Ijroog Brood, Scheepsjongens n Jan Vayne toekomstig fenrays museum? Kunst Cultuur Beeldentuin weer open Popkwis in De Evenaar The Sheer in 't Podium Lezing reisfotografie Strijkkwartet concert in Odapark Folklore dansen in het centrum Tegen alle vijanden Tegen alle vijanden De Locht Schola Cantorum Fanfares in concert Concert afgelast Country line ijnjtENMAAS Donderdag 2004 - Pagina 11 gramma Schouwburg Venray Jerlandse lach met Droog d, De Scheepsjongens BonteKoe, Veldhuis ipcr en Jan Vayne. mwburg Venray presen- koniende week een geva- rd programma muziek, cabaret en een familiem- hun nieuwe, avondvullende zullen de heren van de trlandse Lachformatie Droog d zich met name gaan con- reren op 'de goede scène' en eiere grap'. Meer dan ooit zal g Brood zich gaan verdiepen menselijke psyche en de "Jplexiteit van de aaneenscha- 8CU ig morele, rationele dan wel ca" nismatige keuzes waaruit ons UU|) n eigenlijk is opgebouwd en imee wij ons, meer dan met I dan ook, onderscheiden van nder. Droog Brood houdt zich i met produceren van humor r men niet omheen kan. <t, spel muziek: Peter van ltC ritte Bas Hoeflaak. De voor- iflg op dinsdag 18 mei begint 20.00 uur. tr-Hollandse romantiek, span- en avontuur. De Scheeps-jon- van Bontekoe' is een van de Kflidste boeken uit de jeugdli- 1 T»uur Generaties landgenoten ben gesmuld van de spannen- ivonturen van deze oer-Hol- Ise jongens, die op reis gaan verre kusten en voor hen mde be-schavingen. De rerking van 'De Scheepsjon- II ivan Bontekoe' tot musical is tmaal van nu. Het boeiende k pt is geschreven door Pieter 30' i de Waterbeemd, de liedtek- [sot i^ijn van de bekende kinder- kcnschrijver Sjoerd Kuyper. c zeereis belooft een onge- eio kend spannend en feestelijk theateravontuur te worden. Deze familiemusical vanaf 8 jaar. met maar liefst zes nominaties voor de John Kraaijkamp Muscial Awards 2004, begint op woensdag 19 mei om 20.00 uur. Nog geen twee jaar geleden speelde de première van het debuut van Veldhuis Kemper zich nog af in het kleinste theater zaaltje van Amsterdam. Nu vullen ze moeiteloos de schouwburgza len. Hun huidige status heeft alles te maken met die ene zomerhit Ik wou dat ik jou was'. Sindsdien zijn de Haarlemmers hot. De Geur Van is de opvolger van het debuutprogramma Half zo Echt dat werd omschreven als De man nelijke variant van Sex and the City (NRC Handelsblad). Met zo'n kwalificatie op zak kun je je fasci natie voor de andere sexe natuur lijk niet opeens onder stoelen of banken steken. En dat doen Veld huis Kemper dan ook niet. In de juiste dosering kan dat nog wel eens lachen worden. Sterker nog, dat ruikt naar meer. Een cabaret duo waarvan je alleen maar met een zucht afscheid kan nemen; meer, meer, meer! Vrijdag 21 mei, aanvang 20.00 uur. Jan Vayne staat in binnen- en buitenland bekend als een vir tuoos en creatief pianist. In zijn nieuwe theaterconcert Jan Vayne plays The Beatles werpt de koning van de improvisatie zich met het Rockoco String Quartet op de onvergetelijke muziek van the Fab Four. En omdat het Zwol se toetsenwonder nu eenmaal graag zijn eigen muzikale gang gaat, zal hij een verrassende draai aan het overbekende Beatles repertoire geven. Zo zal Vayne improviseren op thema's van The Beatles die door het publiek wor den aangereikt, afgewisseld met nummers die samen met het kwartet worden gespeeld. Zater dag 22 mei, aanvang 20.00 uur. eelden van Servaas (37) 1 Onlangs ondertekenden het N cstuur van museum 't Freulekes- uus en de Raad van Bestuur van VvGI een samenwerkings- ereenkomst waarbij men de 31 lentie uitsprak om in de toe- imst de collecties van beide usea onder te brengen in één :bouw. Een projectgroep