i: una terug an eventjes weggeweest Een heel lekker kontje" 1 LCIIST Koester uw Monument Open school Meulebeek bij de Maria-processie in Oostrum Gewond Honderdvijfentwintigste jaargang - week 20 - donderdag 13 mei 2004 EL EN MAAS nsdag 19 mei optreden in café Het Podium woensdag 19 mei (de dag ■Hemelvaart) speelt de [Luna in café Het Podium pray. In het voorpro- bna wordt het publiek pal opgewarmd door de I Undecided. Aanvang ll Luna vier'jaar geleden urging, werd e'r flink aan getimmerd met onder de lancering van de cd No, 2001. Eind vorig jaar was Luna in de nieuwe bezetting is voor bet eerst te zien en te boren in Het Podium in Venray het opeens stil rond de Venrayse band. Drummer Ben Hermsen stopte en de band moest naarstig op zoek naar een vervanger. Die werd gevonden in de persoon van Hans Kempen die onder andere bekend is van Local Wildlife. "Afgelopen winter hebben we dan ook driftig gerepeteerd om Hans in te werken", verklaart gita rist Jan Fleurkens de tijdelijke windstilte rond Luna. "Maar vanaf nu gaan we er weer als vanouds tegenaan. We hebben bewust ook het thuisfront in Venray gekozen om Luna in de nieuwe bezetting voor het eerst te presenteren." Na de vuurdoop in Het Podium is Luna te gast in kroegen en op grote podia in Nederland en België zoals het Kwakoe-festival in Amsterdam, festivals in Kortrijk en Gent en tijdens het feest ter ere van het vijfjarig bestaan van café Hannes in Overloon. Zeer uit eenlopende gelegenheden waar de band met veel vertrouwen naar uitkijkt. Ook muzikaal. Fleurkens: "De muziek is met de komst van Hans Kempen dans baarder geworden Aan oude nummers is gewerkt en de eerste nieuwe nummers zullen uiteraard ook ten gehore worden gebracht. Hans is afkomstig uit de funk-latin wereld en voegt hierdoor iets toe aan onze muziek. Zo hebben de rustige nummers nog meer power." De muzikanten van buna heb ben een uiteenlopende muzikale achtergrond. Zangeres Nelleke Rijs heeft onmiskenbaar een eigen stijl en eigen geluid. Een gitarist komt uit de (hard>rock scène, de andere speelde blues en veel ■eigen werk. De percussionist speelde funk en was lid van een big-band en ook de drummer is afkomstig uit deze hoek. De bas sist speelde diverse genres. Op het eerste oog een vreemde men geling van muzikanten van jong tot oud. Wan hen bindt is steeds weer zoeken naar nieuwe wegen in de muziek. De sfeer van de nummers is alles bepalend. Mystiek, vreemd, maar met her kenbare vleugjes van artiesten als Neil Young, Vaya Con Dios en Dr. John. Gezamenlijk worden de meeste nummers geschreven en de uiteenlopende muzikale ach tergronden zorgen steeds weer voor een nieuw geluid. Het is moeilijk een stempel op deze muziek te plakken. Dit verklaart ook de titel van hun cd No Grip. Een mLx van folk, jazz, blues, rock in een stijl die zeer eigen(wijs) en verfrissend is. De hoes van de cd No Grip symboliseert treffend de muzikale roots en inspiraties van Luna: een palet muzikanten dat bruist van de creativiteit. Live worden de nummers semi-akoe- stisch en elektrisch gebracht wat verfrissend werkt.De band Luna bestaat uit: Nelleke Rijs, zang; Roy Bistervelts, gitaar, mandoline en zang; Jan Fleurkens, gitaar; Hans Kempen, drums; Marcel Barents, percussie en zang en Jan Engels, bas. fen Ron Juffermans verliefd op Toyota Ceiica tCelica Big Spender Team it op zondag 16 mei een ICelica-treffen in Venray de vooral oudere types dit model worden owd. Initiators van het n zijn Ine Juffermans en man Ron, beiden Celica- tbbers in hart en nieren. drive-in woning aan de instraat van Ine en Ron kan Kte worden vergeleken met lein Celica-museum Overal ie muur hangen foto's met Idingen van dit sportieve d van het Japanse merk Ra. In een vitrine staan legio I 2's op schaal. Petjes en aller- pbedingetjes. De gewonnen ën en bekers pronken in de nhmer en de plakboeken Mo's zijn niet aan te slepen, t zolder liggen zoveel onder dat er met gemak zes is van in elkaar kunnen wor- ezet. De garage op de bega and is het knutselparadijs on en zoon Danny, die net in ouders is aangestoken het Ceiica-^ ïrus. "Alles hier Is staat in