ich TBS-woningen op Servaashof? irlo trots op oorlogsmonument over anpak jeugdbeleid Commotie over archief oorlogskerkhof Gemeente en VvGI nog oneens over geld Tevredenheid over wijziging Servaashof 'Slalommen tussen reclameborden, schoenenrekken en u itverkoopbakken1 VOOR MOEDER 15% KORTING Veel gespreksstof voor lunchuurtje gouverneur vrijdag en zaterdag ALLE TASSEN Snelheids controles Gewond River kk Woods Jj5L WOMAN 4 - P, SN MAAS Donderdag 6 mei 2004 - Pagina 3 teur De Beer: "Het heeft niet mijn voorkeur" ifwoningen van TBS- De Rooyse Wissel hét onderwerp van tijdens de gecombi- coraissievergadering lelijke Ontwikkeling .delen. De politiek [vast aan het raadsbe- zes jaar geleden, na veel geharrewar dat de omstreden foningen op het sterrein moeten ke on is daar of anders lalniet", zo luidt de laat- «ooj «ieke stelling, v.k# JUf t9 teur Toine de Beer had 9ron:. oren een brief gestuurd ïijn'vy. commissieleden. Hij legde ment lis uit dat de verlofwonin- 3 m hoe dan ook moeten omdat het een onlosmake- ~fnel' lerdeel van de behandeling Enkele patiënten van De tAa» Wissel zijn nu zover dat ze - k.h. punt staan terug te keren itschappij. Het slotstuk van de behandeling is 'zelfstandig heidstraining' onder begeleiding in een vcrlofwoning Als die woning, voor zes patiënten, er niet kómt dan kan de TBS-kliniek niet aan zijn wettelijke plicht vol doen. De Beer waarschuwde in de brief dat hij elders in Venray op zoek zal gaan naar ruimte wat grotere risico's met zich mee brengt. De Rooyse Wissel wil de verlof woning bouwen naast de kliniek aan de Wanssumseweg in Oostrum. Maar dit stuit op grote weerstand van de Oostrumse bevolking. Destijds bij de bouw is toegezegd dat het een besloten kliniek zou blijven. En daarbij pas sen geen verlofwoningen buiten het hek, zo redeneert het actieco mité. De discussie woedt al ruim twee jaar De Rooyse Wissel krijgt steun van het Vincent van Gogh Instituut dat ook liever afziet van de komst van TBS'ers op haar ter rein. Het VvGI heeft zelf al een FPA (forensisch psychiatrische afdeling) op Servaashof. De VvGI- directic denkt dat Servaashof de druk van nog meer 'zware' patiën ten niet aankan. Het moet immers een normale woonwijk worden. Toon van Soest voerde het woord namens het actiecomité en de Oostrumse dorpsraad. Hij vond dat De Beer 'als een olifant door de porseleinkast wandelt' omdat de TBS-directeur niet open staat voor de bezwaren van de bevolking. Van Soest zei dat Oostrum met de Wendel, Paschalis en De Rooyse Wissel al veel instituten binnen haar dorps- grenzen heeft. "Oostrum kan niet opgezadeld worden met ook nog die verlofwoningen. Dat kan deze locatie niet aan. De sportvelden en recreatiepark de Witte Vennen liggen er vlak bij", zei Van Soest die de commissieleden opriep vast te houden aan Servaashof. "En anders is het over en sluiten." De Beer voerde vooraf het woord. Hij riep de commissie op het raadsbesluit te heroverwegen. Hij somde de voordelen op van de verlofwoningen naast de kliniek. "Meer toezicht, een grotere veilig heid en een betere behandeling van de patiënten." Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) stelde De Beer de vraag of Servaashof nog een optie is. "Als ik gedwongen wordt, ja", reageerde de TBS- directeur. "Maar het heeft niet mijn voorkeur." Het college schaarde zich eer der achter de wens van het De Rooyse Wissel en het VvGI om Servaashof als locatie te laten val len. Wethouder Heidens (CDA) kwam daar nu op terug en meld de dat B en W zullen instemmen met de wil van de politiek. Hij vond het evenwel niet zinvol om nog in gesprek te gaan met beide partijen. Het CDA houdt vast aan Servaashof. "Dat is een optimale locatie", vond ook Henk Bisschops (PvdA). "En als het daar niet kan dan