssen (CDA) aan de raads- Samenwerking Venray felle tegenstander van •e parkeergarage en wil wat het alternatief van tngronds parkeren gaat iUj 9 set*"»- Igens Driessen betekent het rertraging van één tot twee iodien de raad op 18 mei zou óten tot bovengronds parke ren. Het bestemmingsplan en het beeldkwaliteitsplan van de Gouden Leeuw moeten dan wor den herzien. "Daarnaast is er kapi taalsvernietiging omdat bijna al het verrichtte werk haar waarde verliest", aldus de verkeerswet houder in zijn brief. Er is dan ook geen doorbereke ning gemaakt van bovengronds parkeren. Dat is voor B en W geen optie meer. Onlangs besloot het college de parkeerkelder te verkleinen van 650 naar 500 auto's waarbij het investeringsbedrag van 11,8 mil joen euro gelijk bleef. De kosten van één ondergronds parkeervak zijn gestegen van 18.150 naar 23.600 euro vooral vanwege de hogere bouwkosten en strengere veiligheidseisen. De gemeente heeft tevergeefs geprobeerd de parkeergarage samen met een marktpartij te ont wikkelen. Zowel Q Park als Parkeer Combinatie Holland haak ten na een presentatie af. Twee andere bedrijven bedankten al eerder voor de eer. Er heerst alom grote onzeker heid of de dure parkeerkelder wel rendabel te exploiteren valt. Projectontwikkelaar 3W Vastgoed en de Rabobank zien ervan af om parkeerplaatsen te kopen. De huidige parkeerplaats in de Gouden Leeuw (280 vakken) is winstgevend en telde in 2003 gemiddeld 1300 gebruiksuren per vak. Uit onderzoek blijkt dat de nieuwe parkeerkelder, waarvoor de bovengrondse moet wijken, een bezetting zal krijgen van 950 uur per jaar. Dit is veel te laag. Voor een rendabele exploitatie geldt een ondergrens van 1200 gebruiksuren. De gemeente is er door enkele parkeerbedrijven opgewezen dat een parkeergarage sterk afhanke lijk is van de locatie. De directe nabijheid van publiekstrekkers zoals winkels is veel belangrijker dan de prijs, veiligheid of kwali teit van de parkeervoorziening. Het vertrek van Praxis, Leenbakker en mogelijk ook Albert Heijn is van nadelige invloed op het gebruik van de par keerkelder. De gemeenteraad neemt op dinsdag 18 mei een besluit. Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten KURSTJENS M 1 AC 1 LENzJEN VENRAY NOORDERHÖF 20 TEL. 0478 - 550630 Er mag geen geluidsscherm van 4,5 meter hoogte komen tussen tankstation Lucassen en buurman Martens in Leunen. De welstands commissie vindt zo'n hoog scherm niet passen in een dorpse omgeving en noemt het architec tonisch onacceptabel. Mariens klaagt al jarenlang over geluids overlast van het tankstation. Hij liet evenwel al eerder weten niet akkoord te zullen gaan met het hoge geluidsscherm omdat dan het uitzicht vanuit zijn woonhuis ernstig wordt belemmerd. Welstand komt de buurman deels tegemoet en oordeelt dat het scherm maximaal 2,5 tot 3 meter hoog raag zijn waarbij het aan de tuinkant begroeid kan worden. De commissie adviseert Lucassen hierover in overleg te gaan met Martens. Overigens keurde de welstands commissie de uitbreiding van de winkel bij het tankstation wel goed. In februari 1979 besloten een aantal bowlers en bowlsters in de toenmalige Bar-Bistro Venray in Oostrum een bowlingclub op te richten met de naam Bowling Bond Venray. Het bleek een goede greep, want in de loop van de nu verstreken vijfentwintig jaar groeide de vereniging niet alleen in aantal leden, maar ook in de kwaliteit daarvan. Vooral de laatste jaren is de naam van nu Bowlingvereniging Venray een heel bekende gewor den in Nederland, zowel door individuele prestaties van de leden als ook door de vertegen woordigende teams, die de nodi ge Limburgse en zelfs nationale titels