het teken van de glimlacht Ine Juffermans "d jaren tachtig haar eerste [kocht. Een zwarte liftback If karakteristiek lang getrok- °nt. "Ik was meteen stapel- fd op die auto. Hij lijkt op [nstang, een auto waar ik in id helemaal gek van was, dit uiteraard niet te betalen Dt Ceiica Liftback werd een uitstekend alternatief, kon had een uitgesproken fltfvoor dit model en kocht sine een zwarte uitvoering. tn treffen ontmoetten ze de twee zwarte Celica's tn naast elkaar gezet. "Het meteen. En niet alleen tus- auto's", lacht Ron breeduit. OLDTIMERS 'd'n elfde van d'n elfde 1989, t dag dat het carnavaleske 11 de vastelaovend inluidt, door drie enthousiaste Celica-liefhebbers het Ceiica Big Spender Team opgericht. Ine Juffermans kwam in-het bestuur en werd later, medio jaren negen tig, zelfs voorzitter. Een functie die ze nog steeds uitoefent. "De eerste doelstelling van de vereni ging was om te achterhalen waar nog Celica's van de oude types te vinden waren. In oude schuurtjes, op achteraf plekjes staan er nog genoeg. In de loop der jaren groeide het aantal leden gestaag en op dit moment hebben we zo'n 70 leden die helemaal gek zijn van de Ceiica. Ze komen uit alle windstreken, van Texel tot Maastricht." Het Ceiica Big Spender Team was de tweede vereniging waarin rijders van dit model gelijkgezin den zochten en vonden. Met de Toyota Ceiica Club Nederland, die enkele jaren eerder was opge richt, klikte het in de beginjaren niet echt. De verhoudingen zijn 4\« 4 Deuren Serres [Weg 1QA - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl nu genormaliseerd. Ron: "Onze club richt zich meer op de oudere types, de oldtimers, terwijl bij de Ceiica Club Nederland vooral leden zijn gesloten met de nieu were types We werken nu ook goed samen." ONDERLINGE BAND Voor de woning staan drie Celica's Liftback. Ine rijdt in een zwarte bouwjaar 1977, Ron die voor zijn werk iedere dag naar Venlo moet, heeft eveneens een zwarte, uit 1986. Zoon Danny, die net 18 jaar is geworden en nu al zijn rijbewijs heeft, toert met zijn vriendin Jeanine zo trots als een pauw rond in een bordeauxrode 88-er. De Ceiica van Ron is super strak. Hij is dan ook nog geen jaar geleden van top tot teen onder handen genomen. Hij doet alles zelf, samen met Danny. "We strip pen de auto helemaal. De motor gaat eruit. De auto is dan helemaal kaal, alleen de wielen zitten er nog onder. Het interieur is hele maal vernieuwd en er zit nu ook een tweeliter motor in, standaard is dat een zestienhonderd. Alleen het spuitwerk doen we niet zelf." De Ceiica van Ine is de volgende die een opknapbeurt nodig heeft. "Het wordt voor de oudere model len wel steeds moeilijker om onderdelen te vinden Gelukkig helpen de clubleden elkaar, zodat je toch altijd wel de onderdelen vindt die je nodig hebt. Die onder linge band, betrokkenheid tussen de leden, is enorm groot. Iedereen probeert elkaar te hel pen." KONTJE De Celica-vrienden zien elkaar geregeld tijdens treffens in bin nen- en buitenland. Duitsland, België, Denemarken, Zwitserland, Luxemburg, maar ook Rosmalen, Gemert, Almere of Terwolde staan op de evenementenkalen der van het Ceiica Big Spender Team. Ine: "Op ons eerste treffen in Terwolde waren we met tien auto's. In 1996 waren in het Autotron tijdens een groot treffen 6000 Toyota's verzameld. Naast de treffens hebben we ook kam- peerweekends en een nieuwjaars borrel. Naast de voorliefde voor onze auto's is ook de gezelligheid heel belangrijk." Gezellig wordt het ook komen de zondag, 16 mei, als de Celica- vrienden elkaar treffen in Venray. De aanmeldingen stromen binnen en de liefhebber kan zich die dag vergapen aan meer dan honderd Celica's uit binnen- en buitenland. Vanaf 10.00 uur is iedereen wel kom bij kampeerboerderij de Hermkeshof, Weverslo 4 in Merselo, waar de deelnemers zich verzamelen. Tijdens de dag zijn er onder andere verkiezingen voor de oudste en mooiste Ceiica, is er een onderdelenmarkt en wordt gezorgd voor een hapje en een drankje. De Celica-rijders kunnen deelnemen aan een leuke toer tocht door Venray en omstreken die om 12.30 uur begint. Over de