kan het nergens in Venray." De PvdA'er hekelde de brief van De Beer. "Die dreigende toon bfvalt ons niet Leoriie Cals (WD) zëi begrip te hebben voor de argumenten van de TBS-kliniek. "Maar waar moe ten die woningen dan wel komen? Dan toch maar niet in Venray", vond Cals die zich aan sloot bij CDA en PvdA. Ook Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) meende dat dat er niet naar een andere plek gezocht moet worden. Gerrit Verkoeijen eist dat de verlofwoningen op Servaashof komen. Dat is voor Samenwerking zelfs een voor waarde om in te stemmen met het plan. Verkoeijen vreest dat De Rooyse Wissel, zoals De Beer ook in zijn brief liet doorschemeren, elders in Venray woonruimte gaat huren om de bijna uitbehandelde TBS'ers in onder te brengen. "Daarom is het verstandiger om vast te houden aan Servaashof. De gemeente heeft ook een verplich ting aan De Rooyse Wissel." >sraad Oirlo heeft in samenwerking met de stichting Aid Oeldere zich beijverd -j—Jogsmonument te plaatsen met als doel de herinnering aan de oorlogstijd leven- 'houden. Afgelopen zondag werd het monument, dat een eerbetoon moet zijn aan Wrlonaren die die tijd en daarna doorgeworsteld hebben, tijdens een feestelijke plechtigheid onthuld. Na een plechtige dienst werd op het kerkhof aan de oostzijde van de kerk het monument onthuld ter nagedachtenis aan de vier jonge jongens wiens namen in het monument gegraveerd zijn. Deze onthulling werd bijgewoond door familie van de slachtoffers, genodigden en de inwoners van Oirlo. lemeente heeft de nota dbeleid onlangs opge ld naar zo'n honderd ver ingen en organisaties in I'. Zij mogen voor 1 juni reacties geven op de mota die als titel kreeg puzzel die we samen leg- Te willen niet het ver krijgen dat we met een Igetimmerd plan komen", "e ambtenaar Sies rand toe in de commissie schappelijke Diensten die 0 mei de nota zou bespre- verzoek van Martin fcrs (CDA) is dit debat uitge- 14 juni omdat dan ook de pgekomen reacties bekend Piet Kroft (PvdA) had zijn gingen over de aanpak. "Ik 1 dat dit zo niet werkt met P schriftelijk reageren. Om roepen we niet alle Menen bij elkaar en laat ze men over praten. Dat levert meer informatie op en het sti ft elkaar ook." De PvdA 8 steun van alle andere frac- Ton Mulders (Lokaal Aktief) 'oet voorstel de jeugdnota op tmeenielijke website te zet- "Want dan kan iedereen ftn." Liebrand zegde toe te "^at hij met de suggesties doen. kadernota jeugdbeleid sveinig nieuws onder de Het is een wat algemeen ver- Waarin de gemeente een T°l opeist en voor samen- ,en afstemming moet zorgen, ""leente wil ook stimuleren, ;n, kansen scheppen en 'baarden creëren. Van de 'gen en verenigingen, die les ontvangen, wordt een ^gerichte aanpak ver- Venray moet een omgeving bie den waarin de jeugd veilig en ple zierig kan opgroeien. 'Waarbij toegankelijke en kwalitatief sterke voorzieningen hen de mogelijk heid bieden om zich te ontwikke len op een manier die bij hen past', zo staat in de nota die vijf strategische doelen vermeldt: pre ventie. afstemming, perspectief, accommodaties en participatie. 'Deze doelstellingen behoeven in de komende periode - van 2004 tot 2008 - meer aandacht en moe ten op onderdelen nader uitge werkt worden'. Preventie richt zich op de groep van nul tot viecjaar om een zo goed mogelijke schoolloop baan te waarborgen. Zoals opvoe dingsondersteuning en het bestrij den van taal- en onderwijsachterstanden Afstemming betekent een bete re samenhang en samenwerking zien te bereiken door goed naar de jeugd te luisteren ('we willen niet over maar mét de jeugd pra ten') en het beleid en aanbod van jeugdzorg, jeugdgezondheids zorg. onderwijs en welzijn dichter bij elkaar te brengen. Met 'perspectief wordt bedoeld de kansen van jongeren