behaalden. In de loop der jaren werden diverse jeugdleden uitverkoren deel uit te maken van Nederlandse jeugdteams. De eer ste was Harold Michiels, daarna volgden Daphne Reijntjes, John Koekkelkoren, Inge Lenssen, Martijn Magermans en Nicky Claessens. In het begin werd één avond gereserveerd voor de bowling club, nu zijn de maandag-, dins dag- en woensdagavond de vaste speelavonden voor de diverse leagues. Om het vijfentwintig jarig bestaan te vieren, is uit de leden een jubileumcommissie samengesteld, die onder de bezie lende leiding van Mat van Houdt al de nodige organisatorische werkzaamheden heeft verricht om in de week van 14 tot en met 20 juni het jubileum luister bij te zetten. De hoogtepunten in dit programma zijn de bowlingtoer- nooien voor de jeugdleden en de senioren, de reünie van oud-leden op donderdag, de Amsterdamse avond op vrijdag en de prijsuitrei king tijdens de afsluitende brunch op zondag 20 juni. Maar het aller belangrijkste is de actie, die deze jubileumcommissie heeft opgezet met als doel de nodige fondsen te vergaren voor de Stichting KiKa en de naamsbekendheid van deze stichting te vergroten. Wat doet de Stichting KiKa? Zij helpt kinderen met kanker sneller genezen. Aan het woord is Prof. Tom Voüte, kinderkankerspecia- list en voorzitter van de Stichting KiKa: "We hebben nu een fantasti sche kans om meer kinderen met kanker te laten genezen met min der bijwerkingen!" Andere cita ten uit de voorlichtingsfolder van deze nog jonge en niet gesubsi dieerde stichting zijn: Uit informa tie uit afgerond genen-onderzoek is de mogelijkheid geschapen nieuwe behandelingsmethoden te kunnen ontwikkelen om kinder kanker vaker te genezen en 'vriendelijker' te behandelen. In de beginjaren van dokter Voüte was de genezingskans voor kinde ren met kanker slechts 25%, maar die is nu gegroeid tot 75%. Een mooie vooruitgang, maar het stre ven is om de 100% zo dicht moge lijk te benaderen. Maar daar is nog veel geld nodig voor de vernieu wende onderzoeken. Het onder zoek, dat de Stichting Kika vooral wil steunen is, hoe voorkomen kan worden, dat gezonde cellen rond de kankercellen bij chemo therapie worden beschadigd. Er is een sponsorwervingsactie opge zet onder de Venrayse onderne mers en de middenstand en ook tijdens de feestweek zijn de nodi ge activiteiten opgezet met het doel geld in te zamelen voor dit belangrijke en goede doel. Ook de exploitanten van Restaurant Bowling Venray dra gen een behoorlijk steentje bij om de opbrengst, die op de slotzon- dag wordt overhandigd aan een vertegenwoordiger van de Stichting KiKa, behoorlijk op te krikken. Om het drankgebruik te stimuleren, is de consumptieprijs van niet alcoholische en Écht alcoholische drankjes verlaagd en van die verlaagde prijs gaat per consumptie euro 0,25 naar de KiKa-pot. Als u deze stichting wilt steu nen, kunt u een bedrag overma ken op rekening 84.91.30.085 bij de Fortisbank t.n.v. Bowlingver. Venray t.b.v. Stichting KiKa. De website www.kermisven- ray.com van de 17-jarige Harrie Messemaeckers uit Venray heeft afgelopen week zijn 10.000-ste bezoeker geregistreerd. De website is sinds 1 augustus van het afgelopen jaar operatio neel. Alle informatie over de Venrayse kermis en de kermissen op de kerkdorpen 2004 staat inmiddels alweer online. Daags voor Koninginnedag werd ook oud-Venraynaar Herman Lerou verrast met een koninklijke onderscheiding. Lerou, architect van beroep^ ver wisselde in de tachter jaren Venray voor Den Bosch. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Sinds 1974 heeft Lerou diverse bestuur lijke activiteiten ontplooid, eerst in Venray en omgeving, later ook in Den Bosch. Zo is hij nog steeds bestuurslid van de Stichting Vrienden van het Museum voor Moderne Kunst Het Kruitvat en bestuurslid van de Brabants Zeeuwse wergeversstu-, dieclub 's-Hertogenbosch. Ook is hij nog lid van de welstandscom missie van het Gelders Genootschap, van de binnenstad sparochie 's-Hertogenbosch en van de Provinciale adviescommis sie Kunst en Vorming in de open bare ruimte. Lerou is ook nauw betrokken bij de restauratie van de St. Jan in Den Bosch. In Venray is Lerou, naast zijn activiteiten als archi tect, ook bekend als lid van De Heilige, die in de zeventiger en tachtiger jaren elf jaar lang in Circus Mök optraden, De Commissie Welstand Monumenten en Architectuur heeft positief geadviséerd over het plan voor de bouw van 52 appartementen aan de Vlierstraat in Venray. De woningen worden gebouwd in het kader van het 1000-starters- woningen project van de provin cie Limburg. Voor de steden bouwkundige opzet en de architectuur van het gebouw krij gen architect en ontwikkelaar complimenten. Enig voorbehoud wordt gemaakt voor wat betreft de inrichting van de buitenruimte rondom het gebouw en het gebruik van bouwmaterialen. De commissie is verheugd dat het plan tijdens een intensieve behan deling in relatief korte tijd flink aan kwaliteit heeft gewonnen. Door dit positieve advies kan de ontwikkelaar verder met de ont wikkeling van de woningen. Op korte termijn wordt voor belang stellenden een informatie-avond georganiseerd. In het najaar start de bouw van de woningen, die uiterlijk eind 2005 opgeleverd worden. De politie heeft maandag een 28-jarige inwoner uit Venray aan gehouden in zijn woning. De man wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij de inbraak in het Oorlogsmuseum in Overloon in januari van dit jaar. Bij die inbraak werd een zeldzaam exem plaar van het boek Mein Kampf weggenomen. De verdachte is in verzekering gesteld. De politie onderzoekt de zaak. De exclusieve tip voor tuinliefhebbers: Op zondag 16 mei bent u van harte welkom tijdens de open tuin van Rien van Mierlo. Aan de Helmondseweg 111 kunt u dan genieten van fraaie tuinen, bijzonder tuinmeubilair, een expositie van beelden en van het uitzicht vanuit een hoogwerker. Tenslotte kunnen de kinderen zich vermaken op het luchtkussen. Wij verwelkomen u graag tussen 12.00 en 17.00 u> open tuin 1 ZONDAG 16 MEI 1 12.00 -17.00 UUR k gemeente Venray heeft de ttopen jaren diverse verzoeken ïegen om bij het intreden van dheid op extra locaties te °oien. Deze verzoeken en het (nuk an de nieuwste machi- iiiiiiiiiiiiiimiiij> QTxJg centrum? mooi de mooiste schoenmode II vindt de schoenenafdeling in onze winkels te "OGGEL-BOXTEL-HORST-GELEEN 'algemenejnfo0475-491384 s- 'illiiniiiiiiiiiii nes die zogenaamd nat strooien zijn de redenen geweest om de gladheidbestrijding te evalueren. Begin 2004 is voor het eerst gebruik gemaakt van vier strooi ers die conform de nieuwste methode strooien. Er wordt een vloeistof met het zout gemengd, waarmee er natzout op het weg dek gestrooid wordt. Met behulp van de laatste weersvoorspellin gen probeert de gemeente Venray zoveel mogelijk preventief te strooien. Het natzout hecht zich als het ware aan het wegdek waardoor de intredende gladheid zoveel mogelijk voorkomen wordt. Naast dit voordeel is deze methode kostenbesparend omdat er veel minder zout gebruikt wordt. Venray strooit regulier alle doorgaande wegen, wijkontslui- tingswegen, busroutes, fietspa den, de schoolroutes van en naar het Raaylandcollege en de omge ving van medische centra. Daarnaast wordt er incidenteel bij extreme gladheid de basisschool- routes, omgeving de Kemphaan