slotvraag wat de Ceiica Liftback zo mooi maakt, zijn Ine en Ron het volkomen eens. Hij is sportief en stoer, rijdt lekker, maar heeft bovenal "een heel lek ker kontje". Wie meer wil weten over dit treffen of zich nog wil aanmelden kan bellen, telefoon (0478)586107, of kijken op de website www.ine@cbst.nl ZONDER AUTORIJBEWIJS Reeds vanaf 8.258,- t/e/nr •jAy. 5801 MA Venray Telefoon 0478-556117 Stichting Venray Monumentaal Deze week gemeentelijk monument O.L.V. Geboortekerk in Oostrum De oorspronkelijk Romaanse kerk is waarschijnlijk gesticht in de tweede helft van de 14e eeuw. Deze kerk had haar bekendheid vooral te danken aan de verering van het madonnabeeldje, de Onze-Lieve-Vrouw van Oostrum. In het midden van de 14e eeuw, ten tijde van de oude Heeren van Spraelant werd het miraculeuze beeldje gevonden. Volgens de overlevering zou dit gebeurd zijn door een welgestelde landbouwer die zijn vlas aan het wieden was. Hij zou daar een stem hebben gehoord die zei; "hier wil ik rus ten". In de registers van het bis dom Luik wordt al in 1400 geschreven over de kapel en in 1485 wordt er uitdrukkelijk bijge voegd dat het een kapel is ter ere van de O.L.Vrouw, afhankelijk van de parochie Venray. Het tegenwoordige priesterkoor en de vierkante, negen meter hoge, uit mergelsteen opgetrokken toren dateren nog uit deze perio de. Het zware benedenstuk van de toren is bij 19e eeuwse restau ratie een neogotische aankleding gegeven. Dit deel is van binnen met bakstenen kruisgewelven voorzien. Twee schalken in het koor worden gedragen door merkwaardige kraagsteentjes in de vorm van duivelskoppen. In 1935-1936 breidde architect Coumans uit Nijmegen de oude kerk uit met een naar het zuiden gericht nieuw schip. Het oude werd daarbij niet afgebroken zodat deze kerk twee dwars op elkaar staande kerkschepen in één kerk verenigd, wat zeer uniek is. In 1936 is bij een storm de spits van de kerktoren afgewaaid. Deze is nooit meer, herbouwd. Tijdens de oorlog was de kerk naast een gebedshuis ook een schuilplaats voor joden. De onder duikers werden schuilgehouden in de kanalen van de verwar mingskelders. In 1944 is de kerk van Oostrum, tijdens het beleg van Overloon gebombardeeerd. Hierbij zijn onder andere het dak en de gewelven van het oude schip vernietigd. Pastoor Asselbergs was de grote modera tor voor de na-oorlogse herbouw van de kerk. Deze kerk heeft een landelijke bekendheid als bede vaartsplaats ter ere van O.L. V. Behoudenis der Kranken. Vooral in de maand mei komen er veel bedevaartsgangers naar Oostrum voor een bezoekje aan de Mariakapel in de parochiekerk.Op zondag 16 mei wordt weer de jaarlijkse veelbezochte Mariaprocessie gehouden. Kent U ook zo'n bijzondere monumentale plek in venray of een van haar kerdorpen?Wilt U reageren, of wilt u ons een goede (digitale) foto ter beschikking stel- len?Ons adres is stichting venray monumentaal p/a Groene Hart 7 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Dinsdag 18 mei is er feest op basisschool de Meulebeek. De school zet dan namelijk van 17.00 tot 19.30 uur haar deuren open om alle belangstellenden een kijk je te gunnen in de 'keuken' van de Meulebeek. De open school zal in het kader staan van Techniek gekoppeld aan de vier elementen aarde, water, lucht en vuur. Alle groepen van de basisschool wer ken in de weken voor de open school rondom dit thema, ieder een op zijn eigen niveau. De nadruk zal vooral liggen op het vak Techniek. Waarom de keuze voor techniek? Basisschool de Meulebeek neemt sinds enkele jaren deel aan een stimulerings project in het kader van techniek genaamd VTB (verbreding tech niek in het basisonderwijs). De school is daardoor één van de voorlopers waar leerlingen al op jonge leeftijd geconfronteerd worden met het vakgebied tech niek. Wilt u graag weten wat ver staan wordt bij het vak techniek in de basisschool? Kom dan op dinsdag 18 mei naar de open school. Op de open dag willen zij u graag laten zien hoe wij kinde ren spelenderwijs enthousiast proberen te maken voor het vak techniek. Voorafgaand aan de open school van 16.00 tot 17.00 Zondag 16 mei