te verbeteren die een slechte uit gangspositie hebben voor de arbeidsmarkt of maatschappelijke carrière. Het voorkomen van vroegtijdig schoolverlaten is een tfan de maatregelen. De accommodaties dienen op peil te worden gebracht. Het vijf de strategische doel 'participatie' behelst een betere communicatie en interactie tussen jongeren onderling en de gemeente en instellingen. Sies Liebrand presenteerde vori ge week woensdag de kadernota aan de commissieleden. "We hopen veel reacties te krijgen van alle organisaties die met jeugd betrokken zijn om samen jeugd beleid te maken. De nota is daar om meer een praatpapier want we willen de discussie niet op voorhand doodslaan", zei Liebrand. De jeugdnota omvat de de leeftijdsgroep van nul tot en met 23 jaar. "En dit is een kwart van de Venrayse bevolking. Het bestrijkt ook eën aardig deel van een mensenleven. De vorige jeugdnota uit 1997 was dringend aan vervanging toe." De welzijnsambtenaar meldde dat jeugdbeleid hoog op de poli tieke agenda staat en een belang rijk speerpunt is in de perspectief nota, het collegeprogramma van de raadsperiode 2002-2006. "Maar ook gezien de actualiteit in Venray Want het gaat niet altijd even goed met de jeugd. Er wordt ook zoveel negatiefs geschreven en er zou hier zoveel mis zijn. We moeten goed kijken naar waar het beter kan zonder te vervallen in incidentenbeleid." Liebrand doel de vooral op de vechtpartijen tus sen groepen jongeren en de mis lukte 'verzoeningsgesprekken' die de gemeente daarop organiseer de. De vorige nota heette 'jeugdbe leid géén kinderspel'. Met de nieuwe titel 'een puzzel die we samen leggen' hoopt de gemeente de komende weken genoeg puz zelstukjes aangereikt te krijgen. De eerste reactie kwam van Ton Jans, lid van de BWT (bovenwijk- se tienerdisco). Hij had de nota met een jeugdwerker bekeken "Ik geef Liebrand het cijfer 'twee'. Kom eens met iets nieuws in plaats van iets ouds uit de kast te halen", zei Jans tijdens de inspraak voor het publiek. Er is dinsdag verwarring ontstaan rond het archief van de Duitse militairen die in Ysselsteyn begraven liggen. Radio 1 meldde dinsdagmor gen op gezag van een woord voerder van de Deutsche Volksbund Kriegsgraberfür- sorge die de graven en de bij behorende archieven beheert, dat het archief zoek is. Dezelfde man zei later tegen over het ANP dat het archief 'gewoon in de kast staat'. Historici zouden de afgelopen weken vergeefs de gegevens gezocht hebben van een bepaalde soldaat. Ten onrechte zou daaruit zijn afgeleid dat het hele archief zoek is. Slechts een van de duizen den dossiers was er niet. Het archief bevat gegevens van 32.000 in Nederland gesneuvelde Duitsers, van wie 6000 nog niet geïdentificeerd zijn. "Lopende door het winkel centrum van Venray moet je een weg slalommen tussen reclameborden, schoenenrek ken en uitverkoopbakken. Dit verhoogt niet het winkelple zier en al helemaal niet de kwaliteit van het straatbeeld", zei Rein Dupont (CDA) in de commissie Middelen. De CDA'er stelde vragen aan wethouder Heidens over deze ongewenste en ook soms gevaar lijke situatie. Dupont wees op de verkeersonveiligheid voor groe pen kinderen van de Petrus Bandenschool die op het weg naar het gymlokaal door de Hofstraat lopen. "Als gevolg van de reclameborden moeten zij over de straat lopen waar fietsers en bromfietsers rijden." Volgens Dupont vinden de win keliers dit ook een ongewenste toestand. "Maar zij worden er toe gedwongen. Als ik het niet doe dan doet de ander het wel", zei de CDA'er die aandrong op snelle actie. Wethouder Heidens (CDA) sprak tegen dat er sprake was van verkeersonveiligheid. "Want anders zouden we handhavend optreden. Deze uitstallingen zijn wel hinderlijk. In de pas opgerich te stuurgroep