en omgeving Schuttersveld gestrooid. Bij het Brukske, in alle kerkdorpen en het Raaylandcollege staan zoutbakken ter beschikking. De politie onderzoekt een inbraak in een woning aan de Tolstraat, die plaatsvond in de nacht van vorige week woensdag op donderdag. Bij de inbraak hebben de inbre kers een geldbedrag van enkele duizenden euro's buitgemaakt. Ze zijn de woning vermoedelijk bin nengekomen door een groot raam te openen via een openstaand bovenlicht. Agenten hebben don derdag een buurtonderzoek inge steld maar dat heeft tot nu toe nog niet het gewenste resultaat opgeleverd. De Volksuniversiteit moet 3907 euro subsidie terugbeta len aan de gemeente Venray. Ook de gemeenten Meerlo- Wanssum (3357 euro) en Sevenüm (1557 euro) krijgen een gedeelte van de verstrekte subsidie over het jaar 2003 teruggestort. Dit heeft alles te maken met een afnemend leerlingenaantal van de Volksuniversiteit. Vanaf 1991 is er een subsidierelatie op basis van budgetfinanciering. De gemeenten geven subsidies op basis van de begroting en het aan tal te verwachten deelnemers. Na afloop van het jaar legt de Volksuniversiteit verantwoording af en wordt er afgerekend aan de hand van de werkelijke cijfers. In het kader van de bezuini gingsoperatie van de gemeente Venray moet de Volksuniversiteit dit jaar 16.500 euro subsidie inle veren. Vanaf 2005 wordt dit bedrag verdubbeld tot 33-000 euro. Over 2003 ontving de Volksuniversiteit, na afrekening, nog 44.461 euro van Venray. Het onderwijsinstituut voor vol wassenen geeft aan dat het door de bezuinigingen steeds moeilij ker wordt het hoofd boven water te houden. Bovendien heeft de gemeente de huur opgezegd voor het pand aan de Oostsingel. Het schoolgebouw moet wijken voor het verleggen van de singels en de nieuwe rotonde op de Henri Dunantstraat. [Hnds een paar weken zitten te blokken, de veertien fctuursleden van diverse ^Jrochie- en gemeenschaps- fcen uit de Venrayse kerk- rpen. Samen zijn ze bezig Id de cursus Sociale Hygiëne. Dnder hen de 58-jarige Mart sters uit Oostrum: "De meeste Deenschapshuizen zijn stich- gen, of veelal geprivatiseerd, betekent dat deze het finan- lel moeilijk hebben. Ze draaien ge omzetten maar moeten zich- fif bedruipen. Maar even goed :ten zij allemaal aan de diverse rschriften voldoen, hetgeen I betekent dat er tijdens de |eningsuren altijd iemand met vereiste diploma's aanwezig W zijn. In dit geval het diploma dale Hygiëne, verplicht voor t leidinggevenden van gelegen- den waar alcoholische dranken wden geschonken. De cursus _st ongeveer een driehonderd Spo, niet of nauwelijks op te feten voor een gemeenschaps fis Maar alle gemeenschapshui- te uit de Venrayse kerkdorpen -fbben zich bij eikaar gepakt, en jvolgens contact opgenomen i de afdeling Welzijn van de ïeente Venray." Daar zag men ikkig ook het belang van deze opleiding in. Immers, zonder deze diploma's zouden tal van gemeen schapshuizen met sluiting bedreigd worden. "Dankzij een financiële bijdrage van de gemeente kunnen we nu met z'n allen die opleiding doen", vertelt Kusters, secretaris van het Oostrumse gemeenschapshuis D'n Oesterham. Alle deelnemers hebben een gewone baan, maar hebben ook een leidinggevende functie bin nen een van de gemeenschapshui zen. Het niveau van vooroplei ding varieert van amper voortgezet onderwijs tot HBO. Voor de een is de stof eenvoudi ger dan voor de ander, maar de voorbeelden van praktijksituaties maakt het gemakkelijk. Voor Mart Kusters lijkt de cursus vrij een voudig. Van beroep is hij bedrijfs adviseur bij het Innovatiecentrum. In het dage lijks leven adviseert hij bedrijven bij vernieuwingen en nieuwe pro