gaat haalbaarheid van een en ander ■e" "Ier bestuderen en gaat ook een derzoe'k d n naar de huisves- igsmogelijkheden. Als mogelij- plaats van vestiging werd al :,'c ns genoemd gebouw A van Ser- j Dit gebouwcomplex bestaat J t verschillende delen. Vroeger Bakte ook het hoofdgebouw eel uit van dit complex, maar in 40 945 ging het hoofdgebouw in Mimen op. De andere aangren- tnde bouwdelen bleven geluk- 6gespaard. Dat zijn de kapel, de centrale keuken en de isc '"grenzende zijvleugels waar de ui roeders en de verplegers hun ömicilie hadden. De centrale en' cuken is enkele jaren geleden atmanteld en de ruimte ligt er i? bus verlaten bij. De architectuur "S M het geheel is kenmerkend j' oor het oude Servaasgesticht, ew's de regelmatige gevelinde- "8 met rondboogvensters en de eff Hle gevelsteen afgewisseld met 0 '"ken van zwarte en gele spek- inlagen. Enkele keren werden rverbouwingen uitgevoerd. De beugels werden in 1923 uitge- 0 Kid waarbij de nieuwe aanbouw - 'dezelfde trant werd uitgevoerd b de bestaande bouw. Dat ebeurde niet bij de grote verbou- :'"g van de keuken in 1956. oen \yerd er een grote keuken- aangebouwd van witte gevel- 1 'Cnen Ecn zcer functionele uit- L ^'d'ng die echter de mooie l."lergcvel deerlijk heeft ver- "^1 Het is daarom te hopen "hij eventuele restauratieplan- w al die ontsierende aanbouw- ^orden weeeehaald zodat de oorspronkelijke architectuur weer zichtbaar wordt. De foto bij dit artikel dateert uit de beginpe riode van Servaas en toont ons een fraai harmonisch geheel. Langs de gehele gevel loopt een open veranda met glazen lessen aardak dat gedragen wordt door staanders op een voetmuur. De veranda sloot aan op de glazen verbindingsgangen naar de pavil joenen. De centrale keuken was gevestigd in het lagere deel tussen de twee zijvleugels. Vele jaren was het rechtse gedeelte de refter van de (leerling)verplegers bestaande uit een eetzaal en een recreatiegedeelte. Hier stond een biljart opgesteld, maar de meest geliefde vrijetijdsbeoefening was toch wel het kaartspel. Favoriete spelen waren rikken, hoogjassen De achterzijde van gebouw A met de centrale keuken, anno 1907 en toepen. Het was 's avonds gezellig in de oude verplegersref ter. als in een stamkroeg. Alleen het bier ontbrak. Tegen negen uur kwamen de nachtdiensten opdagen. Ze kwamen hun brood trommel halen en het kannetje met koffie voor de nacht. De nachtdienst begon om half tien en duurde tot de volgende achtend half acht. Tien uur nachtdienst, zonder pauze en altijd in je eentje. Ook deze geschiedenis verdient het om opgetekend te worden en een plaatsje te krijgen in het museum dat hier in de toekomst mogelijk wordt gevestigd. Twan van Els. Tot en met 31 september is de Beeldentuin in galerie Lochting in Venray weer opengesteld voor geïnteresseerde bezoekers. Even als voorgaande jaren is er een grote verscheidenheid aan beel den en gebruikte materialen. Gedurende de zomermaanden zal het werk van twintig Europese kunstenaars te bewonderen zijn. Op dit moment is er al meer dan de helft van het aantal beelden dat verwacht wordt opgesteld in de sobere en rustige tuin. Dit is echt een plek om te genieten van de kunstwerken en om tot rust te komen. Bijzonder interessant is de vaak verrassende combinatie van verschillende materialen in een beeld zoals glas en steen, roestvrijstaal en keramiek, brons en hout, steen en ijzer. Werk wat nu reeds te bewonderen is: bron zen mens en dierfiguren van Mia Vullinghs. Lies Arnold en Toos Vos. Hardstenen vrouwfiguren van Mieke Bcijer. Grappige kleuri ge keramische kinderen van de Spaanse kunstenaar Montse Zuril- la. De normale openingstijden zijn zaterdag en zondagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Maar ook bui ten die tijd kunt u een afspraak maken voor een bezoek aan de Beeldentuin. Galerie De Lochting is gelegen aan de Laagheidseweg 16 in Venray, telefoon (0478)585173- PEEL EN MAAS een abonnement waard Op zondag 16 mei is er een demonstratie boekbinden in streekmuseum De Locht in Mel- derslo. Daarnaast zijn er speciale jeugdactiviteiten. Er is een optre den van het kinderkoor uit Merse- lo en er worden dia's vertoond over het leven van alle dag in grootmoeders tijd. Daarna is er een modeshow van ouderwetse kinderkleding. Op de bovenver dieping is een nieuwe wisselex positie ingericht met als titel "Bomen en mensen, een oeroude relatie". Ook is de mini-expositie over vroegere communiekleding en communiecadeautjes nog te bezichtigen. In de maanden mei t/m september is het museum elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 uur (www.delocht.nl). De Limburgse Schola Cantorum van het Ward-Instituut viert op Hemelvaartsdag, donderdag 20 mei 2004, haar veertigjarig jubi leum. Het feest wordt die dag om 10.30 uur ingezet met een Ponti ficale Eucharistieviering in de St. Christoffelkathedraal in Roer mond. Celebrant is bisschop mgr. Wieftz. De jubilerende Schola zingt onder leiding van Louis Kre- kelberg de Latijnse gezangen Organist is Jean Pierre Steijvers. Van 12.00 tot 14.30 uur is er een receptie in De Ridder van Asenro- de aan de St. Christoffelstraat 4, nabij het Munsterplein. De Schola telt nog zes leden van het eerste uur. Deze jubilarissen zijn: de diri gent Louis Krekelberg (Maas- bracht) en de leden Sjaak Lambe- rigts (Heel), Wim Perriëns (Swalmen), Piet Puts (Maas- bracht), Herman Puts (Heel) en Ton Tonnaer (Nuenen). De Scho la Cantorum van het Ward Insti tuut wordt gevormd door 35 semi-professionele gregoriaans zangers uit alle windstreken van Limburg. Zij is niet verbonden aan een bepaalde parochie. Haar leden - velen zijn zelf dirigent van een parochieel koor - willen voor kerkgangers, andere kerkzangers en toehoorders een inspirerende voorbeeldfunctie vervullen. De website van de Schola is: WWW.schola-wardinstituut.nl Op deze site zijn enkele cd's van het koor te beluisteren. Het secretariaat is telefonisch bereik baar op 0475-581973- Zaterdag 15 mei verzorgen drie Noord-Limburgse Fanfares een Lenteconcert in Castenray. Fanfa re "Dorpsklank" Castenray, Fanfa re "St. Aldegondis" Maasbree en Fanfare "Broekhuizenvorst en Oijen" Het concert vindt plaats in gemeenschapshuis De Wis en begint om 20.00 uur. De entree is gratis. Het is al een traditie geworden dat er op Hemelvaartsdag een popkwis wordt gehouden in Ven ray. Dit idee is ontstaan zo'n twaalf jaar geleden; enkele popf reaks uit Venray namen deel aan een popkwis in Maastricht. Het leek Wim Baltussen, toen deejee in cafe de Bonte koe een leuk idee om dit in Venray ook te organise ren. Andere muziekfreaks waren ook meteen enthousiast. Wilbert Jeuken, de uitbater van het cafe zag dit idee ook wel zitten. Er ont stond gaandeweg een waar circuit van popkwissen in Limburg; steeds kwamen hier dezelfde muziekfreaks op af. Een hoogte punt voor de organisatoren was echter de presentatie van deze kwis in De Effenaar te Eindhoven. Omroep Brabant was zelfs aanwe zig om er een reportage over te maken. Zelf heeft de organisatie ook steeds meegedaan aan kwis- sen in de regio en al tal van eerste prijzen in de wacht gesleept. Door de jaren heen zijn er nogal wat wisselingen geweest in de organisatie en vorig jaar dreigde het zelfs dood te bloeien omdat een van de organisatoren ermee stopte. Bert Voesten ging fanatiek aan het werven wat uiteindelijk nieuw bloed bracht, tè weten