kwaliteitsplan cen trum heeft dit hoge prioriteit. Nog voor de zomer moeten de verbe teringen zichtbaar zijn", aldus Heidens. Nero en Nero - MauroTeci - Abro Muxart - Francesco Biasia - Dick Boons Guess - Diva - Renatoangi /tpwte efe/toetten De gezelligste schoenwinkel van Venray - Grotestraat 11 www.capretto.nl Leden van het verkeershandha- vingsteam hebben in het politie district Venray in de afgelopen week in totaal 10.550 automobi listen gecontroleerd op hun snel heid. Hiervan hebben 1.268 weg gebruikers e<en proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Horst, Lottum, Sevenum, Venray, Wanssum en Ysselsteyn. 25 Bestuurders zijn bij een staande controle bekeurd voor het niet dragen van de verplichte autogordel, een voor het negeren van het rode licht en twee voor het niet hands-free bellen tijdens het rijden. Vijf bromfietsers wer den staande gehouden voor het niet dragen van de verplichte helm, drie voor het rijden met een niet toegestane constructie- snelheid en een voor het niet kun nen tonen van een certificaat. Bij een snelheidscontrole met de lasergun werden 25 automobilis ten staande gehouden en verbali- seerd omdat zij werden betrapt op te snel rijden. Vervolg voorpagina Wethouder Heidens (CDA) zegde toe dat de exploitatieover eenkomst er op tijd zal zijn. Er vindt nog overleg plaats met het VvGI over welke gedeelte van de ambtelijke en externe kosten wet telijk betaald moeten worden. Deze bedragen - naar verluidt vele tonnen - worden ook opgenomen in de overeenkomst. Het resteren de gedeelte is het VvGI niet ver plicht te betalen. Heidens meldde het plan om een stichting op te richten waarin deze gelden gestort worden. Er zouden maat schappelijke doelen mee gefinan cierd kunnen worden. "Maar daar zijn we nog niet uit. Als we niets doen zijn we het geld helemaal kwijt. Deze bedragen zijn name lijk onverschuldigd. Met deze stichting kunnen we dit probleem omzeilen." Het plan voor Servaashof kampt met een tekort van ongeveer zes miljoen euro. Dit exploitatiever lies kan gecompenseerd worden uit de verkoop van het St. Annaterrein. Er is een toezegging van het Rijk, dit is inmiddels ook schriftelijk bevestigd, dat het financieel bijspringt indien tekor ten overblijven. Ook voor de ont wikkeling van St. Anna heeft de gemeente al flink wat kosten gemaakt en voorgeschoten. Heidens zei dat er binnenkort wordt afgerekend waarbij beide partijen 50% voor hun rekening nemen. En ook hier speelt het probleem dat het VvGI enkele kostenposten niet verschuldigd is. Ton Teeuwen (CDA) had moei te met de gevonden constructie. "Want nu moet de gemeente er ook geld insteken." Henk Bisschops (PvdA) vond het geld van de stichting besteed moest worden aan doelen buiten Servaashof. De PvdA'er merkte op dat de gemeenteraad wel buiten spel wordt gezet. "Want met de oprichting van een stichting heb ben we niets meer te vertellen. Terwijl het toch geld van de gemeente is." Wethouder Heidens moest dit toegeven maar hij zag geen andere uitweg omdat de gemeente anders kan fluiten naar de centen. Ron van den Heuvel (WD) had eveneens zijn bedenkingen. Hij kwam terug op zijn eerdere con statering dat de onenigheid tussen gemeente en VvGI zou zijn bijge legd. "Er wordt teveel over een wettelijke basis gesproken. Deze term komt meestal pas om de hoek kijken als er een geschil is." Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) eiste honderd procent duidelijkheid over de financiën. "Dat willen we zwart op wit zien. En ook St. Anna moet geregeld zijn", zei Verkoeijen die het een 'slechte zaak' vond dat de gemeente geld moet steken in een nieuwe stichting. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) was niet gerust op de schade claims die omwonenden mogelijk indienen tegen de bouw op het Servaasterrein. Deze komen voor rekening van de' gemeente. Wethouder Heidens wees op de analyse die een extern bureau heeft uitgevoerd waaruit blijkt dat er geen schadeclaims te verwach ten zijn. Commissaris der Koningin Van Voorst tot Voorst brengt op woensdag 12 mei een werkbe zoek aan Venray. Tijdens de lunch, die gehouden wordt in het Theehuis in het St. Odapark, zit ten de zes fractievoorzitters tus sen 12.00 en 13-00 uur met de gouverneur aan tafel. Er zullen onder meer asperges met ham geserveerd worden. Maandag in het seniorencon vent werden tal van onderwerpen aangedragen die de Venrayse poli tieke leiders graag willen bespre ken met Van Voorst tot Voorst. Vliegveld Niederrhein, de Floriade, de haven van Wanssum en het doortrekken van de A73 richting het zuiden staan hoog op de agenda. "We moeten regionale onderwerpen bespreken waar Venray wat aan heeft", zei burge meester Waals. "Zodat hij een boodschap van ons meekrijgt." Ook willen de lokale politici graag praten over deregulering en de andere aanpak van de ruimtelijke ordening. Waals wilde ook de veranderin gen bij de politie en brandweer aan de orde stellen "Want de aan sturing ervan wordt de gemeen ten ontnomen in de nieuwe poli tiewet en brandweerwet. De gemeenteraad heeft dan geen bevoegdheid meer over de veilig heid. Dit wordt voortaan regio naal aangestuurd. De gemeenten leveren hun verantwoordelijkheid in", aldus Waals. De bewoners van de Stationsweg en de wijk St. Antoniusveld zijn redelijk tevreden met de aanpassingen van Servaashof. De nieuwe bebouwing langs de St. Servatiusweg wordt tien meter naar achteren geschoven om de rij monumentale bomen meer ruimte te bieden. Wim Thielen, voorzitter van de wijkraad St. Antoniusveld. was blij dat de appartementencomplexen van vier bouwlagen een stuk ver der van de wijk af komen te lig gen. Over de verkeerssituatie was hij nog allerminst tevreden. De St. Servatiusweg zal veel te druk wor den met de komst van de nieuwe bewoners op Servaashof, zo vreest de wijkraad die tevergeefs verzocht om er een ventweg aan te leggen. Die wens hebben de bewoners van de Stationsweg ook. Woordvoerder Tom Receveur had daarom liever gezien dat de bouwblokken nog veel verder dan vier meter waren opgescho ven. "Dan was. er ook ruimte gekomen om een parallelweg aan te leggen. Want we maken ons zorgen over de verkeersintensiteit en de veiligheid ook nu de fietspa den op de rijbaan komen." Wethouder Heidens (CDA) ver klaarde dat de Stationsweg autolu- wer wordt. De gemeente wil na de reconstructie, van de bocht Zuidsingel-Oostsingel van de Henri Dunantstraat de nieuwe verbindingsweg naar Oostrum maken. Volgens Heidens zal dat in 2009 gebeuren. Een 50-jarige automobiliste uit Venray raakte woensdag gewond bij een verkeersongeval. De vrouw is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Rond 13 45 uur reed de vrouw over de Heidseweg richting Heide. Op de kruising met de Lemmenweg kwam zij in aanrijding met een auto die bestuurd werd door een 34-jarige man uit Wanroij De vrouw had na de aanrijding nek- klachten. Ze is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. WOMAN MAN PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA. Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Chris t van den Munckhof Henk Wiilemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail. asneEen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Ttirieven op aanvraag e-mail: achertenfie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterüik dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidmgsbureau Periodiek Tel. 0428-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsmeuws tot uiterEjk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3