ducten. "De cursus is interessant, maar niet moeilijk. Het zijn een hoop weetjes en dat is mooi." Het gedeelte over drugs vond hij wel interessant. "Ik begrijp nu pas wat er vroeger werd bedoeld met gele en witte Libanon, benamingen die ik jaren geleden wel eens hoorde vallen toen ik betrokken was bij de organisatie van een popfesti val." SOCIALE CONTROLE De cursus Sociale Hygiëne is wat vroeger het Horeca-diploma heette. Men leert over het omgaan met mensen, wat de invloed van alcohol is en wat alco holmisbruik kan doen, en ook wat de invloed van alcohol in samen werking met diverse drugssoorten voor een effect heeft, en natuur lijk de sociale gevolgen van dit alles. Ook het gebruik van de speelautomaten (gokverslaving) komt tér sprake, net als de techni sche-, bouwkundige-, en ruimtelij ke voorzieningen van de inrich ting, brandpreventie en blusmiddelen. Het grote verschil met de oudé cursus is dat de pro- duktkennis, de kennis over de diverse soorten dranken en mixen, er niet meer bij zit. Dat moet men blijkbaar maar in de praktijk leren. Sociale Hygiëne, een vreemde benaming voor het horecadiplo- ma? Kusters antwoordt: "Dat klopt. Het is een vrij nieuwe naam. Eigenlijk is het ook het plan van aanpak over hoe mensen met elkaar omgaan en rekening hou den met elkaar. Het gaat om nor men en waarden, het herkennen van gewenst en ongewenst gedrag, en het omgaan met agres sief en crimineel gedrag, en het weten over te brengen wanneer iemand genoeg gedronken heeft." Cursiste Josien Claessens uit Vredepeel: "Het is tegenwoordig wel duidelijk te merken dat de jeugd, voor het stappen gaan, alvast thuis doet indrinken. Maar het alcoholmisbruik valt bij ons nogal mee. Er is veel sociale con trole, dat is het voordeel van het platteland. In Vredepeel gaat het er altijd heel gezellig aan toe." Docent Becker reageert meteen op haar uitlating: "Dat is iets heel belangrijks wat zij daar vertelt, want zonder sociale controle kan het goed misgaan. Sociale contro le is heel belangrijk." Becker ver zorgt in een aantal plaatsen in Limburg deze cursus, zoals op school aan de Maagdenberg in Venlo, of op locatie zoals nu in Oostrum. "We leren ook nee te verkopen aan de gasten, maar ook opstellen en omgaan met huisre gels. Tja, er is geen gastvrijheid zonder regels. Het horecavak is een geweldig beroep, maar het heeft wel zijn gevaarlijke kanten." Aan de hand van veel praktijk voorbeelden weet hij zijn cursis ten te boeien. Soms komisch, waardoor hij onmiddellijk de De vrijwilligers van de gemeenschapshuizen doen in juni examen lachers op zijn hand heeft, maar ook de verhalen met minder pret tige afloop passeren de revue. Afgelopen zaterdag ging het er in ieder geval vrolijk aan toe. Onderdeel op dat moment is 'noodweer'. Het hebben van een honkbalknuppel achter de bar, mag dat of mag dat niet? Wat mag er wel en wat mag er niet onder nomen worden als men een inbre ker overloopt, of dat er een wapen op je wordt gericht. "Het gaat nu niet om het leren hoe een perfect glaasje te tappen, maar alle regeltje eromheen die nou eenmaal nodig zijn. De over heid controleert nou eenmaal streng in de horeca of alles in orde is. Een ramp zoals Volendam heeft veel invloed gehad om de diverse regeltjes." Vijf zaterdagen zitten ze te blokken in het verga derzaaltje in Oostrum, om in juni in Eindhoven examen te gaan doen. En daarna? "Dan is het tijd om samen een feestje te vieren, dat hebben we wel verdiend", aldus Mart Kusters. Eind augustus begint weer een nieuwe cursus. Kandidaten van gemeenschaps huizen kunnen zich via hun bestuur opgeven.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5