Maurice en Mark. Twee jonge knapen die een enthousiasme naar boven wisten te halen waar mee ze als organisatie weer jaren mee vooruit kunnen. De twaalfde popkwis zit er nu weer aan te komen; de vaste deelnemers zijn al enkele weken in de gelegen heid geweest om zich telefonisch in te schrijven. Tot nu toe hebben zich veertien teams ingeschreven; het maximale aantal teams bedraagt twintig. Zijn er nog muziekliefhebbers uit Venray en omgeving die hun kennis willen testen schroom niet en schrijf je in! Je krijgt voornamelijk geluids fragmenten te horen; tien per ronde. Vaak willen ze dan de titel van het nummer weten en de naam van de uitvoerende artiest. Elk jaar hebben ze ook twee dia rondes; een dia-ronde waarin groepen of een persoon te zien is. Zij willen dan weten wie ze zijn en een dia-ronde waarin ze een detail van een plaat cq cd-hoes laten zien. Hier willen ze de titel van de plaat/cd weten en de uit voerende artiest. Dit jaar hebben ze ook een ronde waarin open vragen op papier vermeld staan met daaronder vier antwoorden; aan jullie om het goede antwoord aan te kruisen. De kosten per team bedragen 15 euro; opgave kan plaatsvinden telefonisch bij Wim Baltussen, telefoon 0478- 582444. De kwis begint om 14.00 Zaterdag 15 mei om 22.00 uur begint Rosenfeld met het opwar men van het publiek voor wat een van de meest veelbelovende optredens van 2004 in café 't Podium belooft te worden. Amper drie weken voordat The Sheer op Pinkpop staat doen ze voor de tweede keer in korte tijd 't Podium aan. Het vorige optre den van The Sheer in' 't Podium was een dusdanig succes dat het enige wat een volgend optreden in de weg stond de drukbezette agenda van The Sheer zou zijn. Met wat moeite werd daar nog een gaatje in gevonden en was de boeking een feit. 'Just get up, stand up, move on - I've got something to say', zingt The Sheer-zanger Bart 'Stash' van Liemt in de debuutsingle vari de Nederlandse Britpopformatie. De single werd alom gewaardeerd en is nagenoeg grijs gedraaid bij de verschillende radiostations. Met het uitbrengen van de eerste sing le was direct de eerste Top 40 notering een feit. Na in de thuis stad Haarlem al te zijn uitgegroeid tot lokale helden, beleeft The Sheer in het seizoen 2001/2002 een doorbraak op de Nederlandse podia. Het is het gevolg van veel, héél veel spelen en de onnoeme lijke hoeveelheid plezier die ze overbrengen op het steevast groeiende publiek. Het viertal wordt opgepikt door onder meer Radio 3FM waar het de finale van Popslag bereikt, krijgt een uitodi- ging voor popseminaar Noorder slag, wint in het voorjaar van 2002 een Essent Award en speelt zich in augustus van dat jaar in de kijker op popfestival Lowlands. Een kroon op het werk tot nu toe wordt het optreden op Pinkpop dit jaar. The Sheer brengt lekkere rockmuziek met de typerende Britpop-sound en geeft daar een kenmerkende eigen swing aan. Om een goede opwarmer voor The Sheer neer te zetten is de for matie Rosenfeld geboekt. Rosen feld brengt aanstekelijke Powerp- op met goed in het gehoor liggende liedjes die enthousiast ontvangen worden door het publiek. Rosenfeld is momenteel aan het doorbreken op de Neder landse Podia de vierde clip van Rosenfeld wordt reeds bij meer dere TV stations gespeeld. In de maand mei organiseert 't Podium weer de Podiumfeesten, het pro gramma daarvan ziet er als volgt uit. Woensdag 19 mei speelt de Venrayse formatie Luna in 't Podi um. Zaterdag 22 mei is er weer een Amsterdamse Avond waarbij Geert Pelzer zingt en diverse gas ten ontvangt. Zondag 23 mei spe len diverse bands tijdens de eerste versie van on stage, een open podium en de mogelijkheid voor bands om zich in de