wordt in Oostrum weer de jaarlijkse Maria-processie gehouden. De viering begint om 10.00 uur in de parochiekerk met een feestelijke hoogmis. Voorganger in deze hoogmis is Mgr. Bar, oud-bisschop van Rotterdam. Aansluitend zal vanaf 11.00 uur de grote Maria-processie door het dorp trekken. De route voor deze processie is traditioneel een rondgang rond de kerk: Mgr. Hanssenstraat. Watermolenstraat, Randenrade, Vlasakker en weer Mgr. Hanssenstraat, waarna op het dorpsplein een afsluitende plechtigheid wordt gehouden. Tijdens de processie zal het gedeelte van de Mgr.Hanssenstraat, parallel aan het dorpsplein, tijdelijk worden afge sloten en zal het doorgaande verkeer worden omgeleid. De kerk, het dorpsplein en de route zullen voor deze gelegenheid feestelijk ver sierd zijn. Schoolkinderen van de basisschool zullen tijdens de proces sie bloemen strooien. In de processie wordt het beeldje van O.L. Vrouw van Oostrum meegedragen. De hoogmis en de processie wor den opgeluisterd door het Gemengd Koor en door de plaatselijke Harmonie Sub Matris Tutela. Bovendien wordt de viering opgeluis terd door de mensen van het Sint Willibrordus Gilde uit Bakel, die met hun kleurrijke aanwezigheid ongetwijfeld een extra feestelijk tin tje aan de viering zullen geven. De Maria-verering in Oostrum is al vele eeuwen oud, ze bestaat al meer dan 650 jaar. De oorsprong ligt in het jaar 1350, toen volgens de legende een landbouwer op zijn vlasakker een klein Maria-beeldje vond. Deze vondst, die uiteindelijk resulteerde in de bouw van een kapel, is het begin geweest van de Maria-verering in Oostrum. Middelpunt van ae devotie is het miraculeuze beeld van L. Vrouw. Oostrum heeft een lange geschiedenis als bedevaartsoord. De bede vaart naar Oostrum kende een grote bloei met name in de periode na 1850. Bezoekers van de kapel waren vooral afkomstig uit Noord- Limburg en aangrenzende delen van Noord-Brabant. Maar ook vóór die periode zijn vele bedevaartgangers vanuit diverse plaatsen naar Oostrum gekomen. En dat gebeurt heden ten dage nog steeds, met name in de mei-maand, de maand die bij uitstek de Mariamaand is. Bovendien wordt in die mei-maand jaarlijks de grote Maria-processie gehouden. uur is er een sponsorloop georga niseerd waarbij de opbrengst geheel gaat naar het goede doel: Kalipha. De stichting Kalipha is in 1997 opgericht met als doel het financieel ondersteunen van het onderwijs in Lamin - Daranka. een West - Afrikaans dorpje in Gambia. De organisatie investeert vooral in lesgeld voor de kinderen maar ook in het bewerkstelligen van een duurzaam schoolgebouw, de aankoop van grond daarvoor, een ommuring en een toiletvoor ziening. Zoals de kinderen en ouders van ons gewend zijn, wordt het vast weer een groots spektakel. Er zal bijvoorbeeld een techniek - wedstrijd georgani seerd worden waar alle kinderen van onze school aan mee kunnen doen. De winnaars van deze wed strijd worden tijdens de open dag bekend gemaakt. De kinderen zul len geprikkeld worden om zich zelf van hun beste technische kant te laten zien. Ook is er een heuse techniek - stunt gepland. In de klassen worden diverse wer ken van de kinderen tentoonge steld. Uiteraard wordt er weer voor eten en drinken gezorgd. Op het'plein kunt u ook terecht voor wat meer actie, want daar zijn een heleboel doe - activiteiten georga niseerd die een directe link heb ben met het vakgebied techniek. Zonder te verklappen wat die activiteiten zijn, willen zij wel alvast vertellen dat de kinderen genoeg mogelijkheden hebben om daadwerkelijk de 'handen uit de mouwen' te steken. Techniek is namelijk vooral doen! Een 47-jarige moeder en haar 19-jarige dochter uit Oirlo zijn vrijdagmiddag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval met hun personenauto. De 19-jarige auto mobiliste verloor in een bocht de macht over haar auto terwijl, zij over de Oirloseweg reed in de richting van Oostrum. De auto raakte rechts van de weg in de berm en kwam op z'n kant in een greppel tot stilstand. De 47-jarige liep hierbij een bovenarmbreuk op.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13