kijker te spe len. Meer informatie over deze optredens of over andere optre dens in 't Podium is te vinden op www.podiumvenray.nl onder de kop agenda. Kunt u ook zo genieten van professionele reisfoto's? Nemen mooie foto's u weer terug naar de landen waar u geweest bent?. Dan is de lezing reisfotografie van vak fotograaf Theo Derksen u op het lijf geschreven. Deze lezing is op dinsdag 25 mei in de Openbare Bibliotheek in Venray. Theo Derksen is een ware kunstenaar op het vakgebied reisfotografie. Met een enorme passie omschrijft hij wat zijn werk voor hem inhoud. Onderwerpen als thema tiek, problemen tijdens het foto graferen, zijn manier van werken en het doel dat hij nastreeft met zijn fotografie passeren de revue Ook het praktische aspect van reisfotografie komt op deze avond aanbod. Derksen legt uit wat er nodig is voor mooie foto's. Hij geeft veel praktische tips over fotograferen met de nadruk op reisfoto's. Derksen omlijst zijn verhaal met schitterende foto's van zijn hand, gemaakt voor zijn laatste fotoproject 'Homeless Ima ges'. Aan dit project werkt hij nu zeven jaar en hiervoor reisde hij af naar Egypte, India, Syrië, Mexi co, USA, Roemenië en vele andere landen. Na zijn studie fotografie in Breda, werkte Derksen enkele jaren als fotojournalist (Trouw, Volkskrant). Maar al snel verdiep te hij zich steeds meer in reisfoto grafie. Zijn werk maakt deel uit van diverse nationale en interna tionale collecties. Vele werkbeur zen en prijzen vielen hem ten deel. Hij stelt zijn werk wereld wijd tentoon en publiceerde boe ken, waaronder Sittard, Ogenblik ken, Attack, Land van Herle en Homeless Images. Kijk voor een voorproefje op: www.theoderk- sen.com De lezing is op dinsdag 25 mei van 19.30 tot 21.30 uur in de bibliotheek in Venray, Merselo- seweg 59. De entree bedraagt 3,- voor leden en 4,- voor niet- leden. Graag vooraf aanmelden via teinr. 0478 581970 of obven- rav@obvenray.nl. Het concert dat het Bosch Bla zers Ensemble op 16 mei in de Mariakapel in Holthees, zou ver zorgen. moet helaas worden afge last. De dirigent is onverwacht ziek geworden en in het zieken huis opgenomen, en daardoor is het ensemble verhinderd te spe len Met het ensemble wordt nog overlegd over een nieuwe datum, waarop men in Holthees toch het concert komt verzorgen, maar dat kan nog even duren. Voor de lief hebbers van uitstekende blaasmu ziek een teleurstelling, maar u houdt het concert nog tegoed. Op vrijdag 14 mei zal het Fran- ciscus Kwartet het laatste concert van dit seizoen verzorgen van een serie van vijf strijkkwartetten dit seizoen in het Odapark in Venray plaatsvinden. Aanvang 20.00 uur. Luisteraars kunnen in een bijzon dere omgeving van deze sublieme vorm van kamermuziek genieten. Na afloop is er gelegenheid elkaar en de musici bij een drankje te ontmoeten. Op dit laatste concert wordt de nieuwe seizoensbrochure uitge deeld. Want volgend seizoen is er weer een nieuwe serie met vijf Nederlandse top strijkkwartetten in Venray. Het Franciscus Kwartet behoort tot de toonaangevende kwartetten van eigen bodem en geniet alom bekendheid vanwege zijn opwindende, intense spel en zijn interessante programmering. Het Franciscus Kwartet speelt regelmatig op alle belangrijke Nederlandse podia zoals in de Kleine Zaal van het Concertge bouw te Amsterdam (in het sei zoen 2001-2002 met een Spaanse avond met Boccherini, Arriaga. Turina en een Zondagochtend concert met Bach, Haydn, Men delssohn), Muziekcentrum Vre- denburg, De Doelen en het Muziekcentrum te Eindhoven. In 1999 verzorgde het Franciscus Kwartet samen met de zangeres Jessye Norman een bijzonder suc cesvol concert in de Grote Zaal van het Concertgebouw in Amsterdam metwerken van Chausson en Duke Ellington. Op uitnodiging van de Bayerische Rundfunk speelde het Franciscus Kwartet in München en voor de Südwestfunk in de Schwetzinger Festspiele. Ook maakte het kwar tet een tweetal tournees naar Litouwen, met optredens op de festivals van Kaunas en in Vilnius. Na een zeer geslaagd debuut in Engeland zijn voor de nabije toe komst opnieuw concerten in Engeland gepland. Het Franciscus Kwartet nam een serie cd's op waarvan de eerste in samenwer king met de AVRO. Nieuwe cd- projecten zijn in voorbereiding. Komende zaterdag kan het win kelend publiek in het centrum van Venray genieten van twee folklore dansgroepen. De Hakke- spits heeft een Friese dansgroep uit Bolsward uitgenodigd en brengt met hen een weekend door. Afwisselend treden ze op van 13.00 tot 15.00 uur op het Schouwburplein en de Grote Markt. Ook op Beukenrode en Huize Loon gaan ze de bewoners verrassen met hun traditionele dansen die bij de bewoners van laatstgenoemde tehuizen nog bekend in de oren zal klinken. De Boalserter Skotsploech zoals de gastgroep zich noemt, is rijk uitgedost in traditionele kleding met fraaie sieraden zoals gouden oorijzer gouden kappen onder de witte kanten muts, die dé wel varendheid van de Friese heer- boeren toont in vroegere eeuwen. De Hakkspits uit Venray, even eens traditioneel gekleed anno ca. 1900 draagt het typische Limburg se goud zoals de schuifketting en oorbellen, maar ook het gouden kruis, uniek voor deze streek. De toer is het pronkstuk van de Lim burgers. Op zaterdag 22 mei wordt er in De Witte Hoeve in Venray een country line-dansavond gehou den. Het bekende Belgische country- duo Deep Creek Luke zal ervoor zorgen dat er de gehele avond gedanst kan worden op de aller nieuwste muziek. De band heeft zich volledig toe gelegd op het dansminnende publiek en zorgt meestal voor volle zalen. Ze verzorgt ieder weekend meerdere optredens in het zuiden van Nederland en in Belgie en heeft inmiddels een grote aan hang verworven bij de dansers. In de pauzes kan er ook gedanst worden op CD-muziek. De avond begint om 20.30 uur. De zaal is open om 19-45 uur. Entree 5,00. Boekrecensie in Peel en Maas Tegen alle vijanden is het overdonderende boek waar mee terrorisme-expert Richard A. Clarke de interna tionale discussie over veilig heid en terrorisme sinds maart 2004 volledig beheerst. Clarke beschrijft hoe Al-Qaeda zich heeft ontwikkeld en op 11 september de Verenigde Staten kon aanvallen. Hij ver telt, voor het eerst van bin nenuit, over de paniek op 11 september in het Witte Huis. En hij gaat in op het falen van Amerika na de aanslagen, waar door Al-Qaeda zich kon ontpop pen als een diffuse, moeilijk te lokaliseren dreiging; op de obses sieve aandacht van de regering voor Saddam Hoessein en het hieruit voortvloeiende Iraakse fiasco; op de politieke munt die de regering-Bush uit de terroris mebestrijding heeft geslagen; en op het gebrek aan actie van de regering tegen de terroristen die van de islam een nieuwe ideolo gie van de haat hebben gemaakt. Richard A. Clarke werkte onder de presidenten Bush sr., Clinton en Bush jr. en waarschuwde Hoe Amerika Al-Qaeda onderschatte I let spraakmakende boek van Richard A. Clarke jarenlang tegen de. opkomst van Al-Qaeda. Clinton benoemde hem tot nationaal coördinator voor vei ligheid, bescherming van de infrastructuur en terrorismebe strijding, en die positie behield hij onder president Bush jr, totdat hij in maart 2003 teleurgesteld zijn ontslag indiende. Dit boek, een uitgave van uitgeverij Ben Bakker, is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 17,95 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11